- Csendességre törekvő mechanikus klaviatúra jött MSI logóval
- Láncba köthető DeepCool ventilátor az ARGB fények kedvelőinek
- Hamarosan birtokba vehető az AYANEO legújabb handheld gépe
- Nyáron jön az Acer oktatási rendszerbe szánt, ChromeOS-t futtató tabletje
- Nagy képátlójú, 4K-s QD-OLED monitor jön az Acertől, ami Calman plecsnit kapott
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen notebookot vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Kompakt vízhűtés
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- SSD kibeszélő
- A GDDR7 memóriák okozzák az új GeForce-ok magas árazását
- Milyen videókártyát?
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Nem indul és mi a baja a gépemnek topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
félisten
válasz Alogonomus #299 üzenetére
1. Max 2x erosebb, mint a Pro, amit linkeltel.
2. Az altalad linkelt Pugetbench Premiere GPU benchmark-ban a Max 56-57 pont korul teljesit (lasd pl. PugetBench Results (pugetsystems.com))
3. Mindekozben a 16"-os MBP gyakorlatilag nema, ha nem szintetikus benchmarkokkal tolod meg.
Egyebkent szerintem sem az van, hogy a Macbook Pro most ilyen no-brainer akarkinek. Az emberek nagy tobbsegenek teljesen felesleges egy masfelmillios gep. Viszont a masfelmillos kategoriaban eleg jo vetel, mert a versenytarsak szarabbak. A Lenovo Legion nem alternativa, mert 2x olyan vastag.
[ Szerkesztve ]
while (!sleep) sheep++;
-
félisten
válasz Alogonomus #297 üzenetére
> valós natív "apple silicon" professzionális alkalmazásokon keresztül mutatja meg
ne szorakozzunk mar, most kiveszel egy peldat a sokbol, pont azt, ahol leggyengebb az m1 raadasul nem a Max-ot linkeled, hanem a Pro-t
while (!sleep) sheep++;
-
Alogonomus
őstag
válasz #54625216 #296 üzenetére
"Az M1 Max natív "apple silicon" alkalmazásokban simán hozza egy dedikált 3070-es szintjét, de esetenként a 3090-et is lenyomja. Lásd a fent linkelt videókat."
Az általad linkelt videó lényegében egy tech demó, a HWU tesztje valós játékokon és valós natív "apple silicon" professzionális alkalmazásokon keresztül mutatja meg, hogy az M1 grafikusan - bár 2/3-ad fogyasztásból, de egy RTX 3050-től is jelentősen elmarad.
"Még jó, hogy nem gyengébbek, eddig az volt a kérdés, hogy ARM alapon egyáltalán lehetséges-e elégséges szintig(!) megközelíteni egy x86 teljesítményét."
Csak a különbség az, hogy egy hasonló $2500-$3500 x86 laptop teljesítménye töltőre téve jelentősen megemelkedik, és már a munkához használt programokban is általában az élre tör.
"Tehát egy csúcskategóriás laptop áráért akár egy csúcskategóriás x86 laptopot is vehet, de legalább folyamatosan töltőn kell tartani."
Tehát egy csúcskategóriás MacBook áráért egy teljes értékű - munkaidőn kívüli szórakozásra is alkalmas - laptopot vehetsz, amit normális használat mellett valóban nem elég naponta tölteni, hanem nagyjából 4-5 óránként töltőre kell tenni, de cserébe némileg erősebb is, plusz amihez pedig GPU is kell, mint például képfeldolgozás, mérnöki alkalmazások, azokban egyértelműen erősebb.
-
#54625216
törölt tag
válasz Alogonomus #294 üzenetére
"Az integrált GPU ereje nagyjából GTX 1650 és RTX 2060 közötti"
Az M1 Pro-nak (fele gpu core, fele memória sávszél). Az M1 Max natív "apple silicon" alkalmazásokban simán hozza egy dedikált 3070-es szintjét, de esetenként a 3090-et is lenyomja. Lásd a fent linkelt videókat.
"a CPU viszont bőven hozza az AMD/Intel laptopokban elérhető csúcstermékeinek a szintjét, bár az x86-os laptopok processzorai töltőre kötve már nem gyengébbek, mint az M1."
Még jó, hogy nem gyengébbek, eddig az volt a kérdés, hogy ARM alapon egyáltalán lehetséges-e elégséges szintig(!) megközelíteni egy x86 teljesítményét. Aztán kiderült, hogy már a sima M1 is versenyképes emulálva.
"viszont egy M1-es laptop áráért az x86-os laptopok közül egy csúcskategóriás laptopot vehet"
Tehát egy csúcskategóriás laptop áráért akár egy csúcskategóriás x86 laptopot is vehet, de legalább folyamatosan töltőn kell tartani.
-
arn
félisten
válasz Alogonomus #294 üzenetére
Ez a kulcsa a skalazasnak, csak rajtuk mulik.
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
Alogonomus
őstag
Írtam is, hogy fogyasztásban egyértelműen verhetetlen az M1.
Ha végignézed a videót, akkor meglátod, melyik alkalmazásokban teljesít sokkal jobban az x86 a dedikált GPU miatt.gliskard Amelyik cég sok évvel ezelőtt a MacBook mellett tette le a voksát, ott érthetően nehezen váltanak, mert minden munkavállalójuk az Apple ökoszisztémában ismeri ki magát, az újak a régiektől így tudnak segítséget kapni, minden kiegészítő eszköz elsődlegesen, vagy akár kizárólag az Apple termékekkel kompatibilis. Ez egy ördögi kör.
Amennyiben időnként le tud ülni az x86-os laptoppal a felhasználó hosszabb időre egy asztalhoz, akkor nem akkora gond az akku idő. A mobiltelefonok is már csak 4-5 órás kijelzőidőt nyújtanak az évekkel ezelőtti több napos töltési ciklus helyett, de amíg 1-2 óránál tovább nem kell a töltési lehetőséget nélkülöznie a felhasználónak, addig ez nem okoz gondot. -
gliskard
senior tag
válasz Alogonomus #291 üzenetére
nem kell szabadtér. Rendszeresen járunk ügyfélhez fél napokra, tartunk 2-3 órás workshop-okat ahol kell a gép, de bent az irodában sem egy helyben ülünk.
Amúgy meg cég és ember függő, ki mit használ. Nekem sokadik cég ahol vagy csak macbook vagy főleg macbook-ot kap mindenki (még a HR is). Jövőre az enyémet cserélik, már várom. Jó pr PM már a sima M1-et használja, ők vigyorognak, hogy nem kell töltőt magukkal hozni, mert bírja az egész napot. Nekik nem kell külső monitor, ezért nem is nagyon van fix helyük, így pláne segítség a hosszabb akku idő.[ Szerkesztve ]
-
arn
félisten
válasz Alogonomus #291 üzenetére
Ez egyreszt a pro (gpuban a fele), masreszt meg amihez hasonlitod 2-2.5x annyit fogyaszt. Raadasul nem is latom hol teljesitenenek sokkal jobban, plane, hogy az m1re gyakran meg nincs is metal support.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
Alogonomus
őstag
És itt a teszt.
Az M1 chip nagyon energiahatékony, viszont az eredeti teljesítményét töltőre kapcsolva sem tudja érdemileg tovább fokozni. Az integrált GPU ereje nagyjából GTX 1650 és RTX 2060 közötti, a CPU viszont bőven hozza az AMD/Intel laptopokban elérhető csúcstermékeinek a szintjét, bár az x86-os laptopok processzorai töltőre kötve már nem gyengébbek, mint az M1.
Csendesek az új M1-es Apple laptopok, de aki nem kényszerül hosszabb időre szabadtérre a laptopjával, annak a hosszabb akkumulátoros üzemidő nem sokat számít, viszont egy M1-es laptop áráért az x86-os laptopok közül egy csúcskategóriás laptopot vehet, ami a különálló GPU segítségével nem csak a játékok alatt teljesít sokkal jobban. -
félisten
Vannak erre tesztek mar. Lenyegeben semmilyen szinten nincs throttling sehol, viszont a Max az idle allapotban is tobbet fogyaszt, es a 14" verzioban foleg a GPU-intenziv alkalmazasok mellett eleg erosen mennek a ventik (5000 rpm). A 16" verzio kb. mindig csondes.
A +200 GB/sec memoriasavszel csak a GPU-intenziv alkalmazasokban segit, a CPU nem tudja kihasznalni. Tehat akinek nem kell az eros GPU, annak felesleges a Max, sot, a tobb fogyasztas miatt ellenjavallt.
Ezenkivul az is latszik, hogy a sok memoria nem annyira kritikus, mert nagyon gyors az SSD, foleg az 1 TB es afolottiek.
Nekem most egy 14" 10/16/16-os CPU + 32 GB van fuggoben. Kicsit gondolkozom, h megvaltoztatom 16"-ra, mert kb. heti 1 alkalommal viszem akarhova.
while (!sleep) sheep++;
-
gliskard
senior tag
A fejlesztés magában drága (nem csak a fejlesztő/mérnök)
A teljesítmény orientált alkalmazások esetében is csak nagyon indokolt esetben fejlesztenek assembly-ben, a magasabb szintű nyelveknél pedig a fejlesztő környezeten, függvény könyvtárakon és a fordítón elég sok múlik. Persze kellenek azok is, akik használni is tudják és van kellő rutinjuk, tapasztalatuk a feladat megoldására.
Appe érdekelt ezek optimalizálásában és a relatív kevés hw miatt erre van esélye is. Windows esetében nem az akarat hiányzik, hanem a nagy hw fragmentáció limitálja a lehetőségeket, jó példa az Adobe "hw-es gyorsítása" vagy a böngészők gpu kihasználása amire sokan legyintenek, de pl ez utóbbi egy noti esetében fontos. Ugyan ez a helyzet az OS és az általa kezelt folyamatokkal.
Windows ökoszisztrmában generikus megoldásokat tudnak hozni, ha kell a kompatibilitás vagy definiálják a támogatott hw-ek szűk körét a többit pedig majd "működik valahogy". -
arn
félisten
Amugy az feltunt vkinek, hogy a pro es max gyk ot szintet jelol? Jo lenne latni proci es gpu szinten ez hogy skalazodik, vagy hogy a kevesebb core gpu oldalrol hogy befolyasolja a tobbi parametert.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
#54625216
törölt tag
Ez is ígéretesnek tűnik:
Unreal Engine 5, alap M1 Pro (8core 14gpu 16GB RAM), x86 emulációval -
gliskard
senior tag
jogos! sőt anno a ppc->x86 váltásnál is kellett kb. bő 1,5 év mire az AltiVec-re optimalizált app-ok teljesítményét hozták x86+SSE kombón (ahol dolgoztam ott a G5 DC mac-ek jó darabig bírták a versenyt az új inteles mac-ekkel).
De pl az Apple is folyamatosan javított a FinalCut teljesítményén. Azonos HW-en érezhető volt a gyorsulás egy-egy nagyobb patch vagy verzió ugrás után.
Adobe esetében pedig még több idő kellett, pedig ők akkor már javában fejlesztettek x86/SSE architektúrára.
Feltételezem a mostani nativ alkalmazások még messze vannak az optimalizálással elérhető teljesítménytől.
-
arn
félisten
Renderbol es szimulaciokbol sokminden meg cput hasznal csak. Vegulis csak 21 elejen kezdtek jonni az elso nativ m1 supportok, lesz meg par ev, foleg, hogy most jonnek az erosebb procik.
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
arn
félisten
Ezek az osszevetesek majd akkor lesznek erdekesek, ha mind nativ tamogatjak az m1et, esetlegesen metal supporttal.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
#54625216
törölt tag
2 perc 40 másodperces vágott és gradelt videót exportált 4.5K RAW nyersanyagból.
Az M1 Max 36mp, a PC 2 perc 5 mp.Főleg azért érdekes, mert egy random projekt (valami céges referencia film interjúval, drone felvételekkel, stb.), amit nem a teszt kedvéért állított össze, így való életből vett példa.
Ettől még persze lehet olyan effket+kodek kombó, ami megfekteti az M1-et, de mindenképpen biztató, hogy átlagos használatnál ezt a teljesítményt produkálja. -
#54625216
törölt tag
Közben lett Resolve + Premiere összehasonlító teszt is:
M1 Max (32core GPU 64GB Ram) vs. RTX3090, Ryzen9 5950x
Nem csak scrubbing és timeline lejátszás, hanem exportálás is.
4K és 4.5K (különböző fps) anyagok, Blackmagic RAW, Canon, stb. (ProRes nincs), gradelve, filmgrainnel, warp stabilizálással.Preview export - h264,1920x1080, 23.97fps
Resolve: M1 Max - 2x sebesség
Premiere: M1 Max - 4X sebességSzerk:
Ez is érdekes, Houdidini 3D viewport teszt:M1 Pro (16core GPU, 16GB) vs. Ryzen 9 5900HS 3070 16GB laptop
Közel azonos teljesítmény, csak az M1 Pro x86-ot emulált
[ Szerkesztve ]
-
#54625216
törölt tag
A 16" M1 Max 64GB rammal, 1 TB SSD: $3900, ebben már benne van egy 16" 4K HDR display is.
Ehhez képest ha csak a vga + cpu $3500 és rájön az alaplap (alsó hangon $300), versenyképes sebességű SSD (megint csak $300-nál kezdődik), plusz a gépház, táp, egyebek, akkor már bőven $4200 körül tartasz és még kell egy 4K HRD monitor is, ami $1000-nél kezdődik.
Tehát ár/érték arányban pont nem jössz ki jobban, csak akkor, ha adott dolgokra nincs szükséged (mondjuk gyors SSD vagy HDR display) így az az épített PC árából lejön.
Na de pont ezért nem érdemes a laptopokat a desktopokhoz hasonlítani. A sportkocsikat sem a trágyarakodókkal vetjük össze, hiába mindkettőnél lóerőben mérik a motor teljesítményt. -
arn
félisten
-
Teasüti
nagyúr
Az nekem nem releváns, mint feljebb írtam. Ár/érték arány kell. Ha ezt egy toronyházban kapom meg, jó. Ha egy fél kilós ölbe vehető vmin, úgy is jó. 5000 dollárba belefér kétezeré' egy 3090. Meg ezeöccá' mondjuk a 32 magos TR. Maradékból meg lehet építkezni köré, talán még egy kevésbé gagyi monitor is beleférne.
Tavalyi M1 azért is volt érdekes, mert a PC árak elugrottak. Ha ez nincs, akkor ez az anomália se fordult volna elő, hogy a Mac Mini jutányosabb kb minden másnál. De ezekkel az árakkal azért még ilyen elborult piac mellett is felráncolja a szemöldökét az ember. Én legalábbis.[ Szerkesztve ]
-
arn
félisten
m1pro cpu vs 3070 gpu. Erdekes lesz a metalos blender.
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
arn
félisten
Megint almat kortevel, amugy kb fele annyiert megkapod a max verziot, ami ami alig tobb, mint a single 3090 ara mindenfele gep nelkul. Keress hasonlo teljesitmenyu pcs laptopot, aztan linkeld mennyibe kerul.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
Teasüti
nagyúr
Na van róla teszt hogy mit megy Resolve zajszűréssel az M1 Pro és az M1 Max.
A vége felé odaböki, hogy a Max verzió az 5000 dollár.
Ha ez igaz, akkor ezzel eldöntetett a sorsa a masinának: kell a francnak egy 3060 Ti teljesítmény ennyiért!
Persze oké, mellé ott van egy kijelző, ami jóval 1000 dollár felett indul desktop vonalon, meg ott az akkuidő, meg a form factor, stb.
De 5000 dollárért nagyon nem erre felé indulnék. Akkor gamer laptop 1500 dollárért, ha feltétlen muszáj egy kávézóban videót vágni. Majd odahaza a maradék 3500 dollárból meg olyan erőművet teszek oda desktop PC-ből, amit nem sajnálok. De 5000-ből már szinte ott van egy 32 magos Threadripper workstation, meg egy 3090.[ Szerkesztve ]
-
hallador
addikt
válasz gliskard #263 üzenetére
Köszönöm hogy ezt megosztottad. Ez nagyon erdekes. Megnéztem a videót és a cikkeket is. Köszönöm szépen.
The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]
-
hallador
addikt
válasz #54625216 #260 üzenetére
Nem Windowsrol hanem Linuxról. Nem nagyon akartad megérteni de láthatóan nem azért mert nem érted... A gomb helye a probléma nem az, hogy mi a neve...
The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]
-
gliskard
senior tag
válasz hallador #257 üzenetére
"de azért valljuk be, hogy a MacOS-t bármihez képest nagyon szokni kell. És sajnos nagyon nem igaz, hogy csak működik. Én azzal kezdtem, hogy terminal-on ráhúztam azokat a progikat..."
Igazad van. Az érem másik oldala, hogy az átlag felhasználók a célcsoport, miattuk van az egér orientált működés, a front-end szinten csak minimális konfigurálás lehetőség és a többi.
"Mac"-kel könnyebben elboldogul egy átlag ember mint a windows-zal vagy a linux disztrókkal. Akik kicsit jobban elmélyedted a "számítógépezésben" azoknál kialakult egy buborék és kicsit másként nézik ezeket a dolgokat mint a "kívülállók". NNgroup-nak van értekezése témáról ami nem fizetős (link 1 / link 2). Az átlag akik egyébként használják ezeket az eszközöket csak felületesen foglalkozik ezzel, amennyire muszály.
A "What is a Browser?" rém egyszerű kérdésre ilyen válaszok jöttek – igen, relatív régi a videó, de nincs kardinális különbség.
Röviden – PH fórumozók mind a level3-ba tartoznak, az "átlag user" ettől lefelé van, de ha azt mondom, hogy csak a level 2-közepétől lefelé eső részt nézzük akkor is az a többség. Ők az Apple célcsoportja, mind az OS, mind a saját keynote/numbers/pages és a többi nem pro app esetében.[ Szerkesztve ]
-
arn
félisten
Annyira egykutya mindegyik… mindegyiknek megvan a sajat hulyesege
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
moleculez
veterán
válasz hallador #258 üzenetére
Igen, viszont a szubjektív véleményed és felhasználóin szokásaid alapján véleményt nyilvánítani egy rendszer felett sem sokkal ésszerűbb. Szóval azért mert neked nem tetszik úgy ahogy van, azt mondani hogy szar, azért elég meredek. Nincs az az Isten, hogy androidos telefont vegyek saját pénzemen saját használatra. Ellenben elismerem, hogy egy bitang jó rendszer, változatosak a hardverek, szebbek/jobbak a telók is körülötte. A fekete hajú hölgyek hamarabb felkeltik az érdeklődésem, mint a vörösek, de ezt nem onnan közelítem meg, hogy a vörösek csúnyák.
Én pl sok millió társammal együtt elégedett macOS user vagyok, szerintem a macOS fasza. Most akkor mi van? Melyikünk a helikopter?Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
#54625216
törölt tag
válasz hallador #253 üzenetére
"Ezt jól elmagyaráztad, nem megszokás, hanem szutyok ergonómia, azért talán kettő között még van különbség szerintem."
Tehát ha nem ctlr+c hanem command+c az szerinted nem megszokás, hanem ergonómia kérdése? Oké.
Egyébként meg igen, ezeket a billentyűzet kombinálciókat anno egygombos egerekre találták ki és pont a megszokás miatt maradtak, mert azt azért csak nem várhatod el, hogy a windows-ról migrálók szokásai miatt változtassanak a mac törzsközönség szokásain.
Tudom, hogy manapság az a progresszió, ha a templomok helyére mecseteket építenek, de azért na. -
hallador
addikt
válasz #54625216 #251 üzenetére
Köszönöm a program ötleteket ezeket megnézem a teminal programok megvannak én Linuxozom/AIX-ezem 20 éve, ismerem a ZSH-t.
The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]
-
hallador
addikt
-
hallador
addikt
Tudom nekem MX Vertical van hozzá. Az újak lehet, de azért valljuk be, hogy a MacOS-t bármihez képest nagyon szokni kell. És sajnos nagyon nem igaz, hogy csak működik. Én azzal kezdtem, hogy terminal-on ráhúztam azokat a progikat, amiket megtaláltam pl amiket Linux Mint-en használok, de GUI-s programoknál azért az Apple Slicon még nagy lemaradásban van, ha csak nem a réteg felhasználásokat nézem.
Amúgy maga a gép szuper, mert nem volt olyan gépem, ami eddig bírta volna, és passzív is. Ez nagyon tetszik benne. Ez a jövő nem is kétséges. De azért ehhez majd, hogy eléggé populáris rendszer legyen, sok olyan dolog kell ami nem ennyire egyedi.
A kijelzője világbajnok, a hangja is elég jó, de az olyan dolgok viszont azért idegesítők, hogy ameddig egy Enterprise business HP képes csatlakozni egy Wifi-hez, addig ez kiírja, hogy ja diagnosztika, és amúgy meg nem csatlakozok, mert gyenge a jel. Majd közel megyek a Wifi AP-hez csatlakozik, visszamegyek, ahol nem akart csatlakozni, és megy, csak a MacOS eldöntötte, hegy szerinte nem csatlakozik, azért egy Business gép nem csinál ilyet.
Vannak hülyeségei, de azért majd megszokom.
The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]
-
1dude
senior tag
Egész szépen elkanyarodtunk a két új rendszerchiptől, miközben az Intel mobile fronton 4 magos i7 -el és Iris Xe -vel szúrja ki az emberek szemét 430 dolcsiért
[ Szerkesztve ]
-
Teasüti
nagyúr
-
hallador
addikt
válasz #54625216 #251 üzenetére
Ok ok ezeket amiket leírtál sokkal kevesebbszer használod mint ultmate szarul megoldott "command + c", command+v/x kombinációt ugye? Valljuk be a MacOS egygombos egér usereknek készült pont.Nem azoknak akik fotózáson és videóvágáson felül, esetleg DevOps munkán felül bármit végezne, bár a DevOps már határeset.
Na látod.
Ezt jól elmagyaráztad, nem megszokás, hanem szutyok ergonómia, azért talán kettő között még van különbség szerintem. Meg a semmirekellő key variantok is szutykok, ugye just working ugye, persze ez akkor igaz ha az egéren egy gomb van ha ennél több kell, akkor meg megpróbálta az apple ráhúzni, amit bárki tud a világon nem sikerült hatékonyan. Ezek a tények.... Nem megszokás.The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]
-
#54625216
törölt tag
Az teljesen oké, hogy a desktop vonal érdekel, de pont ezért magyarázzuk, hogy egy mobil SoC teljesítményét ne egy desktop géphez hasonlítsd főleg ne ár/teljesítményben. Egy mobil SoC értelemszerűen kompromisszumos termék, mert más szempontokat is figyelembe kell venni a tervezésénél a nettó teljesítménynél.
A kérdés az, hogy a célterületre jó kompromisszum-e és van-e azzal összevethető tudású konkurens termék. Hogy egyébként mondjuk a hosszú aksiidő valakinek nem létszükséglet, az csak annyit jelent, hogy nem azon a célterületen mozog, nem pedig azt, hogy ez a paraméter kihagyható az összehasonlításból.
A 3090 esetében sem a dvga-kkal szokták összevetni, hanem a mobil megoldásokal: elég csak kirántani a gamer laptopból a tápot és mellé rakni egy sima M1-et aksi üzemmódban és máris lealázza akár pucér render teljesítményben is a Ryzen-Nvidia megoldásokat, mert a limitált fogyasztási keretből a tizedét tudják csak kihozni. -
#54625216
törölt tag
válasz hallador #250 üzenetére
"nincs egy buta szöveg szerkesző rá"
Van. Konzolra ugyanúgy szériatartozék a vi, vim, emacs, nano, GUI módban meg n+1 lehetőség közül választhatsz, ha pl. notepad++ alternatívát keresel ott a TextMate.
"Persze most mondhatjuk, hogy nem nekem készült, ami igaz is .. "
Na látod.
"... de ami kényelmetlen az kényelmetlen. Meg majd miden funkcióját majd megismerem, de ha alaphelyzetben ezzel kell foglalkozni, az elég szar."
Azért kényelmetlen és azért kell ezzel foglalkoznod, mert előtte mást szoktál meg. Ugyanez a nyavajgás megy, ha egy windows usernek linuxoznia kell, hogy ez szar meg az szar, és a végén mindig kiderül, hogy igazából az csak a baja, hogy nem windows.
"a konkurensek azért már ezen túlléptek. Alaphelyzetben is, nem kell varázsolni hozzá."
Ez számtalan macos fícsörre is igaz, pl. windowsra és linuxra mind a mai napig varázsolni kell, ha hasonlóan kényelmes és bárki által használható backup rendszert szeretnél mint a time machine, de ott van a hardverek közötti user integráció, hogy fogod a régi laptopot és pár gombnyomással átviszed az újra a useredet minden beállításával, jelszavaival, alkalmazásokkal(!), mindennel.
-
hallador
addikt
Na akkor most gondolom nem olvastál vissza ugye? Akkor lehet hogy mással kellene szakérteni, és megkérdezni, azt a ki a témát felhozta.
Azért nagyon megy a félrebeszélés látom. Ki állította, hogy jobb? Igen ha azt nézem, hogy a MacOS buta mint a föld, és kb 1000-ed program fut mint egy Windows-on, valamint kb 10-ede mint egy Mint-en, akkor igen jobb.
Állítottatok valamit, ami nem igaz, majd most megmagyarázod, hogy állítólag én állítottam valamit, várj nem....
Amúgy most is MacBook AIR M1-ről gépelek, de azért ez a rendszer eléggé butuska. Most persze elmagyarázhatod, hogy még nem ismerem, de ez a szerencsétlen commnd+ minden gomb, mert amúgy ergonómia szempontjából jó szar helyre került. A shift+ctrl+option+fn+enter+ tököm kombinációk meg egyenesen idegesítőek, ezt akár a Linux akár a Windows max 2 key variantból megoldja amit a Mac 4-ből. Szóval ja keveset fogyaszt meg mellette kb csak egérrel működik minden kényelmesen, ami meg valljuk be lassú egy olyan felhasználónak, aki nem egy gombos egéren szocializálódott, hanem keyboard-on.
Mondjuk az is elég vicces, hogy nem lehet egy szövegben értelmesen kijelölni egymástól független szavakat, vagy nincs egy buta szöveg szerkesző rá. Csak olyan ami minden formázást átvisz, és azonnal egérhez kell nyúlni.Szóval azért nem annyira sikerült megoldani így 40 év alatt a házi feladatot. Persze most mondhatjuk, hogy nem nekem készült, ami igaz is, de ami kényelmetlen az kényelmetlen. Meg majd miden funkcióját majd megismerem, de ha alaphelyzetben ezzel kell foglalkozni, az elég szar.
Szóval persze persze szép ez a Mac csak a konkurensek azért már ezen túlléptek. Alaphelyzetben is, nem kell varázsolni hozzá.
Engem is az M1 üzemideje nagyon tetszik, de ezek az új modellek pont ebben semmit nem hoztak. A passzív MacBook Air M1 nagy dobás volt, ezek az újak, nagyon gyorsak, korlátozott funkcionalitású program számmal, egy bármi máshoz képest.
The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]
-
Teasüti
nagyúr
válasz #54625216 #248 üzenetére
Engem a Desktop vonal érdekel. Valószínűleg fog majd jönni MacMini-ben is, meg iMac-ben is. Azt már a tavalyi M1-nél is láttuk, hogy nincs alternatívája x86-on ezeknek a paramétereknek (M1 Air). Konkrétan nincs neki. Főleg a 699 dolláros Mini csapta le a labdát keményen (a mostani PC árak mellett értendő természetesen).
Erre csak rálicitálnak az utódok, szóval ez nem is vita tárgya.
Csak a kijelzőt ha meg akarnánk venni diszkrét monitorként, csak arra el lehet költeni 1500 dollárt, szóval innentől nem is kérdéses az új MacBook, hogy a piac többi szereplője csak távolról ugatja.Én mint power PC alternatíva vizsgálom az M1 Max-ot. Engem csak a teljesítmény érdekel, de cserébe nem releváns se a fogyasztása, se a mobilitás. Meg gondolom akik a topikban 3090-nel akarják összevetni (megjegyzem szerintem bilibe lóg a kezük), szerintem ők se egy MacBook Air-ben gondolkodnak elsősorban.
[ Szerkesztve ]
-
#54625216
törölt tag
Hát ha a 3060-as konfig alapjáraton elmegy 20 órát aksiról, nem nyom többet két kilónál, 4K hdr display-el és 7GB/sec SSD-vel adják, a GPU hozzáfér a teljes 64GB RAM-hoz, van benne hardveres h264, h265 és ProRes gyorsítás és ezzel együtt olcsóbb, akkor jah. Különben nem mindegy, legfeljebb más igényekhez szabták.
-
arn
félisten
Jah csak ha a 3060 szintjere pozicionalod, ott meg renderben egal, minden masban meg sokkal lassabb a pc - nincsenek egy szinten.
Nehez ezt igy osszevetni, meg a jellegebol adodoan itt nincs busz szukkeresztmetszet (kb 10x gyorsabb), nem kell attoltogetni az adatot, ket helyen (rendszermem es videomem) tarolni, az elso nativ programok alig fel eve jelentek meg. Meg nincs is sok helyen pl metalos render, nem tudjunk hogy skalazzak a desktop procikat (4x tobb feldolgozora szamitanak).
Egyszeruen akkora potencial van benne, hogy a jelenlegi hagyomanyos pcs architektura csak baromi pazarlo (fogyasztas es teljesitmeny) modon versenykepes egy szintig, hasonlo fogyasztasi szinteken nem lesz meccs.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
Teasüti
nagyúr
válasz #54625216 #244 üzenetére
Felőlem reszelhetjük még a fingot, akkor most erre mondanám azt, hogy sima belépő nVME SSD-vel is vígan ment a ~5-600 MB/s Cinema DNG, amit próbálgattam eddig kíváncsiságból, meg pár timelapse kapcsán. Szóval ki merem jelenteni, h nekem nem probléma a Raw vágás sem.
8K meg otthoni körülmények közt (ahová szánják ezeket a gépeket) soha nem fog megfordulni nálam. Azt majd intézik a dual Xeon workstation-ön 128+ GB rammal, stb.
CPU/GPU limitbe előbb ütközök otthon és HEVC-vel először.
Pont nem érdekel, hogy az SSD 5% kihasználtságot mutat vagy 55%-ot, amíg a főbb komponensek épp összeszarják magukat. Na meg egy 6 fps rendersebességnél az I/O egyáltalán nem számít. Az akkor kezd el számítani, ha valós időnél gyorsabb a render. Olyan meg nemigen van, max transzkódoláskor.Arn:
Na, akkor lassan sikerül megegyezni vmiben.
Nem vitatom, h a Max ígéretes. Csak ár/érték arányokat még nem tudunk egyáltalán. Anélkül meg kb mindegy mi hova pozícionáljuk (szerintem 3060 ), mert ha mondjuk kétszer drágább lesz, mint egy 3060-as konfig, akkor kb mindegy is.[ Szerkesztve ]
-
-
-
Teasüti
nagyúr
válasz #54625216 #242 üzenetére
Na most ne szélsőséges esetekről beszéljünk, mert az olyanok a cél piac, mint te meg én. NEKEM meg sohasem volt szűk keresztmetszet az I/O.
Arn:
Hát azért nem árt ha nem 3 fps a végső render. Vagy mondjuk az se azért ha a cache-t nem egy kv szünet megcsinálni minden alkalommal, ha kattintok egyet. 🙂
Az kicsiben nem pálya, h remote rendering. Vagy hát akkor mégiscsak kell mellé a workstation otthonra?
M1 (2020)-at a kolléga konkrétan úgy hagyja órákra. Persze akár éjjel is renderelhet, megoldható.
De magamból kiindulva én még tuti akarok változtatni vmin utána, szóval vagy háromszor tolom le, mire elégedett leszek a végeredménnyel. Az már 3 éjszaka?M1 Max már használható a 3060-as teljesítményével mindenre hobbi szinten. De az árát még nem tudjuk.
Akkor lenne parádés, ha 1500 dollár környékén megállná, max. A fölött már csak futottak kategória PC-s teljesítményhez mérten.[ Szerkesztve ]
-
#54625216
törölt tag
Nem mondtam, hogy mezei M1-en fognak 8K RAW-ot vágni, hanem hogy "Az I/O sosem volt szűk keresztmetszet" megállapításod nem igazán állja meg a helyét, mert amíg korábban az SD uncompressed, majd a fullHD RAW, aztán a 4K RAW fingatta meg a rendszereket, úgy most a 8K RAW teszi.
-
arn
félisten
En mindig nem latom meg, feldolgozni miert ne lehetne vmit. Akar egy tablettel is, ha az van keznel. Nem renderfarm.
szetosztott rendszereke a jovo, a mindent tudo allinone gepek a mult.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
#54625216
törölt tag
Windows-on van a Resolve-ban ProRes támogatás, mivel a ProRes amolyan szabvány mastering formátum már és messze nem Apple-only. Hardveres támogatása nyilván az új M1-eken és iPhone-okon kívül nincs, pont ez az új Mac-ek versenyelőnye.
"Persze, szerintem sem fair dVGA-hoz mérni, mégis a topik fele arról szólt, hogy 3090-et is lenyomja, hehe. "
Az M1 Max-ot mérik mobil dvga megoldásokhoz, nem a belépő szintű M1-eket, amikről Te beszéltél.
"A grade-elést bezzeg nem vizsgálták, pedig egy zajszűrő vagy pár ofx plugin sokat elárulna. "
Az ofx pluginek értelemszerűen nincsenek hardverre optimalizálva, így teljesen értelmetlen a hardver teljesítményét azon mérni. Ott a Final Cut Pro X, abban meg lehet nézni, hogy a gradelt 4K videó telepakolva effektekkel simán pörög realtime egy M1-en is."Az I/O sosem volt szűk keresztmetszet. "
A több 8K RAW sreammel dolgozó vágások korában ugye ezt Te sem gondolod komolyan? -
arn
félisten
De itt van egy 64 magos threadripper +rtx a4000 +512gb ram nagyon jol kirajzolodnak az eroseggek.
M1max
Extended Export Score
70.4
Extended Live Playback Score
161
Standard Export Score
62
Standard Live Playback Score
219.7
Effects Score
68.6
GPU Score
66Workstation
Extended Export Score
115.9
Extended Live Playback Score
152.6
Standard Export Score
128.6
Standard Live Playback Score
148.8
Effects Score
84.5
GPU Score
80.7[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
arn
félisten
Parszor mar leirtuk… nem workstation es nem celgep. Arra keszult, hogy a userek 90%a gordulekenyen tudja a felhasznaloi feluleten a munkat elvegezni. Utana szamoltasd le mashol, ha az annyira kritikus.
a puget premiere bencheiben meg latod a reszleteket… 3090hez viszonyitva vmiben fele, vmiben ketszer gyorsabb. Egyre tobb result van, de sajnos meg mindig csak premiere. [link]
Desktopba, majd kiderul mit szannak, es milyen formaban.
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
Teasüti
nagyúr
válasz #54625216 #234 üzenetére
Felvevő eszközöknek lehet van Prores támogatása, de számítógépen senkinek nincs licence gyorsítani úgy tudom. Windows-on még a Resolve sem támogatja, ha nem tévedek.
Persze, szerintem sem fair dVGA-hoz mérni, mégis a topik fele arról szólt, hogy 3090-et is lenyomja, hehe.
Valós felhasználásban talán megüti a 3060-at, ha olyan szépen skálázódik majd a 32 mag a 8-hoz képest, ahogy benchmark-ban.
Ami egy ilyen kis TDP értékű APU-tól zseniális, azt aláírom.Konkrét tesztet nem láttam, ahol videót renderelnek egy 5700g-vel, meg M1 (2020)-al, de ezekkel a YouTube tesztekkel az a baj, h csak a vágást vizsgálták amiket néztem. Illetve a dekódereket. Tudjuk, h dekóderben piszok gyors az M1.
A grade-elést bezzeg nem vizsgálták, pedig egy zajszűrő vagy pár ofx plugin sokat elárulna. De ha csak azt nézem, h az M1 belassul egy primary grade-től is, amit a PC meg se érez... Az azért nem vmi kecsegtető.
Oké, h megvágok vele szinte bármit parádés felhasználói élménnyel. De az csak a munka kisebb része.Raw vs Hevc kapcsán meg: van SSD. Az I/O sosem volt szűk keresztmetszet. Ellenben egy long-gop Hevc-hez több tranyó kell, mint bármilyen Raw-hoz.
[ Szerkesztve ]
-
sb
veterán
Ha most az AoE4-re gondolsz akkor szerintem egyértelmű miért dobtam be.
Nyilván nem a Resolve - AoE4-et (vagy W11-et) akartam összevetni, az egész az sw supportról szól általánosságban.
Teljesen jó példa, hogy az egyik oldalon mit látunk... és a másikon hogy "haladnak" a dolgok. -
#54625216
törölt tag
A ProRes-re sok gyártónak van az Apple-n kívül is hardvere, a külső recorderek többsége pl. támogatja.
A HEVC kétségtelenül az egyik legerőforrás igényesebb kodek, de minimális az I/O igénye. A RAW-hoz pedig mind I/O-ra, mint CPU/GPU teljesítményre is szükség van."Nvidia kártya röhögve megcsinál 2x-3x sebességen is."
Nem a dvga rendszerekhez képest mért sebesség a kérdés, hanem a konkurens APU-k. Egy belépő szintű mobil SoC nyilván nem fogja egy dVGA teljesítményét hozni. A 13" Macbook Pro-nál és Air-nél az a lényeg, hogy aksiról, különösebb hűtés zaj nélkül legyen gördülékeny a timeline. Ha jó a desktop vagy nem számít, hogy a laptop 4kg + 2kg féltégla tápegység meg rakétahajtómű zaja van, ha elindítasz egy vágóprogramot, akkor értelemszerűen a teljesítményét sem egy ultrathin laptophoz kell hasonlítani."APU tesztet meg találni Youtube-on Intel vs AMD témakörben. Azok is vannak olyan használhatók, mint az első M1."
Erről lett volna jó valamiféle link, hogy mennyi az annyi: teljesítmény különbség, ár, súly, fogyasztás.
-
Teasüti
nagyúr
válasz #54625216 #231 üzenetére
Prores-t hagyjuk is, mert Apple-n kívül másnak nincs hozzá hardvere!
RAW brutális lenne? Azért ez enyhe túlzás. A HEVC-nél biztos nem brutálisabb. Legalábbis én mikor néztem Cinema DNG-t meg Braw-t összehasonlításnak Pocket4K-ból kiesve anno, mindkettőt vitte gond nélkül az i7+1060 laptop Resolve alatt. HEVC hamarabb megakasztja, mint a fenti kettő.
Ellenben 4K60-ig valós időben játssza az 1060 Resolve-ban. Meg tesztek alapján kb az összes kurrens APU is. M1 is jól kezeli, szóval nem is itt van a kutya elásva. Hanem a render sebességekben ütközik ki, hogy az M1 (2020) az csak egy low power mobil SoC. Mert abban biza a nagyok elhúznak. Amire nincs hardveres gyorsítás, azt bizony nyers erővel kell megoldani.
Meg van M1 tapasztalat házon belül is a videós topikban. Kicsit átbogarászod azért látni valós felhasználói élményeket is, hogy egy valós node tree rendes grade-el megfojtja, míg egy dVGA meg se érzi, stb. Zajt szűrni nemigen lehet vele, motion blur-t nemigen lehet vele, stb.
Meglepő módon transzkódolásban (H265 -> H264) is valós idő alatt teljesít, amit egy Nvidia kártya röhögve megcsinál 2x-3x sebességen is.
APU tesztet meg találni Youtube-on Intel vs AMD témakörben. Azok is vannak olyan használhatók, mint az első M1. M1 az a timeline scrubbing-ban brillíroz meg a vágás gördülékenységében, de a show-t igazán csak a dekóderek viszik el. Ahova erő kell, oda erő kell. Igaz nem is 25 wattot fogyasztanak, meg nem passzív hűtésűek.[ Szerkesztve ]
-
#54625216
törölt tag
"Persze nem Prores-ben, de megeszik az összes prosumer kamerából kipottyanó long-gop formátumot (meg gondolom a Red, Canon, stb RAW videót is vmilyen szinten, csak azt én átugrottam)."
A long-gop formátumokhoz nagyobb teljesítmény kell, mint a ProRes-hez, hiszen a ProRes-nek (és a hasonló editing formátumoknak) pont az a lényege, hogy nagyobb fájlmérettel kompenzálják a kisebb számítás igényt, azaz a terhelés megoszlik a CPU/GPU és az I/O között, míg a tömörítetlen videónál gyakorlatilag nincs encoding, ellenben nagyon magas az I/O.
"meg gondolom a Red, Canon, stb RAW videót is vmilyen szinten, csak azt én átugrottam"Az összes formátum közül a RAW terheli le a leginkább a rendszert, mert az gyakorlatilag nyers szenzor adat, azaz a kamera elektronikája nem végez elő feldolgozást, hanem mindent az utómunkára hagy. Így a RAW-hoz nem csak nagy I/O kell, hanem brutális a számítás teljesítmény is, cserébe kompromisszum mentes minőséget lehet kihozni az anyagból, ezért szokták főleg profik használni.
"M1 (2020)-at meg lenyomják ezek az APU-k Resolve és PP alatt."
Erre tudnál valami tesztet linkelni?
(Én nem találtam rendes Resolve összehasonlító teszteket, csak CPU vs. CPU ugyanazzal a dVGA-val, aminek kb. semmi értelme, mert a lényegi terhelést Resolve-ban a GPU kapja.)
Az M1 tele van pakolva hardveres videó gyorsítókkal, így a long-gop videóknál az encoding is célhardverből megy és a formátumnak köszönhetően az I/O is alacsony, ezért különösen érdekelne, hogy egy 5700G vagy 11900K mennyire nyomja le. -
Teasüti
nagyúr
Miért egy játékot hoztál példának APU oldalról, mikor M1 Max kapcsán Resolve 17.4 újításokat láttunk?
Van Resolve teszt AMD 5700G-re és Intel 11900K-ra is és mindkettővel lehet dolgozni.
Persze nem Prores-ben, de megeszik az összes prosumer kamerából kipottyanó long-gop formátumot (meg gondolom a Red, Canon, stb RAW videót is vmilyen szinten, csak azt én átugrottam). Ha épp nincs dVGA a gépben, akkor is elvégezhető a munka. M1 (2020)-at meg lenyomják ezek az APU-k Resolve és PP alatt.
Az új Pro és Max meg majd ezután lesz még csak tesztelve. Árakat se tudunk még. A Blackmagic keynote meg nincs kőbe vésve. Majd hisszük, ha látjuk.Amúgy iránynak szerintem nem lenne rossz. Nekem tetszene, ha a low end VGA piac megszűnne és APU lenne mindenhol. Akinek meg kell kraft, neki középkategóriától kezdődne az élet.
[ Szerkesztve ]
-
sb
veterán
válasz gliskard #228 üzenetére
Ahogy fentebb már fejtegettem, az APU-val alapvetően nem lett volna gond mint irány szerintem. Ott volt a cpu-hoz képest jóval erősebb gpu és az integráció is jól haladt. Aztán ott lett volna a HBM ami kilövi az egyetlen gyenge pontot, a mem sávszél problémáját.
De innen kanyarodott vissza az egész arra amit írsz: gaming-gaming-gaming. Csak ezt látta benne mindenki és innentől el lett felejtve. Igazából még a sávszélesség is a gaming miatt kellett volna elsősorban. Általános gyorsításra befogni annyira az sem volt égető.
Sw oldalról eldobták: fragmentált hw és sw, amúgy is macerás fejleszteni és drága.
Addig ez működött is amíg más meg nem csinálta...Amíg itt ezt látjuk:
DaVinci Resolve (Studio) 17.4: Videobearbeitung mit Apple ProRes auf M1 Pro und M1 Max - 5x fasterAddig ez jön a másik oldalról az utóbbi hetekben. Különösen szerencsétlen szerintem az időzítés annak aki párhuzamosan követi és valamennyire érti ezt a hw-sw összefüggést. Esetleg van tapasztalata már az APU induló idejéből is és látja hova jutottunk el 10 év alatt:
- W11 - AMD szerencsétlenkedés
- Age of Empires 4 im Test: Sorry, AMD, um Radeon kümmern wir uns später -
gliskard
senior tag
Igen elég combos 😉
Komolyabb munkára, főleg amikor az idő kiemelt prioritású tényező továbbra is workstation gépek lesznek a megfelelők. Viszont amikor számít a mobilitás, az új macbook pro elég jó alternatíva 🤟🏼
Hagyományos x86/windows vonalon a GPU fejlesztéseket a játék célú felhasználás dominálta és még ma is ez egy kiemelt irány.
Nagyon kíváncsi leszek, hogy az Intel és az AMD továbbra is ragaszkodni fog az eddigi APU tervezési filozófiához vagy ők is lépnek az Apple-höz hasonló irányba? Ez a költői kérdés ráhúzható az egész ARM világra is, bár ott azért erőteljesebben érvényesült eddig is az energiahatékonyságra törekvés és az általános célú számítások támogatása (pl. az nVidia autóipari vonala). AMD/Samsung összeborulás vagy akár a Google SoC tervezési szárnypróbálgatásai esetében is lehet hatása az Apple M1-nek...
De pont az Apple az elrettentő példa is az ilyen irányú fejlesztéseknél, mert láthatóan a HW magában kevés, kell az optimalizálás, kell a támogatás is. -
arn
félisten
válasz gliskard #226 üzenetére
Mobilfronton nincs sok ellenfele de workstation procikkal szemben is jol allja a sarat tobb helyzetben, nehez helyzetben lesznek, ha tovabbskalazzak ezt.
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
gliskard
senior tag
Render teszt - hosszú, de akit érdekel a téma annak érdemes végigfutnia
-
nagyúr
válasz gliskard #222 üzenetére
Egyelőre biztosan nem, de láthatóan bizonyos keretek között lehet ilyesmire használni már most. Néhány elszórt kísérletre azért számítok, nem is elsősorban azért, mert nagy a megtérülés esélye, hanem azért, mert vannak még olyan stúdiók, akik "megcsinálom, mert meg tudom csinálni" szemüvegen keresztül néznek egy ilyen platformra. Engem is inkább elméleti síkon érdekel, mire képes ez a GPU.
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
Az anandtech tesztek szerint a cpu rész mindent felülmúl már most is, és úgy tűnik még tartalék is lehet benne. Ezek a modellek még nem tudják kihasználni a nagy memória sávszélességet annak ellenére hogy elvileg adott a unified memory. 242GB/sec felé nem tud menni a Max sem.
Így egy későbbi új verzió még további teljesítményt tudhat majd felmutatni. Egyben azt is jelenti, hogy az M1 Pro és M1 Max között minimális lesz a proci teljesítmény különbség ilyen szempontból.Az sem semmi hogy már 1 core-on 100GB/secet tud. Többszörösét, mondhatni sokszorosát, mint egy AMD vagy Intel megoldás. Gondolom architektúrális különbség, az ARM-ok már évek óta ebben tűnnek erősnek.
A GPU-ról ellenben egyelőre nem látni hogy hasonlóan szárnyalna.
Amennyiben lesz rá lehetőség, nem lennék meglepve ha az asztali vonalon maradnának a diszkrét grafikus kártya megoldásnál. -
arn
félisten
Az applenek van egy regi uzletpolitikaja, hogy egy adott profit alatt nem foglalkozik a termekkel, es azert eleg jol meghatarozza, hogy meddig tudnak lemenni - nem tudom, hogy a mai napig ervenyben van e.
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
gliskard
senior tag
Nem lesz PC szerű játékplatform, több okból is:
• Apple a saját Arcade platformját favorizálj és erre próbálja terelni a fókuszt.
• Vulkan API az Apple részéről nem élvez támogatást (itt egy egész jó összefoglalás).
• Apple Arcade és a Metal API az iPhone/iPad-re fejlesztők szempontjából kényelmes mert elég nagy user bázist tudnak elérni (iphone / ipad / appe tv / M1 mac).
• Eredetileg Konzolokra vagy PC-re írt játékok portolásához kellene a megfelelően támogatott Vulkan API. De ezzel csak a Mac tábort tudják elérni – ezért rizikós csak ebből remélni a megtérülést (viszont plusz egy platformot jelent amit supportálni kell).
• Metal API nem explicit API mint a Vulkan, ezért lényegesen egyszerűbb használni és az optimalizálás miatt láthatóan elég jól teljesít iphone/ipad/apple tv platformokon – persze nem lesz olyan a grafika mint egy AAA játék esetében, de a casual gémer rétegnek ez nagy részben lefedi az igényeit.
• Aki játszik az a Mac mellé vesz konzolt vagy konzolokat is (usa kollégák és ott élő ismerőseim nagy részének van Switch és PS vagy XBOX otthon)
A fentiek miatt azt gondolom, hogy kisebb projektek esetében lehet cél platform a M1 Mac is, de ezek főként olyan indie csapatok, akiknek a M1 Mac bázis is fedezi a fejlesztési költségeket és a support-ot. Ráadásul ha az adott játékhoz nem kell az egér/billentyűzet kombó, akkor lehet vinni Apple Arcade-re is ami legalább egy nagyságrenddel nagyobb piac.
Szerintem a AAA címek esetében ez megtérülés szempontjából rizikós Mac-re is fejleszteni.[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz gliskard #210 üzenetére
Ahogy elnézem a kevés rendelkezésre álló játéktesztet, valahol a 2060 és a 3060 között lehet az M1 Max - emulációval. Első lépésben érdekelne, hogy változik ez ARM binárisokkal és Metal API-val; aztán persze azt is jó lenne tudni, hogy a shaderek optimalizációval mi vehető ki a cuccból. Remélhetőleg lesz valaki elég elborult, hogy ezt már csak a maga szórakoztatására is megcsinálja (id Software pl. gyanús ).
Egyébként a jelen szint is elég használható. Nyilván nem arra való, hogy a 2 év múlva megjelenő Assassin's Creed Cro-Magnont 8K-ban tolja vele valaki, de egy 2060 még mindig egész tűrhetően elpötyög fullHD-ben némi kompromisszumok mellett. Ha valaki a sok content creation közepette néha bepattintana 1-1 játékot, arra teljesen jónak tűnik, még az újabbakkal is. Persze nyilván nem a képernyő natív felbontásában...
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
Teasüti
nagyúr
Ezt mondjuk nem csodálom. Az a lapos, amit Piri néni megvesz százért (most nemtom mennyi a legalja) vagy hozzá vágja a netszolgáltató vmi bundle kedvezménnyel, abban vmi tetű lassú processzor lesz meg egy 5400-as HDD. Power gomb megnyomása után nyugodtan el lehet menni megkávézni mire betölt minden.
Sajnos több ilyen ipari hulladék is megfordult a családban (vhogy engem soha nem kérdezett senki ilyen vásárlási szándéka esetén), és még ha csak böngészésre is használja, vagy engem hivogatni, akkor is durván használhatatlan szinte legalább egy SSD nélkül. Még az se segít amúgy sokat ezeken, mert akkor meg proci limites lesz durván már egy Windows Update is - aztán ott kell hagyni egy másfél órára a gépet, mire összekapja magát. HDD-vel másfél nap.
Csoda ha inkább egy 6 colos telefonon matat, ami legalább azt csinálja, amit szeretnénk? Legalább abban a kis hátralévő életében ne őszüljön már tovább! (Nekem is kijön mindig egy ősz hajszálam, ha vki idehoz nekem egy SSD nélküli gépet...)
Meg tapogatni is könnyebb, mint egerészni szerintem, ha vki ilyen idősen kezdi.[ Szerkesztve ]
-
<Lacy85>
addikt
válasz Robitrix #196 üzenetére
Óóó, szent szar. Már megint egy ember, aki lemaradt 10 évvel és a sznobsággal jön.
Amennyiben hasonló minőségű laptopot akarsz venni (Dell XPS, stb.), semmivel nem lesz olcsóbb, mint egy MacBook.
Ha normális AIO gépet akarsz Windows alapokon, az sem olcsóbb az iMac-nél. Az 550 ezres Xiaomi mellett meg bele sem megyek az iPhone vs. Android telókba.
Szóval ébresztő, 2021 van. -
arn
félisten
hatekonysagban nincsenek azon a szinten, es igazabol lenyegtelen miert [link]
ahova az amd x magot pakol, az apple tobbet. persze kerdes mennyire skalazodik, de az asztali verzio azert belovi az esszeru keretet (100-120w tdp).
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
félisten
Egyre kevésbé látom így. A Ryzenek abszolút versenyképesek, pedig egy node-al hátrább vannak. De majd meglátjuk. Először kicsit rendbe kellene jönnie a chipgyártásnak, mert a jelen helyzet sokat torzít a piacon. Például az AMD nem is tud elég gyártókapacitást kapni a TSMC-ről, elsősorban az Apple miatt :)
while (!sleep) sheep++;
-
gliskard
senior tag
nem is játékról volt szó. Azt több helyen írták, hogy az M1Pro/Max GPU-ja közel sem lesz optimális a komplexebb shader-ek futtatására, de nem is a gamer tábor a célközönség. Azokat a játékokat amik futnak iphone/ipad-en pedig élvezhető sebességgel fogja meghajtani. Egyébként ezek a számok szerintem elég jók (még úgy is hogy nem feküdtek rá az optimalizálásra)
-
moleculez
veterán
Így van. Angliában vagyok egyetemista. Előadó terem 80% Macbook/iPad. Nehéz, de el kell engedni ilyenkor az árérzékeny balkáni berögződéseket, hogy az Apple cuccok drágák, és ennyi. Azt hogy megbízható azt nem adják ingyen. Mert az vitathatatlan, hogy a just works az sokaknak ér pénzt. Nekem sincs gondom a gépre, majd talán jövőre váltok a következő AIR-re. De most pl az iPad is bőven kiszolgálja az igényeim, főleg billel.
Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!
-
arn
félisten
Senki nem is irt ilyet. Foleg nem jatekban. Kreativ alkalmazasokban varok megkozelito szintet.
Vegen mindig a hatekonyabb hw nyer, azt lehet nagyobb valoszinuseggel tovabb skalazni. Meglatjuk desktopra mit hoznak.
[ Szerkesztve ]
facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld
-
#54625216
törölt tag
válasz Robitrix #178 üzenetére
"A játék teszt azért érdekes, mert az átlag embernek otthonra lényegében egy dologra kell teljesítmény... a JÁTÉKHOZ. "
Ezt a hülyeséget honnan vetted? Az emberek többsége nem játszik desktopon vagy laptopon, mert arra vagy ott a mobil vagy a konzol. Gamer PC-ket már csak egy szűk kisebbség vásárol és ez a réteg a jövőben a game streaminggel tovább fog zsugorodni.
"Ha nem játszik, akkor meg netezni, szöveget szerkezteni, videót nézni, megrendelni valamit egy webshopból beszélgetni valami kommunikációs programmal akár kamerán keresztül a külföldi rokonnal. Ehhez bőven megteszi egy olcsó laptop vagy egy 100 ezer forintos gép a Tesco-ból. Ezért tök felesleges neki akár gaming PC-t venni vagy 500 ezres Apple gépet venni."
Na látod ebben tévedsz nagyot. Az emberek többségének pénze van, de ideje vagy idegrendszere nincs a számítógép ezer nyavajájával küzdeni. Ezért szorították ki sok háztartásból a desktop gépeket a mobilok és a tabletek. Ha pedig egy mobil eszköz teljesítményénél többre van szükség simán kifizetik a többletet az Apple-nek, ha cserébe egy kulcsrakész rendszert kapnak, ami nem szopatja őket.
" Az emberek nagyrésze a munkahelyen se fog videót szerkezteni vagy kiadványt készíteni vagy renderelni vagy egyebek. "
Ebben is tévedsz, mert egyre több helyen elvárás, hogy egy prezentáció legyen vizuálisan is rendesen megszerkesztve és/vagy legyen benne videó és egyre kevésbé hajlandóak milliókat kifizetni külsős cégeknek, amikor házon belül is meg lehet csinálni a töredékéért.
Amúgy meg a youtube, facebook és tiktok idejét éljük, amikor az átlagemberek is szerkesztett videókat osztanak meg eszetlen mennyiségben.
Na most adj a kezébe egy informatikai analfabétának egy windows pc-t premire-el vagy sony vegassal, magyarázd el hogy milyen kodekkel és bitrattel mastereljen, stb.
Vagy adj a kezébe egy mac-et iMovie-val vagy - ha komolyabban gondolja - Final Cut Pro-val, amiben mindent faék egyszerűséggel meg tud oldani és ott a gomb, hogy "upload to youtube", a keynote-ba meg csak drag-and-drop a videó és átméretezi, áteffektezi ahogy kedve tartja. -
-
Derekasan helyt áll az M1 MAX ellen egy sima GTX 1660 Super kártya is a maga 336GB/sec memóriasebességével:
[https://www.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=57111]
[https://www.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=60139]
M1 Pro olyan GTX 1650 Super szinten lehet majd. -
félisten
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest