Hirdetés

Aktív témák

  • guest

    veterán

    válasz karib #6 üzenetére

    A KT333-at valóban lehetne KT266B-nek nevezni, de ugyanúgy védhető a KT333 is, hiszen pl. a KT133-nál sem azt jelentette a 133, hogy ekkora az FSB, hanem hogy ekkora a max. RAM frekvencia.

    A szerver piacon hagyományosan tényleg konzervatívabbak a vevők, de hát nem is lesz rájuk kényszerítve az aktuális legeslegújabb cucc.

    A tömeges értékesítés lehetősége alighanem az olcsó áron múlik, meg azon, hogy az alaplap tudja-e azokat a funkciókat, amiről aktuálisan álmodnak a vevők. (Ebből a szempontból telitalálat a már említett ECS K7S5A, kár hogy annyi gond van vele.)

  • karib

    addikt

    Igazából a KT333-at KT266B-nek kéne hívni, nem? :D

    Csak a marketingesek beledumálnak.

    Amúgy tényleg, érdemes mielőbb fejlődni, főleg, ha lábkompatibilisek a cuccok. Ez csupán azt jelenti, hogy ha valaki tegnap vett egy KT266A-s lapot, akkor nem kell rögtön KT333-ra ugrania, viszont pár hét múlva már újonnan nem biztos, hogy lesz értelme KT266A-t venni.

    Itt két dolog merül fel azonban: egyrészt, az oké, hogy két chipset olyan, mint két tojás és elvileg nulla munkával át lehet állni az újabbra, de azért ez mégsem ilyen egyszerű. Egy icipici változtatás miatt is valszeg tüzetesen át kell nézni az alaplap designt, főleg, ha valaki nagyon egyedien okoskodott a korábbi megoldásnál. Ehhez társul az értékesítési probléma is: mihelyst kijön az új cucc, egy rakás régi sokkal nehezebben lesz eladható - annak ellenére, hogy teljesítményben kevés a difi. Mert hát a marketinggépezet jól müx, és mindenki az újra ácsingózik. Ezt az átmenetet persze lehet ügyesen kezelni sales és logisztika oldalról, de szintén nem kis erőfeszítés.

    Szóval ez a ''kicsit ugorjunk, amint csak lehet'' dolog némileg sántít azért.

    Csak egy példa: a szerverpiacon nagyon nem szeretik a gépgyártók, ha túl gyakran fejlődik a technológia, mert itt sokkal komolyabb tesztelés alá kell vetni egy-egy megoldást, mint mondjuk egy PC-nél. Akár két tök egyforma, csak más órajelű proci is sok tesztelgetést von maga után. Anno rá is szóltak az Intelre valamikor, amikor épp gördítette ki az egyik Xeon szériáját, hogy ácsi, inkább kevesebb új proci legyen, nagyobb ugrásokkal...

    Lehet azért még tanulni dolgokat az Inteltől, nem egy elfuserált banda. Látszik, hogy olyan területeken is komoly tapasztalataik vannak, amiről az AMD, VIA, SiS, stb. csoportnak még nem sok fogalmuk van (főleg a nagygépes rendszerek világa valszeg - a P4 igen kulturált hővédelme is innen eredhet...).

  • andorpapa

    őstag

    válasz guest #4 üzenetére

    Igen, ez nagyon korrekt vélemény volt, a mostani megfogalmazásoddal teljesen egyetértek. És persze én (is) VIA és AMD párti vagyok.

  • guest

    veterán

    válasz andorpapa #3 üzenetére

    Nem értem, hogy mi a csudáért vársz ugrásszerű javulást az új VIA chipsettől, amikor az az apró lépéseken keresztüli, evolúciós fejlődés jegyében született. A VIA ezt számos alkalommal hangsúlyozta - és igazuk is van benne.
    Az evolúciós fejlődés lényege, hogy NEM KELL az egyes fejlődési fokozatoknak nagynak lenniük, hiszen az új megoldás KOMPATIBILIS a régivel, így különösebb probléma (értsd: plusz költség) nélkül illeszthető a már meglévő dolgokhoz.
    Akkor célszerű ugrani, ha az új nem lehet kompatibilis a régivel. És ha már egyszer el kell dobjuk a régit, akkor az újnak sokkkkal jobbnak kell lennie ahhoz, hogy megtérüljön a csere.

    Kérdezed:
    ''Ez tényleg jó dolog, de nem lehet, hogy a ''munkahelyi alaplapok'' inkább SiS chipsettel fognak dobogni?''
    Amíg a SiS-szel olyan megbízhatatlan alaplapokat gyártanak, mint pl. ECS K7S5A, addig aligha. (Egyszerűen elfogadhatatlan adatbiztonsági szempontból. Ha a nagy teljesítmény nem is a legfontosabb komoly célokra, az adatbiztonság igen.)

    Írod:
    ''Ez is igaz, úgy gondolom, hogy a KT333 egy lépcső ahhoz, hogy elérhessük a minden földi jóval ellátott KT333A-t.''
    Némileg más véleményen vagyok. Ugyanis az új V-link miatt a KT333A nem lesz kompatibilis a jelenlegi déli hidakkal, így ez pont egy olyan eset, amikor muszáj ugrani valamekkorát. Hiszen csak akkor lehet előrukkolni vele, amikor kész lesz az új déli híd is. Éppen ezért a VIA szerintem tökéletesen látja, hogy addigra egyúttal a DDR400 támogatást is célszerű lesz beépítenie az északi hídba. (Így aztán talán KT400 lesz a KT333A-ból, ahogyan máshol te is írtad már.)

    A KT333 egy tökéletesített KT266A, de a KT333A már egy másik (nem kompatibilis) garnitúra, és elég félrevezető, ha csak egy A-betű jelzi a különbséget. Én úgy gondolok a KT333A-ra (vagy KT400, vagy ami lesz a neve), hogy az az Athlon procihoz valaha kifejlesztett legdögösebb chipset lesz. Egyúttal viszont le is zárja az Athlon korszakot (jön majd a HAMMER), így a VIA részéről nagy körültekintést igényel a megalkotása. Annál is inkább, mert sok előre nehezen látható problémát kell megoldani. Mert ugye rendben működnie kell(ene) a 8X AGP-nek, miközben nincs is mivel tesztelni. Aztán működnie kell(ene) az USB 2.0-nak, a 6-csatornás hangvezérlőnek, és az ATA133-nak is. Tudjuk (tapasztalatból!) hogy mindezekkel volt már probléma. Aztán itt van az a kérdés is, hogy vajon a 0.13 mikronos Athlonok hogyan fognak illeszkedni a chipsethez. Egyelőre ezt sem lehet tesztelni, így a 166 MHz-es FSB kérdése is nyitva van. A VIA kénytelen várni. (Bár legalább a DDR333 szabványosítását sikerült meggyorsítania.)

    Szerintem az új KT333A chipsetes (maradva ennél a névnél) alaplapokkal érdemes kivárni a 8X AGP-s kártyák, a 0.13 mikronos Athlon-ok, és a szabványos DDR333-as SDRAM-ok megjelenését. Ez még hónapokat jelenthet. Addig is, akinek a leggyorsabb kell, az vegyen KT333-as alaplapot.

  • andorpapa

    őstag

    Igazán bocsánat. Azért egy kicsit védekeznék.

    A KT333 tényleg javult a 266A óta, és az összes észrevételetekben igazatok van, neveteket nem vállaló barátaim, viszont vegyétek figyelembe azt is, hogy a fejlesztések bizony nem jelentenek túl nagy ugrást.

    Például támogatja a DDR333 RAM-okat? Oké, de (szerintem) nem akkora fejlődés, mint amekkorát a KT266A memóriakezelése jelentett a sima 266-hoz képest. A KT333 memóriakezelése javult, de mennyire? Nem olyan jelentős, mint az előbb említett esetben.

    Tényleg kompatibilis a KT266A-val. Ez szép dolog, és szerencsére kedvező árat fog jelenteni. Az ATA/133 támogatását én is megemlítettem. Bár eléggé nehezen lehet kihasználni ma még ezt is.

    ''Relative olcsó korszerű munkahelyi alaplapokat is lehet majd venni, korszerű integrált hálózati vezérlővel (VT8233C).''
    Ez tényleg jó dolog, de nem lehet, hogy a ''munkahelyi alaplapok'' inkább SiS chipsettel fognak dobogni? Persze ezt is könnyű kikezdeni, mert eléggé tág fogalom, a ''munkahelyi lap'' sok funkciót takarhat, így ebbe nem is érdemes belemenni.

    Még szép, hogy a KT333 alapú lapok vezetnek a tesztekben! Hülyén nézne ki, ha a régebbi chipsetek lemosnák a KT333-at!

    ''A KT333 tényleg egy evolúciós fejlődés (fejlesztés) eredménye, így kiforrott, aranyérmes teljesítménye megbízhatósággal párosul.''
    Ez is igaz, úgy gondolom, hogy a KT333 egy lépcső ahhoz, hogy elérhessük a minden földi jóval ellátott KT333A-t. Tehát nem vonom kétségbe a fejlesztés fontosságát. Viszont akkor is ki kell jelenteni, hogy a KT266A-hoz képest nem történt nagyon jelentős fejlődés, ez inkább csak átmenet a KT266A és KT333A között.

    Az, hogy lesz-e 8x AGP, még nem tudni, de ha azt vesszük, hogy 2 hete még a KT333 pontos adatait is homály borította...

    Az északi és déli híd kapcsolata meg fog változni a KT333A esetében, így új lapokat kell majd tervezni, vagyis drágábbak lesznek. De vedd figyelembe azt is, hogy a KT333A-ban megjelenő újítások (remélhetőleg) nagy mértékben fogják növelni a sebességet is. Ha meg nem vagy hajlandó annyit leperkálni érte, akkor még mindig megveheted a KT333-ra épülő lapok valamelyikét, azzal sem jársz rosszul (tudod: ''kiforrott, aranyérmes teljesítménye megbízhatósággal párosul'').

    Tehát nem akarom lefikázni a KT333-at, és a KT333A-t sem, egyszerűen úgy gondolom, hogy az igazi előrelépés majd a KT333A megjelenésével következik be. Bocsánat, ha valakinek nagyon nem tetszett a leírás, építő jellegű kritikákat mindig szívesen fogadok, mindenki véleménye számít.

  • guest

    veterán

    Jaja, andorpapa megtanulhatnal hireket irni mielott elkezdesz postolgatni...

  • guest

    veterán

    Szerintem igen nevetséges úgy összefoglalni a dolgokat, hogy ''a North Bridge: szinte semmiben sem különbözik a KT266A chiptől'', hiszen van egy olyan különbség, hogy az új északi híd támogatja a DDR333-as RAM-ot is, szemben a KT266A-val. (Ezen túlmenően pedig a KT333 RAM kezelése még a DDR266 esetében is gyorsult - ha nem is sokkal.)

    Azt sem mondanám, hogy a ''South Bridge bizony a régi, VT8233'', ugyanis éppen az van, hogy a régi helyett immár a VT8233C és a VT8233A vezérlők lesznek, amelyek kiváló hálózati vezérlővel, illetve ATA133-mal gazdagodtak.

    A magam részéről így foglanám össze a tudnivalókat:
    1.) A KT333 teljesen kompatibilis a KT266A-val, így az alaplapokon semmilyen módosítás nem szükséges az alkalmazásához, csupán aktiválni kell a BIOS-ban a 166 MHz-es RAM frekvenciát.
    2.) A KT333 ára megegyezik a KT266A árával, így várhatóan az új alaplapok ára azonos lesz a korábbi KT266A chipsetesekével.
    3.) A KT333 RAM kezelése még DDR266 frekvencián is gyorsult a KT266A-éhoz képest, DDR333-ason pedig tovább gyorsult. (Újabb gyorsulás várható, amikor a CAS 2.5-ös DDR333-as RAM-ok mellett megjelennek a CAS 2-esek.)
    4.) A chipset déli hídjában (VT8233A) javítottak a VIA chipsetekre jellemző kissé lomha HDD kezelésen, így már az ATA133 sebességet is támogatja.
    5.) Relative olcsó korszerű ''munkahelyi alaplapokat'' is lehet majd venni, korszerű integrált hálózati vezérlővel (VT8233C).
    6.) A nem szintetikus tesztprogramok mindegyikében jelenleg a KT333-ra épülő alaplapok a leggyorsabbak.
    7.) A KT333 tényleg egy evolúciós fejlődés (fejlesztés) eredménye, így kiforrott, aranyérmes teljesítménye megbízhatósággal párosul.

    8.) A KT333A nagyobb _ugrást_ jelent majd a fejlesztésben (már-már kisebb revoluciót), ugyanis pl. a 8X AGP működése egyelőre teljesen kérdéses, másrészt az északi és a déli híd kapcsolata megváltozik (a duplájára gyorsul), de ez azzal is jár, hogy az új északi hídhoz NEM lehet majd illeszteni a régebbi déli hidakat. Ez magával vonja azt is, hogy a KT333A-nak majd az ára is magasabb lesz...

Aktív témák

Hirdetés