Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Ijk #11 üzenetére

    "De 300-ért inkább összerakok egy PC-t, persze valószínű hogy többért, de olyan árkategória szint ahol kevés kompromisszumot viselek el."

    Ez az érv minden Mac hírnél feljön és mindig el kell magyarázni, hogy a Mac egy brand gép, így semmi értelme a legózott PC-hez hasonlítani ár / teljesítményben.

    A Mac Mini kb. ez a liga:

    HP Pro Mini 400 G9

    i5-12500T 6 mag
    16GB ram
    5102GB ssd
    gpu: Intel UHD 770
    ár: $1709

    Ugyanez Mac miniben: $1299 és ehhez 10 magos cpu és egy 16 magos (2048 shading unit) gpu tartozik nem egy intel integrált ratyi. (A ddr5 ramról már nem is beszélve.)

    Nyilván ha Windows PC igényekkel közelítesz a kérdéshez, akkor furcsa mód egy Windows PC fog a legjobban megfelelni az igényeidnek. Ezzel önmagában persze semmi gond, csak így nincs sok értelme a felvetésednek, mert ennyi erővel lehetne egy családi autó topikban is részletezni, hogy miért nem felel meg a kisbusz igényeidnek (pedig mindkettő gurul).

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ROBOTER #63 üzenetére

    "Sok videó van a youtube-on, ahol az alap M2 Air-t tesztelik, pontosabban elriasztanak tőle."

    Pontosabban a youtube tele van hasonló clickbait mac tartalmakkal. A valóság ezzel szemben az, hogy ha egy 8GB ram, 256ssd gépet veszel az nagyjából behatárolja a felhasználói igényszintet is, aminél az ssd sebessége (még így is 1500MB/s) semmilyen érezhető hátránnyal nem jár. Nyilván ha egy 8GB ram-os gépet Resolve 8K renderrel tesztelnek, akkor előjön a különbség, de akinél ez valós problémát jelenthet, az eleve nem ezt a specifikációt választja.

    A másik, hogy ha valaki belső 256GB-ban és külső bővítésben gondolkodik, akkor sem kap jobb eredményt, mert vagy megveszi a kb. 1000MB/s jóáras ssd-ket, vagy vesz rendes tempójú nvme-t és TB4-es házat hozzá, ami már nem kerül annyival kevesebbe, hogy az ember ne az Apple a belső ssd upgradjét válassza.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Ijk #68 üzenetére

    Ez eddig oké, de a lényegi különbség továbbra sem a Mac és a PC, hanem a brand és a jóáras házi barkács között van.

    Itt érdemes megjegyezni, hogy a Mini fő piacának számító USA-ban már a 90-es években - a kvázi Windows monopólium csúcsán - sem volt szokás házilag (vagy boltban) összerakosgatni a PC-ket, hanem már akkor is brand (javarészt Dell, HP, Compaq) gépeket vettek az emberek otthonra és ez ma sem változott. Ott ha valaki maga építi a gépét az kb. a kocsi tuningnak felel meg, azaz pont hogy nem a jóáras, hanem a highend kategória.
    Tehát amikor az USA-ban az egyszeri user gépvásárláson gondolkodik, akkor megnézi mit kap a brand gyártók kínálatából és a Mini ezen a piacon meglepően versenyképes.
    Most nem a szokásos (és valótlan) "az usákoknak van pénzük rogyásig, nekik nem számít az ár" érvelésről van szó, hanem egy piaci sajátosságról, hogy ott úgy vesznek számítógépet, mint autót: az ismert márkák közül választanak és nem a helyi szervizben rakatják össze alkatrészenként.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz S_x96x_S #69 üzenetére

    Ügyesen kimazsoláztad a tesztek közül, ami a Ryzen 9-nek kedvez, miközben a teljes összehasonlítás már jóval árnyaltabb képet ad.
    Árban meg a linkelt config csak a sok memória + nagy ssd opciókkal lesz lényegesen olcsóbb.
    Egyébként még ebből is tök jól látszik, hogy a "300ezerből sokkal jobb PC-t veszek" érvelés nem állja meg a helyét.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz S_x96x_S #73 üzenetére

    "a te mazsolázásod == egy relative 6 magos Intel procit raksz bele .. gyenge iGPU -val"

    Azért a HP-t linkeltem, mert a HP egyike a 3 piacvezető PC gyártónak (21%), így jobban reprezentálja a Mini célpiacán a konkurenciát.

    "Ryzen 5900 +16GB RAM + 500GB SSD ~ 325e Ft ...
    A Mac mini M2. 499 990 Ft - ugyanezzel a konfiggal ( 16GB RAM + 512 SSD )"

    Az alap 8GB rammal és 256GB SSD-vel pedig tök ugyanannyiba kerül.

    "16 GB RAM és 500GB SSD nem annyira nagy követelmény manapság ..
    és nem hiszem, hogy ez már a "sok memóriás" kategória."

    Oké, ezt mindig el kell magyarázni, amikor az Apple árképzése szóba jön:
    mivel az Apple nagyon szűk termékpalettával céloz meg viszonylag széles réteget, azaz az átlag home usertől a youtuberen át a profi fejlesztőig, így főleg a ram és az ssd árakkal választja el a felhasználói rétegeket egymástól.
    Azaz az Apple alapvetően a többség számára overkill hardvert fejleszt, majd azt mesterségesen visszafogja a kevés rammal és ssd-vel, így ha valaki csak alapfeladatokra használja, akkor adhatja számára versenyképes áron, de ha valakinek több kell, akkor a ram és az ssd árába van beépítve a teljesítmény feloldása.
    (Ez egyébként a vállalati informatikában is bevett gyakorlat, a workstation-öket is röhej alap paraméterekkel adják listaáron, aztán lehet fizetni az extrákat, hogy használható is legyen. Viszont ha nagy tételben rendelsz, akkor a csomag dealben már jóárasak a bővítések.
    Vagy pl. fiber switch-ből csak 8 portost gyártanak, de kapható 4 portosként is, ilyenkor a firmwareben letiltják a többit, amit később licence vásárlással feloldhatsz - egy 8 portos switch áráért.)

    A consumer PC piacon ezzel szemben - jellemzően - külön célcsoportoknak külön termékeket fejlesztenek.
    Tehát az Asus gépénél nem az az érdekes, hogy több rammal és ssd-vel olcsóbb-e mint a Mac Mini, hanem hogy azok a vásárlók, akik egy Mini-ben már ki is tudják és akarják használni a nagyobb ramot és ssd-t, PC-s alternatívaként egyáltalán gondolkoznának-e az Asus kisgépében, vagy inkább más terméket választanának, mondjuk akkor már dedikált gpu-val. Ilyenkor pedig nem az a fontos a számukra, hogy mennyi ramot mennyiért kapnak, hanem hogy az adott feladathoz megfelelő-e a hardver. Az M2 előnye pont az, hogy el van látva egy csomó extrával (+ macos ökoszisztéma), amit pl. egy youtuber vagy zeneszerző ki tud haszni, míg ugyanazt PC-ben már csak magasabb árkategóriában kapná meg.

    "Vagyis van lehetséges alternativa. "

    Ezt senki se vitatta, a kérdés a Mini alapárának a versenyképessége volt.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ROBOTER #74 üzenetére

    "Rengetegen használnak M1 Airt kreatív feladatokra, pl. stúdióban, zeneiparban szerintem legalább annyi Air van, mint Pro."

    Kérdés, hogy ezek közül mennyinek elég a 256GB SSD. Jellemzően a rendszer és az alkalmazások simán megesznek 150GB-ot, tehát ha több GB-os fájlokkal dolgozik, akkor villámgyorsan kifogy a tárból.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz emvy #78 üzenetére

    Igen, ez egy mindenki által használt és jól bevált marketing technika, hogy köztes termékekkel tolod a vásárlót a drágábbak felé.
    Az Nvidia is ezért ad ki a higheng és a lowend között még 5 különböző grafkártyát gondosan ügyelve arra, hogy az olcsóbb sose legyen ár / teljesítményben előnyösebb a drágábbhoz képest.
    De ugyanez van HDD-kkel is: 1TB: 100EUR, 2TB: 120EUR, 4TB 280EUR, 12TB: 380EUR. Pedig adhatnák a 12TB-osat is 100-ért és még azon is keresnének, de így szét tudják választani a különböző igényszinteket és mindegyiket annyiért adják, amennyit még éppen hajlandóak kifizetni érte.
    És még lehet sorolni ezer és egy példát.
    Az Apple csak annyiban különbözik ezektől, hogy nem önálló termékekkel játssza, hanem egy terméken belül az upgradekkel.

    "- jo, ez azert igy fosgyenge, 8 GB RAM, 256 SSD -- picit hozzadobok, es jovoallobb lesz"

    Pont ez az, hogy mi a "fosgyenge", az felhasználói igénytől függ.
    Aki gyakorlatilag egy browserben éli az életét, a cuccai meg felhőben vannak, annak egy 8 / 256 Air tökéletesen elég és első sorban nem a nettó ár / teljesítményt nézi, hanem az ergonómiát, súlyt, aksi időt, stb. Hogy ezen felül az M2 még 8GB rammal is alkalmas jó néhány egyéb feladatra, amit PC-n már egy árkategóriával feljebb kapsz csak meg, az kellemes bónusz, de nem az az elsődleges szempont.
    Mondhatnád, hogy de ebben a ligában n+1 windows laptop tizedannyiért kapható, de amelyik anyagminőségben, képernyő minőségben, súlyban, aksiidőben felveszi a versenyt az Air-el, az már nem annyival olcsóbb, márpedig van egy réteg, aki számára egy laptopnál a nettó teljesítmény csak addig érdekes, hogy ne akadályozza a munkában, viszont hajlandó pénzt áldozni arra, hogy a gép mint használati tárgy is minőségi legyen.

    #79 Ijk:

    "Csak amikor megveszi az átlag júzer akkor pislog hogy a nem natívan ARM-re fejlesztett szoftver már nem is olyan gyors, vagy nem is fog működni."

    Az a durva, hogy az átlag felhasználó inkább azt tapasztalja, hogy a rosettás verzió úgy fut, mint eddig és amikor kijön a natív, akkor megtáltosodik.
    (Gaminget leszámítva persze, ami eddig sem volt erős Mac alatt.)
    Ez egyébként az Apple stratégiájának egyik hátulütője is: a fejlesztők sokkal lassabban állnak át natív M támogatásra, mert egyszerűbb az inteles buildet kicsit tesztelgetni M alatt és ha hozza az elvárhatót, akkor ráírják, hogy Apple Silicon Ready majd mellé apró betűkkel, hogy: "with rosetta 2 emulation".

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Ijk #82 üzenetére

    Most jól leírtad, hogy Windows PC felhasználói igényeknek a Windows PC felel meg a legjobban.
    Ugyanezt el lehetne játszani Mac oldalról, hogy ha Final Cut vagy Logic kell, akkor az nincs PC-re jaj, vagy ha ugyanazt a teljesítményt akarod kihozni Resolve-ból, akkor csak videókártyára egy alap Mac Mini árát kell költened.
    A játék oké, azt már ezerszer kitárgyaltuk, hogy ha játszol, akkor hanyagold a Mac-et, de a többség számára simán működik a konzol +Mac kombó, ahogy egyre többen állnak át konzol + "nem fejlesztem tovább az 5 éves PC-met" megoldásra is.
    Amatőr 3D-zésre amúgy van natív Cinema 4D és Blender, profi szinten meg már készül a Houdini natív verziója, tehát nincs eleresztve a téma.
    Ezzel nem azt mondom, hogy a Te személyes igényeidet maximálisan ki tudná elégíteni egy Mac Mini, ha egyszer nem, de ettől még van egy meglehetősen széles réteg, aki számára versenyképes.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ROBOTER #89 üzenetére

    "az M2 pro alapverziók ugyanezzel a jelenséggel küzdenek"

    Tehát ha a totál alap 16GB ram, 512GB ssd verziót veszed, akkor be kell érned 2700MB/sec SSD-vel. Szerinted a felhasználók hány százalékának okoz ez problémát valós feladatoknál? (Mármint azoknak, akiknek elég az alap model a pro-ból.)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz emvy #92 üzenetére

    Az új modellek nem drágábbak, a Mini meg konkrétan 100 dollárral olcsóbb.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz emvy #103 üzenetére

    "Az asztali gepem CPU-ja 105 wattot fogyaszt, es kb. 3x gyorsabb, mint az M2 Max (ugy nagy atlagban)."

    Akkor most add hozzá a GPU és a memória fogyasztását is, mert az benne van az M2 Max fogyasztásában.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz S_x96x_S #105 üzenetére

    A szekvenciális sebesség különbség abból adódik, hogy az M1-ekben a 256GB SSD két 128-as modulból állt össze, míg az újabbakban egy darab 256GB-os modul van. Így az M1-ekben ugyanakkora tárhely méretre két kontroller jut. Szekvenciális adat mozgatáskor a két kontroller párhuzamosan tudja írni / olvasni a blokkokat, így a drive kétszer olyan gyors lesz.
    Ugyanakkor jellemzően egy SSD fizikai blokk mérete 4MB, míg a fájlrendszeré átlagban 4Kb, tehát ha sok kicsi fájlt írsz/olvasol egymás után, akkor a kontrollerek számának növelésével nem fogsz érdemi sebesség különbséget tapasztalni, mivel azoknak a tárban random szétszórt különböző 4MB blokkokat kell elérniük, tehát egy fájlal egyszerre csak egy kontroller tud foglalkozni. Ezért nincs sok értelme swap esetén a kontrollerek számán rugózni.

    (Amúgy azzal, hogy megismétled a korábbi állításaidat más nyelven, új érdemi információt nem adsz hozzá a beszélgetéshez.)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz S_x96x_S #120 üzenetére

    "félreértesz.
    a sebességen rugózik mindenki."

    A szekvenciális sebességen rugózik mindenki, ami nem azonos a random read / write sebességgel, mivel esetünkben nem általában az ssd chipek teljesítményéből adódik az eltérés, hanem a kontrollerek számából.

    "Ha elinditasz egy programot, amikor a 8GB RAM fullon van,
    akkor 1-2-3 GB -ot rögtön kilapátol, hogy legyen hely az új programnak."

    Viszont ez az 1-2-3GB nem egyetlen összefüggő fájlban kerül az SSD-re, hanem random blokkokban.

    "Ha most azt akarod velem megértetni, hogy ez nem függ össze
    a disk irás/olvasás sebességével, akkor biztos nem értünk együtt."

    Azt akarom veled megértetni, hogy a disk írás/olvasás sebessége erősen függ az adat jellegétől és a swap pont nem olyan, ami az Apple M1 és M2 SSD-it érintené.

    "kép "How Fast"- jobb oldalán szinte minden sor 4K/8K/12K -s darabokból épül fel.
    és ez nekem kimérhetően ÉRDEMI eltérés ."

    Mivel a BlackMagic tesztje a videó performance-ot méri, így a K nem kilobyte-ot, hanem felbontást jelent, azaz 4K/8K/12K videót. A videó pedig nyilván szekvenciális.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz emvy #125 üzenetére

    "Egyebkent ezt miert gondolod?"

    Mivel a szoftverek sem szekvenciálisan, egyetlen nagy blokkban igénylik a memóriát.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz emvy #127 üzenetére

    Ez oké, de attól még sem a memóriában, sem a swap-ben lévő adat nem lesz automatikusan szekvenciális. A rendszer vagy az általa inaktívnak ítélt memória tartalmat írja ki nagyobb blokkokban - ez esetben lényegtelen az ssd szekvenciális sebessége, mivel nem jelent szűk keresztmetszetet egyetlen aktív folyamatnak sem -, vagy megpróbál egy már kiírt, random blokkot - nyilván nem szekvenciálisan - visszaolvasni.

Új hozzászólás Aktív témák