- Házimozi belépő szinten
- Plazma TV topic
- A Windows 11 lett az úr az asztali PC-k piacán
- TCL LCD és LED TV-k
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Kezdő fotósok digitális fényképei
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- OLED monitor topik
- Analóg fényképezés
Új hozzászólás Aktív témák
-
biga
őstag
''Egy tuti biztos 2év múlva sokkal több lesz a munkanélküli és kevesebb a diák!!!''
Hibás logika. A legtöbb munkanéküli akar dolgozni. És ehhez bármit megtesz, ha kell iskolába jár. És nem kellene azt elhinni, hogy a felsőoktatás alatt nincs semmi. Iszonyatos hiány van szakmunkásokra pl. Maximum aki nem alkalmas főiskolára, az majd lesz esetleg megbecsült(!!) szakmunkás. -
biga
őstag
Nem! A jobb tanulók nem hiszem, hogy ez alapján lesznek (emlékeim szerint se a szorgalom, se a tudás nem pénzért kapható dolog). De lehet, hogy ők is el fogják végezni valahogy a sulit, ha kettessel is. Csak most már nem az én zsebemböl. Az meg nekem nem fáj. Viszont te esélyesebb lehetsz, ha rá leszel kényszerítve, hogy tanulj.
#392: Szerinted ez itt a többiekre nem vonatkozik? Miért gondolod, hogy csak neked fáj, ha szorítanak.
[Szerkesztve] -
biga
őstag
Én dolgozom tanulás mellett! Tudom milyen munka mellett dolgozni. Nem leányálom, de nincs más lehetőség. Tudod az az idő pont 16 éve múlt el, hogy alanyi jogon bárkinek ingyen jár minden szolgáltatás, majd az állam fizeti. Ez a rendszer nem erröl szól. Itt piaci alapon dől el minden, és itt bizony fizetni kell mindenért, amit meg szeretnél kapni. Lehet, hogy nem igazságos, de az előző verzió sem nagyon jött be.
-
biga
őstag
válasz
Retekegér #376 üzenetére
Én a tervezetet olvastam még. Ott az volt, hogy az elején még nem kell fizetni (első félév vagy év?), hanem az első értékelhető eredmények alapján határozzák meg a finanszírozott 15%-ot. Szóval egyenlő az esély. Szegény családbol származó is elkezdi, jól tanul, ingyenes marad. Hol itt az egyenlőtlenség?
-
biga
őstag
válasz
Motion_Blur #368 üzenetére
Miért kellene színötös diploma ahhoz, hogy elfogadjam, hogy egy ''szolgáltatásért'' fizetni kell? Tudom, jön a demagógia, hogy az államnak mekkora szüksége van szakemberekre, és ehhez oktatás kell. Csakhogy ez úgy van, hogy az országnak jó szakemberekre van szüksége, nem bulizásbol jelesre végzettekre (illetve felőlem azok is lehetnek, csak fogadják el, hogy az már pluszszolgáltatás). Nem tökéletes a rendszer, de előtted a lehetőség, legyél jó szakember a témakörben, kerülj közel a tűzhöz (ha alkalmas vagy rá, akkor elérhető), és csináld meg jobban. Százezrek fogják megköszönni, ha jobbat ki fogsz tudni találni...
Azt meg hogy milyen az én anyagi helyzetem (tele lennék dellával?), az szerintem bár nem ide tartozik, de megsúgom, 2 gyereket nevelek nem túl jó fizetéssel, nejem GYED-en van, és fizetem egy lakás, meg egy kocsi törlesztőrészletét. Engem is sújt az összes megszorítás (sőt, kb az én rétegemet érinti leginkább), de - bár nem örülök neki - elfogadom, hogy ez van (bár még nehezen tudom elképzelni, hogy fogok kijönni). Ennek ellenére most is tanulok, és nem ingyen. Sőt, néha azért fizetek egy rakat pénzt egy-egy vizsgáért, mert nem tudtam rá felkészülni. De nem verem az asztalt, hogy bocs, ugyan hülye voltam, de miazhogymár fizetnem kell?
Azt ne várd el tőlem, hogy a zsebemböl még bulizásra is teljen Gipsz Jakabnak, aki évekig elhúzza a sulit, mert mennyivel kényelmesebb, mint tanulni, majd utána beállni az igába, mint mindenki más.
Szóval vissza az agyarakkal, még az általad olyan megcsinálhatatlannak tartott Műegyetemet is el lehet végezni kettesnél jobb eredménnyel is. De megjegyzem, ha nem lehetne, akkor is pont ugyan annyi esélyed lenne rá, hogy ha kiemelkedsz a többitöl (mondjuk 3-as vagy), akkor is bekerülsz a kalapba, mert az átlagot veszik alapján, és abból számolják ki a finanszírozott 15%-ot. -
biga
őstag
válasz
#51736960 #365 üzenetére
Erre utólag sokan rájönnek egyébként. Csak addig jár a szája a legtöbb embernek, míg épp hallgató. Azt hiszik, elvesznek tőlük valamit. Mikor kiesnek nagy nehezen az egyetem kapuján, és sok dilettánssal kell versenyezni, akkor rájönnek ők is, hogy milyen felesleges pénzkidobás volt ez a sok semmire sem jó ''szakember''.
-
biga
őstag
Úgy látom kényelmetlenül érint pár embert, hogy mostantol tanulni is kell a felsőoktatásban. Pedig eddig milyen jól el lehetett lébecolni az időt évekig az én pénzemböl.... (Bár szenved némi hiányosságtol ez az elfogadott tandíjrendszer, de pusztán a tandíj igen is hasznos dolog.)
-
biga
őstag
A legnagyobb gond egyébként éppen ez a diákhitellel. Ha számolsz mondjuk 8 félévet, és vegyél fel ez alatt 25e Ft-ot havonta, akkor a végén ugyebár 1M Ft tőketartozással számolhatsz (+10% kamat). Ha te ezt ugyebár a fizetésed 6%-val fizeted (iiletve ugye az első 2 évben a mindenkori minimálbér 6%-val), akkor tényleg 4-6e Ft körül fizetsz havonta. Pusztán egy gyorsz számolás: fizetsz 6e-t első évben, tehát fisszafizetsz 6*12e-t=72e. De annak az 1M Ft-nak az éves 10%-a 100e Ft. Ergo a helyett, hogy csökkentetted volna a tartozást, csak nő folyamatosan a tartozásod. (Ezt hívják ugyebár adósságcsapdának). És én 6e Ft-al számoltam, mikor mindenki csak valami 37xx Ft körülre van kötelezve az első 2 évben. Kijelenthetjük, hogy hacsak nem fizetsz eleve jóval magasabb összeget vissza havonta, vagy nem keresel nagyon jól, hogy a kötelező 6% jó magas legyen (esetleg egy összegben visszafizeted), hogy az életben nem fogod visszafizetni azt az 1M-Ft-ot (+kamatok).
-
biga
őstag
Komolyan megkérek azért minden hozzászólót, hogy azért minimum tájékozódjon már a helyzetröl, hogy mi is a téma. Nem arrol van szó, hogy mindenkinek ''alanyi jogon'' bevezetik a tandíjat, hanem hogy utólag, ha elég jól keresel, akkor hozzá kellene járulnod a tandíjhoz. (Most a megoldás minőségi lehetőségéröl ne beszéljünk, korábban már aggályoskodtunk-e miatt itt páran). Ez márpedig (a korábban említett aggályokat persze figyelembe véve) teljesen normális dolog. Az alapelv ennyi: Szolgáltatást veszel igénybe, tehát fizetned kell érte. Sarkítva mondom: ha te valamihez értesz, és ezt sokan szeretnék tőled megtanulni, tehát az oktatása hivatássá válik számodra (hogy aztán ebböl profitot teremtsenek elő), akkor te is jogosan elvárod, hogy ezért neked valaki fizessen.
A topic lényege meg az, hogy ennek a reális, szociálisan is megfelelő lehetőségeit pro és kontra megvitassuk. De ismétlem, nem mindenkire kiterjedő, alanyi jogon fizetendő tandíj befizetéséröl van szó, egyenlőre. (Tehát az eszetlen, a realitásokat mellőző hsz.-ok szerintem nem viszik előre a beszélgetés menetét) -
biga
őstag
válasz
concret_hp #165 üzenetére
És az idióta utólagos tandíjfizetés esetén ezek nem is fognak fizetni egy fillért sem, mert annyit valószínűleg nem fognak keresni. Ezért kellene bevezetni ilyen helyeken kiemelten a tandíjat. Kompenzálják jó embereknél ösztöndíjjal. A többi meg fizessen és kész. Max meggondolják, hogy csak az ''ingyen papírért'' megéri-e felsőoktatásban részt venni, és talán még marad valami a hajdani hiteléböl a magyar felsőoktatásnak.
-
biga
őstag
''mar akkor isjobb ha az adofizetok penzen fizeti egy reszet az adott korhaz, mert akkor legalabb itthon dolgozik''
Közben én is épp módosítani akartam a hsz.-omat, mert végiggondolva én is épp erre a következtetésre jutottam. Végül is az is jó, ha közpénzböl (ergo nem történik igazi megtakarítás stb), de viszont egy ilyen szerződéssel ''ideköt''. Hosszú távon ez is kifizetődő megoldás. -
biga
őstag
Az ok, hogy esetleg tanulmányi szerződés címén pl a kórház átválallja ezt a díjat, de ehhez ugye piaci alapon működő kórházak kellenének, mert ha most átvállalná, akkor csak átcsoportosítanák az én (és az összes adófizető) pénzét, nem történne igazi megtakarítás/hiánycsökkentés.
-
biga
őstag
Csakhogy aki nem teszi zsebre (és hidd el, sokan vannak ilyenek), az bizony összesen ennyit keres + ügyelet, ami ugyebár 32 óra meló egyhuzamban, és a 31 és feledik órában ugyan úgy hiba nélkül, vidáman kell csinálnod a dolgodat. Ott már nem is tűnik valami jó fizetésnek. A kezdő orvos ismerősöd gondolom ezt elfelejtette említeni...
-
biga
őstag
Olyan érzésem van, hogy szörnyeket keresel az ágy alatt. Ez nem politikai kérdés, mint amit te szeretnél csinálni belőle. Értsd meg: nem szivatás, ha neked, mint leendő jó szakembernek növelik az esélyeidet azokkal szemben, akik balf@szok a szakmához! Egy jó tandíj-ösztöndíj rendszer segítené a tehetségeseket, és visszaszorítaná a tehetségteleneket. Legyél tehetséges, és támogatnak! Hol itt a szivatás?
emitter: mihez képest állítanák vissza? 16 évvel ezelőtt nem is volt tandíj! Folyamatos bevezetésröl van szó, remélhetőleg struktúrális átalakításokkal együtt.
[Szerkesztve]
[Szerkesztve] -
biga
őstag
Szerintem sok ember szemét bántja a szakmunkások képzése. Főleg azért, mert botor módra megszüntették (Sajnos ma magyarországon már nincs szakmunkásképzés
). Csak szakközépiskolák vannak, amik ilyen-olyan módon ugyancsak a felsőoktatás felé irányítanak. Így elértékteleíntve az érettségit, és űrt hagyva a szakmunkák piacán (sajnos a diplomás már nem nagyon akar kalapácsot fogni...). A bolognai folyamat egyébként szvsz ugyen ezt a hibát követi el, csak egyel magasabbra helyezi a mércét. A bachelor képzés válik alappá, ezzel elértéktelenítve azt hosszú távon, miközben a szakemberhiányra nem ad igazi megoldást. (A master-szint már jó lenne, de ehhez stabil alap kellene). Az általános iskolával talán csak egy baj van manapság, hogy liberalizálni próbálják folyamatosan. Pedig ott nincs helye demokráciának (kérdezz meg egy tanárt, hogy mennyire tudja az írni-olvasni alig tudó 6. osztályos, hogy neki milyen jogai vannak. Érdekes, a kötelességei már alig jutnak eszébe. Ilyen körülmények között - na meg a silányuló tanárképzés támogatásával - nehéz minőséget produkálni)
[Szerkesztve] -
biga
őstag
A tandíj bevezetése nem most került először szóba. Az elmúlt 16 évben folyamatosan vezetgetik be itt-ott (előtte ingyen tanult mindenki, bár azért igaz, hogy olyan is volt, hogy ha nem volt megfelelő a ''káderlapod'', akkor nem jutottál be az istennek sem). Most csak újra felhozták, mint lehetséges befoltozandó lyuk. Mellesleg mint említettem, a tandíjnak az egyik legnagyobb hatása pont az lehetne, hogy szabályozni lehetne vele, hogy melyik szakmára van inkább szükség (egyet értek veled, hogy a pontok nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket). Amire szükség van, ott csökkentett tandíj, amire kevésbé, az emelt. És mindenütt lehetne ösztöndíjjal kompenzálni.
finest: szerintem nem fikázta senki a bölcsészeket, mint ahogy egyik szakot sem. Ha te bölcsész vagy (főleg ha jó bölcsész vagy!!), akkor főleg neked érdeked, hogy ne higuljon fel a szakmád, ami elkerülhetetlen, ha elárasztjuk a munkaerőpiacot sokszor dilettáns szakemberekkel. Nem azt mondtam, hogy mindenki fizessen, hanem ha jó szakember vagy, akkor pl ösztöndíjjal kompenzáljanak! A rendes szakmunkának mindenütt van becsülete. Szeretnék én annyit keresni, mint egy profi autószerelő, vagy gázszerelő! Pedig ott sincs diploma...
[Szerkesztve]
[Szerkesztve] -
biga
őstag
Ezért írtam azt, hogy ennek ellenére én nem az állami támogatást venném el tőlük (hiszen orvosokra nagyon is szükség van), hanem kötelezném az államilag finanszírozott orvosokat (mérnököket stb...) pl, hogy a diploma megszerzése után minimum x évig a szakmájában itt dolgozzon. Ha ez nem tetszik, és ő rögtön a diploma után el akar menni külföldre, hát menjen, de azzal azt is vállalja, hogy behajtják rajta a tandíjat.
Az ösztöndíj jó rendszer lenne, ha van eszed, nem csak a ''mindegy, csak diploma legyen'' eszme hajt, akkor kapsz ösztöndíjad, ami kompenzálja a tandíjat. Így legalább segítjük a valóban jó szakembereket, anyagi helyzetétl függetlenül, és visszaszorítjuk a felsőoktatásra melegedni járókat. (Azt meg nagyon el kellene felejteni, hogy mindenkinek ''kötelező'' diplomát szerezni. Nem diplomásokra van szükségünk vég nélkül, hanem jó szakemberekre! Ebben benne vannak a mérnökök, orvosok, jogászok, tanárok stb ugyan úgy, mint a szakképzett festők, kőművesek, vízvezetékszerelők, autószerelők stb) -
biga
őstag
A tandíj bevezetésével egyébként elég jól lehetne szabályozni azt is, hogy hova mennyi ember menjen. Pl. jogászbol, közgazdászbol bölcsészböl (statisztikák szerint) már most több van, minr homokzsák a gátakon. Ott pl be lehetne vezetni a tandíjat, mérnökböl, vegyészböl stb meg hiány van. Ott növeljék az államilag finanszírozottak számát. Kiegészítésként bevezetném az államilag finanszírozott képzéseknél, hogy minimum mondjuk 5 évet az országban kell dolgozni (vagy 3, mindegy), vagy fizesse ki ő is a tandíjat. Az én adómbol ne angliai orvosokat, német mérnököket képezzünk...
[Szerkesztve]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- Házimozi belépő szinten
- Plazma TV topic
- Windows 10
- Motorola Edge 40 - jó bőr
- Milyen légkondit a lakásba?
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- A Windows 11 lett az úr az asztali PC-k piacán
- TCL LCD és LED TV-k
- További aktív témák...
- Bomba ár! HP EliteBook Folio 1040 G1 - i5-G4 I 8GB I 256GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
- HP ProBook 430 G4 Pentium 4415U (bios jelszavas)
- Telefon Felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- 134 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX8H) - Intel Core i9-13900HX, RTX 4090
- Beszámítás! Sony PlayStation 5 PRO 2TB Digital játékkonzol extrákkal garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest