Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Algol

    senior tag

    válasz TROMF23 #1105 üzenetére

    Az LM358N egy kettős műveleti erősítőt tartalmazó IC. A lila vezetéken érkezett a hőérzékelő szenzor jele ami végül is szabályozta a venti feszültségét, fordulatszámát. A lila vezeték útját visszafelé követve a táp alaplapján felderíthető, hogy hol van a hőérzékelő elem (plusz a járulékos alkatrészek), ezeket kibányászva továbbra is használható lenne a fordulatszám szabályozás. Más kérdés, hogy ezen szabályozás hőmérséklettől függő karakterisztikája éppen megfelelő lesz-e az általad használni kívánt célhoz.

    "El lehet-e hagyni ezt a kis áramkört, és direkbe a ventillátorra adni a 12V-ot?"

    Ha levágod a venti két vezetékét a panelről, akkor a kezedben lesz egy olyan ventilátor, amelyik a éppen a YATE LOON D12SH-12 specifikációinak megfelelően fog működni. :)

    Üdv: Algol

  • Algol

    senior tag

    válasz TROMF23 #1107 üzenetére

    "Milyen jelet várhat a lila vezetéken?"

    A kis panel kapcsolását könnyű lenne visszafejteni - merthogy kicsi -, a kapott áramkör tanulmányozásával választ kaphatnánk a feltett kérdésre. Másik út az FSP 350PNF kapcsolási rajzának megszerzése lenne. Ez nem feltétlen eleve reménytelen, mert egy jól bevált elterjedt tápról van szó. Mindenesetre orosz vagy kínai oldalakon lenne érdemes kutakodni.

    A fordulatszám szabályozásról:
    Ha mindig egy fix, az eredetinél kisebb fordulatszámon akarod járatni a ventilátort, akkor köss be egy ellenállást a venti egyik vezetékébe. Az ellenállás értékét legjobb kísérletileg megállapítani. 12V-os feszültségről, de egy ellenálláson keresztül (soros kapcsolás) hajtjuk meg a ventilátort. Az ellenállásokat cserélgetjük, amíg a kívánt fordulatszámot el nem érjük. Ehhez szűkségünk van egy sorozat ellenállásra, esetünkben válasszunk

    33, 39, 47, 56, 68, 82, 100 ohmos 1 watt terhelhetőségű példányokat.

    Ha most például a 47 ohmos ellenállás beiktatásakor véled úgy , hogy a ventilátor fordulatszáma számodra éppen megfelelő, akkor még célszerű elvégezni egy mérést: mérjük meg egy multiméterrel a ellenálláson eső feszültséget, legyen ez mondjuk 5V. Ekkor az ellenálláson disszipálódó teljesítmény

    P=U*U/R esetünkben = 5V * 5V / 47 ohm = 0,53 watt lesz, azaz ide jó lesz az 1 wattos ellenállás, de 0,5 wattos már nem lenne elég, mert elég! :) A választott ellenállást aztán forrasszuk be a ventilátor egyik (piros) vezetékébe.

    Ha időnkét változtatni szeretnénk a ventilátor fordulatszámán, akkor használjuk - mint legegyszerűbbet - a következő kapcsolást.

    Ha sokszor akarjuk változtatni a fordulatszámot, akkor a kapcsolásban használt trimmer-poti helyett valamilyen kopásálló potmétert használjunk.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv: Algol

Új hozzászólás Aktív témák