- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Forrmell.enn
- Bluetooth hangszórók
- Vezetékes FEJhallgatók
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Autós kamerák
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen videókártyát?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Rowon #102474 üzenetére
Én ezt úgy csináltam egy bash scriptben crontabból futtatva, hogy rsync a forrás meghajtót egy másik meghajtóra mentette napi szinten, de inkrementális mentéssel. Aztán ezen kívül havonta egyszer péntek este csinált egy tar.gz fájlt az egészről, hogy ne csak az inkrementális mentés legyen meg, biztos ami biztos.
A tar.gz teljesen jó ilyen célra és paraméterezhető, hogy hány cpu szálat használjon, amit úgy látom 1-el kevesebbre érdemes venni mint ahány van és akkor a tömörítés közben is használható marad a gép.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #102459 üzenetére
Firefox alatt Windowson sincs ilyen. Ez valami PH!-s dolog lesz, nem Linuxos.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A vajas robot a R&M-ből.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A mesa 25.1-től elkezdik leváltani a Nouveau nyílt nVidia drivert a Zink + NVK párosra, jelenleg az RTX2000-es kártyáktól fölfelé, később a régebbi kártyák esetében is.
Az NVK az új vulkan driver a kártyákhoz, a Zink pedig olyan openGL implementáció, ami nem a hardvert célozza ahogy a régi, hanem a vulkan-on keresztül működik.
Elméletben ebből a váltásból a nyílt drivert használók semmit nem fognak tapasztalni azon túl, hogy stabilabb lesz a rendszer és esetleg gyorsabb is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
.-..-. #102441 üzenetére
Egy próba erejére bootolj be egy live telepítőről, hogy az alatt megy-e. Nálam továbbra is hibátlan.
Egyszer volt eléggé megmagyarázhatatlan vga driver problémám ami érdekes módon nyom nélkül megoldódott mikor Manjaroról EndeavourOS-re váltottam, pedig csaknem azonos a csomagbázis.
Most viszont ugyanazokat a csomagokat használja mindkettőnk rendszere. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mesa 25.1-től Chorme / Chormium alatt is lesz működő VA-API hardveres videó gyorsítás. https://www.phoronix.com/news/Mesa-Chromium-VA-API-MR
.-..-.: másik lejátszó mit csinált az új mesa alatt? A VLC-vel valahogy rendszeresen találkoztam problémákkal, míg más lejátszóknál meg minden fasza volt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
robag93 #102427 üzenetére
Igazából a telepítés még egyszerűbb mint egy Windowsnak, hirdetési azonosító meg ilyen fasságok élből nincsenek, meg nem kell küzdeni vele, hogy MS fiók nélkül is hajlandó legyen települni...
Azt javaslom, hogy először az ingyenes VirtualBox alá tedd fel a disztrót, disztrókat, ott könnyű kipróbálni és megismerni őket, biztonságos módon.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
.-..-. #102407 üzenetére
Megnéztem, a VLC és az SMPlayer is simán játssza nálam hardverből. VLC először a vdpau-t keresi, de mivel nincs így rögtön ugrik vaapi-re.
Viszont miért van bent ez a két környezeti változó nálad? Ha legalább mesa 25.0 van, akkor már nincs szükséged a radv_perftest kézi beállítására, mert már alapból engedélyezték a vulkan-os video encode/decode -ot régebbi RDNA kártyákra is.
A másik környezeti változó is szerintem felesleges, nekem nincs is egyáltalán olyan beállítva.
Milyen disztrót használsz?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Firefox a 136-os kiadástól alapból engedélyezi a HW-es videó gyorsítást AMD hardveren, ha legalább mesa 24.2 van a rendszerben. Pl. laptop üzemidőben ez jelentős különbséget jelenthet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Horvi #102362 üzenetére
Nem, a Pro és az LTSC az teljesen külön rendszerek, friss telepítés igényel. Az LTSC-n belül van egy megkülönböztetés asszem az IOT kapcsán, hogy a telepítő azonos ugyan, de egy átírható számsor eltér és ezen múlik, hogy 2027-ig vagy 2031-ig van rá support, mert csak... Asszem. Googleben utána kell nézni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #102317 üzenetére
Úgy értem, hogy ez valami Fedora dolog, viszont azt innen nem sokan használjuk, így érdemben nem tudunk mit mondani rá.
Az elején volt a plasma bugos, de annak már sok éve, mikor a KDE4 bejött, most meg már a KDE6.valaminél tartunk.
Ezt a visszafelé kompatibilitás hiányát nem igazán értem. Viszont a héten volt alkalmam 4GB ramos, SSD-s olcsó irodai lapoton látni Win11-el és mellette az öreg, már rozsdásodó laptopot amiben HDD-vel Deibannal 11 LXQT-val. Ez utóbbi nem mai darab de basszus az új gép se nem indult gyorsabban, se nem volt kényelmesebb használni.
Oké, a 4GB az elég meredek W11 alá, de ezt a gépet így adták, hogy használják boldogan...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lanszelot #102304 üzenetére
Bro, gyakorlatilag fejlesztőként szeretnél dolgozni, de nem szeretnél semmit megtanulni, csak használni. Ismerem ezt a világot, dolgoztam, dolgozom benne de szerintem az elvárásaid ütik egymást és ezt tapasztalatból mondom.
Illetve van megoldás, szerintem neked a Windows 10 LTSC-re van szükséged, az még hosszú évekig támogatott, egy egyszerű beállítás után 2032-ig.
A Debinanon meg azt "rontottad el", hogy nem ismered. Debianon alapból a felhasználó nem tagja a sudo csoportnak, hozzá kell adni, a valódi root felhasználóra váltva, onnan megcsinálva. Debian az egy olyan disztró, ami feltételez némi szakértelmet, illetve a Debian wiki oldalának olvasását.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
EndeavourOS-t használó kollégák, akinek bent van a community repó a /etc/pacman.conf
fájlban, az kommentezze ki. Lehet csak nekem volt bent, mert az enyém még régebbi telepítés, de ilyen repó már nincs.
#[community]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lanszelot #102246 üzenetére
Nem fogsz különbséget látni Arch és Debian között sebességben. Az valamennyit számít, hogy melyik asztali környezetet használod, de 16GB ram és SSD mellett maximum a proci az, ami ezt megérzi.
Deb, Ubi, Mint vonalon ha arra mész melyikkel a legkevesebb a szívás, akkor a Mint-et mondanám. Ráadásul a Cinnamon felülete nagyon takarékos, miközben tök jó.
Arch és leszármazottait akkor érdemes választani, ha nem visel meg a frissítések napi szintű telepítése.
zoltanz: hol tartunk most? Kissé elvesztettem a fonalat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102220 üzenetére
Ebből azt látom, hogy valami régi leírást követsz. Már jó pár éve nem apt-get a szintaxis, hanem apt. Továbbá mivel nincs sudo, így a megfelelő jogosultságok nélkül próbálod telepíteni.
Dobj egy linket erről, hogy jobban képben legyünk. De egyébként Debian leszármazottakon így működne a 32 bites wine telepítés:sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt update
sudo apt install wine wine32 wine64 libwine libwine:i386 fonts-wine
Infók a Debian Wine oldalán: https://wiki.debian.org/Wine -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #102215 üzenetére
Csinálhatod, hogy lereseteled az egész wine-t, vagy belemész a .wine rejtett mappába a home mappádban, ahol megvan a dosdevices mappa, azon belül meg a windowsos C meghajtó prominens mappái, azokon belül megkeresed amit feltett és letörlöd.
Próbáltad terminálból futtatni ami nem indul? Megnézted a wine appdb oldalán, hogy mi kell a programod futtatásához, illetve wine-val megy-e?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #102200 üzenetére
A Garmin cuccokra jobb tartani egy Windowst és azon intézni, de nem lehetetlen.
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=40213
https://forum.winehq.org/viewtopic.php?t=37739 -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102152 üzenetére
Megpróbáltad amit mondtam, hogy terminálban elindítod a
wine programneve.exe
módon? Nyilván a megfelelő mappában kiadva. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102125 üzenetére
A leírás alapján ez már 2009-ben hibátlanul működött wine alatt. Megpróbáltad telepíteni vagy indítani terminálban a
wine programneve.exe
módon? Lehet grafikus felületről is indítani wine-vel .exe fájlt, de ha terminálból indítod akkor látod ha valami gondja van, vagy valamit kell még hozzá telepíteni. Jellemzően az első indításkor a mono-t fel fogja tenni a wine, az a .net megfelelője.zoltanz: nem vagy véletlen repülő módban?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #102115 üzenetére
Ez teljesen program függő. A wine-nak van egy appdb oldala, ott keress rá arra amit szeretnél használni, ott le lesz írva mit és hogyan kell csinálnod, ha működik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azért, hogy melyik OS mennyire kezdő barát... Egy Samsung Galaxy A12-t akartam BT-n hozzákapcsolni egy Win11-es géphez, mert kellett jelszó helyreállításokat csinálnom... Ugyanazt a folyamatot csináltam végig 6 alkalommal, mire sikerült neki kapcsolódnia. Az első 5 alkalommal valami felemás állapotba került, pedig stimmelt a kapcsolódási kód, mindkét eszköz ugyanazt mutatta.
Aztán MS fiók PIN kód helyreállítást kellett csinálni, küldi az 1x használatos kódot emailben és ahogy írom be az ablakba, közben magától becsukódik az egész felület. Ezt 3x játszotta el mire sikerült elég gyorsan beírnom és megnyomni a tovább gombot.
Az már csak hab a tortán, hogy 4GB ramos gépre rakták fel a W11-et, ami a ram 2/3-át elhasználta üresjáraton. Oké, lehetett használni, de ssd mellett is lagos volt ha olyat akartál megnyitni ami nem fért be a maradék szabad memóriába, mint pl. a gépház böngészése. Ráadásul ilyen körülmények között a február havi összevont frissítés telepítése több mint 30 percet vett igénybe.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cigam #102106 üzenetére
Én a wine bugreportjainál vesztettem el a lelkesedést... Van egy tök pöpec felület ami mindent is tud, de odáig nem jutunk el, hogy egyáltalán átállítsák "confirmed" státuszra a reportot, évek távlatából sem.
De viszonylag pozitív tapasztalatom is volt, egy másik projektben egy valszeg 5 perc alatt megoldható apró hibát 2 év elteltével meg is oldottak, már arra sem emlékeztem, hogy jelentettem azt a hibát, persze 2 éven át egy hozzászólás nem volt...
Aztán a Libreoffice-nál meg gyors elbírálásban megkaptam [link] , hogy sosem lesz javítva a hibás működés, az úgy jó...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Valahogy elment mellettem, hogy már pár éve van olyan, hogy Windows Terminal... Egyesíti a cmd-t, a powershellt és az azure cloud-ot. Szóval az érv, hogy Windowson "nem kell terminállal szopni", az kicsit cinkes.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #102029 üzenetére
Ott lesz. A KDE, vagyis az asztali környezet úgymond a rendszer tetején ül és cserélhető.
De az
rm -rf
az egy veszélyes jószág, mert ha sikerül a gyökér mappában kiadnod sudoval, akkor a rendszered az örök bitmezőkre távozik.Ha nagyon elfuserálod a DE-t, akkor ezen a ponton talán egy tiszta telepítés az egyszerűbb.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #102022 üzenetére
Mert oda a felhasználói alkalmazások kerülnek. Az említett XWayland Video Bridge nem ilyen, az rendszer elem. Ugyanakkor nálam nem része a telepítésnek, feltételezem gond nélkül eltávolíthatod ha zavar. (már ha nem visz magával mást)
daninet: nem tudok róla, minden gond nélkül használom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
bozont #102005 üzenetére
Manjaro ajánlott... Akkor frissítenem kell az összefoglalót úgy látom...
Garuda színvilágát meg erősen szokni kell.Ezen az Arch ágon itt többen megelégedéssel használjuk az EdeavourOS-t, én már évek óta azon játszom. Azt tudom javasolni.
A külön meghajtóra telepítést meg egyszerűbb kezelni, de természetesen mehet a másik oprendszer mellé is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #101985 üzenetére
Arra nem jöttem rá, de nálam ugyanazon a rendszeren a megfelelő fájlba írt bele.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #101983 üzenetére
sudo pacman -Syu
Aztán időnként a
sudo pacman -Scc
paranccsal ürítem a letöltött dolgokat.De amúgy mikor a tálca felett kiírja és rányomsz indítás után, az is ezt csinálja, kiegészítve az aur-es dolgk frissítésével, amit a
yay -Syu
csinál.tordaitibi: a custsomizer a /etc/default/grub fájlba írt bele, oda ahová kell.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #101956 üzenetére
https://wiki.archlinux.org/title/GRUB/Tips_and_tricks#Hidden_menu
Az EndeavourOS egy jó disztró, én is azt használom. Viszont terminál centrikus, ami gyakorlatban pl. azzal jár, hogy frissítések után x időnként kézzel kell üríteni a pacman letöltött dolgait a
sudo pacman -Scc
parancs futtatásával, különben csak hízik a root. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101902 üzenetére
Azért nem, mert a 4K felskálázástól ronda (de legalább is életlen, homályosabb) lesz a kép 4K-ban, illetve egyéb artifactokat is behozhatnak a képbe pl. gyors mozgás lekövetésénél. - Mindegyik létező felskálázási eljárásnak vannak hibái.
A középút az a 1440P monitor mondjuk 28-32 colon, azt a felbontást még emberi árú vga is ki tudja hajtani és skálázásra sincs szükség.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101899 üzenetére
Ennek oka, hogy laptopon általában valami unalmas dolgot csinálnak az emberek, nem játszanak, szóval nem kell erős GPU a nagy felbontás kiszolgálására... Asztali monitornál meg fordított a helyzet, a játékosok nagyja ma is 1080P-ben játszik mert egyszerűen nincs pénze 4K-t érdemben kiszolgálni tudó VGA-ra. Nyilván a 27 colon a 1080P az nem valami acélos PPI-t eredményez...
Mi a helyzet az új géppel?
urandom0: nekem az egyetlen úgy alapból elfogadható Gnome implementációt a PopOS! hozta... De azon első ránézésre nem is mondtad meg, hogy Gnome-ot használ.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
urandom0 #101886 üzenetére
Így kb. 10+ év aktív KDE alatt ritkán láttam problémát és az sem összeomlás volt, hanem pl. nem működött az energiagazdálkodás beállítása, de az is Debian alatt ahol atom régi csomagokat tartottak.
Az instabilitás egyébként a KDE-re úgy általában nem jellemző, más különben nem lenne ma a legelterjedtebb Linux desktop env.Azt meg értem, hogy a jelenlegi formájában tök jó slim-fit kódbázisa van a Gnome-nak, de cserébe nem is nyújt túl sok mindent. Emlékszem anno a Gnome2-es időkben nem érezted, hogy egy korlátolt valamit használnál, aztán leépültek...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
MasterDeeJay #101849 üzenetére
Igen, jó. Ugyanez csak kicsit barátságosabb formában a Lubuntu LTS. Mondjuk neked valszeg mindegy, mert nem vagy kezdő.
SSD az sokat dobna a gépen, gyakorlatilag megtáltosodna tőle, de azért az a 2008-as proci nem mai darab.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101844 üzenetére
Jó lenne ha úgy lenne, de az UVD wiki oldala mást mond: [link]
Mindegy, ha megvetted akkor kiderül a vainfo parancs kimenetéből.Én anno azért vettem 1440P monitort 32 colra, mert el akartam kerülni a skálázás dolgot. Valahogy nem állt össze, hogy miért jó a 4K asztali monitor méretben ha azzal kezdem, hogy 150-200%-ra kell rakni a desktopot, hogy el tudjam olvasni a szövegeket.
Az a skálázás dolog még Windows alatt sem működött hibátlanul soha.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101842 üzenetére
Nem a gép régi, hanem az APU-ban a Vega grafikus mag. Abban Renoir van, de gyakorlatilag az is a 2017-es GCN5 fejlesztés. Viszonylag sokáig használta az AMD ezt a régi magot az újabb APU megoldásaiban.
A jó benne, hogy legalább már tudja a h265 videók (jellemzően a 4K filmek ezzel jönnek) hardveres dekódolását. VP9 és AV1 hardveres dekódolását viszont csak újabb, Navi alapú megoldások tudnák.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101840 üzenetére
A Vega7 az egy régi cucc, de élvezi az amdgpu driver támogatását, nem kell hozzá semmit sem tenned.
Persze a legjobb lenne kipróbálni a dolgot megvétel előtt, illetve kérni rá próbagarit ha olyan az eladó. Ha meg webshop, akkor még mindig élhetsz az elállási joggal x ideig.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
CirrMee #101826 üzenetére
Úgy vannak közös bordán, hogy ilyen szivacsos izé hézagolja ki a a magasság különbséget a GPU és a ramok között, a ramok vannak alacsonyabban. Így olyan túl sokat nem hűt rajtuk a borda, ők leginkább a BGA padeken keresztül a PCB-nek adják át a meleget.
A GPU hűtését meg x ideje már a legtöbb gyártó így oldja meg, hogy ha nincs terhelés akkor nem keltenek zajt. Ez kényelmi dolog, a mai ólommentes forrasztást nem igazán zavarja a melegedés, úgy is rögtön felmegy 50 fok fölé a GPU..-..-.: tavaly óta a CoreCTRL progi tartalmazza a fan profil állítását a 7000-es szériánál.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #101811 üzenetére
Win 10 Prof az éves frissítéseknél még csinálta, én még szentségeltem miatta.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
oreg0503 #101805 üzenetére
Nem teszi tönkre. Létrehoz egy saját EFI bejegyzést ahonnan mindkét rendszer indítható, de ettől még megmarad az eredeti Wines EFI bejegyzés is, a biosban meg azt választasz amit akarsz.
Meg ugye ott van a Windows telepítő és abba bebootolva az "indítás javítása" vagy mi bármi esetre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
growler #101791 üzenetére
Lezárandó ezt a mire jó a régi gép témát... (nem kifejezetten neked írva)
Az asztali gépem: 7800X3D: [link] 2942 / 16479 - Szerintem győztem
A ThinkPadem: Core i5-520M [link] 434 / 800Itt jön ki amit mondani szoktam, hogy ezek a régebbi procik totál elvéreznek a mai többszálas feldolgozást igénylő taszkokban, és már jó ideje a böngészők is ilyenek. Az a szerencsétlen 2 mag 4 szálas, most 15 éves processzor a ThinkPademben egyszerűen nem erre a világra készült. Célgépnek persze még sokáig megtartom mert erről programozok fel arduinokat és azt röhögve tudja, de ha erről kéne böngésznem tartósan akkor inkább lecummantanám magam.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Petya XT #101773 üzenetére
Jah, hogy Cinnamon. Azzal nincs tapasztalatom ezen az OS-en.
Valszeg a terminálos locale settings kell neked: https://wiki.archlinux.org/title/Locale
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
zoltanz #101765 üzenetére
Pedig Tibi jól látja. Biztos meg lehet szokni a framedroppot meg ezt a mobil nézetre váltás dolgot, de megéri?
Én még emlékszem arra az időre, amikor a P3-as gépem 384MB rammal frankón tudtam netezni, de akkor még az Ubuntu 8.04 körül voltunk...Manapság egy otthoni digi tv+internet+telefon csomag 9..10k körül van havonta... Nem akarok senki zsebében turkálni, de ha egyébként telik az internetre meg sörre, cigire, akkor már akár egy kicsit újabb gépre is össze lehet spórolni, hogy legalább a 32 bites világot hagyjuk már a hátunk mögött.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sicc_innen #101748 üzenetére
Igen, de gyakorlatilag mindegyik disztróra igazak ezek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A 136-os érkező Firefox minden Linux rendszeren engedélyezni fogja alapból a HW gyorsítást AMD hardveren. Azt mondják mostanra eljutott odáig a mögöttes infrastruktúra, hogy eljött az idő. https://www.phoronix.com/news/Firefox-136-Beta
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nick videója a saját nézői között végzett felmérés alapján a disztrók népszerűségéről:
I asked the Linux Community to RANK 34 DISTROS, here are the results! [link]
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #101615 üzenetére
Frissült a Kaffeine, tavaly novemberben jött ki belőle új release 2.0.19 néven. Viszont úgy látom még minden repóban a 2.0.18 érhető el.
sh4d0w: nem tudom... régebben én is sokat használtam tuner kártyákat, Windows alatt volt hozzá telepítő kulcsos saját szoftver, aztán kész. Linuxon meg ott volt a Kaffeine ingyen, és jobb volt mint a gyári program.
urandom0: huhh, ez így nagyon szomorúan fest.
Nekem az a szívfájdalmam, hogy az mc nem szokott a telepítők része lenni alapból.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #101585 üzenetére
A Chakra nem volt Arch klón, saját csomagbázisa volt. Még az Arch alapú kifejezés sem volt igaz rá, csak Arch leszármazott volt ami egy KDE-s Arch projektből nőtte ki magát külön disztróvá.
Rolling disztrót meg ugye az választ, aki frissíti is azt max pár naponta. Ha ez megerőltető, akkor nem a rolling disztró a megfelelő az illetőnek.
csixy: pedig tök jól áll neki ez a színvilág. Ha valami rémisztő volt, az a Garuda.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
manoarc #101553 üzenetére
Működik rajta, de az úgy nem egy teljesen kezdőnek való megoldás. https://wiki.debian.org/Wine
A Debian az egy fasza disztró a maga módján, de inkább a tapasztaltabbaknak, illetve tanulni vágyóknak való. Azon a disztró vonalon inkább nézz meg egy Mint Cinnamont, minden egyszerűbb lesz rajta.
tordaitibi: mi topicgazdák is tudunk törölni, illetve onnba vagy offba tenni hozzászólást abban az adott topicban. Viszont mi semmilyen kapcsolatban nem vagyunk a PH! csapatával.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
urandom0 #101536 üzenetére
A másik Linuxos topicban néha írnak erről a srácok munka kapcsán. Bizonyos körülmények fennállása mellett nehéz elfogadni, hogy mainstream oprendszer (is) lett a Linuxból, ami így már nem az az egyszerű munkaeszköz ami volt az előző x évben. Lassan pl. HDR kijelzőket és HDR gaminget is kezelni tudja, közben a Wayland meg nem fogja tudni kiváltani az X-et a munka terén, mert nem arra készült. Szóval van itt némi ellentét, de azt nem tudom mi lesz a megoldás.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Warton #101524 üzenetére
Ami konkrétan a megjelenítést végzi. A különbség az, hogy az X11-et a Unix világából örököltük és mostanra már nem is fejlesztik mert túl elavult és a kódbázis meg kusza ahogy van. A Wayland meg egy modern elvek szerinti új megoldás ugyanerre és erősen szorítja ki az X-et, disztrók jó részén már alapból Wayland van.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cigam #101460 üzenetére
Sosem értettem, mikor a terminál van felhozva Linux elleni érvként (itt most nem rád gondolok). Én nem tudom, hogyan lehet Windowst a CMD és benne ilyen-olyan parancsok ismerete nélkül használni hosszabb távon, mindig volt valami amiért előbb utóbb meg kell nyitni egy rendszergazdai parancssort Windows alatt.
Az nekem nem elfogadható, hogyha valami gond van az oprendszerrel akkor megnyomom az egy gombos újratelepítést a beállításokban és az milyen szépen megcsinálja CMD nélkül...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101441 üzenetére
Figyi, ne tedd minden posztodat offba, mikor témáról beszélgetünk.
Egyébként ez itt nem a hülyeséget csinált esete volt, hanem csak nem ismered az Arch megoldásait és éppen kifogtál egy váltást ami azóta lerendeződött. Valszeg ha csak fél nappal később telepíted fel már akkor sem láttad volna ezt az üzit.
Ilyenkor mikor kérdés van, akkor a pacman az nagy betűvel szokta mutatni, hogy mi a javasolt választás, ez esetben az elfogadás lett volna.
Nem sokkal másabb a helyzet akkor sem, mikor pl. Ubuntu vonalon elfogadod egy új PPA hitelesítési kulcsát.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101397 üzenetére
Kipróbáltam, még mindig az az iso van kint náluk. Csináltam egy offline telepítést mert ha jól értem te is ezt csináltad, utána rögtön frissítéssel indítottam és nem volt semmilyen kulcs elfogadás kérés, mindössze 3 csomag lecserélésére kérdezett rá, aztán lefrissített 537 csomagot. A végén pár AUR-es csomagnál persze kérdezett ezt-azt, de az AUR az erről szól.
Egy dolog van ami jelenleg hibára fut, az a python-future csomag frissítése mert a csomag az idő közben megszűnt létezni, de ebben az isoban még benne van. Azt egyszerűen törölni kell.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101399 üzenetére
Bármit is próbálsz ki, a VLC mellett javaslom az SMPlayert is megnézni. Az tudomásom szerint szintén belső codecekkel dolgozik. De hogy a Fedorában mit alkottak ezen a téren, az nem világos. Annyi látszik, hogy másnak is gondja van ezzel.
Az üzleti alapon működő disztrók nagyon túllihegték ezt a va-api dolgot...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #101393 üzenetére
De most konkrétan mit próbáltál ki?
Egyébként Arch-nál ugye minden közösségi, az egészet emberek csinálják a szabad idejükben. Mikor valaki új ember áll be a csapatba aki fordít csomagokat és tölt fel, akkor jöhet ilyen üzenet, hogy fogadd el a kulcsát. Nyilván rá tudsz keresni a googleben ha bizonytalan vagy.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Kazy Computers vélemények - tapasztalatok
- Fotók, videók mobillal
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Autós topik
- Építő/felújító topik
- Synology NAS
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- Macska topik
- További aktív témák...
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9700X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- PlayStation Plus Premium 24 hónapos előfizetés , egyenesen a Sony-tól!
- Apple iPhone X, 256GB, Kártyafüggetlen
- Telefon felvásárlás!! iPhone X/iPhone Xs/iPhone XR/iPhone Xs Max
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB DDR5 RTX 5060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest