-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
cigam
titán
válasz
tvamos #38472 üzenetére
Linkeltem a megoldást. Ki kell csomagolni, szétcitálod kedved szerint, és onnan tudod futtatni a módosított verziót. Viszont ha frissül(módosul) a nap csomag, újra el kell játszani a folyamatot.
Esetleg felvenni a kapcsolatot a snap csomag készítőjével, hogy megoldható-e a profilozás. -
cigam
titán
válasz
vadkörte #38460 üzenetére
Nem azt írtam, hogy mindenképpen, és elkerülhetetlenül problémás lesz. Csak a koncepcióból adódóan jóval több hibalehetőség rejlik benne, mint egy hetekig, hónapokig tesztelt kódbázison alapuló rendszerben.
májkimiki
Városi legendák, nem az arch topikból:... Na, ilyen is ritkán van, valami eltört Arch rollingon.
....Archot használtam vagy 4 évig, ebből ~2 évig Testing tárolókkal, nem is Stable-ösökkel. 1-2× volt vele kisebb gond, hogy eltört valami, ráadásul ezek Stable tárolókban voltak, de nem súlyosan használhatatlanra, inkább csak kisebb kellemetlenséget okoztak, mindig volt rá workaround, meg későbbi csomagban javították. Meg 1-2× kézzel kellett beavatkozni a frissítési folyamatba, de azokat hozta az Arch a főoldalán hírekben, hogy beavatkozást igényel, mi a megoldás rá.
Gondolom a PH!-n és azon kívül is találnék rá még jópár példát. Az oldalukon is azért van annyi update requires manual intervention bejegyzés, mert probléma nélkül frissül, nem törik el közben. -
cigam
titán
válasz
#63718632 #38454 üzenetére
Egyszerűen hülyeség.
Még szerencse hogy itt vagy eldönteni mi a hülyeség és mi nem. Hiába sztárolod az arch-ot, aki a gépet nem tamagocsinak használja, és nem azzal ébred, hogy kinyitja az arch.org-ot, hogy na ma éppen mi tört el, mit kell kézzel kijavítani, azt pont nem érdekli mi a verziószáma a programnak. Az emberek többségének épp elég, ha működik. Nem is akarják megérteni mitől és hogyan.
-
cigam
titán
válasz
I02S3F #38432 üzenetére
Nem, a költözéskor. pl. lementem a két fájlt, és abból egy új szűz rendszeren létrehozza mind az 50 user-t. Ugye 1-2 nél megcsinálja az ember kézzel figyelve a sorrendre, de ha ennél többet kell létrehozni? Plusz nem is biztos hogy tudod a pityipalkó felhasználó jelszavát.
-
cigam
titán
válasz
cappa72 #38427 üzenetére
A kérdésed alapján felmerült bennem, hogy létezik olyan megoldás(script?) ami a passwd fájl alapján létrehozza a felhasználókat?
Tulajdonképpen a passwd fájl bejegyzésen kívül miből ál egy felhasználó létrehozása? (azon kívül hogy az ott megadott Home könyvtárat is létrehozza)
Tehát a passwd és a shadow fájlból visszaállítható az összes felhasznló/jelszó páros? -
cigam
titán
válasz
I02S3F #38396 üzenetére
Mutass egy olyan operációs rendszert, aminek nem az az alap beállítása hogy a neki felkínált lemezt teljes egészében lefoglalja magának.
Az "Erase disk and install Ubuntu", és alatta a figyelmeztetés elég egyértelműen fogalmaz. (magyar fotót nem találtam) Aki pedig az első telepítésére készül, és nem olvassa el, és értelmezi minden egyes mondatát, az ne telepítsen. Sokan azt hiszik, hogy egy operációs rendszer telepítése csak annyiból ál, hogy "net-next-finish". Pedig nem.
Miért a mi felelőségünk ha nem olvas? Miért a mi felelőségünk, hogy nincs legalább 2-3 különböző mentése? -
cigam
titán
válasz
I02S3F #38369 üzenetére
Mivel nem? Az új autó(rádió) sem a kedved szerint van beállítva, kormány magagasság, üléspozíció, kedvenc adók, hangszín beállítások, párosítás a telefonnal,...
A programokat is bizonyos mértékig testre szabod. Ehhez néha több, néha kevesebb háttértudás szükséges. Legyen szó a háttérkép beállításáról, a böngésző nyitó oldaláról, vagy a 3D nyomatóprogram beállításairól.
Ha a gyártótól tölti le, az sem megy next-next-finish módjára, hiszen akkor nem fordult volna hozzánk a problémájával.Mondhatni ez a (Linux adta) választás szabadsága. Vagy telepít egy készre beállított verziót, és elfogadja, hogy az /etc/ mappából nem tolt be modelleket, vagy addig faragja a rendszert, míg be nem röffen a programja. Én úgy látom mindkettő esetben "bíbelődni szükséges", csak mással másképpen.
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #38363 üzenetére
Tudom hogy itt divat utálni a konténert, gyakran ignorálva vitathatatlan előnyeit. Egy 3D nyomató programnak milyen hátránya származik abból ha csak a home mappához fér hozzá? Miért gond, hogy a kismillió munkadarab mintából az éppen használni kívántat a "munka" könyvtárba kell másolni?
Nem mellesleg jó lenne a snap lehetőségeivel is megismerkedni. Még a nyomtató program leírásában is megemlítik, hogy asudo snap connect cura-slicer:mount-observ sudo snap connect cura-slicer:removable-media
parancsokkal hozzáférést adhatunk a külső meghajtókhoz. Hasonló módon lehetőség van a legváltozatosabb interfaceeken keresztül "mindenhez is" hozzáférést adni. -
cigam
titán
válasz
tvamos #38358 üzenetére
Miért nem a "konténer"es verziót telepíted?
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #38314 üzenetére
Viszont amíg GUI-n maradsz van rá lehetőséget hogy
- magadtól megtaláld
- képeket jobban megjegyzel, jobban társítod valamihez, ezért könnyebben emlékszel rá.Parancssorban esélyed nincs. Eleve tudnod kell hogy hol keresd a konfiglájlt. Tudonod kel mivel szerkeszted (pláne emelt jogosultsággal), milyen szintaktikát használ,....
Rengetegen félnek tőle, hogy elrontják, míg a GUI alatt fogják a kezüket (súgó, elérhető menüpontok/parancsok felajánlása) nem enged emelet jogosultsággal törölni szerkeszteni,....Ha nincs az asztalra kirakva a parancsikonja, akkor nem találja meg a programját, és szalad hozzád, hogy miért nincs telepítve, miért törölted. Lövésük nincs az embereknek és nem is érdekli őket, hogy te milyen fasza smb.conf-ot tudsz szerkeszteni. Ők azt akarák, hogy jogklikk a mappán megosztás és kész. Esetleg meg megadni ki hogyan férhet hozzá.
Valamiért kikopott az összes GUI Samba beállító és nem értem miért nem készít senki hasonlót sem. Próbáltam utánna olvasni, de nem nagyon jött össze, hogy pl. a sambashare csoport mire jó. -
cigam
titán
válasz
Marcsello31 #38285 üzenetére
ROM: ReadOnlyMemory -» Csak olvasható memória.
De még ha írható is lenne, csak bizonyos feltételek mellett (speciális üzemmódban)írható, ne úgy képzeld el mintha egy mezei háttértár lenne. -
cigam
titán
válasz
I02S3F #38253 üzenetére
Próbáld ki, veszteni nem fogsz, de bütykölésre számíts, még a Fedora-nal is cudarabb módon tudod beizzítani a mutimédiát, és az egyéb program tárolókat. Programokból itt lesz a legszűkösebb választék, de miért zavar, hogy 40ezer vagy 50ezer program érhető el rá, ha a kedvenceidet eléred? Plusz az SElinux-al is meg kell majd küzdened(értened/tanulnod) mert ez a plusz biztonsági réteg alapból be van kapcsolva. Vagy kikapcsolod, de akkor megint ott a nagy kérdés: Miért CentOS?
A 20.04 még 4 évig támogatott lesz. Annyi idő alatt a gép is elavul(hat), de egy ugrás a 22.04-re sem akkor mutatvány.Mint írtam mindegyiken kell faragni picit, vagy így, vagy úgy, de ha már be van állítva a kedved szerint, onnantól kezdve csak használni kell.
Plusz az ablakkezelőtől is függ mennyire változik a a felület. Talán az XFCE, vagy a MATE a legkonzervatívabb a módosítások/változtatások terén, a többi az asztaltémán műlik.
-
cigam
titán
válasz
I02S3F #38250 üzenetére
Van benne ráció, de babrálni, beállítgatni mindegyiket kell.
- Miért probléma, hogy a CentOS "főleg üzleti"?
- Pontosan mennyivel több program érhető el Ubuntu-ra mint Debian-ra? Mondanál pár konkrét példát ami neked hiányozna?
- Miért tennél fel egy 4 éves rendszert, aminek a támogatása fél éven belül megszűnik(2021 április)?Bármelyik stabil LTS kiadást választhatod. Faragni egyénire szabni mindegyiket kell. Pl. Miért baj hogy nem megy alapból minden, vagy plusz driver-t kell feltelepíteni? Csak egyszer kell megcsinálni, utána soha többet nem kell vele foglalkozni.
-
-
cigam
titán
válasz
UberMutant #38241 üzenetére
Miért teszik szóvá ha nyomok egy választ, és az csak részben vagy sehogy nem kapcsolódik az írásukhoz? Ez valami nárcizmus, fétis,...? Lehet azért mert az adott témához tartozik, vagy csak mellékattintottam. Lépj rajta túl!
Amúgy meg erre "nem oldható meg minden grafikusan" volt_válasz_, és egy példa, hogy régen kézzel kellett a konfig fájt masszírozni, és utánna újrageneráltatni a valódi konfig fájlt parancssorban. Aztán lett rá GUI program, de külső ppa tárolóból, amit mára már az áruházból egy kattintással elérhetővé tettek.
-
cigam
titán
válasz
UberMutant #38239 üzenetére
De egyre többminden igen. Pl. kellemes meglepetés volt számomra, hogy a "Grub customizer" már az áruházból is elérhető, nem kell ppa-zni.
kisvakond111
Írj nyugodtan, ha kérdésed van, vagy valamit nem értesz. Ha a fejlődésedet, sikereidet írnád meg, akkor inkább a logout blog-ot javaslom. -
cigam
titán
válasz
Steve_Brown #38178 üzenetére
Hát duplakattintással. Elméletileg a csomagkezelő van hozzá társítva. Biztos hogy innen-onnan összeszedett .deb fájlokat kell telepítened? Mert így lehet összeszedni a hiányzó/feloldhatatlan függőségeket. Milyen program nincs meg a saját tárolójában?
draco31
Lubuntu, esetleg xubuntu vagy a Mate kiadást próbáld ki. Pendrive-on hosszútávon felejtős, nem fogja bírni(, hacsak nem az SSD-hez hasonló a belső felépítése, de ezek ritkák és drágák) Könnyebb, és olcsóbb egy SSD magába a gépbe. -
cigam
titán
Köszi a válaszokat. Csak fura volt, mert ez az első UEFI-s gépem, és nem igazán tudtam mi az a MOK és mit szeretne. Az egyből leesett hogy a secure boot-hoz van köze, csak ez az egész világ még nagyon új nekem. Amúgy egy HP 255 G7, Ryzen5 3500U-val. Egyedül a WiFi(Realtek 8821C)-hez kellett külső driver, de automatice megoldotta magának.
-
cigam
titán
Dual boot rendszerben hogyan működik a Secure boot? Sajna magyarul nem sok mindent találtam, a külföldi leírásokat meg nem értem (pl. mijaza shim?)
Szóval a Canonical valamilyen módon aláíratta a boot folyamat elejét intéző programot a Microsoft-al, ami ezáltal kapott egy "ajánlott" aláírást. Ezt már elfogadja az UEFI, hiszen a Microsoft írta alá. Ezután már be tudja tölteni a Canonical által aláírt GRUB-ot.
Ez a történet leegyszerűsített(részben?) hibás elképzelése. pl mijaza MOK? A fenti wikiben lyukra fut a MOK linkje. Van aki képben van és tisztába tenné a (Secure) boot folyamatot? -
cigam
titán
válasz
Prosectura2 #37976 üzenetére
Nézd át még1x, biztos nem írtad el az útvonalat, nevet? Pl. a példádban az egyik home előtt van / jel vagyis a gyökérkönyvtárból indul az útvonal, a másik esetben az aktuális mappából. (Amúgy van már 18-as is)
-
cigam
titán
válasz
v.attis #37732 üzenetére
Nem ismerem annyira a KDE lelkét, de nem lehet hogy itt is arról van szó, hogy amit a csomagtelepítő tett fel, az nem a Home könyvtáradban van? Tehát a "globális" mindenki számára elérhetőeket nem tudod törölni, csak azokat, amiket utólag a Home mappádba másoltál"telepítettél".
-
cigam
titán
válasz
szoke12 #37687 üzenetére
Nézd meg a Terminálba írt sudo dmesg paranccsal a kernel naplót. Lehet benne olyan bejegyzés ami segít kideríteni mi nem tetszik neki. Ha nem találsz egy rövid ráutaló üzeneteket, ne ide másold be az egészet, hanem egy szöveg megosztóra pl. [link]
A kifagy azt jelenti hogy onnan csak a Reset gomb segít, vagy egy idő után (20-30 mp) megint működik tovább. Mennyi memória van benne, milyen háttértárral? Induláskor válaszd a memóriatesztet, és fusson legalább egy éjszakán át (a 24-48 óra lenne az ideális, de még az sem mindig perdöntő)
-
cigam
titán
válasz
lionhearted #37603 üzenetére
Hová tűnt a #37597?!
-
cigam
titán
Hja kérem a licence/szabadalom nagy úr. Nem véletlen van még mindég külön bepipálandó tételként a multimédia kódek támogatás. Az mp3 támogatás is csak 2017 óta lehet benne alapból, mert akkor járt le a hozzá kapcsolódó szabadalom az USA-ban.
A CSS védelemmel ellátott DVD-k "kikódoló"ját sem tehetik disztribúció részévé, mivel ütközik az USA-beli DMCA-val. -
cigam
titán
válasz
teleahocipöm #37495 üzenetére
Ne áruld el a program/csomag nevét.
Ne áruld el a mappák nevét és helyét.
Ne áruld el hogyan (milyen parancsal) nem engedi törölni, és azt sem, hogy mit ír ki, miért nem engedi kitörölni. -
cigam
titán
Nincs. N+1 ok miatt. Pl. az irodában nincs, mert nem böngészni, fb-ozni vettek fel, hanem dolgozni, adminisztrálni,.... Nincs előfizetésed, ahhoz a 10-20%-hoz tartozol, akinek nincs előfizetése. Vagy ha van is, a mobil 500M-1GB-os adatcsomag hamar el tud fogyni. Arra pazaroljam, hogy office dokumentumokat szerkesztek?
-
cigam
titán
A 20.4 telepítőjéből kihagyták a lemezellenörzést, vagy csak eldugták?
Hogyan tudom leellenőrizni, hogy a kiírt image rendben van? -
cigam
titán
válasz
ROBOTER #37120 üzenetére
Többek közt. Ott van még a méret kérdése. Egy dolog, hogy mennyit kér az alap rendszer, de mi van + programokkal, és adatokkal?
Tippem szerint ez elég jó választás. Papíron. Nincs USB3 kapum és ilyen pendrive-al tapasztalatom. (itt ajánlják)
Ugyanakkor 20k-ból már kijön egy igazi SSD is nagyobb méretben. -
cigam
titán
Attól nem lesz stabilabb valami, hogy 2 évig őrizgetjük benne a bugokat.
Ez így van. De az LTS verziók nem így működnek. A kiadás részét képező szoftverek folyamatos hiba és biztonsági javításokat kapnak, csak a programok újabb fő kiadásai nem érhetők el. Ugyanakkor ha erre van igény probléma nélkül telepíthetőek a legfrissebb kiadások is, csak azt már nem az Ubuntu "boltja"(csomagtároló) fogja biztosítani.
-
cigam
titán
válasz
huliganboy #36836 üzenetére
Itt leírják hogyan tudod "átnevezni" az adott eszközt.
-
cigam
titán
válasz
teleahocipöm #36782 üzenetére
Az elektronika még jó
Tipikusan az az eset amikor pár cella feladja a harcot. Nem zárlatos lesz inkább csak nem veszi fel a töltést. Az amperek átszaladnak rajta, de a kémiája nem változik tőle.
Talán pont a PH! fórumán olvastam akkumulátor felújítókról, akik szétszedik az aksit, és csak a problémás cellákat cserélik ki. Relatíve olcsón megúszható, de bizonytalan mikor megy tönkre egy másik. Lehet egy hét, lehet egy év.
Opció még a kínai utángyártott, de kétesélyes (hosszútávon)vagy jó, vagy nem. És ott van még az eredeti alkatrész, ami már bizonyított az elmúlt pár évben (gondolom ez még a gyári akkumulátora). -
cigam
titán
válasz
teleahocipöm #36769 üzenetére
Felesleges. Ez az aksi kaksi.
Nézd meg a upower vagy acpi parancsok valamelyikével.
A upower -e kilistázza az általa kezelt eszközöket, és aupower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
paranccsal megnézheted az akkumulátor állapotát. -
cigam
titán
válasz
teleahocipöm #36739 üzenetére
Ha nem tekeri a CPU-t, akkor könnyen lehet hogy csak elfáradt az akkumulátor, ideje cserélni. Próbaképpen próbáld ki USB-ről másik live distro-val, pl. mx-linux.
-
cigam
titán
válasz
Cucuska2 #36679 üzenetére
Itt is hasonló módon. Bejelented, és nem történik semmi egészen addig míg le nem zárják azzal, hogy a bejelentéskor használt verzió támogatása lejárt.
Olyan is létezik, hogy az egyértelmű hibát (a lemezválasztó legördülő menüben nem lehet választani) megmagyarázzák, hogy az úgy jó ahogy van. Bele sem gondolnak mi is az, de ha a Canonical ilyenre csinálta, akkor az helyes megoldás.---
Másik topikban említették hogy "totál másként kell egy ideje az Ubuntu alapúakban is auto csatolást szerkeszteni". Nem fejtette ki bővebben, mondván, hogy ott offtopkik. Viszont érdekelne a dolog. Itt nem az fstab szerkesztése a megoldás?
-
cigam
titán
válasz
sellerbuyer #36550 üzenetére
Akkor egy gpareted fotót mutass róla! Ez elég bizarrnak tűnik.
-
cigam
titán
válasz
sellerbuyer #36547 üzenetére
Ismeri a Linux azt a vezérlőt, és látja az általa létrehozott Raid tömböt? Azt a "felhő" partíciót mivel/hogyan hoztad létre?
-
cigam
titán
válasz
sellerbuyer #36545 üzenetére
No és mivel, hogyan hoztad létre a raid tömböt?
-
cigam
titán
válasz
sellerbuyer #36543 üzenetére
Jó, akkor barkochbazzunk tovább. Mi a raid tömböd eszközneve?
A fotók helyett nem lehetne csak a szöveget ide bemásolni? -
cigam
titán
válasz
sellerbuyer #36541 üzenetére
Már úgy értem hogy mikor fel van csatolva a raid tömb
De a fdisk -l /dev/md0 is megteszi.
-
cigam
titán
válasz
sellerbuyer #36539 üzenetére
df -h kimenete hogy néz ki?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Honor Magic7 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! HP ProBook 450 G10 - i5-1335U I 16GB I 256SSD I 15,6" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
- Telefon felvásárlás!! iPhone X/iPhone Xs/iPhone XR/iPhone Xs Max
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T490s - i7-8GEN I 16GB I 256SSD I 14" WQHD HDR I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest