- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Forrmell.enn
- OLED TV topic
- 3D nyomtatás
- Canon EOS DSLR topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
McSzaby #15772 üzenetére
Nem, az UUID nincs benne az elérési útban. Tegyük fel:
/3242AS3W5E4 /adatok/d ext4 defaults,noatime 0 2
hogy ez szerepel az fstabban. Ekkor neked csak az /adatok/d a vinyó elérési útja. Az nem kell sehova, hogy a rendszer minek hívja.
lionhearted:
Örök wines havernak valami 60%-os halott vinyójára feltettük, mert ilyen körülmények között a Win7 használhatatlan, ennek már több mint fél éve, azóta is azon a félig halott vinyón fut a Chakra és annyira megszerette, hogy nem is vágyik vissza win7-re. Nekem ez elég bizonyíték. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
McSzaby #15767 üzenetére
Amire te gondolsz, az az UUID számsor. Használhatod a hagyományos módot helyette, hogy /dev/sdaX.
Viszont miért ezt akarod megjegyezni? Neked nem csak az a mappa kell, ahová felcsatoltad?
jackbacsi87:
Én a Chakránál kötöttem ki (logoutos írásomban megtalálod). Nálad azt hiszem sudo apt-get --reinstall install xfce a parancs, amivel újrarakja. De lehet el kell távolítanod az egész xfce csomagot a függőségeivel és a beállításokkal együtt, majd úgy újrarakni, de az magyobb munka. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
jackbacsi87 #15765 üzenetére
Az ilyesmik miatt hagytam el az Ubuntu alapú disztrókat, meg magát az Ubit is.
Tolj rá egy frissítést, hátha rendbe rak dolgokat. Esetleg az xfce csomagjait is újrarakathatod vele.
pc-user: zsír! Jó is, hogy beraktad ide.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
McSzaby #15757 üzenetére
Most megnéztem a screenshotokat, de a kde-s shotok nem emlékeztettek arra, ami telepítés után fogadott, pedig nem a Gnome verziót szedtem le.
Am. KDE azt a felületet valósítja meg, ahogy egy normális felületnek ki kell néznie. A 7-ig a winen is ezt a vonalat vitték tovább, csak rendesen nem csinálták meg egyszer se. Egy KDE után visszaülni egy win 7 elé elég nagy csalódás és visszalépés élmény...
Az meg csak ráadás, hogy itt nem korlátozzák az embert. Pl. nem rég hivatalosan is bejelentették, hogy soha nem lesz két ablakos explorer a winben, itt kde-n meg a Dolphinban egy gombnyomás és kész.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
pc-user #15755 üzenetére
Nem volt "mobil széles sáv" a hálózatkezelőben? Mit mond az lsusb parancs, mikor be van dugva a stick?
Nkboy: jah látom. Valami összekeveredett ott, mert normál esetben az események látszanak, nem a névnapok. Na meg milyen izé már, hogy az ékezeteket nem kezeli rendesen? Milyen disztró ez?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
McSzaby #15743 üzenetére
OpenSuse? Nem túl rég kipróbáltam, de a Yast2-es cucc egy dzsungel volt. Korábban a Yast1 idején használtam, akkor szép és átlátható rendszer volt.
Szervernek otthonra Debiant raknék, ha annyira szervernek kell csak, akkor gui nélkül. Én nem használnék Ubuntut...
*tanulásra valamit Arch alapon keress szerintem. A wiki példa értékű.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15739 üzenetére
Hol marad az igényesség? Come on people!
KDE-n van egy kis gomb, az megnyomod, onnan kezdve legó módjára építheted fel a felületet. Alapból ebben semmi csecsebecse nincs, egyszerűen csak ízléses a felület. Olyan bónuszok, mint a széthulló ablakok és egy rakás eye candy igény szerint bekapcsolható, beállítható.
Valamint a jól működő és kinéző felület nem szab határt annak, hogy nekiállj a terminálnak. Úgy is elő fog jönni, tekintve h. Chakrában nincs grafikus csomagkezelő jelenleg.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15736 üzenetére
A jelenlegi Debian6 még Gnome2-t használ (de az már halott), a következő verzió meg lehet, hogy xfce-t fog, de ahogy hallom, ott még semmi nem biztos.
A KDE nagyon sokat változott, nézd meg a cikkemet a mostani kinézetével: [link]pc-user: kb. mindegyik Linuxon egyszerű, csak meg kell adni az adataidat a hálózat kezelőben. Akkor kelhet egy kis beállítgatás, ha az usb-s stick egyben pendriveként is működik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Babetta-X #15732 üzenetére
Na most ezt nem teljesen értem.
Plusz a helyzet az, hogy amikor utoljára használtam Uborkát, akkor még nem volt belőle live cd. Viszont ha most van és bebootlva róla bejön a teljes rendszer Unitys felülettel együtt, akkor csak meg kell keresned. Ha nem, akkor meg kapj le valamit, ami alapból live cd-nek van tervezve és telepíteni is onnan kell. Pl. az említett Chakra...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15729 üzenetére
Nos, kb. úgy van, hogy vannak a GTK és a QT alapú alkalmazások. QT az KDE alatt van, Gnome alatt GTK cuccok vannak, azt hiszem lxde felé is ilyesmi van, de azt már régen láttam élőben. Egyébként nem lehetetlen keresztezni a dolgokat, csak ez együtt jár azzal, hogy a másik környezet jó részét is letölti a rendszer az adott alkalmazás függőségei miatt.
Viszont általánosságban elmondható, hogy más néven, de megvan a programok alternatívája a mindegyik asztali környezetben.
Azt tudom mondani, hogy ha neked tetszik a K3B (ami egy nagyon jó progi szerintem is), akkor keress KDE-s disztrót. Ezekből javaslom a Chakrát az Arch wiki és a felhasználóbarátsága miatt, valamint írtam róla a logouton is egy címlapost.K3B <-> Brasero
Kparted <-> Gparted
és még hosszan lehetne sorolni.Babetta-X: a live disztróknál tudod használni a partíció kezelő programot. Ott nálad a gpartedet keresd.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tomi5244 #15727 üzenetére
Az AHCI mód azt jelenti, hogy a sata csatolós eszközöket sata eszközként kezeli a lap, és nem ősi IDE eszközként. Itt lényegtelen, hogy egy cd meghajtó, vagy egy ssd van rákötve. Az ahci módot meg egészen biztosan tudja a lapod már a legelső biosával is.
A Linux root partíció méreténél meg ne a Win igényit vedd alapul, ha a home-od máshol van, simán befér a root egy 10G-s partcióra és még maradni is fog hely bőven. Adj neki mondjuk 15G-t, akkor valszeg soha nem futsz ki a helyből.
Linux esetén viszont kézzel kell bekapcsolni a trim-et, hozzáadva a "discard" szót a fájlrendszer csatolási opcióihoz a /etc/fstab fájlban. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15693 üzenetére
*0 Linux ismerettel kezdtem, talán nem is láttam működő Linuxot korábban.
Hát ez onnan jött, hogy a 8.04-es Ubuntu megjelenésekor jött egy IT cafe cikk a beszélő Linuxról (képernyőolvasós Ubuntu 8.04) ami pont jónak ígérkezett idős nagyszüleimnek, 0 számítógépes ismeretek mellett. Feltettem, aztán a jelentkező problémákkal (régi P3-as és az apci módok kérdése) meg mentem itt az Ubuntu fórumba, ahol rendszerint sh4d0w vagy Vladi tudta a megoldást.
Egy ideig elvoltam a rendes Ubuntuval, mindig volt valami nyűg vele, meg mindig igyekeztem gyorsabbá tenni pl. a bootolást, így fórumozás, meg megoldás keresés és szép lassan jöttek az információk.Később kipróbáltam több másik, nem Debian alapú disztrót is, aztán előkerült a C programozás fősulin (villmérnöki) amit teljesen Linux alapon tanultunk, amitől jóval egyszerűbb volt (még az informatika oktatás első része is azon ment), később már az ARM cuccok miatt a Debiant használtuk és vele saját laptopot órán, de itt sajnos elfogytak az órák, lassan véget ért a fősuli.
Ekkoriban átmentem Arch alapokra, mert pár bug miatt a Debian nem jelentett használható alternatívát nekem, aztán szakdogámba meg mivel soros portot is kezeltem, ott adta magát a Linux használata, sokkal egyszerűbb a Winnél ezen a téren. Az igaz, hogy a bash és AWK scriptek nyelvezete számomra piszok nehéz, de abban meg pl. Bambano segített sokat a shelles topicban.Ha mai fejjel kezdenék neki a Linuxozásnak, akkor valamelyik Arch alapú disztrót választanám, a nagyon jó arch wiki miatt.
Röviden ennyi az én történetem, fórumozni meg szeretek, így ha olyan kérdést látok amiben tudok segíteni, akkor írok rá valamit.
Egyszer kaptam egy félig nyilvános könyvet a Linux kernel egyik aktuális verziójának belső lelki világáról, volt pár száz oldal, de sajnos mikor meghalt a vinyóm akkor odaveszett, na abból lehetett volna tanulni. Talán itt a többiek tudják mi a címe.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
RaZroX #15674 üzenetére
Na ezért kellene megszokni a terminálos megoldást, mert az disztró független. Fogalmam sincs, milyen program az az archívum csatoló és miért nem megy. Csak be kellene helyettesítened az elérési utakat a leírt parancsomba.
Carasc0: őőő passz, csak rákerestem gugliban az alternatív felületekre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
RaZroX #15662 üzenetére
A Unity olyan, mint az új metroszexuális felülete a win8-nak
Az Ubuntus KDE nem is adja meg a teljes KDE élményt. Hogy mit javaslok, mondjuk a Cinamon, LXDE szerintem okés, de pl. Gnome3 nem. [link] [link]
A Cinamon-t szokták említeni, mint olyan felületet, ami tovább viszi a Gnome2 dolgait, ugye korábban azzal csinálták az Ubit, ami egy normális felület volt.
Valószínűleg gyorsulást is fogsz tapasztalni a Unityhez képest, ahogy hallom az Ubuntusokat, elég erőforrás igényes a Unity. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #15655 üzenetére
Hát izé, C / ARM progi keretében (diákok többségének 0 Linux és progi ismeret mellett) a Debian használatával együtt tanultuk meg a dselectet és onnan kezdve többnyire azt használtuk csomagtelepítésre.
Nekem speciel tetszett, szerintem egyszerű volt használni. (csak sima csomagtelepíttetést nézve)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha elkezded a szoftvere központ helyett terminálban az apt-get -et, használni, már majdnem ott vagy, mintha Debian lenne, mivel hogy az Ubuntu a Debi nem stabil csomagjaira épül.
Tehát a Gnome2 felületet és a teljesen szabad szoftvere hozzáállást kivéve sok meglepetés nem érhet. Max, hogy a stabilitási igény miatt kicsit régebbiek a csomagok alapból a Debiben, de erre van backports, keress itt rá.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15645 üzenetére
Javíts ki ha tévedek, de processzor architektúrához írnak kernelt, nem processzorokhoz, magát a processzort a bios kezeli le, onnantól már egyik proci pont olyan, mint a másik. Ellenkező esetben pl. XP-t se lehetne feltenni az SP3 után megjelent procis gépekre.
Syl: így van, a Debian egy nagyon barátságos rendszer. Nézd meg a blogomban a két cikket, semmi ördöngösséget nem csináltam vele.
Ubuntuban pl. kattintgatós program telepítés van már egy szoftvere központból, ami jól hangzik, csak abból aztán nem tanul semmit az ember. Továbbá ha valami probléma adódik, a legrosszabb Ubuntus megoldást keresni, mert elég zűrzavaros a fórumuk. Plusz kb. 3 évig használtam Ubuntut, minden kiadásban volt valami hülye bug, még az LTS -> LTS frissítés sem megy hiba nélkül...Mondjuk ha valaki meg is szeretné tanulni, akkor egy Arch alapú disztrót javaslok, azoknak van kb. a legjobb dokumentációja.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15642 üzenetére
Debian teljesen jó kezdőknek, egy pl. csicsa Ubuntun úgy sem tanul semmit az ember. Plusz Debian alatt legalább nincsenek meg az Ubuntu naptári kiadása okozta problémák.
Az, hogy csíkozta a képernyődet, az valami grafikai bug lehetett a driverben, de azóta gondolom sok idő eltelt és minden változott...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Carasc0 #15640 üzenetére
Az Xubuntu gyenge gépekre van kitalálva az XFCE felülettel.
A HW támogatás nagyjából a kernel kérdése, de nem fogsz találni olyan procit, amin ne menne bármelyik mai disztró. Sőt a disztrók egy részének további verzió is vannak, amik arm-től kezdve egy rakás egzotikus procin is futnak, mint pl. a debian.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tomi5244 #15618 üzenetére
Grub, Grub2, Burg és még van pár ilyen. Milyen Linuxot használsz? Általában csak annyi a helyreállítás, hogy bebootolsz live cd-ről, felcsatolod a vinyót a filerendszerbe, majd kiadod az adott grub újratelepítési parancsot.
Feltételezve, hogy Grub2-t használó "mai" disztród van, ez az út:
$ sudo fdisk -l
Hogy lásd mi van a gépben
$ sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda
Ez beteszi a grubot az sda eszköz MBR-ébe, ha nem sda-n van a Linux, akkor a megfelelőt kell odaírni az fdisk -l kimenete szerint
$ sudo update-grub
Ezt meg már újraindítás után a telepített disztródban add ki, beteszi a wint a listába.Az összes win legyalulja a grubot. Miért is ismernének el bármit, ami nem Microsoft termék...
anxius: mac szűrést nem kapcsolta be a szomszéd?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
alex devil #15575 üzenetére
Dupla VGA-s gép vásárlásakor fel kell az ilyesmire készülni, főleg ha két külön gyártó termékét tartalmazza a gép, az sosem volt nyerő kombináció.
Egyébként nem hiba a tearing, csak több idő kell rá, mire a közösség megoldja a vsync problémát.Az Intel videokártyák meg egy külön mesét megérnének, pl. az én gma4500mhd-m wines driverében le van tiltva az opengl, míg ha a gyártóét rakom fel, akkor van opengl és megy a Minecraft...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
alex devil #15573 üzenetére
Magától valószínűleg nem fog váltani a két cucc között és így élvezheted a gagyi Intel kártya minden szépségét.
Itt van információ a kártyák közötti váltásról: [link] Itt meg arról, hogy hogyan áll az Intel driver a tearing kérdésével: [link] Röviden összefoglalva, a 3.8-as kernellel egy teljesen új Inteld driver jön, ami már megoldhatja a tearing gondot.
Kernel verzió megnézése: uname -a parancs kiadása a terminálban. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
alex devil #15571 üzenetére
Azt page tearingnek hívják. Melyik videokártyát használod? Pl. ha AMD radeonod lenne, annak a Catalyst driverében van egy opció "szaggatás mentes asztal", azt bekapcsolva megszűnnek ezek a jelenségek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15522 üzenetére
Azt hittem ezt már próbáltad!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15518 üzenetére
Gyere át a Chakra topicba. Egyébként VLC, Smplayer amik mindent visznek, tedd fel őket úgy, ahogy a flashplugint mondtam.
Mondjuk alapból is van valami lejátszó a chakrában, de ez a kettő mindent tud. Kukacra meg jh, itt valami más az ascii. Mindegy, állítsd be a billentyűzet kiosztást.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15516 üzenetére
Az alap böngésző egy webkit alapú megoldás ami bár lassabb mint az úgymond ismert böngészők, de közel sem elviselhetetlenül lassú.
Nyisd meg a bundle managert, tedd fel vele pl. a Firefoxot, rögtön kapsz vele flash böngészőt.Ha az alap böngészőhöz kell flash, akkor sudo pacman -S flashplugin parancsot add ki terminálban.
A .rar meg egyebekre ott van az ark csomaoló progi, használd azt. Meg is nyílik, ha rákattintasz egy tömörített állományra.
A többit viszont a Chakra topicban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15514 üzenetére
Ha nem tudtad alkalmazni a módosításokat, akkor hova lett az ntfs partíciód, partícióid?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15505 üzenetére
Abban a menüben van, csak a properties-t meg kell nyomni és ott választható. Este nem fértem hozzá a Chakra-s gépeimhez, szal nem emlékeztem a pontos helyre.
A kiválasztás után meg kell nyomni az apply-t.
A jelszavakat meg természetesen be kell írni, ez lesz a felhasználód jelszava. Ha nem választod szét, akkor a root jelszó is. Csak néhány esetben fogja kérni a jelszavadat, szal...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15503 üzenetére
A partition menüben mindent megtalálsz. Kattints rá a partícióra, aztán fent a partition menüben válaszd ki.
Amúgy gondolom CD-ről fut, így mikor olvassa a CD-t, addig várni kell.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15501 üzenetére
Legegyszerűbb, ha megnyomod a "speciális" gombot, ekkor elindul a kparted, abban nagyon egyszerűen le tudod formázni a partíciót EXT4-re. Ha az kész, zárd be a kpartedet, nyomd meg a frissítés gombot, válaszd ki a "/" fájlrendszernek ezt a partíciót, majd nyomd meg a formázás gombot. Onnan már menni fog.
Swap egyébként nem kötelező, ha van elég ram, akkor csak a hibernáláshoz kell, de az meg egy nem túl fontos dolog...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15498 üzenetére
Jelöld ki formázásra a partíciót a fájlrendszer (ext4) beállítása után.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
alex devil #15496 üzenetére
Elég egy helyen kérdezni szerintem. Nem kell neked kézzel letölteni semmit, a csomagkezelőben kell megkeresned a drivert és feltenni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
alex devil #15491 üzenetére
Szedj le egy 10-15 giga szabad helyet a D-ből és akkor mehet oda az új partícióra a cucc. Ha ezt nem akarod, akkor csak a Wubival tudod megcsinálni, ahogy Vladi írta.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
icemad #15487 üzenetére
Erre felé találtam némi információt: [link], lényegében az X11-hez írt driverek felelősek az érintő kezeléséért. Viszont neked más kell, a stylus kezeléséhez a Linux-wacom telepítése szükséges, erről és a géppel kapcsolatban Linux téren megtalálsz mindent itt: [link]
Ha CoreDuo-s, akkor 32 bites, ha Core2Duo-s, akkor 64 bites disztrót is feltehetsz. Tekintve a linkelt ArchWikit, ArchBang, Manjaro, Chakra(ezt csak 64 bitre) amit tudok javasolni a gépre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Jaj dehogy, ez egy P3-as gép. Mondjuk azt nem néztem meg, hogy milyen AGP-s vidkari van benne, de hogy a flasht nem gyorsítja, az tuti.
Inkább valami bugra gondolok, mert fehér alapon villog a fekete falsh ablak és semmilyen lejátszás nem megy.
Ugyanakkor skype hívás simán megy a gépnek, a ram használat 50-80Mb körül van csak (skype nélkül) a 768-ból, szóval erőforrás van dögivel. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
ArchBang kapcsán merült fel egy kérdés. Mit lehetne kezdeni a Youtube videókkal? 1200MHz-es Celeron proci van a gépben, de XP alatt mentek a videók, ArchBangon meg csak villog a flash ablak miközben a proci konstans 100%-on van terhelve.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15470 üzenetére
Ilyen esetben Win mellé tenném fel, nem a helyére.
Az ASCII meg úgy működik, hogy lenyomod az ALT billentyűt és beírod a táblázatból a megfelelő karakterhez tartozó decimális értéket, ez a @-nál a 64-es. [link]
Ez egyébként operációs rendszertől független dolog. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15468 üzenetére
Gondolom nem német nyelven indítottad el, így a billentyűzet kiosztás sem lett német. Állítsd át a rendszerbeállításokba, vagy írd be a @ ASCII kódját.
Egyébként akár fel is telepíthetnéd.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
maajsz #15466 üzenetére
Szoftveresen nem lehet megoldani ha gyenge a gép, erre kellene az a flash átverés amit írtam, hogy használja ki a GPU-ban lévő feldolgozó egységet a videóknál.
*wine
Biztos van valami beállító felület az Ubuntuban, hogy melyik állományt mivel nyisson meg. Ott állítsd be a wine-t.Külön a menüben nem lesz wine program, csak a beállító eszközök, pl. a winetricks.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
maajsz #15464 üzenetére
Ez nem így működik, vagy van HW gyorsítás, vagy nincs. Mivel nálad nincs, így a processzora marad minden, de az meg nem bírja... A cache és egyebek ilyen esetben semmit nem befolyásolnak.
Ha bekapcsol a HW gyorsítás, akkor onnantól mindegy, hogy 720p vagy 1080p a videó, lejátssza.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15434 üzenetére
Csak Live módban tudod futtatni, sehogy máshogy.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Babetta-X #15412 üzenetére
Ha egy telepített Windows mellé egy másik partícióra felraksz egy Linuxot, akkor kapsz egy Grub rendszerbetöltőt, ami mindkettőt ismeri. Ha a Linuxot eltávolítod, a Grub meg nem lett elpiszkálva az MBR-ből (alapból oda települ) akkor abból továbbra is indítható a Windows. Itt lehet olyat, hogy egy Live disztróval bebootolsz és újragenerálod onnan a grub menü listáját hogy csak a Windows szerepeljen benne.
No meg olyat is lehet, hogy megjegyezze a grub, hogy mit választottál utoljára, ebben az esetben rögtön indítaná a Windowst, ha azon hagyod, nem érdekes mi az első opció a listában.
Aztán van még egy opció, hogy bebootolsz a Windows lemezéről és helyreállítod a Win saját bootloaderét.
De amilyen kis helyen elfér egy disztró, talán felesleges törölni... (Pl. egy ArchBang elfér 2Gb-n, de nagyobb disztrók se tesznek ki 5-6 gigánál többet)A Wubi-s megoldás meg egy fájlba telepíti a Linuxot, kicsit lassabb lesz a valódi telepítésnél, de arra jó, hogy mindent kipróbálj rajta, aztán ha meguntad, csak simán uninstallálod és helyreáll a rend.
Syl: Asszimilálj kérlek! Nem állok ellen!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ezért nem kellett volna újrarakni, át is méretezhetted volna a "/" partíciót. Mondjuk két napos rendszernél még mindegy...
A BT eszközöd iktatására, hmm BIOSban letiltás? Fogalmam sincs hogy a Mint-ben mit csinál az indítópultban.
A leírt feladatokat egyébként bármelyik mai disztró tudja probléma nélkül. Böngészős problémád meg a felbontás miatt lehet, gondolom valami elég nagy van beállítva. Nekem 1360*768-as felbontást tudó 82-es TV van beállítva monitornak, na ott még nem kellett betűtípust állítanom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem, ilyesmiért nem kell újrarakni.
Ez, hogy kell-e külön "/home" pratíció, ez rajtad múlik, meg néha a telepítőn. Régebbi OpenSuse pl. a saját elképzelése szerint szétbontotta a "/" partíciót egy "/"-re és egy "/home"-ra, ha jól emlékszem nem is engedte, hogy másképpen csináld. Tulajdonképpen valamennyire adatbiztonsági, meg tárhely előnyei vannak a külön home-nak, mivel ott tárolódik a felhasználód minden cucca, letöltött dolgok, stb.
Amennyiben szeretnél ilyet külön, nem kell miatta újrarakni a rendszert. Egyszerűen csak fogsz egy partíciót, megformázod a neked tetsző módon (Ext4) és felcsatolod a fájlrendszerbe az fstab fájon keresztül, ez csak egy sor beírását jelenti. Ha ez megvan, egy parancs kell csak, ami átteszi a /home-ot az új helyére: usermod -d /path/to/new/homedir/ username
De mint mondtam, ha elférsz a mostani "/" partíción, akkor nem szükséges ezt megcsinálni. Pár disztrót már használtam, de még mindegyiken csak egy partíció volt nálam.
A Swap meg a mai több giga ram korában igazából csak a hibernáláshoz kell. Ha nem hibernálod a gépet, akkor ahhoz sem. Most 4Gb ram van a gépemben, a teljes Chakra használ 1G-t ebben a percben böngészővel, pidginnel, befejezett frissítéssel együtt, szal még mindig kellene valami a maradék 3G betöltésére, hogy sorra kerüljön a swap.
Ahogy láttam a disztrókban, amíg van szabad memória, addig nem igen nyúlnak hozzá a swaphoz. Régebbi Ubuntu is elvolt a 384MB ramos gépen Firefoxal az nélkül, hogy használta volna a swapot, maximum néha 1-2 mega került bele. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem kötelező külön /home-ot használni. /swap sem feltétlen kell.
Telepítéskor viszont javasolt mindig a kézi particionálást használni, az a biztos. Utoljára Ubuntuban láttam ilyen automata particionálást, nem egy jó dolog.
Előző posztodra: valami könnyű disztrót tennék penre, SD-re, ami amúgy is veszett gyorsan beindul és faék egyszerűen kezelhető. Pl. az ArchBang.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ilyen smswarez oldalakat nem használok, az egyéb oldalak többsége meg nem rak jelszavat a tömörített állományba, bár olyat se igen töltök le, vannak erre sokkal jobb csatornák.
A JDownloader nem megoldás neked? Az van minden oprendszerre...
szerk: nem azt akarom mondani, hogy smswarezolsz, csak azt, hogy más felé nem divat az ilyesmi. Persze lehet számomra ismeretlen oldal, aminek a jelszavazás a heppje.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Rimuru #15311 üzenetére
Igen, a sima maximalizálást kerestem, nem az F11-es teljes képernyős módot. Amúgy most megtaláltam az rc.xml fájlt, benne átírtam h. mindent tegyen ki teljes képernyőre, így most frankó, itt 1024*768-ban.
Köszönöm a segítséget, ezek jól jönnek majd, mikor fel fogom tenni élesbe (P3-as őskövület) is az ArchBangot egy ismerősöm számára. Most itt a nagyszülők lassú gépén próbáltam ki, hogy mire is képes és sebesség terén nagyon meggyőző.
Mondjuk egy-két hardverrel voltak gondok, pl. ha bent van egy Creative Live! hangkari a gépben, akkor el sem indult az ArchBang. Remélem ilyesmibe nem futok majd bele a helyszínen, de azért lesz nálam csere hw, van sok ilyen P3-P4 korabeli vackom. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Rimuru #15307 üzenetére
Ez a file hol van? A whereis nem talál ilyet.
Amúgy meg ha ez a felület okos, akkor itt baj van!
Pl. van eszköz a felbontás beállítására, de lehetőséget nem ad arra, hogy állandóra tegyem, menni kell a terminálba és kézzel létrehozni a xorg valami fájlt a bele való dolgokkal...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Sokat kell terminálban mászkálni, mert nagyon buta az OpenBox asztali környezet, de cserébe nagyon kevés erőforrást használ, nagyon gyors. Mondjuk az Arch wikin minden le van írva, hogyan kell megcsinálni.
Azt hiszem kompletten mindössze 2GB-t telepített fel, szóval szerintem csípj le neki egy kis helyet az egyik partícióból, ott ki tudod próbálni, hátha nem örökölte a vinyó problémát az Arch-ból.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
No, hátha valaki ilyesmire kíváncsi, boot idők (Grub-tól a proci és hdd nyugalmi állapotáig) egy régi gépen:
Celeron 2.8GHz, 768Mb DDR1 ram, 7200-as hdd.
-belakott Debian 6.0.6, 2.6-os kernellel: 50 másodperc
-szűz XP víruskereső és minden egyéb progi nélkül: 40 másodperc
-friss ArchBang 3.6-os kernellel: 27 másodperc
*valaki tudja, hogyan lehetne rávenni az Archbang böngészőjét, hogy teljes képernyőn nyíljon meg? Minden alkalommal kis méretben indul el...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mate vagy Cniamonn felület van rajta, a Nadia az a kiadás neve.
Esetleg megpróbálhatod a Debian testing alapú rolling Mint-et, bár csak akkor, ha rendesen megy az apt-get használata a terminálban. Mondjuk vannak fenntartásaim a testing repóval, dehát n+1 disztró épül arra az Ubin keresztül...
ViZion: van egy wifi stickje, ami csak Linux Mint alatt működik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Dolphin egy okos dolog, alapból fel van készítve Samba megosztások kezelésére.
Ahogy Vladi is írta, Win-Lin közötti megosztásnak lehetnek problémái, meg legalább egy router vagy switch is bejön a képbe, ki tudja mi akasztja meg, akár még a Win tűzfal is közbeszólhat...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Villanyszerelés
- Autós topik
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- E-roller topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- The Crew sorozat
- RC modell földön, vízen, levegőben
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- További aktív témák...
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Lenovo ThinkPad 40AF docking station (DisplayLink)
- MacBook felvásárlás!! Macbook, Macbook Air, Macbook Pro
- Bomba ár! HP ProBook 450 G6 - i7-8GEN I 16GB I 256SSD I HDMI I 15,6" FHD I Cam I W10 I Gari!
- Xbox Ultimate előfizetések
- Bomba ár! HP ProBook 430 G8 - i5-1135G7 I 16GB I 256GB SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest