Az utóbbi egy évben számtalanszor hallottuk, hogy a big tech cégek az adatközpontok (és így az AI és a felhő) gigantikus, soha nem látott mértékű áramigényét úgy csillapítanák, hogy közvetlenül vásárolnak energiát, projekteket, sőt, atomerőművekre kötik az adatközpontokat, és így a hálózatba kapcsolásra sem kell várni (mert az sok idő). A co-located projektek népszerűsége kilőtt, de végül a hatóságoknak az USA-ban nem annyira tetszett ez a módszer.
A Constellation Energy, amely a világ legnagyobb atomerőmű-üzemeltetője, azt mondja, most mégis inkább az olyan projektekre fókuszál, amelyeknél az adatközpontokat a normál hálózatra kötik rá, nem közvetlenül az erőművekre.
A hatóságok attól tartottak, hogy az ilyen projektek miatt felmegy az áram ára, valamint gondok lesznek a megbízhatósággal az adatközpontok működési jellege és felvételi jellemzői miatt, és amiatt, hogy átirányítanák az áramot, hogy egy-egy gigantikus ügyfelet szolgáljanak ki.
Az Amazonnak nem engedték meg, hogy a Talen Energy atomerőműve mellett terjeszkedjen tovább ilyen formában, azóta a FERC pedig új szabályozásokon is dolgozik.
A Constellation mindenesetre nem mondott le a co-located atommegoldásokról, de már a hálózatból kikötve képzelik el ezt egyes ügyfeleknél.