Új hozzászólás Aktív témák
-
#16939776
törölt tag
válasz
#16939776 #155 üzenetére
Ha úgy nézzük, akkor ez is egy "nagy-hangszóró kis-hangszóró" kombináció,
De:
-Adott az előlap méret, ill. adott a hangszóró felület és az erősítő teljesítmény a megfelelő membrán sebességhez, egyszerre.
-egészen fent, 410Hz-nél van a váltás.
-a közép hangszóró kapott egy impedancia illesztő elemet "Waveguide"-ot, ami csillapítja a membránt, ugyan akkor segít növelni a hangsugárzás hatásfokát, egészen onnan, ahol az belép.
-fix a távolság a két hangszóró között, és megvan határozva az hallgatási sík és optimális távolság, így oda a két hangszóró fázismenetét már "könnyű" összefésülni az aktív hangváltóval.e.:[link] (nem a szöveg a lényeg.
)
-
#16939776
törölt tag
Vissza utalva:, mivel ennek a Bú-csí megy faszán, ezért a Bú-csí tartományban információt hordozó zenét találtad megnyerőbbnek.
Az átlag 2.1-nél a "nagy hangszóró" Kb.: 100Hz alatt, a kis-hangszóró 800Hz felett erős, a kettő közötti tartományban meg ezek a problémái vannak:
Egyrészt a kishangszóró nem érzi jól magát 100 és 800Hz között. Itt van az emlegetett "mély-közép", másrészt a nagy és a kishangszóró között van egy random távolság, ami azokat a frekvenciákat kuszálja össze, amik a hangváltás miatt különböző arányban, de mindkét hangszóróból egyszerre szólalnának meg. Mivel képtelenség, hogy a különböző távolságokban levő hangszórókból azonos fázisban jussanak el a füledig ezek, így a 100-200Hz közti tartományban (mély-közép alsó része) szinte, biztos hogy teljesen inkonkrét, hullámos lesz a két hangszóró produkciója.A hangerő kérdése meg az, hogy mennyire lesz domináns, és mennyi ideig szól az az egy hang, amire a bú doboz képes, és a kis hangszóró, mennyi információt és milyen minőségben képes vissza adni a 800Hz feletti tartományban, amikor az az életéért küzd..
A legjobban azzal jársz, ha a bú doboz tetejére rakod a két kis dobozt, és a bú dobozt forgatod körbe, addig hogy az a legkevésbé zavarja, mossa össze a hangképet.
Ha külön lehet a "2" hangerejét állítani, akkor az kopp. és a ".1"-et csak annyira add fel, amennyi az ének, basszusgitár érthetőségéhez feltétlen kell, cél, hogy ezek jól elkülönüljenek egymástól.
Ha vezetékes csatlakozású a "2" akkor a bú-hoz képesti fázisukkal lehet játszani, hogy mikor érzed egyenletesnek a 50 és 400Hz közötti tartományt, és megérkeztél ahhoz a ponthoz, amit ebből max. ki lehet hozni. -
zseko
veterán
válasz
#16939776 #151 üzenetére
Hát én ezekhez nem értek. Én csak annyit hallok, hogy a B az másképp szól, számomra tompábban, a másik kettő jobb nekem hallás alapján. De csak egy kukázott 2.1-es valami van a pc-re kötve persze. Mindenesetre tetszik a hangzása, nekem jó hallgatni, némelyik zenénél kimondottan, nem fárasztó, egy adott hangerőn. Fölötte egy semmilyenné válik a zene, bár ez lehet lelkiállapot kérdése is már inkább
-
#16939776
törölt tag
Akkor rendben vagyunk. De azért hagyjuk meg a számszerű lehetőségét annak, hogy "csak szerencsém volt".
A következő tesztet, csináljuk meg úgy, hogy olyan környezetet választasz hozzá, ahol van földelés is!, és ténylegesen lehet is azt indikálni, hogy a gyártó által favorizált táp bekötéssel megyünk-e, vagy nem.Az hogy én megmondom melyik a jó, az nem "referencia".. (De.)
-
dabadab
titán
Itt azt hiszem elkél némi pontosítás, mert félreérthető volt, amit írtam:
A tápon egy IEC C7 csatlakozó van, egészen pontosan nulla jelöléssel arra vonatkozóan, hogy melyik lenne a fázis és melyik a nulla - szóval a "fordítva" az nem valamiféle ideálállapothoz képest van fordítva, hanem egyszerűen ahhoz képest, ahogy addig volt.
Szóval az biztos, hogy Duracell eltalálta, hogy melyik volt "másképp" (bár erre persze volt 33% esélye sima tippelésnél is, ez a teszt gyengesége), arról nem tudok nyilatkozni én sem, hogy melyik lenne az elvileg "helyes".
-
#16939776
törölt tag
Azt a tartományt ami megjön a B-n, 3 sec-nél, azt mély-középnek hívják, azért nehéz felismerni, mert manapság ritkán látjuk szembe jönni..
Ha nincs olyan cuccod, ami ezt visszaadja, akkor a többi tartomány tisztaságának a kárára megy, hogy "megvan". A tér-nem-vissza-adás is ugyan ide vezethető vissza, oda, hogy a hangszóró kalimpál, nem csillapítja semmi és nem ad igazi hangérzetet, mert mondjuk túl kicsi hozzá a membrán felület és kevés hozzá az erősítő teljesítmény, hogy a membrán-sebességet biztosítsa hozzá.Aztán persze ízlés kérdése is, hogy kinek tetszik jobban a búú-zsíí és kinek a gyomor-forgató tempójú , fent-lent tiszta, kerekített hang. Gyakorlatban ez lenne a meggyőző, energiadús hang, ezt lehet felhasználni akár live, akár stúdió körülmények között.
Az "A"-nak kifelé van tere, de a búgás és a zsíín kívül semmi infó, a "B"-nek befelé van tere és szerintem rendben van az információ mennyisége ill. a Mély-közép-közép-magas tökéletes egyensúlyban van, és kerek a hang. A "C"-nek nincs semmi tere, lapos mint egy deszka de legalább minden előre van tolva. ha elhinném hogy ez így ok, nincs kompresszálva, de még mindig megvan a probléma, hogy nem maradt rajta mit összenyomni, elhiszem hogy "szól rajta valamilyen oszcillátor", azért ilyen, de gyakorlati értelemben: minden szempontból szar/használhatatlan mint alapanyag.
Sajnos ezen kívül nincsen mit rágni ezen a csonton, én csak azt nem tudom elfogadni, hogy itt a "szar" a jó, illetve "a jónak" van kikiáltva a szar.
Biztos úgy van ahogy állítja dabaddab, csak mivel 2008 óta live-ozok, 2010 óta fejlesztek tápegységeket, AD/DA konvertek táplálását, 2015 óta foglalkozok vintage berendezések restaurálásával, eredményesen, így egy picit nehéz szó nélkül hagyni.
Múlt hónapban fejeztem be pl.: egy Amec 64 csatornás stúdió pult restaurálását/üzembe helyezését, igazi stúdióban, igazi akusztikával, igazi stúdió eszközök között.
És Itt már nem lehet mellé beszélni, ezeken keresztül minden szar hallatszik. Ezek milliós dolgok, nem játék hangszerek, játék outboard-ok, meg íróasztal szélére tett, játék monitorok..
Én meg csak annyit csinálok, hogy szétszedem és összerakom újra, jól. És ettől, 2x lefossuk a bokánk majd széles mosollyal röhögünk azon, amit hallunk utána.Szóval egy kicsit szkeptikus vagyok, és nem véletlen volt AKKORA a pofám, amekkora..
Részemről ezután nincs már többet mondanom, mindenki azt gondol rólam, meg a kialakult helyzetről amit akar. -
Rayyy
senior tag
Szavazás... ikszelje be a helyes választ:
▭ dabadab elcsalta!
▭ igyunk sört!
Egyébként én is a C-re tippeltem. -
#16939776
törölt tag
-
dabadab
titán
válasz
#16939776 #143 üzenetére
Oh, tényleg, ezt elfelejtettem:
Az A és a C volt ugyanazzal az állással, a B fordítva.
Semmi posztprocessz, kompresszió, egyéb nem volt, sequencer hajtotta a szintit, a szabadonfutó oszcillátorok meg a randomgenerátor az, ami okozhatott az egyes felvételeknél különbséget a hangban.
-
#16939776
törölt tag
1.: C a kakukktojás, mert az meg van kompresszálva.
2: Befelé a térben nincs mélysége az effektnek, illetve hibás, mert bele akad a mély hangokba. Legalább egy felül áteresztő szűrőt kellett volna alkalmazni, és nem ennyire összetaposni, ahhoz, hogy ízléses legyen.
3: "B" a helyes fázis. Itt az effekt térben beljebb, időben hátrébb van mint a zsíí.
Fürgébb az egész, van értelmezhető mély-közép, és nem utolsó sorban határozottan megvan minden egyes billentés és a felengedés, után ezeknek a hangoknak a lecsengése külön külön követhető.
Mondhatnám, hogy le tudnám rajzolni egymás mögött a rétegeket ha akarnám, le tudnám centizni a méreteket, távolságokat.Remélem ez a meg fejtés volt felírva a kis papírodra.
-
#16939776
törölt tag
Nahát.
A kapcsoló-biztosíték-termisztor ott léte és a megtáplálás aszimmetriája (a generátor egyik végének a leföldelése) okozza a + zaj kialakulását.
A hőskorban, többen használtak a hifi rig-jük előtt 1:1-es "biztonsági leválasztó transzformátor"-t, amin a primer és a szekunder külön, elválasztott csévetestre van tekerve, a vasmag le van földelve. Ami egyszer megszüntette a "generátor" aszimmetrikus földeltségét, szimmetrizálta a következő készülék megtáplálását, másrészt nem volt tovább kapacitív csatolás ami a hálózati RF zajt át vitte volna a készülékre, mert a vasmag nem volt olyan gyors, hogy azt lekövesse.
Ezzel ma az lenne a baj, hogy a leválasztó transzformátor vastag lemezekből épül így a "frekvencia átvitele" "belső ellenállása" kis teljesítménnyel terhelve olyan 10Hz és 500-1KHz között OK, alatta fölötte elindul az ég felé az impedancia.
A kapcsoló üzemű tápegység meg akkor működne faszán, - ugye ez már tudott, hogy impulzus szerű áramokat vesz fel a hálózatból -, ha a hálózat 0Hz-és 1Mhz között közel lineáris, állandó és alacsony impedanciát mutatna, akkor az egészen jól meg tudja támasztani a bemeneten keresztül a tápegység kimenetét, az az a táplált készüléket.
Erre ma úgy van lehetőség, ha DC-ról táplálod a kapcsoló üzemű tápegységet, és erre egy külön rendszert állítasz fel, ami 3 fázisú egyenirányításból, egy elég nagy kondenzátor pakkból és egy lineáris stabilizátorból(más is lehet) elő állítja a DC 400V-ot.
DC-vel nem lesz ekkora lengés a készülékben lévő tápon a DC sínen (30-50V körül), gyakorlatilag töredéke lesz a zaj, amit a tápegység bármelyik irányba kibocsájt.
Másik módszer ami ugyan kompromisszumosabb, de AC-n is működik és bizonyított már: Hogy a biztosíték termisztor kapcsoló-t elhagyod, helyettesíted egy jobb minőségű kerámia 5-10 Ohm-os ellenállással és egy ezüst kontaktusos hermetikus relélével, ami rövidre zárja az ellenállást, ha a tápegység kimenetén beállt a névleges tápfeszültség.Ezek igen "vad" dolgok kommersz gyomorra, de ésszel meg lehet ugrani bármelyiket, csak tudni kell, h. mit miért csinál az ember.
-
#16939776
törölt tag
Én meg azt sajnálom, hogy nem értelmezed amit írok, nem gondolkodsz rajta, és nem válaszolsz rá. Egy vitához két aktív fél az optimális, ha nem veszel részt benne, akkor csak elfilozofálgathatok magamban. De azt figyeltem meg eközben, hogy itt valahogy olyan érdekes az akusztika, hogy a virtuális falak visszhangozzák egyes szavaim ellenkezőjét.
Azóta rájöttem, hogy ebbe a visszhangba összesen 5 szó-reakció kapcsolat van beprogramozva, és egy kicsit már unalmas.De váltsál preset-et és nyomjál valami szakmai szöveget, hátha beindul a hangulat.
-
#16939776
törölt tag
Ha észre nem vetted volna, az egy szándékosan leegyszerűsített rajz, amin csak az az út van szemléltetve, amin a generátortól földjétől, a fogyasztóig a GND eljut, a tápegységen keresztül.
Mindezek után "szakmai alapon" annyit tudsz felbüfögni, hogy fogalmam sincs, hogy kell bekötni a transzformátort.?!
Kérem szépen, Te hiányoltad innen a szakmai vitát, de egész eddig a kötözködésen kívül az ég világon semmit sem csináltál érte.
Remélem már mindenki biztos lehet benne, hogy Te vagy az akadálya annak, hogy itt szakma vita nem alakult ki!
Én ezt már annyi féle képen leírtam, lassan, szépen, tagoltan. De nem vagy még annyira sem érzékeny, hogy ezt időben észre vetted volna. Ugye azt is jeleztem így a végjáték előtt, hogy ezt ne csináljuk egymással.. De te ragaszkodtál hozzá..Én egy kicsit mégis élveztem, hogy sikerült "A problémát" feszínre hozni, mert:
Alkalmat adott számomra, hogy megemlíthessem, hogy mennyire visszataszító, hogy a saját magatok által melegen tartott f@szságokon elhahotázgatok, és azért gyűlik össze újra és újra a "kis csapat" - a tudás katonái, mint te -, hogy bármiféle mérhető/látható eredmény FEJLŐDÉS elérése nélkül ezt itt megtehessétek.
Sőt ha jönne valaki, aki mondana valami számotokra újat, azt erőből megrohamozzátok "vegytiszta szakmai" alapon, és - talán - csodálkoztok azon, hogy nem jön ide senki szívesen, új gondolatokat osszon meg..Akinek nem inge...
Ezt a "gyomrost" rajtad keresztül vittem be most, mert te voltál a legyengébb láncszem. Sajnálom, csak egy eszköz voltál ahhoz, hogy demonstráljam a helyzetet és leírhassam ezt a konklúziót.
De nem kell ezért csüggedni, hétfőn új nap jön. Tele, eddig soha nem látott, régi-új lehetőségekkel.
-
Na erre kíváncsi leszek!
Erről jut eszembe, hogy egyik ismerősöm is zenél, analóg szintetizátorokat használva. De a digitalizálás során a bemeneten mindig volt egy magas frekvenciás zaj, konkrétan halkan sípolt, cicergett a háttérben. Kérdeztem tőle, hogy ez mi ez. Erre azt mondja, hogy ez mindig is ilyen volt, ez van, ennyit tud a technika. Mondom, ez nem létezik, valahol valami nagyon el van cseszve. Próbáltam neki debuggolni, de sehogy sem sikerült megszüntetni. Azóta eltelt jó pár hónap, s egyszer csak ír, hogy megoldódott a probléma: el volt cseszve a lakásban a villany, szétégett kábel, stb., elvileg nem is kellett volna áramnak lennie, de valahogy mégis volt.
-
válasz
#16939776 #130 üzenetére
Ne haragudj, de itt azért vannak bajok. Olyan apró részletekről beszélsz, hogy a trafónak is van kapacitása, miközben a rajz alapján nem sok fogalmad van egy olyan alapvető dologról, hogy egy tápegységben a transzformátor hol szokott lenni és hogyan kell bekötni.
De ha meg mindezt félretesszük, akkor itt most azt akarod mondani, hogy a kapcsoló, biztosíték, stb. az fixen az egyik oldalon van, s ez az aszimmetria okozza a zajt?
-
dabadab
titán
válasz
#16939776 #74 üzenetére
Ha még "nem hiszel benne", próbáld ki bármelyik modern hangú szintetizátoron, ami kapcsolóüzemű táppal van ellátva.
Ha nem talál össze a fázis a fázissal, egyrészt nem lesz a billentésnek semmilyen atack-ja, másrészt annyira különbözővé válik az egyes hangszínek hangerőérzete, hogy folyamat masszírozni kell a monitor hangerőt, amúgy meg nem. Fordított fázis->szopás.A puding meg az evés.
Van egy Waldorf Blofeld (modern hangú szinti kapcsolóüzemű táppal). Felvettem vele ugyanazt háromszor, kétszer ugyanolyan állásban volt a tápkábel, egyszer megfordítottam, ez lett az eredmény:
[link]Kérdések:
1. A három közül melyik a "kakukktojás"?
2. Ezt miből lehet észrevenni?
3. Melyik a tápkábel helyes állása? -
#16939776
törölt tag
válasz
#16939776 #130 üzenetére
A poén ugye az, hogy L "N"-nél mindkét félhullám (+/-) esetben 20,6 ill. 20,4V-al nagyobb a feszültség lengés a HV GND sínen, mint az L "L" esetben!
Amit, ha feltesszük, hogy a kondenzátor + tekercselés kapacitása a ~300V lengésből valamekkora áramot át is enged a táplált készülék GND-jére, és még feltételezzük azt is, hogy a nagyobb feszültség lengés, nagyobb áramot hoz létre a kapacitáson keresztül, akkor bebizonyítottuk, hogy nagyobb a tápegység zaj kerül a táplált készülékbe, azáltal, hogy ha nem az L "L" bekötést alkalmazunk.
Annyit fűznék még hozzá, hogy a HV GND sínen ül a tápegység vezérlő/meghajtó IC-je is, ami hátrányosabb helyzetbe lett ezáltal hozva, és ez valószínű a pozitív ágon is meglátszik, amit az szabályozni igyekszik.Szívesen.
-
#16939776
törölt tag
Akkor erről beszélgettünk eddig "mellé":
Nagyvonalúan megengedtem magamnak, hogy azt a pillanatot örökítettem meg, amikor a puffer kondenzátor kapocsfeszültsége 270V, és a hálózati feszültség pillanatnyi értéke pontosan annyival nagyobb nála, hogy az pontosan 10A-el tölti a kondenzátort.
A másik engedmény magam felé az volt, hogy egy darab ellenállással jelöltem a kapcsoló, biztosíték, NTC stb ellenállását, amit fix 1 Ohm-nak vettem, amin a 10A töltő áram 10V feszültség esést okoz.
A rajzon szereplő zárójel nélküli feszültség értékek, a 270V-os kapocsfeszültségre éppen kisült kondenzátor, 10A-el történő töltésének első pillanatához tartoznak(megörökített pillanat), a rajzon minden egyes érték a Védőföldhöz/Nullához képest van feltüntetve!
A zárójelben szereplő érték az előző félperiódusban elért csúcs értéke annak a pontnak (HV GND BUS), amit úgy számoltam ki, - szintén engedménnyel a pontosságra - hogy, a hálózati feszültség csúcsértéke (340V), vagy ehhez, vagy a 0V-ból "mínuszoltam vissza" azt az (1 Ohm*10A-t) ami a kapcsoló, biztosíték, NTC stb. komplexumon esik, valamint az 1 db soros dióda nyitófeszültségét (0,6V). Valamint azt is feltételeztem, hogy nem tud feltöltődni csúcsértékre a pufferkondenzátor, valamint nincs neki belsőellenállása, ami miatt ez a kettő korlátozná a töltő áramot a hálózati feszültség csúcsértékének közelében.
Abban a pillanatban, amikor megindul a töltési szakasz, annak a két (nem zárójeles és zárójeles) feszültségnek a különbsége veszi igénybe a transzformátor szigetelését és a primer és a szekunder közötti kondenzátort (lásd a rajzon). -
-
#16939776
törölt tag
Akkor fordítok: Ha én még mindig úgy látom, hogy nincs értelme, mert terméketlen talajra hullana a mag. Akkor ezt nem érezhetem elég erős indoknak arra, hogy ne csináljuk ezt egymással?
Én neki futok még egyszer, ha garantálod azt, hogy az nem lesz elvesztegetett idő az életemből, egyelőre erre nem látok erre biztosítékot, ezért tűnők ennyire szkeptikusnak az invitálással kapcsolatban.
Amúgy szerintem ennek már semmi köze a témához, és te vagy a házi gazda, nyugodtan mehet off-ba vagy törlésre az egész f@sz-méregetős rész, mert remélem, hogy a közönség már megkapta amiért jött. Meg lehet szerintem ezt máshol, nyugodtabb körülmények között, oldottabb hangulatban is beszélni.
-
#16939776
törölt tag
Bemásolhatnám ide azt amit a #109 ben írtam.
Amúgy a fogattatást látva, nem ragaszkodok görcsösen az igazamhoz. Meg fogok tudni úgy is nyugodtan halni, hogy ma nem csalogattam át a tevét a tű fokán, pedig mindannyian jót derültünk volna, ha ez sikerül..
Ha hozol egy nagyobb tűt, vagy egy kisebb púpú tevét, azért lehet holnap mégis megpróbálom, mert bevallom nagyon szeretem a lehetetlent közelítő kihívásokat, már, ha van annak értelme.#119
TomMusic: Én is az 50/100Hz-et a keresném zajspektrumban, illetve a tápegység impedancia menetében, ill. 100K-1MHz körül keresném a kerámia kondenzátorokat, ha a jelenleginél egy ici-picit jobban érdekelne, hogy néz ki mérve a dolog.
Ha érdekel a kerámia kondenzátoros dolog, érdekeség gyanánt lehet méricskélni, hogy miket termel még rá a hálózati feszültségre, azzal hogy az átpolarizálódás közben változtatja a fizikai méretét és így a kapacitását is. De ezt nem tőlem hallottad. -
TomMusic
őstag
Igazából akkor dőlne el a dolog, ha erről készülne egy hiteles mérési jegyzőkönyv. Addig ez csak filozofálgatás.
Ami zaj szerintem megjelenik egy audio eszköz kimenetén, az a szekunder oldal által termelt zajból tevődik össze. Az Y kondi pedig inkább azt a célt szolgálja, hogy visszafelé a hálózatba ne termeljen annyi zajt az eszköz.
Bár ez utóbbiban nem vagyok biztos. -
-
válasz
#16939776 #112 üzenetére
Nem, te elektronikai szempontból magyaráztad, a #101-ben olyan badarságokat hordtál össze, hogy a pufferkondinak nem mindegy, hogy a fázisról vagy a nulláról töltődik.
Nem, a #103-ban csupán arról van szó, hogy a galvanikus leválasztás miatt a szekunder tekercsen már nem értelmezhető az, hogy fázis meg nulla.
Itt nem azzal van a probléma, hogy azt állítod zajosabb egy tápegység, ha fordítva dugod be. Hanem azzal, amit ennek okaként írsz le, ráadásul abból az is következne, hogy minden tápegység zajosabb fordítva bedugva.
-
#16939776
törölt tag
válasz
plömplöm #113 üzenetére
Képzeld el, hogy mi történik, amikor csak a fáradt kondenzátor parkkal rendelkező tápegységet kicserélsz egy ugyan olyan rev. de új kondenzátorokkal felszerelt tápegységgel.
És ehhez mérten arányaiban mi történhet, ha a készülék gyári tápegységét kicseréled egy teljesen más technológiákat használó tápegységre, ami nem csak a szükséges minimumot hozza zajban, stabilitásban, amit a gyártó belőtt az adott készülékhez/árkategóriához.Attól hogy "full digitális" változás tényét illetve lehetőségét illene ízlelgetni, a mértékét, irányát megmondani már mocsaras. Az hogy látja/nem látja, átbaszták/nem baszták át vele, az meg kívülről egyéni mérlegelés kérdése, ebbe meg szimplán nem szabad bele menni.
-
plömplöm
őstag
nekem egyszer egy cimborán azt találta mesélni, hogy az egyébként full digitális házimozi kivetítő rendszerében egy hozzáértő tanácsára kicserélte a projector tápegységét, és "szemmel láthatóan" szebbek lettek a piros színek. nem kérdeztem vissza, csak elismerően bólogattam, pláne, mikor azt is elmondta, hogy a szakértőtől mennyiért vásárolta meg az adott tápegységet. ezt most ide kapcsolódónak éreztem beírni, köszönöm a figyelmet.
-
#16939776
törölt tag
Mert akkor van ez a probléma, amit pár hozzászólással hamarabb leírtam. Azért a kapcsolóüzemű tápegységgel példálóztam, mert annál sokkal könnyebb a gyakorlatban ezt tetten érni.
Aztán azt is leírtam hogy a hálózat fázisa és a tápegységen feljelölt fázis-ról van itt szó, azoknak az összetalálásáról.
Majd jött az a rész ahol elengedted a problémát és neki mentünk szavaknak, én meg próbáltam kontextusban tartani a dolgot..Már hogy a viharba ne, a #103-ban a kolléga állítja, hogy hülyeség az egész, mert adott a transzformátornál a galvanikus leválasztás.
Nem tudok egy lépést sem tenni, ha ennyire erősen fogjátok a prekoncepciót magatok elé tartva, és meg sem próbáltok mögüle kinézni. (sajnálom)
-
válasz
#16939776 #110 üzenetére
"Erre beleugrottunk a közepébe és el is akadtunk a transzformátorban, ott, hogy az bizony nem visz át zajt, mert galvanikusan leválaszt."
Nem, ilyet senki sem mondott.Azzal a kijelentéseddel van probléma, hogy nem talál össze a fázis a fázissal a kapcsolóüzemű tápegységben.
-
#16939776
törölt tag
válasz
#16939776 #109 üzenetére
Amúgy rossz a helyzetfelismerés, mert nem a transzformátorról beszélgettünk, hanem még mindig a tápegység fázis kérdésről, csak csináltunk egy hatalmas kitérőt az alkatrészek közé, abban a reményben, hogy látni lehet majd, hogy a bemenetnek van ráhatása a kimenetre. Amivel talán értelmet nyert volna az a megállapításom, hogy miért baj az, hogy a táplálás nem földfüggetlen és szimmetrikus.
Erre beleugrottunk a közepébe és el is akadtunk a transzformátorban, ott, hogy az bizony nem visz át zajt, mert galvanikusan leválaszt.
Csak azért írtam még ezt le, hogy érezd hogy mennyire komolyan beleköptél a levesembe, és mennyire messzire jártunk a céltól, amit kitűztem. -
#16939776
törölt tag
Szerintem ott van ez az egész mögött a baj, hogy az elméleti szinten tanult és még az eltelt idővel tovább is egyszerűsödött "transzformátor" - de lehet ez bármilyen másik alkatrész - gyakorlati megvalósítása egyéb tulajdonsággal is bír, mint az amit a 8. osztályos fizika tankönyv fontosnak tartott megemlíteni róla (ha jól tudom az foglalkozott vele először). És itt a "szerintem a transzformátor", "szerinted a transzformátor" csap össze, úgy hogy produktív beszélgetés helyet folyamatosan azzal kell megküzdeni, hogy ki hogy értelmezi a dolgot. Légszíves fogadd el, hogy így ennek az égvilágon semmi értelme. Belátom az én hibám, hogy nincs türelmem ehhez, legyen ennyi elég. Köszi!
-
válasz
#16939776 #107 üzenetére
Jó, látom, ha már a szakmai érvek nem mennek, akkor megint jössz a személyeskedéssel, semmitmondással, tereléssel.
Mint pl:
"Valamint csak a hajlandóságot nem láttam arra, hogy megpróbáld legalább elképzelni: az áram nem csak két összeérintett fém darab között folyhat keresztül."
Mindössze csak a transzformátorról beszéltünk itt neked ketten is, ami pontosan így működik.
Jó sörözést.
-
#16939776
törölt tag
Gyak. eddig minden egyes sarokpontot figyelmen kívül hagytál, amit eddig leírtam. Szerintem ezt azért, mert nem tudtad, hogy az mit jelent, mert különben nem egyszerűsítettél volna nagyvonalúan mindennel így.
Valamint csak a hajlandóságot nem láttam arra, hogy megpróbáld legalább elképzelni: az áram nem csak két összeérintett fém darab között folyhat keresztül.
Én meg itt, ennél sokkal összetettebb dologról próbálok fecsegni, ami feltételezné, hogy tudsz rendszerben gondolkodni, és rendszerek (itt legalább 3, aminek a közepén a táp van) közti kapcsolatokat átlátni, mert itt egy ilyesmi problémáról van szó. Röviden: most nagyon nem az egyes alkatrészek /kitalált vs. valós/ tulajdonságairól kellene beszélgetünk.
Ezek a reakciók számomra azt jelzik, hogy valamit nagyon nagyon rosszul, vagy haszontalant csinálok, szóval nagyon értékelem az eddigi fáradozásod, türelmed, de irány vissza sörözni! -
válasz
#16939776 #105 üzenetére
"A puffer kondenzátoron pontosan ugyan az a feszültség lesz, csak a védőföldhöz képest nem."
Ennek a mondatnak se füle se farka. A védőföldet a tápegység negatívjával szokták összekötni, de amúgy lehetne a pozitívval is. Vagy semmivel sem, így a tápegység kimenete lebeg, mert ugye adott a galvanikus leválasztás. Emiatt semmi értelme a védőföldet idekeverni.
"Amiről ott szó van kondenzátorok, azok a föld-fázis és föld-nulla között vannak, míg az első kap polarizáló feszültséget 0V vs. -340V...+340V addig a másik 0V vs. ~0V nem."
Na, itt a probléma: hogy polarizálná kondenzátort, hogy ha másodpercenként 50 alkalommal egyszer az egyik irányból, egyszer a másik irányból tölti fel és süti ki? Ha egyenáram alatt lenne, akkor lenne ez igaz. Már ha ez a "kondenzátor polarizáció" létező jelenség.
-
#16939776
törölt tag
A puffer kondenzátoron pontosan ugyan az a feszültség lesz, csak a védőföldhöz képest nem.
Amiről ott szó van kondenzátorok, azok a föld-fázis és föld-nulla között vannak, míg az első kap polarizáló feszültséget 0V vs. -340V...+340V addig a másik 0V vs. ~0V nem.
#103: Galvanikusan leválaszt a transzformátor. De elvárás hogy az AC-t át azért kell vinnie, az impulzus szerű áramot meg annak lehet tekinteni. Illetve ha legyártva úgy van, hogy egymásra kerül a primer/szekunder, a megfelelő szigetelőréteg közbeiktatásával, akkor a két tekercselés között még kapacitás is van, ami szintén átviszi az AC-t, ha az elég fürge. Az impulzus szerű feszültségváltozást a két tekercselés között, meg tekintsük annak.
-
válasz
#16939776 #101 üzenetére
"Itt már elgondolkodtató, hogy mindegy-e a tápegységnek, hogy a hálózat felöli egyenirányítás utáni DC-vonal GND-je, a stabilabb nulla potenciál közelében tartva érzi-e jobban magát, vagy úgy, hogy ezekkel a feszültségcsúcsókkal az esetlegesen modulálva van?"
De hát a Graetz-híd lényege pont az, hogy tökmindegy melyik a fázis és a nulla, s mindkét oldalról töltődni fog a kondenzátor. Pontosabban a hullám pozitív és negatív felét is használni fogja.
"Ezeknek a kapacitásuk bizonyos mértékben feszültség függő, pl.: a hálózati részen levő "Y" kondenzátorok közül a dugó bármelyik állásban, csak az egyik van kitéve feszültségnek, a másik ~0V-on van"
Én úgy tudtam, hogy a kondenzátor két felén eltérő potenciál szokott lenni, és azok között van a feszültség.
-
#16939776
törölt tag
Abban az esetben, a hálózat fázisa a tápegységen feljelölt fázissal van összekötve.
Azon a síkon elindítható a gondolatmenet, hogy a 230V-os hálózati táplálás nem egy szimmetrikus, földfüggetlen megoldás.
A fogyasztónál rendelkezésre áll: egy földelés (0V)(a magyarázathoz a referencia), van egy stabilnak tekinthető Nulla (~0V) és van egy Fázis, ami -340 és +340V közötti csúcsérték között táncol.
Az első állomás a kapcsoló és a biztosíték esete: Alap tételnek tekinthető, hogy a biztonságos üzemelés szempontjából a biztosítékot a valódi fázis ágba kell kötni, mivel csak ekkor véd a Fázis vezető föld-zárlata esetén.
Ezek közül az első, mivel egy mechanikus elem, felmelegszik/lehűl illetve a feszítő rugó ellenében még mozogni is képes annak a kontaktusa, mechanikai rezonanciái vannak stb. Amint a rajta áthaladó áram megfelelő sebességgel változik, dinamikus hatást fejt ki a szerkezetre, így az közvetve változtattatni képes a kontaktusok ellenállását.
Biztosíték: ez egy vékony huzal darab, aminek ellenállása és induktivitása is van, valamint mivel nincs a szál megtámasztva, a rajta áthaladó áram dinamikus hatására még a szál is mozog/rezeg az üvegcsőben.
Ezek a tulajdonságok akkor válnak érdekessé, amikor kiderül, hogy a tápegységen belül lévő, tároló kondenzátorból, a működés közben elhasznált töltés, elég rövid idő alatt pótlódik a hálózatból. Ez az intervallum lehet az, amíg a hálózati feszültség pillanatnyi értéke nagyobb mint a kondenzátor kapocsfeszültsége, szóval a töltő áram ami a kapcsolón és a biztosítékon átfolyik, csak szakaszosan van jelen, és ezek még reagálnak erre a lökés szerű terhelésre egyszer egy feszültség eséssel, amit a belső ellenállásuk okoz, és valamilyen non lineáris/zaj jellegű termékkel, amit az egyéb, bonyolultan leírható tulajdonságaik.
Egyik esetben (L-L eset) a hálózati feszültség lesz kevesebb ezzel a tüskével, de ez kit érdekel, hisz a puffer kondenzátor megeszi, áthidalja, mivel annak a másik lába - egy diódán a négyből - a stabilnak nevezhető nullára van kötve amíg töltődik?! - a másik esetben (L-N) (a kapcsoló+biztosíték a nulla körben) a tápegységnél (egyenirányító hídnál AC oldal és DC oldal) a nulla potenciálja emelkedik meg ezzel a tüskével, a Védőföldhöz viszonyítva.
Itt már elgondolkodtató, hogy mindegy-e a tápegységnek, hogy a hálózat felöli egyenirányítás utáni DC-vonal GND-je, a stabilabb nulla potenciál közelében tartva érzi-e jobban magát, vagy úgy, hogy ezekkel a feszültségcsúcsókkal az esetlegesen modulálva van?
Másik ok, ami a hallható eltérést eredményez a csere, az a hálózati részen lévő kerámiakondenzátorok jelenléte. Amelyek igen kényesek, minden változásra (hőmérséklet, feszültség, mechanikai hatások), és ezen felül még a szerkezetük lassú regenerálódásával "emlékeznek" is ezekre a behatásokra, röviden változatos módon torzításokat termelnek.
Ilyenek lennének az "Y" kondenzátorok a hálózati szűrőben, ami a tápegység felől érkező RF-et vezeti le a Föld felé, illetve azok, amit a nagyfeszültségű vagy a kisfeszültségű DC sín GND-jét köti össze a Védő földel, ill. van ahol, - pl.: védőföld nélküli berendezésekben - a nagyfeszültségű és kisfeszültségű GND sínt kötik össze ilyenekkel!
Ezeknek a kapacitásuk bizonyos mértékben feszültség függő, pl.: a hálózati részen levő "Y" kondenzátorok közül a dugó bármelyik állásban, csak az egyik van kitéve feszültségnek, a másik ~0V-on van. Ha te megcseréled a dugót, nagyon hosszú idő, amíg magához tér és stabilizálóik annak a paraméterei, ami addig "nem volt feszültségnek kitéve".
Továbbá a Védőföld - DC sín, és és a DC sínek közti kerámia kondenzátorok esetére visszatérve: ezek pl.: biztosítékon és kapcsolón keletkező feszültség tüskéket és zajt természetükből fogva átvezetik a GND-re, hozzáadva saját karakterüket, ezzel az már benne van a tápegységben (mozgó referencia pont), illetve a védő földelés nélkül, DC sínen keresztül még a táplált készülék is ki van neki téve neki.Ez remélem ez a két egyszerű példa érzékenyítésre éppen megteszi.
-
PuMbA
titán
Vannak számok igen, de megvan az alapja annak, hogy ilyen mémek születnek. Szerintem egy 10 milliós rendszer se ment meg egy rossz keverést. No offense. A metált sajnos így kell elfogadni, a legtöbb esetben nem egy hangzásbajnok.
-
Rayyy
senior tag
Itt most konkrétan erről van szó. Ez hivatalos is és friss is.
-
dabadab
titán
Nem, hanem arról van szó, amit a #88-ban írtam: attól még, hogy a 64 kbites mp3-at utólag átkonvertálják opusba, attól az még úgy fog szólni, mint a 64 kbites mp3, nem úgy, mint az eredeti forrás
(És akkor még ott van az a kérdés is, hogy mi is az az "eredeti forrás", mert elég sok albumból többféle master is létezik) -
PuMbA
titán
Ja, persze, de én régi videókat nem nézek. Ugye ma már teljes albumok vannak fent / jelennek meg azonnal YouTube-on az előadó hivatalos csatornáján, azokat a YouTube Music óta töltötték fel és az csak pár éve van. Ezeknél nincs hangminőség baj és miért hallgatna valaki 10 évvel ezelőtt egy ismeretlen felhasználó által felrakott gyenge változatot?
-
dabadab
titán
És itt elméletileg egy 320-ról 1411-re való váltásról beszélünk...
Elméletileg se, a youtube mindenféle kódolást használ, de szerintem 320-as mp3-at egyáltalán nem, simán belefuthatsz 64 kbites mp3-ba, 128-as AAC-be és ha tényleg friss és kifejezetten jó, akkor meg 256 kbites AAC.
-
Rayyy
senior tag
Én azért szeretem azt, amikor találok valami új zenét YouTube-on, és ha tetszik, akkor átkapcsolva a Deezer HiFi előfizetésemre rendesen megdörren ugyanaz a zene, megjönnek a ghostnote-ok a pergődobon, eltűnik a digitális sistergés nagy része a cintányérokból... Nem szoktam ellenőrizni a YouTube forrásokat és nyilván vannak nagyon jó minőségű dolgok ott is, de ez a hatás nagyon gyakran észrevehető. És itt elméletileg egy 320-ról 1411-re való váltásról beszélünk... ha ezt is hallom, akkor valószínűleg Atlantiszról jöttem vagy a Laposföld aljáról, úgyhogy inkább vissza is szívom.
Nem hallom. Vicceltem.
-
Pingüino
senior tag
A legtöbb ember számára az. De vannak olyan vájtfülűek, akik bizony észreveszik a különbséget, és ha elég sokan vannak, akkor megéri nekik minőséget gyártani. Ugye amellett, hogy megfelelő marketinggel mindenki másnak is eladható a drágább termék, még ha ő nem is hallja a különbséget.
-
Csak arra céloztam, hogy szerintem túl van lihegve ez a hangminőség témakör. Még éppen észre tudom venni a difit a 128 kbps-es MP3 és a 320-as között, és ezért az utóbbit favorizálom, de nem tragédia a 128-as sem. Ami pedig minőségben a 320-as MP3 felett van, a legtöbb ember számára szerintem fölösleges parasztvakítás. -
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16939776 #74 üzenetére
Megmondom őszintén, meg sem próbáltam értelmezni, amit leírtál, mert a kapcsoló üzemű tápegységek minden részében nem vagyok otthon, de már ott borul az egész, hogy a trafó után a Graetz híd mindkét félhullámot felhúzza pozitívba. Onnantól tökéletesen lényegtelen, hogy milyen irányban dugod be a csatlakozót a konnektorba.
"miafrancnak jelölik fel mindenhol a N/L-t a készülékeken, ha tfh. semmi jelentősége nincs?"
A működés szempontjából nincs jelentősége, mert a szinusz hullám így is úgy is szinusz hullám. A jelölés azért lehet fontos, mert ha az eszköz bemenetén be akarnak iktatni akár egy kapcsolót, akár egy biztonsági megszakítót, akkor vagy megszakítják a fázist és a nullát is, vagy a fázist kell szakítani. Olyan helyeken, mint itt Magyarországon, ahol mindkét irányban bedugható a csatlakozó a konnektorba, nyilván csak az első jöhet szóba, ami bonyolítja és drágítja a megszakító eszközöket, de ezt láthatóan elfogadták a gyártók. -
#16939776
törölt tag
Pedig próbálam érthetően, nem túlbonyolítva írni. Valószínű akkor ez az ára, hogy ha nem akarják kontextusban értelmezni, akkor bele lehet kötni 1-1 szóba.
Szerintem megint oda fog ez kilyukadni, hogy az elmélet szerint, mindegy, mert az egyenirányító DC-t csinál.. és ezt is el lehet bagatellizálni, majd kijelenteni, hogy az előfordulása véletlenek összjátéka és a gyakorlati jelentősége nulla.
Amúgy az is bajom ezzel az egésszel, meg a megelőlegezett feltételezéssel, hogy mit érezhetnék akkor, ha volna elekto-műszerész végzetségem is, és merő véletlenségből többet láttam volna kapcsolóüzemű tápot közvetlen közelről, mint te p.nát?
De szerencsére nem akarok lemenni erre a szintre, és ez a rész amúgy is csak fikció, mindkettőnk részéről. -
válasz
#16939776 #74 üzenetére
Tényleg van ilyen, hogy valamikor fordítva bedugva romlik a hangminőség, de ez szintén implementációs probléma.
Ha tisztában lennél azzal, hogy miképp működik egy kapcsolóüzemű tápegység, akkor nem írnál ilyen butaságokat, hogy "nem talál össze a fázis a fázissal". Eleve manapság már jóval tisztább tápfeszültséget lehet generálni egy kapcsolóüzeművel, mint egy hagyományos lineárissal. Ugyanez igaz a D-osztályú erősítőkre is.
-
#16939776
törölt tag
Ha még "nem hiszel benne", próbáld ki bármelyik modern hangú szintetizátoron, ami kapcsolóüzemű táppal van ellátva.
Ha nem talál össze a fázis a fázissal, egyrészt nem lesz a billentésnek semmilyen atack-ja, másrészt annyira különbözővé válik az egyes hangszínek hangerőérzete, hogy folyamat masszírozni kell a monitor hangerőt, amúgy meg nem. Fordított fázis->szopás.
Keverőpultnál (baszónagy analóg pult, 500W-nyi kimetettél bíró analóg táppal) elcserélt fázisnál szárazon az ének (mono), nem középen egy pontban szólal meg, hanem vízszintesen elkenődik, és így fedni is tudja az éneket a saját effektje. Rutinos kollégám 2dB-vel több éneket tolt mixdown-nál amikor a nulla a fázissal volt összeengedve, fázis-fázisnál meg észrevette a hibát és egyből korrigálta azt.Ebbe a témába is beleállok annyira mint az előzőbe, ha netán be akarod bizonyítani, hogy nem létezik a dolog. Ha el akarod bagatellizálni a dolgot, akkor még lehet külön még élvezni is fogom.
Én itt megfordítanám a dolgot: miafrancnak jelölik fel mindenhol a N/L-t a készülékeken, ha tfh. semmi jelentősége nincs?
Másik, nálunk kulturáltabb, messzebbre jutott helyeken miért csak egyféleképpen dugható hálózati csatlakozó van rendszeresítve? Lehet-e ez kihatással arra, hogy hogyan élik a mindennapjaikat, mondjuk azáltal, hogy kevesebbet hibáznak, könnyebben döntenek helyesen, nem kerülgetik ezt a problémát, amit mi Európában állandóan? -
-
Nekem biztosan jó lesz ez IS, és azt hiszem, ha nem lenne sokaknál az az -akár csak beképzelt- audiofil nevű betegség, nekik is megfelelne.
Most konvertáltam, lehet tesztelni, lehet tippelni hallgatás után a minőségére -aztán megnézni; csak ne csalj!
-
#16939776
törölt tag
válasz
#16939776 #66 üzenetére
Mielőtt ezért is a torkomnak ugrotok, nem, nem hallom a 25Khz-et!.
De azt igen, hogy a fázismenet az folytatólagos, akár egyenes lehet túl azon is, amit még esetleg monitorozni is szeretnék. Mert ez lenne ugye az egyik alap feltétele annak, hogy a montírozni kívánt anyagot ne hamisítsa meg, ne fedje.
Hülye angolok - angol hülyék. -
válasz
#16939776 #64 üzenetére
Matematikailag a 44.1 kHz-es sample rate 22.05 kHz-ig tud tárolni bármit. Ugyanígy matematikailag lehet SRC-t végezni veszteség nélkül a sávhatárolást leszámítva. Ebből következően ha a 8 kHz felett gond van, akkor az a konkrét implementációból eredő probléma. Nem azt mondom, hogy nem létezik, hanem azt, hogy valami más az oka.
-
#16939776
törölt tag
Elég nagy meló egy dómmal fölé menni, úgy hogy az fázisban és torzításban is méltó folytatása legyen a 19Khz alatti dolgoknak.
Amúgy én azt gondolom, hogy attól próbálják óvni a dómot és felhasználót, ami a rendszerből esetleg kijönne mint "zaj".
Nekem van egy 3 utas genelec nagymonitor ami 19K-nál véget ér (szemből -2,5dB@20Khz!). illetve egy olyan passzív koaxiális monitorom is, ami 25K-ig elvisz (-3dB), mert a hülye angolok beleemeltek a driverbe 24K-nál.
A genelec simán "jól" szól még szar minőségű kártyáról is, a koaxiálison, meg az első levegővételnél hallod hogy tiszta trutyi/kamu a teteje.
Ennek a "műszaki hibának" az arcba tolása gondolom már túl zavaró volt, miután törtek be sorra a jobbnál-olcsóbb digitális eszközök, inkább megelégedtek azzal, hogy LPF vágja 19K-nál a magasat a dobozban/erősítőben, abból nem lehet baja senkinek!. -
#16939776
törölt tag
Nem az algoritmus a probléma.
A probléma csak annyira triviális, hogy a 48k/96k/24bit-en a 8Khz felett már létrehozott információ mennyiség nem fér bele a 44.1/16-be..
"A" esetben a mikrofonból jövő jelet, a gyári felharmonikus készletével kell még tovább színezni, megfelelő karakterrel ellátni a rendelkezésre álló eszközökkel.
"B" esetben rákényszerülhetsz arra, hogy a mikrofon által felvett felharmonikusakat korlátozottan/nem használod fel, inkább a mesterségessel támasztod meg a mixben a hangszer jelenlétét.
"A" esetben nincs kompromisszum kötve, mert megvan a hangszer karaktere+rengeteg plusz információt, dögöt kapunk. "B" esetben meg születik egy valami, ami annyira meg van fegyelmezve, hogy az ének mögé lehet tenni, nem káoszolják össze egymást, de nem szabadulnak, nem szabadulhatnak el azok az energiák amik az input+eszközök+(tudás) lehetővé tesz és szükséges egy modernnek mondható megszólaláshoz.Remélem érthetően összefoglaltam.irány sörözni.
Nekem az az érzésem, hogy itt mindent igyekeztek szögnek nézni mióta kiderült, hogy a "kalapács" mennyire egy hatékony eszköz (like a dsp). Attól a ténytől, meg nagyvonalúan elzárkóztok, hogy a gyakorlatban meg akad(hat) pár olyan eset, amikor több kárt lehet vele okozni, mint hasznot. A nagyobbak baj az szerintem, ha utólag azt sem veszük észre, hogy bizony szar lett a végeredmény. Megint csak azzal nyugtázva a jelenséget, hogy "a kalapács egy igen hatékony eszköz", idiótaság lenne egy másik, hatékonyabb megközelítést keresni a problémára.
Vagy ha még tovább megyek, akadályba ütközik, magát probléma jelenlétét felismerni. Hibajel nélkül nem lehet elvárni azt, hogy a hiba forrása indikálható legyen, anélkül meg tényleg nem lehet nyerni. De lehet, hogy nem is akarunk?!Na b@ssza meg, mi van ennél lejjebb?!
-
válasz
#16939776 #48 üzenetére
"Nem mondhatom azt, hogy volt itt egy konverter, átengedtem rajta és ilyen lett, akár tetszik akár nem, tessék szépen kifizetni, rányomni arra az 2000 darab CD-re."
Akkor valami gond van a konverterrel (algoritmussal).
"Itt a hiba az, hogy azt hiszed hogy a dsp majd ezt megoldja, csak megfelelő programozás kérdése, gyakorlatban meg újra kell keverni az egészet, egy másik koncepcióval, mert el kell tudni hitetni, hogy az a magas tartomány ami 8K felett használhatatlan felharmonikusok tömegeinek egymás melletti megjelenítésére, mennyire kontrolált, tiszta és higgadt tud maradni."
WTF? Jól értem, hogy a 44.1 kHz mintavételezés 8 kHz felett használhatatlan? Nyquist és Shannon forog a sírjában. A használt DAC-kal / ADC-rel lehet probléma, ha 44.1 kHz-nél ennyivel gyengébben teljesít, mint 48 / 96 kHz-nél.
-
Rayyy
senior tag
Hajjátok... igyunkmáegysört! Fizetem.
-
válasz
#16939776 #48 üzenetére
"hangmintát letöltöd, használod és örülsz /ja azt se kézzel rajzolták meg, hanem 1x valaki felvette és bedigitalizálta valahol/
Még sosem éreztél rá késztetést, hogy saját hangokat csináljál, mert tudtad mit akarsz ott hallani, és a letöltött hangminta annak kb.: az 50%-át ha hozta még 3 óra tekergetés után is?"Hogy mi?
-
Reggie0
félisten
Kevered a szezont a fazonnal. A kesleltetes fazistolas, ha ket kulonbozo pontban hasonlitod ossze. Viszont ha te nagyobb tavolsagra ulsz a hangszorotol, akkor a tavolsag menten levo amplitudok, azaz korabbi allapotok, nem adodnak ossze semmilyen egyutthatoval, csak az atviteli fuggveny van meg koztuk, ezert nem tortenik fazistolas. Ezert is, ha egy belepo jelet kesleltetsz akarmennyivel a belepo jel jelalakja nem fog megvaltozni. Ezert is ugyan azt a hangot hallod ha 1 meterrel odebulsz.
Eszre kene venned, hogy te egy szuro szelsoseges es specialis eseteibol probalod magyarazni a szuro altalanos mukodeset. Ha csak idot kesleltet a szurod(ertsd pl. tavolabb ulsz), akkor te csak az utolso tarolo ertekevel vagy kapcsolatban. Az igazabol nem is egy szuro, csak egy tarololanc. Azaz a lenti abran lathato kepen a b_{1}...b_{x-1} tagok mind nullak.
-
ROBOTER
addikt
Most nagyon kemény axiómát fogok mondani: a fix idejű késleltetés is frekvenciafüggő fázistolás. Ezt írtad le te magad, erről raktál be képet.
Kevered az időt a fázissal.
De ha kitalálod, hogy egységes, 30 mintányi késleltetés hatással van a hangminőségre, akkor tényleg zárjuk be az Internetet.
-
#16939776
törölt tag
Én azt tudom tanácsolni, hogy senkinek.
Menyél inkább ki a szabadba, élő emberek közé, és hozd magad olyan tudat állapotba, ami lehetővé teszi, hogy hangokat kizárva tudd dekódolni azoknak az embereknek a gondolataikat/érzelmeit.
10 perc alatt messzebbre jutsz, és jobban fogsz boldogulni így, mintha itt egész nap, az idehordott sz@r közül válogattad volna ki a kenyérmorzsákat. -
andor80
senior tag
ha csak sanpis cuccokhoz lesz jó letojom.Marad az LDAC
-
Rayyy
senior tag
Nézem-nézem ezt a topikot... de nem tudom, hogy kinek kell drukkolni
-
#16939776
törölt tag
Tudod úgy kell tűnnie a végeredménynek amit átadok, mintha azt szándékosan csináltuk volna olyanra amilyen lett. Nem mondhatom azt, hogy volt itt egy konverter, átengedtem rajta és ilyen lett, akár tetszik akár nem, tessék szépen kifizetni, rányomni arra az 2000 darab CD-re..
Ez kurvára nem így működik.Persze feltételezem azt hogy érdekelt vagy abban, hogy a zenekar vissza jöjjön hozzád, veled dolgozni, és nem sz@rod telibe a saját jövődet/boldogulásod.
Itt a hiba az, hogy azt hiszed hogy a dsp majd ezt megoldja, csak megfelelő programozás kérdése, gyakorlatban meg újra kell keverni az egészet, egy másik koncepcióval, mert el kell tudni hitetni, hogy az a magas tartomány ami 8K felett használhatatlan felharmonikusok tömegeinek egymás melletti megjelenítésére, mennyire kontrolált, tiszta és higgadt tud maradni.Szerintem ne mennyünk bele ilyen mélyen, maradjunk ott ameddig kényelmesen leér a lábunk, és tudjuk tartani egy kézzel a sörös poharat beszélgetés közben.
#29
lezso6: A hangmintát letöltöd, használod és örülsz /ja azt se kézzel rajzolták meg, hanem 1x valaki felvette és bedigitalizálta valahol/
Még sosem éreztél rá késztetést, hogy saját hangokat csináljál, mert tudtad mit akarsz ott hallani, és a letöltött hangminta annak kb.: az 50%-át ha hozta még 3 óra tekergetés után is? -
Reggie0
félisten
Ugy latszik a frekvenciafuggo reszt valahogy elfelejtetted... Ha tavolabb ulsz szerinted akkor frekvenciatol fuggeni fog a kesleltetes? B+ de most tenyleg.
#44 dabadab: Igen, de ahhoz kell egy digitalis szures is.Pont ezt mondom, hogy az f-2f kozotti aliasingot nem lehet szures nelkul eltavolitani, akar digit akar analog oldalon vagy.
-
tothzoltan
tag
Lehet itt vetíteni a diagramokat meg a fizikatételeket de szomorú valóság az, hogy a marketinges célközönsége ennek a hírnek az aki a eleve youtube-on hallgat rongyra tömörített lószart. Még szomorúbb valóság az, hogy a magát audiofilnek nevező brigád is 90%-ban csak streamel valamilyen tömörített tartalmat. (kedvencem az a sötét többség aki 192-es mp3-ból gyárt flac-et csak azért hogy elmondhassa hogy az amit ő hallgat az veszteségmentes.)
Végszóként meg elmondom hogy mai "fejlett" digitális stúdiómegoldásoknak és sample-packoknak köszönhetően igen ritka az, hogy végeredményben nem egy rongyá kompresszált, eleve szarkupac sample packból összevarázsolt kutyaszart veszel meg wavban, CD, kazettán vagy vinylen - amit aztán próbálsz meghallgatni a remélhetőleg nem 126 sebből vérző hangrendszeren, vagy esetünkben fülesen.
-
dabadab
titán
-
Reggie0
félisten
Hiaba tulmintavetelez a DAC, ha az input digitalis adat nincsen tulmintavetelezve.
Interpolalo szuro az amin az alacsonyabb mintavetelezesu digitalis jelfolyamot at kell vezetni, hogy a tulmintavetelezet DAC-ban ne keletkezzen aliasing.
Gondolj bele, ha nem csinalsz semmit az input adattal, akkor miben lesz mas a tulmintavetelezett DAC, ha csak siman megduplazod/triplazod stb a mintakat anelkul, hogy szamitanad a koztes ertekeket?#39 ROBOTER: A FIR is tol fazist, csak linearisan fugg a frekvenciatol. Ez peldaul egy egyszeru FIR szuro(MA szuro):
-
XMI
csendes tag
Amúgy meg ilyen (pseudo-)lossless Bluetooth codec-ekkel kb Dunát lehet rekeszteni.
Kis olvasnivaló akit érdekel: [link]
Különösen viccesek a "supported by 2 devices", "supported by 3 devices" megjegyzések. Csak a Qualcomm-nak ez lesz 5. féle bluetooth codec-je.
Aztán a vége úgyis az, hogy az eszközök végül csak SBC--n képesek kapcsolódni (ha nagy mázlid van esetleg AAC-n vagy legacy AptX-en), mert két külön gyártó eszközein támogatott codec listában nincs más átfedés.
-
XMI
csendes tag
Mondjuk inkább azon innoválhatnának valamit, hogy ha a mikrofont is bekapcsolom a headseten, akkor ne 8kHz-es CVSD codecre váltson az egész. That would be great.
-
Én attól őrülök meg, hogy rengetegen biztosan benne, hogy hallják a FLAC és az MP3 (320 kbps) között különbséget, aztán vakteszten meg elbuknak.
Anno nyílt egy topik az MP3 vs FLAC témában, és ott egyedül nekem sikerült 10/10-es ABX tesztet összehozni, azt is csak bizonyos zenével, s hát nagyon nüansznyi a különbség.
Ez nem jelenti azt, hogy az MP3 jó, és nem hallgasson senki FLAC-ot. Szvsz ha lehet, legyen meg a lehető legjobb minőségben minden, ártani nem árt. Még az sem, ha az ezoterikus 96 kHz 24 bit minőségben van meg. Csak ne hazudja senki azt magának, hogy hallja a különbséget.
-
-
Rayyy
senior tag
Azért a weben érezhető a normalizálódás az utóbbi pár évben, persze az optimalizálásból sosem elég.
És szerintem a stream szolgáltatók is szépen haladnak a korral, megjelentek a különböző "lossless" konstrukciók, amik már érezhető minőségbeli növekedést mutatnak laikusok számára is. Én például Deezer HiFi (FLAC, 16 bit / 1411 kbps) előfizető vagyok és nagyon beválik. A szirszar Huawei P20Lite-om is tudja az aptX HD-t... csak azt akarom mondani, hogy már egy ideje vannak lehetőségek, hogy ne rommá tömörített zenét hallgasson az ember. Arra meg mindig megvolt a lehetőség, hogy ne lagzilajcsit hallgassunk... és szerintem inkább innen kezdődnek a dolgok. -
TomMusic
őstag
miképp működik a pszichoakusztikus tömörítés
Hát na ja. Attól pl. megőrülök, hogy 2021-et írunk, és még mindig az mp3 a legelterjedtebb formátum (vagy legalábbis eléggé ki van gyomlálva). Holott már bőven van tárhely/sávszélesség.
De bezzeg az nem baj, hogy az alapból irgalmatlanul meghízott weboldalakat még szétbombázzák csillió reklámmal, hogy egy vérpistike hello world oldala is hosszú másodperceking töltsön, mert 27 ezer szerverről kukázza össze az elemeket (beleértve a reklámokat is).
De a zenét, azt rommá kell tömöríteni, a minőség oltárán.
Hú na ez kicsit panaszkodós komment lett bocsika. -
Rayyy
senior tag
válasz
lionhearted #28 üzenetére
Szerintem félreértettél. Kérdést tettem fel, mivel nem értek a témához, de érdekel.
-
-
dabadab
titán
válasz
lionhearted #28 üzenetére
FLAC-ot (meg úgy általban lossless tömörítést) nem tudsz skálázni, annak annyi lesz a bitrate-je, amennyi, nem lehet azt mondani neki, hogy bele kell férni 140 kbps-be.
-
-
aujjobba
addikt
'problémát jelenthetnek a környezeti tényezők, amelyek miatt a jeltovábbítás akadozhat. Ezt úgy kezeli a Qualcomm, hogy ideiglenesen leskálázható a bitráta, amelynek a minimuma 140 kbps lehet'
Ezt hogyan kell erteni?
Tehat a lossless dolog csak egy elmeletileg elerheto valami lesz, de kizarolag akkor ha tokeletesek hozza a kornyezeti tenyezok?
Dinamikusan fog valtogatni zenehallgatas kozben a lossless es az agyontomoritett atvitel kozott? -
#16939776
törölt tag
Az egy üdvözítő dolog, de AD előtt még mindig ott van az LPF. Visszakonvertálni a mix végén meg 88.2 és 176Khz-ből van értelme, azt meg nem veszed fel, hacsak nem köztudott hogy kizárólag CD-re megy az anyag, mert máshova alkalmatlan lesz a frekvencia konverzió szükségessége miatt. És most a CD valahol az yt után van kettővel hátrébb mint célterület.
Fogadjátok el hogy halálra van ítélve/minőség vesztés árán fogod ebben a felbontásban megkapni a kedvenc előadód anyagát, ha csak nem, direktben felvették 96K-ban és 88.2-ben is ugyan azt az inputot, amit ugyan úgy végig kell trackingelni, és meg kell masterelni, ami úgy 1,4-1,5 X a kasszánál.
-
ROBOTER
addikt
válasz
#16939776 #21 üzenetére
"Amúgy meg a 44.1/16, a hallható tartományban kanyarodik be a fázisa az alul-áteresztő szűrő miatt"
30 éve nem gyártottak olyan D/A eszközt (most az egyedi termékektől tekintsünk el), ami 44.1KHz-en konvertál és az analóg LPF ennek felére van hangolva. A 80-as évek végén már kizárólag oversampling DAC volt minden CD lejátszóban, még a multibit korszakban is! Max. a hordozható szarokban voltak 1x-es IC-k, asztaliban kizárt. Már 2x-es oversamplingnél 65Khz felett van az első felharmonikus.
-
#16939776
törölt tag
Monitor elé én nem rakok semmilyen korrekciót, mert akkor az EQ okozta fázis/idő hibákat hallgatom->nem produktív így dönteni. (abba ne mennyünk bele hogy mennyi pénzért mennyi fázishibát kell kerülgetni egy hagyományos két/három utas aktív-monitorban)
Az hogy egy egy hangszert cseszel szét vele, ami lehet akár kívánatos is, az megint más, mint amikor az összes hangszernek, teljes mixnek mászik szét a hangja. pl.: csináltál az éneknek egy külön 3000 dolláros eszközzel szép, tiszta air-es magasat aminek az addig átlátszó magasközép tartomány miatt volt értelme, és az kb.: el is eltűnik miatta. Vagy megfordítva a dolgot, minek kapcsoljam be a drága berendezést, ha előre elkönyvelhetően szar lesz a végeredmény?
Amúgy live-ban sem megyünk 48K rendszerórajel alá, mióta a lehetőség adott rá. És az installált hangrendszer is fázisegyenesre van mérve, beállítva már ha van erre "igény".Szóval csak van értelme/nincs értelme csinálni kérdés, amit nem illik elbagatelizálni, esetleg akkor fér ez bele, ha a nem tudjuk mi a cél, vagy nem vagyunk érdekeltek benne.
-
Reggie0
félisten
-
#16939776
törölt tag
Ez a "cd hangminőség" nálam szitokszó, mert egy-két kivételtől eltekintve olyan maszterek születtek meg, amik igyekeztek teljesen kihasználni a headroom-ot, illetve ha nem volt az anyagon 20Khz-nél jel a spektrumban, akkor megtapostak valamit, ami oda is tett analizátorral mérhető "információt". Amitől ugyan hangos de természetellenesen tömött, kemény lett a magasközép tartomány, röviden fülbántó.
Amúgy meg a 44.1/16, a hallható tartományban kanyarodik be a fázisa az alul-áteresztő szűrő miatt, és elég botrányos minőséget ad, 192/96/48Khz-et - bármit amit felvettél, és fizetnek érte - erre visszakonvertálni, emiatt ma már egy gyakorlati probléma/tévedésnek lehet tekinteni ezt használni..Ha a referenciáról mindent elmondtam, nem kell a reinkarnációjára több szót pazarolni. BT fülhallgató meg zajdoboz mellé persze hozni fogja a következő lépcsőt, szóval semmi negatív nem tudott történi igazából.
-
Rayyy
senior tag
Akkor jól értem, hogy:
Jön a lossless stream mondjuk mobilnetről --> ezt az új szabvány 16 bit / 44,1 kHz mintavételezéssel alakítja Bluetooth eszköz számára érthető jellé (eddig még "lossless") --> aztán letömöríti kb. 2/3-ára és úgy küldi tovább (itt meg akkor már elméletileg sem lossless?) --> a BT fejhallgató megkapja a lossless mintavételezésű, de 2/3-ára tömörített jelet? -
-
ROBOTER
addikt
Ez imádnivaló!
Kész, mára be lehet zárni az Internetet. De legalább -ahogyan a példa is mutatja- megtalálja a célközönségét.
Bullshit generátort már írtam, de az csak szövegeket tudott előállítani. Komolyan elgondolkodtam egy hi-end audio infografikus bullshit generátoron. Milyen agyzsibbasztó ábrákat lehetne már készíteni...
-
dabadab
titán
Nekem ez a kedvencem onnan:
Aki azokat a szép lépcsőket megrajzolta, annak fogalma sincs arról (vagy legalábbis úgy csinált), hogy miképp működik a pszichoakusztikus tömörítés meg a digitális-analóg átalakítás.
#6 anaqer: Leginkább persze azért nem releváns, mert hülyeség az egész. Hogyan viszel át 44.1 kHz-es mintavételezéssel 30 kHz-es (ha jól veszem ki, ott van egy kis kiemelés) jelet? Sehogy.
-
plömplöm
őstag
ööö...
ha valahol ott 21-22kHz magasságától felfelé van csak különbség, akkor már tudom is, akár itt a fórumon is, hogy kik fognak érte lelkesedni. és itt mintha azt írnák, hogy a standard codec tud 16bit 44,1kHz-et, ami pont passzol a fenti ábrán látható "gagyi" frekvenciamenethez, és ez az új tud majd 24bit 96kHz "artist intended" őrületet
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Az aptX Lossless lehet az utolsó láncszem a jobb minőségű vezetéknélküli hangélmény felé.
- Linux kezdőknek
- Politika
- Kerékpárosok, bringások ide!
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- ASZTALI GÉP / ALKATRÉSZ beárazás
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Windows 11
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- További aktív témák...
- Samsung Galaxy Z Fold6 / 256 GB / 12 GB RAM / 1év Garanciával / Gyári Független
- Samsung Galaxy Z Fold5 / 512 GB / 12 GB RAM / 1év Garanciával / Gyári Független
- Samsung Galaxy Z Flip6 / 256 GB / 12 GB RAM / 1év Garanciával / Gyári Független
- Apple iPhone 14 Pro Max / 256 GB / 88% akkumulátor / 1év Garanciával / Gyári Független
- Apple iPhone 15 Pro / 128 GB / 100% Akkumulátor / 1év Garanciával / Gyári Független
- Apple iPhone 14 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Jo Nesbo: LEOPÁRD (nem olvasott)
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép PC Játékra! I5 12400F / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- Lenovo ThinkBook 14 G2 - 14"FHD IPS - i5-1135G7 - 12GB - 256GB SSD - Win11
- AKCIÓ! ASUS Z170-DELUXE Z170 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest