- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Forrmell.enn
- OLED TV topic
- 3D nyomtatás
- Canon EOS DSLR topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azt hiszem a Mint 10-es verzióját használtam, nem volt rossz, de egy sima frissítés után kernel paniccal fogadott. Ekkor hagytam el az Ubuntu vonalat. Ha ahhoz hasonló rendszert szeretnél, akkor ott a Debian, az mindennek az alapja azon az ágon, az nem fog összeomlani egy frissítéstől de kettőtől sem.
HDD kérdés terén meg én is azt mondom, amit Vladi, penről inkább csak valami pici "lightweight" disztrót próbálnék ki, megtámogatva ramdisk-el, ha magától nem csinál olyat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Szerintem semmi, ha elfér rajta, akkor semmi gond. Max annyi, hogy a pendrive nem HDD feladatainak ellátására született, de már ez sem igazán probléma, pl. a Chakra már a telepítés alatt létrehoz magának ramdisket, így csökkentve a pendrive / hdd IO műveletek számát.
Azt hiszem a GRUB rendszertöltő ebben az esetben a pendrivera fog települni és tartalmazni fogja a gépben lévő egyéb oprendszereket is. Így a bootolás legyen a pendrivera állítva a biosban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ezt kb. mindegyik disztró tudja, a géped meg akár ötöt is elvinne egyszerre. Én a Chakrát szoktam javasolni. Ubuntut kerülöm, rossz véleménnyel vagyok róla.
Annyit érdemes tudnod, hogy a HD4000 széria már nem támogatott aktívan, hozzá a zárt driverből "Legacy" verzió van. Ezt tudod használni Chakrában, alapból benne van, ha engeded a zárt drivereket a boot során, akkor ezzel fog indulni és települni, ha nem, akkor a nyílt driver fog elindulni, az meg vagy megfelel az igényeidnek, vagy nem, mert annyit nem tud, mint a zárt driver.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Lacces #14183 üzenetére
Jah, nem erre gondoltam, én is a zárt driverrel használom, de nem is tudnám mással, mert a nyílt driverben nincs scaling opció, ami kell ahhoz, hogy teli képet kapjak a gépre kötött TV-n.
Csak azt az egyet nem értem még mindig és választ sem találtam rá, hogy miért nincs választható 1360*768-as felbontás radeonnal. Minden más van, de ezt még xrandr sem tudja ráerőltetni a kimenetre, mintha ilyen nem is létezne.
Még nem találtam olyan embert, aki meg tudta volna magyarázni, miért nincs meg ez a felbontás.Shatterstar: szívesen, aztán jöhet a döntés a 400+ disztró közül.
[link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Lacces #14180 üzenetére
Az AMD driver felrakásával már nem feltétlen kell bajlódni. Pl a Chakra ha zárt driveres opcióval indítod a telepítőt, akkor felteszi magától.
De Debian alatt sem tartott tovább a telepítése, mint 2 parancs a terminálban a kellő 3-4 csomag felrakására és az aticonfig lefuttatására.
Shatterstar: 10-20 perc alatt simán felmennek USB-ről, de ez a disztró méretétől függ. Ált. az elején megkérdeznek mindent, aztán megy a folyamat, nem kell közben semmit megválaszolni. DVD is ilyen csak ott korlátozza a meghajtó a sebességet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #14177 üzenetére
Látom!
No, kezdésnek nézd meg ViZion írásait a logouton: [link]
Aztán a következő lépés h. szedj le egy a képek alapján tetsző disztrót, írd ki egy pendrivera és "live" módban próbáld ki, így meg tudod ismerni telepítés nélkül.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14175 üzenetére
Hmm, hát azzal próbálkozott, amivel a neten is bemegy. Nekem nincs FB-m, így halvány lila gőzöm sincs ezekről, majd legközelebb megpróbáljuk.
Viszont mert kellett az OpenID-m, így lett egy google+ -om, nagyon hiányzott, majd kezdek vele valamit.*
Am. én tavasszal végeztem mint villmérnök, de a beadandók többségét papíron kellett beadni. Egyéb esetben meg valami célprogram saját állománya volt, mint pl. a maple ősrégi, 12-es verziója, mert a tanár még ott tartott...
Ettől független a fontos dolgokat, mint diplomamunkát, az ilyeneket csak PDF-ben lehetett csinálni, ez ki is volt kötve szerencsére, sőt mivel Linuxot szerető oktató volt a felelős ezekért a dolgokért, még külön használati útmutatót is csinált az openoffice-hez, hogy a spec. formázásokat hogyan kell megcsinálni.Amúgy igen, mindent open/libreofficeben csináltam az egyetemen ami szöveges v. táblázatos volt, semmi okot nem tudok mondani rá, miért kellene fizetős MS terméket használni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tvamos #14161 üzenetére
Engem a HDD 60 gigás mérete kötött meg. FPGA-zásra használtam a gépet többek közt, oda meg csak a fejlesztőkörnyezet 14 gigát foglal, többet mint a teljes Linux a gépen.
Ez egy 2006-os Thinkpad, szóval XP driverek még voltak hozzá, de a hangkártyát életre kelteni XP-n egy rémálom volt, mert azt a drivert, amivel először felraktam és simán ment, azt később eltüntették a netről. Érthetetlen...
A Win7 kiesett az orbitális tárhely igénye miatt, a 8 meg nem való asztali gépre, plusz pár szolgáltatása miatt egyértelműen úgy döntöttem, hogy itt kiszállok a Windows világából. Mondhatni a Win8 hozta meg az utolsó lökést a Linux felé, ott nem érzem azt, hogy hülyékre van szabva. A 7 még marad sokáig pár játék miatt, de csak ennyi.
Nekem jó tapasztalataim vannak a Chakra disztróval, merem ajánlani kezdő felhasználóknak is, mert barátságos.
colomb2: köszi, majd megnézem legközelebb mi ez a dolog.
szerk: nekem az opensuse-t hozta ki elsőre, aztán fedora, ubuntu. Háááát mit mondjak nem találták el az ízlésemet kicsit se, pedig őszinte voltam.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14157 üzenetére
Egy lány vitte el a laptopomat, neki próbáltuk az FB-t belőni pidginen, de nem jött össze. A jelszava meg a felh. neve megvolt, mert böngészőből be tudott lépni. A pidgin viszont se a sima, se az XMPP-n keresztül nem tudott belépni.
Nekem nincs fb-m, így nem próbálkoztam vele tovább.szerk:
viszont megmutattam a gépen a Manjaro-t, meg a 4 asztalos elrendezést, ezt-azt, aztán megmutattam a még gépen lévő XP-t (szűk vinyós régebbi gép, így nem erőltettem újabb wint) is, és azonnal azt mondta, hogy ezt hagyjuk, menjünk vissza az előzőre, az tetszik, az XP nem. Mindezt úgy, hogy Linuxot még nem látott. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14138 üzenetére
A legjobb játék Linuxon az a Tron motorversenyét mintázó, rózsaszín szívecskéket szóró pónis játék a Pinp Pony.
[link] -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A disztrók többségében valamilyen java azért előtelepítve ott van, ez ált. az openjdk. Azt nem értem, hogy ez a tapasztalat, hogy meg kellett nézned, mi a csomag neve, miért tántorít el a Linuxtól.
Ugyanez a probléma Windows alatt is jelentkezik, ott is felmész googlere, és megnézed honnan tudod letölteni a JRE-t vagy a JDK-t.
Az, hogy régen láttam a Mintet, és nem ismerem a grafikus csomagkezelőjét, ne tántorítson el. Azt megnyitva, oda beírva a java szót, meg kell lennie minden releváns csomagnak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14096 üzenetére
Többnyire egyetértek veled.
Chakrán mondjuk nem is fogsz más felületet kipróbálni, ott csak KDE van, az egész disztró a KDE köré épült, így gyakorlatilag az egyetlen olyan disztró, ahol a "teljes KDE élményt" megkapod. Amennyire tudom nincs még egy ilyen disztró. (hogy mennyire számít kicsi disztrónak, azt nem tudom megítélni, tavaly karácsonykor elértek 44 ezres letöltést az akkor kiadással)
Továbbá ami nekem nagyon bejött, az az Arch alapokon lévő disztróknál mint a Chakra az Arch-os wiki. Ubuntun a fórum, meg a hup.hu-s fórumok jönnek be találatnak a googleben ha valamit meg kell oldani, Arch wiki meg ott van nagyon jól összeszedett leírásokkal, amit bárki meg tud csinálni, nem kell hozzá a fórumot bogarásznia.
Egyébként hogy kis disztrót említsek, ott van a Manjaro. Volt vele problémám, egy hibás update kicsit hazavágta a grafikus felületet rögtön a telepítés után. Írtam a fórumba, írták h. ezt ők rontották el, hamar kaptam megoldást és azóta is hasít a laptopomon.
A kudarc kérdésre meg remek példa az Ubuntu. Ajánlgatják mindenkinek pedig...
Amúgy én is Ubival kezdtem (8.04), de mindig volt valami baj, mindegyik kiadásnál. Első tapasztalatom az volt, hogy kernel paramétereket kellett módosítani, hogy más ACPI mód legyen beállítva, mert ez nélkül a hálókari mindig bontotta a kapcsolatot...
Én kitartó vagyok, de sokan nem azok, és a kevés Ubuntus ismerkedés után jön a szokásos reakció: "a Linux egy kalap... ". -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #14093 üzenetére
Igen, mivel Gnome2 van a mostani Debianban. Rákerestem és a friss hírek szerint Xfce-t választották utódnak a Gnome2 helyére a majd megjelenő Debian 7-ben. Mondjuk meg is értem, a Gnome3 se egy túl jó dolog.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14091 üzenetére
Hmm, miután kipróbáltam az aktuális OpenSuse-t, egyáltalán nem ajánlanám kezdőknek, szerintem csak bonyolítottak rajta a korábbi állapotokhoz képest.
Ubutuval és leszármazottaival kapcsolatban meg kifejtettem már mi a bajom.Debiant merem ajánlani, főleg mióta kitalálták, hogy Gnome után Xfce felületet fognak használni, nem Unityt...
Én a magam részéről továbbra is a Chakrát javaslom kezdőnek. Egy kezdő valószínűleg Windows után áll neki, oda pedig a KDE a tökéletes kezdet, nem lesz teljesen idegen tőle. Valamint szerintem a legjobb DE.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Penész Gomba #14081 üzenetére
Ahogy nézem, maga a crossfire működés megoldott jól, azzal nem nagyon lehet gond.
Ha önmagában szeretnéd használni valamelyiket, és menet közben szeretnél választani köztük, az trükkös, elvileg az X szerver újraindítását igényli, ami némi mókolás a terminálban. Ha egyszer megcsináltad, akkor már lehet belőle esetleg scriptet írni.
Btw, legjobb eredményeket mindenképpen a zárt Catalyst driverrel fogsz elérni, sok funkció csak azzal megy, a nyílt driverrel nem.
ViZion: Windows egy enigma. Olvasd el a 490-es hibakódos írásomat a logouton, hasonló szitu.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Penész Gomba #14078 üzenetére
Nem rég váltottam Chakrából 64 bitesre, mert abbahagyták a 32 bites fejlesztését, értelmetlennek és feleslegesnek tartják a mai világban fenntartani a 32 bites verziót a hozzá tartozó 32 bites csomagokkal együtt.
A lényeg annyi, hogy pont ugyanolyan jól megy minden a 64-es Chakrán, mint ment a 32-es Chakrán.Régebben még valóban lehettek gondok, ha jól tudom sokáig nem volt pl. 64 bites flash Linuxra, de ma már nem igen van ilyen gond.
Megnézve a gépedet, az APU és a benne lévő AMD vga miatt olyan disztrót javaslok, amit egyből a zárt ("nem szabad") AMD driverekkel lehet indítani Live módban és így telepíteni, erre pedig csak ajánlani tudom a Chakrát. Valamint véleményem szerint az egyik legjobb disztró kezdők számára.
Ez az ajánlott Ubuntu meg a Unity felülettel erősen a "háááááát" kategória.
ViZion: sikerült meglesni a Manjaro-t? Valami eszméletlen gyors rendszer lett és alig eszik valamit, teljes KDE-vel a ram használat megállt 280Mb-nál.
Arch alapokon jelenleg a Chakra mellett csak ez a disztró létezik, ami használható. Mondjuk az is igaz, hogy van kb. 6-7 disztró még csak Arch alapokon. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
selenge #14061 üzenetére
Melyik ubuntu verziót raktad fel? Ott valami trükkös megoldás volt, hogy a telepítés után letöltötte a nyelvi fájlokat és akkor állt be magyarra.
Amúgy valahol a beállításokban biztosan megtalálod a billentyűzet kiosztást, a Unity felület nagyon nem az én világom, nem használom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
selenge #14053 üzenetére
Chakrát javaslom, eleve Live iso a letölthető, plusz boot elején választható h. nyílt, vagy zárt drivereket használjon.
Mondjuk az Intel vga drivert ez nem érinti, de arra figyelj, hogy 2.6.32 utáni kernellel rendelkező disztrót válassz, mert onnantól van csak teljes támogatása a 4500mhd-nak. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #14030 üzenetére
Ez pontosan hogyan működik? Mert régebben a pidgin protokoll listájában ott volt a skype, de most már nincs.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
anxius #14017 üzenetére
Egyenlőre maradj a nyílt drivernél, én is azt mondom.
Amúgy hogyan próbáltad megnyitni? Emlékeim szerint terminálban kellett így:
sh ./ati.... .run, de ezt írják is valamelyik mellékelt állományban. Régen volt, Chakra meg magától felrakja a zártat telepítéskor, ha az kell. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
anxius #14015 üzenetére
Most már nem kell.
Na jó, mégis. Kiderült, hogy AMD vidkarid van. A nyílt driverrel lehet, hogy meg tudod oldani ezt a felbontást, valszeg az xrandr-ös út használatával. A zárt driverben nem szerepel az 1360*768-as felbontás és ennek még senki nem tudta megmondani az okát. 1280*720 van helyette, meg minden más, csak ez nem és nem is lehet ráerőltetni.
Kérdés: melyik drivert használod?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
anxius #14013 üzenetére
Azzal az lspci kimenettel még mindig adós vagy.
Két dolog lehet:
-be kell kapcsolni a zárt vga drivert, ez olyan ubuntus dolog
-nem tudja kiolvasni (vagy monitor nem szolgáltatja) az EDID információkat, ez esetben az xrandr segítségével létre tudsz hozni úgynevezett modeline-t a kellő felbontáshoz. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem tudom, hogy ubuntuban meg van-e oldva a processzor órajel visszavétele.
A cat /proc/cpuinfo paranccsal meg tudod nézni az aktuális pillanatnyi órajelet.
A boot gyorsítására van lehetőség, mint minden disztrónál:
noatime opció hozzáadása az fstabban a "/" fájlrendszerhez. Ha szünetmentes áramforrásod van, akkor a nobarrier opció is mehet. Normál gyors vinyónál a notaime pár másodpercet hoz.
Ezen kívül még vannak előtöltéssel operáló dolgok, mint a preload és az e4rat, ezeket fel tudod rakni apt-get-el. (e4rat-ot nem tudom, de a preload mindenképpen van)
Régebben mikor még uborkáztam, volt olyan, hogy concurency-t lehetett beállítani, amivel párhuzamosodtak a dolgok boot alatt, de nem volt egy megbízható dolog.
Valamint egy utolsó megoldás, egy kevésbé erőforrás igényes disztró használata.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Javasolt a kézi particionálás használata, bármilyen Linuxot is raksz fel. Ott meg elég egyértelmű, hogy mit csinálsz.
Chakrán használtad a "nem szabad driverekkel" opciót, vagy csak bebootoltál aztán úgy nézted? Milyen hang van abban a gépben?
Hogy az Ubi lenne a kezdőknek a legkönnyebb, azt kétlem. Ha valaminek olyan wiki oldala van, pl. mint az Arch-nak, na azt már lehet mondani kezdők számára ajánlhatónak. [link]
(mondjuk erről a listáról magát az Arch-ot kihúznám az abszolút rolling release filozófia miatt, az annak jó, akinek van ideje és kedve egy frissítés előtt átfutni a fórumot, hogy mi is történik - btw elvileg ez miatt ezzel a disztróval lehet a legtöbbet tanulni a Linuxról)rokefeller: na azt még nem láttam, abból a korszakból kimaradtam.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akkor +1 pont a Chakrának, az eleve Live imageként letölthető, így a lemez sem vész kárba a telepítés után.
ViZion: köv. cikkedbe be lehetne írni a Manjaro-t [link], mint 32 bites gépekre (is) való Arch alapú disztrót. Ez onnan jött, hogy Chakránál már csak 64 bites van, ezen és a Manjaro-n kívül nincs igazából használható Arch alapú disztró. Valamint ez több asztali környezettel is elérhető.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Lubuntu alatt LXDE van, amit gyenge gépekre találtak ki, innen a neve "ligthweigth X11 desk. env". Ennél fogva eye candyt ne nagyon keress benne.
Gnome2 jó volt, de az már lejárt. Van Gnome3, de szerintem nem valami frankó, ill. az újabb Ubuntuban van GnomeShell lehetőség a Unity helyére, az valamennyire visszahozza a Gnome2 jelleget de ismered mi a véleményem az Ubunturól és leszármazottairól.
A KDE meg legfeljebb alapvető megjelenésében hasonlít a winre, de olyan szinten testre szabható, hogy gyakorlatilag azt építesz belőle, amit szeretnél. Itt egy videó a testreszabásáról: [link]. Itt meg egy másik videó a KDE bekapcsolható effektjeiről, nagyon frankó dolgokat tud és ez nem csicsa, hanem feldobja a gép használatának élményét. [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azért vannak dolgok, amire kellett a parancssor win alatt is. Igaz a 7-en már elég ritka, de korábban nagyobb szerepe volt. Mondjuk valamitől elszállt filerendszer kijavítására csökkentett mód parancssorral volt a megoldás, nem a GUI-s lemezellenőrző, mert az nem tudta megcsinálni a problémákat míg a chkdsk igen (XP-s tapasztalat).
Terminál nélkül meg lehet élni Linuxokon, de vannak dolgok, amik nincsenek kivezetve a grafikus felületre, mert egy átlagfelhasználó nem is tud róluk, meg van sok dolog, amit azért csinálsz terminálban, mert egyszerűen csak sokkal hamarabb kész van. Továbbá a terminálos parancsokat be tudod foglalni egy bash scriptbe, aminek csinálhatsz indító ikont is, így lazán tudsz automatizálni dolgokat, mint Windows alatt az autoIT scriptek írásával, csak itt nem kell n+1 programot letölteni hozzá mert alapból mindent tartalmaz.
Mivel fogsz találkozni Chakrán terminálban? Mondjuk a pacman csomagkezelővel, vagy a közösségi CCR tárolókkal, de mindkettő használata csak 1-1 parancs, igazán nem nagy kunszt megjegyezni. Kb. olyan, mint h. egyszer megtanultad még DOS-alatt, a cd parancs a change directory és azóta is mindenhol így van.
Továbbá nagyon jó wiki oldaluk van és úgy ált. az Arch-os nagyon alapos Wiki is 1-az 1-ben használható Chakrán.Ubuntuval vannak bajaim. Az egyik, hogy tolják a képembe ezerrel, mintha az lenne "A" Linux. Továbbá a Debian nem stabil csomagjaira építkezés és a kötött dátumú kiadási ütemterv nem tetszik, hogy akármi is történik, akkor is x hó y napján ki kell adni az aktuális verziót, akármilyen állapotban is van.
Erre szokták mondani többen, hogy a nem LTS verziók a nyilvános béta teszt részét képezik a következő LTS verzió számára.
Továbbá rendes Wiki-vel Ubi alatt nem találkoztam, többnyire HUP-s fórumokból kell kiszedni a megoldást, ha valami nem működik.rokefeller posztja kapcsán azt tudom mondani, hogy KDE-s rendszert próbálj ki, az nem lesz teljesen idegen attól, amit eddig megszoktál. Továbbá személyes véleményem szerint az egyik legjobb felület, ha nem nagyon gyenge gépről van szó. KDE terén pedig a Chakra jár élen, náluk nincs is más felület, az a disztró teljesen KDE köré épül.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr. Romano #13516 üzenetére
Jó, hogy elment egyáltalán, mert a javasolt minimum neki 512Mb ram.
A TurboPuppy-t keresd meg, elvileg a puppylinux.hu-n találod. (nálam most nem jön be az oldal)
szerk:
vagy lxde, xfce alapú disztrót keress, de azok mellé sem árt még egy pici sd ram beszerzése, 128-as példányokat már a macska után sem dobják.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Sas madár #13492 üzenetére
LXDE-t már régen láttam, de valamerre ott is meg lehet adni, hogy mit csináljon az ismeretlen fájltípussal. Na ott meg kellene mutatnod a rar program futtatható állományát, ami elvileg a /usr/bin alatt lesz. Ha nem, akkor a locate rar paranccsal meg tudod keresni.
Amúgy apt-get upgrade (rendszer frissítés) gondolom volt már. Ha nem, akkor ezt is javasolt megtenned.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #13476 üzenetére
Amivel visszajutunk az alap problémához, hogy nem a Debian stabil kiadását veszik alapnak az Ubuntunál és ez rányomja bélyegét mindre, ami Ubi alapú. Na ezért hagytam el az egész Ubuntu alapú disztró világot.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #13472 üzenetére
Hát akkor mire épül? Egyedül az LMDE nem Ubi alapú, de annak akkoriban az első kiadása éppen csak megjelent.
Version 2.0 "Barbara" was based on Ubuntu 6.10, using its package repositories and using it as a codebase. From there, Linux Mint followed its own codebase, building each release from its previous one but it continued to use the package repositories from the latest Ubuntu release. As such the distribution never really forked. This resulted in making the base between the two systems almost identical and it guaranteed full compatibility between the two operating systems.
In 2008, Linux Mint adopted the same release cycle as Ubuntu and dropped its minor version number before releasing version 5 "Elyssa". The same year, in an effort to increase the compatibility between the two systems, Linux Mint decided to abandon its code-base and changed the way it built its releases. Starting with version 6 "Felicia" each release was now completely based on the latest Ubuntu release, built directly from it, timed for approximately one month after the corresponding Ubuntu release (i.e. usually in May and November).
In 2010 Linux Mint released Linux Mint Debian Edition. Unlike the other Ubuntu-based editions, this is based directly on Debian and is not tied to Ubuntu packages or its release schedule. [link]
Itt még jobban lehet látni, hogy melyik disztró miből jött: [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #13464 üzenetére
Nem igazán. Mivel az Ubuntu vonal nem a stabil Debianon alapul, így nem.
Jester01: ez érdekes, nem volt semmi lényeges újítás a 3.0 kernelben, csak léptek egyet a dátum miatt. Disztró független a dolog?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Sas madár #13459 üzenetére
Lefagyás talán nem a megfelelő kifejezés. Pl. hibás memória, túlhúzott processzor tud okozni kernel panicot, ami valamennyire a wines lefagyás megfelelője. Igazából egy guru majd megmondja, mi a különbség a két dolog között.
"Igazi" kernel panicot egyszer kaptam (hibátlan, gyári értékeken menő laptoppal), az Linux Mint-el fordult elő egy frissítés után, ott kezdtem gondolkodni az Ubuntu vonal elhagyásán.
Áramkimaradás amúgy persze bármit okozhat, de az ellen megvannak a megfelelő technikai eszközök. Aki ilyenre hajlamos helyen (pl. falu) lakik, annak érdemes elgondolkodnia egy szünetmentesen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13413 üzenetére
A felhasználóneved melletti üres területen nyomj egy jobb gombot ebben a menüben, ott pedig az alkalmazások szerkesztése pontot válaszd, ott minden indító ikont át tudsz variálni.
Az én disztrómon bundle rendszer van a böngészőkhöz meg egyéb népszerű progikhoz, ott nem fordul elő dupla ikon.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ViZion #13400 üzenetére
Catalyst telepítése miatt problémák adódnak a grubbal? Na ez kemény. Lehet mégsem akkora előny, hogy rohannak a csomagokkal a Fedorában. Betetted a kernel verziót nemrég, ahhoz képest itt Chakrán még csak a 3.4.6-1 van és szerintem jól is van ez így.
Mikor az említett gépen Chakrát kipróbáltad a "nem szabad driverekkel", ott is voltak Catalyst gondok?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13388 üzenetére
Még mindig nem tudom, milyen géped van, milyen fajta a T stick. Ezt kellene tudnom, mert nekem még nem volt ilyen cuccom, így csak a google marad.
A VGA kártyákra viszont van egyszerű WIKI-s oldal a Chakránál, hogyan kell váltani a driverek között.Az sem világos, hogy az sda1 partíciót követő partíciók sorrendje hogy alakult ilyenre, de úgy látszik ez mindegy.
A Chakra esetében a GRUB alapértelmezetten megjegyzi az utolsó választott pontot és legközelebb azzal kezd. Ezt a Kubuntus dolgot még mindig nem értem, de add ki a sudo update-grub parancsot, akkor valszeg egy szintre fog kerülni a chakra és a kubuntu. Már ha jól értem a problémádat.
szerk: többit a topicban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13386 üzenetére
Az első módban nem tölt be zárt drivereket. Tehát rendes AMD Catalyst, vagy a Geforce driverhez a "nem szabad driverekkel" opcióval kellene felrakni. Ez egyéb hardwarekre is igaz, akár a te T-s stickedre is kellhet. Persze utólag is lehet ezeket aktiválni.
A peppermint meg majd rak magának saját grub-ot, de nem teljesen látom át, hogy mik vannak most a gépen így a Kubuntus dolgot nem értem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13369 üzenetére
Nem csinál magának (a többi disztró sem, ha kézzel állítod be, ami erősen ajánlott), oda megy, ahová mondod neki. Telepítésnél a gyökér fájlrendszernek az XP partícióját választod, (sda1), megadod a "/" csatolási pontot, fájlrendszert EXT4-re, majd pedig bejelölöd a formázást.
Még a swap partíciót megadhatod neki, elvileg több Linux is tudja használni ugyanazt a swap partíciót, ott nem kell semmi, csak állítsd be swap-nak, formázás meg ilyenek nem kellenek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13359 üzenetére
KDE-s Chakra kérlek szépen reggel óta fut, 740Mb ramot eszik most, ebből 370-at a böngésző Yt lejátszás közben. Szóval 370Mb-n elvan.
Mindezt úgy, hogy a hivatalos adat 1024Mb ram a telepített rendszer futtatásához. Szóval nem nevezhető erőforrás zabálónak nevezni a KDE-t.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
hegegabi80 #13335 üzenetére
Igen, PAE-s kernel pont erre való. Wikipedián megtalálod a részleteit.
Engem az Ubuntu eredete zavar. Debian testing/unstabel repók csomagjai adják az alapot hozzá. No azzal a repóval már maga a Debian is megdöglött nálam, így nem bízok abban, amit ezekből összeraknak.
Továbbá érdemes megnézni a nem LTS kiadások minőségét Ubuntunál, vannak gondok. Pl. az első Unity-s verzió olyan szinten bugos volt, hogy szégyen kiadni, de nem lehet mit csinálni, előre el van rendelve, hogy az év melyik napján kell kiadni új verziót, évekkel előre. Hogy aztán milyen állapotba jut el addig, az mellékes.
Más disztróknál ez úgy megy, hogy mikor xy csomagok fejlődtek eleget, mondjuk kijött a KDE új verziója és stabil, akkor teszünk ki friss iso-t.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
hegegabi80 #13332 üzenetére
PAE-s kernellel a 32 bites Linux is kezel irdatlan sok ramot. Vagy alapból ilyen a disztró, vagy gyak. a csomagkezelőből lehet felrakni ilyen kernelt.
Mondjuk még nem igen sikerült a 2G ramot sem megtölteni Linux alatt. Egy-két dolof nem feltétlen megy 64 biten, így első körben nyugodtan maradj 32 biten.A virtualbox meg egy virtuális számítógépet hoz létre, mindent pont úgy kell csinálni, mintha élesben menne.
Ha nincs is alapból live cd-je egy disztrónak, lehet csinálni, pl. Windows alatt a linux live (lili) programmal nagyon sokból.
Ubuntu, Kubuntu stb. helyett javaslom mondjuk az OpenSuse-t, Chakrát...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13325 üzenetére
A teljes rendszer volt már frissítve? Mikori KDE-t tartalmaz? Ez azért érdekes, mert ilyesmi bugreportokat találtam a hálózat kezelővel kapcsolatban.
Ha még nincs 4.9-es KDE-d, akkor elvileg így érheted el: [link] - ha ebből frissíted, akkor utána mindenképpen indítsd újra a gépet, hogy minden helyre kerüljön, aminek kell.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
qamu74 #13315 üzenetére
Az Ext2 az egy fájlrendszer. Ha arra gondolsz, hogy Ext2-es partícióról kell valamit leszedni, akkor arra találsz drivereket a Winnek a googleben, amivel fogja tudni olvasni a partíciót.
Ha valami tar, tar.gz stb. fájlod van, azt meg a népszerű tömörítőprogik kicsomagolják. Gzip, 7zip...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
St3ven #13285 üzenetére
Mint mondtuk, ezeket az igényeket bármelyik asztali disztró alapból kiszolgálja.
Az openSuse egy jó rendszer, a Novellesek csinálják, .RPM alapon van. Viszont így elsőre inkább valami mást javasolnék, ahol Windows után jobban kiismered majd magad.
#13287: swap nem kötelező, ha van elég ram és nem akarsz hibernálást használni.
A Wines partíciókat meg fel kell csatolni, hogy elérd a tartalmukat. Ezt vagy telepítéskor tudod megadni, vagy később kézzel, disztró válogatja, hogy hogyan lehet. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13267 üzenetére
Az sdb az a 8Gb-s pendriveod.
Tehát ha az sda2 a "/", akkor:
sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda
sudo update-grubAztán ha minden oké, akkor sudo shutdown -h now leállítja a gépet.
Mi van az sda1-en? A swap?
hegegabi80: nagyon Windows után a ZorinOS-t tudnám mondani, direkt Windowst utánzó felülete van. [link] A linkelt oldalon amúgy tudsz bogarászni nagy csomó disztró között. Aztán valami megtetszik, akkor már könnyen fel tudod majd rakni.
32 bites Linux alatt a Wine képes elindítani wines 3D-s játékokat is, de ez esetleges, vagy sikerül neki, vagy nem. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13259 üzenetére
Ott válaszd ki a nyelvet, és bootolj be a szokásos, nem szabad driverekkel. Mikor megjött az asztal, meg minden, ott tudod elérni a terminált.
A terminál meg úgy működik Linuxokon, hogy ha egy parancs probléma nélkül lefutott ( kivéve a kimenetes parancsok, mint pl. az fdisk), akkor nem ír semmit ki. Tehát OK, vagy ilyesmi nem lesz, egyből írhatod be a következő parancsot.
Mindenképpen meg kellene próbálni ezt a kézi grub telepítést, mert ha valami probléma van, az más disztrónál is előjöhet, így viszont vagy felmegy a grub és minden oké, vagy meglátjuk mi a probléma.
Egyébként milyen laptopra teszed? Egy típusszám jól jönne, hátha van benne valami trükkös dolog.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13252 üzenetére
Akkor csináld meg ezt, ez felteszi gyorsan kézzel a grub-ot:
Bootolj be a pendriveról. Nyiss egy terminál ablakot. Menüben megtalálod (Konsole), vagy nyomj Alt+F2-t, és írd be, hogy terminal, majd enter.
A felnyíló fekete ablakban add ki a parancsokat:
sudo fdisk -l
ez kilistázza a gépben a hdd-t, hogy milyen partíciók vannak. /dev/sda1. sdaX. sorok lesznek. Ha az első partíciód a root "/", akkor azt kell felcsatolnod a rendszerbe, ha nem az első, akkor a megfelelő sda2,3... számút.Tehát ha az első a a "/", akkor:
sudo mount /dev/sda1 /mnt
ez fel fogja csatolni a /mnt-be a root partíciót.sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda
ez a parancs telepíti a grub-ot a vinyóra.sudo update-grub
ez a parancs pedig megnézi, milyen oprendszer(ek) vannak a gépen és beteszi őket a listába. Ha idáig minden rendben, akkor újraindíthatod a gépet és lesz grub.Tehát még egyszer egyben:
sudo fdisk -l
sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda
sudo update-grubFigyelve a szóközökre és helyes beírásra.
Amikor a DHCP-t kereste a géped, az a hálózati v. PXE boot volt, ez akkor szokott elindulni, ha semmi oprendszert nem talált a gép.szerk: ha minden igaz, a sudo-hoz tartozó jelszó a "live" a live rendszerben.
Jester01: jah tényleg, ezt egyszer beszéltük. Mivel nyerünk többet, ha a swap van elől, vagy a root? Ahogy néztem, amikor még volt Ubuntum egy régebbi gépen 384 rammal, gyak. még ott sem nyúlt hozzá a swaphoz, mert elég volt neki a ram a gépben még böngészéshez is. (ez még a unity előtt volt)
Ezek alapján azt mondanám, hogy a root-ot érdemesebb. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13241 üzenetére
Igen, a nem szabad driverekkel indítsd el.
Egy dolgot nem értek a linkelt leírással kapcsolatban, hogy miért a swap partícióval kezdték a particionálást. Ilyen megoldást még nem láttam, javaslom töröld a partíciókat, és a swapot tedd a végére a dolgoknak.
Szóval:
/
/home
/swapLegyen a sorrend. Az első kettő az EXT4, aztán mehet a telepítés. Ha nem akarsz hibernálást használni, akkor nem kell /swap-ot csinálnod. (no meg ha legalább 2G ram van a gépben)
13242: rendben, enabled az jó.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13239 üzenetére
Nem tudom, pontosan mire telepítesz. Ez most a laptop? Ott nem lehet nagyon eldugva a sata opció, mert alig lehet állítani valamit a laptopok bioszában.
Újratelepítéskor mindent csinálj ugyanúgy, csak mikor megadod a root "/" fájlrendszert, ott jelőld be, hogy formázza meg.
Szóval akkor lehet kivetted a pipát a bootloader-nél?
(amúgy csak egy apróság, amikor jelszavat adsz meg magadnak, ne használj ékezetet) -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13236 üzenetére
Az AHCI mód jelenti azt, hogy a satás vinyót satásként kezelje, ne IDE-s módban. Gyakran alapból nem ebben szoktak lenni, mert olyan őskövületeknek, mint az XP, problémát okozhat a kellő driverek hiánya.
AHCI mode, On chip sata channel, ilyen neveken szokott lenni az opció. Az alaplapod kézikönyvében megtalálod, hol kell beállítani.
Nem garantálom, hogy ez megoldja a problémádat, de semmi mást nem adott ki a google a te problémádra, csak USB-vel kapcsolatos találatokat, de azt már elvileg átállítottad, meg gondolom ki is húztad.
(#13237): ha nem nyomtál meg ott semmit, csak a továbbot, akkor be kellet legyen pipálva a bootloader settings menüben az install grub to... valami pont.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13227 üzenetére
A böngészők tudnak szinkronizálni, a Chrome és a Firefox is.
Az OpenOffice az Már Libreoffice, és mivel alapból a Calligara települ, így egy terminálban add ki a sudo pacman -S libreoffice parancsot, ez felteszi.
Videózásra meg a legjobb megoldás a vlc, telepítés úgy, ahogy az előbb.A többi dologra meg alapból is van megoldás. Egyéb dolgokat meg a "bundle managerben" találsz, az a népszerű programok gyors telepítésének a módja, böngészők meg egyebek ott találhatóak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mokiber #13203 üzenetére
1-2 pendrive létezik, ami valami U3 rendszerű, ez valami Wines cucc ami bekavarna, de a pendriveok nagy többségében nincs ilyen, azoknak egyformán jók.
Sajnos nem tudok most tovább itt lenni, vezetnem kell, így a telefonos segítség a részemről most kimarad. Azt tudom javasolni, hogy olvasd végig a telepítési Wiki-t, [link], azon belül is főleg a telepítéses pontot. [link], ha még nem olvastad át.
Egyébként tegnap délután frissült a Chakra, még nincs kint az új iso a weblapon, de mire meglesz az új pen, már lehet kiteszik az oldalra, akkor már érdemes lenne azt használni. Ez elhozza a KDE 4.9-et. (nem gond, ha a már letöltött iso-t használod, a frissítő megoldja majd)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Villanyszerelés
- Autós topik
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- E-roller topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- The Crew sorozat
- RC modell földön, vízen, levegőben
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- További aktív témák...
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Antivírus szoftverek, VPN
- DELL PowerEdge R730xd 12LFF rack szerver - 2xE5-2680v3,64GB RAM,4x1GbE,H330 RAID v ZFS
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 4070 Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali készpénzes Sony Playstation 4 Slim / PS4 Pro felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- BESZÁMÍTÁS! Dell Latitude 5550 üzleti -Intel Ultra 7 165U16GB DDR5 RAM 1TB SSD Intel Graphics WIN11
- Apple iPhone 13 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest