- Csendességre törekvő mechanikus klaviatúra jött MSI logóval
- Láncba köthető DeepCool ventilátor az ARGB fények kedvelőinek
- Hamarosan birtokba vehető az AYANEO legújabb handheld gépe
- Nyáron jön az Acer oktatási rendszerbe szánt, ChromeOS-t futtató tabletje
- Nagy képátlójú, 4K-s QD-OLED monitor jön az Acertől, ami Calman plecsnit kapott
- Házimozi haladó szinten
- Milyen SSD-t vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Amazon Kindle
- Nem indul és mi a baja a gépemnek topik
- Karnyújtásnyira van Kína a HBM2 memóriák gyártásától
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- AMD Catalyst™ driverek topikja
-
PROHARDVER!
Új hozzászólás Aktív témák
-
fonix68
újonc
válasz joberec #1391 üzenetére
Telepítsd (újra) fel az Arduino programot, és utána próbáld meg egy másik USB portra dugni az eszközt.
Érdekes egyébként az USB3-ról nekem sem akar menni...
Lehetséges az is, hogy amikor telepítetted a Marlint, az az eszköz oldaláról elállította a kommunikációt egy másik fix értékre. Ha ez nem passzol a PC oldali beállításokkal, akkor nem fog kommunikálni. Érdemes belenézni a Marlin forrásba... -
fonix68
újonc
válasz GÁgpstpn #1205 üzenetére
Szerintem anyaghiba lehetett, nagyobb volt a filament átmérő pár tizeddel, kicsit megszorult, de aztán átpaszírozta valahogy a szálat. Persze több infó kéne, hogy biztosat lehessen mondani... én erre gyanakszom. ha legközelebb nem ismétlődik a hiba ugyanezt a darabot nyomtatva, akkor tuti...
-
fonix68
újonc
válasz beis-compo #1168 üzenetére
Az "i" betű mindig drága
-
fonix68
újonc
válasz Zsolt74 #1164 üzenetére
Szerintem a linken jelezett gépet le lehet rögzíteni az asztalra (vagy valahova).
A mozgatott tömeg pedig nehezen lehet ennél kevesebb (talán csak a KOSSEL típusoknál).
A géped remegése függhetett a motor paramétereitől is (ezt innen nehéz megítélni),
de lehet pár mm/s-al feljebb/lejjebb állítod, megszűnt volna a remegés (rezonanciafrekvencia).Lineárnál én is a rugós asztallal kompenzálnék, erre próbáltam utalni, viszont ha az asztal rugalmas a lineár plusz merevsége kiesik a képletből, már nem számít (rengeteg más előnye mellett nyilván).
A rugós asztalnak meg az a hátránya, hogy ha magas tárgyat nyomtatsz ez az "ellenerő" változik a nyomtatás helyén (az erő karja növekszik).
Nincs olyan megoldás ami minden szempontból jó, el kell fogadni a kompromisszumokat.A dolog kicsit olyan, mint a klasszikus viccben, mikor a dokihoz bemegy a jóember a problémájával, a doki felír valamit, ami gyógyítja az aktuális bajt, de mindig van valami mellékhatás, és a végén a huszonötödik kezelés után megint visszajutnak az alapproblémához.
Amúgy ismerem a géped, a másik fórumról.
A gép "elvándorlásával" kapcsolatban van egy családi történetem, régi gépészmérnök dinasztiából származom, és a fater tervezett/épített vagy 40-50 éve egy nagyobb masinát, (fél AFIT csarnok) ami az egyik éjszaka elmenet a helyéről (nem rögzítették megfelelően), ráadásul úgy, hogy pont az ajtót kapta telibe. A helységnek nem volt más bejárata, így a reggeli műszaknak kicsit odább a falon kellett egy új "ajtót" vágni, hogy be tudjanak menni... szóval igen, erre is kell figyelni...
-
fonix68
újonc
válasz Zsolt74 #1161 üzenetére
Ezzel viszont nem értek egyet!
A linkelt képek közül a második különösen tetszik, és az adott feladatara jobbat (egyszerűbbet) nehezen tudnék elképzelni.
A 3D nyomtatásnál a rugalmas váz ugyanúgy alapkövetelmény, és nem hátrány.
Megmondom azt is miért. Bármilyen tökéletesre alkotod a nyomtatót, a filament minőségére (átmérő ingadozása és egyéb anyaghibák) nincs ráhatásod (ha csak nem horribilis összegért veszed meg azt a filamentet).Építhetsz persze lézeres méricskélő eszközöket a filament átmérő mérésére, de valljuk be, ilyen gép azért nem sok épül, és túlzás is lenne ezen a szinten.
E nélkül viszont gyakran előfordul, hogy nyomtatás közben, a fejen összegyűlő műanyag rákenődik a munkadarabra (a filament átmérőingadozása miatt), amibe a fej előbb utóbb bele fog ütközni. Ezért van jobb helyeken az asztalnak rugalmas alátámasztása (ennek más oka is van) és/vagy az egyik oka a vékony és könnyen hajló vezetőpályának (ebből az okból kifolyólag a lineáris sin pl. hátrány, más vitathatatlan előnye mellett).
Egy rugalmas, jól tervezett nyomtató az ilyen hibán átugrik, és elsimítja a következő rétegnél a kis hibát, egy merev nyomtató vagy lépést veszt, vagy letolja a munkadarabot a helyéről.Ezért alapkövetelmény a rugalmasság.
A 3D nyomtatástól (értem most alatta a műanyag nyomtatás), nem lehet többet elvárni, mint amire való.
És itt ezek a hibák a rendszer részei, amire figyelni kell a gép tervezésekor is. -
fonix68
újonc
válasz Andrew_31 #1157 üzenetére
Csatlakozom az előttem szólókhoz.
Természetesen lehet felrakni egy extruder fejet a marógépre, még a fűthető tárgyasztalt is el lehet hagyni, ha csak PLA-t akar nyomtatni az emberfia.
De! A marógép nem 3D printer, sőt annak minden szempontból az ellenkezője.
A marógép jellemzően egy merev, nagy, robosztus masina a 3D printer egy kicsi és rugalmas szerkezet.
Nem véletlenül.
Ahhoz, hogy a nyomtatott műanyag megfelelően összeálljon (összeforradjon) az idő, a hőmérséklet és a nyomás szentháromságát kell pontosan eltalálni, kalibrálni. Ezt csak úgy lehet biztosítani, hogy a sarkoknál (hirtelen irányváltásoknál) is hasonló sebességek és nyomások, forradási idők legyenek mint máshol. Egy nagy szerkezetnél ezt egyszerűen nem lehet elérni. A nagy marógépet, ha azzal a sebességgel mozgatod, rángatod, amit ez a technológia megkíván, 30-40 munkadarab nyomtatása után el lehetne dobni. Pár forintos munkadarabokról beszélünk.
Egyszerűen nincs értelme a drága marógépet tönkretenni/elkoptatni egy-két nyomtatott műanyagdarabér, amit akár bérnyomtatással is ki lehet printeltetni, ha már ennyire szükséges.Kivételeket persze én is tudok mutogatni, hogy más is megoldotta, de ott rákérdeznék, hogy tartósan használja is erre? Ugyanez vonatkozik a nagy méretű 3D printerekre is. Lehet csinálni, de tartósan nyomtatnak is vele akkora tárgyakat amekkorát tudnak?
Én a nagyobb 3D printer mellé most csinálom a kisebb nyomtatót, mert még a nagy 3D printer mellé is van létjogosultsága egy kis 3D printernek, azok is jelentősen eltérnek egymástól.
-
fonix68
újonc
válasz Zsolt74 #1116 üzenetére
Az előny, ha a szilikonfűtés kicsit nagyobb (túllóg) mint a nyomtatható tartomány, mivel a széleken alacsonyabb a hőmérséklet. Ezzel ezt a problémát kiküszöbölöd. Egyenletesebben tapad le a széleken is a filament. És szerintem is jelenleg az optimális asztalméret a 200*200 és 200*300 mm körüli. Az előbbihez több mindent készen (olcsóbban) lehet kapni az e-bayen/banggodon.
-
fonix68
újonc
válasz Heimdallr75 #1089 üzenetére
"- megvalósítható 40*40*40 nyomtatási képesség? (maradjunk reális ár keretek közt azért)"
- gépet lehet építeni ekkorát, de műanyagot nem fogsz tudni nyomtatni benne ekkora méretben annak hőtágulása, deformációja, és még ezer másik ok miatt.
Persze lehet valamennyire trükközni, zárt, hőszigetelt fűtött nyomtatókkal, de ennek is vannak határai.
Másik probléma a nagy méretnél a nagy méret. A nyomtatási idő drasztikus növekedése.
A kis asztalon is a 200*200*200-as méretű nyomatoknál is 10 óra feletti nyomtatási idő van, egy 40*40*40-es méret nyomtatása eltartana egy hétig is (az idő növekedés nem lineáris, amit Te is írtál : tömeg növekedésével nő a tehetetlenség, nem lehet gyorsan mozgatni ami nagy, hacsak rá nem költöd a gatyádat is ). A nyomtatási idő alatt stabil villany kell, a műanyag is kifogy, és a hibalehetőségek sora előjöhet, mondjuk elég egy kis feltüremkedés, anyaghiba a filamentben és a nyomtatás elakad mondjuk a harmadik nap.Anyagköltség: egy 40*40*40-es nyomatnál elfogy kb. 3-4 tekercs filament (kitöltéstől függően), darabja 10 ezer Ft (itt nem érdemes a 3000 Ft-os vagy jó, vagy nem filamentel kísérletezni), plusz a rendszer fűtésre elmegy ennek a harmada még. Azaz egy ekkora darab nyomtatása belekerül durván 30-40 ezer forintba (mondjuk egy fél motorblokk nyomtatása), és lehet, hogy csak harmadikra sikerül.
Semmiképp nem javaslom elsőre nagy nyomtatót építeni. Én építettem (kb. 35*30*30 cm) -as, azért mondom.
A megoldás: kis darabokat kell tervezni/nyomtatni, és utána összeragasztani/csavarozni.
Új hozzászólás Aktív témák
- Elemzés A 3D nyomtatás sikerének alapja
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest