- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- VR topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- TCL LCD és LED TV-k
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Milyen CPU léghűtést vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
csixy #102630 üzenetére
Gyakorlatilag egy normál Debian Openbox WM-mel és a Beardog saját programtelepítőjével, rendszerfrissítő managerével egy általános felhasználásra is tökéletesen alkalmas rendszer lett. És ahogy látom, egész sok felfedeznivaló van benne. Jobban tetszik egy Gnome Debiannál!
A kétpanelos fájlkezelő is egész jó, tényleg elleszek én is Némó nélkül.
-
válasz
csixy #102627 üzenetére
A wellcome setup le lett futtatva?
Szerintem az volt az, ami install utáni első reboot után startx-szel indítva egyből bejött, ott rákérdezett pár dologra, tárolók, backport kernel, etc. Fel is rakta ugyanazt a kernelt, ami nálad is van.a backport kernel miatt még nem volt olyan wifi kártya ami nem működne egyből
Nem volt gond ezzel sem, csak már live-ban indítani akartam a wifit és kérte az SSID-t, amire addig a pillanatig nem emlékeztem, míg meg nem néztem a Linux Mint-ben. Utána már a telepített verziónál nem is kellett jelszavaznom se a wifit! Összességében 10-15 perc keresgélés után már minden működött, majd finomhangolnom kell csak. Nálam ráadásul nincsenek olyan gondok, mint nálad, mivel normál telepítést csináltam.Mivel ennél a tartalék notebooknál már igen nehéz elkapnom az akkutöltés megfelelő csatlakozását, jó lenne a végleges megoldásig ezt használnom a Linux Mint Cinnamon helyett, ha esetleg az akkura kéne hagyatkoznom. Gondolom jóval takarékosabb rendszer ez, mint a Cinnamon.
-
válasz
csixy #102615 üzenetére
Én meg egy előre-emésztett debian-openboxot kerestem és végre megtaláltam ...
Kipróbáltam, tényleg előre-emésztett, de még nem kiköpött OS ez a Beardog. Linux Mint Cinnamon userkényelmesítése után pár dolgot keresgélnem kellett, de elég hamar megvoltak. Első nap addig jutottam perc alatt, hogy megtaláltam a hálózati managert, de nem ismert fel egy wifit sem, fejből meg nem tudtam pontosan az SSID-ket, így el is engedtem. Ma már egyszerűbb volt ez is, amikor már nem Cinnamonként állt rá az agyam, ment minden mint a karikacsapás!
Sajna finomhangolásoknál most visszaüt, hogy évek óta csak a Cinnamont használom, például a FF-nál ha itt a hsz-ek között görgetek, kicsit hullámzik a szöveg, ezt már elég rég nem láttam, gondolom valami kompozitor hiányzik...no majd pár szabad órámban elkezdem finomhangolászni és megnézegetni, mik vannak még a menüben. Kicsit meglepett reboot után, hogy startx kellett, de aztán adta magát a System Updater terminalban. Amit egyből leszűrhettem, hogy jó kis pattogós a rendszer, főleg egy fullos Cinnamon után, de egyáltalán nincs fapados érzésem.Szóval jó, hogy ajánlottad, kicsit már berosdásodtam, érdemes lesz felidézni pár dolgot. Alapból, aki nem elsőhetes kezdő, annak simán ajánlható, még nagyon kezdőnek is, kis segítséggel persze. De csak a grafikus install helper használata mellett.
Tetszik ez a Beardog, életemben nem hallottam róla, ráadásul kellett már egy pattogós rendszer, mert a Dell Latitude 5520 kampeca után visszaállva a HP Elitebook 8570p-re, jóval lassabbnak éreztem a Linux Mint Cinnamont.
Úgy látom, először a tapipad kurzorának gyorsítóját kell megtalálnom, mert kezdek arcidegzsábát kapni a lassú kurzortól....
No meg a jobb felső sarokban a szerszámos ikonnal előjött valami autoshrink, rányomtam és minden lelépett a displayről...no fogok még ezzel kűzdeni szerintem.
De meg is van, ezt a Tint2 akármit sose használtam még, de csak előjött...
-
válasz
csixy #102487 üzenetére
A netinstallal az a bajom, hogy a hálózatkezelő kimarad az áldásból.
Tegnap raktam fel egy Debian 12-t és a telepítés tipus kiválasztásánál az Advanced opciónál kiválasztva a Graphical expert install-t szépen végigmegy mindenen. A hálózatos résznél minden kapocsolódó hardvert felismert, a wifit is, be is jelentkeztem már itt. Kíváncsi voltam, mit csinál a netinstall iso és boot után ugyanúgy ki lehet választani a Graphical expert install-t, szóval ugyanaz a hardverfelismerési folyamat fog lemenni.
-
válasz
tordaitibi #102472 üzenetére
Este megmutatom neki!
Tuti tudnak egyébként kommunikálni a kisállatok, érdekes lenne, ha az AI ilyen irányba menne el és csinálna nekik egy kommunikátort. Nem lenne egyszerű, mert a nyuszi csak igen ritkán ad ki hangot, de akkor már nagyon mérges. Meg persze, ha mondjuk kezelés miatt el kell kapni, no akkor megy a hiszti.
Ha újra kezdeném, tuti kölök korú nyuszikat meg blökiket vennék, bár törpenyuszi mellé csak nagyon türelmes blöki lenne megfelelő. Kapnának egy ezeréves Dell Precisiont, aztán azon üzengetnének nekem.
Neked se ártana egy ilyen tipusú segítség, akkor nem 6 évig használnál mobilnézetben egy böngészőt!
(bocsi ezt nem lehetett kihagyni)
-
válasz
csixy #102468 üzenetére
Ja, hogy itt még konfigolni kell a screenshot appot... Amúgy ha Openboxot használnál, érdemes felrakni a Bunsenlabs-ot.
Én már ilyen default dolgokat nem konfigolnék, ha van olyan disztró+DE, aminél minden konyhakész, inkább elkezdem trenírozni a nyuszit géphasználatból. Minap nyitva hagytam a notit és pár perc múlva már azt láttam, hogy küldött Whatsappon egy üzeneten annak, akivel épp kommunikáltam.
Egyelőre csak számokkal kommunikál...
A HP Elitebookot jobban szereti, mert ezen még normál méretű Enter gomb van. -
válasz
Warton #102382 üzenetére
Főleg a régebbi HP Elitebook sorozat volt könnyen szerelhető, de az a minőség már nincs meg a mostaniaknál. Egy 8560w meg egy 8570p mai napig is üzemel nálunk, SSD meg RAM bővítés volt csak. De még a Dell Precision M4700 is topon van.
Egyetlenegy törpnyuszi van, nem érzem, hogy kevés lenne!
-
válasz
Warton #102378 üzenetére
Dell topikban is ugyanezt a megoldást kaptam, akku kiszerelése egy perc volt, de a CMOS elem lehúzásához még az alaplapot is ki kell fordítani, mert a billentyűzet irányába néz a csatlakozó.
Soha nem szedtem szét notebookot, már a YouTube videó végignézésétől sírva fakadtam...
Még a nyuszinak se adhatom oda játszani, mert őt csak a töltőkábel érdekli.
-
válasz
tordaitibi #102376 üzenetére
A nyuszi kábelharapása semmi volt ehhez a gubanchoz képest!
Már kaptam is instrukciókat a Dell topikban, de a CMOS kibányászása nem lesz egyszerű, de még jó, hogy rákérdeztem, meghámozhatom-e a kiszedéshez.
A kettőből nem lehet valami fúzióval 1 jót csinálni?
Sajna a másik Latitude már nincs itt, ahelyett adtam ezt oda cserének.Most már annak jó a ventije, így az utazott vissza Germanyba.
-
válasz
csixy #102374 üzenetére
Mi volt az előzménye a megdöglésnek?
Annyi, hogy odaadtam csereként hölgyusernek a Latitude 7400 2in1 helyett, aminek nem működött a ventilátora. No ennek meg csak a ventilátora működik.Szóval a Dell Latitude notik a ventilátoraikkal akarnak arcidegzsábát okozni...
-
válasz
csixy #102372 üzenetére
Na super, örülök, ha sikerül ezzel összehoznod! Amúgy eddig nem is láttam Debian scriptes telepítő megoldást Archnál már igen meg talán az ArcoLinux volt hibridmegoldású, GUI-s volt a telepítés, de scriptekkel lehetett beállítani az elején, miket rakjon fel.
A célom pedig egy nagyon compact openbox lenne.
Remélem a 32gigás Dell Precision elketyeg valahogy Openboxon!Bárcsak az én lassan megérkezett Latitude 5520-amon is elketyegne... Egyelőre csak a venti hajlandó elindulni rajta, de az nagyon, amúgy se kép, se hang.
-
válasz
Warton #102350 üzenetére
Végülis 2027-ig jó ez a 21.3, úgyhogy szerintem befejeztem az ezzel való bűvészkedést.
Nagyon nem vesztesz semmit, volt pár új dolog a 22-nél, de amúgy ugyanaz a kettő.
Az előbb meg kellett néznem inxi-ben, melyik rendszer fut éppen két napja, annyira nincs különbség.
Most stabilnak tűnik a töltése a notinak, gondoltam csak teszek egy próbát, de megint hiányolta a Timeshift mentést, ami már van kettő is. Ráküldtem a nala upgrade-et, no azt nem kellett volna, de sajna kíváncsi voltam.
Azért egy reboot-ot is néztem, hát ez nem OK így, el is köszöntem tőle Gparted-ben.
-
válasz
Vasti74 #102346 üzenetére
Lényeges infó lenne, hogy mit mutat a htop, ha a Firefoxot bezárod.
A 32GB-os Dell notin ha csak a FF-ot használom tartósabb ideig, simán megeszi a memória harmadát.
Arra nem emlékszem, hogyan változott a színek felosztása, mikor RAM cache-be raktam Firefoxot és SSD-t is...
Megnéztem régi notin, 12GB RAM harmada foglalt lett, 5 perce indítottam a Firefoxot 10 lapot megnyitottam. Totál szűz telepítésű Linux Mint Cinnamon. Ha sok a RAM, sokat is használ a rendszer, mert tudja, azért van.
Most bezártam a Firefoxot, visszament a RAM 1GB-ra, ugyanez a 32GB-os notin 2GB szokott lenni.
-
válasz
Warton #102303 üzenetére
Endevahúrosok most aztán megkapták a magukét.
Pedig lassan nehéz lesz egy kezemen megszámolni őket!Mondjuk ahogyan a jókollega teszteli a rendszereket, nem meglepő, ha neki valami nem jön be.
Jó kis Endevahúrom nekem is érkezik lassan Germanyból, legalábbis ott volt nemrég valamelyik meghajtón...
-
válasz
lanszelot #102297 üzenetére
Szerinted a Debian hibázott!
Pedig a jelszavazásnál szerintem próbál bolondbiztos lenni, már 2017-ben is mindent szájbarágott. Érdemes rápillantanod a hsz-ben lévő képre és rájössz, ki volt a hibás. Célszerű már boot után egyből az Install-ra kattintani, mert ha live-ból indítod a telepítést, akkor az újabb installhelpert fogja használni.
Ahogy látom 10 éves Linuxos múltad van, de amit telepítés során kiír a rendszer, nem helykitöltési céllal teszi!
-
válasz
urandom0 #102295 üzenetére
Azért a /media, mert jó ideje már ide rakja be, ha készítek egy külön /ADAT particiót. Amúgy is egy külön partició lenne szerencsésebb. A /var-t laikusoknak nem javasolnám.
Kezdők inkább ismerkedjenek a Linux File Hierarchy Structure leírásával előbb.
-
válasz
urandom0 #102291 üzenetére
Tudom, de mint írtam, ők a teljes /home-ot kivették a lehetőségek közül. Így a legtisztább, a /media mappába lehet csinálni megoszható mappát. Jó ez így. Nem tudom, hogy alapból ilyen-e a Cinnamon Nemo párosnál más disztrókon, de a Linux Mint ennyit enged. Valamelyik konfig fájlban biztosan lehet állítani ezt is, de épp ezek a megosztásos dolgok azok, amik totál kívül estek eddig a gyakorlatomból. Sose használtam samba-t, miniDLNA-t sem...ami azonos wifin van itthon, azt meg látom a Nemoban, kb itt ki is merült minden hálózatos rutinom.
-
válasz
Warton #102188 üzenetére
Megnéztem friss 21.3 to 22-re upgrade-et, az még megvan, hogy nem enged már az elején tovább, ha nincs Timeshift mentésed, de csináltam egyet neki, így már tovább engedett. Sajna az épp aktuális repoból nem tudta letölteni a Firefox csomagokat és nem is ment tovább...viszont mivel már eljutott a csomagok tényleges letöltéséig, a sources.list már frissítve lett...
Running check '2. fázis: tervezés és letöltés'
=================
APT Repositories:
=================
Repos:
No active apt repos in: /etc/apt/sources.list
Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
1: deb https://mirror.alwyzon.net/linuxmint virginia main upstream import backport
2: deb http://ubuntu.anexia.at/ubuntu jammy main restricted universe multiverse
3: deb http://ubuntu.anexia.at/ubuntu jammy-updates main restricted universe multiverse
4: deb http://ubuntu.anexia.at/ubuntu jammy-backports main restricted universe multiverse
5: deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ jammy-security main restricted universe multiverse
=================
Running check 'Csomagtárolók'
Switching https://mirror.alwyzon.net/linuxmint to wilma
Switching http://ubuntu.anexia.at/ubuntu to noble
Switching http://ubuntu.anexia.at/ubuntu to noble-updates
Switching http://ubuntu.anexia.at/ubuntu to noble-backports
Switching http://security.ubuntu.com/ubuntu/ to noble-security
Check succeeded: Csomagtárolók
Lefuttatta a szimulációt, az alapján bekategorizálta a csomagműveleteket, szóval ha nem lett volna nem letölthető csomag, akkor simán lefut az upgrade. Így viszont ezzel vissza is dobta a műveletet:
Fetched 1264 MB in 2min 1s (10.4 MB/s)
E: Failed to fetch https://mirror.alwyzon.net/linuxmint/pool/upstream/f/firefox/firefox_135.0.1%2blinuxmint2%2bxia_amd64.deb 404 Not Found [IP: 46.102.157.26 443]
E: Failed to fetch https://mirror.alwyzon.net/linuxmint/pool/upstream/f/firefox/firefox-locale-en_135.0.1%2blinuxmint2%2bxia_amd64.deb 404 Not Found [IP: 46.102.157.26 443]
E: Failed to fetch https://mirror.alwyzon.net/linuxmint/pool/upstream/f/firefox/firefox-locale-hu_135.0.1%2blinuxmint2%2bxia_amd64.deb 404 Not Found [IP: 46.102.157.26 443]
E: Some files failed to download
Error - Return code: 100
Most már viszont a
sudo nala update && sudo nala upgrade
is az új repokból akarna frissíteni! Ezt most szívesen kipróbálnám, mert érdekel, hogyan oldja meg, sajna szerintem több lépéses lenne és nem merem elkezdeni a folyamatot. (nem stabil a notebook töltőöble, azért csak tartalék gép már ez, normál notim most érkezik vissza be se kapcsol jelzéssel)
Asudo apt update && sudo apt upgrade
itt is eléggé eltérő frissítési módot használna egyébként:1118 frissített, 67 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 701 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 81,0 MB/1.090 MB.
A művelet után 36,0 MB lemezterület szabadul fel.
Folytatni akarja? [I/n]
Ezzel a 21. to 22 upgrade teszttel meg kell várnom az üzemképes Dell Latidude notit...Amúgy a mintupgrade.log egész jól dokumentálja az egész upgrade-et.
-
válasz
Pöttön #102279 üzenetére
Igazán nincs mit! Azért is ajánlottam, mert a Cinnamon felület a legfelhasználóbarátabb. Ez néha vissza is tud ütni, mert annyira a laikusoknak van szánva és tényleg szinte mindent be lehet állítani GUI-ból, hogy emiatt van például letiltva a /home mappa megosztása is. Ahogy látod pár hsz-ből, nem is megy onnan, ami teljesen jogos szerintem. Nem lenne szerencsés, ha laikusként valaki a megosztott /home mappában garázdálkodna az alapól rejtettként kezelt konfigfájlok között.
Sajnos ez a rutinosabb fórumtársaknak meglepetést okoz.
-
válasz
csixy #102276 üzenetére
Épp most próbálom csekkolni, működik-e a 21.3 to 22 upgrade, de most cigiszünetben megnéztem él-e még az extension ls bizony él.
Viszont az embedded Nemo terminal sosem volt default, mindig fel kellett telepíteni, aztán Nemo reboot és F4 bekapcsolja és úgy állítgatod utána, ahogy jól esik. (21.3 alatt csináltam)
sudo nala install nemo-terminal
de megnézhetjük LMDE6 alatt is...
-
válasz
Pöttön #102260 üzenetére
Szerintem sokkal jobban jársz a Linux Mint-et Cinnamonnal rakod fel, ez a saját fejlesztésű felületük, sokkal felhasználóbarátabb ez a felület, mint az XFCE és a saját Nemo fájlkezelője is ezerszer komfortosabb. Például kirakhatod a Home mappát az asztalra vagy bármelyik meghajtót, a Nemo-ban látható/kezelhető minden meghajtó, a hálózati meghajtók is, nálam legalábbis ott van a Synology NAS is. A Rendszerbeállítások menüben szinte mindent lehet állítgatni, kezdőknek ez a rendszer ezzel az asztali felülettel a legjobb. Samba-t nem használok, de gyaníthatóan hálózati megosztásokat is egyszerűbb itt beállítani, mint az XFCE felületen.
Mivel még az elején vagy, jobban jársz, ha még most cseréled az XFCE kiadást Cinnamon kiadásra.
-
válasz
csixy #102208 üzenetére
az autoremove nem szed ki kernelt a nala-ban sem.
Sajna ezt nem tudtam lecsekkolni, mivel egy kernel van talonban install/upgrade után. Amiket kézzel rakok fel, arra meg nem érvényes, hogy leszedi az autoremove az egynél többet.
A nala.conf ugyanaz LMDE6-ban is, mint a Linux Mint 22-ben.
# Set to false to disable auto auto-removing
auto_remove = true
A Frissítéskezelő is egyértelmű szerintem:
-
válasz
csixy #102205 üzenetére
No most kíváncsivá tettél, fel is rakom hétvégén és megnézzük mit szól a nala autoremove-ja a régebbi kernelekhez. Linux Mint alól kiszedte mindig, egy előző maradt csak. De lehet beállítás függvénye ez LMDE-nél, Ubuntu alapunál a Frissítéskezelőben állítható opció, hogy mennyi régebbi került őrizzen meg, ha jól rémlik...
Amúgy nálad az autoremove nem szedett le régi kerneleket?
-
válasz
urandom0 #102203 üzenetére
csak ezek azok "vissza lesznek tartva" típusú csomagok
Nincsenek a visszatartottak között sem! Direkt ezt néztem, hogy sem a nala, sem az apt sem az aptitude nem mutatta ezeket, utóbbi nem is tartott vissza semmit... Kizárólag a Frissítéskezelőben jelentek meg a 25.04-es csomagok.Semmilyen plusz repot nem rakok fel már régóta a Mint-re, ez a rendszer amúgy is kb felkerült a notira májusban és pár nap múlva el is raktam a gépet az új notira cuppantam rá.
Upgrade-eltem 21.1-re, ennyi történt vele kb.
Ennyi a list:
deb https://mirror.niif.hu/linuxmint xia main upstream import backport
deb http://mirror.easyname.at/ubuntu-archive noble main restricted universe multiverse
deb http://mirror.easyname.at/ubuntu-archive noble-updates main restricted universe multiverse
deb http://mirror.easyname.at/ubuntu-archive noble-backports main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ noble-security main restricted universe multiverse
-
válasz
urandom0 #102197 üzenetére
Mikor felfedeztem, hogy a Frissítéskezelő az Ubuntu 25.04 mesa csomagjára akar frissíteni, akkor láttam a dracut-ról a hírt, hogy erre vált a következő Ubuntu az initramfs-ről. De itt csak a dracut csomag volt, míg közben a normál tárolókban megjelent a dracut-install csomag. Nem akarom kipróbálni, mi lenne, ha ráengedném a Frissítéskezelőt, lehet csak a dracut csomagra vár a most felrakott/frissített? dracut-install!
Épp elég durva már az is, hogy a Frissítéskezelő a 25.04 csomagjait tallózta be...no de honnan a fenéből, ha nincs 25.04-es Ubuntu tároló fenn?
Közben azt látom, hogy a Frissítéskezelőben már nincs a dracut csomag...
akkor csak felkerült mégis a dracut-installal.
Nem került fel, valahogy eltűnt a frissítendő listából, csak ez van fenn:
-
válasz
urandom0 #102193 üzenetére
Szerintem egyre nehezebben tudja követni a Linux Mint az Ubuntu alapú rendszerépítést, amit eddig követett. Az LMDE meg kihagyja a köztes lépcsőfokot, mégis stabilan működik.
Már az is aggaszt az utóbbi történések alapján, hogy most egyszerre rakta fel a dracut csomagot és frissítette az initramfs-tools csomagot.
-
válasz
Warton #102190 üzenetére
Ja igen, főverzió upgrade volt inkább zűrös... szerintem az nem változott, de kíváncsivá tettél! Van egy 21.x verzió is a régi notin, hétvégén megnézem, lehet-e verzióugrást csinálni rajta.
Amúgy az Ubuntu fejlesztési iránya alapján olyan érzésem van, fel kell készülni a Debian alapú LMDE állandó használatára.
-
válasz
Warton #102188 üzenetére
Valami biztosan változott, mert a múlt év közepén elrakott HP Elitebookot kellett újra elővennem és a fenn lévő Linux Mint 22 Cinnamon terminalos upgrade-je után megjelent a Frissítéskezelőben a 22.1-re frissítési opció, rányomtam kíváncsiságból és minden gond nélkül végigment az upgrade. Nem hiányolta a Timeshift mentést.
-
Fura helyzet állt elő a Linux Mint-nél frissítési téren. Nemrég egy notebookon frissítettem az egyik Linux Mint-et és reboot után blackscreen fogadott, ugyanez volt a másik fenn lévő Linux Mint verziónál is. Mivel oda kellett adnom a gépet másnak, így a felesleges lepucolására koncentráltam, így lehet, hogy a Frissítéskezelővel upgrade-eltem. Mindegy, ezt konzolról upgrade megoldotta simán.
Ami gyanús nekem, az megint a Frissítéskezelőben látható, ugyanis az Ubuntu 25.04 Plucky Puffin csomagjaira akarna frissíteni, de egyébként a három terminalos frissítési módnál nem látszanak ezek a csomagok, sem a Synapticban!
Ma reggel már bejött a Dracut csomag is, ami majd a 25.04-től átveszi az initramfs kezelését, erős a gyanúm, hogy ezeknek a csomagoknak a frissítése gondot fog okozni.Gyanús, hogy amit most ezen a notin tapasztalok, ugyanez okozta az előbbi notebookon is a gondokat...
-
-
válasz
csixy #102149 üzenetére
Ha csak az utóbbi 10 éves időszakot nézzük, sok érdekes dolog fog történni a jövőben! Remélem az AI nem elpusztítja az emberiséget, hanem pont megvéd bennünket az egyre elmeroggyantabb vezetőinktől.
Amúgy lehet kéne valami autentikátoros kütyü a nyúlnak is lassan, hogy szükség esetén igazolhasson, hogy én vagyok! Ilyesmit csak rá bíznék...
-
válasz
tordaitibi #102147 üzenetére
Én se használok már jó ideje semmilyen kliens appot notebookon, mindnek van webes felülete, a mobilon lévő app úgyis jelez, ha szükséges. Ha tudom, hogy hosszabb és hivatkozás linkelgetős egy beszélgetés, akkor mobilról átmegyek notira. A notit már nem is nagyon tudom használni mobil nélkül, mármint ha hitelesítésre van szükség.
Szerencsére ez az autentikátoros dolog is ismert már évek óta telómon melóhely miatt. Nem hagyják az embert lemaradni semmiben, hiába van gyorshívón a kenetfeladó pap!
-
válasz
tordaitibi #102145 üzenetére
Jól mondod, ha erre gondolsz.
-
válasz
V.Stryker #102070 üzenetére
#pacman/Rosetta - Arch, Manjaro csomagkezelés terminal/konzol parancsai
Mint említettem, amíg a csomagkezelés ismeretlen egy disztrónál, addig kár a malacnak...szóval...pont miután szóba került a dolog, ez ugrott elém mobilon!
Szóval a csomagkezelés, nézd meg, amit linkeltem.
-
válasz
V.Stryker #102050 üzenetére
Annyira nem vész, csak meg kell ismerni.
Persze, ha egy ideig mondjuk Archklónokat használsz, megismered a nyűgjeit és utána már lehet csak Arch alapúakat akarsz használni. Debiannak is vannak nyűgjei, de másfajták teljesen.
Igazából a csomagkezelés alapjai fontosak, ha abban kezdesz eligazodni, akkor már megtanult a malac korcsolyázni!
-
válasz
V.Stryker #102048 üzenetére
Ubuntu mondjuk nekem se, de nem csak az az LTS...
Sokat ismerkedtem már én is rollingokkal, sajna csak egyedül tudnának túlélni egy meghajtón, LTS-sel dualbootban suicidum következik be náluk.
Ahogy látom, a Linux Mint kézikönyv mintájára ki lehetne adni EndeavourOS-re is egy kézikönyvet, de elég lenne 5-10 oldalas is, azzal a címmel, hogy Mit ne használj/telepíts, ha holnap is ezt akarod használni
-
válasz
Vasti74 #101970 üzenetére
Amikor ez a valaki a fülét megvakarta, még kb max 1GB méretű RAM-ban gondolkozott és bizony ennyi vagy még kevesebb RAM és lassú HDD használata mellett igen hasznos tudott lenni a zram, ha jól emlékszem 1/3 tömörítési arányban dolgozott, így anno olyan folyamatok is futtathatók voltak, amit a meglévő memória mennyiség nem tett volna lehetővé.
Amúgy a PCIe 3.0 SSD szekvenciális sebességét nem érdemes hasonlítgatni a DDR3 RAM sebességéhez, mivel tudjuk, hogy az elméleti max a PCIe 3.0 NVMe SSD-nél sok kis file másolása esetén nagyon nem azt a sebességet nyújtja, mintha egy nagy fájlt másolnánk. De tény, hogy 16-32GB DDR4 RAM-tól és PCIe 4.0 NVMe sebességnél egyre kevesebb jelentősége van a zram megoldásának.
Amúgy a DDR3-1600 DRAM sebessége 12800 MB/s, ami kicsit jobb, mint a PCIe 3.0 SSD sebessége és ugye a RAM ezt inkább hozza is, mint az SSD, a fent említettek miatt.
Amúgy SSD-nél a szekvenciális sebességek marketing szempontból fontosak(ezért veszed Te is)
, ami lényeges, az az access time, kb 99%-ban ezt élvezi a user. A DDR3 access time-ot vagy ami ennek megfelel, nem tudom, így ilyen összehasonlítás nem lesz.
Ilyet találtam csak, de ez is érdekes lehet...
Kicsit azért furcsállom, hogy a sokat felemlített 30 éves Linuxos pályafutásod alatt nem futottál még össze ezzel a zram-mal. Leánykori nevén lehet ismerted egyébként, compcache volt anno a neve.
Aztán ott van még a zswap is, hogy ne legyen egyszerű az élet...
-
válasz
BreamHunter #101953 üzenetére
A #101916-ban lévő Kézikönyvvel jobban jársz, mint az Összefoglalóval.
Ubuntu alapú rendszereknél is teljesen jó a KK, a kifejezetten Linux Mint részeket átugorhatod, de a Ubiqity telepítősegéd, mint amblock az alapok, általánosak.
-
-
-
válasz
.-..-. #101922 üzenetére
A particiós képedről nem jön le nekem a 15%. De nem is ez a lényeg, azért nem kifejezetten a % említendő, hanem az overprovisioning, mert ez egy olyan érték, ami nem tőled függ teljesen, igaz csak 49GB jön rá pluszban tőled függetlenül, de az is számít. (24GB gyári overprovisioning és 25GB EXT4 foglalás a rendszernek)
Az 1GB /boot meg tud kevés lenni, ha nincs beállítva, hogy hány kernelt tartson meg a rendszer kernelupgrade-ek után.
-
válasz
.-..-. #101918 üzenetére
És a fórumtárs írta, hogy: "Elkerülném most a next next next telepítést ubuntu telepítésnél"
Ez igaz, bár nem egyértelmű. Bár ha Linux Mint-et rak fel, azzal is elkerüli, legalábbis az Ubuntu telepítést. De lehet nem akar kezdőknek javallott módszert, akkor fenti mondatra az Ubuntu minimal.iso a megoldás(vagy fene tudja mi most a pontos megnevezése) vagy Debian netinst.iso...
Nincs ilyen-olyan partíciók miatt feleslegesen el nem érhető terület.
Épp akkor nincs szerintem, ha nincsenek külön particiók. A külön /boot lehet csapda ezek miatt: EFI, kernelek, initramfs, etc
Amúgy az overprovisioning nem jót tesz az SSD-nek, hanem alap a gyors és optimális működéséhez. Használati profiltól függően 7-28% a minimum amúgy. Felméri a rutinos user, mekkora meghajtóra lenne szüksége és kétszer akkora SSD-t vesz. Ez ilyen.
No de úgy látszik a next next next miatt, hogy totál feleslegesen írtam, offolom is magam, mielőtt megint valaki megint benyögi, hogy troll vagyok.
Akit meg az SSD optimális használata érdekel, annak ott az SSD kibeszélő topik, várjuk szeretettel.
-
válasz
.-..-. #101913 üzenetére
/boot - ~512-1024MB (EFI, kernelek, initramfs, etc)
/ - maradék tárhely (luks encrypted, itt van ugye többek között a "/home" is a user adatokkal)Ez nagyszerű, de qrvára nem segít annak, aki totál kezdőként most akar egy használható rendszert felrakni, minél egyszerűbben. Kezdőknek mi a fenéért kéne külön /boot partició? Még /home se kell, kb nulla értelme van, ha van egy külön ADAT partició is.
Így az SSD tárhely is ki van maxolva, nincs itt-ott feleslegesen fel nem használható terület
Az SSD egy fura madár, épp akkor van kimaxolva, ha nincs kimaxolva!
-
válasz
V.Stryker #101906 üzenetére
Szia!
Van egy totál egyszerű megoldás is, ha nem kifejezetten Ubuntut akarsz! A pendrive-ra kiírt iso-ról bebootolsz és totál automata telepítéssel felrakod a Linux Mint Cinnamont.
Nem kell manuálisan particionálni semmit, mert a rendszer csinál swapfile-t és /home mappát is. Ha megvan a telepítés, a Gparted-del a teljes telepített particióból visszaveszel annyit, amennyi /ADAT-nak kell és particionálod. (ezt telepítés előtt is megcsinálhatod live-ból futtatva amúgy)
Innentől kezdve csak a kész rendszer van a meghajtón és nem kell variálnod az EFI, swap, home meg root particiókkal.
Bár itt túl sok lesz egyszerre, de érdemes belenézni ebbe a Kézikönyvbe! a 33. oldaltól képekkel mutat pár telepítési megoldást, de üres meghajtónál egyszerűbb a helyzet.
Linux Mint felhasználói kézikönyv
Amiket fórumtársak mondanak, nagyon jó, de totál kezdőnek qrvára kínai az egész.
-
válasz
Vasti74 #101893 üzenetére
A temus az poén volt, de lehet jobban járnál vele, mint egy ilyen egyedi valamivel, ami azóta nincs is.
Fene tudja, fog-e működni az AMD-vel ez a skálázás, mert alapból elterjedt a Vega7 meg a UHD630 is. Viszont a mindennapi vadászozás megszűnne Linux Mint Cinnamonnal és az is valami!
Kíváncsi vagyok, hová fut ki a dolog, Linux lesz-e vagy Mac a végén.
Vagy vehetnél akkora asztalt, amin elfér egy egérmozinál nagyobb monitor, de van fali konzol is, ami minden irányba tekergethető.
-
válasz
oreg0503 #101815 üzenetére
Óvatosan azért mégis megfontolhatnád ezt a megoldást. Az EFI-s dualboot installokkal mindenki saját tapasztalataira hagyatkozva tud javaslatokat tenni és az igen kevés így, mivel különböző hardverek és különböző OS-ek mind-mind sajátosan kezelik ezt a helyzetet. Ahogy olvashattad, még aki tuti biztos a jó megoldásban, az is hozzáteszi, hogy amíg nem jön egy új Win frissítés...
(utóbbi időben laikusként négy különböző gépre telepítettem oprendszereket, volt közte dualboot is, de semmiféle standardot nem figyeltem meg, mindegyik más megoldást kívánt az EFI-vel)
Egyébként nemrég írtad, hogy végeztél a Windows-zal, mi történt, hogy mégis kell? A gyerek kinyírt akkus gépével függ össze a dolog?
-
-
válasz
tordaitibi #101793 üzenetére
Pedig már automatikusan felugrott nálam a Popcorn Time jelzés!
De lássuk be, fórumtárs szívesen összemérném kezdeményezése még az Offtopikban is kicsit óvodás szintű lenne. -
válasz
Albert.Tamas #101683 üzenetére
Szia! Linux Mint Cinnamon.
-
válasz
Rowon #101651 üzenetére
Kb mint a másik topikban:
Nem értem ezeket, mert ilyen profilú topikokban azért fontos lenne fogalmazási és szövegértési szinten is figyelned a hozászólásaidra, Linuxos topikgazdaként talán még inkább, mint a mezei topiklakóknak!
Az úgy nem OK, hogy beírsz valamit és ha nem értenek veled egyet, akkor ilyen stílusban lefricskázod a másik meglátásait.
No offense, inkább építő jelleggel írtam meglátásomat a témában.
-
válasz
tordaitibi #101617 üzenetére
Caterpillar nagyon jó példa...ööö mire is amúgy? Azért két múlt évezredbeli olasz traktorgyár meg egész pofás sportautókat kezdett gyártani, talán ismerős is néhány embernek, a Lamborghini és a Ferrari traktorgyárakról van szó.
Ugorgyatok már erről a bugyutaságról, hogy központosítani kéne a desktop Linuxok fejlesztését, OK, hogy a ti agyatokban felvirágzik eme marhaság, de gondoljunk már bele, miről is van szó! Kik döntik majd el, mik lesznek a preferált alapok és hogyan fogják ezt megvalósítani? Bármilyen pár fős csapat szabadon csinálhat bármilyen komponensekből disztrót, közzéteszik, aztán aki megnézi, megtetszik neki és akár ki is próbálhatja. De ki és milyen alapon szorítaná korlátok közé ezt az önkéntes csapatot, hogy márpedig csak kiadott irányelvek alapján készíthetnek disztrót? És mi van, ha ők mégis olyat alkotnak, amilyet megálmodtak? Ki és mit csinál velük és a termékeikkel illetve az azt használókkal?
Mi jöhet még? Ne dinkuljunk már meg teljesen!
Véletlenül épp nem működik desktop Linuxon a TV app és nem látod az M1-en a hiradót? (mondjuk ez is rossz példa, mert böngészőből az összes M1-M15, vagy mennyi közszolgálati adó van már, megnézhető)
Ha mondjuk a központi direktíva pont nem az Ubuntut tartaná meg fejlesztendőnek, akkor meg eret vágnál, mert nálad más nem megy, illetve az se, csak az ezeréves kiadása?
Ja és ezt a központilag irányított disztrófejlesztést szintén ingyen csinálnák és ingyen kapnánk mi is vajon? drága kenyér....
-
válasz
Dagohun #101601 üzenetére
Rufus kiírásnál dd módban kell csinálni az iso kiírását. Ha jót akarsz magadnak, akkor először a Linux Mint CInnamont próbáld ki, a Garuda Setup Assistant része ugyan kifejezetten hasznos, viszont aki még nem telepített Linuxot, annak nyűgös lesz beállítgatni az opciókat, ebben a hsz-ben van is egy screenshot róla.
BIOS beállításoknál mik voltak azok az opciók, amiket átállítottál? Főleg a boot opciókra gondolok itt, secure boot, fast boot kikapcsolása...
-
-
válasz
csixy #101584 üzenetére
Csak az endeavour kinőhetné már a kib@cott lila űrkorszakát.
Nekem az is az űrhöz köti, hogy ami fenn volt a gépemen, az UFO-ként tudott viselkedni, egyszercsak eltűnt, utána megkerült...De rákerestem a neve alapján és épp veled diskurálunk a találatok elején!De ami miatt erre az egySSD-s kis csodagépre nem merem felpróbálni, az éppen az, hogy rejtélyes, de nagyon, itt is van pár érdekes momentum a viselkedéséről: [link] [link]
Amúgy csak a Chakra volt az igazi Archklón, igaz az meg nem teljesen volt az, mert half-rolling volt...talán ezért is működött hosszabb ideig is!
-
Még mindig azt mondom, hogy jó lehet!
Amúgy rengeteg disztró lehet jó, adott hardverektől és adott userektől függően nyilván.
Germanyban lévő családi népek számtalan notebookjára Linux Mint Cinnamont rakok mindig, Windowst használtak előtte, tök laikusak minden OS-hez. 6 éve semmi gondjuk nincs a Mint Cinnamonnal átlaguserként, időnként frissítik is, ha rájuk szólok. Szerinted, ha tudtam volna püréArch-ot telepíteni, akkor érdemes lett volna azt raknom a gépeikre? Meddig ment volna ez Arch install után?
-
válasz
urandom0 #101569 üzenetére
Próbáltam utalni arra, hogy rohadtul gépfüggő ez a dolog, meglepne, ha a kimaxolt Latitude 5520-on észrevenném ezt a világon leggyorsabb csomagkezelést az apt terhére. Linux Mint Cinnamonon is rohadt gyors 32gigával a csomagkezelő, nyilván apt helyett nala-t használva.
Meg az egész rendszer úgy en bloc nagyon gyors.
Erre már inkább nem is írom le ugyanazt. Maradjunk annyiban, hogy egy rohadt gyors hardveren nincs ilyen különbség. Sokan írják, hogy gyorsabb a PCIe 4.0 NVMe SSD a PCIe 3.0-nál, de az a helyzet, hogy egy közepes DRAMless PCIe 3.0 semmivel nem gyorsabb egy jó Sata3-as Samsung 860 EVO-nál, desktopban össze tudtam hasonlítani bőven őket! Nyilván nem a szekvenciális írás/másolásra gondoltam.
Az meg jó poen, mikor egy püré Archon negyedannyi csomag van és gyorsabb picit egy fullosan megpakolt Linux Mint Cinnamonnál. Mekkora meglepetés már!
De ezt se fogom érezni egy rohadt gyors gépen egyébként. Hacsak be nem beszélem magamnak.
Szóval előző Dell Latitude notim 3x gyorsabb, mint ez a Latitude 7400, akkor most valid az, hogy a Linux Mint Cinnamon 3x gyorsabb a Linux Mint Cinnamonnál? Pedig ez volt.
-
EndeavourOS annak jó aki nem tud, vagy nem akar pure Arch-ot rakni.
Meg annak, aki nem fog meglepődni Linux Mint Cinnamon használata után.Püré Arch meg tényleg olyan, hogy felrakja a gyerek vagy elszórakozol vele konzolból fél napot, nyilván egy optimálisra installált Arch akár jó is lehet, bár mindig azt olvasom, hogy gyorsabb, mint az apt csomagkezelős rendszerek...ezen mindig el is csodálkozom. Pont volt egy totál minden szempontból jó notim, sajna mostanában nem tudom letesztelni, gyorsabb lenne-e valóban az Arch rajta.
Ilyen tapicskolós dolgokhoz nem tudok szólni, mert olyanom nincs
Ne bánd, én is kb egy hónapja használom, mert az említett Latitude 5520 után kifejezetten szörnyű ezt a kis notit nyúzni! Az 5520 fényévekkel gyorsabb volt, ráadásul ergonomiailag is tök jó volt, baloldalra volt helyezve a tapipadja, jobb oldalt volt numerikus bill, bivalyerős volt, két NVMe SSD mehetett bele, így a PCIe 3.0-ra tudtam telepíteni bármit gond nélkül, nem kavarta össze a dolgokat semmi, mert hát az UEFI kezelés disztrónként igen eltérő tud lenni. Ez a kis noti egyedül abban jó, hogy olyan, mitn egy mobilteló, reggel töltőre rakom kis időre, aztán egész napra eltüntethetem a töltőkábelt, most is még 8,5 óra üzemidőt ír az akkura az app. (kábelimádó törpenyuszi miatt rejteni kell a kábeleket) -
Ugyolyan a Plasma mint más rendszerekben.
Linux Mint-en nincs default, fel lehet könnyen rakni, de pár verzióval ezelőttinél volt csak tökéletes, ahol valóban a plasma-t sikerült integrálni Cinnamon mellé, De KDE nélkül.
Wayland nagyon nem jó még Cinnamon alatt, de írja is a login ablakban, hogy experimental user-nek javasolt a váltás. Nyilván rácuppan az is, aki nem pont experimental, aztán meg jön a nyekergés...
Nemrég átváltottam én is, valóban eltűntek a szükséges karakterek. Gnome-ot tartósan még nem próbáltam, de egy ideje gondolkodom rajta, kíváncsiság hajt kicsit, mert ezt a Dell Latitude 7400 2in1-et kéne rendesen kipróbálnom. Működik a képernyőtapizás Cinnamonon is, de ugye ez nem touch-ra van készítve és a display is kicsi.
No majd meglátjuk...azt tudom, hogy ezeréve Solust használsz, de mástól még nem olvastam, annyira nem elterjedt, mint az EndeavourOS, amit legalább négyen használnak már topikosok, sőt Mint topikban látom, hogy csixykomám is át akar térni arra, majd 2 nap után menekül vissza.
Jól tudom, hogy waylandnál a tapipad kezelése jóval több műveletre ad lehetőséget, mint az X11-nél?
-
válasz
tordaitibi #101556 üzenetére
Ez eddig számodra is titok volt?
Már lassan innen mész nyugdíjba. No olvasd csak el szépen, ne maradj tudatlan.
Van egyébként olyan Topikgazda tipus is, akinek totál nulla jogosultsága van! Ez nyilván nem szerepel a leírásban sem...
-
válasz
growler #101528 üzenetére
Fedora, Ubuntu, Pop OS és Debian Gnome verzióin default a wayland, épp az általad javasolt kisokos írta. Mennyire lehet akkor kiforrott?
Several popular Linux distributions support Wayland by default, including:
Fedora: Since Fedora 25, Wayland has been the default display server for the GNOME desktop environment.
Ubuntu: Since Ubuntu 21.04 (Hirsute Hippo), Wayland is the default for GNOME, though you can still switch back to X.Org if needed.
Pop!_OS: Pop!_OS (by System76) also uses Wayland by default with its GNOME-based desktop environment, starting from version 21.04.
Debian: In recent Debian versions with GNOME, Wayland is the default display server.
You can generally tell if a system is running Wayland by checking the environment variable WAYLAND_DISPLAY or by running commands like loginctl to see the session type.
-
-
válasz
Vasti74 #101507 üzenetére
Lehet hallgatnod kellett volna Tibikomám sugallatára és a nyomdokain lépdelve blogot írsz inkább, mert ez a thread így éveken átívelően, szétszabdalva, enyhén szólva is nyomon követhetetlenné vált, amúgy igen érdekes és tanulságos.
A végére azért nálad is kialakult ez a csakazértse álláspont, legalábbis growler ft javaslatát simán elpöckölted látatlanba...fene se érti.
Érdekes, épp megérkezett a DPD csomagom, erre jön még egy! Juhúúúú....(azért kíváncsi lennék, honnan szopják ki az infókat a nyomoroncférgek)
Csomag információ:
Status: Megállt a teljesítési központban (függőben lévő vámköltségek)
Vámköltségek! Lehet a decemberi csomagjaim infóit csípték meg, mert az az USA-ból jött és egy rendelés második csomagja valóban hetekig nem érkezett, szóval rohadt beugrató lenne ez amúgy...de azért mégis, azért sokaknak nem gyanús így ez az egész?
-
válasz
.-..-. #101510 üzenetére
Ezen a szinten már simán belefért volna elmesélni, nyaralás alatt hogyan köszörülted meg a dugattyúfedelet vagy mi annak a neve.
Én meg menet közben csináltam a Velorexből cabriót, na bumm. Így ment ez régen.
Trabantot meg úgy vezettem, hogy előtte kölökkoromban csak dodzsemeztem, szóval pár túlélt bekanyarodás után mondta nagybátyám, hogy használhatnám igazán a féket is. Szőlőskerti dűlők közt rallyztunk, szóval nem volt vész, amikor egy lovaskocsit is rámbíztak, az meredekebben vette a kanyart fék nélkül. Akkor küldtek utoljára járművel egy láda sörért...
-
válasz
urandom0 #101473 üzenetére
Most hagyjuk, mi számít rengeteg pénznek...Szerinted a térképen látható buborékokat valóban AI-val szeretnék feltölteni?
Mapped: North America’s Biggest Tech Talent Hubs
Ekkora idióták nem lesznek, trumpli nyilván az, de az kb minden területen látható.
A hypetól függetlenül, azért az MI tényleg nagyon hasznos tud lenni kódolásnál.
Nyilván hasznos és láthatóan eddig is ezirányba mentek a tech/hw cégek, nem csak az nVidia, ki fogják használni a benne rejlő potenciált. -
válasz
urandom0 #101465 üzenetére
...lehet, hogy mire végzek, már nem lesz szükség a munkámra, az MI megcsinálja helyettem
Szerintem nyugodtan végezd el, az első nagy AI miatti para már lezajlott, pár év alatt nem keveset foglalkoztak vele tech/hardvergyártó cégek és furamód mostanra kiderült, hogy amitől tartottunk, arra nagyon nagyon sokáig nem lesz képes az AI. Megnézve, mekkora részét adják a tech/hardver cégek az USA gazdaságának, az ilyen trumpli-féle bejelentések kb lepkefingot változtatnak a helyzeten. Erre nem is érdemes több szót vesztegetni. -
válasz
growler #101364 üzenetére
Köszi, ez hasznos, bár nem nekem volt fractional scaling gondom, a bioscaling csak poen lett volna.
Láttam másik topikban, hogy megjelent a 22.1 stable verzió és ránéztem a beta-ra, gyakorlatilag a cinnamon és még néhány apróbb csomag frissült, úgy látom már quasi a beta is stable állapotban volt hajszál híján. Sajna a felugró funkció kisablakok elég rettenetesre sikerültek, bár lehet csak a sötét téma miatt, egyelőre jobb a 22.
-
válasz
tordaitibi #101348 üzenetére
Vén fac meg nem mai csirke!
Én se gondoltam, hogy ennyire vének vagytok már, kíváncsi lennék eléri-e a 45 évet az itteni átlagéletkor. Eddig amúgy azt hittem, majdnem én vagyok itt a legvénebb, nemrég lettem felsőcsoportos én is 6x-be léptem. Az sejtem, hogy mi már rohadt bölcsek vagyunk, max nem jut eszünkbe mindig minden bölcsesség!
(amúgy én nem a korod miatt voltam mindig kíméletes veled)
-
válasz
csixy #101313 üzenetére
Nálam nem ez nem fog menni, mert szigetelő szalaggal leragasztom a kamerát.
Ööö...kicsit félreértetted, de csináljunk egy kísérletet. Told közelebb a szemgolyódat a kijelzőhöz, akkor nagyobb betűméretet látsz! Erre gondoltam ezzel a bioscaling-gal.Tényleg durva, mennyire mumificante szekció vagyunk itt a fórumon!
-
válasz
tordaitibi #101305 üzenetére
Gnome alatt bioscaling van, ha közelebb tolod a szemgolyódat a kijelzőhöz, akkor nagyobb betűméretet láthatsz és fordítva. Minimál opciót kapsz, ha felrakod a Tweak kisegítő appot, de miért nincs alapból benne egy fontméretezés és DPI állítás, azt nem tudjuk meg soha. Pedig lenne potenciál a Gnome-ban, gondolkodom is rajta, hogy ezen a kis érintőképernyős Latitude 2in1-en ki kéne próbálnom, ha már ez van kifejezetten touchra kihegyezve...
Amúgy még a Gnome alapúakban is ott az állítási lehetőség, például itt a Cinnamoné:
-
válasz
Remus389 #101245 üzenetére
Sajna ez az Energiakezelő panelapp néha ilyen, nekem párszor a billentyűvilágítás csúszkája tűnt el.
A megjelenítő hibája meg ezernyi ok miatt lehet, max futtatsz terminalban egy
journalctl -f
parancsot, az menet közben kiírhatja, ha valami változás van, ill itt vannak ezek is:Plusz a Linux Mint topik is nagyon megy, mióta az új Topikgazda rebootolta.
Hátha ott azt is tudják, mit kell itt konfigolgatni:
/usr/share/cinnamon/applets/power@cinnamon.org
-
válasz
tordaitibi #101247 üzenetére
A minap emlegetett kis touchscreenes Latitude 7400 2in1 meg mióta rájött, hogy érintőképernyő módban is működik, egyszerűen mobiltelefonnak képzeli magát. Év végén nem túl sokat használtam naponta, max 2-3 órát és 4. napon kellett töltőre raknom.
Az 5 éves akksija Linux Mint alatt egész jól bírja, először ennyit mutatott:
kicsivel utána pici Firefox használat után ennyit:
aztán lecsuktam a fedelét és félóra múlva kinyitva pár terminalos akkunéző program használata után meg ennyit:
Még szerencse, hogy nem Winen használom, mert akkor kéthetente keresgélnem kéne a töltőjét!
-
válasz
Kacsasült #101135 üzenetére
Akkor ott elképzelhető valami meghajtóhiba, nem tudjuk, milyen eszköz ez pontosan, de valamilyen smart adatokat ki kéne nyerned belőle és azt megmutatni. Nekem eddig egyetlen ilyen eszközöm volt, amiről nem lehetett törölni fájlt, de az bizony fizikailag lett írásvédett, de ez főleg pendrive-oknál gyakori.
-
válasz
Petya XT #101080 üzenetére
sudo nemo
Így is lehet, de akkor nem lepődünk meg, ha így járunk a user /home-ban lévő konfig fájlokkal.
GUI-s programokat nem nyitunk meg sudo-val, azokat root-ként nyitjuk meg.
Nemo esetén például jobbgombos menüben open as root / Megnyitás rendszergazdaként a legegyszerűbb megoldás.
De azt hiszem a
pkexec nemo
is működik.sudo nemo
az tilos!& Kacsasült
Ha egy adott meghajtón/partición nincs másolási/törlési jog, akkor...
Jogosultság ellenőrzése fájlkezelőből
Itt be lehet állítani, hogy user-ként megnyitva a fájlkezelőt, lehet másolni/törölni.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Automata kávégépek
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Asztalos klub
- Microsoft Office és Office 365 topic
- Magisk
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- További aktív témák...
- REFURBISHED és ÚJ - HP USB-C/A Universal Dock G2 docking station (5TW13AA) (DisplayLink)
- AKCIÓ! Gigabyte H610M i5 13600K 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Zalman S2 TG Seasonic 650W
- Xiaomi Redmi 9A 32GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Hp Prodesk 600 G3/ G5/ G6 SFF-MT / i5 8-9-10 gen, Hp EliteDesk 800 G4 / Win11- Számla, garancia
- REFURBISHED - DELL Thunderbolt Dock WD19TBS docking station (210-AZBV)
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest