Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Patice

    nagyúr

    válasz robi0604 #38 üzenetére

    Ez így van. Kisebb membrán átmérő magasabb alsó határfrekvencia. Minél nagyobb a membrán annál jobban le tud menni Hz-ben is és akár teljesítményben is. Egyszerű fizika. :)

    Két mélynyomót már csak tényleg ott tudnék Én is elképzelni, ahová akkora kellene 1-ből a megfelelő hangnyomásért, hogy jobban megéri kettő "kisebbet" betenni.

    Vagy elképzelhetőnek tartok olyan esetet is, amikor a házimozi szetten kívül, a sztereó hangdobozokat valaki egy második mélynyomóval egészíti ki, ami inkább zenéhez ajánlott.
    Így megint csak hasznos a második mély kimenet.

  • Patice

    nagyúr

    válasz szilagyiv #35 üzenetére

    A mélyhangokról egy kis leírás:

    A házi-mozi mélyhangjairól

    Házimozi helyiség méretére:

    "Amennyiben két azonos mélysugárzót használunk a házi-mozi helyiségben, azok együttesen kétszer nagyobb hangnyomás (+6 dB) előállítására képesek. Vagyis a nagyobb, 115 köbméter feletti helyiségekben az egy nagyobb mélysugárzó kiváltható két kisebb teljesítményű és membránátmérőjű mélysugárzóval. Persze a megszólalás dinamikájának mindig jót tesz és a torzítás szempontjából is hasznos, ha a választott mélysugárzó többre képes, mint ami az adott szobában minimálisan szükséges."

    (Forrás: [link])

    115 köbméter ~ 6 x 6,5 x 3 méteres helyiség, ami (6 x 6,5) egy 39 négyzetméteres helyiség.

  • Patice

    nagyúr

    válasz szilagyiv #35 üzenetére

    Nem állunk azért messze a 9.2-től.
    7.1-es DTS és Dolby TrueHD hangsávok is egyre gyakrabban tűnnek fel.

    Ezekbe a hangsávokba szerintem már nem olyan nehéz belemátrixolni a két magassági csatornát, ahogy az a DTS-ES vagy a Dolby-EX esetén volt (6.1)

    Ez is már csak marketing.

    Szerintem a régi filmeket, amiket felújítanak a film-kópiák alapján már simán 4k-s felbontásban készítik és "visszabutítják" FullHD felbontásra, hogy ráférjen egy 50 GB-os Blu-ray-re.

    Ugyan ez a helyzet a hanggal is. Szerintem sok esetben az eredeti hang is 7.1-ben (vagy akár 9.1-ben) készül csak egy kisebb, kevesebb csatornájú változatot raknak a korongokra, szintén marketing szempontok miatt.

    A zónázás lényege pont az, hogy több forrásból többféle anyag, egy erősítőn keresztül. És ez már nem mostani dolog. Évek óta létezik.

    Azt meg írtam, hogy nem kell ekkora teljesítményhez 100 nm-nél nagyobb szoba. Elég akár egy 50-60-as is. Az erősítők teljesítményének megadása meg megint csak egy dolog. Aki ért hozzá tudja, hogy ezt hogy kell érteni és akkor az igényeihez tudja igazítani a kívánt teljesítményt.

    Egy kis adalék: az előd erősítő (TX-NR808-as) teljesítményfelvétele 710 watt, oszd el mondjuk 5-tel (5.1-es felállás), 7-tel, 9-cel, 11-el. Egy kicsit levonsz a kapott értékekből és máris megkapod, hogy natívan mennyit képes leadni ez az erősítő. 710/11 = 64,54

    Tehát ha az összes kimenetére van kötve hangfal, akkor is 60 W körüli teljesítményt tud leadni csatornánként! Ez már szerintem bőségesen elegendő a nagy dinamikájú filmekhez is, pláne, hogy nem mindig csúcson járnak.

    Mindemellett az előd torzítása (adatlap szerint) 0,08%. Az utód legalább ugyanezt fogja tudni, ha nem jobbat. Szóval ez egy nagyon jó kis erősítő, rengeteg extra szolgáltatással.

  • Patice

    nagyúr

    válasz szilagyiv #18 üzenetére

    Az a csatornánkénti 135W az egy olyan érték, amit akkor ad le az erősítő, ha csak egyetlen egy hangszórót akarna megszólaltatni az ember. Minél több hangszórót szólaltatsz meg vele annál jobban esik az egy dobozra eső teljesítmény.

    Két előerősített mélnyomó kimenet azért kell, mert 20 nm-től nagyobb helyiségekben is lehet hogy használni fogják és ott a nagy légköbméterek miatt szükséges lehet két mélynyomó használata. (THX ajánlás, 105 dB-es hangnyomás elérése képes rendszer, akár 30 Hz-en! - Ehhez már nem kis teljesítmény és membránfelület szükségeltetik!)

    Minek annyi kimeneti csatorna?

    Dolby ProLogic IIz szabvány esetleg ismerősen hangzik? Ez a technika mátrixolva a csatornák jelét 5.1-es hangból csinál 9.2-őt (akár) egy 7.1-es felálláshoz hozzáadták a front hangszórók fölé helyezendő plusz két hangszórót, amivel a magassági hangokat is megpróbálják visszaadni. Plusz ahogy írtam, nagyobb helyiségbe 2 mélynyomó, meg is vagyunk. A fennmaradó két kimenet meg egy külön sztereó hangfalpárhoz van fenntartva, amikor a házimozi erősítőt sztereó módban akarják használni és nem akarják, hogy az ember a kábelezéssel meg mindennel bajlódjon. Vagy éppen 2. zónának egy másik helyiségben, mert ezek az erősítők már hálózati működésre is képesek.

    Az egyik szobában apa mozizik 5.1-ben, másik szobában a gyirik hallgatja a gépéről hálózaton keresztül az erősítőre küldött anyagot, a harmadik szobában meg a másik gyerek a saját zenéjét.

    Így elég akár egy ilyen komoly erősítő is egy egész ház kiszolgálására.

    A videó felkonvertálás meg azért kell, mert ilyen erősítőket (általában) nem egy-két évre vesz az ember. A 4K-s felbontás ötlete meg már akkor megvolt, amikor elkezdődött ez az egész HD-s korszak. Csak hát ugye a marketing. A mobilozás kezdetén is kezdhették volna egyből olyan hálózat kiépítését, ami alkalmas a videótelefonálásra, de abból nem tudtak volna hosszú éveken keresztül profitálni. Szép lassan csöpögtetnek mindent az embereknek. Ezzel is így van. Most a FullHD a csúcs, de pár év és jönnek majd a nagyobb felbontású TV-k, amikor meglesz a következő generációs adathordozó, amire ráfér az ilyen felbontású kép.

    Mondjuk már megjelent a BD-XL 100 Giga fölötti kapacitással.

    Még egy kis megjegyzés: a videó felkonvertálás tudtommal nem a TV-kben van, hanem a legtöbb HDMI-s DVD lejátszóban és a Blu-ray lejátszókban. Ezzel az erősítővel régebbi típusú DVD lejátszó képét is fel tudja az ember fia konvertálni. Hogy erre is mi szükség?

    Ha mondjuk egy régebbi, de nagyon jó minőségű DVD lejátszót vett valaki, amin nincs HDMI, se komponens kimenet, csak mondjuk SCART vagy sima RCA a képnek, akkor nem biztos, hogy egy ilyen erősítő vásárlással egy időben azt is le szeretné cserélni. Beküldi a képet is az erősítőbe és az felkonvertálja nagy felbontásúvá, hogy nagy képernyőkön is elfogadható képet nyújtson a DVD felbontása és minősége.Ha van rengeteg DVD-je és azokat is szeretné megnézni az új rendszerén, akkor nehogy má' a lejátszón múljon.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés