Új hozzászólás Aktív témák
-
csendes
addikt
Pozitív:
UTM-mel Linux ARM image-et lehet használni virtualize-zal
Parallels-sel állítólag a Win 11 is jól megy
A mini m2 alapmodell ára egész jó.
Negatív:
Az m1-hez képest a teljesítménynövekedés a több magból, nagyobb órajelből jön, így jobban melegszik
A 256 GB-os SSD-nél egyetlen modult használnak, így jelentősen lassult az m1-hez képest
Egyelőre az Asahi Linux támogatás erősen korlátozott: [link]
Ami igazán felháborító, az a Mac Mini-nél a modularitás teljes hiánya. Mobil eszközöknél még védhető, hogy minden forrasztva van, a Mini azonban asztali gép. A nagyobb SSD-t, több RAM-ot egészen horrorisztikus áron kínálják, ami egyébként rendben van, az ő dolguk. De környezetvédelmi szempontból sok hulladékot jelent az, hogy a teljes alaplap kuka, ha bármit (SSD,RAM, stb.) javítani kell, és az sem reális, hogy ha valaki rájön, hogy több RAM kell neki, akkor majd eladja a régit, mert nem fog valaki féláron eladni egy néhány hónapos gépet, hanem inkább elteszi, még jól jöhet valamikor. Az ilyen marketing trükkökre - mármint, hogy az olcsó, de korlátozott alapmodell nem fejleszthető - egy jó nagy környezetvédelmi afót kellene rátenni (szemben egy olyen géppel, ahol külön csrélhető a CPU, RAM, háttértároló). -
#54625216
törölt tag
Ez oké, de attól még sem a memóriában, sem a swap-ben lévő adat nem lesz automatikusan szekvenciális. A rendszer vagy az általa inaktívnak ítélt memória tartalmat írja ki nagyobb blokkokban - ez esetben lényegtelen az ssd szekvenciális sebessége, mivel nem jelent szűk keresztmetszetet egyetlen aktív folyamatnak sem -, vagy megpróbál egy már kiírt, random blokkot - nyilván nem szekvenciálisan - visszaolvasni.
-
válasz
#54625216 #126 üzenetére
A swap nem ugy mukodik, hogy van egy hard limit, ami utan elindul a swappeles. Tehat ha van egy programom, ami 4K-s darabokban keri a memoriat, akkor nem az lesz, h az OS 4K-nkent lapatolja ki a regebbi page-eket a diszkre, hogy legyen eleg memoria. (Erre egyebkent igy nem is lenne szukseg, belemehetunk, h miert nem.)
Inkabb ugy mukodik, hogy amikor mar 'eleg keves' RAM van, akkor egy jo csomo page-et kitol a hattertarra.
Azt, hogy ez pont hogy tortenik, csomo parameter szabalyozza. Pl. Linuxon a swappiness allitja azt, h mennyire koran kezdjen el kipakolni adatot a hattertarra a fizikai RAM-bol, 0 swappiness eseten akkor kezdi el, amikor a 'high watermark' fole kerul a foglalt megmoria erteke (ami szinten beallithato). Magasabb swappiness eseten mar korabban is elkezdi (a watermark 0% es 10% kozott allithato asszem). -
válasz
#54625216 #124 üzenetére
> Viszont ez az 1-2-3GB nem egyetlen összefüggő fájlban kerül az SSD-re, hanem random blokkokban.
Egyebkent ezt miert gondolod? (Fejbol nem tudom, h hogy van ez Macen, de ugy lenne a logikus, hogy pufferelve, szekvencialisan irja ki. Full random write eseten a vilag vegeig tartana, mire kitolna 1 GB-ot.)
-
#54625216
törölt tag
válasz
S_x96x_S #120 üzenetére
"félreértesz.
a sebességen rugózik mindenki."A szekvenciális sebességen rugózik mindenki, ami nem azonos a random read / write sebességgel, mivel esetünkben nem általában az ssd chipek teljesítményéből adódik az eltérés, hanem a kontrollerek számából.
"Ha elinditasz egy programot, amikor a 8GB RAM fullon van,
akkor 1-2-3 GB -ot rögtön kilapátol, hogy legyen hely az új programnak."Viszont ez az 1-2-3GB nem egyetlen összefüggő fájlban kerül az SSD-re, hanem random blokkokban.
"Ha most azt akarod velem megértetni, hogy ez nem függ össze
a disk irás/olvasás sebességével, akkor biztos nem értünk együtt."Azt akarom veled megértetni, hogy a disk írás/olvasás sebessége erősen függ az adat jellegétől és a swap pont nem olyan, ami az Apple M1 és M2 SSD-it érintené.
"kép "How Fast"- jobb oldalán szinte minden sor 4K/8K/12K -s darabokból épül fel.
és ez nekem kimérhetően ÉRDEMI eltérés ."Mivel a BlackMagic tesztje a videó performance-ot méri, így a K nem kilobyte-ot, hanem felbontást jelent, azaz 4K/8K/12K videót. A videó pedig nyilván szekvenciális.
-
válasz
S_x96x_S #119 üzenetére
A wikis ertelmezes jo, azt mondja, amit en is -- azaz hogy a swapfile nem egyenlo virtualis memoriaval. (Ez tenyleg nagyon alapveto, marmint 15 evvel ezelott ez volt az egyik belepo kerdesem az interjun frissen vegzett egyetemistakhoz.)
A lenyeg, h a virtualis memoria lenyege, h a memoriacimek processzenkent vannak szkopolva, es a CPU atforditja valos fizikai cimekke vagy page fault esemenyekke. A swapfile-hasznalat az egy oprendszer megoldas arra, hogy a page faultokat kezeljuk valahogy.
Az OS-eknek van egy megoldasa arra, hogy nagyon hatekonyan (kernel space-ben) beolvassanak adatokat a memoriaba, es kidobjak, ha nincs ra szukseg, ez a memory mapping. A swapfile egyebkent egy memory mapped fajl.
-
S_x96x_S
addikt
válasz
#54625216 #109 üzenetére
> tehát ha sok kicsi fájlt írsz/olvasol egymás után,
> akkor a kontrollerek számának növelésével nem fogsz
> érdemi sebesség különbséget tapasztalni,kép "How Fast"- jobb oldalán szinte minden sor 4K/8K/12K -s darabokból épül fel.
és ez nekem kimérhetően ÉRDEMI eltérés .Profiles 422 HQ : 2160 4K
512GB M2 MacBook Air 1GB test: WRITE: 831MB/s READ: 811 MB/s
256GB M2 MacBook Air 1GB test: WRITE: 643 MB/s READ: 443 MB/s512GB M2 MacBook Air 1GB test.
256GB M2 MacBook Air 1GB test.
https://www.theverge.com/23220299/apple-macbook-air-m2-slow-ssd-read-write-speeds-testing-benchmark -
S_x96x_S
addikt
-
S_x96x_S
addikt
válasz
#79563158 #113 üzenetére
> Az SSD swap akkor komoly probléma amikor még minden Rosetta 2 alól futott.
>Azóta a legtöbb program már natív.ha kevés a memória - a szükségesnél,
akkor mindig gond.
és 8GB -nál ez gyakran előfordul
főleg akkor hogyha valaki nem csak böngészésre akarja használni a rendszert.A Rosetta2 -nél a JIT-hez biztos kell egy kis extra memória, mivel X86 és fordított ARM-ben is tárolni kell a futtatandó kódot.
-
S_x96x_S
addikt
> Egyszerubb megfogalmazas: a swapfajlt tudod kikapcsolni, nem a swappolast.
szerintem nem ugyanazt értjük swappolás alatt.
a virtuális memória ~= swap file. ( diszk kontextusban )
https://iboysoft.com/wiki/swap-memory-mac.html
Explanation of swap memory
"Memory swapping is a memory mechanism applied and enabled by default on modern computers. Given that the RAM and some programs or applications demand gigabytes of memory, the RAM is almost full at times. There is where the swap memory comes into being.
When the available RAM is not enough to run a new program, it swaps the inactive data or less used data out from the RAM to your internal SSD/HDD to release more RAM for the urgent process that needs RAM and swaps the data in when it is needed again. In this way, it makes sufficient RAM to run programs."How to check swap memory on Mac
-
S_x96x_S
addikt
válasz
#54625216 #109 üzenetére
> Ezért nincs sok értelme swap esetén a kontrollerek számán rugózni.
félreértesz.
a sebességen rugózik mindenki.Ha elinditasz egy programot, amikor a 8GB RAM fullon van,
akkor 1-2-3 GB -ot rögtön kilapátol, hogy legyen hely az új programnak.Ha most azt akarod velem megértetni, hogy ez nem függ össze
a disk irás/olvasás sebességével,
akkor biztos nem értünk együtt.A programok egyedileg kérnek ( allokálnak ) memóriát a felhasználáshoz.
és a programozó határozza meg, hogy mennyi memóriát kér.
Valamikor kisebb darabot, valamikor nagyobb darabot.
Ha nem fér el a RAM-ba, akkor valamit kilapátol a disk-re, valamilyen okos algoritmus alapján.8GB RAM-os M1/M2 mac-et azért is kell óvatosnak lenni, mert
mert a folyamatos SWAP kinyírja a disket és azt nem lehet csak gyárilag cserélni.
reddit: "macOS swap tuning on M1 causing high wear on SSDs"Ha a fenti problémákkal még nem találkoztál, az még nem jelenti, azt, hogy másoknak ne lenne hasonló problémája.
-
#79563158
törölt tag
A legszebb amúgy, hogy az Apple ügyfélszolgálat se tudja megmondani, hogy melyik modelleket érinti a dolog.
-
#54625216
törölt tag
válasz
S_x96x_S #105 üzenetére
A szekvenciális sebesség különbség abból adódik, hogy az M1-ekben a 256GB SSD két 128-as modulból állt össze, míg az újabbakban egy darab 256GB-os modul van. Így az M1-ekben ugyanakkora tárhely méretre két kontroller jut. Szekvenciális adat mozgatáskor a két kontroller párhuzamosan tudja írni / olvasni a blokkokat, így a drive kétszer olyan gyors lesz.
Ugyanakkor jellemzően egy SSD fizikai blokk mérete 4MB, míg a fájlrendszeré átlagban 4Kb, tehát ha sok kicsi fájlt írsz/olvasol egymás után, akkor a kontrollerek számának növelésével nem fogsz érdemi sebesség különbséget tapasztalni, mivel azoknak a tárban random szétszórt különböző 4MB blokkokat kell elérniük, tehát egy fájlal egyszerre csak egy kontroller tud foglalkozni. Ezért nincs sok értelme swap esetén a kontrollerek számán rugózni.(Amúgy azzal, hogy megismétled a korábbi állításaidat más nyelven, új érdemi információt nem adsz hozzá a beszélgetéshez.)
-
S_x96x_S
addikt
(pontosítás)
minden swap művelet egy disk írással kezdődik.
( mert csak az lehet visszaolvasni a memóriába, ami ki lett irva )>> Minden swappingban van irás ..
>> mert csak azt lehet visszaolvasni, ami ki lett irva.
>Ez nem igy van - a futtathato fajlokat (es mmappelt fajlokat)
> is a swap mechanizmus hozza be a memoriaba.Egyrészt azokat is ki kellett irni a diszkre.
DE
Én nem a "mechanizmusra", hanem a memória swappingra értettem.
És azt ki tudod kapcsolni és mégis müködik a rendszer."You can disable swap memory in Terminal on your Mac by typing the command lines sysctl -a vm.compressor_mode, and sudo nvram boot-args="vm_compressor=2" if the mode number is 4. After disabling swap memory, you should always monitor the usage of the RAM to avoid kernel panic on your Mac."
-
-
S_x96x_S
addikt
válasz
#79563158 #102 üzenetére
> A swapping általános felhasználási körülmények között random access és nem sequential.
Minden swappingban van irás ..
mert csak azt lehet visszaolvasni, ami ki lett irva.
és az állandó irás-olvasás a lassú - ami a diszket is degradálja.És ez érezhető ...
"Using slower SSDs on the 2023 MacBook Pro and 2023 Mac mini could impact file transfer performance and overall system performance. In addition, any applications that exhaust the available physical memory would need to fall back to the SSD for virtual memory. The Mac mini would likely be impacted more by paging out to the SSD, given that the base 256GB storage configuration only comes with 8GB of RAM."
-
Mas tema: egyebkent tok erdekes, hogy milyen szepen utolertek az Apple Silicont a tobbiek. Az asztali gepem CPU-ja 105 wattot fogyaszt, es kb. 3x gyorsabb, mint az M2 Max (ugy nagy atlagban). Amiben tenyleg verhetetlen az Apple Silicon, az az idle fogyasztas, nem tudom, hogy mikor fog odaerni a tobbi platform.
-
#79563158
törölt tag
válasz
S_x96x_S #100 üzenetére
A swapping általános felhasználási körülmények között random access és nem sequential. Pl. hiába foglal 2 gigát a Chrome, nem egy blokk az egész amit elejétöl a végéig beolvas az OS, hanem kis pár mega méretü képeket, js fájlokat keresgélünk benne. A Blackmagic Disk Speed Test sequential írást/olvasást tesztel, mivel videóvágáshoz csinálták.
-
válasz
#79563158 #95 üzenetére
Swap eseten erezheto lehet, es pont az alapkonfiguracio swappel tobbet.
Mondjuk 64-es queue depth mellett random 4K read/write a regi M1 Pro-n kb. 800/140 MBps, uj M2 Pro 512-esen meg 600/75 MBps (nem biztos, h jok a szamaim). Nem emlekszem, hogy mekkora a page size MacOS-en, de szerintem a 4K nem rossz kozelites.
Szoval amikor eppen kifele swapel az oprendszer, akkor lehet eleg erezheto hatasa a lassabb SSD-nek.
Erezheto == nem nulla az 1 TB-os M2 Pro-hoz kepest, de nyilvan a teljes rendszer igy is nagyon gyors.
#96
> Pedig ha nem garantálták hogy milyen az SSD sebessége akkor teljesen rendben van.Szerintem nincs.
-
S_x96x_S
addikt
válasz
#79563158 #99 üzenetére
> Én nem dolgozom durván sample-ökkel, de az 512GB így is szűkös.
egyszer minden hely elfogy.
külső M.2 - disket érdemes csatlakoztatni TB4-en.
Az M2 PRO -n meg elméletileg 4db TB4 -es csatlakozó van.Amúgy én úgy értelmezem a híreket,
hogy az M2 Mac mini-nél csak a 256GB -os verzió a lassú .. az 512 GB-os nem.Az M2 Pro MacBook Pro-ból viszont az (512GB) is lassú.
> Szerinted érezhetö a különbség az 50ms és a 100ms
> beolvasási sebesség között valós körülmények közöttérezhető
... főleg hogyha a memóriát swappeli
( 8GB RAM -osoknál elég gyakran swappel , 16 GB -os már ritkábban )
Ráadásul az M2-es 256GB-os sebessége lecsökkent ~ 1450 MB/s -ra." The Mac mini would likely be impacted more by paging out to the SSD, given that the base 256GB storage configuration only comes with 8GB of RAM." ( via )
"2020 Mac Mini on SoC M1, measured using the Blackmagic Disk Speed Test, are 2854 and 2733 MB/s, respectively, then in the case of the 2023 Mac Mini on SoC M2, the read and write speeds have almost halved – to 1482 and 1431 MB/s.with respectively. "
( via ) -
#79563158
törölt tag
2970 MB/s az olvasási sebesség. 0.576 MB egy másodperc stereo 96khz 24bit audio vagyis elméletileg 5156 csatornát tudna a Logic streamelni párhuzamosan, itt meg tippre már a CPU/GPU lenne a szűk keresztmetszet. Ha scoringgal/sample librarykkel dolgozol akkor az 512GB tárhely amúgy is kevés, mert hangszerenként 30GB-ot foglal egy instrument plusz a DAWok, stb. Én nem dolgozom durván sample-ökkel, de az 512GB így is szűkös.
-
Noukoum
veterán
Pedig ha nem garantálták hogy milyen az SSD sebessége akkor teljesen rendben van.
Egyébként is csak a techvideósok pörögnek ezen a témán, sok pénzt csinálva az Apple-nek mert terelik az embereket a drágább gépek felé. Miközben az életben nem vennék észre hogy lassabb az SSD..
-
#79563158
törölt tag
Persze, hogy nem oké, de azért tegyük már hozzá, hogy nem a teljes teljesítmény feleakkora, hanem egy konkrét usecase a szekvenciális írás/olvasás esetén feleakkora a sebesség.
ROBOTER: Swappelésnél random read/write van, ugyanakkora lesz a sebesség ebben az esetben. Zenélésnél sem szekvenciálisan fogsz olvasni, videóvágásra meg ugye hülyeség 512GB-os modellt venni vagy úgyis külső SSD-vel dolgozol.
-
ROBOTER
addikt
válasz
#54625216 #90 üzenetére
Elég sokaknál, akik nem tudják megfizetni a 32GB-os verziót, és elkezd swapelni. Nem csak nekünk drága, külföldön ugyanúgy szívják a fogukat a +$400-ért, de azért szeretnének videóval/zenével foglalkozni.
Ezen az alapon menjünk el addig a határig lefelé, ahol még az átlagfelhasználó nem veszi észre, hogy lassabban indul el a böngésző.
Senki sem számít arra, hogy egy újabb verzió azonos konfiggal kisebb teljesítményű lesz. Ebből a szempontból nem fair.
-
#54625216
törölt tag
"az M2 pro alapverziók ugyanezzel a jelenséggel küzdenek"
Tehát ha a totál alap 16GB ram, 512GB ssd verziót veszed, akkor be kell érned 2700MB/sec SSD-vel. Szerinted a felhasználók hány százalékának okoz ez problémát valós feladatoknál? (Mármint azoknak, akiknek elég az alap model a pro-ból.) -
Az M2 Pro rendszerchippel szerelt ITX lapok mikorra várhatók?
-
RangerFox
veterán
16GB/256GB-os M2 Mac Mini 340k diákkedvezménnyel, nagyon elgondolkodtató.
-
#54625216
törölt tag
Most jól leírtad, hogy Windows PC felhasználói igényeknek a Windows PC felel meg a legjobban.
Ugyanezt el lehetne játszani Mac oldalról, hogy ha Final Cut vagy Logic kell, akkor az nincs PC-re jaj, vagy ha ugyanazt a teljesítményt akarod kihozni Resolve-ból, akkor csak videókártyára egy alap Mac Mini árát kell költened.
A játék oké, azt már ezerszer kitárgyaltuk, hogy ha játszol, akkor hanyagold a Mac-et, de a többség számára simán működik a konzol +Mac kombó, ahogy egyre többen állnak át konzol + "nem fejlesztem tovább az 5 éves PC-met" megoldásra is.
Amatőr 3D-zésre amúgy van natív Cinema 4D és Blender, profi szinten meg már készül a Houdini natív verziója, tehát nincs eleresztve a téma.
Ezzel nem azt mondom, hogy a Te személyes igényeidet maximálisan ki tudná elégíteni egy Mac Mini, ha egyszer nem, de ettől még van egy meglehetősen széles réteg, aki számára versenyképes. -
Ijk
nagyúr
válasz
#54625216 #81 üzenetére
Az alacsony HW igényű ugyanolyan gyorsnak érződik, a magas pedig lassú lesz. 3D-s modellezésnél már meg vagy lőve, de ha csak időnként játszanál, akkor vagy be leszel korlátozva ARM-re írt játékokra, egyébként a többség el sem indul, ha igen akkor egy 5 éves középkategóriás VGA jóval nagyobb teljesítményt ad.
Persze vegyél ezekre célgépet, 3D modellezésre profi vga, Intel, HC játékra megintcsak legózott PC, vagy konzol. A gond az amikor átlagos szinten használnál ilyeneket, tehát nem vagy HC gamer, ill. nem otthoni gépen tervezed a céges cuccokat, de azért jó ha otthoni környezetben is pár dolgot el tudsz végezni. Ezekre egy 400-500k-s PC simán megfelel, miközben egy legújabb i5, i7-es asztali procival szinte sehol nem marad el teljesítményben.
Persze lehet hogy én vagyok ritka madár aki néha játszik, vagy 3D modellezőt (Solid Edge, ill. bármilyen x86-ra írt magas HW igényű alkalmazást) használna otthoni gépén. -
#54625216
törölt tag
Igen, ez egy mindenki által használt és jól bevált marketing technika, hogy köztes termékekkel tolod a vásárlót a drágábbak felé.
Az Nvidia is ezért ad ki a higheng és a lowend között még 5 különböző grafkártyát gondosan ügyelve arra, hogy az olcsóbb sose legyen ár / teljesítményben előnyösebb a drágábbhoz képest.
De ugyanez van HDD-kkel is: 1TB: 100EUR, 2TB: 120EUR, 4TB 280EUR, 12TB: 380EUR. Pedig adhatnák a 12TB-osat is 100-ért és még azon is keresnének, de így szét tudják választani a különböző igényszinteket és mindegyiket annyiért adják, amennyit még éppen hajlandóak kifizetni érte.
És még lehet sorolni ezer és egy példát.
Az Apple csak annyiban különbözik ezektől, hogy nem önálló termékekkel játssza, hanem egy terméken belül az upgradekkel.
"- jo, ez azert igy fosgyenge, 8 GB RAM, 256 SSD -- picit hozzadobok, es jovoallobb lesz"Pont ez az, hogy mi a "fosgyenge", az felhasználói igénytől függ.
Aki gyakorlatilag egy browserben éli az életét, a cuccai meg felhőben vannak, annak egy 8 / 256 Air tökéletesen elég és első sorban nem a nettó ár / teljesítményt nézi, hanem az ergonómiát, súlyt, aksi időt, stb. Hogy ezen felül az M2 még 8GB rammal is alkalmas jó néhány egyéb feladatra, amit PC-n már egy árkategóriával feljebb kapsz csak meg, az kellemes bónusz, de nem az az elsődleges szempont.
Mondhatnád, hogy de ebben a ligában n+1 windows laptop tizedannyiért kapható, de amelyik anyagminőségben, képernyő minőségben, súlyban, aksiidőben felveszi a versenyt az Air-el, az már nem annyival olcsóbb, márpedig van egy réteg, aki számára egy laptopnál a nettó teljesítmény csak addig érdekes, hogy ne akadályozza a munkában, viszont hajlandó pénzt áldozni arra, hogy a gép mint használati tárgy is minőségi legyen."Csak amikor megveszi az átlag júzer akkor pislog hogy a nem natívan ARM-re fejlesztett szoftver már nem is olyan gyors, vagy nem is fog működni."
Az a durva, hogy az átlag felhasználó inkább azt tapasztalja, hogy a rosettás verzió úgy fut, mint eddig és amikor kijön a natív, akkor megtáltosodik.
(Gaminget leszámítva persze, ami eddig sem volt erős Mac alatt.)
Ez egyébként az Apple stratégiájának egyik hátulütője is: a fejlesztők sokkal lassabban állnak át natív M támogatásra, mert egyszerűbb az inteles buildet kicsit tesztelgetni M alatt és ha hozza az elvárhatót, akkor ráírják, hogy Apple Silicon Ready majd mellé apró betűkkel, hogy: "with rosetta 2 emulation". -
Ijk
nagyúr
És pontosan leírtad az Apple üzleti stratégiáját.
Ezzel is kezdtem, nem az a lényeg hogy 300k-ért milyen PC-t rakok össze, mert miniből sem az alapot fogom megvenni 8GB rammal, ami szerintem vicc 2023-ban. Mire lesz benne épkézláb ram, SSD 500-600k, annyiból meg egy igen erős m-ITX PC-t összerakok.
Természetesen értem hogy USA-ban brand gépeket vesznek, főleg irodák és az a fő piac. Gamer ott is összelegózza a gépet ettől függetlenül. Persze a youtube csatornák többsége magasztalja, mert hát pont nekik ideális gép, videót vágni. Csak amikor megveszi az átlag júzer akkor pislog hogy a nem natívan ARM-re fejlesztett szoftver már nem is olyan gyors, vagy nem is fog működni. -
válasz
#54625216 #76 üzenetére
> így főleg a ram és az ssd árakkal választja el a felhasználói rétegeket egymástól.
Es ebben fantaszikusak:
- oke, vegyunk egy alap MBA-t 500e-ert
- jo, ez azert igy fosgyenge, 8 GB RAM, 256 SSD -- picit hozzadobok, es jovoallobb lesz
- eh, 16 GB RAM + 512 SSD, alig kerul kevesebbe, mint egy alap Macbook Pro 14, legyen az utobbi
- na jo, de radobok meg egy 100-ast, es az SSD joval tovabb fogja birni, meg nem kell szenvedni a kulso meghajtokkal, legyen 1 TB SSD
- ize, most tenyleg veszek egy 1 millios gepet 16 GB RAM-mal? ha mar ennyit raszanok, akkor tartson ki 5 evig, legyen 32 GB RAM
- 1.1M-ra radobok 80e-t, es legalabb a GPU is mindenre jo
- 1.2M-s gep melle muszaj az extra AppleCare... oke, meg is rendeltuk 1.3M-ert
-
#54625216
törölt tag
"Rengetegen használnak M1 Airt kreatív feladatokra, pl. stúdióban, zeneiparban szerintem legalább annyi Air van, mint Pro."
Kérdés, hogy ezek közül mennyinek elég a 256GB SSD. Jellemzően a rendszer és az alkalmazások simán megesznek 150GB-ot, tehát ha több GB-os fájlokkal dolgozik, akkor villámgyorsan kifogy a tárból.
-
#54625216
törölt tag
"a te mazsolázásod == egy relative 6 magos Intel procit raksz bele .. gyenge iGPU -val"
Azért a HP-t linkeltem, mert a HP egyike a 3 piacvezető PC gyártónak (21%), így jobban reprezentálja a Mini célpiacán a konkurenciát.
"Ryzen 5900 +16GB RAM + 500GB SSD ~ 325e Ft ...
A Mac mini M2. 499 990 Ft - ugyanezzel a konfiggal ( 16GB RAM + 512 SSD )"Az alap 8GB rammal és 256GB SSD-vel pedig tök ugyanannyiba kerül.
"16 GB RAM és 500GB SSD nem annyira nagy követelmény manapság ..
és nem hiszem, hogy ez már a "sok memóriás" kategória."Oké, ezt mindig el kell magyarázni, amikor az Apple árképzése szóba jön:
mivel az Apple nagyon szűk termékpalettával céloz meg viszonylag széles réteget, azaz az átlag home usertől a youtuberen át a profi fejlesztőig, így főleg a ram és az ssd árakkal választja el a felhasználói rétegeket egymástól.
Azaz az Apple alapvetően a többség számára overkill hardvert fejleszt, majd azt mesterségesen visszafogja a kevés rammal és ssd-vel, így ha valaki csak alapfeladatokra használja, akkor adhatja számára versenyképes áron, de ha valakinek több kell, akkor a ram és az ssd árába van beépítve a teljesítmény feloldása.
(Ez egyébként a vállalati informatikában is bevett gyakorlat, a workstation-öket is röhej alap paraméterekkel adják listaáron, aztán lehet fizetni az extrákat, hogy használható is legyen. Viszont ha nagy tételben rendelsz, akkor a csomag dealben már jóárasak a bővítések.
Vagy pl. fiber switch-ből csak 8 portost gyártanak, de kapható 4 portosként is, ilyenkor a firmwareben letiltják a többit, amit később licence vásárlással feloldhatsz - egy 8 portos switch áráért.)A consumer PC piacon ezzel szemben - jellemzően - külön célcsoportoknak külön termékeket fejlesztenek.
Tehát az Asus gépénél nem az az érdekes, hogy több rammal és ssd-vel olcsóbb-e mint a Mac Mini, hanem hogy azok a vásárlók, akik egy Mini-ben már ki is tudják és akarják használni a nagyobb ramot és ssd-t, PC-s alternatívaként egyáltalán gondolkoznának-e az Asus kisgépében, vagy inkább más terméket választanának, mondjuk akkor már dedikált gpu-val. Ilyenkor pedig nem az a fontos a számukra, hogy mennyi ramot mennyiért kapnak, hanem hogy az adott feladathoz megfelelő-e a hardver. Az M2 előnye pont az, hogy el van látva egy csomó extrával (+ macos ökoszisztéma), amit pl. egy youtuber vagy zeneszerző ki tud haszni, míg ugyanazt PC-ben már csak magasabb árkategóriában kapná meg."Vagyis van lehetséges alternativa. "
Ezt senki se vitatta, a kérdés a Mini alapárának a versenyképessége volt.
-
ROBOTER
addikt
válasz
#54625216 #67 üzenetére
"de akinél ez valós problémát jelenthet, az eleve nem ezt a specifikációt választja."
Rengetegen használnak M1 Airt kreatív feladatokra, pl. stúdióban, zeneiparban szerintem legalább annyi Air van, mint Pro. Aki M1 Airről vált 256-os M2 Airre, vagy a környezetében szerzett pozítív tapasztalatok miatt dönt M2/256 mellett, az belefuthat egy-egy pofonba. Nyilván nem szövegszerkesztés közben. De néha én sem értem pontosan, hogy lehet egy VST egyetlen hangszerrel 1,3 GB. És 10..20 sáv nagyon alapnak számít. És az M1 Air óta eltelt pár év, lehet az M2 időszak csak most kezdődött, a végéig azért emelkedhetnek az igények (terhelés).
-
S_x96x_S
addikt
válasz
#54625216 #71 üzenetére
> Ügyesen kimazsoláztad
:-)
az én válaszom a te kimazsolázásodra válasz ..
( a te mazsolázásod == egy relative 6 magos Intel procit raksz bele .. gyenge iGPU -val. )Az AMD -ből is van 6 magos .. meg gyengébb és olcsóbb 8 magos is-.
- 16 GB DDR4-et ~ 20e Ft
- Samsung 980 500 GB = 25 e Ft. / 1TB = 40e Ft> Árban meg a linkelt config csak
> a sok memória + nagy ssd opciókkal lesz lényegesen olcsóbb.16 GB RAM és 500GB SSD nem annyira nagy követelmény manapság ..
és nem hiszem, hogy ez már a "sok memóriás" kategória.Ryzen 5900 +16GB RAM + 500GB SSD ~ 325e Ft ...
A Mac mini M2. 499 990 Ft - ugyanezzel a konfiggal ( 16GB RAM + 512 SSD )
persze a Mac Mini -ben az oprendszer is benne van ..
Vagyis van lehetséges alternativa.
-
fatpingvin
addikt
"Egyébként elég esélyes lehet hogy 5-6 év múlva már ARM asztali gépem lesz, egész egyszerűen mert akkorra már várhatóan sokkal többet fejlesztenek rá."
nagyigaz. én magam részéről 1-2 évet adok neki, valszeg hamarabb lesz szűk keresztmetszet az anyagi helyzetem, az Asahi projekt már egész jól halad, még a GPU drivernek kéne kiforrnia meg nem ártana ha a TB vezérlőt sikerülne életre kelteni, ha ez a kettő megvan onnantól közel ideális asztali minigép/kisszerver egy mac mini. nyilván most az M1-esre gondolok, a M2 még nincs fejlesztési fókuszban. -
#54625216
törölt tag
Ügyesen kimazsoláztad a tesztek közül, ami a Ryzen 9-nek kedvez, miközben a teljes összehasonlítás már jóval árnyaltabb képet ad.
Árban meg a linkelt config csak a sok memória + nagy ssd opciókkal lesz lényegesen olcsóbb.
Egyébként még ebből is tök jól látszik, hogy a "300ezerből sokkal jobb PC-t veszek" érvelés nem állja meg a helyét. -
#54625216
törölt tag
Ez eddig oké, de a lényegi különbség továbbra sem a Mac és a PC, hanem a brand és a jóáras házi barkács között van.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a Mini fő piacának számító USA-ban már a 90-es években - a kvázi Windows monopólium csúcsán - sem volt szokás házilag (vagy boltban) összerakosgatni a PC-ket, hanem már akkor is brand (javarészt Dell, HP, Compaq) gépeket vettek az emberek otthonra és ez ma sem változott. Ott ha valaki maga építi a gépét az kb. a kocsi tuningnak felel meg, azaz pont hogy nem a jóáras, hanem a highend kategória.
Tehát amikor az USA-ban az egyszeri user gépvásárláson gondolkodik, akkor megnézi mit kap a brand gyártók kínálatából és a Mini ezen a piacon meglepően versenyképes.
Most nem a szokásos (és valótlan) "az usákoknak van pénzük rogyásig, nekik nem számít az ár" érvelésről van szó, hanem egy piaci sajátosságról, hogy ott úgy vesznek számítógépet, mint autót: az ismert márkák közül választanak és nem a helyi szervizben rakatják össze alkatrészenként. -
S_x96x_S
addikt
válasz
#54625216 #66 üzenetére
> A Mac Mini kb. ez a liga:
> .. HP Pro Mini 400 G9inkább ez:
Mini PC ASUS ExpertCenter PN52 (BBR959XD) ~ brutto 280 e Ft
AMD Ryzen 9 5900HX 4,6 GHz processzor, AMD Radeon Graphics, optikai meghajtó nélkül, Wi-Fi, HDMI, DisplayPort és USB-C, 5 × USB 3.2, Desktop-ház, op. rendszer nélkülés rakni kell bele:
+ 32 GB RAM ( vagy 64GB RAM )
+ 2TB NVME M.2 disk.CPU Passmark:
- AMD Ryzen 9 5900HX : 22885
- Apple M2 8 Core 3500 MHz : 15316 -
Ijk
nagyúr
válasz
#54625216 #66 üzenetére
Minit asztali gépként értelmezem, főleg hogy nincs is más opciója az apple-nek ebben a félmilliós árkategóriában (csak a kijelzőbe épített verzió). Asztali gépnél magam részéről bizonyos szint után már nem a méret és fogyasztás miatt vállalnék kompromisszumot, és ezt a szintet szerintem hozza egy mini-itx PC.
Mobil eszköznél már más a helyzet, ha laptop kellene akkor már sokkal inkább elgondolkoznék air-en vagy macbook pro-n, nyilván ha a felhasználásom arra korlátozódik ami ARM-re lett írva akkor nem is kérdés.
Egyébként elég esélyes lehet hogy 5-6 év múlva már ARM asztali gépem lesz, egész egyszerűen mert akkorra már várhatóan sokkal többet fejlesztenek rá. -
#54625216
törölt tag
"Sok videó van a youtube-on, ahol az alap M2 Air-t tesztelik, pontosabban elriasztanak tőle."
Pontosabban a youtube tele van hasonló clickbait mac tartalmakkal. A valóság ezzel szemben az, hogy ha egy 8GB ram, 256ssd gépet veszel az nagyjából behatárolja a felhasználói igényszintet is, aminél az ssd sebessége (még így is 1500MB/s) semmilyen érezhető hátránnyal nem jár. Nyilván ha egy 8GB ram-os gépet Resolve 8K renderrel tesztelnek, akkor előjön a különbség, de akinél ez valós problémát jelenthet, az eleve nem ezt a specifikációt választja.
A másik, hogy ha valaki belső 256GB-ban és külső bővítésben gondolkodik, akkor sem kap jobb eredményt, mert vagy megveszi a kb. 1000MB/s jóáras ssd-ket, vagy vesz rendes tempójú nvme-t és TB4-es házat hozzá, ami már nem kerül annyival kevesebbe, hogy az ember ne az Apple a belső ssd upgradjét válassza.
-
#54625216
törölt tag
"De 300-ért inkább összerakok egy PC-t, persze valószínű hogy többért, de olyan árkategória szint ahol kevés kompromisszumot viselek el."
Ez az érv minden Mac hírnél feljön és mindig el kell magyarázni, hogy a Mac egy brand gép, így semmi értelme a legózott PC-hez hasonlítani ár / teljesítményben.
A Mac Mini kb. ez a liga:
i5-12500T 6 mag
16GB ram
5102GB ssd
gpu: Intel UHD 770
ár: $1709Ugyanez Mac miniben: $1299 és ehhez 10 magos cpu és egy 16 magos (2048 shading unit) gpu tartozik nem egy intel integrált ratyi. (A ddr5 ramról már nem is beszélve.)
Nyilván ha Windows PC igényekkel közelítesz a kérdéshez, akkor furcsa mód egy Windows PC fog a legjobban megfelelni az igényeidnek. Ezzel önmagában persze semmi gond, csak így nincs sok értelme a felvetésednek, mert ennyi erővel lehetne egy családi autó topikban is részletezni, hogy miért nem felel meg a kisbusz igényeidnek (pedig mindkettő gurul).
-
ROBOTER
addikt
Bocs, a válasz eggyel lejjebb akart menni.
Sok videó van a youtube-on, ahol az alap M2 Air-t tesztelik, pontosabban elriasztanak tőle.
A 256GB-os nem 2 db 128-asból áll, hanem 1 db 256-osból, és konkétan kevesebb, mint a fele az SSD írási/olvasási sebessége az M1 256GB-hoz képest. Ha még ehhez társul 8GB RAM, az igényelt memória jelentős része kiszorul SWAPre, több memóriaigényes alkalmazás jelentősen lassul, szerencsétlenebb esetekben a fele sebesség alá.
Ha ez a felépítés megegyezik az alap M2 minivel, akkor meg kell gondolni, hogy mire akarod használni.
-
-
mugencivic
tag
Hát én is inkább a RAM-ért adnék ki 100K-t ha már muszáj, SSD-t lehet rá kötni, bár amióta 40-50 GB egy XCode verzió és néha 3db-nak is fent kell lennie (ne kérdezze senki miért), a 256 belső SSD elég szűkösnek érződik. Sajnos az 512 sokkal inkább jövőbiztos, na de 100K, nem az hogy nem telik rá, csak nem szeretem ha kirabolnak.
-
mugencivic
tag
Úgy gondolom Mini inkább az átlag júzer piaca mint a fejlesztőké, profi képszerkesztőké, videovágóké.
Munkára azt gondolom egy ideje ugyanolyan jó - ha nem jobb - mint sok "pro" usernek marketingelt Mac. Pl. én választok hozzá kijelzőt, perifériákat és nem kell fizetnem olyasmikért, amikre nincs szükségem (pl. egy 14"-os MiniLED kijelzőért a MBP-ból amit úgyse használ az ember ha napi 8-10 órát dolgozik, mert nem ergonomikus). Jó sok port van rajta, jó a hűtése, kis helyet foglal, stb.
A Mac Studio még jobb, de egy Mac Mini M2 Pro-val kevés dologra nem lehet elég, főleg hogy 32GB/8TB-ig bővíthető. -
fatpingvin
addikt
na, erre is mint amit a másikra: amint fókuszba veszi az Asahi projekt, érdekessé fog válni
-
Ijk
nagyúr
válasz
mugencivic #54 üzenetére
Szerintem sokan. Úgy gondolom Mini inkább az átlag júzer piaca mint a fejlesztőké, profi képszerkesztőké, videovágóké. Csak ugye sokaknál kiesik a játék konzol miatt, arra meg hogy alap irodai cuccok, net, képszerkesztő fusson, vagy épp közösségi médiába vagdosson videót arra nem kell a PC rugalmassága. Gamerekben meg eleve fel sem merül az Apple, csak az ilyen öszvérekben mint pl. én, de a korlátai miatt kiesik.
-
vadkörte
addikt
válasz
mugencivic #54 üzenetére
A 2022-es évem vállalkozói bevételének maradékából tervezem megfinanszírozni, abból amit az év utolsó napjaiban fizettek ki némi nógatás után.Ha a főállásom utáni fizetésemből kellene finanszíroznom, az életben nem lenne rá keret.
A beüzemelésének pillanatától dolgozni fog, összeszokni ráérünk később is.
A 16/256-os Mini konfigot céloztam meg. Persze jó lenne egy 16/512 - 1, 2TB esetleg egy fullos Pro a 4TB port miatt, de annyi pénzt nem vagyok hajlandó eltapsolni) viszont abból a 100E HUF-ból amit a +256GB SSD-ért kellene fizetnem, kijön 2x1TB 2,5"-os SSD+ház.
#55 nexwo
Az akkut meg kiskocsin húznátok magatok után...
-
nexwo
őstag
válasz
mugencivic #54 üzenetére
Szerintem a legjobb dobás az apple-tol az lenne ha a 400e+ Ft-os iPhone hasonló üzemidővel rendelkezne mint a macbook, vagy legalább a kétharmada
-
mugencivic
tag
Nem tudom hány embernél merül ez így fel egyáltalán hogy most 3-600e-et PC-re vagy Mac Mini-re költsön. Aki ezt számolgatja, az valójában PC-s, max. néha váltáson gondolkodik, vagy szimplán önigazolni akar.
Nekem pl. iOS fejlesztőként egy ilyen Mac Mini jelenti a még éppen megfizethető munkagépet az amúgy brutálisan árazott palettán, csak a 100e Ft-ra belőtt RAM és SSD upgradektől kapok agyf.szt.De az az igazság, hogy sima XCode-hoz a 8/256-os M1 Mini is tökéletesen bevált eddig, 300-ért pedig az M2-es alapgép igencsak ajándék 2023-ban a többi Mac-hez képest.
-
Murek
csendes újonc
Egy baromi nagy előnye van még, az a kijelző. (ha nem a 13"-os verziót veszed) Az a 120 hz-es MiiniLed 1600 nites kijelző valami álom. Képzeld el amikor 32biten PS-ben HDR mapot szerkesztesz és ha felhúzod a fényerőt a fényforrásoknál és ott tényleg fényforrásként látod (kiégeti a retinát)
A HDR tartalmakat készíteni és fogyasztani nagyon jó rajta. Az 1,8 millás max is megéri ha kihasználod.
-
nexwo
őstag
Szerintem ezt most úgy kell nézni mint a DDR5-öt, drága és még új, de teszik az benne az irány és hogy tényleg keveset fogyaszt, van benne erő, nyilván van erősebb laptop is, de a MacBook Air-ban például nincs aktív hűtés (ami nálam már csak azért is előnyős mert nagyon hamar porosodnak a dolgok, és vannak akik életükben nem szedik szét a laptopot portalanítani). Ha a jövőben sikerül annyit fejlődnie hogy már játszani is lehet rajta legalább 60 FPS-el egy komolyabb játékkal miközben nem kell neki hűtés, vagy akksiról bírja legalább 4-5-6 óráig játék közben, akkor biztos hogy MacBook Pro-t veszek. Addig is a hétköznapi dolgokra simán elég az Air. Egyenlőre én sem látom előnyét a MacBook Pro-nak, ha valaki videót vág az biztos egy vagy több nagyobb monitoron teszi MAC-en vagy PC-n.
Legolcsóbb MacBook Pro 1 milla körüli (14"-es) -re valahogy nem tudom azt mondani hogy megéri
-
Murek
csendes újonc
Nálam így van, de nem kell hozzá dokkoló sem. Ha kihúzom az egeret átmegy a kurzor ipadOSre és onnantól azt tudom használni, vagy csak simán plusz kiterjesztett képernyőnek, és elég hozzá a közös wifi. Így végülis kapok egy "wacom" táblát és tudom használni a ceruzát is PS alatt. De jobb rajzoló programok vannak alá, mint ha az asztali PS-el ekkora kijelzőn bohóckodjak. Pl ott a Procreate nagyon pazar egy cucc, de az az adobe PS, illustrator, fresco butított verziók is ott vannak. 3d sculpra pl a Nomad nagyon jó, kényelmesebb mint a Zbrush (jó nem is tud annyit, de amire kell bőven elég).
-
Murek
csendes újonc
A 600e forintos PC nem lesz gyorsabb, főleg nem minden téren. (főleg ha már a 600e Ft-os mini prot nézzük). Cserében használhatsz IOS játékokat
Amúgy a legegyszerűbb venni egy ilyet és egy olyat is. Ha kell Solid Edge akkor elindítod a PC-t, ha azon meg lassú a videovágás akkor elindítod a mac-et. Nem kell mindig egyet választani, ha lehet többet is
-
Ijk
nagyúr
Amivel néha játszok Total War széria, Age of Empires 4, Company of Heroes. Ezekből alig pár menne ARM alatt, az is gyengébb grafikával mint a régi R9 nanommal. Solid Edge miatt akkor szintén bukta. Lightroom gondolom kb. ugyanazon a szinten elmenne mint most I7-el, videót nem vágok, de szerintem jóval kevesebben mint akik pár játékkal játszanak.
Aki csak videót vág, képszerkeszt annak nyilván jobb lesz ez mint ugyanennyiért PC, de hát pont a korlátai miatt emeltem szót az elején. 600k-ért aki vesz gépet gondolom nem a plusz 50-100Wh fogyasztás vágja földhöz (miközben szinte minden téren gyorsabb), ha meg napi 10 órában maxon terheli az úgysem minit vásárol. -
Murek
csendes újonc
Jah ezt neked szántam
"Hát nem tudom, én m1 maxot használok egy éve, videovágásra, DTP-re, modellezésre és unity játékfejlesztésre. Ez nem egy 3050-es kategória és a villanyszámlát sem nyomja meg.. (főleg manapság ezt már sajnos nézni kell). Solid Edge sajnos nincs, így ez neked alapból kuka kategória. Sharpr3d ami esetleg nagyon lebutított alternatíva vagy egy Autocad, de az nem az a szint."
-
Murek
csendes újonc
> Rengetegen hasznalnak, erre veszik a nagy RTX-eket meg Quadrokat.
Igen és ők nem is 600e ft-os asztali célközönség. (hozzátéve olcsóbb több évre a renderfarm, mint venni egy komolyabb videokártyát).
> ezen mar otvenszer vegigmentunk -- altalanossagban ez nem igaz, peldaul Geekbench Compute alatt 3x (!) gyorsabb egy 3070 Ti, mint egy M1 Max.
És még mindig a használt appok alatt gyorsabb a teljesítmény mutat, mint egy tesztprogram szerint.. és még nem láttuk az m2 maxot.
-
Murek
csendes újonc
Hát nem tudom, én m1 maxot használok egy éve, videovágásra, DTP-re, modellezésre és unity játékfejlesztésre. Ez nem egy 3050-es kategória és a villanyszámlát sem nyomja meg.. (főleg manapság ezt már sajnos nézni kell). Solid Edge sajnos nincs, így ez neked alapból kuka kategória. Sharpr3d ami esetleg nagyon lebutított alternatíva vagy egy Autocad, de az nem az a szint.
-
awexco
őstag
Alliance for Open Media-nak, köztük a Samsung , a Vimeo , a Microsoft, a Netflix , a Mozilla,AMD , Nvidia , Intel és ARM , Google, Facebook, Cisco, Amazon, Hulu , VideoLAN , Adobe és Apple . Az Apple az AOmedia egyik fő tagja, bár a megalakulás után csatlakozott. Az AV1 streamek kezelése hivatalosan is bekerült a Coremedia által kezelhető tipológiai videók közé.
-
Ijk
nagyúr
Örülnék ha hozná egy 3050-es, vagy egy RX6600-ét. Más kérdés hogy hiába ha nem futnak rajta játékok. Nem vagyok HC gamer, néhány, részben régebbi stratégiát játszok 2-3 naponta 1 órát. Ehhez, netezéshez, Solid Edge-hez (talán), Lightroomhoz elvileg elég lenne. De ARM miatt e játékok nagy része máris kilőve, és előbb utóbb bele fogok futni más program korlátjába is. Hosszútávon nem mernék 8GB rammal tervezni, 8 éves konfigomban is 16 volt, akkor meg már nem 300k hanem 500.
Szóval 300k-ból nehezen jövök ki PC-ből, de 500-600-ból már igen jót össze lehet pakolni ami lefedi az igényeimet kb 6-8 évre is, és szinte biztos hogy nem lassabb semmiben, legtöbb dologban gyorsabb. -
awexco
őstag
Jó lett a max mini , de az ára az borsos . Akinek videós munkákhoz kell jó lehet :
“Fontos még megemlíteni, hogy az M2 Max rögtön két videó kódoló motort és két ProRes motort is kapott, amelyek akár kétszer gyorsabb videó kódolást tesznek lehetővé, mint amire az M2 Pro képes. Maga a videó motor egyébként hardveres gyorsítást kínál a H.264-es, a HEVC és a ProRes tartalmakhoz mind kódolás, mind pedig dekódolás terén.”
av1 ? 🤷🏼
-
S_x96x_S
addikt
> Közel sem jössz ki ennyiből PC-n.
> A dedikált videókártya itt dedikált egybeépített magnak felel meg.talán az "AMD Phoenix SoC APU" - lehet majd alternativa,
de azokhoz talán még kell fél év, mire elérhető lesz a boltokban is."A Phoenix SoC APU az AMD szerint erős is. A nyolcmagos Ryzen 9 7940HS a Cinebench többszálú tesztjében gyorsabb a 14 darab, ezen belül is hat P- és nyolc E-magot felvonultató Intel Core i7-1280P processzornál, illetve a tízmagos Apple M1 Prónál, míg a dedikált AI gyorsítója a MobileNetv2 tesztben felülmúlja az Apple M2 AI egységét. Ezen túlmenően a rendszer IGP-je szintén nagyobb teljesítményű a Core i7-1280P saját megoldásánál, de ezen a területen a grafikai munkák tekintetében az AMD előnye igazából nem szokott meglepetésnek számítani."
https://prohardver.hu/hir/ces_2023_amd_zen_4_rdna_3_ai_gyorsito.html -
> Nincs igazán olyan software amihez CUDA kellene macen.
Hat persze hogy nincs, hiszen Macen nincs CUDA
> Nagyobb traceléshez már rég nem használsz asztali gépet
Rengetegen hasznalnak, erre veszik a nagy RTX-eket meg Quadrokat.
> m1 max hozott egy 3070-et
ezen mar otvenszer vegigmentunk -- altalanossagban ez nem igaz, peldaul Geekbench Compute alatt 3x (!) gyorsabb egy 3070 Ti, mint egy M1 Max.
-
Chibass
tag
"HDMI 2.1-et, amely aljzaton keresztül egy 8K-s 240 Hz-es külső kijelző is meghajtható."
Én azt hittem csak 60Hz-et visz 8K-n a 2.1 sávszél, ez akkor nem igaz? -
Murek
csendes újonc
M2 maxról még nincsenek tesztek, az m1 max hozott egy 3070-et. Ha ez 30%-kal gyorsabb akkor simán hozza a 80-at. Nincs igazán olyan software amihez CUDA kellene macen. Nagyobb traceléshez már rég nem használsz asztali gépet, játékok meg nem igazán vannak alá. PS, egyéb vektoros szerkesztők pl illusztrator, zeneipari felhasználás, modellezési feladatok, fejlesztésre nagyon jó, főleg ár/érték arányban.
-
válasz
#79563158 #27 üzenetére
Laptopban szerintem tok nyero az M1, high-end desktopon nem. Meg fogyasztasban sem nagyon. A 100W-ra limitalt desktop CPU-m 3x olyan gyors, mint a 35 wattot fogyaszto M1 Pro-m.
Szoval desktopon szerintem a szoftver a kerdes. Ettol meg a Mac Mini jo deal mindenkeppen 300k-ert.
De kerdes, h mire kell. Ha mittudomen, Linuxra dolgozik valaki, akkor vagy Linux desktop a jo, vagy Windows + WSL2, de MacOS alatt eleg fajdalmas.
-
vadkörte
addikt
A mostani PC-mel az üzemideje 90%-ban dolgozok - fényképfeldolgozás, kiadványszerkesztés (nyomtatott és elektronikus könyv, plakát, stb...), minimális videóvágás - a maradék 10% főképp tartalomfogyasztás. Az elmúlt években a játékra szánt üzemórák száma éves szinten maximum néhány 10 volt, 40+ évesen úgy érzem kinőttem már ebből és a szabad időm értelmesebben is el tudom tölteni.
Szóval a játék nekem huszadrangú, egy kicsi, kompakt, csendes, energia- és helytakarékos munkagépre van szükségem. Egy Win alapú SFF/USFF géppel sem úsznám meg olcsóbban. Pl. a HP Elite SFF 800 G9. (HPShop-ban jelenleg 600E) A Studio - meg a Pro - nyers erejére és a MacBook mobilitására nincs szükségem. Az sem mellékes, hogy az összes általam használt programot - Affinity Suite, DaVinci Resolve, stb... - beforgatták ARM alá, így a Rosetta-s nyüglődés sem kell hozzá.
(nem akarok hitvitát kirobbantani, nem vagyok Macfüggő, sosem volt még Mac eszközömde a Mini-nél érzem azt, hogy ez nekem való)
-
Murek
csendes újonc
Közel sem jössz ki ennyiből PC-n.A dedikált videókártya itt dedikált egybeépített magnak felel meg. 3070 szinten, m2 maxal szerintem már a 3080 körüli teljesítménnyel. Mivel MacOs-t használsz nem windowst, így nem tudom milyen ARM korlátról beszélsz. Ha játszani szeretnél akkor ott a konzol, ha dolgozni, akkor ezzel sokkal jobban jársz. (már persze ha nem olyan célszoftvert használsz munkádhoz ami csak windowson fut)
-
Ijk
nagyúr
Persze, ha videóvágásra meg képszerkesztésre kell akkor kiváló. De nem gondolom hogy az 500-600k-s PC lassabb lenne, de legalább ARM miatti korlátok nincsenek, ha esetleg játszol akkor ott a dedikált grafikus kártya.
Fogyasztás is túl van értékelve, 150Wh a mini, asztali sem lesz lényegesen több amíg nincs benne erősebb VGA. És ott legalább van lehetőség egy jó hűtésre ha esetleg huzamos ideig folyamatosan teljes terhelésen megy rendszeresen.
Nyilván teljesen más lenne a dolog megvilágítása ha a 300k-ba beleférne 16GB ram és 500GB SSD. -
Ijk
nagyúr
válasz
bollokcs80 #21 üzenetére
Nem olcsó, de nem is drágább ha a minit felbővíted hogy hosszabb távon ne csak netezős gépnek akard használni. Mert arra szerintem 300k sok, ha meg felbővíted akkor az 500-600k. Azért voltam kíváncsi mi az a PC ami 600k-ért ugyan azt tudja mint a mini. Ráadásul ARM miatt a mini eleve igen korlátolt.
-
-
vadkörte
addikt
"...300-ért inkább összerakok egy PC-t..."
Összelegóztam egy teljesítményben nagyjából hasonló PC-t és kb. 550-600E-re jött ki a végösszeg (ebben már SSD-k - 2x1TB 2,5" + 0,5TB M2 - is vannak). De még nincs operációs rendszere és továbbra is egy zabagép 10 zúgó ventilátorral."...1TB SSD-vel rögtön 600 lesz az a 300."
Nem kell ragaszkodni a belső SSD-hez...#15 Alex91
Elvileg már rendelhető.
#16 kleinguru
Sima M2 Mini 16/256 vagy 16/512 kivitelben gondolkodok. Képfelgolgozás és kiadványszerkesztés a fő profilja a jelenlegi asztali PC-nek is. Azért a Skylake C i5 után nagy előrelépés lenne. -
Nem vettem észre, hogy olcsóbb lett az apple.hu esetén az m2 alap air. Istyle-nál már egy ideje "csak" 540.
Átlag embernek bőven elég az alap mini (ennyiért 10 évre tuti vétel lenne mondjuk szüleim korú embereknek, ha nem lenne nekik már ipad).
Nekem is 16gb 512GB M2 air kellene, de applecare-rel ~710 nettó (sokallom érte), innen már nincs messze az alap 14 pro nettó ~870 (az új, mert a régi ~nettó 755). Vélhetően a jóárasított új alap 14 m1 verzió érné meg nekem. Sajnálok ennyi pénzt adni egy laptopért.
-
ROBOTER
addikt
-
Dobobazsi
csendes újonc
Én iPhone-szerű drágulásra számítottam az új mininél, közben meg olcsóbb lett, szóval eléggé best buy gyanús így. Remélem az M1 árát is lejjebb nyomja majd.
-
bollokcs80
Korrektor
Az M1 Pro/Max-os notikat nagyon gyorsan kukázták. Az M1-es Mac minit szerintetek kifutóban meg lehet még kapni olcsóbban külső forgalmazóknál? Ha jól látom most teljes csere volt és nem maradtak kínálatban a "régiek" emelt áron.
-
Ijk
nagyúr
150 ezerért, talán még 200-ért elgondolkoznék mini-n ha nem használnék olyan programokat amiket nem visz. De 300-ért inkább összerakok egy PC-t, persze valószínű hogy többért, de olyan árkategória szint ahol kevés kompromisszumot viselek el. Arról nem is beszélve hogy elfogadható 16GB rammal és 1TB SSD-vel rögtön 600 lesz az a 300.
-
Nem is kellett több. A konkurensek kb mostanra hozták be az M1 szintjét teljesítmény/fogyasztás tekintetében. Az M2 megint az apple felé billenti a mérleget igaz nem sokkal és a felhasználás területe válogatja.
De mivel jelenleg csak a 4nm érhető el ami egy half node nem igazán érte meg arra fejleszteni. A nagy ugrás a 3nm lesz jövőre oda valószínűleg már az M3 generáció jön ami megint nagyobb ugrás lesz.
A proci teljesítménye ma már nem mérvadó. A grafikus rész számít de méginkább a fogyasztás és ebben pokoli erős lett az M2 is. -
Sofian
őstag
Jó kis köztes verziók, gondolom akkor a páratlan M procik lesznek majd a nagyon nagy ugrások. Akinek M1 gépe van biztos nem rohan venni, de annyi megkönnyebbülés van legalább hogy nem drágult még sokkal jobban.
-
Damateo
aktív tag
Kicsit drága ha plusz dolgok kellenek…+8GB ram 100ezer
-
tovgab
aktív tag
Az "új" Mac Mini M2-vel, 299.999Ft-ért meglepően jó ajánlat.
-
awexco
őstag
Ez egy nagyon gyenge modellfrissítés volt ...
-
awexco
őstag
2 év alatt sok előrelépés nem lett ... 5nanométeren gyártják mindkettőt és nem tud av1 gyorsítást ...
cpu gyorsulás 15% két év alatt ...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Az immáron háromtagúra bővült M2 termékcsalád hajtja a fejlesztéseket.
- GEEKOM GT1 Mega AI Mini PC
- AMD Ryzen 7 7700X / RX 6950 XT 16GB / 32GB DDR5 RAM / 3TB SSD konfig eladó ÁRON ALUL!!!
- Új Bontatlan Mac Studio M4 Max 2025 14cCPU /32cGPU / 36GB RAM / 512GB SSD - Azonnal Átvehető Deák.
- Gamer pc-RTX3060TI-AMD Ryzen 5 5600X-32gb DDR4 1000GB NVME SSD
- Eladó! Intel Xeon W3530 + Micron Ddr3 1333mhz 6x4 GB ram + Cooler Master Hyper t212 RGB Cpu hűtő
- BESZÁMÍTÁS!Gigabyte B760M i5 13400F 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB NZXT H510 WHITE BeQuiet! 650W
- Csere-Beszámítás! Huawei Matebook D15 R7 3700U / 8GB DDR4 / RX Vega 10 / 150GB SSD
- Törött, Hibás iPhone felvásárlás!!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T450s - i5-5GEN I 8GB I 128GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest