Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz alapz@j #58 üzenetére

    Nem mondanám, legalábbis a FreeBSD fórum egész jónak tűnik. [link]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Próbálta már valaki a ZFS native encryptiont? Állítólag az OpenZFS kernel module-al van valami gebasz, mert lassan másol a Geli + ZFS-hez képest.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Nekem most billentyűzet gondom van. Az Anne Pro elvileg működik Linux alatt, de FreeBSD-vel valami fura a kiosztása 101 key generic keyboard-ra. A backspace lenyomására "a" betűt kapok például. Gondolom valami driver kellene neki, passz. Nem valami felhasználóbarát a FreeBSD az eddigiek alapján, de a fórumon elég sokat tudnak segíteni. Inkább szerverhez talán jobb lenne, mint asztali gépnek.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Kiderült, hogy a 12.1-RELEASE nem támogatja az NKRO billentyűzetet, a 13-CURRENT és a 12.1-STABLE viszont igen.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #66 üzenetére

    Pont illik a profil képedhez. :D Amúgy ja, ha nem lenne a fórum, én már rég feladtam volna. Ott általában megmondják, hogy mit cseszek el. [link] Amúgy lassan kezdek ráérezni, hogy mi merre van benne, de közel sem triviális.

    Elvileg van valami Lumia desktop, ami systemd mentes, és Void-hoz is megpróbálják azt használni. Majd kipróbálom valamikor, hátha jobban bejön, mint a KDE vagy MATE. Azt írják plugin based, de azért kíváncsi vagyok fejlesztői szemmel mennyire használható. Van ötletem, amit szívesen beleintegrálnék vagy egy böngészőbe vagy egy DE-be.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #68 üzenetére

    A "geom disk list" írja ki, hogy milyen meghajtók vannak. Utána lehet tolni "gpart show ada0"-t és hasonlókat. A gpart elég jól le van dokumentálva. [link] Azt hiszem ZFS-t érdemes feltenni, ami alap meg valami UFS vagy ilyesmi, sosem használtam. A mountolás pendrivenál fat32-be valami ilyesmi: "mount -t msdosfs /dev/da0 /mnt". Azt hiszem az NTFS kevésbé stabil, mint a FAT32, azért ezt használom, vagy franc tudja miért ez maradt. Mountolni csak root-al tudtam eddig, gondolom át kell venni a jogok közé, ha normál userrel is akarsz, de én egyelőre csak tesztelgettem. Elvileg valahogyan megoldható az is, hogyha rádugsz egy pendrive-ot, akkor automatikusan mountoljon, csak ugye az biztonsági probléma lehet pl egy szerver környezetben. Igaz már vannak olyan vírusok, amiknek elég, ha rádugod, nem kell mountolni sem, de azért a legtöbb nem ilyen. Na most ha a root nincsen mountolva, az már kívül esik a tudásomon. :D Volt olyasmim a napokban: [link], de nem tudtam sehogy sem mountolni a rootot és inkább újratelepítettem. Pedig elvileg jó volt, amit beírtam. Szerintem ha ilyen félig elcseszett installod van, akkor inkább formázd le, és rakd újra az egészet.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #68 üzenetére

    Szerintem addig DE telepítésével ne is foglalkozz, amíg az alap CLIs rendszer nem megy stabilan. Anélkül tök esélytelen. A DE-hez általában kell egy csomó Linux kompatibilitási könyvtárat feltenni, meg valami virtuális fájlrendszereket betenni az fstabba meg xorgot, xorg drivert telepíteni meg ilyen hülyeségek. Ha még a root sincs felcsatolva, akkor az ilyesmitől nagyon messze vagy.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #72 üzenetére

    Nekem egyébként nagyon szimpi a FreeBSD, mert mindig segítenek a fórumon. A Linux ilyen szempontból messze alulmúlta eddig mindig. Szóval hiába büntet a rendszer, én kevésbé érzem úgy, hogy magamra vagyok utalva, mint egyszerű felhasználó, ha bármi gond van. Én le tudom írni, hogy én mit csinálok pl egy KDE telepítésénél, hátha hasznos ide. De érteni azért nem teljesen értem, hogy miért ezek a lépések kellenek, vagy hogy mi micsoda, amit bekapcsolok. :D

    Na mondjuk ez sem ma lesz, mert ma hálókártya tesztet terveztem.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #74 üzenetére

    Összedobom most egy hozzászólásba 5 perc alatt, amit tudok róla. Nem lesz hosszú, még nem tértem át rá, csak próbálgatom én is.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Az elején el kell dönteni, hogy melyik kiadást teszed fel. A 12.1-STABLE vagy 12.2-STABLE, amiket most érdemes kipróbálni, a 13.0-CURRENT a fejlesztés alatt álló verzió, a 12.x-RELEASE pedig régebbi lesz, mint a 12.x-STABLE, és nem stabilabb számottevően. Innentől a 12.1 és 12.2 a STABLE-t jelenti nálam. A 12.1-nél van jelenleg pkg bináris, ami AMD driver szempontból fontos, annál pkg install drm-kmod telepíti a drivert, a 12.2-nél viszont be kell fordítani cd /usr/ports/graphics/drm-kmod/ && make install clean. Utána mindkettőnél be kell tölteni kernel modulként sysrc kld_list+="amdgpu". Ez a /etc/rc.conf-ba írja bele, hogy betöltse a modult, de kézzel is be lehet tenni oda. A 12.2-t akkor lehet érdemes mégis választani, ha NKRO billentyűd van, mint nekem, mert abban már van iichid [link]. Sajna nekem 12.1-nél nem működik, ha utólag telepítem kernel modulként, állítólag van valami kompatibilitási gondja a kernellel vagy passz. Később biztosan változni fog ez az egész, ha kivezetik a 12.1-et, és csak a 12.2 lesz, vagy ha bejön a 13.0-STABLE végre. Az AMD driverhez még annyit kell hozzátenni, hogy a /boot/loader.conf-ba, is bele kell írni egy ilyet: hw.syscons.disable="1", mert annak is van most valami kompatibilitási gondja, és különben kernel panic lesz, ha be van kapcsolva a konzol, amikor bootol. Valszeg majd ezt is javítják idővel, addig meg ilyen szép színes artifactek lesznek betöltéskor ezzel a driverrel. A fájlba írásnál nekem az ee jobban bejön, mint a vi, de akár úgy is lehet, hogy appendeled, és bele se nézel szövegszerkesztővel. Az nvidia-nál ugyanígy megy a dolog, csak nem kell kikapcsolt konzol és drm-kmod helyett nvidia-driver a neve a pkg-ban és amdgpu helyett nvidia-modeset a kernel modul neve. Érdemes még megemlíteni, hogy nem javasolják, hogy a pkg-ből a binárisok telepítését keverjük a ports-ból a befordítós módszerrel, mert a függőségeknél eltérőek lehetnek a verziók, és valami katyvasz jön ki az egészből, szóval azt mondják vagy az egyik, vagy a másik módszert kövessük, de én szeretem a pkg-t, és ennél az egynél szerintem kivételt lehet tenni jobb híján.

    A másik, amit érdemes eldönteni az elején az a fájlrendszer. Van valami UFS vagy mi a tököm, de én alapból mindenre ZFS-el teszem fel. A telepítőben ki kell választani a ZFS autot, az egész jól felteszi, de lehet manuálisan is gpart-al, és utána arra telepíteni. Titkosítást egyelőre nem állítottam be rá. A raid-z, ilyesmik ráérnek később, elég ha csak az a lemez bent van, amire a rendszer felmegy. A BSD féle ZFS-ről azt hiszem már átálltak a Linux félére, és most úgy van, hogy együtt fejlesztik a kettőt. Megy is a rinya, hogy majd ebből is egy systemd bloat halmaz lesz a végén egy csomó "unwanted feature"-el, amit letolnak az ember torkán, dehát ez van. A ZFS-nél bele kell írni az /etc/rc.conf-ba egy olyat, hogy zfs_enable="YES", újraindítás nélkül meg azt hiszem kldload zfs-el lehet berántani. Általában a kernel moduloknál ez működik, hogy kldload-al berántod menet közben, pl az AMD drivernél is talán szerencsésebb így tesztelni. Nem világos, hogy miért kell egyik modulnál x_enable="YES"-el kell bekapcsolgatni, másnál meg sysrc kld_list+="x"-el, nem találtam rá logikus magyarázatot. A ZFS-nél még kell olyan, hogy service zfs start, ha tényleg használni is akarod. A rendszer meghajtóra megy FAT32-vel egy UEFI-nek fenntartott kis rész, erre elég párszáz MB, a maradék meg lehet ZFS, illetve GPT-re érdemes feltenni. Na most ebben nem nagyon akarok belemenni, hogy ez manuálisan hogy megy, amit érdemes tudni, hogy gpart-ot kell használni hozzá [link] valahogy így [link], és hogy a ZFS-nél ha mirrort akarunk, akkor is érdemes úgy csinálni, hogy partíciókra, és nem teljes lemezre tesszük a mirrort, mert a BTRFS-el ellentétben a ZFS nem tudja kezelni, ha eltérő méretűek a meghajtóink, és ha elcsesződik egy SSD, és az új valamivel kisebb, akkor az elég nagy szívás lehet. Eltérő gyártóknál eltérőek a méretek, úgyhogy egy 240GB-os lemeznél akár lehet 1-200MB eltérés is simán. Érdemes lehet eldobni 1 GB-ot a lemez méretéből, aztán kész. Úgy tudom nem lehet shrinkelni ZFS partíciót, csak új lemezek bevitele és új zpool létrehozása, aztán az adatok másolása, ami segít, ha ilyen gondunk van, de az már nem csak egy új lemez lesz, ha az új zpool-ra is raid-z-t akarunk. Ennél jobban nem akarok belemenni a ZFS rejtelmeibe, mert nem értek hozzá annyira.

    Ha fent van a display driver és a fájlrendszer is rendben és stabilan fut a rendszer, akkor lehet továbblépni a DE-re. Na most ehhez Linux kompatibilitási kernel modult kell feltenni: kldload linux64, illetve /etc/rc.conf-ban linux_enable="YES". Kell még létrehozni valami virtuális fájlrendszereket, amiről fogalmam sincs, hogy mit csinálnak, de jó ha van kategória, a /etc/fstab-ba kell beírni hozzájuk, hogy linprocfs /compat/linux/proc linprocfs rw 0 0 és linsysfs /compat/linux/sys linsysfs rw 0 0 és tmpfs /compat/linux/dev/shm tmpfs rw,mode=1777 0 0. Ha nincsenek meg itt a könyvtárak, akkor létre kell hozni őket. Ezen kívül kell majd később Linux display driver is, ami vagy pkg install xf86-video-amdgpu vagy pkg install linux-nvidia-libs. Utána mehet a display server telepítés: pkg install xorg. Kell neki egy driver betöltés is, ehhez /usr/local/etc/X11/xorg.conf.d/-ben létre kell hozni egy driver-x.conf fájlt, amibe nagyjából ez megy bele:
    Section "Device"
    Identifier "Card0"
    Driver "amdgpu"
    EndSection

    Az amdgpu helyett lehet nvidia is persze, ha olyan kártyád van. Enélkül a konfig fájl nélkül az xorg nem az AMD, hanem a default drivert tölti be, ami szintén elég stabil nekem AMD kártyával, viszont ilyesmi nem elérhető rajta, hogy Option "VariableRefresh" "true", ami az adaptive sync-hez kell.

    Na most ha megvan a fenti Linuxos alap, akkor felmehet rá a KDE. Ehhez annyi kell, hogy pkg install x11/kde5, illetve pkg install x11/sddm. Az utóbbi nem tudom pontosan mit csinál, nem volt kedvem utána nézni. Kell még hozzá még egy ilyen virtuális fájlrendszer a /etc/fstab-ba proc /proc procfs rw 0 0, meg pár kernel modult bekapcsolni az /etc/rc.conf-ban dbus_enable="YES" és hald_enable="YES" és sddm_enable="YES".. Ezek azt hiszem nem minden DE-hez kellenek, pl Lumia-hoz azt hiszem éppen nem, de KDE-hez elvileg szükség van rájuk. Utána ha azt szeretnéd, hogy amikor feljön a login, akkor betöltse a DE-t, akkor ~/.xinitrc-be kell tenni, hogy exec ck-launch-session startplasma-x11, ezt se tudom, hogy miért ilyen ezoterikus kifejezéssel kell, de működik.

    Nagyjából ennyi, ameddig eljutottam a témában, meg még egy csomó driver és program telepítéses szívás is volt, de azt most hagyjuk. Elvileg WINE-t ugyanúgy fel tudsz tenni, mint Linux-nál, gondolom ahhoz is kellenek a Linux kompatibilitási libek. Amit fel tudsz tenni rá, az mind vagy a pkg-ból vagy a ports-ból elérhető, nem feltétlen a legújabb verziók lesznek fent mindenből, mert mindegyikkel van egy kis munka, amí] hozzáigazítják a BSD-hez a Linux-ra írt cuccot, de többé-kevésbé működik a rendszer. Na 5 perc helyett 2 óra lett, de le van tudva. :D Majd írd meg, hogy neked mik a tapasztalataid. A mostani Linuxokhoz képest jóval fapadosabb az egész, de ami nekem kell, az elfut ezen is. Előnye nekem eddig csak annyi volt, hogy systemd, pulseaudio, stb. mentes, meg hogy tényleg segítenek a fórumon, nem trollokkal van tele. Amit még majd megnézek az a Lumina desktop lesz. Illetve a GhostBSD is érdekes, az 12.1-re épül most, és MATE vagy XFCE-t tud alapból, ha nem akarsz így konzolból kínlódni, de a telepítője nekem legutóbb hibára futott, mert nem volt betöltve az nvidia driver, és nem igazán jöttem rá hogyan tudnám beleerőszakolni. Most AMD-vel esetleg újra próbálom majd. Asztalira nem egy nagy élmény egyébként a FreeBSD a sok parancssorozás miatt egy Windows után, azért lehet, hogy inkább mást keresek, de majd kiderül még. Szerverre szerintem ez lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #77 üzenetére

    Nem tudom milyen állapotban van. A levlistát követtem egy darabig, de túl sok volt a nyüzsgés rajta, és semmit nem értettem abból, amit írtak, úgyhogy inkább lemondtam. Jobban jársz szerintem most a 12.1-STABLE-el, ha nincsenek különleges igényeid, utána meg ha kijön a 13.0-STABLE, akkor arra át lehet állni majd. Nem tudom, hogy a gyakorlatban ez mivel jár. A kernelt biztosan cserélni kell, meg gondolom egy csomó CLI-s eszközt is, ami a régi kernelhez való. Arra tippelek, hogy az egészet újra kell tenni telepítővel, nem csak egy kernel upgrade parancs lesz, de nincs vele tapasztalatom. Elvileg megoldható, hogy ne kelljen, gondolom a ports tree-nek itt lesz szerepe, hogy mindent újra lehet fordítani forrásból az új kernelre, de amíg nincs egy stabil rendszerem, amire azt mondom, hogy ez lesz a továbbiakban a gépen, addig nem is nagyon akarok ezzel foglalkozni.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Na most veszett el a stabilitás illúziója, legalábbis a desktop FreeBSD-re. Csináltam egy pkg install-t, aztán jelezte, hogy frissült a pkg, meg frissítene néhány alkalmazást is. Mondom oké, miért ne. Aztán utána már nem indult el egyik program sem, a reboot után pedig az fogadott, hogy $DISPLAY is not set, or cannot connect to the x server. Jó, annyi előnye van, hogy legalábbis konzolba tudok írogatni, úgyhogy nem reménytelen a helyzet, de pont böngésztem volna azon a gépen meg toltam volna rá egy HTTP benchmarkot. :S

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Elvileg most az van, hogy az egyik program a qt5-core-5.15.0-t akarja használni a másik meg a qt5-core-5.15.2-t, és a kettő nem kompatibilis egymással, és azért dől be az x server. Vicc kategória, mármint így verziózni a dolgokat, elvileg még minor verzió váltás se nagyon kéne, hogy eltörje a kompatibilitást, itt meg csak build verzió változott... Nem igazán tudom mi lenne a megoldás azon kívül, hogy törlöm a kde5-öt és nulláról újra rakom. Gondolom valamelyik program függősége a Qt, tippre a Firefoxé, és azzal együtt települt a frissebb változat, amit mindenki más utál.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz inf3rno #80 üzenetére

    No egy pkg search qt-vel kiderült, hogy minden 5.15.0 kivéve a core, ami 5.15.2-re frissült. Azt írták kde levlistán, hogy csak részleges upgrade-et csináltam, az a kínja. Mondjuk továbbra sem értem, hogy miért így verziózzák meg hogy miért kell teljes verzió egyezés ezeknél a könyvtáraknál. Mármint akkor rakják egybe az egészet, ha ennyire függenek egymástól. Na mindegy, csináltam egy pkg update-et és egy pkg upgrade-et, írt valami olyasmi hibát a végén, hogy a Linuxos nvidia driverrel van kínja, és nem települt a friss verzió, de gondoltam nincs jelentősége, úgyis újrarakom az egészet, ha nem megy máshogy. Reboot után felállt a KDE, úgyhogy úgy néz ki minden rendben van. Én arra tippelek, hogy a Firefox függősége a Qt5 core, és amikor leszedtem az új Firefox-ot, akkor frissítette azt is, de kihagyta az összes többi Qt könyvtárat.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Na én meguntam a szarakodást a BSD rendszerekkel, miután FreeBSD fórumon előadták nekem, hogy nincs szükségem CUDA-ra, tensorflow-ra meg 10Gbps helyi hálóra, mert hát ők jobban tudják, hogy mire van szükségem. Az sem igazán jött be, hogy egy külön tortúra, amíg rájön az ember, hogy melyik drivert hogyan kell feltenni, hogy egyáltalán bootoljon a rendszer és egy KDE felmenjen, de ez felett még azért át tudok siklani, mert egyszer kell beletanulni. Amit még hiányoltam az az adaptive sync, elvileg a 13-astól lesz benne az is, de nem várom meg, mert 3 hónap alatt kellene összeszórnom egy szakdolgozatot tensorflow-al. Elvileg március vége fele lesz majd a 13.0 release. [link] Megyek körülnézek Linuxok terén is, hátha van valami használható systemd mentes, aminek nincs gondja az adaptive sync-el és a CUDA-val.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #83 üzenetére

    Asztalin könnyen lehet, hogy FreeBSD lesz, ha végre stabil lesz a 13. Az már elvileg tud FreeSync-et. A szerverre kell most a CUDA, és a FreeBSD-hez nem ad az nvidia normális drivert, úgyhogy az esélytelen megoldani FreeBSD-vel. Eredetileg arra gondoltam, hogy legyen ESXi, aztán egy Linux a TensorFlow-hoz és egy FreeBSD szervernek, meg akkor már egy pfsense routernek. Viszont jóval több idő összehozni, mintha veszek egy Mikrotik routert és a szerverre csak egy Linuxot szórok fel. Februárra működő TensorFlow-ot akarok, hogy elkezdhessek dolgozni, mert április 30 a határidőm. Nem tudom, hogy ez diplomának számít e, egy éves posztgraduális képzés.

    Ezek vannak systemd mentesek distrowatch-ról, amiket néztem:

    Antix 18 X G C B
    PCLinuxOS 24 X G C P
    Slackware 34 W G C P
    Alpine Linux 37 - B
    Void 44 W G B P
    Artixlinux 52 W G P

    W - wayland + xorg
    X - xorg
    G - gparted
    C - GCC 10
    B - busybox
    P - pulseaudio

    Ezek közül, amiről már hallottam vagy próbáltam az a Slackware, Alpine, Void, Artix. Az Alpine fele húzok, mert minimalista, és úgy tűnik mióta legutóbb néztem, azóta már vették a fáradságot, és csináltak hozzá dokumentációt. A Slackware és az Artix, amik még érdekelnek, a Voidnál már a telepítés sem sikerült legutóbb, a többit meg nem ismerem.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Vladi #83 üzenetére

    A GhostBSD-nél azért lehetnek driver jellegű gondok. A hw.syscons.disable nélkül FreeBSD 12-nél kernel panic van nálam, mert valahogy a konzol nem kompatibilis az amdgpu driverrel, és boot alatt ha ír valami a konzolba, akkor meghülyül az egész. FreeBSD alatt megfelelő beállításokkal ki lehet hozni úgy, hogy működik. Talán a 13-as verziótól ezt is orvosolják, passz. A GhostBSD-nél ugyanez előjön és bedöglik bootoláskor. Írtam nekik, azt mondják nem foglalkoznak vele, pedig csak két sort kéne bevinni a scriptjükbe. Gondolom egy FreeBSD alól be lehet mountolni és átírni a konfig fájlt benne, csak hát ugye elvileg az lenne az egész lényege, hogy csak rádugod és megy, nem kell mókolni... Így meg nem igazán tudom, hogy mit gondoljak a supportról, hogy ennyire nem érdekli őket. Majd megpróbálom újra ezt is, ha már 13-as verzióra épül.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Rowon #86 üzenetére

    Ha dolgozni kell, akkor nem ajánlom, mert az OS-el kell küzdeni néha parancssorból, hobbira viszont jó. Stabilabb, mint a mostani Ubuntu.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Rowon #88 üzenetére

    Arra teljesen jó. Létezik azt hiszem GhostBSD vagy milyen néven asztalinak tervezett OS. Azt érdemes először kipróbálni, hátha felmegy a gépre. A FreeBSD fellövése egy fokkal macerásabb külön kell telepíteni hozzá parancssorból DE-t. A leírások elég jók, de bele lehet futni érdekes hibába. A fórum nagyon jó, általában segítenek. [link] Az a beütésük van, hogy bármit írsz, csak FreeBSD-vel kapcsolatos kérdésekre válaszolnak, GhostBSD-vel pl. nem foglalkoznak, ha hibát találsz. Ott meg nem túl segítőkészek, legalábbis jeleztem nekik egy AMD driver hibát, leírtam hogyan javíthatják az új driver befordításával és telepítésével, és magasról szartak bele. Szóval az tényleg csak akkor jó, ha megy minden out of the box, ami neked kell.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Rowon #90 üzenetére

    Nincs GNU licensz, nincs systemd, jóval egyszerűbb az egész kernel, más a tűzfal, összességében azt mondják biztonságosabb, mint a többi rendszer, mert egyszerűbb, és jóval régebb óta változatlanok bizonyos részei. Mondjuk biztonsági hibák így is lehetnek bennük és érdemes egy hardeninget elvégezni rajta bármit is választasz végül. Olyasmi talán, mint a Linux 10-15 éve, nincs túltervezve, viszonylag jól követhető, hogy melyik komponensnek mi a szerepe, ha értesz hozzá. Én annyira nem. Mások a CLI parancsok legalább részben, de hamar tanulható szerintem és jó a dokumentáció. Vírusirtó nincsen tudtommal, mármint ami kifejezetten BSD alapú vírusokat keres és irt.

    OpenBSD-re is lehet tákolni desktopot, ő náluk prioritás a biztonság, és nem desktopra tervezett rendszer, hanem inkább szervernek vagy hálózati eszköznek. FreeBSD valahol próbál mindenes lenni, szerver, asztali, stb. kevésbé biztonságosak az alapbeállításai pont ezért, illetve sokszor CLI-hez kell nyúlni pl. jelszavas partíciók felcsatolásánál, pendrive felcsatolásánál, inkább az Alpine Linux-al egy kategória az a benyomásom. A GhostBSD olyasmi akar lenni, mint egy desktop Linux, de gondolom vannak elmaradásai, nem sikerült feltenni a fentiek miatt, de talán extrém eset. Talán olyan a GhostBSD, mintha megcsinálnád pár óra alatt a FreeBSD desktop beállítását, szóval időt lehet spórolni a telepítésével, ha felmegy a gépre. A többit szerintem nincs értelme kipróbálni, annyira marginálisak kevés fejlesztővel. Az Apple termékei kivételek, azok is BSD alapúak, de azok nem nyílt forrásúak, gondolom olyat nem akarsz.

    Nagyjából ennyit tudok mondani. Összeírtam anno, hogy hogyan kell FreeBSD-re DE-t telepíteni AMD-s gépre, de a dokumentáció is egész jó róla. Én is az alapján csináltam. Illetve fórumos válaszok alapján. Egyelőre otthon van, de jövő héten el tudom küldeni, ha érdekel.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz BoB #93 üzenetére

    Ha tud angolul, akkor nagyon jó a FreeBSD fórum, eddig mindig segítettek, ha elakadtam vele. Erre a célra szerintem jó a BSD is, napi szintű munkára nem javaslom.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Rowon #95 üzenetére

    Grat! Olyan 2 óra szívást spóroltál meg. :-)

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Rowon #98 üzenetére

    Ezt esetleg meg lehet próbálni: [link] De úgy rémlik, hogy minden driver alapból benne van a kernelben. Linux drivert portolni BSD-re meg csak tapasztalattal lehet, de elvileg megoldható.

    szerk:
    Ja bocs ahogy olvasom a kernelbe kell ezt fordítani külön. Már telepített rendszernél is szerintem tudsz új kernelt fordítani. Ha megkérded a fórumon tuti megmondják pontosan hogyan kell, de nem hiszem, hogy nagyon nehéz lenne, inkább csak időigényes, amíg megcsinálja a gép.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák