Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz hokuszpk #154 üzenetére

    Akkor beszéljünk kicsit a napsütés részvényről, mikor arra bocsátanak ki részvényt, hogy a tárgyévben mennyi lesz a napsütéses napok száma, és ezzel spekulálnak. Ugye milyen hülyeség? Ha hülyeség miért csinálják, és miért éri meg?
    Egyszeri kaliforniai narancstermelő év elején fogja és a pénzének felét a narancs ültetvényébe fektetni, a másik részéből napsütés részvényt vesz. Év végén aztán két dolog történhet. Ha egész évben jó volt az időjárás és sok-sok napsütéses nap volt, akkor jó lesz a termése, a napsütés részvényei meg fabatkát sem fognak érni akkor is lesz pénze, hogy karácsonykor ajándékot vegyen. A másik eset ha egész évben rossz volt az időjárás, akkor ugye termés az nuku abból nincs bevétel, viszont ha eladja a napsütés részvényeit, amik sokat érnek megint csak lesz pénze a karácsonyi ajándékra.
    Szóval bár a napsütés részvény elsőre hülyeségnek tűnik,mégis egy nagyon jó kockázatmegosztó módszer.
    Látom azt már érted, hogy a tőzsdének az egyik értelme, hogy a cégek olcsóbban tudjanak forráshoz jutni. Viszont mit gondolsz, mi lenne spekulánsok nélkül? Megmondom, a rendszer befagyna. Csak olyanok lennének akik ülnek a részvényeken, csak a biztosra mennek, a magas kockázatú részvényekbe alig ruháznának. Ha te el akarnád adni a részvényedet várhatnál rá napokat. Nézd meg a BÉT-en a nem blue részvényeket. Alig kereskednek velük. Következésképp, ha valaki nagy tételben akar vásárolni egyből 15%-al kileng az ár, mert nincs annyi eladási ajánlat. Ezzel szemben nézd meg, hogy mi megy az erősebb blue papíroknál, ott ez a hatás még kevésbé érvényesül. Aztán ezt lehet tovább vinni: New Yorki tőzsde: beviszel 1 Mrd dollárt a napi forgalom simán felszívja. Ms, Apple részvény: picit emelkedik. EURUSD: Történt bármi is?

    Szóval mégis mit csinál egy bányász vagy tőzsdés? Semmi különöset, csak épp KOCKÁZATOT VÁLLAL. Lehet, hogy ez a futószalag mellett dolgozva érdektelennek tűnik, elvégre ott 8 óra után tudod mennyit viszel haza, de picit komolyabb szinten, például a munkaadódnak már nem az van, hogy téged ha 8 órában alkalmaz akkor neki abból van x profitja. Neki a te foglalkoztatásából akkor van profitja, ha a munkádat egy projekt keretében el tudja számolni. Semmit nem ér neki, hogy te a futószalagnál legyártottál ezer gumikacsát, ha azt utána nem tudja eladni. Ő viseli a gumikacsa eladásának kockázatát. Lehet, hogy ez könnyűnek tűnik, de akkor nem értem, hogy miért rinyálsz, hogy bányászok így, bányászok úgy, semmit nem csinálnak, és jön a pénz, és te meg nem tudsz játszani. Ezt a semmit te is tudod csinálni, elvégre van pénzed videokártyára, szóval simán csinálhatnád, hogy mikor épp nem játszol a gép bányászik neked, te meg fizeted az áramot. Esetleg az asszonnyal is jobban meg lehet dumálni, hogy lehet, hogy most 3x annyit adsz ki videokártyára, viszont ez nem csak a játékra lesz, de fél év múlva visszahozza az árát. Vagy nem, de hát az csak kockázat, ami semmi.

Új hozzászólás Aktív témák