Új hozzászólás Aktív témák
-
Reac^
őstag
Szeretném megosztani veletek ezt az apró, de tanulságos modom kivitelezését, mert ugye mindenkinek a vágya egy ventillátor mentes - halk gép!
EGY FANLESS GÉP ÉPTÉSE OLCSÓN!
Először is szeretném megjegyezni, hogy kemény, ám számomra igényes barkácsot hajtottam végre öcsém gépén. A fő szempont az teljes hangtalanság azaz ventilátor-mentesség, és az olcsóság volt.
Most mindenki megkérdi: Hogyan?!
Tényleg ventilátor mentes? Neem… csak a tápban van.
AZ IGÉNY
Az igény természetesen a szokásos: Tudjon éjjel is aludni a gép mellet…
A MASINA
A gépsárkány egy régebbi átlagos gépezet:
Abit IS7-E (i865) alaplap zakatoló chipset ventillátorral.
Intel P4 2,4GHz/800/512kB Northwood processzor, gyári ventivel.
ATi Radeon 9700 non-pro zakatoló gyári ventillátorral.
AMIT MUSZÁLY VOLT MEGVENNI
- Passzív hűtés a CPU-ra: Kifutó termék, Mistral Computer-ből: Aerocool DP-102 2000ft-ért.
[link]
- Passzív hűtés a VGA-ra: HW Piacról egy Aerocool VM-101 2500ft-ért.
[link]
- Tápegység: Codegen 300W 12CM 2700ft-ért.
[link]
- 100x50x2cm-es plexi lap 1400ft-ért
- Pillanatragasztó
A TERV
A számítástechnikában régóta alkalmaznak bizonyos légjáratokat a hűtés egyszerűsítésére. A dolog egyáltalán nem újkeltű, ugyanis 10-15éves HP számítógépekben már alkalmaztak légjáratokat
[link]
Így már mindenki rájött, hogy egy olyan légjárat kivitelezését tervezem ami megoldja a 3 fő melegedő alkatrész hűtését (CPU, Alaplap, VGA). Nem kell sokat agyalni azon, hogy miért van szükség 12cm-es ventillátorral ellátott tápegységre. Ugyanis ez fogja „szellőztetni” a légjáratot. Erre azért volt szükség, mert önmagukban a passzív cuccok nem voltak a helyzet magaslatán és hamar túlmelegedtek. Így kézenfekvő megoldás volt a tápegység légmozgására támaszkodni.
Szűkös helyeken való méricskélesekkel kezdődött a projekt. Eleinte nem hittem volna, hogy kartonon kívül más anyagból sikerülhet a megvalósítás, de volt otthon egy plexi táblám, sajnos csak 2mm-es. Ez két szempontból is szívás: könnyen törik, nehéz ragasztani. Nem baj!
Természetesen először kartonból modell-t építettem majd utána készítettem el a plexi elemeket, amiket a helyükre illesztve összeragasztottam pillanatragasztóval.
Bonyolította a dolgokat az, hogy úgy kellett megoldani, hogy a gép nagyjából szerelhető maradjon. Tehát a tápegységet, a videókártyát és a memóriákat ki lehessen venni. Ebből a legjobban a videókártyával szívtam, ugyanis azt megfelelően „körbe kell ölelni” hogy hatékony legyen a hűtés.
[Szerkesztve]
Új hozzászólás Aktív témák
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- GYÖNYÖRŰ iPhone 13 mini 128GB Pink -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3049, 94% Akkumulátor
- HIBÁTLAN iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3516, 94% Akkumulátor
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X390: i5-G8 I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD Touch I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- LG 32SQ700S-W - 32" VA Smart - 3840x2160 4K UHD - 62Hz 5ms - WebOS - Wifi + BT - USB-C - Hangszórók
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest