Hirdetés
- Bemutatkozott az ASUS ROG Crosshair X870E Apex alaplap
- Milyen TV-t vegyek?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Fujifilm X
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- SSD kibeszélő
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Azonnali informatikai kérdések órája
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Apple iPad 11” (A16, 2025) - a táblagépek vanília fagylaltja
Új hozzászólás Aktív témák
-
MrCsiT
addikt
válasz
stickermajom #33420 üzenetére
Köszi, hogy megosztottad.
Számomra az jelentené a "flottul"-t egy LTP-s betörlesztésnél, ha amikor megtudtam, hogy letelt a gyűjtési időszak, megírnám az LTP-nek, hogy melyik hitelbe tolja bele, ők meg intéznék ezt onnantól a hitelnyújtó bankkal.
Volt ilyenünk tavaly épp. Úgy kezdődött, hogy elgondolkodtunk rajta, hogy egy részét törlesztenénk be, a másik részét számlára kérnénk ki felújításra, majd beigazolnánk.
Na mondta is rögtön Mancika, hogy Na, azt nem lehet!! Amikor erre azt feleltem, hogy én ezt elfogadom, csak mutassa meg a vonatkozó üzletszabályzatában, hogy van ilyen megkötés, akkor hirtelen meg tudta kérdezni a kérdésben a kollégáját, és kiderült, hogy természetesen semmi akadálya ennek.A további, ami megdöbbentő a felhasználásnál, az maga a folyamat: felveheted, de várjál 3 hónapot, mire kiutalják. (Mi van?? Talicskával viszik a pénzt arrébb, vagy mi az oka?? Nonszensz.) Majd menj be 2 bankhoz 3x.. az egész folyamat ebben a formában egy rossz vicc. Több elemzés is mutatja, hogy amúgy az LTP termék maga is az, így immár nem is kötnék újat.
-
MrCsiT
addikt
válasz
erx470 #33354 üzenetére
Nem egészen így kezeltük a kérdést:
Mi úgy álltunk hozzá, hogy a hitelfedezeti biztosításnak - ha minimalizálnám a költségeket - akkor van kiemelt jelentősége, ha a párból legalább az egyik fél odahal. Ilyen esetben a maradónak (főként, ha pl. a maradó a gyerekek vagy egyéb ok miatt úgy dolgozik, hogy kevesebbet keres) épp elég nagy trauma, hogy maga marad, még a hitel is ne okozzon plusz terhet, ezért azt fizesse ki a biztosítás. Ezt az Uninál lévő Generáli biztosítás alap változata rendben hozza, ahogy tudom, még most is a havi törlesztő 3,5% -ért 1 fő biztosított, és 6,9%-ért 2 fő biztosított esetén.
Ugye, alapvetés a hiteleknél is a több havi törlesztő megléte megtakarításként, így tehát a munkanélküliség nem szabadna, hogy gondot okozzon, így arra nem kell biztosítás.Az életbiztosítás egy elkülönülő dolog. Mi úgy láttuk, hogy ha a hitelt már kifizeti a hitelfedezeti, akkor életbiztosításra elég egy pármilliósat megkötni (akár csak az egyik félre), és az így megmaradó (ki nem fizetett) díjakat viszont már félre lehet tenni, és azért egy hosszú távú hitelnél - mint a lakáshitel - a félretett havi 10-20-30 ezer forintok is szépen meghíznak.
-
MrCsiT
addikt
válasz
erx470 #33346 üzenetére
Miért nem jó az a hitelfedezeti?
. Milyen elvárásod nem teljesíti?
Egy cél biztosításról van szó.
Ha jól gondolom, hogy ahogy korábban ïrtad, életbiztosítással kevernéd, azt nem javaslom. Az egy külön termék, más célra.Szerintem azt mérlegeld, hogy a hitel mellé mennyi megtakarításotok van, és lehetséges, hogy végül azt adja majd a matek, hogy életbiztosítás helyett érdemesebb lehet annak a havidíját félretenni, és majdcsak gyűlik annyi, ami rossz esetben elég a maradóknak, a hitelt meg a fenti biztosítás kifizeti.
Persze, gondolkodhatsz 2 termékben, akkor kösd meg mindkettőt, és évfordulók alkalmával külön is módosíthatod majd.
-
MrCsiT
addikt
válasz
erx470 #33342 üzenetére
Ezt a hsz-em (és amit hivatkoztm benne) erősen javaslom átolvasni a hitelfedezeti biztosítás témában.
Annyit még, hogy Uninál 3,5% 1 főre a törlesztő arányos havidíj, de 2 főre már csak 6,9%, legalábbis amikor tavaly egyeztettem erről velük, még így volt. Természetesen, kérdezd meg a Bankot az aktuális helyzetről.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Alladin888 #32761 üzenetére
Szia,
Normál magánszemélyként kiadva nem kell igényelned semmit, ha egyéb feltételek (lsd. a linket a hsz-em végén) miatt nem szükséges.
Normál magánszemélyként az egyszerűbb lehetőség:
- negyedévente (tárgyhó 12-ig) a NAV szja beszedési számlájára (a megfelelő közleménnyel, persze: adószám és név) be kell utalnod az időszakra eső adót: ez - adózási forma válaszásától függően - pl. átalánynál a kiadási díj+közös költség összegének a 90%-a mint adóalap után, 15% adót jelent.
Tehát ha pl. 200e a kiadási díj és 20e a közös költség havonta, akkor
220e * 0,9 = 198e
x 15% = 29700 Ft (és így lesz a 200e/hó bérleti díjból kiadói oldalon 170,3 e/hó)
x 3 (3 hónap egy negyedév) = 89.100 Ft adót fizetsz be, a köv. negyedév első hónapjának 12. napjáig.
Az adóbevallásba pedig majd amikor köv. évben készül, feltünteted mint - ha jól emlékszem - egyéb bevételt az egész évre eső bevételt (és annak előre megfizetett adóelőleg értékét).
Részletesen például itt írnak erről. -
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #32017 üzenetére
"Ezek a gyárak megépülnek, nyilván nem fogják őket bezárni pár éven belül. " - valamiért az Alzás manó jut eszembe: NANÁ!"
Ne fogd vissza magad az ott-vásárlástól, ha ennyire érzed a tuti befektetést.
Egy laza 5 év múlva (hogy adómentesen eladható legyen) majd írd meg, mi lett a haszon. Itt leszünk és elolvassuk.
Most még felvehetsz az emelkedő trend alján egész jó lakáshitelt is rá, IT-s meló örök, mi baj lehet?Nem off: kíváncsi leszek, meddig mennek fel végül majd a lakáshitel kamatok 25'-ben?
atomchicken: (szerintem)
1. Mondhatod nekik, hogy remek, hozzák akkor neked a vevőket!
2. Ha hasonlóakat árulnak, azokhoz tudsz viszonyítani, ha nem, akkor a türelmeden fog múlni, meg a vevőkén az ár.
3. Ha Bp-n elkezdik korlátozgatni a rövid távú lakáskiadást, olyan célra nem fogják keresni, de elvileg az inflával nöni fog az ára. (elvileg.)
3A, azt is mérlegeld, mibe teszed az árát majd, amitől több hasznot remélsz? Ha van ilyen, akkor a haszon várt mértéke azt is megadja, hogy -10%-os ajánlatot egyáltalán megfontolj-e vagy sem.. -
MrCsiT
addikt
válasz
TomMusic #31601 üzenetére
Megnéztem a linket. Valaki biztosan szereti azt a lokációt, az lehet hozzáadott érték.
A sötét konyha nem az. A felújításnál kinyírt fürdőkád számomra durva fekete pont. A belső ajtókon nem látszik, hogy cserélt, vagy mi lett vele, de vagy 5!! kép van az egyetlen nappaliról, lol.
A 10. emeleti lakás itt egy 10 emeletesben van, ez kinek előny, másnak hátrány. Ahol én laktam 4. ker. Káposztásmegyer 1 végén, ott a társasház kifejezetten figyelt a liftek jó állapotára, mégis, voltak karbantartási napok. No olyankor brutális hátrány szerintem a legfelső emelet.
Az árak pedig.. árak. Nem gondolnék jelentős csökkenésre.Aki meg 1-2M-s árváltozáson sír egy lakásnál, az nyugodtan menjen be egy abc-be, vegye meg a szokott ételét, nézze meg, mennyivel többet fizet mint pl. márciusban, és a szorzót tegye rá a korábbi ingatlan árra is (olvasd: infláció). Nem értem a csodálkozást ezek után. (Nem az a kérdés, tetszik-e a dolog, hanem a valóság a Ft értéke kapcsán.)
-
MrCsiT
addikt
válasz
szabog74 #31584 üzenetére
Hm... Nekem nem tetszik: 56 m2-es 2 szobásat bérelni Újpest/Káposztáson 149e-ért, nekem nem tűnik reálisnak jelenleg. (Az már csak saját szempont, hogy egy kalkulációt miért nem tud a site megjeleníteni, minek neki email cím?! Rühellem ezt a fajta email cím gyűjtögetős próbálkozást.)
-
MrCsiT
addikt
válasz
sakal83 #31531 üzenetére
Az új építésű ingatlan milyen paraméterére alapozva véled, hogy az ár túlzó?
pl. Én még sosem vettem új autót, mert annak kezdeti értékvesztését nem tudtam vagy akartam megfizetni.
Aki nem akarja az új építésű ingatlan költségét megfizetni, azt mi is tartja vissza attól, hogy régebbi építésűt nézzen? (netán még eltérő lokációban is, amitől szintén olcsóbb lehet az ár?)Érdekes..
-
MrCsiT
addikt
Déli agglóban Taksonyban nézegess, ott biztos találsz jó áron valamit.
(2026-tól pedig várhatóan már a vasúti közlekedés is újraindulhat a térségben, azzal még könnyebb lesz ingázni.)Egyébként az inflációt mindenki érzi minden nap. Így viszont a drágulás miért is épp ezt (az ingatlan) piacot kerülné el, nem is értem, ki mire gondol, hogy majd pl. épp az agglóban és Bp-n csökkenni fognak az árak? Vannak nagyobb számok, és ennyi. Ez szerintem az idősek számára igazi kihívás, akik még abban élnek, hogy minden legyen olcsó, egy kg kenyér meg 200 Ft.. Fel kellene ébredni lassan.
-
MrCsiT
addikt
Ezt az "az elmaradt díjak is végrehajthatóak. Minimális költségtöbblet" közjegyzőnél dolgot mire alapozod? Nekem erre a közjegyző kb. szorozható díjat mondott a csak bérleti díjra vonatkozó kötelezettség vállaláshoz képest. Nyomokban sem lett volna "minimális", el is tekintettünk ettől a díjak elemtől, épp a beteg magas költsége miatt.
-
MrCsiT
addikt
válasz
axioma #30877 üzenetére
Amikor mi elköltöztünk Pestről, az volt a fő feltétel, hogy max. 1h15p alatt bent legyek a belvárosi részen. Ez erős segítség volt a "mit is nézzünk meg?" kérdésnél, így bárkinek tudom javasolni szempontként, hogy nézzen utána az adott ingatlan környezetének, infrájának.
Ezzel együtt, olyan dolgokat hirdettek önálló ingatlanként már akkor is, hogy ilyen pofám leszakad érzést adott sokszor, amit láttunk.
A pálmát mondjuk egy ingatlanos vitte, akinek előre megírtam, hogy akármi is az ingatlan, földút kizárva, domb szintén, erre kivitt egy szén legyalult telekre házat nézni egy földút tetején a dombra, hogy "Na majd itt lesz a ház!"
-
MrCsiT
addikt
válasz
axioma #30874 üzenetére
Axioma, láttam ám az ingatlanos hirdetéseket: "Taksony Budapesttől 7 km-re" , szóval nem kell azért lemenni vidékre?!
..de TomMusic "túl drága" gondját - ha házat szeretne - akkor szerintem csak a távolság oldhatja meg, hogy a lokáció miatt olcsóbb legyen.
Szigetszentmiklós, Szigethalom és Tököl persze teljesen vállalhatatlan szerintem, de Dunaharaszti és az a vonal az 51-essel és majd a "nemsoká" felépülő Bp-Belgrád vasúttal jó irány is lehet.
szerk: én totálisan rühellem a dögmeleg hévet, így a véleményem ezzel a fenntartással kezelendő
-
MrCsiT
addikt
válasz
eladocuccaim #30873 üzenetére
OK, kicsit több, mint fél éve volt, de tényleg jó helyen, és az volt tréfás, hogy a 70 m2 kb. 2 szobás kis tiptop ház mellé volt még további 70 m2 melléképület és pince. Mindez vagy 2 éve felújítva.. semmilyen lyuk, konkrét ház volt, csak váltak az eladók és ki lehetett fogni: előbb 50M-ért, majd kis korrigálással 48M-ért hirdették.
Néztem én is, hogy vagy 2 hónapja vitték csak el, pedig nagyon okés volt.
Az ilyen nyilván fehér holló
Ezzel együtt, a JTM fogja a lehetőségeket meghatározni nála ahogy megértettem, ha egy keresőről beszélünk. Egyáltalán: ad a bank egyedülállónak, kezes nélkül lakáshitelt?
Ezt nem tudom, mert ahol férj/feleség van, azt is bevonják másodikként, ha kell, ha nem. -
MrCsiT
addikt
válasz
eladocuccaim #30868 üzenetére
Tudni kellene, hogy milyen lokációban gondolkodik TomMusic?
Ha megelégszik egy 70-75 m2 körüli pici házzal, akkor pl. Taksonyban is árultak ilyet a közelmúltban is, a helyi viszonyok között jó lokációban vmi 48-50M körül, nagyon szép állapottal. Ilyesmi elérhető lehet számára is.
-
MrCsiT
addikt
válasz
sakal83 #30796 üzenetére
Köszönöm szépen a részletes véleményed,
..és részben jogos.
A baj az, hogy szaktudás híján azt sem tudod megítélni, jót mondanak és csinálnak-e?
Én két dologtól tartok: a kontároltól (tipik. legolcsóbbak) és a következményektől (amit a nem olcsó csinál, és később majd szívhatok vele.)
Valakiben persze csak meg kell bízni, mert annyi életem nincsen, hogy mindenben Mester lehessek.
Az persze lehet, hogy 3 eltérő ajánlat közepe ugyanarra a munkára jó lehet, nemcsak a legdrágább, de "sz*réhúg*é" tutira senki nem fog minőséget letenni, marad.a "jóvanazúgy' " mentalitás.Nehéz jól dönteni szerintem.
-
MrCsiT
addikt
válasz
sakal83 #30790 üzenetére
Válasz2: tök jó, ha te ennyire értesz a ház körüli / építési dolgokhoz, de ez bőven nem így általános, ahogyan leírod. (lsd. pl. ezt az esetet.. - pedig hát ugye, milyen olcsó volt.)
-
MrCsiT
addikt
válasz
sakal83 #30789 üzenetére
Na azért kicsit HŐŐŐŐŐ, talán ne rohanjunk annyira:
"Megkeresni az olcsobbat,a dragabbat pedig arcon rohogni " - világosan leírta Kobe, hogy erre nem volt ideje, engedjük el szerintem.
"Illetve sajat kezbe venni aprobb vagy egyszerubb melokat." - csak aztán nehogy többe kerüljön a leves mint a hús, amikor kiderül a nap végén, hogy nem McGiver volt a történet, hanem McElek..
ÉN biztosan nem nyúlnék olyanhoz, amihez nem értek! Legjobb esetben "áá, úgyis csak én látom", kevésbé jó esetben drága lesz a javítás, legkevésbé szerencsésként pedig vagy brutál drága lesz, vagy szimplán.. javíthatatlan kárt okozol (lsd. szigeteléses sztorik, ahol a hibás felrakás miatt a fal ment tönkre, na az drága lett: ilyen tízmillás tétel) vagy még rosszabb: agyonvág az áram valahol, rádgyullad, stb.. nem annyira komfortos dolgok jöhetnek szembe, mert nem értett hozzá valaki.
Saját példa: azzal is tele lett a hócipőm, hogy pl. nálunk a "lerakjuk olcsón a click-es parkettát"-ból az lett, hogy lerakták - egész szép is lett - aztán eltelt 1 év és kijött a szakmaiatlanság: hüppög, mert a "kb. egyenes az alja, jó lesz" az sajnos nem a "jól megcsináltuk, ahogy hozzáértő tette volna." -eset. (Itt egyébként csak annyi történt, hogy nem volt már több holtidő a megfelelő szakembert megvárni, meg kellett bízni valakiben.. )
A sok kis "Áááá, semmi nem szakma, mindenre ott a jutyúb!" remek embertől mentsen meg a Jóisten, meg mellé még attól, hogy a műveikkel ékesített ingatlant kelljen bármikor is majd megvennem?!
Mondom fentieket úgy, hogy én is rendelek szükség esetén külföldről, de ott tényleg él a garanciális kérdések kezelésének problémája, ha szükség volna rá.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Drizzt #30699 üzenetére
Egyébként épp a hétvégén nézegettük érdekességből kíváncsian a
- liftes házban
- nem 10. emeleti
- 60-75 m2
- 2-3 szobás
- erkélyes
panelokat és amin látszott némi felújítás, ott bizony elég hamar elértük a 60M-s árat.
Volt olcsóbb, de valamiben gyengébb, gyári nyílászárókkal, dupla közös költséggel, sötét konyhával, erkély nélkül.. amiket nem vennék meg.
(Ja, és még ami fontos: számunkra némi zöld nagyobb plusz, mint a ház előtt a 2 sávnyi beállt autó és a villamossín - de ezek persze már egyedi szempontok.)Nálad szembejött már az "igazi", vagy még kivárás van?
-
MrCsiT
addikt
válasz
MrCsiT #30700 üzenetére
jav: kisdásra= kiadásra*
40-45-ért ment korábban (mint fentebb írtam, 2022 nyarán.)Mercutio_: igazad van, az időszakban a PMAP jobban hozott, de akinek nincsen a 19% kamatos sorozatból, az csak előre tud tekinteni.
Én arra akartam rámutatni, hogy - az ismert kockázatok és teendők mellett, ami egy lakáskiadással jár - azért neméppen 3% hozama volt az utóbbi 2 évben(sem), hanem jóval több.
Én is kíváncsian várom, mi is lesz a továbbiakban, most majd főként ugye a rövidtávú kiadás esetleges limitálásának ingatlanpiaci hatásait. -
MrCsiT
addikt
válasz
Drizzt #30699 üzenetére
Bár a csúcs m2 árat mint írtam, sokallom, ez a forrás ("Átlagos négyzetméterár Budapest, IV. kerületben" ) a lakás m2 ár témában a számításoknál.
Ezért is írtam, hogy legyen most pl. 60M (felújítottról van szó, tehát felső részbe esne) , és tudom, hogy 44-45-ért ment. (A 3% kisdásra is kissé alulbecsült értéknek tűnik a bérleti árakat nézve.)Amúgy amilyen romokat láttam akár külsőbb kerületekben is kirakva, lassan tényleg el kell fogadnom, hogy itt ezek a számok.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #30686 üzenetére
A 3% nettó hozamhoz szerintem azt is számítsd hozzá, hogy míg 2022.06-ban egy 68 m2-es Újpesti panel cca. 44-45M-t ért lett volna eladható, ma (2024.08-ban, tehát kvázi 2 évvel később) ugyanez a lakás a statisztikák szerint 60-64M között árazható.
Ez így kb. +15M (a 60M-s alsó határt nézve) a 2 év alatt és ha eladod a lakást - azaz realizálod a hasznot - akkor az úgy máris kb. 14% (ügyvédi díj levonása után).Természetesen, a jövőbeni növekedésre nincs garancia. Talán a megtak. topicban írták nemrégiben, hogy ha nincs recesszió, akkor ingatlannál átlagosan évi 10% (én amúgy kicsit soknak tartom ezt) érték növekedéssel lehet számolni. A lokáció persze fontos, de a pesti panel ezért jó példa, mert elég jó helyen van.
A "ki mit venne és hol?" témához: nem tudom hová tenni az ilyen "Úristen, hát nincs 100M-m rá, sosem lesz semmim" gondolatot és főleg a sírást: ha nincs rá ennyi, át kell gondolni a lehetőségeket és pl. lentebb lehet adni a lokációval - tehát inkább távolságban, mint minőségben - és könnyebben lehet boldogulni. Akinek nem azt dobta a gép, hogy eleve gazdagnak született, talán nem kötelező (mindenkinek) pl. a 2. kerületben laknia..
-
MrCsiT
addikt
válasz
TheProb #30678 üzenetére
Az ilyen "osztatlan közös tulajdon" még testvérekkel is dráma, mert ha 1 odahal, fogalmad se lesz, mit akarnak az örökösök majd. Idegenekkel végképp kizáró volna.
Az elektromos fűtés is kérdőjeles így, hogy 800e-ért fél (vagy másfél?) év alatt talán bevezettethető a H tarifa, ha mindenki hozzájárul (hiszen osztatlan..)
Én szedettem szét ilyet, ott már 9 eltérő család volt a tulajdonos, hát nem volt élmény.Ja, és eladáskor is problémásak lehetnek a további érintettek, plusz a kutya sem akarja majd árában megvenni.
Szerintem ezt engedd el.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #30610 üzenetére
Nálam Kömkel nagyon vegyes érzéseket keltett kb. 1,5 éve, mert bár szakmailag nyilvánvalóan tudta, mit beszél, a költségeket alábecsülte, meg azután ghostingolt. Tudom, hogy egy időszakában beteg volt, de ügyféllel én nem így bánnék. (Lehet, változott azóta, azt nem tudom. Lehet, szerencsés pillanatát kell kifogni.)
-
MrCsiT
addikt
válasz
TheProb #30552 üzenetére
A fogalmaknak nézz utána, kérdezz meg ingatlanos ügyvédet: "Kivett üdülõépület" ez nekem épp azt jelenti (ha nem tévedek) hogy rendben van, üdülőként.
Csabroncka: a tul. lap sajnos nem (a miénk sem) tartalmazza a ház méretét. Arról a (régebben önkormányzat, 2013-tól építési hatóság által) kiadott használatbavételi engedély mondhat pontosat.
vans? : ennyi bevétellel mindenképp a másodikat választanám: bármi lehet ilyen időtávon, és legyen minél alacsonyabb a törlesztő. Ha marad, tedd félre biztonsági tartaléknak. Ha arra nem kell, addig gyűjtsd amíg meg nem lesz a hitel összege, és majd akkor lehet gondolkodni, hogy befekteteted vagy végtörleszted, de legyen tartalékotok.
Tipp: amit tervezel, hogy "abból felújítom", azt élből szorozzad 1,6-al, mert ilyen (az elégedett) felújítások anyagi természete. -
MrCsiT
addikt
válasz
Drizzt #30526 üzenetére
Legutóbbi energetikai tanúsítvány tapasztalatom a "fizess 15e-t, adunk egyet" megoldás - igaz, családi háznál inkább jellemző lehet, hogy drágábban ugyan, de meg is nézik.
Előbbivel messzire nem mész.Amit szerintem én elkérnék: utolsó 1 év összes (de minimum: az 1 évvel ezelőtti és a mostani utolsó) számláját az óra állások miatt, hogy pl. a várható fűtési költségről lehessen fogalmad..és ugye, csak fogalmad lesz, hiszen az egyáltalán nem biztos, hogy neked is annyi fok az optimális, mint az előző lakóknak.
Azt is megtudhatod ezekből, hogy milyen alapdíjak lesznek, amit mindenkor fizetned kell (pl..gáz vagy távfűtés esetén.)
A közös költség összegére, és az utolsó felújításra a házon (amire emlékeznek) szintén rákérdeznék.Ami még érdekes lehet - ha nincs klíma, de igényed lenne majd rá - hogy az épületre azt az érvényes szabályzások mellett fel lehet-e szerelni? (Szomszédot annyiból lehet érdemes megkérdezni, hogy ez neki rendben lesz, vagy épp feljelentget majd miatta?)
Egy rossz hozzáállású eladó biztosan nem jó élmény. Ezzel együtt, saját lakhatásra én úgy vennék lakást, ahogy tettük is: ha nem az van, hogy odamész és nagyon tetszik (érzed, hogy jó lesz neked, beleszeretsz
) akkor szerintem inkább keress tovább.
-
MrCsiT
addikt
válasz
robag93 #30352 üzenetére
sakal83-al egyet tudok érteni:
"De en tuti az Unicredithez mennek, mert a hitelbiztositassal egyutt verhetetlenek."Én itt írtam pár szót a hitelfedezeti biztosítás bankonként eltérő értelmezéséről.
A két termék nem egészen ugyanarról szól: a hitelfedezeti a visszafizetéssel kapcsolatos problémán segít, de pl. egyéb költséget (temetés, további költségek) nem fedez. Arra való a kockázati életbiztosítás.
Talán ebben a topicban (?) volt szó erről korábban, hogy ki mikor igen és mikor nem kötne ilyeneket. Az általános vélekedés az volt, hogy az ilyen biztosítások szükségessége függ a családi állapottól (hátrahagyottak helyzete) és a hitelnek az egyéb vagyonhoz viszonyított arányától.
-
MrCsiT
addikt
válasz
sakal83 #30344 üzenetére
A "nem jó irány" vélekedést - azaz, hogy megkérdezni az ügyintézőt arról, hogy mire alapozva jár el, az szerinted probléma - nem tudom magamévá tenni, amíg
- 3 ügyintéző ugyanarra a kérdésre 3 félét mond;
- a végén úgyis alá kell írni valamit, ami szabályokon alapul.Abban egyetértek veled, hogy nem kell úgymond "elmenni a falig", ha - végül is - a Te érdeked inkább a hitel megadása (
), de van ami jogos és van ami nem. Ennyit kell csak (tisztán) látni. (Lehet, hogy a 10% önerős hitelnél az összes számla adatainak vizsgálata is ilyen.)
Nem is kell tapasztalatért messzire mennem, itt egy saját: a közelmúltban egyik naaaaagy Zöld bank ügyintézőjétől kérdeztem valamit, mire egy "Szerintem.." -el kezdődő választ adott. Ezen a ponton mondtam, hogy rendben, az állítását legyen kedves a Bank vonatkozó szabályzatában visszamutatni. No, rögtön lett egy nála tapasztaltabb "Marcsika", aki másképp tudta a vonatkozó szabályozást..
-
MrCsiT
addikt
válasz
goodboy007 #30340 üzenetére
Én bekérném a kíváncsi ügyintézőtől az eljárását alátámasztó banki dokumentumot. Ha nem tudja egzaktul megmutatni, mit akarhat látni(hitel felvétel feltételei), na azt akkor ne kérje. Ha ezt nem szereti, kérj felettest.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #30056 üzenetére
Na várjunk egy picit: aki úgy költözik ki Szigetszentmiklós, Szigethalom vagy Tököl térségébe, hogy azt gondolja, hogy majd kocsival lesz "Jani", na az tökre benézi, ez tény. Ott el kellene fogadni, hogy felűlünk (nem írtam el a szót) tehát szééépen felűlünk a Hééééévre, és azzal lehet varázsolni, amarra' meg ott van Csepel (majd egyszer, ha sokáig mész.) és "mögötte" Pest..
Számomra érdekesebb a Dunaharaszti és Taksony vonal, ha nyugalmat és azért nem 0 szolgáltatást keresnék. Vannak szép terek, cukrászdák, szolgáltatók, akár helyi szinten, akár a környéken. Lehet sétálni, pihenni. Az emberek barátságosak - pl. megdöbbentő volt a kontraszt aközött, hogy mondjuk Bp. IV. kerületben nem köszön a Sparban a boltos, Taksonyban meg amikor megálltunk az üres zsemlés kosár előtt a Sparban, már jöttek is oda, hogy ha van kb. 8-10 percünk, sütnek nekünk frisset.
Ez talán a legnagyobb érték, amivel találkozni lehet: a kedvesebb, emberibb hozzáállás.
Ahol ez nincs meg, ott van baj szerintem.Utakból van ugyan hiány Dunaharaszti felé is (Soroksár felé reggel van szépen dugó, ott elférne több sáv is) de az 51-es és M5-ös még használható útvonal Bp-re. (További évekre nem garancia
)
-
MrCsiT
addikt
válasz
Dorian #30041 üzenetére
Ez nagyon tetszett.
Mindenkinek: a témaindítás - amire páran kicsit hevesebben reagáltak - az volt, hogy tényleg azt olvastam ingatlanosoktól néhány cikkben, hogy "Úristen, vissza az aglóból!!" - módba kapcsolnak sokan, akik megunták a "nincs betonút, meg.. semmi se" témát. (Nyilván a H-P (5 nap) HO-sok nem, de azért nem ők a többség szerintem.)
Itt viszont adja magát a kérdés amit feltettem, hogy akkor végül az agglo drágulni fog (volt, aki írta az agglo-s befektetési telket is ötletként) vagy épp fordítva: eljön a vásárlói kánaán a 20-30%-os alkukkal, merthogy "mindenki" el(vissza)költözik? (Egyszerre a kettő ugye nem fog menni, hogy dráguljon is, meg, hogy el is költözzenek.)
Erre írtam, hogy szerintem az árakat alapvetően az építőanyag árak támasztják meg (addig a pontig, ameddig 1-1 használt ingatlan árát még beletapossák a JTM-be a bankok egy-egy 2 keresős családnál) így én nem számítanék jelentősebb árkorrekcióra vagy akár alkupozícióra a jobb állapotú és/vagy frekventáltabb helyeken lévő ingatlanoknál.
Tehát az én megközelítésem a vásárlás szempontjából volt kérdéses: ki mire számít, merre mozdulhat a piac és az árak? (jósgömb nélkül.
)
-
MrCsiT
addikt
No de ha az agglo-ból visszavándorolnak a Bp-i panelekbe a dugóktól kiábrándult lakók, akiknek HO is OFF lett, akkor végül jó lesz az agglós telek?
..és ha az jó, akkor ott a házak értéke is nőni fog?
..vagy inkább csak a Bp-i paneleké?Csupa-csupa kérdés
Többen töprengtek, hogy az agglós ház árakat végül mi is támasztja meg? Szerintem, az építőanyag árak: ha valaki X milláért építhetne Y m2-t, és használtan (hasamra ütök) azt X-35%-ért megkapja ha nem is a legmodernebb, de jó állapotban (több pénze meg amúgy sincs rá, vagy több hitellel oldhatná meg) akkor ki fogja fizetni a kért árat a használtért is.
Más vélemény, gondolat?..viszont, akkor immár melyik területen is lesz áremelkedés??
Én a magam részéről némi stagnálást várok az árakban 1-2 éves időtávon, de a jó állapotú és/vagy frekventált helyeken az inflációs nyomás hatására nem látnék ilyen 20% vagy több alku pozíciót a vevőknél - inkább pár százalékot csak - mert az infla nyomás alá helyezi az eladót is, ha másik ingatlant venne, vagy akár csak amit vesz majd, azt felújítaná. (és ismét az építőanyagoknál vagyunk.)
-
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #29927 üzenetére
Ha szabad kérdeznem, milyen összegű havi jóváírást kértek ehhez a "Kamat: 6,29%, THM: 6,57%." hitelhez?
Gondolom, a végig fix-et választottad, ha azonos árban volt, mint a 10 éves kam.per-es?(Láttam korábban talán MBH-nál 600e- 1M-ig havi utalás elvártat. Utóbbi azért kicsit megdöbbentett. Még ha nem fizu elvárás, csak oda kell utalni, akkor se semmi.)
-
MrCsiT
addikt
Arról mit tudtok, hogy ha kiadok lakást, akkor annak a bevételét egy hitelfelvétel során beszámítja egy bank a JTM-be, vagy sem? (Nyilván szerződéssel alátámasztott kiadás esetén.)
Arra leszek még kíváncsi, hogy a mostanában induló otthon felújítási programnál mit kezd az MFB hitelnyújtó (pl. ugye a Gránit Bank) azzal a helyzettel, ha a felújítandó ingatlanon már van egy jelzálog a vásárláskori hitel miatt? Akkor ezt a programot bukja a felújítást tervező tulaj, vagy hitelkiváltás lehet, vagy.. mi egyéb?
-
MrCsiT
addikt
Kp-s vagy hiteles vásárlásról beszélünk?
Ha utóbbi, akkor a csökkenő banki kamatok miatt én várnék még. Ha érzelmi döntés (beleszerettél valamibe) akkor nincs kérdés.Ár tekintetében amit legjobb értékelést olvastam mostanában, az lassú, oldalazó áremelkedést írt (ne kérj forrást xD) olyan 0,5%-os átlaggal a jobb állapotú és/vagy lokalizációjú ingatlanoknál éves.alapon. Máshol és mások akár erősebb (10%-ot meghaladó) alkukról írtak, de azért azt vélem, hogy nem a jobb helyeken lévő ingatlanok esetében (vagy nem trend, hanem csak szerencse volt, hogy sikerült.)
Ha csak ennyi volna valóban az árak mozgása, ezt bármilyen átgondoltabb befektetés túlszárnyalja, így (ha ez maradna a növekedési ütem) érdemes lehet később vásárolniEnnél több találgatáshoz pedig már kell egy jósgömb is.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Drizzt #28499 üzenetére
" Hiteleknél egyébként ha 2-3 éven belül előtörleszteném, akkor mire kell figyelni?" - szerintem arra, hogy a forrást (amiből törlesztenéd) esetleg, be tudod-e úgy fektetni, hogy a banki hitelkamat fölötti kamatot realizálhass vele? Ha igen, akkor nyilván nem lesz célszerű előtörleszteni, amíg ez az állapot fennáll. Ha hozzáveszem, hogy a kamatkörnyezet változásával a hitelkiváltás lehetősége is adott lesz, akkor az elötörlesztési döntést kb. az döntheti el, hogy hagyni szeretnéd az ingatlanfedezet mellett felvehető/megtartott olcsó forrást a Banknál, vagy kezdesz vele valamit?
Fentiek nyilván nem opció abban az esetben, ha nem volna tartalék/bevétel a hitel törlesztésére, vagy az ettől való félelem motivál a részleges/teljes előtörlesztés megtételére.
A fentebb vázolt különféle díjakat egyébként tipikusan csak a teljes előtörlesztés esetén kérik vissza, tehát adja magát, hogy hagyni kell a 2-3 év után is valamennyi hitelrészt, és azt már majd csak akkor kifizetni, mikor az díjtalanul tehető meg. (ha "menekülnél" az ingaltantól, vagy pl. jelentős haszonnal eladnád, az persze már megint egy másik matek volna.)
-
MrCsiT
addikt
..és adásvételivel tudta igazolni a tulajdonjogát, vagy a közös képviselő 3 általánossal a fogalmat sem ismeri?
Képekhez: akár el- akár kiadás, szerintem a perspektivikus képek a jók: egy szobai kép készüljön már az ajtóból, lehessen látni teljességében az adott helyiséget, ne 3 sarkát 1 méterről, hogy csak találgathassa aki nézi, hogy végül mit is lát?
-
MrCsiT
addikt
Ha egy - mint a példában, 50M -s (de akár:10-60M-t is nézhetünk - hitelnél nem sikerül a felvevőnek gondolatban eljutnia épp oda, amit felvázoltál, hogy 10+ év alatt akármi (is) történhet, és így nem képez a váratlan eseményekre jelentős tartalékot (ezalatt min. 1 évnyi törlesztőre gondolnék) ahhoz, hogy maradjon mozgástere, akkor jogosan fog rosszul aludni.
Amit mások írtak, hogy adott esetben befektetési forrásnak tekintve a kapott hitelt, máris nyugodtabban lehet szemlélni az eseményeket, azzal teljesen egyetértek, viszont az már épp a fentebb vázolt "van tartalék" kategória lesz ismét, ahol a hitelfelvevő döntheti és dönti el, hogy még tovább használja a banki forrást, vagy előtörleszt.
Sajnos, az alacsony pénzügyi tudatosság miatt sokan buknak el jelentős összegeket is akár, csak mert az "úristen, nehogy hitelem legyen?!" álláspontot "tanulták" (értsd: épp, hogy nem tanulták.)
A "marad pénzed másra is?" kérdés már eleve problémás, mert azt feltételezi, hogy a hitelfelvevő átgondolás nélkül, anyagi háttér nélkül, kvázi "jump in the fire" módon fejest ugrott valamibe, amit nem lát át, nem ért és így persze tervezni sem tud. Akinél ez van, hát.. ott nagy baj van.
Racionális döntéssel igen, nyilván marad pénzed másra is. -
MrCsiT
addikt
válasz
Qtya123 #28096 üzenetére
A szigetelés egy érdekes kérdés lehet: mi a 10 emeletesnél (Káposztásmegyer 1 végénél) anno rákérdeztünk a közgyűlésen, hogy a T. Képviseletnek miért nem jut eszébe az akkori panelprogram a témában, erre közölték, hogy az érintett 120 (?) lakásos panel valami alapból jobb szigeteléssel készült, és arra még bevállalva a plusz szigetelést, az kb. sosem térülne meg.
Ezt nem tudom mennyire volt valós, és mellé természetesen nyilván ez nem igaz az Újpest Kp-nál /környékén látható esetleges régebbi panelekre.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #28091 üzenetére
Ami engem a minap (egy ideig nem jártam arra, 4. kerület Káposztásmegyer 1 vége felé) meglepett, hogy a reggeli órákban - vélhetően a Dunakeszi felől beáramló agglo lakók miatt? - nagyon durva araszoló autós sorokat láttam befelé irányba, Újpest Központ felé.
A tömegközlekedésben a kötött pályás 14-es villamossal olyan 14 perc a metró, vagy, 8 perc után vonattal további 14 perc a Nyugati, ami már ugye központi hely, tehát ez a része rendben van szerintem.
A 10 emeletes panelek előnye a lift. Csomagokkal felmenni lépcsőn (akár csak az elsőre) nem jó dolog, ilyen 3.-4. emeleteket (mondjuk: 4 emeletes, lift nélküli házban) már nem is említem, az szerintem élhetetlen. -
MrCsiT
addikt
válasz
Vision #27944 üzenetére
Unicredit hitelez vegyes falazatot is. (de pl. a CIB valóban nem.)
Érdekes kérdés egyébként még hitelfelvétel esetén a hitelfedezeti biztosítás (már, ha köt valaki) illetve az, hogy ez a szolgáltatás melyik banknál mennyit is fizet?
Ahogy tudom, ha pl. két adós veszi fel a hitelt, ez a szolgáltatás az Uninál kötve halálesetnél kifizeti a teljes hitelt, az OTP-nél meg csak az adott adóstársra eső "50%-ot." Ez szerintem elég erős eltérés, azonosnak nevezett és kb. azonos áron is adott szolgáltatásnál. -
MrCsiT
addikt
Szia,
Szerintem, az alábbi kérdéseket tedd fel magadnak:
- mennyire van ott, ahol szeretnéd?
- van-e a környéken másik, amit szintén ugyanennyire szívesen megvennél? (ha netán van, és az ára is hasonló, akkor összevethető lehet/alku alap lehet. Ha nincsen, az is alku alap, csak nem neked..)
- bosszantana-e, hogy ha mivel 2M-val "vacakolsz" egy hosszútávú dolgon, közben elvinné más a meghirdetett áron?
- mennyi időt kellene arra szánnod, hogy találj valamit, ami hasonlóan tetszik?Ha fentiekre vannak válaszaid, azzal a helyére teszed ezt magadban.
Nálunk az volt tavaly, hogy egyedi helyen (tó mellett) lévő ingatlant - mivel mi hitelesek voltunk - elvitte egy kp-s vevő, amikor ajánlatot tettünk, de végül visszalépett. Amikor megjelent, ráajánlottunk még +2M-t az első ajánlatunkra, de azt is tartotta. Ekkor tudtuk, hogy elvitte, mert még magasabb árat nem akartunk ajánlani és értelmét sem láttam volna úgymond versenyezni a kp-s vevővel. Amikor visszalépett, lett volna opciónk csökkenteni az ajánlati árat azzal a rizikóval, hogy az ismét nyílttá tett ajánlat miatt megint jön egy másik vevő, és ismét elbukjuk. Nem vállaltuk be, tartottuk az emelt összegű ajánlatot.
A pár nap alatt amíg azt gondoltuk, hogy elment, néztünk más házakat, de mind csalódás volt az.eredetileg kinézetthez képest. Tehát, ha alkudsz és közben elviszik, azt a rizikót te is futod, hogy mit találsz majd helyette?Majd oszd meg kérlek, mi lett végül?
-
MrCsiT
addikt
Amíg elkelnek az új építésű 60 m2-es sorházi "lakótelepek" 100M-ért (még agglo-ban is) addig valahonnan csak van pénz azokra?
..és ez azért húzza magával a használt piacot is valamelyest. Ha pedig lecsökken a vásárló réteg, akkor előáll majd valamiféle angol modell: kevés tulaj, sok bérlő.
Illetve, mint fentebb is írták, nyilván állapot és lokalizáció függő is az árképzés.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Pfiucska #27710 üzenetére
Azért érdekes kérdés ez, mert pl. amikor én tavaly előtt ősszel elkezdtem olvasgatni megtakarítás/befektetés/ingatlan és források témában, kissé megdöbbentem azon a gondolaton (és egyben: iszonyúan sajnáltam, hogy pár évvel hamarabb nem kezdtem el ezzel foglalkozni), hogy a magyar lakosság jelentős része rendelkezik ingatlan vagyonnal, ami alapja lehet olcsó forrás bevonásnak egy szabadfelhasználású jelzálog alapú hitelben gondolkodva, ahol a kapott hitelt mint befektetési forrást kezelve, olyan mértékű haszon lett volna realizálható, ami már szemmel látható.
A hitelképes korosztály nagy része viszont ha ott tart, hogy "Úristen, vsak hitelem ne legyen!" akkor ezt a lehetőséget számba sem veszi, így nagy haszontól eshet el.
(Később talán a portfolio írt cikket arról, hogy a "hitelből PMÁP" mekkora hasznot hozhatna.)
Én már fél évvel korábban javasoltam ezt egy barátomnak, de ő sem vállalta be, hogy a meglévő, hitelképes ingatlanjára felvett hitelből csináljon befektetést. Ez persze mindenkinek a saját döntése, ám mint kehetőséget sem átgondolni, az alacsony pénzügyi tudatosságra vall. (és itt látszik az, hogy az alap oktatás erre a témára nem terjed ki.)
Pedig, a több pénzzel jobb lehetőségeket (nagyobb lakás akár, vagy csak biztonsági tartalék képzése) kaphat, aki foglalkozik ezzel.A lakásárakról én azt gondolom, hogy a frekventált, divatos, vagy akár csak: összeszedett környéken lévő ingatlanok ára az inflációs hatás miatt nem tudhat jelentőset csökkenni. Mindig lesz pár olyan eladó, aki kényszerből alá áraz, de átlagos x % árcsökkenésre még 2-3 éves időtávon sem számítanék: a DKJ kamatok már most esnek szépen. Ez megágyazhat a lakossági hitelek kamatcsökkentésének, onnantól pedig, lesznek ismét többen vevők is, így a jobb állapotú ingatlanok ára sem lesz, amiért essen.
-
MrCsiT
addikt
válasz
Pfiucska #27705 üzenetére
Azért azt ne felejtse el senki, hogy a bankok a hitelfelvételhez kiapcsolódó kedvezményeket tipikusan visszafizettetik, ha 3 éven belül végtörlesztesz.
Azt meg senki nem látja még most szerintem, hogy a 3. évre majd hogy alakul a PMÁP kamat?(akár költség is lehet az előző 2 évnyi haszon terhére, ha pl. 11%-os hitelt vett fel valaki, és ez alatt lesz a kamat a 3. évben.) -
MrCsiT
addikt
válasz
Sztenly #27698 üzenetére
A jelzálog alapúnak alacsonyabb lesz a fizetendő kamata, tehát - hacsak a hitelező bank nem zárja ki a pénzügyi célú felhasználást - nagyobb haszon lehet rajta.
A "macera" több vele(biztosítás kötése az ingatlanra, földhivatali ügyintézés (2x: bejegyzéskor és visszafizetéskor is ugye), de szerintem jobban megérheti.
Nyilván ha valakinek a hitel "sátán" és hiába tudja, hogy akár "bármikor" visszafizethetné, rosszul alszik a ténytől, hogy hitele van, na neki nem való ezzel foglalkozni.
(Meg Erste Max hitelkártya sem, ami egyébként egy 200e-s keretet maximálva (egyszerűen , csak azt használva a boltokban) a vásárlásokra kapott visszatérítéssel kifizetné az összes, éves banki költséget)..
Nem vagyunk egyformák. -
MrCsiT
addikt
válasz
MrCsiT #27660 üzenetére
illetve, ahogy én látom: ha nem kötelező előtörlesztened (tudod fizetni a hitelt, és/vagy akár: többet hoz egyéb befektetés) egy további vonzata a megmaradt és félretett pénznek az esetleges biztonsági tartalék szerep(szükség esetére).
Ehhez persze kell annyi tudatosság, hogy ne elköltsd, hanem befektesd.
Azt is látni kell, hogy a felvett hitel öszege után az már fix összeg, a hosszú távú jellege miatt (normál esetben) egyre kisebb terhet ró a havi bevételre, tehát, csak annyi a kérdés, lehet-e több haszonnal befektetni azt a pénzt, minthogy visszaadod a banknak a tőkét(előtörlesztesz) ? -
MrCsiT
addikt
Megtak.topicban kaphatsz tippeket EP-hez.
Kérdezz rá a banknál azért, hogy kötelező-e adóstárs, vagy sem? (Az én jövedelmem is elég lett volna sztem, és kértek.)
Na várj egy kicsit: "Amint eladom a lakásom megy bele és rögtön feleződik az egész."
Ezt erősen javaslom, hogy beszéld át/gondold át a megtak. topicban: simán kijöhet az, hogy a felvett (minél nagyobb) banki hitel relatíve alacsony kamatánál nagyobb kamatot kaphatsz, ha előtörlesztés/saját erő helyett, használod a bank pénzét befektetésre, és a hozam/kamat kifizeti neked a banki kamatot.. -
MrCsiT
addikt
A "ha már megvan a hiteled" részhez egy tipp: igaz, nem brutális összeg, de az egészségpénztáraknál van arra lehetőség, hogy az ún. "családi kassza"- egyenleg terhére (ami 6 hónapja bent lévő összeget jelent ott) lehet kérni havi (jelenleg) max. 34.800 Ft törlesztési visszatérítést, hitelfelvevőnként, ha a törlesztő ennél több. Ennek az az értelme, hogy az egészségpénztáron átpörgetett pénz ugye pénztári befizetésnek fog minősülni, amire személyenként (összevontan egészségpénztárra és nyugdíjpénztárra, ha az is van) összevontan évi 750.000 Ft befizetésig jön vissza a köv. adóévben 150.000 Ft adó visszatérítés (20%), és mivel minden egészségpénztár azért levesz pár százalékot kezelési költségre, olyan 450.000 Ft/év befizetés csak ezzel összejön majd. (Én a Prémium EP-t szeretem, a viszonylag magas, 6%-os költsége mellett is. így nekem 14% marad meg, de ez is 63.840 Ft /év adó visszatérítés csak ebből. És ez persze a feleségemnél is jön, tehát 127e Ft/év lesz ennek a hozadéka (még csak 1 hónapja kezdtük el ezt így használni)).
Ja, azt ugye mondanom sem kell, hogy a Banktól a lehető leghosszabb időtávra kérd a hitelt?
Ezt nem mindenki gondolja így, de én - mivel nem látok előre 5 évet - inkább kitolom maxra a futamidőt, aztán majd a körülmények megmutatják, hogy mi lesz célszerűbb: hamarabb előtörleszteni (már ugye, ha lesz miből, de csak) vagy inkább tovább használni a Bank pénzét..
Ha lesz társad a hitelben (és szerintem fog kérni a bank, ha nem túl alacsony összegről beszélünk) akkor az ő jövedelme is beszámít majd a JTM-be.
-
MrCsiT
addikt
Ha KHR-ben rendben vagy, és a jövedelmed és az adott bank JTM számítása(tipikusan 55% körül, lakáscélú ingatlan fedezetes hitelnél) okés rád, sok gond nem lehet.
Erősen javasolt az eladótól nullás igazolást kérni a közművekre. (mi mondjuk utólagosan számoltunk el ezzel, de voltak spec. körülmények).Mi azért beírattuk a 90 napot a hiteles teljesítéshez a szerződésbe, pedig kristálytiszta paramétereink voltak a hitelhez.. ez persze egyedi megállapodás kérdése.
Inkább a hitel folyósítás utáni dolgokat( biztosítás bemutatása, földhivatali bejegyzés intézése) kell majd figyelemmel kísérned. Ezeket tipikusan 60 nap múlva ellenőrzi a bank, de benne lesz a szerződésben.
-
MrCsiT
addikt
Elméleti síkon, gyakorlatilag: ha te vagy a vevő, legalább 90 napot hagyass rá a hitel ügyintézésre, mint végső fizetési határidőt. Elvileg 60 nap alatt simán meg kellene kapnod, de ha mégsem jönne össze, ne bukd el a foglalót, maradjon időd mozogni, szervezni.
Azt is tűpontosan tudnod kell hiteles vevőként, hogy miből épült amit vennél, mert nem egy bank egyáltalán nem áll szóba veled, ha vályog anyagú rész is van. (Volt eset, hogy teraszhoz hozzáépítettek egy belépőt vályogból, amúgy full tégla volt a ház, de a 3 m2-nyi vályog hozzáépítésen ment el a hitel.)
Ahogy tudom, pl. a CIB nem hitelez vályogot (vagy akár: vegyes falazatot), de pl. az Unicredit már igen.
További érdekesség lehet, ha szeretnél hitelfedezeti biztosítást: elvileg az arra jó, hogy ha (tipikusan) egy pár felveszi a hitelt, de az egyik tag hirtelen meghalna, a biztosítás kifizetné a hitelt, tehát a másik fél a nyilvánvaló lelki teher mellett az anyagitól legalább mentesülne.
Namármost, ezt az OTP úgy kezeli, hogy mivel tipikusan 50-50%-ban tulajdonosok a hitelfelvevők, így csak az egyik félre eső 50%-ot fizeti ki a náluk köthető biztosítás ilyen esetben. Ellenben, az Unicredit olyan biztosítóval van szerződésben, hogy ilyenkor a teljes hitelt kifizeti a biztosítás a fennálló tartozást. Ez elég csúnya "apró betű" szerintem a hitelező bank kiválasztásban, egy láthatóbb összegű (30-40M) hitelnél. -
MrCsiT
addikt
Ha nem úgy lett megfogalmazva a szerződés, hogy kitérjen arra az esetre is, hogy akkor mi van ha az egyik fél visszalép, akkor ott súlyos gondok vannak szerintem, mert vélhetően másban is pongyola lehet.
A tipikus az, azt hiszem, amikor visszalépésnél a foglalót bukja a vevő, míg eladói oldalon mintha a 2x-ese járna vissza? De ennek benne illene lenni a szerződésben.
-
MrCsiT
addikt
Unicredit - mint eleve is legolcsóbb hitelnyújtó akkor - szó nélkül hitelezte a vegyes falazatot tavaly nyár végén.
Amelyik banknak kell az ügyfél, nem szórakozik ezzel. Ha meg igen, annak nem kell.
Az jogos, hogy meg kell nézni, nézetni szakemberrel vétel előtt, hogy ne legyen meglepi.
De a hitel része vegyesre azért nem lehetetlen. -
MrCsiT
addikt
válasz
Drizzt #26722 üzenetére
Hogyan kapnál egy 70 m2-es lakásra 55M hitelt? Ott mennyi a vételár? A teljes árból 80% talán, amit max. hiteleznek(vagy csak 75%?
akkor: 74M a vételár?).. ez akkor azt jelentené, hogy van 75M-ért új építésű ? - mert használtban egy 70(inkább: 68) m2-es panel bőven nem 75M, inkább max. 55M lehet - és mellé: hány vásárló (pár) tudná az ehhez szükséges JTM-et, hogy 470e-s törlesztőt vállalhasson? Nekem ez nehéznek tűnik, és kicsit kérdőjelesek számomra így a leírt számok. Mire gondoltál pontosan?
OK, visszaolvastam, hogy 11. kerületről volt szó korábban. De miért éppen az? Mi a gond például a 4. kerülettel? Ott azért csak mások az árak. Értem, hogy a Rózsadombon is lehet nézelődni, de ott azért gondolom, nem a 75M-s lakást keresők nézelődnek.
-
MrCsiT
addikt
válasz
axioma #26310 üzenetére
Örülök, hogy eltérő véleményekkel tudjuk segíteni _NCT-t.
Az én történetem: amikor 2006-ban egy akkori 40e-s havi költséges albérletből tudtam váltani egy 40e-s havi törlesztésű 20 éves lakáshitelre, eszembe nem jutott volna magasabb törlesztőt vállalni azzal, hogy rövidebb időtávot szabok - magamnak. Azért magamnak, mert ha a tőke rendelkezésre tud állni a végtörlesztéshez, akkor nyilván kifizeti a hitelfelvevő (ha a piacon jobb kamatot nem kap: ez azért nem mindig lehetetlen).
Azzal, hogy hosszabb futamidőt választottam - bár abban igazad van, hogy a teljes törlesztendő nő az időtávval - maradt forrás más tervekre is.
Volt később olyan ismerősöm, aki az életkörülmények változása miatt, az akkori 120e-s törlesztésű hitelét elbukta. Akkor én nagyon örültem, hogy én messze lehettem ettől.Egyéni döntés, az biztos..
-
MrCsiT
addikt
A lakáshitel hosszú távú dolog. A sok éves hitelek egyik alapvetése, hogy - normál esetben - annak terhe az évek alatt a növekvő bérek miatt egyre kisebb százalékkal terheli majd a havi bevételt. Ennek maximalizálására, én mindenképpen a lehető leghosszabb időtávra javaslom felvenni a hitelt.
Tedd mellé, hogy ha több a bevételed és megtakarítást tudsz képezni, akkor abból (ha az elérhető betéti kamatok nem magasabbak, mint az általad felvett banki hitel kamata) majd lesz lehetőséged előtörleszteni. Amíg magasabb a kapott (mondjuk: állampapír) kamat, addig pedig jobb ötlet nem kifizetni a hitelt (a bank pénze neked hoz kamatot.) Tovább gondolva, ha kevesebb önerővel kezdesz neki, akkor a maradékot félretéve lesz egy biztonsági tartalékod váratlan esetekre, illetve, hogy ha később kedvezőbb hitelkamat lenne elérhető, akkor át lehet majd váltani a hitelt a kedvezőbb kamatozásúra - ez nekem mind a futamidő maximalizálása felé mutat. Plusz, egy ingatlan vásárlásnál kiderülhet néhány előre nem látott kiadás, amire szintén jó ha lesz (marad) pénzed.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Bemutatkozott az ASUS ROG Crosshair X870E Apex alaplap
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Milyen TV-t vegyek?
- Vacsora az elnökkel: kilőtt Trump mémcoinja
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Manjaro Linux
- EAFC 25
- Elder Scrolls IV - Oblivion - Olvasd el az összefoglalót, mielőtt írsz!
- Linux kezdőknek
- Fujifilm X
- További aktív témák...
- BONTATLAN ÚJ iPad Pro 2022 2024 M2 M4 Chip 11 és 12,9 128-2000 Deák Térnél Azonnal ÁTVEHETŐ
- ÚJ Bontatlan Apple Macbook AIR M2 , M3 , M4 Legújabb magyar billentyűzet 1 év Garancia Deák Térnél.
- AKCIÓ ÚJ Bontatlan Macbook Air 13,6 M4 10CPU/10GPU 16GB/512GB SSD TOUCH ID - Magyar Azonnal Deák tér
- BONTATLAN Új Magyar Magic Keyboard és Smart Keyboard iPad Pro 12.9 Azonnal Átvehető DEÁK Térnél Átve
- ÚJ BONTATLAN Apple Watch Se Series SE 2024 40-44mm Azonnal Átvehető DEÁK TÉRNÉL 1 Év apple Garancia.
- 120 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I9 13900K / RTX 4080 / 32GB RAM / 1 TB SSD
- Bowers/Wilkins PX8 fejhallgatók (dupla Bluetooth eszköz csatlakoztatása!)
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Fém, összecsukható és kihúzható fotó állvány eladó
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest