- Forrmell.enn
- Bluetooth hangszórók
- Vezetékes FEJhallgatók
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Autós kamerák
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Milyen videókártyát?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha minden igaz, ezt kell csinálni:
Amikor megjelenik, mentse le a fájlt (pl. install_flash_player_"version"_linux."processor".tar.gz).
Nyisson meg egy Terminal ablakot (Gnome-on kattintson az Applications, majd az Accessories menüre, végül válassza a Terminal pontot.)
A Terminal ablakban váltson át arra a könyvtárra, ahová a telepítőt az imént mentette (pl. cd /home/user/Downloads).
A letöltött fájlból csomagolja ki a libflashplayer.so állományt a tar -zxvf install_flash_player_"version"_linux."processor".tar.gz paranccsal.
Super User jogosultsággal másolja a kicsomagolt libflashplayer.so fájlt a Firefox plugins alkönyvtárába. Például ha a Firefox a /usr/lib/mozilla útvonalon van telepítve, akkor a sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins parancsot (a super user-jelszó megadása után) hajtsa végre. [link]Csak meg kell találni a megfelelő targéza fájlt, mikor utoljára kerestem adobenál a régebbi verziós fájlokat, nem sok sikerrel jártam, de lehet csak nem vettem észre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Catalyst drivereknek Xorg és egyéb függései vannak, azért javasoltam a disztró tárolójában lévő csomagokat, mert az a disztróra van szabva. A driver amit letöltötök az AMD-től, az meg nem, így pl. kernel cserénél gond lehet, vagy szükség lehet kézi beavatkozásra.
Jim-Y: ugyanolyan kártyám van, bár csak egy monitorral. Magával a driverrel nincs semmi gondom.
bwooster: nálam Chakrán ezt a disztró intézi, nem kell semmit kézzel telepíteni. Pár napja volt egy nagyobb upgrade, akkor jött az új Catalyst.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
guftabi96 #23059 üzenetére
Közben rájöttem. Debian vonalon az AMD drivert fglrx néven lehet keresni. Neked az fglrx és fglrx-amdcccle csomagokat kellene telepítened, ezek a disztródhoz valóak.
Nincs valamilyen recovery mód a disztró indításánál, még a grubban? Oda kellene bemenned, és kiadni ezt a két parancsot:apt-get update
apt-get install fglrx fglrx-amdcccleHa megvolt, csinálj egy újraindítást. Innen már valszeg be fogsz tudni lép, ott meg nyiss egy terminált és add ki ezt a parancsot: sudo aticonfig --initial
Innen már elvileg kész lesz a driver. Ezen a disztrón kicsit macerás.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #23033 üzenetére
A Debianban találkoztam egyszer energiagazdálkodás buggal (4.6), azon javított a frissebb verzió felrakása. Most lehet hogy a 4.11-ben a kwin OpenGl kezelése problémás, de ez még nem nyert bizonyítást. Más buggal nem találkoztam. Persze nem Ubuntun, vagy egyéb több DE-s felületen használom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #22970 üzenetére
Ne keverd össze, a Gnome3-ra írtam nem a classicra hogy nem tetszik.
Classiccal csak az volt a bajom, hogy nem jöttem rá erre a részére. Mivel a lényegi konfighoz is a wines regeditre hajazó külön dconftoolban kell turkálni, nem gondoltam hogy viszonylag egyszerűen le lehet szedni az ikont. Viszont jó megoldás, mert régebben túl könnyű volt az egész felületet eltüntetni a jobb gombos menüvel, mikor még nem tudtam hogyan kell lezárni a Gnome2-t.bob.zxr: alt volt a megoldás thx!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Gnome nagyon jó. De még mennyire. Most a Classic gnome azzal akasztott ki, hogy feltenni indító ikont lehet a tálcára, levenni nem. Ha véletlen felraksz oda valamit amit nem akartál, akkor az ott is marad.
-ha esetleg tudsz erre valamit...Egy rövid időre kipróbáltam a normál Gnome3-at is, de az meg valami borzaszótan van megoldva, nem igazán emberbarát dolog.
A KDE meg van annyira komplett, hogy mellette csak akkor érdemes más DE-t is támogatni, ha tényleg sok fejlesztője van a disztrónak. Az hogy csak 2-3 DE mellé odaraknak egy KDE-s opciót is, annak nem nagyon látom az értelmét. Én úgy vagyok vele, hogy legyen 1-2 kisebb támogatott DE ha lightweight disztrót akarunk, vagy legyen 1 rendes, ha normálisat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lukaszokni #22957 üzenetére
Ha a KDE tetszik, akkor olyan disztrót javaslok, ahol nem foglalkoznak még x másik környezettel. Ez a Chakra pl.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
LógaGéza #22948 üzenetére
3.10-es kernelnél tartanak a Debian backportsban, azt nem kell fordítani. Valszeg nemsokára lesz újabb is benne.
De szerintem simán fordíthatsz kernelt, nem egy nagy cucc, pár parancs az egész: [link]Nekem egy anno azért kellett, mert volt egy tuner kártyám, aminek a meghajtója még nem volt a kernel része 2.6.38-előtt, de az meg még nem volt Debianon. Betettem a modult, fordítottam egyet, aztán kész is volt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Persze, de még egy nagy rakás nyelv szintén választható benne. Ha van elérhető internet a telepítés alatt, akkor ezt az iso-t javaslom használni: [link]
Böngészők meg ugyanazok mint Windows alatt, csak itt a Firefoxot Iceweaselnek hívják. Egyébként szerintem próbáld ki Windows alatt egy virtualboxban a rendszert, mielőtt élesben felrakod valahová.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Debian, Gnome Classic felülettel. Egyszer beállítod, majdlezárod a felületet hogy ne kutyulják össze, aztán nem kell hozzányúlni. 2-300MB rammal elvan, akár automata frissítést is tud, ahhoz se kell hozzányúlni közben.
A telepítés előtt olvasd el a téma összefoglalót. A Flashel lehetnek gondjaid, az a proci emlékeim szerint csal SSE1-et tud, ahhoz meg egy régebbi flash jó csak, az újabbak SSE2-t kérnek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Androidnak annyi köze van csak a Linuxhoz, hogy fut alatta egy Linux kernel, benne a telefon hardveréhez kellő dolgokkal. Terminál is csak akkor van androidon, ha töltesz le a marketből egyet. Az android egy tucat termék, kezeld az szerint.
Egyébként valszeg n+1 x86 kompatibilis oprendszer van, mint hogy Linuxból is van pár száz, szóval gugli.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A preload okozott érezhető javulást? Sokáig próbáltam régebben Ubuntun, meg Debianon is, de még egyszer sem tapasztaltam gyorsulást tőle, pedig tekniakilag lehetne.
bob.zxr: az volt itt a gond, hogy mire xorg 1.14 kijött, még mindig nem volt hivatalos AMD driver, ami támogatná, de az 1.12-es xorgról már kellett volna lépni, mert biztonsági hibákat találtak benne.
_Dumber_: Itt éppen tearing gondja van 2D téren a HD4000-es laposnak, ahogy olvasom 1.12-es xorg bug. Amúgy én magamnak AMD-s cuccot vennék.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
No most megtudtam nézni a memória fogyasztásokt 64 bites Debian7 alatt is egy i5-ös gépen.
Gnome3: 260MB, Gnome Classic: 195MB.
LógaGéza: reméljük ígymarad!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
LógaGéza #22850 üzenetére
3: A nyílt driver megy alapból, neked az energiagazdálkodását kell engedélyezned. A cikkemben van egy link a phoronixra, ez kell onnan: radeon.dpm=1
2: Ami neked kell a friss kernelhez, az pedig a Debian backports. [link] Az instructions alatt írják, hogy hogyan kell használni. Ha jól nézem, a 3.11-es kernelnél tartanak jelenleg, ami teljesen normális, a 3.12 még nem került ki mindenfelé.
1: passz, szerintem ha gui-n kijelentkezel, akkor választhatsz az indítható módok közül.
4: nem igazán.
F34R: a testinges Debiant nem javaslom napi használatra, ha rendszeresen frissíted, hamar meg fog borulni. Ezért van a backports a testing / unstabil helyett.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #22846 üzenetére
x86, mert egy P4-ről van szó. A TOP az milyen cache-t mér bele?
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #22827 üzenetére
Ha olyan a disztró, hogy vannak nem stabil kiadásai is, akkor az azokban bevezetett (felhasználókkal ingyen béta teszteltetett) újdonságokat elérhetővé szokták tenni a disztró régebbi verzióját használóknak is, ez a visszaportolás.
Így pl. xy program új verziójára frissítés nem igényli a kernel és egyéb fontos dolgok cseréjét, vagy pl. a régebbi disztró kiadáshoz elérhető újabb kernel, ami egyébként csak a kevésbé stabil kiadásban lenne.Szerencsére csak a disztrók egy része alkalmaz ilyen kiadási modellt.
EarL 007: de az nem sok mindent variál ram használat terén.
bob.zxr: érdekes kérdés. Semmilyen előrelépést nem tapasztaltam a Gnome2-höz képest, sőt inkább visszafelé fejlődtek a 3-ban, így ha a 2-es elment 150MB ram használat mellett, reálisnak látom a 3-as 128MB-s fogyasztását.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Claude Leon #22800 üzenetére
Ááá dehogy, alapból a classic felület alig tartalmaz valamit. Amit láttál a képen, azt azért ki tudtam belőle hozni de nem örökölte a Gnome2 viszonylagos beállíthatóságát, olyan túl sok azért abban sem volt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Holnap elolvasom alaposan, de hagyatkoztam arra amit kispx írt. - meg amit most bob.zxr is írt.
Amúgy az 1.13GB-s ram fogyasztás Win7-en csak 32 biten reális, a 64-es verziót csak kikapcsolt UAC és minialkalmazás platform mellett lehet ennyire levinni, inkább 1.6G és fölötte van. Meg persze a nem is lehet 1:1-ben összehasonlítani a ram fogyasztásokat Linuxok és Windowsok között.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #22792 üzenetére
Az igen, mintha Windowsról lenne szó. o.O
Mi eszik annyi ramot? +700MB az, hogy oldalt legyenek a gombok? Az alapok elvileg azonosak, mert a lenti kép hivatalosan elvileg a gnome-session fallback cucc, azaz a Gnom3 fallback mód, a linken olvasottak szerint.
kispx: esetleg nézd meg a fallback módot, ott is elérhető szerintem. Ha nem, akkor ott a Debian.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Igazság szerint ezt úgy csináltam, hogy a Gnome2-es Debian6-ot frissítettem Debian7-re, így kaptam meg ezt a környezetet. Kellett rá tweak tool, meg még egy beállító progi, mert erős visszalépés volt a középkor irányába az új felület. Semmit nem lehetett beállítani rajta...
Kipróbálni max virtualboxban tudom mert a gép nincs nálam, csak ritkán vagyok ott.
*szerk: az a 830MB fogyasztás az nagyon sok! A KDE-s disztrók se fogyasztanak annyit.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A flashből arra gondoltam, hogy fiatal gyereké a gép, őt meg érdekelheti egy csomó indie játék, aminek van Linux portja / verziója, meg ingyenesek is a steamen. Persze ha csak flash, akkor mindegy.
A Gnome3-as tapasztalatok a nagyszülők Debianos gépéről vannak. A SteamOS meg szintén Debian alapú, szóval azzal nem lesz gond.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#19617792 #22746 üzenetére
Vajon előbb utóbb kitiltja a Youtube, mert biztonsági kockázat? Mondjuk HTML5-re van kapcsolva a böngésző, szal a videók többségét nem flashel nézem. Az a baj, hogy Windows alatt nem akarják abbahagyni a flashplugin fejlesztését, hiába ismerték el a HTML5-öt jobb megoldásnak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
1 among many #22729 üzenetére
Létezik Debianból is zárt driveres telepítő, de alapból igen, csak nyílt cuccok vannak benne a normál telepítőben. Ezen a téren még az a különbség, hogy a Debianban nem lehet 1 kattintással feltenni a zárt cuccokat, sőt többel se mert szerkeszteni kell az apt configját
.
Más disztrók vegyíteni szokták a dolgokat, mert pl. szükség van zárt grafikus meghajtókra, azokat gyakran nem lehet kiváltani a nyílt megfelelőjükkel, meg sok elterjedt hardvernek nincs is más alternatívája.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Én is meglepődtem, mikor a Debian 7 frissítése után nem adott képet az Ati Rage kártyám, már olyan régi volt, hogy dobták a Xorgból a támogatását, pedig vettem vagy 100Ft-ért a vásárban pár éve.
A Savage még támogatott ahogy nézem, de sok problémát talált vele a google, én is azt mondom szerezzen valami olcsó tucat kártyát, aztán kész.
Az android viszont sokat nem ad hozzá a Linuxok ismertségéhez vagy terjedéséhez, a droid felhasználók 90%-a tuti nem tudná megfogalmazni mi az az android, nem hogy milyen kernel fut alatta, vagy mi az a kernel.
Egyszerűen tucat termék a kevésbé hozzáértőknek.
1 among many: egy régi P3-ra ArchBanget raktam, megy vele webkamera, skype, böngészés, csak kissé nehéz elsőre beállítani, főleg ha még nem csinált ilyet az ember.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #22716 üzenetére
Valami elég egyedi gond lehet, az itteni 3 PC-n nem volt ilyen gond. Az mondjuk kérdés, hogy a frissítés előtt is megnézte-e a fórumot és a "news" rovatot a weboldalukon, főleg ha rendes rendszer frissítés volt, amikor lejön 1.5-2GB új csomag. A fejlesztők úgy állnak hozzá ehhez, hogy ha nem olvasta el a híreket, akkor az az ő baja. (no offense, ezt a fejlesztők szokták írni ilyen esetben)
Nekem pl. van egy haverom aki olvasás helyett inkább izomból szokta megoldani a frissítést pl. a force, meg a dep. check kihagyásának erőltetésével ha valami gondja van, aztán ha ez sem segít, akkor szokott rám írni, hogy utólag oldjam meg amit elcseszett.
Amiért ez a fajta kiadási rendszer nekem tetszik az az, hogy itt a 2-3 hetente lezajló komplett rendszerfrissítés az akkora csere, mint mikor dist-upgrade van Ubuntuknál, de mivel nincs visszaút vagy korábbi disztró verzió, így komolyan oda kell figyelniük a stabilitásra. Egy verzió van, a mindenkori stabil állapot. Ha ezt elszúrnák, akkor nagy gondok lennének, így kénytelenek nagyon odafigyelni ami nekünk felhasználóknak meg csak jó.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #22696 üzenetére
Sejtettem hogy erre ugrani fogsz, de mint látod oda volt írva, hogy konkrét tapasztalatom a korábbi verziókkal volt, a mostaniaknál csak az itt olvasottakra hagyatkoztam.
Ettől független amit írtam, hogy ahol keresni kell a stabil verziót az rossz disztró, továbbra is áll. Olvastam amiket a Mint fejlesztőiről írtál korábban, de az engem nem győzött meg. Most épp Ph895 írt a problémákról...Arra az elcseszett frissítésre meg kíváncsi lennék, de kezdésnek ott van pl. a disztró topicja.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Peccselik a böngészőt, mondjuk oké. A browser agentel mi lesz, ami alapján pl. egy netbank kitilt? - csak kérdezem, nem tudom egészen mit takar a régi verzió peccselése.
A kernel meg lehet támogatja, de hogyan? Most pl. azokra az újdonságokra gondolok, amik AMD téren kerültek a 3.12 - 13 kernelbe. Mert ez egy baromi fontos tényező a leendő APU-nál.
McSzaby: lehet az lesz, a KDE nem lesz szokatlan annyira neki az XP után. Azért nem akartam ezt, mert ezt nem lehet magára hagyni frissítéskor, mivel half-rolling, néha kell user interaction a frissítéshez, de ezt tudod. Ebből a szempontból talán egy Debian a KDE-vel lenne jó, csak ott meg ha bekerül egy bugos program a stabil tárolókba, az ott is marad sokáig, volt erre már több példa sajnos.
MKLS: nekem voltak rossz tapasztalataim a korábbi Mint 9 - 10 verziók megbízhatóságával, adatvesztésem is volt egyik alkalommal. Véleményem szerint ahol keresni kell a stabil verziót, az nem jó disztró.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
FF17-el böngésszni már security risk, plusz garantáltan találni olyan oldalt, amit azzal a régi verzióval már nem is nézhetsz meg.
A kernel meg még régebbi, ami addig okés amíg szintén kövület gépre kell felrakni, de jelenleg egy A6-os AMD APU lesz a gép alapja, szal egy kicsit újabb cucc kell.1 among many: amit írtál azt kb. mindegyik népszerű disztró tudja, régebben is tudta, nem ezt kell megtanulni, ebben semmi nehéz nincs.
Az "ősöknek" - és nem a Lantisziakra gondolok- olyan GUI kell, amin egyrészt kevés a lehetőség, másrészt le lehet zárni, hogy ne buzerálják szét. Ilyesmire kb. a korlátolt Gnome3 felületű disztrók valók. Igaz eddig az is bevált nekem, hogy lezárt fullos KDE-t adtam egy Linuxot eddig nem látott ismerősömnek aki Windowst se igen tudta használni, jól elvan vele. Csak a KDE meg nem arra a gépre való, amire neked kell és túl sokat tud egy kezdőnek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Esetleg másik lejátszót azért megnézhetnél, pl. az SMPlayert, szerintem még jobb is, mint a Vlc. Meg próbálkozhatsz olyannal, hogy egy script meglöki az egeret egy pixelt x percenként.
Érdekes ez az xfce, a video tearing mellett még ilyesmivel is gondja van. Én KDE-zek, ott nincs ilyen probléma.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A CentOS mennyire alkalmas olyanra, hogy odaadjam valakinek böngészésre, filmnézésre meg képek rendezgetésére, aki nem is igen szeretne érteni ezekhez? Az illető P3-as gépe nemsokára cserélve lesz valszeg egy AMD APU-ra, és jó lenne adni neki valami alternatívát az ősöreg és eltemetett XP helyett. Átlag Linuxot nem szívesen tennék oda, mert azoknál merülnek (merülhetnek) fel feladatok a frissítések idején. Másik tipp még a Win7, ha jobbat nem találok ki addig.
Jó lenne ha tudná magát frissíteni a rendszer az én beavatkozásom nélkül is. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
canniball #22637 üzenetére
Ahogy Windowson sincs mindenhez grafikus felület (pl. a gyakran kellő useraccounts2 - ha már auto login - sem hozható elő gépelés nélkül), úgy Linux alatt sem.
Linux alatt az árnyalja a képet, hogy más szemléletek szerint készülő gui-k (asztali környezetek) közül lehet választani, van akinek a letisztultság azt jelenti hogy kevés dolgot lehet csak beállítani, másnak meg az a normális, ha mindenhez hozzáfér. Én az utóbbit szeretem, ezért használok KDE-t, lásd Chakrás cikkemet.
Az meg még tovább árnyalja a képet, ha a Windows8 új felületét és a beállítások könnyű elérhetőségét is nézzük.Egyébként azt azért hozzá kell tenni hogy amit szeretnél, az nem a kezdő Linuxos témaköre. Pl. hiába foglalkozok mindkét rendszerrel elég sokat, gugli nélkül egyik rendszeren sem tudnám megoldani a magic packetes felébresztést, mert nem igazán tartozik a hétköznapi feladatok közé.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
canniball #22628 üzenetére
GUI-s beállításokat nézve, pl. a lightweight asztali környezetek nem feltétlen adnak lehetőséget olyan apróság beállítására, mint pl. az auto login. A komolyabb dolgokhoz mint pl. a magic packetre felébredés, ahhoz egészen biztosan terminálba kell nyúlnod, bármilyen disztróról is van szó.
Azt javaslom, hogy dobj fel egy virtualboxot, ott telepíts egy rendszert és próbáld ki. Van két cikkem Debian témában, bár azok a KDE-s fullos asztali környezettel készültek és még az előző főverzió alatt, de érdemes belenézned, nem ördöngösség a dolog. [link] [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
canniball #22624 üzenetére
Ilyen régi lapnál valszeg semmi kezelési gondod nem lesz.
"a Windowsnál: minden GUI alapú és kb. kimerül a next - next - ok gombok nyomogatásából." - a GUI még oké, de minimalista rendszernél jellemzően több dologhoz kell terminál, mint egy energiaigényesebb disztrónál, de ez igazából csak a telepítés utáni beállításokra vonatkozik, azok után már lehet kattintgatni. Viszont next-next-finish elv szerencsére nincs, ez nem Windows.
-A 4-5G tárhely kb. stimmel, a leírtak alapján kb. semmire sem lesz használva a gép.
-pendrive: mit szeretnél? Live rendszert, vagy prezisztens rendszert, esetleg penre telepíteni egy komplett rendszert? Utóbbit nem javaslom, a flash memória nem az aktív használatra való.
-ntfs: persze alap, ntfs-3g csomag ott figyel kb. minden disztróban.
Igazából egy csomó disztró van ami teljesíti az igényeidet, a kérdés az, hogy mennyire értesz hozzá, vagy mennyire szeretnéd megtanulni az alap dolgokat. Mert ha nem vagy ismeretlen Linux világában (pl. láttál már apt-get csomagkezelőt), akkor azt mondanám, hogy fogj egy Debian netinstall imaget, tedd fel belőle csak a karakteres alap rendszert, majd húzz fel rá mondjuk egy xfce-t minimál kiépítésben és akkor az igényeid teljesültek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Normális hogy bejön a grub, ha zavar, akkor az időzítését állítsd nullára, majd frissítsd.
Ez a fedél lehajtáskor elmegyünk sleepbe meg szerintem nem egy jó dolog, nálam is mindig ez az első, hogy saját cuccon csak a képernyő lekapcsolásra teszem. Nálad valami bug lesz az az előugró cucc. Kérdezz rá a manjaro fórumába.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Valamint kb. bármelyik partíció szerkesztő progival.
Szerk: ha adat mozgatással is jár a shrink művelet, akkor viszont órákig is tarthat, erre készülj fel.
Szerk2: Itt sokaknak bejött a Manjaro. A rolling megközelítés nem rejt beton stabil disztrót maga mögött, de még mindig jobban jársz, mint bármivel a Debian Unstable ágról.joecontra: valahol sokkal mélyebben van a probléma.
rybank: Ha a 13 elvileg stabil, a 15 LTS meg nem annyira, akkor mi értelme az egésznek? Előbb utóbb úgy is el fog jutni a 15-ig...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ggf8600gts #22582 üzenetére
Ezen a vonalin inkább egy Gnome classicos v. xfce-s Debiant tennék a gépre, mint egy régi Ubit.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Nowhereman #22561 üzenetére
Miért lenne előnyösebb a 32 bit 2GB ramnál? Még Windows esetén is azonos gépen gyorsabb volt a Vista x64, mint a 32-es verzió.
Amúgy meg gondold meg fejlesztőként mivel jár a 32 bites csomagok karban tartása olyan környezetben, ahol már egyik fejlesztőnek sincs ilyen gépe és nincs is túl sok fejlesztő.
Ha nem fejlesztesz kihaló platformra, máris fele annyi csomaggal kell csak törődnöd. Ezt olvasd el, itt részletezték a miérteket: [http://chakra-project.org/news/index.php?/archives/15-Chakra-phasing-out-i686-support.html]Ott van félreértés, hogy szerinted ez üzletpolitika. Nem az, nem is célja a fejlesztőknek a user szám erős növelése jelenleg, ezt ők írták.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Nowhereman #22551 üzenetére
Chakra nincs 32 bitre, a fejlesztők nem tekintik a mai világban fejlesztésre érdemes platformnak a már fél lábbal a szeméttelepen lévő 32 bites gépeket. Igaz pl. Core Duo széria még elég erős lenne sok mindenre, de nem ez a jellemző ha valakinek csak 32 bites a gépen, hanem pl. egy vacak P4 celeron, az meg pain in the ass kategória. Ilyenre én sem fejlesztenék már. Aki meg 10+ évig kihúzta XP-vel, az ennyi idő alatt simán félretehetett volna némi pénzt egy majdani fejlesztésre.
A KDE meg jelenleg még monolitikus felépítésű (460Mb körül fogyaszt ramot a teljes Chakra indulás után), de ezen a jövőben változtatni fognak, így reális alternatíva lehet gyenge gépre is. A gyenge gép meg a mai világban megint relatív, jellemzően már gigákban mérik a ramot.
"A Mintet alapból Cinnamonra csinálják, de MATE-val stabilabb a tapasztalatom alapján." - stabilabb, akkor az még mindig nem stabil.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Egyik gépen amit vettem, OSX volt. Nem igazán jött be, az ilyen dockos dolgokat meg különösen utálom. Vannak jó dolgok a Windowsban is, pl. az előző felhasználói felület felépítése az volt. A kivitelezés még a 7-ben sem volt elég korszerű, de az elgondolás nem volt rossz.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#68216320 #22516 üzenetére
Win alatt ott van a DXVA2, hogy Ubuntu (vagy bármi más Linux) a HD3000 HW-s képességeit tudja-e rendesen használni, azt nem tudom.
Affateches tunert én mondjuk VLC-vel néztem Linux alatt, az még egy sima Core Duo (nem is Core2)-s gépen is ment gond nélkül, a FullHD adás is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Nowhereman #22489 üzenetére
Abban nem értek egyet, hogy miért kell több felületet is szupportálni egy disztrónak. Általában nincs annyi fejlesztő egy disztrónál, hogy maximális figyelmet tudjanak fordítani 3-4 eltérő felületre és a hozzá tartozó appokra.
Annak nem sok értelmét látom, hogy pl. egy Debianon lecseréljem a felületet a sablon KDE-re, az nem lesz ugyanaz se stabilitás se szolgáltatások terén, mint amikor a KDE köré épül egy disztró. Ugyanígy a többi DE-re is igaz ez. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Alkatrészt cserélnél vagy bővítenél? Nálunk van, ami kell! Enterprise alkatrészek ITT
- Az ASUS TUF Gaming B550-Plus csak rád vár! Kamatmentes rèszletre is!!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Apple iPhone 16 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Xiaomi Redmi A3 64GB Kártyafüggetlen, 1Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest