Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • poci76

    aktív tag

    válasz Németh Péter #6869 üzenetére

    Ha valaki gyakran használja majd hosszabb ideig (>15-20 perc) 100%-on a legerősebb, 170 W-os TDP-jű ZEN4-et, annak lehet, hogy érdemes vízhűtést tenni rá, de általában egy jó léghűtés is elég lehet.

    A fogyasztás azért nő, mert a gyártók igyekeznek a lehető legnagyobb teljesítményt kicsiholni, hogy a tesztekben megelőzzék a másikat. A procis topoicokban sokszor írnak róla, hogy pl. felére veszik a maximális fogyasztást, miközben a számítási teljesítmény sokkal kevésbé esik. Ha ugyanazt a procit gyártanák alacsonyabb csíkszélességen, akkor kevesebbet fogyasztana.

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Németh Péter #6869 üzenetére

    sokat szamit a hutes mert a boost erosen fugg a homerseklettol.
    ha tuningmentesen alapon ( esetleg PBOval ) hasznalod, azert a jobb leghutok ( pl. az emlitett Noctua ) megfogjak az 5950X -et is. ( elvileg 140W a teteje, gyakorlatilag meg meghajtva olyan 170W korul )
    A problema a lapkak pici felulete, ugyan az 5950X -ben ketto van, de ettol meg relative megis pici marad a hoatado felulet.
    12900K - annak a top fogyasztasa gyarilag is joval a Zen 3 felett van megadva, ( PL2 Limit = 240W ) igaz csak ~1 percig tartja, de azert azt mar nehezebb leggel huteni.

    ** a csikszelessegcsokkentes mar nem hoz annyit a konyhara, mint regen.

    [ Szerkesztve ]

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Németh Péter #6869 üzenetére

    > 5950X-es új gépen.
    > a Noctua NH-D15-nek a TDP-je 220W ha jól értem.

    a pcx-nél is van pont ilyen konfig
    5950X + noctua NH-D15
    szóval mennie kell vele :-)

    > Az sem világos, ha csökkentik a csíkszélességet,
    > akkor nem kéne csökkenni a fogyasztásnak is?

    csak akkor ha
    - közben nem növelik a magszámot 8-ról a duplájára (16!)
    - és nem kapcsolják be az overlockot.

    de amúgy "undervolt"-olni is lehet,
    vagy alacsonyabb frequencián járatni ..
    Nem véletlen, hogy a szerverek 2.5 Ghz körül mennek.

    és ekkor jelentősen kevesebbet fogyaszt!

    de ezt már a régebbi zenekkel is csinálták
    https://lists.dragonflybsd.org/pipermail/users/2018-September/357883.html
    ( pl. 160W -> 85W -ra leszabályozta és a teljesítményből alig vesztett)
    Ha nem kell PBO és Overlock .. meg .. akkor elég türhetően fogyaszt

    --------------
    de amúgy én elméleti ember vagyok ..
    a gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezőket itt találod
    https://prohardver.hu/tema/amd_ryzen_9_7_5_3_5600x_5800x_5900x_5950x_zen_3_am/friss.html

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz Németh Péter #7954 üzenetére

    Az, hogy érdemes-e, mindig nagyon pénztárcafüggő.
    Ha valakinek a pénz nem számít, mindenképpen a legjobbat akarja, akkor járható út, hogy bevásárol egy >$500-os alaplapot és hozzá a 7700X-et azzal a felkiáltással, hogy majd amikor megjelenik az X3D verzió, akkor csere.

    Ha a pénz számít, akkor szerintem érdemes megvárni a B650-es lapok rajtját, és még azután is 1-2 hónapot, mire elmúlik az újdonság felára. Addigra meg már talán majdnem itt van az 7000X3D.

    Én a 5800X3D-ről nem váltanék.
    De az a "baj", hogy én nagyon árérzékeny vagyok, garasoskodok. Nem biztos, hogy én megfelelő vagyok a "megéri-e" kérdés megválaszolására, ha valaki olyan kérdezi, aki mondjuk félévente félmilliós büdzsét szán a hobbijára. Mindenképp hallgass meg másokat is.

    Egyébiránt az 5800X3D esetén volt egy olyan kihívás/nehézség/korlátozás, hogy a lapka feszültsége nem mehetett egy bizonyos érték fölé, ami frekvencia regresszióval járt. Ennek tudtommal nem fogyasztási okai voltak, hanem a TSV illesztéseknél található "forrasztóanyag" (bump) nem bírt magasabb feszültséget. (Gondolom valami hasonló jelenség lehet, mint a hagyományos izzóknál az izzószál.)

    A pletykák szerint ezt a problémát sikerülhetett kiküszöbölni. Amennyiben ez igaz, úgy a 7000X3D már nem fog frekvencia regresszióval járni, ezért nagyobb lehet az előrelépés a V-cache használatával, mint az 5800X3D és az 5800X között volt.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Németh Péter #7959 üzenetére

    Ok, értem
    Az 5800X3D továbbra is remekül versenyképes a játékokban és szoftverekben, ahol érvényesül. A 7700X ezt általánosan hozza. Mivel kb egy árban is vannak, ezért az általános jóság alapján inkább a 7700X lenne javasolható.
    Viszont az AM4 platform költsége legalább fele, de inkább harmada az Am5-nek. Minimum pár hónapot kellene várni ahhoz, hogy megjelenjen a B650. Persze ez már attól is függ, mennyire akarsz jövőálló platformba beruházni. Egy drága X670E-vel bevásárolhatod magad a PCIe5 világába, aminek lehet, hogy 1-2 év múlva lesz csak érdemi haszna. És lehet, hogy csak akkor, ha sávszélesség-érzékeny dolgokat csinálsz az ssdken vagy bővítőkártyákon.

    Az biztosnak tűnik, hogy az AM4 bár még eléggé versenyképes, és jó áron kapható, de nincs továbbfejlesztési lehetőség. Egy AM5-be fél év múlva bepattimthatod a 7000X3D procit, 2 év múlva a zen5-öt 3 év múlva zen5X3D-t.

    Esetleg Intel oldalon is szétnézhetsz. A raptor lake vegyesfelvágott. Hasonlóan dead end, mint az am4, de MT teljesítményben többet nyújthat,.mint egy zen3, de ehhez sajnos kellhet a drága DDR5, de valószínűleg ott már olcsóbbak az alaplapok, mint AM5-höz.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák