Új hozzászólás Aktív témák
-
tatabike
őstag
A LaserDisc annyira nem volt bukás, hogy majdnem minden "régebbi" japán erősítőn (még az én 5.1-es Pioneer-emen is) van külön dedikált LD bemenet. És azért a LaserDisc meg az 5.1 időben (is) elég távoli technológiák. A 2000-es évek környékén japán cégnél dolgoztam. Az összes céges buliban a japánok ilyen LD-lemezekről nyomták a karaoke-t.
-
yvsmad
őstag
A VCD, SVCD is 2 lemezesként kezdte, úgyhogy nem volt túl nagy előrelépés.
Egyetlen haszna az otthoni felvétel/másolás lehetősége volt.
Ázsiában gyárilag adtak ki filmeket (S)VCD formátumban és volt sok kalóz kiadvány is.
Kínában voltam kint '98-ban, Huizhou belvárosának minden utcájában volt egy VCD bolt tele kínai feliratos amerikai filmekkel (eredeti hangsávval). -
yvsmad
őstag
"Ha már JVC, akkor meg lehet emlékezni a D-VHS szabványról is, ami a DVD korszak hajnalán született...
Ez is teljes kudarc volt, nyilván a DVD-vel szemben esélye nem volt egy szekvenciális elérésű, elavult szalagos technológiának.."Lett volna esélye, pont annyi, mint a magnónak a lemezjátszóval szemben: lehetett vele felvenni is.
A DVD korszak hajnalán ugyanis még nem létezett írható DVD, csak VHS és VCD, de egyik sem közelítette meg a DVD-Video minőségét. Az írható DVD-re kb. 5 évet kellett még várni, csak hát ugye a D-VHS későn jött és drága volt, az S-VHS-nél is sokkal drágább, így esélye sem volt elterjedni. -
yvsmad
őstag
A LaserDisc érdekes állat, mert bár optikai lemez volt, de még analóg információt tárolt.
Előbb fejlesztették ki, mint a (gyári) audio CD-t. A mérete és a kétoldalassága is abból adódik, hogy nem digitálisan tömörített sztereó audio (sőt idővel ProLogic) + video információt tárolt, az audio CD játékhosszának 1,5-2 -szerese időtartamban. -
Attici
őstag
válasz
#32839680 #119 üzenetére
Bizony nem szeretné! Barátomnak volt a VHS és a DVD között, de én nem láttam sok értelmét, mert kb. AVI formátumú film volt rajta amit félidőben meg kellett fordítani, mert ez két oldalas volt!
De a legtöbb Laserdisc-kel már lehetett karaoke-zni is és lejátszotta a VCD-t is! -
Attici
őstag
Látom már, hogy nemcsak én szeretem még mindig az MD-t!
Igen ami 20 évig piacon van az biztos, hogy nem bukás.
Sokan gyártottak MD-t a Sonyn kívűl is: JVC, Kenwood, Pioneer, Tascam/TEAC.
De Európában nem tudott úgy elterjedni, mint Japánban és Amerikában, de stúdiókban, színházban, zenészek csak ezt használták! -
yvsmad
őstag
"Vagy az ATRAC-ra, ami szintén azért bukott meg mert zárt volt és a tulajdonos nem nyitotta meg a piac számára."
Ezt honnan vetted? Az ATRAC a MiniDisc deckek belső tömörítése volt, amit a Sony-tól anno megvett a Matsushita (Technics), Kenwood, JVC, stb. is.
Az ATRAC3 kodek a mai napig szabadon letölthető, felhasználható. Csak éppen az MP3 elterjedtségével nem versenyezhet. -
válasz
Rodzser Mór #114 üzenetére
16 800 000 db eladott lejátszót és húsz évig piacon lévő technológiát, ami ráadásul az alapját jelentette az összes későbbi optikai adattároló lemeznek, én nemigen neveznék bukásnak. Érdekes fogalmai vannak itt pár embernek a bukásról.
Akkor nevezhetjük bukásnak az összes japán nyelven kiadott Nintendo játékot, mert csak japánban vásárolták azokat? Vagy az 1.44"-es floppyt, mert ma már nincs gép, amibe be tudnád dugni? -
yvsmad
őstag
válasz
Rodzser Mór #114 üzenetére
Bukásnak én azt nevezném, aminek a fejlesztésébe egy rakás pénzt beleöltek de utána nem lett belőle semmi. 10+ éven keresztül piacon lévő készüléket, formátumot, stb, ami bőven behozta a fejlesztési és gyártási költségeket, nem nevezhetünk bukásnak. Így a MiniDisc és a hozzá tartozó ATRAC sem. Meg a LaserDisc sem. Lehetne sorolni a korábban feldobott példákat. Attól, hogy nem lett belőle egyeduralkodó, még nem bukás. Még egy jelentősségük van ezeknek a formátumoknak: továbbiak kifejlesztésének voltak az előzményei, elindítói.
-
Az összes közül egyedül a Sony atrac-ot és a minidiscet sajnálom, de azt nagyon. Azért kár.
-
Rodzser Mór
senior tag
Talán érdemes megemlíteni a Laserdisc-et is.
Annyira talán nem volt emblematikus, de feltehetően bukás volt. -
nubreed
veterán
Volt minidiscem (felvevős), imádtam, annak ellenére, hogy nagyon macerás volt valóban, mert nem úgy volt ám mint manapság, hogy fél perc alatt felmásolsz x gigányi mp3-at/flac -ot/ vagy bármi mást amit csak le tud játszani egy modern zenelejátszó/telefon/akármi, hanem egy az egyben lehetett sajnos csak átjátszani atracba a zenéimet. Menő volt, fém házas, ezüst szürke, high tech kütyü, kiemelkedett azzal is a tömegből, hogy sokkal kissebb volt mint egy discman és sokkal drágább is persze. Aztán be kellett látnom, hogy bármennyire is szerettem, eljárt felette az idő, így el is adtam aztán utána megvettem életem első hordozható mp3 lejátszóját, ami valami Creative cucc volt, 4 gigás nem flash alapú tárhellyel, tárhely tekintetében hatalmas előre lépés volt egy minidischez képest, de hangminőségben azért nem de túl tettem magam rajta.
-
lorinser
senior tag
"Szerintem DVD még korántsem lejárt lemez." - pedig már lejárhatna. Helyette kizárólag BD lemezen kellene kiadni a filmeket.
Aki még mindig ragaszkodik a DVD-hez az gondolom még soha nem látott egy jó filmet BD-n. A kettő minőségét még csak össze sem lehet hasonlítani annyira távol áll a DVD a BD-től. -
Kettő részre szakadt a világ.
Egy egyik felén a világnak, torrent boltból vásárolni megszokott dolog. Ennek több oka lehet. Magyarországon az aktuális törvények megengedik az audiovizuális tartalmak esetén.
A világ nagyobb részén torrent boltból vásárolni komoly kockázatot jelent. A jogvédők kiküldhetik a számlát.
Az egy filmre jutó költség messze felülmúlja a BD árát.
Persze a kemény mag mindenütt torrentezik. Az már más kérdés, ésszel vagy pénzel.Nagy közelítéssel egy BD, kettő mozijegy árába kerül. Igaz később lesz megvásárolható mint a moziban megnézhető. De sok családban jó alternatívát jelent. A kék lemezek megvásárlása.
Nem szabad összemosni a számítógépes adattárolás a filmforgalmazással.
Míg az utóbbinak van létjogosultsága, az adattárolás értelmetlen vállalkozás.A BD írható lemezekből túl sokat kellene felhasználni mentéshez.
Az évtizedek alatt kitartottak a bonyolult módon kezelhetőség mellett.
Többször eljátszották a soron következő generáció megemelt tartósságát és megbízhatóságát. A CD utáni DVD sem tudta tartani az elvárt minőséget. Sőt, a meghajtók esetében is, a gyártók árharcából, csak a minőség meggyalázása jött ki győztesen.
Ezen problémák mellett, a merevlemezek fejlődése az optikai tároláshoz viszonyítva, fénysebességre gyorsult.
Nem csak a tárolókapacitás, az átviteli sebesség és a várható élettartam is jelentősen emelkedett meg.
(Persze előfordul időnként egy - egy gyenge széria, de a merevlemezek megbízhatósága folyamatosan növekszik. Az a sírás, hogy a néhány évvel ezelőtti merevlemezek sokkal megbízhatóbbak voltak, alaptalan rágalom. Először a 60-120Megabyte-os méretnél hallottam. Azóta folyamatos ez a fajta lelkizés, miközben a merevlemezek terhelése nagyságrendekkel növekedett.)
Megjelentek a hálózati tárolók , szerverek és a (helyi) felhők, amik tökéletesen kiváltják az optikai tárolókat. -
Lacee83
tag
Szerintem a Blu-Ray nem lett akkora siker mint a DVD volt annó hiába terjedt el jobban a HD DVD től. A legtöbb háztartás ahol DVD lejátszó volt nem cserélte Blu-Ray-re ma is ott figyel a polcon a DVD/Divx. Más megoldások lettek helyette: Széleskörű kábeltévé, szélessávú internet, pendrive, terrás HDD-k, gép összekötése TV-vel. Eszembe sem jutna blu-rayt venni. Régebben boldog boldogtalan irt adatot archiválásból dvd-re, ez szerintem nem jellemző a blu-rayre.
GTA5 is DVD-n jött ki. Szerintem DVD még korántsem lejárt lemez. Mint ahogy a CD-sem.
-
+1! Egyáltalán nem illik a cikkbe az ATRAC. A minidisk bukásáról meg annyit, hogy 13 éve voltam japánban, mint zenész, és az ÖSSZES zenésznek volt MD-je, mert CD minőségben lehetett vele felvenni, szerkeszteni, vágni(!), feliratozni például a saját koncertjét, mindezt egy zsebben hordható, kb 8x8cm-es kis csodamasinával. Én akkor egy Panasonicot vettem. Konvertálással nem kellett b.szkódni, mert ha zenét akartam rámásolni, egy optikai kábellel lehetett rá átjátszani CD lejátszóról! Egy MD-re LP4 tömörítéssel 4CD fért fel. Mondjuk az már hallhatóan rosszabb minőség volt, de az LP2 még teljesen vállalható. És már akkor vehettem volna mp3-at is lejátszani képes MD-t kicsit drágábban, de nem vettem, mert akkor még nem tudtam, hogy mi az az mp3.
-
yvsmad
őstag
Itt valami időugrás történt az elméletben:
A Sony-féle MiniDisc ÉVEKKEL előzte meg az írható CD-t és az MP3-at. Az ATRAC a MiniDisc deckekbe épített adattömörítő algoritmus volt, a 90-es évek legelején még multimédiás PC-k sem voltak, amik elbírtak volna ennyi adattal. Az, hogy a rendszer eléldegélt a 2000-es évek 2. feléig és közben bejött, majd el is avult az írható CD, meg addigra már mindent számítógéppel lehetett csinálni, ne legyen már mérvadó egy 15+ évvel korábbi technika elbírálásakor. Igen, 2007-08 -ra már szenvedés volt mindent ATRAC-ba tömöríteni egy béna szoftverrel, de kifejlesztéskor nem is erre találták ki, hanem valós idejű ki/be tömörítésre MD deckekben. Az meg, hogy az MP3-at akarta leváltani, fizikai képtelenség, éppen fordítva történt.
Úgyhogy a kb 18 éves élettartam nem nevezhető akkora bukásnak, ez idő alatt azért profitált rendesen a Sonynak. Ők meg nem ültek rá a technológiára, MD deckjei voltak a Technicsnek, Kenwoodnak, JVC-nek, stb. is és az akkori kazettagyártók ráálltak az MD lemezek gyártására is, tehát a licensz elég széles körben elterjedt volt. Műsoros MD lemezek is készültek. Inkább az elterjedtséggel volt a baj, mire leváltották volna a kazettás magnót, addigra bejött az írható CD és végül az ütötte ki, MP3-mal vagy anélkül. -
Wieder12
tag
Frankó cikk! Szinte minden cégnek volt bukása, max nem valják be
valamelyik cég tanult belőle valamelyik nem! Apple-nek is voltak nagy bukásai! Nézzük meg Nokia hol tart, nevük is eltűnik.
-
BulletBill27
aktív tag
Jó cikk lett. Remélem majd lesz folytatás.
-
flash-
veterán
mondjuk az is érdekes hogy az apple-eladásokat nem veszélyeztette a saját fos formátum, míg a sony az ATRAC miatt megbukott..
nem is ezen van a hangsúly, hanem minden máson.
volt amúgy sony atrac-os lejátszóm, igazából nem is maga az atrac-al volt gond hanem a program amivel lehetett ezeket a fájlokat feltenni a lejátszóra az volt borzasztó...
bár ki kellett volna a sony-nak minen atrac-os lejátszójára olyan fw-t adni ami kezeli az mp3-at és akkor nem maradt volna halom eladatlan lejátszó
-
Yutani
nagyúr
Ez a cikk nem cégek bukásáról szól. Ennyi erővel ide lehetne citálni a Lehman Brothers-t is... Már ha tudod, miről van szó.
Viszont technológiai bukásként fel lehet hozni a VSA-100 chipet nyugodtan. Ahogy buktaként fel lehet hozni az Nvidia NV1-et is, amit aztán az NV2 törlése után a jól sikerült NV3 (Riva 128) követett, és azzal indult el az Nvidia a sikerhez vezető úton.
-
mepet
addikt
válasz
Stauffenberg #90 üzenetére
Pontosítom: Szertintem nem így történt. Nyilván ez is közre játszott, de nem a pornó miatt nyere a BluRay a csatát. Szerintem a PS3 döntött végleg, mivel jelentősen kevesebbe került, mint az akkoriban árult legolcsóbb asztali lejátszó. Így hülye lett volna valaki asztali lejátszót venni. Nem is vett szinte senki. (Legalábbis kishazánkban tuti nem [ekkoriban szórakoztató elektronikai termékeket értékesítettem].) A történet szárazon itt olvasható.
-
Csapoati
nagyúr
válasz
Stauffenberg #90 üzenetére
Tehát bárhogy is történt volna, ma mindenképp a HD-DVD-hez kapcsolódna a sz.pás kifejezés.
-
Stauffenberg
nagyúr
"HD-DVD: a hsz-ek között fellelt pornóiparos történet egy csak egy urban legend, azóta ismerik sokan, mióta elhangzott a Tropic Thunder című játékfilmben."
Ez téves megállapítás, mert pont a Tropic Thunder film használta fel poénként azt ami a szaksajtóban akkoriban keringett. Már egy 2006-os MacWorld cikk is foglalkozott azzal, hogy a pornóipar választása fogja eldönteni a formátumháborút, már két évvel a Tropic Thunder megjelenése előtt. Egyébként a kaotikus állapotokat jól mutatja, hogy aztán 2007-ben még arról cikkeztek, hogy a HD-DVD lesz a pornóipar választottja, 2008-ra ez az álláspont az ellenkezőjére változott.
-
sztanozs
veterán
válasz
Hieronymus #87 üzenetére
Miért ne hasonlítana ez is mondjuk a HD-DVD-re, ami egy darabig szintén piacvezető volt, nagy támogatottsággal, aztén "egyszerűen" megbukott. Vagy az ATRAC-ra, ami szintén azért bukott meg mert zárt volt és a tulajdonos nem nyitotta meg a piac számára.
A különbség az, hogy 3Dfx esetében a videokártya bukásába az egész cég is belebukott, nem csak a termék. -
caprine
senior tag
Nekem is volt Sony MD walkan-om, imádtam, rengeteg verziója volt, és minőségre is jó volt, na meg rengeteg zene elfért az egyébként optikai lemezen. Az ATRAC nem igazán zavart, mivel elég gyors volt rá a konvertálás. Azért szerintem a koporsójúkba az ipod és az itunes is ütött néhány szöget.
-
"A 3Dfx is emblematikus bukás volt"
De ők nem tartoznak bele, a témaindító írásban felsorolt termékek illetve technológiák sorába.
Gyakorlatilag piacvezető pozícióban voltak a amikor megjelent a zöld szín konkurenciaként.
Utána, egyetlen hosszúra nyúlt esztendő alatt, a kis hal, felzabálta a nagyhalat. -
BatchMan
senior tag
Sokan keverik a bukást a letűnés fogalmával.
Számomra a Vesa Local Bus kifejezetten pozitív emlékeket hagyott, ellentétben a Plug&Pray technikával, ami azt váltani hivatott. Szép volt, amikor a kártyák összevesztek az interrupton, és át kellett tenni máshova, hogy működjön.
Bukás volt szerintem viszont a Cube, pedig csorgott érte a nyálam.
Bukás volt a Psion sorozat netbookja - mindössze tíz évvel megelőzve korát jelent meg. A Psion5 viszont a mai napig kedvencem. -
Vincent_
aktív tag
muszáj szólnom, hogy ezt a szót így írják.
A Sony sosem tanult a saját maga által kreált szabványok bevezetését követő bukásból (az említetteken túl a SD-vel szemben csatába küldött Memory Stick, majd M2 szabványok).
DVD-RAM elterjedését sokan várták (többek közt én is), de abból sem lett igazán semmi sajnos. Volt belőle pedig fizikailag védett, tokos verzió (a' la floppy).
-
lorinser
senior tag
Lehet, hogy volt róla szó de van még néhány tech bukás ami megérne egy további cikket:
- Video 2000
- VHS - Betamax háború
- az Apple bukásai: Pippin játékkonzol, QuickTake fényképezőgép, Lisa számítógép
- Sega Saturn és Dreamcast
- Sony MiniDisc -
mepet
addikt
HD-ILA: találkoztam több ilyen tévével, elég szép képük volt, bár ez a hybrid technológia egy kicsit marketingszagú. Ezek továbbfejlesztett, így laposabb projektoros tévék voltak. Amiben sokkal verték a konkurenciát, az az volt, hogy nem volt muszály pont megfelelő magasságból nézni (jobb vertikális betekintési szög), és, hogy világos szobában is élvezhető volt (kb. mint egy plazma).
HD-DVD: a hsz-ek között fellelt pornóiparos történet egy csak egy urban legend, azóta ismerik sokan, mióta elhangzott a Tropic Thunder című játékfilmben.
ATRAC: volt Sony memóriakártyás hordozható zenelejátszó készülékem anno, ami csak ezt az ATRAC-ot kajálta meg. Egy lassú, bugos sony programmal kellett szívni (konvertálni, másolni), hogy feltöltsed a zenéidet. Persze a memóriakártya valami böszme méretű (centiméterben, nem gibibájtban), spéci Sony volt, nehogy olcsó legyen. Persze a lejátszó is horror árú volt. Kínszenvedés volt, ez szerintem abszolút senkinek sem fog hiányozni.
Sajnos MiniDisc-em sosem volt, nem engedhettem meg magamnak, de ezt már nem bánom, mert sose lett volna akkora gyűjteményem MiniDisc-ekből, mint ami jelenleg van AudioCD-kből.SED: na ez nekem új volt.
(#77) Attici: Egy kis érdekesség: ez magneto-optical olyan jól hangzik, hogy muszály megjegyeznem, hogy a korábban emlegetett formátumoknál sokkal elterjedtebb formátum, a DVD-RAM-ra anno mindenki (én is) azt hitte, hogy magneto-optikai elven működik, pedig nem.
-
Vincent_
aktív tag
Én még kódoltam órákon át DVD tartalmat VCD (videoCD) sőt, SVCD formátumba, amit egyes DVD lejátszók kiírás után még el is fogadtak. Akkoriban nagyon drága volt a DVD, és így CD-n sem volt sokkal rosszabb a kép.
Anno a PC Guruban PPéter minden hónapban írt 1-2 oldalt az akkor óriási fejlődésen keresztülmenő optikai piacról, a formátum lehetőségeiről. Imádtam. (pl. a másolást gátló, a hang-cd-re utolsó, végtelenített "számként" felírt, 80min-nél túlmutató végződésű védelem szövegkiemelővel való kivédése, stb.).
-
-
Don't Panic
senior tag
jó volt olvasni a régi idők "dalait" az ATRAC sony abszurdumot sikerült átélnem....
-
sztanozs
veterán
A 3Dfx is emblematikus bukás volt - függetlenül attól, hogy korábban ők is hozzájárultak a 3D technológia felépítéséhez.
A bukás okai:
- zárt motor - kiváló volt ugyan a Glide, de mégis komoly korlátozás volt, ráadásul a 3Dfx kártyák glide-on kívül sokkal csúnyábban dolgoztak: DirectX még hagyján, de az OpenGL támogatottság igen pocsék volt
- zárt forgalmazói lánc - nem voltak hajlandók másnak kiadni a gyártást, nem voltak OEM kártyák, más gyártó neve alatt megjelenő kártyák. Gyakorlatilag kizárták magukat a piacról.
- a végén már csak futottak a technológia után, be nem érett technológiák részesítettek előnyben
--16 bites megjelenítés erőltetése - hiába dolgozott a GPU 20 biten a háttérben, ezt a megjelenítéskor 16 bitre konvertálták le, nem volt sokáig true color üzemmód. A későbbi kártyákban pedig a true color támogatás elég pocsékra sikerült, sokat esett a teljesítmény 32 bites üzemmódban.
-- késett az AGP támogatás - már bőbven AGP-s időket éltünk a Voodoo 3 korában, és hiába volt AGP-s a kártyák egy része, de a chip nem támogatta a natív AGP kiegészítéseket. Igazából kompatibilitási üzemmódban dolgozott
-- parallelizáció erőltetése a miniatürizáció ellenében - ennek az oka lehet, hogy a chip-gyártást nem adták ki kezükből és egyszerűen nem tudtak kisebb csíkszélességgel gyártani. Ennek következménye volt a nagy méretű szilikon, alacsony órajel és korlátozott tranzisztorszám (versenytársakhoz képes) A Voodoo 4 (VSA-100 GPU) már tudott parallel működni, akár négy processzor is tudott parallel számolni, viszont ehhez oriási méretű kártya és iszonyatos áramfelvétel (saját táp) tartozott.Az utolsó - már talán életképes chipset - a tervezőasztalon végezte, és az nVidia szellemi tulajdonát gyarapította. Ebből az örökségből született később az Geforce FX sorozat és a több diszkét kártya párhuzamosítása (SLI).
-
tatabike
őstag
Mi volt a baj a Commodore-ral? Bukásokról van szó, a C64 pont nem volt az. Csak elavult lett. Ez természetes.
A Nokia a telefonoknál régen jó volt, azt sem nevezném bukásnak. És technológiákról van szó, nem cégekről. Annó, ha bementél egy boltba, és mondtál egy 4 jegyű számot, adtak egy Nokiát.
-
KERO_SAN
aktív tag
Na, már alig vártam, hogy bekiabálhassam:
ITANIUM !
( alias Itanic )
Jó cikk volt, köszi
-
moonguru
őstag
OLED TV! (borítékolom)
Commodore cég!
Pedig az amiga 500 mennyire jó volt! ( a jó öreg C64-ről nem is beszélve)
NOKIA (már a TV-gyártásban is bukott a túlbonyolitott, bár igen jó készülékeivel) a telefonban pedig még személyesen is érdekelt voltam
-
Angel1981
veterán
Jó cikk, köszönjük!
Hogy a SED-et mekkora lelkesedéssel vártam.............sok-sok éven át!
-
Ratman
tag
válasz
User64476 #53 üzenetére
"Érthetetlen volt, hogy egy ennyire zseniális adathordozóhoz miért nem létezik PCs drive, hogy bármi tárolható legyen a lemezeken"
Volt hozzá, csak szerintem Európában nem volt elterjedve.
Ha jól emlékszem, a Mátrix 1. részében a film elején Neo is egy MD lemezen adja át a programot.De én sem értem, hogy miért nem terjedt el, (nyilván a Sony balf...sága miatt), baromi jó eszköz lett volna abban az időben. Nem felejtsük el, ahogy akkor a 3,5-ös floppy 1,44 MB-os kapacitásával lett volna versenyben, aminél 100-szor nagyobb volt kb. ugyanakkora méretben(!). Nem is beszélve után a Hi-MD-ről a maga 1 GB-os kapacitásával.
Csak aztán az egész floppy dolog kihalt, van még valakinek egyáltalán floppy meghajtó a gépében?
-
Zanik
addikt
Mi a helyzet a HVD-vel és a HVC-vel? Azokról sem hallani már semmit évek óta!
-
User64476
őstag
Nekem is volt minidiscem, akkor utáltam véglegesen a Sonyt. Érthetetlen volt, hogy egy ennyire zseniális adathordozóhoz miért nem létezik PCs drive, hogy bármi tárolható legyen a lemezeken, és hogy miért szivatnak direkt azzal, hogy minden mp3 fájlomat újra kell kódolnom ebbe a marhajóminőség semmiseismeri atracba, hogy még jobban szörtyögjön marhajó minőségben. Egy idő után feladták a vergődést, és átálltak mp3 lejátszókra, amik szuperül szóltak, extrém módon sokáig bírta az elem bennük, de nem lehetett őket pendriveként használni és egy egyszerű fájlmásoláshoz a többszáz megás csigalassú sonicstage-et kellett telepíteni, kb minden cimborámnál akitől kellett egy zene. Itt már erősen azt éreztem, hogy direkt csinálják, van egy osztályuk ami a hogy szivassuk meg a legjobban a felhasználót témában dolgozik. Azóta messze kerülöm bármilyen terméküket, még egyszer nem ültetnek fel a szopórollerra.
-
Ratman
tag
ATRAC? Millió kihívója volt az MP3-nak, miért éppen ez?
Az ATRAC volt az összes kihívó közül a legkevésbé esélyes
Úgy látszik, hogy csak írtok, de nem olvastok
Még egyszer: Az ATRAC nem azért jött létre, hogy az MP3 versenytársa legyen, hanem az MD-n való tárolás miatt volt rá szükség. Meg kellett oldani, hogy a kb. 140 MB kapacitású MD-re bele lehessen passzírozni annyi zenét, ami a CD 650 MB-os kapacitására fér el. Ehhez kellett egy veszteséges tömörítéses eljárás.
Más:
Ha már JVC, akkor meg lehet emlékezni a D-VHS szabványról is, ami a DVD korszak hajnalán született, a JVC kétségbeesett próbálkozása volt, hogy a digitális világban valahogy életben tartsa a VHS technológiát.
(Mondhatjuk, hogy halva született elképzelés volt)
Ez is teljes kudarc volt, nyilván a DVD-vel szemben esélye nem volt egy szekvenciális elérésű, elavult szalagos technológiának. -
elefant
őstag
válasz
Hieronymus #50 üzenetére
!! remek sztorik
-
A GG története még nem ért véget. Akár siker is lehet belőle a következő generációval.
Van egy nagyon szép példa a bukásra.
A magneto-optikai adattárolás.
Az optikaifejet egy mágneses sáv vezette a lemez felett. Ezzel sikerült magas adatsűrűséget elérni. A lemezek tokozva voltak, ezért kevésbé voltak kitéve a környezeti ártalmak és a felhasználók káros hatásainak.A majdnem tökéletes technológiába azért sikerült kettő buktatót beépíteni.
Az 1x CD sebességet nem sikerült áttörni. Még SCSI csatolón sem.
Elfelejtkeztek az I/O fejek pozicionálási védelméről.
Ha nagyobb kapacitású lemez került bele, mint amire tervezték a meghajtót, az első túlpozicionáláskor vált használhatatlanná az eszköz.A bevezetésekor sikerterméknek indult termékről gyorsan derült ki hogy csak egy látványosan szétégő meteorit a számítástechnika egén, ami még lábjegyzetként sem biztosan marad meg a számítástechnika történetében.
Hasonló történet a VESA Local Bus esete.
A nyolcvanas évek végén még ISA buszokat használtak a számítógépek.
A sebességük már nem volt kielégítő. Leginkább a VGA kártyák esetében jelentett komoly korlátot.
Két irányban indult el a fejlesztés.
Az egyik a PCI. A másik a VBL.A VBL technológiája a meglévő ISA buszt egészítette ki egy gyorsabbal. Ez továbbra is rengeteg korlátot tartott meg az ISA-ból. Csak 2 VLB kerülhetett egy alaplapra. Minden beállítást kézzel kellett módosítani a kártyán, süt magán a VLB buszon is, Plug & Play mentes technika technika volt. (Amit vissza sírtam néhány VIA chipsetes alaplap esetében.)
Viszont lehetőséget adott a merevlemezek kezelésének memóriával történő gyorsítására. Nagyjából a mai hibrid merevlemezek megvalósítására hasonlító technika jelentősen dobott a felhasználói élményen. Szünetmentes tápellátás nélkül viszont folyamatos adatvesztési kockázatot jelentett.)Nem sokkal később piacra kerülő PCI nyugdíjazta a VBL-t. A géptulajdonosok nagy örömére a meglévő VLB kártyák gyorsan váltak múzeumi dísztárggyá.
-
kovgab
tag
jó kis írás...
na vajon mi lesz majd a 20-as évek ilyen sztorija? -
elefant
őstag
gyerekkori olvasmány ?
Én élőben láttam a HD-ILA tévéket, a JVC európa egyik legrégebbi golfklubját bérelte ki pár napra Dublin mellett, hogy hírverést csapjon az eszközöknek. Csak Magyarországról valami 15 embert utaztattak ki ezért. Azért mert te nem hallottál valamiről, még nem jelenti azt, hogy csip-csup vagy érdektelen dolog lene.
-
nyisziati
veterán
"optikai meghajtó egyedül a játékkonzoloknál megkerülhetetlen (bár azt sem értem 2015-ben, hogy miért )"
.
Praktikusabb a konzolhasználóknak az "1 lemez - 1 játék" elv, mint más tárolási eljárás. Ne felejtsük el, mekkora hiszti volt az Xbox One kapcsán, amikor megszellőztették, hogy a használt játékok piacát is beszűkítenék.
Akkora volt a felháborodás, hogy a MS mindent hagyott a régiben.
.
Sokan jobban szeretik, ha fizikailag is ott van a termék a polcon, nemcsak kifizeti a pénzt egy címért. Pláne, ha ennyi pénzről van szó. -
csubi8
csendes tag
...és akkor ott a Google Glass.
-
azopi74
addikt
3Dfx? ugyanmár.. Az kifejezetten sikersztori, hiszen az nVidia jó pénzért és jó részvényekért megvette az eszközöket, 3dfx részvényesek csak jól jártak
.
De a VGA piacon sok igazán nagyot bukott cég mesélhet:
3D Labs (Permedia), Matrox, Rendition (Verité), S3, Trident, Number 9 ( Revolution, Imagine, Pepper, Ticket to Ride), Bitboys OI (vaporware, sose jelent meg), stb...
PowerVR/ImgTec üdítő kivétel, az öregek közül egyedül nekik sikerült feltápászkodni (utramobil piacon) az nVidia úthenger dózerolása után. Meg hát az ATI is tovább élhetett az AMD keretein belül...
-
azopi74
addikt
válasz
#32839680 #32 üzenetére
"Mire beérett a WP hozta a Nokiának az eladásokat, sőt inkább már úgy emlegették a WP-t mint az az OS ami a Nokiákon fut, egységsugarú júzer körökben, nem pedig úgy hogy az a telefon, amin Microsoft OS fut. Fogták magukat és eladták a részleget, mikor kezdett nyereséget termelni.
Ha valaki azt mondja hogy ehhez nem volt köze Mr. Trójai Falónakakkor az elég érdekes
"
Ezeket, amiket itt írtál, te komolyan is gondolod ilyenkor, vagy csak jó kis agyeldobós hangulatod van ?
-
azopi74
addikt
válasz
#32839680 #29 üzenetére
Ha Intelről beszélünk és bukásról, akkor a Netburst szerintem mindent visz
Itanic-ot inkább a HP-hez sorolnám, mert az ő dédelgetett gyermekük volt, és ők szenvedték meg leginkább a bukását. Intel sose viselte annyira szívén az architektúra sorsát, (főleg nem a vége felé) és nem is fektetett bele annyit, mint a HP. Olyasmi eset volt az Intelnek az Itanium a HP-vel, mint az OS/2 a Microsoftnak az IBM -mel (na az is egy szép történet, de hozzá kell tenni, abból nőtt ki a Windows NT kernel, és az összes mai Windows, szóval nehéz elvitatni az OS/2 történelmi érdemeit)
-
azbest
félisten
IPS vs TN kapcsán szerintem az is közrejátszik, hogy nagyítóval kell keresni az olcsóbb kategóriában. Nem úgy értem, hogy nem gyártanak olyat, hanem az országba nem hozzák be a nagykerek.
Korábban is tapasztaltam, hogy akkor jelennek meg az itteni piacon az olcsóbb, de azért megfelelő minőségű termékek, amikor az árak nagyon magasak. Olyankor a nagyker sajátmárkás ótvar gyenge noname cucca mellett becsúszik pár errefelé kevésbé ismert, de minőségi gyártó terméke is. Olyankor az itt ismert nagy brandek kb megfizethetetlenek.
Aztán, amikor lemennek az árak, akkor teljesen eltűnnek a jobb és olcsóbb cuccok. Marad az ótvar és a prémium. Sőt, ha annyira lemennek az árak, akkor csak a prémium. Anno például memóriák kapcsán átéltem már pár ilyen hullámvölgyet. Az egyik memória párom is olyan, amit se előtte se utána nem árultak itthon, csak a nagy márkákra brandelt változatok voltak.
Monitorok terén is néha megjelenik pár jó vételnek tűni ips és va paneles, de elég hamar el is tűnnek. Marad hasonló áron a gyengébb tn (ugyanattól a gyártótól ráadásul) és a prémium márkák.
Gyanítom a jó ár-érték arányú cuccokon nincs akkora árrés a nagykerben, ezért nem forgalmazzák. Marad a gagyi és a prémium.
-
Z10N
veterán
"Azt hitték, hogy az
, hogy azATRAC jobb hangminőséget produkál"A HDDVD-t otthoni adattarolasra siman lehetne hasznalni. Mondtak is anno, hogy minimalis tobbletkoltseget jelent atallitani a DVD gyartosorokat. Egy retegen ~15GB meg mindig jo archivalasra otthon. Bar a nyers BluRay lemez se draga mar fajlagosan. Persze egy HDD-vel egyik sem veszi fel a versenyt ar/sebesseg teren.
-
azopi74
addikt
lejárt a szerkesztési idő: természetesen a Sony-t nem kellett győzködni a BR mellett, mivel eleve oszlopos tagja volt a szövetségnek.
Egyébként vicces módon, mire eldőlt a HD optikai meghajtó formátumháború, teljesen irrelevánssá vált az optikai adathordozó, mivel addigra teljesen eljárt felettük az idő. Tegyük a kezünket a szívünkre, hányan nézünk manapság optikai meghajtóról HD tartalmat? Nekem is ott figyel persze a BR lejátszó a nappaliban, mert árukapcsolással rám sózták a házimozirendszer mellé, de az életben nem pörgetett fel még semmilyen lemezt, minden a NAS-ról megyoptikai meghajtó egyedül a játékkonzoloknál megkerülhetetlen (bár azt sem értem 2015-ben, hogy miért )
-
azopi74
addikt
A SED szintén zenész, az mögött sem állt komoly háttértámogatás, a Toshiba és a Canon magánakciója volt, rajtuk kívül senki sem vette komolyan,
Ami meg a HD-DVD-t és az ATRAC-ot illeti? Hmmm.
sima formátum háború áltozatai, HD-DVD vs BluRay persze emlékezetes, mert sokáig hátráltatta a háború a HD tartalmak elterjedését, de nem technológiák összecsapásáról volt szó (gyakorlatilag ugyanazt a technológiát használta mindkét formátum), csak gyártósorok minél olcsóbb átállításáról, és arról, hogy melyik szövetség az erősebb, és melyik tudja maga mellé állítani a háborút eldöntő nagyágyúkat, a Sony-t és a Microsoftot.
ATRAC? Millió kihívója volt az MP3-nak, miért éppen ez?Az ATRAC volt az összes kihívó közül a legkevésbé esélyes.
-
azopi74
addikt
Érdekes cikk, viszont az összeválogatás kicsit önkényesnek és erőltetettnek tűnik. Lehet, hogy a cikkírónak valami oknál (gyerekkori olvasmány véletlenül felkelzette az érdeklődését, és pont ezek a jelentéktelen dolgok rögződtek) fogva éppen ezek ragadtak meg az emlékezetében, de voltak ezeknél sokkal nagyobb horderejű bukták, sokkal ígéretesebb háttérrel rendelkező technológiák esetében. A HD-ILA-ról például nem véletlenül nem hallott senki semmit, a hiba nem az olvasó készülékében van, a JVC-n kívül senki nem tartotta sohha szóra sem érdemesnek a technológiát.
-
tatabike
őstag
Egyik spanom "fejlesztése" sem terjedt el. Ő zenéket vett fel és játszott vissza 5.25-ös nagy floppylemezre illetve floppylemezről. Valahol a kazettás magnó és a CD-lemez között volt a minőség. Épített hozzá valami elektronikát. Ja és persze nem kellett hozzá a számítógép (C64-en nyomtuk akkoriban). Akkortájt 15 éves voltam, szóval nem nagyon emlékszem a részletekre, csak arra, hogy az 1541-esben forgott a lemez és egy erősítőre volt kötve, szólt a zene.
Ja, meg találtam ezt.
-
etohun
aktív tag
az a gond, hogy ezek és sok más nagyon jó, és előremutató dolog csődölt be, amik segítségével ma előrébb lennénk, hadd ne ragozam... ugye mégis milyen fontos a marketing
-
Ratman
tag
Egy kis pontosításként, az ATRAC rész elég pongyola, mert azt onnan kellett volna megközelíteni, hogy a kompakt kazetta leváltására jött létre a Sony féle Minidisc és a Philips féle DCC formátum. Ez utóbbi PASC kódolást használt, és az MD-nél is jóval nagyobb bukás lett. Hozzá képest az MD elég sokáig húzta, de a Sony tényleg nagyon elcseszte a dolgot. Ha jobban menedzselik tényleg simán leválthatta volna az MC-t, fényévekkel jobb és praktikusabb volt. Nekem is van egy Sony MD Walkman-em, és egy Technics hifi toronyba való komponensem, mind a mai napig üzemelnek, és használom is őket
Az ebay-en egész jó, ritkaság számba menő gyári műsoros MD-ket lehet néha elcsípni -
Csapoati
nagyúr
Rambus DRAM? Sőt, talán a MeeGo is ide sorolható, szerintem nem kis mértékben járult hozzá a Nokia bukásához (a csúcsról).
-
Mtbsrác
senior tag
-
GIJoe
addikt
Mitsubishi Laservue is bukásnak tűnik pedig nem volt rossz...
-
shteer
titán
SED tévének vagány talpa volt. LG onnan "lopta"
-
Neovenator
senior tag
Ha már optikai adattárolás, akkor esetleg megemlíthető lenne a Mt. Rainier technológia is, ami a flash alapú adathordozók egyszerű kezelhetőségét szerette volna lehozni az optikai adattárolás szintjére, de kérészéltű volt az egész. Asszem még van egy olyan Mitsumi íróm, ami tudja...
-
Vesa
veterán
Nagyon jó cikk, köszi!
-
Viktor81
senior tag
Szia !
Volt manapsag ilyen valaszido, megsem utott...
Nem az a sikeres ami jobb minoseget ad, hanem amibol tobbet lehet eladni nagyobb haszonnal.
Mennyi-mennyi olyan fejlesztes lehet, amelyek nagysagrendekkel jobbak a ma hasznalt technologiaknal, csak nem is hallunk roluk, mert nem rentabilis a gyartasuk, ezert meg az R&D-ben meghalnak.V.
-
dugynok
senior tag
tájföldi???? Melyik tájé? Jó, hogy nem tejföldi
-
Jakuu
őstag
Az a baj ezzel, hogy nemelyik technologia nem azert bukik meg mert rossz, hanem mert a nagyobb konkurens cegek, amelyek mas sajat technologiaju termekben erdekeltek, kigolyozzak oket.
-
moonguru
őstag
Nekem legjobban a Video 2000 technológia bukása fáj, a 3 videó formátum közül a leggyengébb nyert! (VHS)
Kiemelem a lényeget:
A piezós fejfelfüggesztés miatt gyönyörű állóképeket adott, és beletekerés közben sem csikózódót!
Mire vehetem volna belőle már el is avult...
-
sideburns
aktív tag
A +1 bukás a helyesírás-ellenőrző technikáé.
-
TK36
aktív tag
Nagyon jó cikk. Köszönöm.
Azért ez nem semmi volt a SED-nél: "Az 50 hüvelykes Full HD felbontású kijelző valós legnagyobb kontrasztaránya elérte az 50 000:1 értéket, maximális fényereje a 450 cd/m²-t, a válaszidő pedig 1 ms volt." - azért manapság ez a válaszidő még mindig ütne. Mondjuk én monitornál képzelném el, de a betekintési szöge mekkora lenne. -
bdlackoo
tag
volt a beta kazetta is. ami bar nem lett fail de valamiert nem lett customer cucc pedig (elvileg) jobb/szebb volt a kepminosege mint a vhs-e. meg valami volt a hang vagy video savokkal is
-
csubi8
csendes tag
Bár körülményes volt, én nagyon szerettem az ATRAC-ot. Elég jól kitanultam a használatát, úgyhogy én 3 MP3 CD-nyi anyagot csináltam 1 lemezre ATRACban. Igy ritkábban kellett cserélni a kocsiban. A mai napig a kocsiban van az a SONY fejegység, néha még használjuk is az ATRAC lemezeket (de a fejegység MP3-at, Audio cd-t, újraírhatót...mindent visz).
Van egy narancssárga Discman-em is és (nem röhög), még most is működik, használom is néha. Az elég csúcs modell volt, az is tudott MP3-at, Audio CD-t, újraírhatót is.
Ezenkívül volt egy pici MP3 lejáccó, vagyis csak ATRAC lejáccó (1 GB), aminek az akkuja már történelem, de itt van a fiókban. Ott mondjuk tényleg gáz volt, hogy az mást nem tudott.
Van ebben az országban még valaki rajtam kívül, akinek 3 db ATRAC-os cucca van?
-
Ryx
csendes tag
JVC HD-ILA hibrid tv Jó tv volt ez.
Anno többször láttam működés közben. Nekem nagyon tetszett a képe. Az igaz hogy nem kis darab volt, de nekem biztos nem számított volna ez. Sajnálom, hogy kudarc lett a vége. Ki tudja mi lehetett volna még belőle, lehet hogy azóta már egész olcsó lenne. A SED technológiából is reméltem, hogy lesz egyszer valami.
-
Zoltn
senior tag
Emlékszem, volt először MDwalkmanem, iszonyatosan imádtam!
Aztán cseréltem ugyanúgy Sony mp3 lejátszóra, és onnantól kezdve halálra idegelt az ATRAC. Konvertálgatni kellett a zenéket, nem volt elég csak felmásolni és hallgatni. Gyorsan leraktam az egészet. A következő telefonom SonyWalkan telefon lett, és azóta nincs kölön lejátszóm. -
gerii
addikt
A HD-DVD a pornóipar nyírta ki, ami BluRay-en adta ki a filmeket. Állítólag
-
Anubis_9
addikt
A HD-DVD-ről és az ATRAC-ról hallottam, a másik kettőtől semmit se...
-
KAMELOT
titán
Ilyen cikkeket írhatnának többet. Ezekről nem is hallottam még főleg a SED!
-
janos1988
addikt
És hol a +1.?
Viszont erről a Sed-ről nem is hallottam. Pedig már akkor tájt is jó paraméterei voltak a tv-nek.
Az egész sztori úgy hangzik, mintha szándékosan "tüntették" volna el ezt a technológiát.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Facebook csoport eladó! Hardver, laptop, TV adás-vétel lendítsd fel a vállalkozásod!
- AUDEZE Maxwell Wireless Gaming Headset - PlayStation
- SAMSUNG (QE77S92CAT) 195CM 4K SMART OLED PRÉMIUM ! AKCIÓ!
- LOGITECH G ASTRO A50 X LIGHTSPEED - FEHÉR
- SAMSUNG (QE85Q70D 215CM Q-LED SMART PRÉMIUM ! UJ MODELL! AKCIÓ!
- Okos Playstation 3 HEN - Telepített játékokkal
- AKCIÓ! Sapphire Nitro+ RX 6800 XT 16GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
- OLCSÓBB!!! Lenovo Thinkpad T480S üzleti i5-8350u 8th gen. 8-24Gb RAM 256GB-1TB SSD, több db, gar.
- BESZÁMÍTÁS! ASROCK H310CM i5 9600K 32GB DDR4 500GB SSD RTX 3050 8GB DeepCool Tesseract SW 500W
- Kingmax 2x2GB DDR3 1333 RAM eladó
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest