Hirdetés

Aktív témák

  • Yaye

    őstag

    válasz mhif #11 üzenetére

    Sajnos nem találtam a kamerához pontos specifikációt, a gyártó honlapján sem látom.
    Így többé-kevésbé láttatlanban csak tippelni tudok. A ''szitás piszkos maszatos foltok'' alatt a kép egész felületén egyenletesen látható erős szemcsézettséget érted? Azt hívják ''képzajnak''. Jelen esetben szerintem (!) 3 tényező kombinációja okolható érte:

    1: Az olcsó, egészen picike, zajos érzékelő. Ezzel nincs mit tenni, ez ennyit tud. Olcsó webkameráknál ez általános jelenség.
    2: A gyenge fényviszonyok. Ha kevés a fény, akkor a kamera jelerősítéssel kompenzál, ami a kép zajtartalmának drasztikus emelkedéséhez vezet. Vannak kamerák amik kevés fénynél nem erősítenek, hanem simán sötétek maradnak.
    3: A kamera valódi fölbontása nem 640x480, csak 352x288 pixel. Ha ez igaz, akkor a 640x480 fölbontású képeket interpolálással állítja elő, így az eredendően pixelnagyságú ''zajszemcsék'' is nagyobbak, hagsúlyosabbak lesznek. Szinte minden low-end kamera tud ilyen pszeudo-640x480 képet adni, és akkor persze már a dobozára is rögtön ráírják nagy betűkkel hogy ''640x480''. Csak azt nem hogy ez nem valódi fölbontás :(

    Itt van pl ugyanaz a kép eredetire visszaméretezve: [kép]
    Nekem eléggé úgy tűnik hogy az általad linkelt képek egy ilyen méretű kép nagyításából születtek.

    A kamera meghajtójában általában lehet állítani pár egyszerű paramétert, köztük az képélességet is, nézd meg, nincs-e túl magasra állítva, mert a képzajt az is kiemelheti. Elképzelhető hogy van valamiféle zajszűrés-állítási lehetőség is. Nekem is van egy olcsó webcamem, ahol a (meghajtóból nem állítható) zajszűrés a szemcsézettséget eltünteti ugyan, de cserébe jellegzetes zajszűrős-maszatos lesz a kép. Valamit valamiért.

    Ha mégsem az említett zaj az idegesség forrása, akkor nem találtam el, bocs :)

Aktív témák