Hirdetés

2019. június 16., vasárnap

(#351) vodkaboy22 válasza lancerboy (#350) üzenetére

vodkaboy22
(PH! addikt)

MInél nagyobb vasmag annál jobb. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#352) Mikisys válasza CPT.Pirk (#349) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Mi a helyzet?
Megjött az új fejhallgató?
Várunk némi beszámolót, hogy merre változott a hangzás.

Üdv!

(#353) CPT.Pirk válasza Mikisys (#352) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Őőőő nem voltam elég figyelmes mikor a német nyelvű hirdetésre lecsaptam. Ugyanis sikerült fejhallgató helyett egy garnitúra új fül szivacsot rendelnem a nem létező fejhallgatóhoz. :DDD Figyelem az ebay-t, hogy hátha felbukkan hozzá való fejhallgató.

Amúgy tegnap nyomattam a csövest, a meglévő sony fejhallgatómmal elégedett vagyok a hangzásával. Mindenféle részletet kihallani vele filmekben, zenében.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#354) Ereshkigal

Ereshkigal
(őstag)

Egy jó csöves valakinek? ;] :W

cli; hlt

(#355) bkercso válasza Ereshkigal (#354) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

A többi hirdetése is zseniális.

Hifi erősítők, DAC-ok, tápegységek készítése: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/index.html

(#356) Williamgrant

Williamgrant
(PH! kedvence)

Sziasztok!

Nagy pörgést sajnos nem látok ebben a topikban, de azért hátha óriási szerencsém van, segítséget vagy tippet kérek.
Adott egy Grundig Stereomeister 15 csöves rádiós erősítő. Kiváló állapotban van, gyakorlatilag minden reggel ez szolgáltatja a reggeli rádiózás élményét nekünk. Két ITT Hyperion H3-60 hangfal van rádugva.
Kb. egy évvel ezelőtt a jobb oldali hangszóró felől szakadozások, majd teljes elnémulás jött. Maga a hangfal jó, mert ha a bal oldalit csatlakoztatom a jobb oldali helyére akkor sem szól, viszont a bal sávon mindkét hangfal működik. Ha kihúzom a bal oldalt és a jobb csatlakozóba dugom, akkor ismétlődő kattanások hallatszódnak. Igazság szerint néha akkor is, amikor nem dugom át, de ez kb. 2-3 havonta fordul csak elő (mármint a pattogó hang). Bár nem értek hozzá, azért lekaptam a hátsó oldalát a rádiónak, amire fel van szitázva a csövek jelölése is. Ránézésre úgy néz ki, mintha a két oldalhoz tartozó végfokok az ECLL-800-asok lennének (azok vannak közel a csatlakozókhoz is), de párban vannak még az ECC-808-asok is. Utóbbiak hátrébb vannak a panelen, bontás nélkül valószínűleg nem is férnék hozzájuk, és a 800-asokkal ellentétben be vannak burkolva valami alumínium köpenybe. Szóval azokon azt sem látom hogy izzanak-e, a 800-asok szépen világítanak, mondjuk azt nem tudom ettől még biztos jók-e.
Örülnék ha csak csövet kellene cserélni benne, mert láttam hogy ebayen (bár nem olcsón) szép számmal lehet venni mindegyiket (vannak párban is).

Mit javasoltok további lépés gyanánt?

Üdv: WG.

https://hardverapro.hu/apro/hp_powerup_hatizsak_ph_egeralatet_ph_golyostoll_eg/hsz_1-50.html

(#357) Mikisys válasza Williamgrant (#356) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Először meg kell nézni, hogy a csatlakozó aljzatnál jó-e a vezeték, nem tört-e el a forrasztása, vagy maga az érintkezője?
A két végcsövet (ECL80) kikapcsolt, lehűlt állapotban meg kell cserélni, ha a hiba megfordult, akkor a süket oldali cső a hibás.
A cső érintkezik-e e foglalatában rendesen? Csőfoglalat vezetékei, forrasztások jók-e?
Kapcsoló kapcsolja-e a hangszórókat?
Ha igen, akkor azt a kapcsolót is meg kell vizsgálni, forrasztások, vezetékek a kimenőtranszformátoron.
A panelen nincs-e szakadás, repedés?
Ha mindezek után sem lett jó, akkor műszeres mérésekkel kell kideríteni a hiba okát.
Sok sikert!

Üdv!

(#358) Mikisys válasza Mikisys (#357) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Újra megnéztem a képeket, azok az ECLL800-as csövek elég ritkák.
Privátban is írtam.
Ellenőrizni kell több mindent, ahogy írtam.

Üdv!

(#359) Williamgrant válasza Mikisys (#358) üzenetére

Williamgrant
(PH! kedvence)

Köszi, a két csövet megcseréltem, a hiba ugyanaz, tehát nem "vándorolt" át.

https://hardverapro.hu/apro/hp_powerup_hatizsak_ph_egeralatet_ph_golyostoll_eg/hsz_1-50.html

(#360) xxlongikaxx

xxlongikaxx
(fanatikus tag)

Valaki epitett mar Marantz 8b replicat, valami elerheto kimento trafo gyartot es tipust tudna valaki mondani?

(#361) Mikisys válasza xxlongikaxx (#360) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Transzformátor készítést vállal a H&M Trafó Kft, interneten elérhetők. (hmtrafo.hu)
Jó minőséget tudnak, elfogadható áron.
-
Abba nem érdemes belevágni, hiába Marantz.
-
Hammond, Lundahl, Tango transzformátorok, de pontos paraméterek szükségesek a megfelelő megvásárlásához, a két utóbbi már drága kategória.

Üdv!

(#362) Mikisys válasza Williamgrant (#359) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Mi a helyzet? Változott valami, megjavult-megjavíttattad?

Üdv!

(#363) lancerboy válasza xxlongikaxx (#360) üzenetére

lancerboy
(senior tag)

Trafó ügyében már kaptál régebben választ. Nem jött be?

(#364) xxlongikaxx válasza lancerboy (#363) üzenetére

xxlongikaxx
(fanatikus tag)

Kaptam meg regen, de az nem a Marantzhoz volt. Inkabb olyat keresnek ami legyartott trafo, peldaul ST35 hoz van 3 fele gyarto is akinek a trafoja jo. De 8b hez nem igazan talaltam megfelelot. Egyelore tajekozodom hogy mi lenne a tokeletes valasztas egy PP erosito epiteshez. Eddig amiket nezegettem az a ST35, 8b, es az ST70.

(#365) DDL válasza xxlongikaxx (#364) üzenetére

DDL
(őstag)

Traföt adatok nélkül nem fog neked csinálni senki. A kapcs. rajz alapján (meg a jó sok tapasztalat) meghatározhatóak a trafó tervezéshez szükséges kiinduló adatok. De az így legyártott trafó jelen esetben kis eséllyel lesz olyan, mint az eredeti marantz.
Szerintem ha nincs tapasztalatod, akkor maradj az ST70-nél. Egyszerű, első rúgásra indul hozzá való trafót több cég is kínál akár itthon is. A hangja sem rossz. Az elmabajon minden rendelhető hozzá.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#366) Mikisys válasza xxlongikaxx (#364) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Mekkora teljesítményű végfok érdekel és milyen végcsövekkel?
Milyen végcső-kimenőtranszformátor csatolással, üzemmóddal, SE, azaz együtemű, vagy PP(ellenütemű), PPP(párhuzamos ellenütemű), PP-UL(Ultra-lineár), Quad, McIntosh, Bereskin-féle, stb.?
A, AB, vagy D-osztályú végfok, normál vagy rácsáramos beállítással?
A kimenőtranszformátor méretezése szempontjából nem közömbös a végfok üzeme, az áramfelvétel miatt, amihez hozzájön a terhelhetősége (kimenőteljesítmény).
Ha van kiindulási alap, leírhatnád, hátha tudunk segíteni.

Üdv!

(#367) Williamgrant válasza Mikisys (#362) üzenetére

Williamgrant
(PH! kedvence)

Egy régi cuccokat javító csávónál van. Remélem meg tudja csinálni...

(#368) Williamgrant válasza Mikisys (#362) üzenetére

Williamgrant
(PH! kedvence)

Szia!

Közben kiderült hogy az egyik ECC 808-as van meghalva rajta. Szétnéztem erre-arra, kértem ajánlatot az elektroncso.hu oldalról és ebayen is nézelődök.
Telefunken ECC 808 párt találtam a neten, azt írja az eladó hogy AVO test szerint tube1= 1,35 - 1,4 mA, tube2= 1,4 - 1,45 mA. Ezek használt cuccok. Ha nem kapok újat végül (vagy túl drága lesz) ezeket bevállalhatom?

Köszi!

(#369) Mikisys válasza Williamgrant (#368) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Írtam privát üzenetet.

Üdv!

(#371) bkercso válasza jancsi69x (#370) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

Itt nem szabad hirdetni, tedd át az apróba kérlek (Hardverapró)! :) Amúgy sem írt ide fél éve senki, így nem valószínű, hogy sokan észrevennék. AVX.hu-n is hirdetheted még.

Hifi erősítők, DAC-ok, tápegységek készítése: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/index.html

(#372) jancsi69x válasza bkercso (#371) üzenetére

jancsi69x
(újonc)

Köszi, leveszem... Nem túl népszerű fórum...:)

(#373) kammerer válasza jancsi69x (#372) üzenetére

kammerer
(PH! nagyúr)

Szűkkörű hobbi manapság.

Lakott sziget-Bogár a hangyabolyban-Válaszd az életet

(#374) Tomacko válasza jancsi69x (#370) üzenetére

Tomacko
(őstag)

Én még fel tenném a Hifipiacra is.

JVC HA-M55X http://hardverapro.hu/tag/tomacko Ha nem ismered meg a barátság titkát, igazán nem is tudsz semmit. Tomi ---ZTE Grand X IN--->Motorola Atrix 4G--->Sony Xperia S--->Huawei Ascend P6 ---> Asus Padfone S

(#375) GML

GML
(őstag)

Üdv.

Apósom hagyatékában van 3 csöves erőlködő. Ezek közül szeretnék egyet választani. Ismeri valaki az alábbiakat?

Dynacord Eminent
Michelson & Austin TVA1
Filson Tube amp

(#376) kammerer válasza GML (#375) üzenetére

kammerer
(PH! nagyúr)

A Filson esetében nem tudom, miről van szó (merthogy kellene lennie típusszámának az azonosításhoz), a másik kettő klasszikus darab.

Hallgatnivalónak a kettő közül szerintem a Michaelsont érdemesebb. A Dynacord inkább hangosítási célú volt annak idején - ami nem jelenti azt, hogy hifire ne lenne kiváló. Jóféle csöves erősítők, a TVA1 újabb, és annak a hangja is "modernebb" mint az Eminentnek - és jobb is. A Michaelsonból persze jobban lehet pénzt csinálni, ha az a cél.

Apósodnak kereskedése volt, vagy csak a saját örömére gyűjtötte azt a sokmindent?

[ Szerkesztve ]

(#377) GML válasza kammerer (#376) üzenetére

GML
(őstag)

Elkérem a Filson pontos típusát, mint ahogy az Eminentét is.

Saját magának gyűjtögette. 😃

(#378) kammerer válasza GML (#377) üzenetére

kammerer
(PH! nagyúr)

Az Eminent pontos típusnév - illetve lehet Eminent II is.

(#379) GML válasza kammerer (#378) üzenetére

GML
(őstag)

Erre gondoltam. ;)

(#380) kammerer válasza GML (#379) üzenetére

kammerer
(PH! nagyúr)

Jogos.

(#381) bta1 válasza xxlongikaxx (#364) üzenetére

bta1
(senior tag)

Ha ST70-et szeretnél venni, szvsz mindenképpen keresd meg Bigit az indexes fórumról, ő részletesen el tudja neked mondani, mire kell (nagyon!) odafigyelned, ha jót akarsz magadnak. [Pl: 4 alapváltozata volt, és nem mindegyik szól jól. Jelentős részüket értékesítették DynaKit-ként, így adta magát a pancser belebuherálás lehetősége...]

A teljesítményerősítő-építést, bármennyire izgalmasan hangzik, felejtsd el... házilag még a legegyszerűbbnek tűnő csöves előfokot sem egyszerű dolog jó hangúra megcsinálni - pedig olyanra akkor is szükséged lesz, ha most nem hiszel benne.

(#382) salesman válasza bta1 (#381) üzenetére

salesman
(őstag)

Bigi a mágus!

(#383) Dißnäëß válasza bta1 (#381) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Jé, egy csövi topik.
Csend van itt.
Főleg, ha a hsz-ek dátumait is nézem.

Vajon megépített vmit a tervezettekből ?

Minden rosszat el tudok képzelni magamról, de hiába.

(#384) bkercso válasza Dißnäëß (#383) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

Az 1. és 4. képen pl. a topikindító kreálmányai hangszerei láthatóak, de már régen láttuk őt PH!-n...

(#385) Dißnäëß válasza bkercso (#384) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

És a többiek munkája ? Én februárban esek neki egy OTL-nek, utána a JJ KT88-asasimat kellene üzembe helyezni. (Itt még hezitálok, hogy a már letekertetett kimenők elbírnák-e a KT88-asok helyett a böhöm KT150-eseket és akkor a két KT88-at eladom. Ha nem, maradnak és beépítem).

Lassan 2 éve csúszó projektjeim, ki tudja mi miatt ... költözés, munkahelyváltás, stb. Az élet.. :) :((

[ Szerkesztve ]

(#386) bkercso válasza Dißnäëß (#385) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

Nem tudom; én elkötelezett félvezetőpárti vagyok. :)

(#387) Dißnäëß válasza bkercso (#386) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Ha már elköteleződés, én meg a jó finom pu**it szeretem. :)

(#388) CPT.Pirk válasza Dißnäëß (#385) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

OTL az jó dolog, nekem olyan fejhallgató erősítőm van most csővel. Csak ne lennének olyan drágák a normális E88CC csövek. :)

"Ha már elköteleződés, én meg a jó finom pu**it szeretem." - ebben eddig nem kételkedtünk, de most hogy ezt külön leírtad, már senki nem fogja elhinni. :P

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#389) Dißnäëß válasza CPT.Pirk (#388) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

:DDD :DDD :DDD

Az OTL egy Tim Mellow féle móka, itt várnak már a szatyorban a 6S33S-V csövik bevetésre.
25 Watt 8 Ohm oldalanként, az már szól :D Remélem, szép hangút sikerül építeni belőle. Mókás lesz.

[link]

(#390) salesman válasza Dißnäëß (#389) üzenetére

salesman
(őstag)

A trafó honnan van?

(#391) Dißnäëß válasza salesman (#390) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Toroid.hu-val letekertetjük, vagy egy másikkal, többen is készítenek jó minőségben toroidokat itthon, akár totál impregnálással is. Google segít: "toroid trafó" és "trafó gyártás" és hasonlókra. Meglepett, hogy többen is foglalkoznak ezzel. Van egy lengyel cég is, [link] - ők kicsit csicsázzák a dolgokat, látszik, hogy minőségi munkát végeznek, az árakat még nem kalkuláltam át Ft-ra, így erről nem tudok nyilatkozni, ár/értékben jók-e. Ezek a lengyelek is árulnak mindenféle egyebet is a trafókon kívül.. jó forrás..

Kérésre, ha specifikálja nekik az ember (szerintem angolul elég), legyártanak bármilyen extravagáns design-t - de az itthoniak is, nem fontos északra menni. Legalábbis réz réz, trafó trafó, megfelelő szakértelem és méretezés esetén nem hiszem, hogy egy polírozott krómozott kupak lenne a megváltás. De mindenesetre a linket bedobtam.

(#392) bkercso válasza Dißnäëß (#389) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

A C1, C2, C3, C4-en nagyon sok múlik. Próbálj szerezni teflon kondikat, vagy valami jófajta motorindító MKP-t! Elkókra meg Rubicon ZL vagy vlm hasonlóan jó. :) Bár a csövikhez nem értek, de ezek alap dolgok. :B

(#393) Dißnäëß válasza bkercso (#392) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Meglátjuk, van mindenféle, papír-olajoktól kezdve a műanyag vacakig minden. Ami a jelútban lesz, nyilván ott törekszünk kicsit megvuduzott fajtákra is, na azért Shakti követ nem teszünk az erősítőre a végén, az biztos. :DDD Hát kb. ennyi. Majd kialakul. :K

Még jön előtte egy EAR-Yoshino 859-es is, balanced inputtal kiegészítve, átméretezve KT88-akra. Itt már le van tekerve kimenő, táptrafó, minden. Ez kezd. OTL nyár ha ez a tempó marad. :D

(#394) salesman válasza Dißnäëß (#391) üzenetére

salesman
(őstag)

Dys-cus, a TC erősítők atyja mindíg hangsúllyozza a trafó igen fontos szerepét a hangminőség kialakulásában.
Korrekt a lengyel cég honlapja. :R

[ Szerkesztve ]

(#395) salesman válasza Dißnäëß (#391) üzenetére

salesman
(őstag)

Jópofa ez az erősítő!
[link]

(#396) bkercso válasza Dißnäëß (#393) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

Ezen áll vagy bukik a dolog. Lomexes mozorindító mkp. :K Az orodz olajpapírok nagy része koszol magadban, ill. Pár száz óra járatás kell nekik.

[ Szerkesztve ]

(#397) Dißnäëß válasza bkercso (#396) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Amerikai oldalról vásárolok mindent, nálam se régi nem lesz, se orosz, mármint kondi. Ellenállások is kintről (vagy ekvivalens EU helyről, Német, Anglia), sehonnan máshonnan. Tudom, drágább így, de az építés és a saját készítés öröméért csinálom, na meg az eredeti ár alatt még így is lazán bent leszek. Nekem sem a legyek hordják össze, de ráköltöm a minőségi alkatrészekre, amit rá kell. A tippeket köszi. :R

(#398) Dißnäëß válasza salesman (#395) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Igen, gyönyörű dolgok vannak. :K Én ebbe a beteg ötletbe vagyok még szerelmes, ahhh.. csodás kütyü. Csak lazán szétfűti a házat egyedül :D

(#399) Dißnäëß válasza salesman (#394) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Ezt mindenki hangsúlyozza. :D Az EAR-nek a kimenői a KT88-asokhoz már megtekertetve egy Nyíregyháza melletti régi ex-BEAG-os "tekerő cég" által. A táp toroid. Ma már a kimenőt is azzal próbálnám ki, elég egzotikum a toroid kimenő, de ezek már készen vannak. :)

(#400) bkercso válasza Dißnäëß (#399) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

A mag anyaga a lényeg, az adja a linearitást. :) Miből van, FeSi, szalag stb? A Finemet-et (nanokristályos szalag) kipróbálnám szívesen kimenőben.

(#401) Dißnäëß válasza bkercso (#400) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

hipersil, nem vuduztuk túl.

(#402) Dißnäëß válasza bkercso (#386) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Az aktív háromutas mélyeimhez 2 mosfet végfok tervben. ;]

[ Szerkesztve ]

(#403) bta1 válasza bkercso (#400) üzenetére

bta1
(senior tag)

Nem olcsó játék, bár a kínaiaknak köszönhetően most már 120 ezerből kijön egy tiszteségesebb méretű kimenő nanokristályos magjának párja;) :DD A miskolci ismerős, aki nemrég próbálta, azt mondta, a jobb hangúak közé tartozik.

(#404) bta1 válasza bkercso (#392) üzenetére

bta1
(senior tag)

C1, C2, az minek oda? Gyári készülékekben sincs, ráadásul rossz helyre van rajzolva. A poti előtt lenne értelme, de csak elvileg...

(#405) bta1 válasza Dißnäëß (#389) üzenetére

bta1
(senior tag)

Ha elkészül az OTL, és még mindig építhetnéked van (nem akarlak előre elkeseríteni..), akkor a maradék 6sz33sz triódákkal meg lehet próbálni egy ilyet. A játék kedvéért, első közelítésben valami mezei 3%-os körüli Si-vasra.
Lényeges, hogy 6n5p vagy 6n6p 1975 előtti gyártású szaratovi legyen, ne akarj javítani a kapcsolástechnikán, a tápokban pedig jó hangú FRED-diódákat ill. puffereket használj. A slusszpoén, amit talán senki sem gondolna, hogy meglepően érzékeny a stabcsőre. Raytheon a javallott;)

(#406) xxlongikaxx válasza bta1 (#381) üzenetére

xxlongikaxx
(fanatikus tag)

Most latom csak ezt a hozzaszolast, regen jartam erre.

Nos mindenkeppen epiteni fogom, eloszor is szeretek epiteni, villamosmernok vagyok ugyhogy a muszer hansznalat sem okoz problemat. Igaz csoves erositokben nem vagyok otthon, de valami ujat mindig tanulni kell.

Meg nem valasztottam ki mit epitsek, meg gondolkozom, es most hangfal epitesben vagyok epp:)

(#407) bta1 válasza xxlongikaxx (#406) üzenetére

bta1
(senior tag)

Akkor biztos nyilvánvaló, hogy a C1-et nem lehet csak úgy kivenni - viszont miért is ne lehetne -mondjuk- kompenzálni a visszacsatolás által rácsellenállásra juttatott áramot?
Kérdés, ér-e ez a kapcsolás annyit, hogy áttervezzük? Szerintem nem, bár én könnyen beszélek... az OTL nem az én világom.

(#408) salesman

salesman
(őstag)

Üdv urak!

Érdemes ilyen előerősítővel kiváltani egy 20 éves ONKYO A-RV 410 erősítő MM bemenetét?
Dual 505-3 + Ortofon Blue lenne elötte.

https://www.ebay.de/itm/MM-Phono-Plattenspieler-Rohren-Vorverstarker-AUX-Tube-Stereo-Preamplifier-SILBER/272462394778?hash=item3f7006359a:g:NawAAOSwOIJacoNf

(#409) Dißnäëß válasza bta1 (#405) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

Szintén zenész, most olvaslak.

Költöztem, munkahelyváltás, most ismét váltok, húh... !! Közben kettőt fordult a világ, OTL lehet csúszik, közben 4db 6C33C-B itt virít, vakarózok, mi legyen.

Mert módosultak az igényeim is közben :U

1. Kell vmi kis sztereó a számítógéphez. Ülök, monitor mellett két szolídabb hangfal, hozzájuk vmi épkézláb motyó.

2. Eléggé beletemetkeztem legutolsó itteni hsz-em óta egy nagy szobai háromutasba, mivel nyáron úgy döntöttem, szanálom és baltával szétvágom a 20 éve épített mdf nagy háromutasokat. Megmenekült 4 Somogyi 30-as mély (még az első szériás AH3030-asok), két Somogyi közép (SK 150-25) és két kitudjamilyen selyem dóm (mágnesen DMT-107SW). Lehet valami vékony állóba összerakom oldalfalba épített mélyekkel hugomnak, bár az is lehet, hogy felajánlom vkinek, mérje ki őket Thiele-Small-ra és vigye el.. nem tudom még. Kamaszkori projekt volt ..

3. Nnna, de most benéztem ide, épp olvasgatok, ráfutottam egy bejegyzésre valahogy (ne kérdezd) :D guglin keresztül DDL fórumtárstól és láttam, elég "csöves" :) Gondoltam, benézek akkor ide, van-e valami esemény, történés itt. Hát igen, nincs tolakodás a szóért a topic-ban :D Mindenki a D osztályokat élvezi, én meg épp azon filózok, kerítenem kellene egy elektronika magántanárt, hogy agyontanuljam az erősítő építést. Alap dolgokat főleg, Mosfet-ben is érdekelt vagyok (bocs, mea culpa). :)

Szóval nem tudom, mi lesz a nagy csövekkel és lesz-e ÓTÉELL. :F Lehet PC-hez megépítem végül, vagy apámnak (villamosmérnök) ajándékba egyszer valamikorra, nem tudom. Van köztünk 220km, ritkán látom, tuti értékelné, rengeteget épített régen.

[ Szerkesztve ]

(#410) DonThomasino

DonThomasino
(PH! kedvence)

Tervezgetek egy csöves erősítőt építeni.
Lehet hogy kicsit vad a kérdés.
A kérdésem az lenne mekkora különbség van a NYÁK os
és a légszereléses kivitelezés között?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#411) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#410) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Régen nem volt normális nyák. :D

Komolyra fordítva, a nyákkal masszívabb, jobban átlátható erősítőt lehet vele csinálni, de tudni kell hozzá jó nyákot tervezni, az nem triviális.

Egy egyszerű PCL/ECL86 SE kapcsoláshoz mondjuk mindegy, hogy melyiket választja az ember mert annyira kevés alkatrészből áll. (ami ráadásul nagyon jól szól és nem is drága)

(#412) DonThomasino válasza CPT.Pirk (#411) üzenetére

DonThomasino
(PH! kedvence)

Jól sejtem hogy egy jó nyákkal azért
könnyebb a kivitelezés mint légszereléssel ?
Vagy ez csak az én fejemben van. :D

(#413) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#412) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Igen. Beforrasztod a csőfoglalatot meg az alkatrészeket, aztán be kell kötni max 4 vezetéket per csatorna és megy. Meg valamennyivel biztonságosabb is a véleményem szerint.

Amúgy javasolt betervezni anódtáp lemerítő ellenállást az erősítőbe, hogy kikapcsolás után ne maradjon töltve az anód kondi(k).

Egyébként milyen erősítőt tervezel csinálni? Normál erősítőt vagy fejhallgatónak OTL erősítőt?

[ Szerkesztve ]

(#414) DonThomasino válasza CPT.Pirk (#413) üzenetére

DonThomasino
(PH! kedvence)

Még semmi sincs kőbe vésve.
Ami biztos hogy rengeteg tudást kell még beszippantanom hozzá.
Egy normál audiophile erősítőt szeretnék.
Ez GU-50 van most tervbe véve. [link]
Írtad hogy a nyák tervezés nem túl egyszerű , egy ilyen rajz pl kevés ahhoz hogy elkészítsék?

(#415) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#414) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Nem olyan nagy kunszt nyákot rajzolni, anno a PCL86 SE ős modelljének 1 oldalas nyákot csináltam amit házilag martam le. Olyan is lett, azóta se láttam senkinél pixeles vezetősávú nyákot. :)

Annyira egyszerű volt a kapcsolás, hogy egy oldalon be lehetett huzalozni és még jól is működött. Azóta megtanultam nyákot rajzolni, de persze most se az elkészült rendes kétoldalas nyákokat, se a projektet nem találtam meg. :D

Utoljára egy DAC + E88CC közös nyákját csináltam meg, az felülről ilyen lett:

A PCL86 SE annyira egyszerű, hogy meg lehet építeni a csőfoglalat lábain. Vagy fogsz próbanyákot, azon megcsinálod majd azt lefújod nyák védő, forrasztható lakkal és már kész is van az örökös nyákod. A fenti képen lévő erősítőhöz tartozó táp nyákját így csináltam meg 2 éve, príma azóta is.

A GU-50-et még nem volt szerencsém élőben hallani, se holtamban, így nem tudok róla mit mondani, de a szakmai hírnevemet rá merem tenni, hogy az az igen egyszerű PCL86 SE amit fent mutattam az egy igazán jó hangú erősítő és az általa szolgáltatott zenei teljesítmény elegendő egy lakásba, nincs szükség push-pull rendszerű erősítőt csinálni.

Addig is amíg kitalálod mit szeretnél, állj neki beszerezni hagyományos fénycső fojtót, más néven fénycső balasztot. A legjobb az ami két körös, ezekből jó megcsinálni a táp CLC vagy CLCLC szűrését.

(#416) bkercso válasza CPT.Pirk (#415) üzenetére

bkercso
(PH! nagyúr)
LOGOUT blog

Olyat, ami nem búg, nem gerjed stb. azért nem mindig egyszerű összehozni.

(#417) CPT.Pirk válasza bkercso (#416) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Ez a sima SE kapcsolás teljesen brumm mentes volt, ráadásul AC fűtéssel, csak a fűtés egyik ágát kellett lekötni a sasszira. Ha a sasszi kialakításával tisztában van valaki, akkor ezt a kapcsolást nehéz elrontani, a nélkül viszont nem érdemes erősítőt építeni mert csak szívás lesz.

(#418) Dißnäëß

Dißnäëß
(senior tag)

Sziasztok, érdekes témát hozok: nem tudom, ismeritek-e a Tim de Paravicini féle EAR-859-et (SE) és 861-et (PP), Enhanced Triode Mode -ú erősítőket (a fantázianév semmi extra, segédrácsban hajtja a tervező a csöveket).

Nekem nagyon megtetszett ez a fajta üzemmód és a kísérletezést is szeretem, viszont külföldi fórumon azt a tanácsot kaptam, hogy nem túl optimális az általam kinézett KT88-120-150 szériás csövekre átméretezni a kapcsolást és így megpróbálni, mert a segédrácsban hajtáshoz olyan cső kell, aminek érzékeny a rácsa. Bármi, aminek G2 fesz-e nagyjából 400V vagy több, nagyon erős hajtást igényel, ahol maga a meghajtó fokozat lehet a limitáló tényező az erősítő design-ban. Elvileg a segédrácsban hajtott üzemmódhoz a legjobb a régi TV-s csövek, mint pl. az eredeti design-ban lévő EL519-es, vagy ahhoz hasonló modellek.

Érdekelne a véleményetek minderről. Vannak egzotikumai ennek a kapcsolás fajtának, viszont szeretnék többet kivenni egy (átméretezett) pushpull 861 alap design-ból, az eredeti kapcsolás típust és annak előnyeit megtartva. ((Skicc legalul). [link]

A célom egy lényegesen bivalyabb teljesítményre képes AB pushpull, aktív háromutas rendszer közepeit hajtani, de továbbra is ebben a segédrácsban hajtott trióda kapcsolásban. Gondoltam, kifaggatlak Titeket kicsit, hátha valaki futott már bele ilyen egzotikumba, épített hasonlót esetleg, nem tudom.

De ha alacsony rácsfesz-ű valami egzotikum orosz csövet tudtok ajánlani, ami megfelelően méretezve lényegesen nagyobb teljesítményre képes, mint az EL519 (és ekvivalensei), arra is vevő lennék, mert .. talán abból is lehetne főzni valami érdekeset.

(#419) Mikisys válasza Dißnäëß (#418) üzenetére

Mikisys
(őstag)

Ezekkel a kapcsolásokkal nem érdemes foglalkozni, a benne szereplő csöveket nem lehet helyettesíteni semmi mással. Ha mégis megépítenéd, akkor számtalan hibajelenséggel, gerjedéssel kell megbirkózni a szokatlan vezérlési és visszacsatolási módok miatt, ami spéci-műszerek és mérések nélkül nem fog sikerülni.

Üdv! BUÉK!

(#420) Dißnäëß válasza Mikisys (#419) üzenetére

Dißnäëß
(senior tag)

A műszerezettség adott, de ezek szerint akkor senki nem ment még ilyen alternatív irányokba el. Köszi.
És BUÉK :)

(#421) bta1 válasza DonThomasino (#410) üzenetére

bta1
(senior tag)

A légszerelés (a faék egyszerűségű dolgokat leszámítva) jobb helyeken forrléces szerelést jelent, így a NYÁK saját hangkaraktere kimarad összképből - bár ha elég ügyesek vagyunk, az így beiktatásra kerülő rövid vezetékdarabkákkal többet lehet rontani ;] Nem utolsó buherátorszempont, hogy 2-3 fokozatot átgondoltan szépen légszerelve az alkatrészcsere gyorsabb lehet.

Összetettebb, 4-5 fokozatú elektronikáknál célszerű nem túlbonyolítani az életünket, és a jól bevált nyáknál maradni.

(#422) bta1 válasza CPT.Pirk (#415) üzenetére

bta1
(senior tag)

Kb. ilyen kapcsolású volt a nagyszüleim csöves FF tévéjének hangvégfoka. Akkor még nem tudtam, hogy az is hifi... :DDD

Félreértés ne essék, egy korrekt triódás SE megfelelő hangsugárzóval (ez rendkívül fontos!) nagyon szépen és jól tud szólni, moderált hangerő mellett a legtöbb fajta zenén nincs hiányérzet.
(Rövidebben: a PP-troll nem én vagyok.)

Értem én, hogy fillérekből mi mást lehet építeni, csakhát az erősen kompromisszumos, borzasztóan hangszórófüggő (és rosszabb tranyós erőlködőkből még így is majmot csináló) alapkapcsolás hibáin a fojtós szűrés sajnos nem segít.

[ Szerkesztve ]

(#423) CPT.Pirk válasza bta1 (#422) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Nem csoda, hogy TV-ben láttad, kifejezetten TV-k számára készült ez a fajta erősítő cső, ahol előny volt az, hogy mindössze 1 csővel meg lehetett oldani a hangzást. Ráadásul megfelelő táp és megfelelő trafó mellett még igen jól is szól.

Itt nálam 5 csatorna volt megépítve (anno 5.1-et akartam építeni belőle, csak a PP kapcsolást a basszusnak sosem építettem meg), 4 nagy és egy center hangszórót használva. Hátul két Magnat sonobull zárt, elől két nagy, saját építésű nyitott hangfal volt, az MNC Eclipse 1 széria cuccaiból építve, hangváltóval, ahogy kell. Ezekből látszik, hogy nem volt igazán minőségi cuccom itthon.

Viszont ilyen környezetben a 86SE panellakásban már nem tolerálható hangerőt nyújtott hallható torzítás nélkül és abszolút nulla alapzajjal (AC fűtés, egyik felé GND-re kötve).
Ezek a tulajdonságok azok, ami miatt bátran merem ajánlani ezt a kapcsolást. Valamint saját szubjektív véleményem az, hogy a mód ahogy megszólaltatta Johhny Cash-t, az igazán egyedülálló volt, élettel töltötte meg a zenét, pedig szegény ember már rég nem él.

Mire lenne képes egy ilyen erősítő igazán komoly hangfalakkal? Hmmm.

(#424) bta1 válasza CPT.Pirk (#423) üzenetére

bta1
(senior tag)

Itt nem az a lényeg, hogy "tévében látttam", hanem hogy egy az egyben ugyanaz az alapkapcsolás.

"Mire lenne képes egy ilyen erősítő igazán komoly hangfalakkal? "

Hát ez sajnos nem így működik. Aki sokszor cserélt készüléket, és így próbált magasabb szintre lépni, tudja, miről beszélek. Különösen igaz ez egy ilyen extrém magas kimenőimpedanciájú csövesre, ami igencsak megválogatja, milyen hangsugárzóval hajlandó viszonylag normálisan együttműködni.

(#425) CPT.Pirk válasza bta1 (#424) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

"Itt nem az a lényeg, hogy "tévében látttam", hanem hogy egy az egyben ugyanaz az alapkapcsolás." - erről beszéltem.

A hangfalast meg akkor átfogalmazom. Az MNC egy megfizethető bóvli, de a bóvlik között akkoriban ők adták meg egyedül a Tie-Small paramétereket a hangszórókhoz, ami alapján egyáltalán el lehet indulni hangfalat tervezni, míg pl. SAL cuccoknál csak watt, átmérő meg ohm szám volt, ami édeskevés...

Az ennél jobb hangfalnál meg arra gondoltam, hogy olyan kategóriás hangfalra kellene egyszer rákötni a cuccot, ahol nem jön ki a 3 hangszóró 10e forintból... Akkoriban nem volt és most sincs olyan ismerősöm, akinek lenne ilyen cucca, így ez nem fog megtörténni. Annyit tudok mondani, hogy akkoriban mikor terveztem az erősítőt, akkor pár vakteszt leírását elolvasva azt láttam, hogy egy normálisan megépített PCL86SE erősítő elég jól pariban volt a jelentősen drágább cuccokkal is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.