- Léghűtés topik
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Bluetooth hangszórók
- Hobby elektronika
- NiMH akkumulátor
- AMD Navi Radeon™ RX 5xxx sorozat
- Fujifilm X
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
moleculez #99142 üzenetére
5400 az 14"-os, de a 15" 5520-ba sem fér Sata SSD, de ne bánkódj emiatt, ma már árban ugyanott van a kettő, sőt, a jobb Sata-sok drágábbak talán. (szerencsére 5520-ban két NVMe hely van)
Sata SSD-ket nekem is el kellett adnom, az 1terás Samsung 860 EVO 1TB 4 évesen 10eft-vel többért kelt el, mint a vadiúj Samsung 980 1TB NVMe...
WD-vel szemezgetek
Aham, csak azért itt igen nagy szórás van minőségben, de Linuxszal a jobb filesystem meg memóriakezelés miatt még a DRAMless verziók is elég jól futnak. Azért kukkants be az alaplapra, hogy milyen csatolója van, ha PCIe 3.0, akkor felesleges lenne PCIe 4.0-át venned, de ha az van jobb ár/érték arányban, az is jó lesz amúgy. SN530-nak nincs jó multja, ha jól emlékszem, azt nem vennék.
-
válasz
Benőke #99141 üzenetére
Kingstonnal az a baj, hogy kiad egy modellt és aztán ha az felfut, szépen cserélgeti benne a komponenseket! Amúgy a Renegade Fure a rebrand-je(vagy fordítva?) és gondolom meghagyták KC3000 névvel is, de már QLC NAND-dal. Hát ez a baj a márkával.
A WD SN580 se rossz egyébként, alapból is egy fékezett PCIe 4.0, de ha még így is melegedni akarna, akkor átrakod az SSD1 foglalatba, ami csak PCIe 3.0. Amúgy Samsung OEM is van jó áron az aprón, de 1TB, mondjuk a 980 Pro OEM-je, ami teljesítményt tol rendesen, ezáltal hőt is termel.
E kettő nincs egymás nélkül... Ha viszont hűtést is tudsz applikálni erre az SN580-ra Linuxszal futtatva, nem is lesz melegedési gondod.
-
válasz
Benőke #99137 üzenetére
At tényleg fura, hogy a BIOS-ban a Sleep blokkolva volt! De legalább ezt is megoldottad. Ez a SK Hynix normális működik, de ugye épp ez az az OEM gyártó a Samsung mellett, amelyik igen jó OEM SSD-ket gyárt, a KC3000 közelében sincs ezeknek, de ami a fő gond és nem is ajánlott notebookba, mivel PCIe 4.0 és melegedős! Tuti nem is szereti az 5520. Egyébként ha nem lett volna annyira fontos a 2TB méret, akkor Samsung 980 1TB-ot javasoltam volna, az nem melegedős fajta, no meg a PCIe 4.0-sok közül a SK Hynix PC801 sem az, nekem a Latitude 5520-ban max 58 celsiust ért el.
De az tényleg érdekes, hogy a KC3000 mutat sensor2-t, de a sensor1 meg sehol!
Meg azok a hőértékek is magasak kicsit, még akkor is ha PCIe 4.0 SSD, ráadásul a notiban a SSD2 hely is csak PCIe 4.0x2-es, nem x4-es, legalábbis az enyémben az, de azért elég ez a sebesség is:
Most már csak a Linux Mint-et kell majd elfogadtatnod az Ubuntu megszokása után...
-
válasz
IstvánLászló #99133 üzenetére
Igazán nincs mit!
Jó ha könnyen elő lehet hívni a terminal parancsokat, mert egy
sudo nala update && sudo nala upgrade
parancsot is hosszadalmasabb begépelni, mint mondjuk a felfelé nyilat használni, de akár csinálhatjuk azt is, hogy csak a megszokott és mindig szükséges parancsokat hagyjuk meg és ha van 5 állandóan használt parancs, azokat a historyban lévő sorszámuk alapján is előhívhatjuk.1 htop
2 watch -n1 sensors
3 sudo nala update && sudo nala upgrade
4 history
5 sudo reboot
Mondjuk ez az 5 parancs kell gyakran, akkor ha frissíteni akarom a rendszert, elég beírnom terminalba a !3 karaktereket + Enter és be is jött a harmadik parancs a history fájl sorrendje alapján.
ubyegon@Latitude-5520:~$ !3
sudo nala update && sudo nala upgrade
[sudo] ubyegon jelszava:
Ctrl+R kombó is gyorskeres, itt mondjuk beírunk pár karaktert, legyen az upg és ugyanúgy bejön a
sudo nala update && sudo nala upgrade
parancs, ha több parancs tartalmazza a fenti három betűt, akkor több parancs is bejöhet nyilván, szóval akkor több karakter kell. -
válasz
IstvánLászló #99130 üzenetére
Ha sok van, érdemes törölni, egyébként úgyis megmaradnak, ha nagyon kellenének:
cat /var/log/apt/history.log
less /var/log/apt/history.log
-
válasz
tordaitibi #99129 üzenetére
Tartsuk be a játékszabályokat, terminál előzményeket terminálból törlünk
Ne röhögtess, mert sose gyógyul be a felrepedt szám!
De amúgy igazad van, épp imént szerkesztettem be a két egyszerűbb terminal parancsokat.
Én anno ezt írtam be a terminalba és megmaradt!
Hasonló a tiedhez. Egyre profibbak vagyunk, úgy érzem.
-
válasz
tordaitibi #99125 üzenetére
Egyre keményebb vagy Tibikomám!
Terminalból törlöd a
.bash_history
tartalmát...fogadok nem tudtad, hogy ezt a file-t simán megnyitod, törölsz belőle, elmented és ennyi(semmi root jog meg hasonló szörnyűség nem kell). Még hogy nem szeretsz a terminalban terminátorkodni! -
válasz
Benőke #99112 üzenetére
Jó mondjuk a CPU venti is pörög mint a bolond, ott is be kellett avatkozni.
No éppen minap volt egy SSD-s thread egy nagyon melegedő SSD miatt, aztán kiderült, hogy a mellette lévő egységek(CPU vagy VGA, nem emlékszem)miatt volt rohadt meleg az SSD!Alvással voltak gondok de az BIOS miatt volt, win se aludt.
Ezt meg kell nézegetni a BIOS-ban, bár nem egyszerű a BIOS-a az 5520-nak, de nálam szépen alszik, ha lecsukom a fedelét. Akár le is fotózhatod azt a BIOS oldalt, ami kétséges számodra, nem mintha értenék ehhez, de meg tudom nézni, itt hogyan van beállítva.Fura, ha a sensors nem lát hőfokot, bár Kingston SSD-ket nem ismerem, itt is két OEM SSD van és az egyiknél egy érték van, nyilván sensor is csak egy van, azt a tipust se ismerem, de ahol van composite érték és sensor1 és sensor2, ott valamelyik érték a controller hőfokát mutatja, az a legmelegebb elméletileg. Ha a composite a magas, az lehet a környezeti komponensek miatt is. (ha jól rémlik, rég foglalkoztam már ezekkel)
Hugomé lesz a lapos, és elég régóta ubizik (8+ éve), megszokta a UI -t rendesen
Tudom, írtad, hogy a hugodé lesz a gép, de ha nehéz is lesz a Gnome felület után egy klasszikusabb felületet megszoknia, akkor is érdemes lenne Linux Mint-et felrakni. Mezei userek számára készült Ubuntut már nem nagyon optimalizálgatják, a Linux Mint-nél viszont kifejezetten sok időt szánnak arra, hogy a nem hozzáértőknél is a lehető legoptimalizáltabban működjön minden.sudo sensors-detect
futtatása után érdemes megnézni, amit kiír a végén:"Monitoring programs won't work until the needed modules are
loaded. You may want to run '/etc/init.d/kmod start'
to load them."Plusz érdekesség, hogy ha nem veszem le a terminal betűméretét 9-esre, akkor az alján már lemarad pár érték! Az alsó pár sor, amit a csíkkal alválasztottam, már nem látszott nagyobb fontokkal!
nvme-pci-5700
Adapter: PCI adapter
Composite: +38.9°C (low = -20.1°C, high = +77.8°C)
(crit = +81.8°C)
Sensor 1: +38.9°C (low = -273.1°C, high = +65261.8°C)
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0: +52.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0: +51.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1: +49.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2: +49.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3: +49.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
dell_smm-virtual-0
Adapter: Virtual device
fan1: 0 RPM (min = 0 RPM, max = 4600 RPM)
temp1: +52.0°C
temp2: +44.0°C
temp3: +36.0°C
temp4: +37.0°C
temp5: +40.0°C
temp6: +29.0°C
nvme-pci-0100
Adapter: PCI adapter
Composite: +47.9°C (low = -0.1°C, high = +85.8°C)
(crit = +86.8°C)
----------------------------------------------------------------------------------Sensor 1: +41.9°C (low = -273.1°C, high = +65261.8°C)
Sensor 2: +41.9°C (low = -273.1°C, high = +65261.8°C)
BAT0-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0: 16.34 V
curr1: 1000.00 uA
-
válasz
tordaitibi #99099 üzenetére
Nem baj az! Sokkal élményszegényebb lenne a topik ezek nélkül a szösszenetek nélkül! (amik néha inkább novellisztikusak, de az még jobb)
-
válasz
Benőke #99094 üzenetére
Szia!
Szerintem ezzel a jelenlegi tesztpárossal ne stresszelj feleslegesen!
Kingston KC3000 egy PCIe 4.0 SSD, ami tesztelésekkor kifejezetten meleg tud lenni, de minden PCIe 4.0 jóval nagyobb hőt termel terhelés alatt, mint a PCIe 3.0 SSD-k! Az idle hőfok meg lehet ilyen magas a KC3000-nél, bár kicsit soknak tűnik! Amúgy melyik helyre raktad be, SSD1 vagy SSD2-be?
Az nvme-cli nem igazán folyamatos hőmérésre jó, és azt se tudjuk, éppen mit mér az adott sensor a KC3000-nél. Használd folyamatos monitorozásra a
watch -n1 sensors
parancsot, célszerű használat előtt asudo sensors-detect
parancsot is lefuttatni.Igazából úgyis a 970 EVO Plus tesztelése lesz a lényeges! Amit addig is érdemes lenne tesztelned, az egy másik disztró, nagyon nem optimalizált már az Ubuntu, egyre többször olvasom, hogy Ubuntun valamivel kinlódás van, felrakják helyette a Linux Mint Cinnamont és ott meg fut minden, szerintem rakd fel a Linux Mint CInnamont és azzal tesztelgesd majd az új SSD-t!
Szóval ne aggódj előre, ez az SSD ezen az oprendszeren ilyen.
-
válasz
moleculez #99090 üzenetére
Igazán nincs mit, hátha nálad is hasznos lesz valamelyik. Amúgy a magyar alma is milyen drága már, nem csoda, hogy az USA Apple se ócsó!
Azt már bánhatod, hogy eladtad...
Tapipad megy nálam már sok éve, egerezni rohadt kényelmetlen volt notebookon, a tapipad meg pont ott van, ahol megtámasztom a balkezem, bill only nem menne, de nem is bánom, mert amin megszoktam a tapit, az skandináv bill volt, most a Dell meg valami más, viszont itt meg szerencsére teljesen baloldalra van tolva a tapipad, ha megszokja a user, halál könnyű így.
tordaitibi
Popcorn time? -
válasz
5leteseN #99010 üzenetére
Azért félválasz volt, mert csak ennyit tudok, hogy az enterprise, server, industrial osztályú meghajtók smart és egyéb adatai sokban eltérnek a konzumer meghajtók adataitól, így az utóbbiakhoz készített monitoróző appok részleges adatokat jelenítenek meg max róluk.
Mivel Windows alatti megoldást szeretnél, erre nyilván nem tudok válaszolni.
Ha viszont arra vagy kíváncsi, megy-e a TRIM, abban nincs különbség, ugyanúgy tudod megállapítani, mint a konzumer eszközök esetében, de Windows alatt nekem fogalmam sincs, hogyan kell...Linux alatt egyszerűbb lenne. (legalábbis nekem)
Egyébként itt van a Gsmartcontrol GUI-s app, a két OEM SSD-t így jeleníti meg és max néhány adatot ír ki rákattintva a sok oldalas infóhalmaz helyett:
A smartctl terminalban ugyanezeket dobja nyilván, de ott kapcsolókkal lehet még kinyerni többet is. -
válasz
5leteseN #99004 üzenetére
A szektorhibákat lehet félvállról venni, elég nagy hibatűrés, tartalék területre helyezési lehetőség van a merevlemezeknél. Az olvasófej hiba már más kategória, de nagyon. Nézd csak meg mennyi darab szektor van egy merevlemezen és mennyi az olvasófejek száma.
Mindjárt nem fogsz tapsoló smiléket rakosgatni!
-
válasz
5leteseN #98992 üzenetére
A 05, 07 és C3 értékek alapján én hamar kivenném ezt a meghajtót az egyenletből!
Linux alatt nem tudod távjavítani, de igazából sehogyan sem!
Gparted filesystem javításra jó, de hardveres hibával nem tud mit kezdeni.
Win alatt lehetne teljes felületellenőrzést csinálni, de az minimum adatok szempontjából destruktív!!!
Lehet csinál teljes felületellenőrzést Linuxon a Disks/Lemezek alkalmazás.
A 07 és BD értékek alapján viszont esélyes, hogy a meghajtó sokkal rosszabb állapotba kerül, ezek a hibák, ha már megjelennek, akkor lehet menni a Siratóasszonyok topikjába!
-
...de nem szeretem, ha tul sok hely van parlagon.
Sajnos rossz hírem van, az SSD viszont kifejezetten szereti a szabad helyet! Mivel 512GB-ot írsz, azon egy deka gyárilag lefoglalt hely nincs, az overprovisioning miatt viszont minimum 7% szabad hely kell a meghajtón. Mennyivel jobb lenne, ha ez akár a rendszerpartició szabad helye lenne.
Megkérdezted, elég-e X GB hely a rendszernek. Ketten is írtuk, hogy nem, adj neki többet! Mégsem tetted.
Kérdeznék én is egyet:
Mi a ragyáért kérdezel rá egy szaktopikban egy konkrét dologra, ha utána sz*rsz a kapott válaszokra?
-
30GB-nál kevesebbet ne adj a /-nek, főleg ha a /home is automatikusan ezen belül van. Ha mégis szükséged lesz Flatpak csomagra vagy telepítgetsz sok csomagot, letöltesz dolgokat, jobb ha bőven van hely. Nagyon kellemetlen tud lenni, ha a kevés hely miatt beszorul a rendszer! Én 40gigánál kevesebbet már nem adok a rendszernek, itt látod is az egyik meghajtónál, van hely bőven, de így hosszabb távon is nyugodt lehetek. A p2 partición van a napi használatos Mint 22, annál láthatod is, mennyire szűken lennék a 20GB-tal!
Nem szemetel a rendszer, Linux Mint default törli az egynél több plusz kernelt, amit growler kolléga ír, az meg igen ritka eset, a loghízásnak amúgy is mindegy, mekkora hely van.
-
-
válasz
#63718632 #98888 üzenetére
Mit hagysz itt, a Linuxot?
Akiket megsértettem, ezer bocsánat.
Nem sértődős itt senki, olyan ez a topik, mint egy család. Ott is mindenféle vérmérsékletű ember van, bactatják is egymást, mégis elsimulnak a dolgok(néha nyilván kapanyéllel). Igaz az én családomban nincs olyan, mint ti vagytok és ez azért minden pénzt megér!
Itt Ördi okozza a legtöbb fejfájást a népeknek, de főleg nekem. No Ő szokott mérges lenni és olyankor valamit mindig elharap.
Ez a notebook kábel elharapása is már csomó pénzembe fáj...
#98903 Warton
Mondjuk az vicces volt, amikor látom, hogy éppen törli a networkmanagert meg az egyéb cuccokat.
Azt én se bírnám ki röhögés nélkül! -
-
válasz
Balerik #98899 üzenetére
Én is nala-t használok apt helyett, de sudoval nyilván ezt is.
Amit el akar telepítéskor távolítani, azzal nem okoz gondot. Itt csak annyi történik, hogy nem kell külön parancsot használni erre, mint apt esetén, gyakorlatilag a
sudo apt autoremove
parancsot futtatja a nala. -
válasz
gyuri860213 #98895 üzenetére
Szia!
A kérdésed nagyon a Haladó Linux topikba való.
-
válasz
Balerik #98893 üzenetére
Lehet az a gond, hogy nem
sudo
-t használsz, bár az épp nincs a képen, hogyan is léptél root módba! Ha a su módot használjuk, akkor annak használatában kicsit érdemes elmélyedni.Ha a
su
használatával lépsz be, elképzelhető, hogy a /home mappában ügyködve előjön az a probléma, hogy a PATH változó nem lesz megfelelően beállítva!Mi történik, ha a
su -
alkalmazásával lépsz root-ba?
Így kötőjellel:
su -Le is ellenőrizheted, nálad mi szerepel a PATH-ban:
$ su -
Password:
# echo $PATH
/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin$ su
Password:
# echo $PATH
/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/games:/usr/games -
válasz
Petya XT #98848 üzenetére
Aham, értelek. Mentés előtt kipucolod a felesleget, ennek így van racionalítása.
A Manjaro, azt ha megtanulod rendesen, akkor is tud majd meglepetéseket okozni szerintem.
Nem vagyok ellenére olyan kis programoknak, ami olyan dolgokat elvégez megbízhatóan, amit vagy nem is tudna magától a user vagy rengeteg aprómunka lenne. Jó példa erre a boot-repair app, ami nélkül pár napja tuti nem lettem volna képes rendbehozni a notebookon a Windowst.
-
válasz
vadkörte #98837 üzenetére
Rémlett a dolog, hogy neked nagyon bejött pár éve!
Vannak amúgy durvább tisztítók is, amiket kerestem, nem lelem, de itt ez a Rmlint is pucol rendesen, bár ezt se javasolnám kezdőknek, ahogy a tutorilat elnézem. Viszont van GUI-s verziója is, hogy lehessen azért néha OS újratelepítéssel is időt tölteni!
Minő szerencse, hogy az rmlint és az rmlint-gui még a tárolókban is benne van! (Mint 21.3-ban legalábbis)
-
válasz
Dhampir #98828 üzenetére
A BleachBit sem képes kipucolni?
Köszi a tippet, lehet valamit érne, de azt még nagyon az elején próbáltam, mikor még bennem voltak ezek a Wines CCleaner és társaik... Amúgy inkább ellenjavalt Linuxon ezekkel operatívkodni. Viszont bő 2gigát visszakaptam a kapott linkben lévő parancsokkal, így már nyugodt vagyok!
Erre van amúgy is ez a disztróm, hogy ezen és ne a napi használatoson próbáljak ki dolgokat.
-
Rákeresve elég sok flatpak nevű mappa meg fájl van, de ebben volt több giga valami, ami már csak 80MB:
/var/lib/flatpak
Az is valami, az apró szemetek elférnek, fene se emlékszik már erre a tartalék Linux Mint-re, hogy miket buzerálgattam vele. Azért volt egy megérzésem, hogy nem a Mint 22-re próbáltam ráflatpakolni!
Ezek a mappák maradtak, de nincs 90MB az egész, meg pár fájl van még...
Köszi mindkettőtöknek a helpet, egyelőre az ilyen marad. Ha frissebb leszek, kicsit olvasgatok flatpak témában, mert azzal is úgy fogok járni, mint az UEFI-vel, hogy egyszer csak rákényszerülök a használatára.
-
válasz
#63718632 #98803 üzenetére
ubyegon@LMC203-Latitude-5520:~$ flatpak list
Név Alkalmazásazonosító Verzió Ág Installation
Mesa org.freedesktop.Platform.GL.default 24.2.3 23.08 system
Mesa (Extra) org.freedesktop.Platform.GL.default 24.2.3 23.08-extra system
Intel org.freedesktop.Platform.VAAPI.Intel 23.08 system
openh264 org.freedesktop.Platform.openh264 2.1.0 2.2.0 system
Adapta-Nokto Gtk+ theme org.gtk.Gtk3theme.Adapta-Nokto 3.22 system
KDE Application Platform org.kde.Platform
Ennyi a flatpak list...
Akkor ez nem volt jó...
flatpak uninstall --delete-data vlc
Mondjuk a leírás elején járva már ügyeskedtem is! Korai volt, valami 20-as listát kiadott, amibe az egyik org kezdetű volt, de ez install-nál volt.
Ez is bakfitty amúgy, semmi szemetet nem szed le...
ubyegon@LMC203-Latitude-5520:~$ flatpak uninstall --delete-data org.videolan.VLC
ID Ág Op
1. [-] org.videolan.VLC stable r
2. [-] org.videolan.VLC.Locale stable r
Uninstall complete.
Delete data for org.videolan.VLC? [y/n]: y
Ez a parancs leszedte, ami a list-ban volt és most 2GB-tal több hely lett a partición!Egyre jobban megkedvelem ezt a Flatpakot!
flatpak uninstall --unused
-
válasz
#63718632 #98801 üzenetére
Ohó, hogy így!? Köszi, mivel sose raktam még fel Flatpakot vagy csak ezeréve próbaképpen, így simán terminalos parancsot használtam, de sudo nala remove vlc* sem használt! Még a flatpak nevű csomagot is leszedtem, de ezek szerint az a csomagkezelője!
Megmentettél!
Vagy mégse...mindent visszaraktam, a linkben lévő parancsok eltávolították a vlc-t, a szemetet viszont nem, szóval bakfitty. Amit rühellek, az mindig is szivat, már megszoktam.
-
válasz
tvamos #98799 üzenetére
Igen, például mobilos appokról szóló rövidfilmeket!
AMi veszedelem ebben a Flatpakban, hogy felrakott 4GB adatot kb, mindkét verziót eltávolítottam, mindkettő kb 60-80MB volt és a majd 4GB egyéb csak úgy ottmaradt szemétnek valahol! Fogalmam sincs, hogyan lehet ezektől megszabadulni!
Szerencse, hogy nem az éles rendszerre szemeteltem!
-
válasz
tvamos #98795 üzenetére
A Flatpak sehogy nem viszonyul a tárolós verzióhoz! Mintha nem is egy gépen lennének(telepítéskor legalábbis).
Felraktam a tárolós VLC-t és utána a Flatpakos VLC-t, ha elindítom egyiket, akkor a másikat nem tudom elindítani, de egyébként települt mindkettő, Flatpakos bénábban néz ki, de újabb verzió...
Mivel a tárolós régebbi, így azon játszom le a régebbi filmeket, a Flatpakoson meg az újabbakat! -
válasz
paolinho #98789 üzenetére
Igaza van a fórumtársaknak, de nem olyan rég olvashattad is ezt egy neked írt hsz-ben:
Ezek után jönnek az egyéb források, PPA, github, etc., de ezekhez kell minimális rutin, hogy lásd mennyire megbízható. Utóbbiaknál érdemes inkább topikban rákérdezni.
LTS, kiadás alapú disztróknál fentieket mindenképp célszerű betartani, sok meglepetéstől kíméli meg magát így a user! -
válasz
mobilizmo #98770 üzenetére
Meg is oldódott.
Super!
Na végre valami, ami sikerült és viszonylag egyszerűen és a nyamvadt Wint se kellett belekeverni. (ja de, egy kicsit)
Örülök neki, amúgy is sokkal jobban jártál így, mintha mindenféle vajákos Windowsos varázslatokkal operáltatok volna Tibikomámmal!
Gondolom látod az én esetemből is, milyen pszichés veszélyekkel jár az!
(baccátok +, tudtam, hogy ez a Windows fog a sírba tenni egyszer)
Az viszont tény, hogy ha több aktív meghajtón operatívkodsz, nagyon kell figyelni a particionálás dolgaira dualboot esetén. Mondjuk alapból egy Linuxnak is meghajtót kéne kijelölnie GRUB helyének, de mint említettem neked, a Manjaro meg a boot kezelése nekem veszedelmesnek tűnik...Nyilván aki már régóta telepítget/használ Linuxot, az már észre sem veszi installkor/particionáláskor, miket állítgat be rutinból. Persze néha meg pont a rutin okozza a gondot.
Meg persze a remek UEFI és a több EFI partició!
-
Pontosan mi támasztja alá, hogy ez okozta a kék halált?
Semmi, max a valószínűség, de ezt a nyitó posztomban is jeleztem, egyedül a Windows van a meghajtón és egyetlen olyan hiba van a géppel, ami a fast xxx-vel karöltve okozhatta a Winhalált. Nem is ez volt az egész lényeg egyébként, de ha nem olvastad, mert hosszúnak tartottad, akkor mi az alapja a kérdéseidnek?Te sem azt alapul véve írsz most, amit én írtam, hanem amit cigam reagált arra!
Linux nem megy tönkre áramszünetnél, hajjaj dehogynem, próbáld ki upgrade közbe kitépni a konnektorból
Szó sem volt arról, hogy használat közben lett volna hirtelen árammegvonás! 5x írtam le, hogy a gyerek gyakran kihúzta és én is, mert nem állandó használatú a gép. De ez a kihúzás kikapcsolás után történik. Erre írom újra, hogy a Linux esetén ez nem okoz gondot. Windows fast startup-ja esetén viszont igen.
Ennyire hülyének nézel, hogy olyat leírok, hogy futó rendszernek nem árt, ha hirtelen kimegy alóla az áram? Szerintem menjetek sétálni vagy a malac hátát vakarászni, mert láthatóan nagyon nem akarjátok/tudjátok értelmezni az amúgy roppant egyszerű tényeket sem.Ha valamit én írok, akkor annak a tartalmára reagáljunk már és ne hagyjuk kekeckedőktől összezagyváltatni magunkat.
Rohadjon meg a Windows ahol van, ne fárasszatok többet ezzel az egész marhasággal. Egyébként készítem már a Vuduzós topikot...
-
Nyugodtan gondold át, ha ennyire ráérsz.
Ha Linuxot kikapcsolod, nincs semmilyen előtöltés, de mint írtam, ha alvóban van, akkor se sok baja lesz. Újraindul és kész, max a hardver kényes erre, de ezt is leírtam. Amúgy bő félévig Linux volt a Dell gépen és jó párszor láttam, hogy ki van húzva a kábel. Ha valami gondja lett volna a gépnek, azt én tudtam volna meg elsőként, nem? De!
Valami hasznosítható javaslatod, kérdésed is lenne vagy mára csak ennyi?
Ja és ezt a Dell Precisiont én is használtam vagy 3 évig, inkább másodgépként. Szerinted hányszor volt kihúzva, mikor beraktam a polcra, mert nem ezen dolgoztam?
Lehet valami hasonló bejegyzés miatt gondoltam én is ilyeneket:
A Fast Boot célja is az, ami a Fast Startup funkciónak, gyorsabb rendszerindítás a POST folyamat lerövidítésével / kihagyásával.
idéztem King kollégától -
válasz
IstvánLászló #98755 üzenetére
Jól mondod, a gyerek sokkal okosabb nálam, csak éppen Z generációs.
Az az SSD vásárlás téma érdekelne. Milyen célra vennéd? Csak azért kérdezem, mert QLC NAND alapú és amúgy se valami ajánlott az NV sorozat a Kingstontól. Annyival nem lehet olcsóbb egy jó Samsungtól vagy WD-től, hogy megérje ezt venni!
A TRIM meg olyan, ahogyan a Kapitány is említette, NVMe SSD elintézi magának. Ha nem érdekel mélyebben. akkor ennyi a lényeg:
Az eszköz saját Dataset Management parancskészlete, pontosabban annak deallocate utasítása folyamatosan hajtja végre a TRIM-nek megfelelő műveletet adatmozgatás közben, quasi online TRIM-melést végez.
ráférne már kis frissítés, de az alapok még jók:-update- NVMe SSD - Linux mankó - smart management (align, TRIM, heat...)
Pár adat alapján szerintem kitalálhatjuk, milyen NVMe SSD kell neked, írhatod privátba is, hogy ne offoljunk ide!
Milyen gépbe kerül, desktop esetén alaplap pontos megnevezése...? Mennyit szánsz rá? Mire szeretnéd használni?
Ezek tényleg fontos kérdések, majd meglátod!Ha gondolod, írhatsz a Milyen SSD-t vegyek topikba is persze.
---------------------------------------------
Ja és nem, nincsenek itt trollok, inkább sajátságos stílusban írnak páran és lehet nem ismersz már mindenkit! Morgások is vannak néha, finom lehülyézések is, de mindenki segítőkész és jószándékú!Emiatt nem kell aggódnod.
-
válasz
totron #98753 üzenetére
Ó a manó csípne meg, nagyon elmentél filozofikus irányba!
Nem támasztok én alá semmit, a történetbe ágyazott egyszerű tény annyi, hogy a Windows a külön erre a célra fenntartott Recovery particiójával napokig nem tudott bootképes OS-t életrekelteni, a Linux meg egy apró programmal ezt megcsinálta.
Nem tudom, miért húzza ki a gyerkőc a vezetéket, az is lehet, hogy nem mondtam neki mégse, mivel én Linuxot raktam neki a gépre, annál meg nem sok vizet zavart, ha kihúzza, főleg ha le is állítja előtte, de amúgy sem. Az meghajtónak nem tesz ez mindig jót, de ahogy láttam, egy keményen megdolgoztatott OEM Samsung SSD van benne, még az eredeti, de ha nem, akkor is vagy 6-7 éves. Ennek még van védelme rendesen, nem úgy, mint a mai SSD-knek.
Asust nem tudom mire írod, a jelzett gép az Dell Precision M4700 és jól van, nemrég írta a gyerek.
-
válasz
mobilizmo #98749 üzenetére
Ha nincs nagy veszteség és főleg nem akarja tudni a user, mi a fene okozza a gondot, tényleg a legegyszerűbb az újratelepítés. (Winre érdemes szerintem figyelni, mert sok meghajtó megléte esetén hajlamos szétdobálni rajtuk apró particióit)
...nem értem most miért nem ment, mert korábban már sikerült ez
Jól van, most már Te is egy nagy csapat tagja vagy!Üdv a klubban.
-
válasz
mobilizmo #98740 üzenetére
Lehet, én se értem, mit akar ez jelenteni és főleg csinálni!?
Azért vannak még opciók, itt van például, ami először ugrott be, adnék ennek is esélyt... [link]
Nem zárható ki, hogy a Manjaro nem meghajtóra, hanem particióra tette a GRUB-ot, úgy viszont nem fog más OS-sel foglalkozni. Alapesetben mindig csekkold le, hogy mondjuk sdc legyen a GRUB-nak kijelölt helye és ne sdc1.
Szokott néhány disztró azon is nyekeregni, hogy nem elég a hely neki az adott EFI partición. Ha van az sdc-n(ill ahol a Manjaro települ) EFI partició, akkor azt add meg installkor. Ha ugyanis a GRUB újratelepítése nem jár sikerrel, akkor sokkal egyszerűbb, gyorsabb újratelepíteni a helyes EFI partició és GRUB helyének kijelölésével.
Ha amúgy úgysem használod a Manjarot, tényleg jobb lenne egy Linux Mint 22 Cinnamont feltenned. Azon biztosan van os-prober, Ami a további OS-ek bootfolyamatba való bevonásáról gondoskodik.
Ha viszont a meglévő Manjaroval rakod fel a GRUB-ot, utána mindenképpen ellenőrizd, hogy van-e os-prober. Legegyszerűbb, ha feltelepíted, ha fenn van, úgyis jelzi.
ubyegon@Mint-C-22-Latitude-5520:~$ sudo nala install os-prober
[sudo] ubyegon jelszava:
os-prober is already at the latest version 1.81ubuntu4
Ha semmi nem fog menni, addigra javasolnak valamit fórumtársak is, akik ismerik a Manjarot és az UEFI-t is. De jó eséllyel menni fog ez.
Köszi, remélem sikerül a neki szánt gépet megműködtetni hétvégére... Amúgy egész jól megmaradt pár dolog az emlékeimben az EndeavourOS-ről, engem is meglepett kicsit!
-
-
válasz
vadkörte #98732 üzenetére
Meg is lepett mennyire "meztelen" Arch...
Ne viccelj! Garuda után minden meztelen szinte!
No de mivel ez tényleg nem egy agyoncsicsázott disztró emlékeim szerint, bár csak max félórát bogarásztam anno, de nem is lesznek benne olyan GUI-s csodák, mint mondjuk a Manjaro-ban.
Max ilyen van: EndeavourOS tools
Bár ahogy látom, kernelmanager, update notifier, mirror selecting, ilyenek vannak... Ezt nézd meg szerintem. -
válasz
IstvánLászló #98720 üzenetére
Elitebookot kéne üzembehelyeznem, igaz az még sima MBR/Legacy bootos, de jó lesz az,igen igen remélem jól is gomdolom.
Régi notebooknak az MBR/Legacy a jó, minden más valami gyártónként eltérő kísérleti fázisban volt 10 éve, szívtam meg ilyen géppel az EFI-s telepítést!
Amúgy dézsavü érzésem van, ma már a második! 2015-ben is írtam, hogy nézz be sűrűbben!
Épp azt néztem, hogy a régi hsz-eidre olyan fórumtársak válaszolgattak, akik jó része már rég nem jár erre...
Azért ezek az Archerek jól elcsábítottak téged is az LTS vonaltól, pedig a Linux Mint usertől nyugodtabb népeket nem találni sehol!
Tényleg jó, ha benézel, kevesen vagyunk már régiek, de mindig öröm, ha beköszön ide egy ezeréves harcostárs!
Azért szerencsére vannak még régiek is bőven, különben ki kekeckedne mondjuk velem is állandóan.
Ma nem nagyon volt időm telepítgetni, talán hétvégén összejön!
-
válasz
mobilizmo #98728 üzenetére
Suggested repair: ______________________________________________________________ The default repair of the Boot-Repair utility would purge (in order to fix packages) and reinstall the grub-efi of sdc2, using the following options: sdc1/boot/efi Additional repair would be performed: unhide-bootmenu-10s use-standard-efi-file Confirmation request before suggested repair: __________________________________ LegacyWindows detected. You may want to retry after deactivating the [Separate /boot/efi partition:] option. Are you sure you want to continue anyway? Final advice in case of suggested repair: ______________________________________ Please do not forget to make your UEFI firmware boot on the Manjaro Linux (24.0.8) entry (sdc1/efi/****/grub****.efi (**** will be updated in the final message) file) !
Ezt írja a végén a program. Te döntesz, hogy engeded-e a javítást. Nekem két napja helyrehozta a Windowst kékhalál és esélytelen önrecovery után. -
válasz
IstvánLászló #98715 üzenetére
Atz ki lehet választani, hogy grub, vagy systemd boot legyen.
Ez a systemd-boot kíváncsivá tett, ki is fogom próbálni, de egyelőre nem eresztem rá a két meghajtós EFI-s notebookra, a régi HP Elitebookot kéne üzembehelyeznem, igaz az még sima MBR/Legacy bootos, de jó lesz az.
Az installer automatikusan telepiti a yay-t...
Nálam ez a jajjjj megvolt telepítés nélkül is párszor, mikor arról tartottak oktatást az Archklónok, hogy miként néz ki egy korrekt kernelpanic!
EndeVaúr... tök jó neve van a,úgy.
-
válasz
tordaitibi #98717 üzenetére
Egyelőre még ne vesd rá magad a pálinkakészletre, nincs még semmi veszve, mármint megnyerve!
Amúgy is itt lebeg még az én szemem előtt is cigam kolléga intelme, hogy meg lehetett volna azt oldani Windows-zal is! Érted, volna! Nekem épp aznap este se kedvem, se időm se kompetenciám nem volt a Windowsos notebookkal való vacakolásra, kb a hátam közepére kívántam bármilyen Windows látványát is...szóval emiatt próbáltam gyors és egyszerű módot alkalmazni!
Ami kicsit ledöbbentett, hogy annyira leblokkolta az agyamat a Windows, hogy nem is jutott eszembe semmi, még szerencse, hogy elkezdtem nézegetni az LMDE6 Menüjében lévő programokat. (lassan kiírhatom itt a lakótelepen, hogy döglöttWindows javítását vállalom)
-
válasz
tordaitibi #98712 üzenetére
Én még mindig ehhez a legegyszerűbb módszerhez folyamodnék először, látva a linken az utolsó hsz-t, ami épp egy döglött Windowst hozott vissza.
Live Linuxról bootolva roppant egyszerű lenne futtatni. Mondjuk ha úgyse lényeges a Linux, tuti nem Manjarot választanék, hanem Linux Mint Cinnamont, jóval egyszerűbb vele az élet. Ilyenkor is.
mobilizmo
Ezek főleg neked lényeges infó amúgy! Ha még nem tetted, olvasd el a fenti linken lévő utolsó hsz-t! Ott csak Windows volt a meghajtón, a fenti kis program mégis simán helyretette a dolgokat. Mindent végigszkennel a meghajtókon, megtalálja a boottal kapcsolatos részeket és ha gond van, rendbeteszi.
Ritka nagy marhaság lenne nem kipróbálni!
És használj inkább Linux Mint-et, mint említettem már, a Manjaro boot dolgai néha elég érdekesek!
Épp Tibikomámnak írtam anno erről. [link]
-
válasz
IstvánLászló #98689 üzenetére
Igen jók és hasznosak a bejegyzéseid...
Jöhetnél erre sűrűbben is! Amúgy már nem sok hasznosat tudok írni, eljárt felettünk az idő, ezt a hülye UEFI-t is csak kényszerből használom meg igazából nem nagyon foglalkoztat a Linux se, ugyanazt a Mint Cinnamont használom 10 éve, ami sajna leszokat mindenről, annyira eseménymentes vele minden.
Ezt a EndeavourOS-t amúgy előző notebookomra felraktam, nem volt semmi különös vele, de egyszer rá akartam nézni és bemanjarózott ez is, Manjaronál gyakori volt a kernelpanic régebben nálam.
Aztán egyszer rápróbáltam megint és akkor meg működött az EndeavourOS...valahogy nekem az Archklónok mindig fejtörést okoztak! De lehet megnézem Cinnamonnal, mert eddig minden Archklónt KDE-vel próbáltam. Köszi a tippet!
-
válasz
tordaitibi #98688 üzenetére
...gondolj bele pl. az ÉN helyzetembe mikor 6 évvel ezelőtt, 18 év csakwindows után elkezdtem kóstolgatni a linuxot.
Nem lehetett az olyan rossz, bár nálad azokkal a csudagépekkel minden bajod volt, plusz múlt évezredbeli hülye Wines appokhoz ragaszkodtál, no így ugye nem könnyű. Mikor ilyen Windowsos kalandjaim vannak, idén már két ilyen is volt, akkor én is együttérzőbb vagyok azokkal, akik kényszerűségből használják ezt a rettenetet!Azért írom, hogy olyan rossz nem lehetett, mert 10 évvel ezelőttig én is Windowst használtam, de annyira nem akartam tovább használni, hogy én élveztem a kezdeti Linuxos tanulási fázist.
Sose éreztem, hogy utálnám, ha valamivel sokat kellett küszködnöm, igaz ez az elején volt Debiannal az ATI VGA-s desktopommal.
De ugyanilyen vehemenciával szidom a Windowst is a w10 topikba ha megérdemli, ez van.
Nagyon jól is teszed! Én is szídnám, de mivel nem használom, nem megyek olyan topikokba. Itt is csak akkor szídom, mikor muszáj. -
válasz
vadkörte #98682 üzenetére
& IstvánLászló
Örülök ha legalább régebbi bejegyzéseimnek hasznát látja valaki néha!
Ritkán jártok erre, így legalább pozitívan is meg
említ néha valaki!
Ha nem folyt volna ki a szemem a Garuda kipróbálásának idején 15 perc múltán, lehet fel is raknám, bár most az előbb a Win10-től 3 perc alatt kiugrott majdnem a szemgolyóm.
De megint kíváncsi lettem erre a Garudára, ahogy olvastam a régebbi bejegyzéseket, tényleg érdekes megoldásai vannak. Ha lesz félnapom valamikor, fel is telepítem. BTRFS-sel nyilván.
-
válasz
Warton #98670 üzenetére
Mostanra találtam meg, az ismert szavakkal semmi, hanem energiagazdálkodások menüben volt valami speciális akarmire kattintva egyszer csak ott volt! Inaktív volt, szóval csakúgy ki se lehetett venni a pipát, de valahogy csak sikerült!
Mindenkinek köszi a helpet!
Soha többé Windowst nem akarok látni se...
-
válasz
tordaitibi #98672 üzenetére
Ennek a Dell Precisionnak a BIOS-át meglátnád, sírva fakadnál, én is azt tettem egy órányi nézegetés után. De egyébként akkor hagyom magam meggyőzni és ez az opció nekem lényegtelen. Marad a fast startup, ha megtalálom, mert ha most nem kapcsolom ki, úgyis megint az én fülemet fogja rágni ez a nagyeszű gyerek. Pedig világosan megmondtam neki, mikor odaadtam a gépet Linux Mint Cinnamonnal, hogy ne rakjon rá Windows, még ha tizen bíztatják se!
Meggyőztél, nem foglalkozom tovább a géppel, kikapcsolom ezt a totál értelmetlen előtöltés funkciót, aztán vigye hozzád a gyerek ezután, ha megint elszaródik.
-
válasz
Warton #98670 üzenetére
No ez nem is rossz ötlet, tegnap használtam is valaminek a keresőjét a HDS miatt, onnan fel is települt, igaz 6.01-es verziót szedte le, de azt frissíthettem 6.2x-ra. Ezt még megnézem, bár nem is akartam már többször hozzányúlni, mivel jókollégánk elvette tőle a kedvem azzal, hogy miért nem kérek meg egy hozzáértőt!
Köszi, ezt még megnézem most.
-
Köszi! Sorry, de nem bírtam volna milliónyi Wines leírást átolvasni arról, hogyan tudom kilőni ezt a fast startupot, mivel itt sokan ismerik a Windows-t, gondoltam párszavas kérdés/válasz megoldja tudatlanságom okozta gondomat. (amúgy is csak a történet végére szúrtam be a kérdésem, sajnálom, ha ennyire megzavart)
Amúgy más ez meg más az, mikor egy hozzászólást nem olvasunk el, de válaszban azért jól letoljuk a másik hozzászólót.
Egyébként mindenkinek javasolnád, hogy ne itt tegyen fel kérdéseket, hanem olvasson utána?
(gyakorlatilag mindenki húzzon már innen a csába, mert téged zavarnak?)
Ja és nem vagyok büszke arra sem, hogy nem olvasgatok ezernyi Windowsos leírást!
Így OK?
-
válasz
tordaitibi #98661 üzenetére
Amúgy szerintem is ugyanaz a fastboot meg a fast startup, csak másként nevezik más gyártók, de mindegy, pont ezek miatt kell nekem kikapcsolni:
Leállítás, akkor nem leáll, hanm egy félhibernációs állapotba megy át ahol a driverek egy része betöltve marad meg a user folyamok egy része is.
Hibernálás meg főleg nem kell, semmi nem kell, le kell normálisan állítani a notebookot és ezt a fastboot/fast startup megakadályozz, márpedig a lánygyerkőc tuti ki fogja húzni ezután is a töltőkábelt, hiába is mondom el neki ezerszer, hogy ne tegye!!!Mindegy, lényegében se Wines pendrive-om nem volt se más, csak a qrvakibasz*tt nagy büszkeségem, hogy nem ismerem a Wint!
Agyam eldobom, hogy lehet ekkora baromságot leírni? Szóval fél nap bacakodás helyett egy apró Linuxos program megjavította a döglött Win10-et. Tudtam, hogy ha leírom, lesz okoskodás(köszönjük cigam kartárs),de hová írtam volna? A Windowsos topikban még nagyobb lehülyézést kaptam volna.
Igaz oda soha nem is írtam még...(mindjárt kapom erre is, hogy húdebüszkevagyok, hogy nem írtam még oda...)
Ettől függetlenül még inkább aszondom, hogy a Win rettentőnyamvadtszar valami)
-
Az a gond, hogy leírtad, túl hosszú a bejegyzésem és láthatóan fogalmad sincs, miket írtam.
Az nem büszkeség volt, hogy nem ismerem, hanem a történet szempontjából fontos tény. Miért lenne bárki is büszke valamire, amit nem ismeri régóta, mert anno rühellte?
Most is rühellem persze...Azt se érted, hogy csak vészhelyzetre teszek fel egy Linuxot, de nem is biztos. Ha Windowst akar, használjon azt, de ne sírjon ha annyira vacak, hogy nem tudja megjavítani magát.
Erre az idiótaságra nem is reagálok, hogy bízzam másra... Mert 10 évvel ezelőtt ki a nagynéném térgykalácsa tért át Linuxra nulla ismerettel? Ennyivel nehezebb lenne egy csudawinen elboldogulni?
-
Hopp, ez az ablak ismerős, mikor hazahoztam a Dell Latitude 5520-at, ezt megtaláltam rajta, de ugye azon működő Windows volt, azon még nekem is van esélyem megtalálni valamit, bár nem volt könnyű...és az Win11 asszem. Neked is kösz!
Amúgy miért akarod kikapcsolni?
Azért, hogy ne zárolja a meghajtót, amin a van. Különben nem tudok levenni a Wines particióból 30gigát, hogy rakjak rá egy Linuxot azokra a gyakorinak ígérkező esetekre, amikor a Win úgy érzi, most ő kékhalálkodik. Ja és a fő ok most ugrott be! Gyakorlatilag 0 %-os a Dell Precision akkuja, mindig hálózatra dugva kéne használni, de lánygyerek szerintem simán kihuzingálja a töltőt, talán emiatt is halt be a Win.
De most meg megkevertetek ezzel a fastboot - fast startup dologgal!
Mindegy, csinálom, amit először a fejembe vettem, aztán majd lesz valami...
-
válasz
mobilizmo #98648 üzenetére
sdd és sde nem érdekes, sdb-n csak adat van
Igazából arra a meghajtóra lenne célszerű telepíteni a GRUB-ot, amin a Manjaro van, szóval az sdc az, de ha felrakod, azt a particiót viszont nem törölheted, mert úgy megint ugrik vele a boot is!
Nálam két meghajtón vannak OS-ek és az állandó Linuxot indítva, arra telepítettem a GRUB-ot és utána látott mindent bootkor! (Linux Mint-en csináltam, mert azt tudom fejből, Manjaron másként megy és a Manjaro GRUB nekem mindig huncutkodott, ha a kernelpanic-ot lehet annak mondani)
-
válasz
Warton #98645 üzenetére
BIOS-t átbogarásztam, de nem volt benne fastboot a security akármi opció az inaktív volt. Lehet valami más néven lévő opció lehet a fastboot helyett amúgy, mert elég durva BIOS-a van, Dell Precision M4700 amúgy.
Arra a dologra gondolok, amikor a meghajtót a Windows lezárja és Linux alatt nem lehet rajta műveleteket végezni, az lenne a fastboot, nem?
-
Kedvenc szavam a volna amúgy. És egyébként hogyan, ha 10 éve nem használok Windowst, az is a Win7 volt, amit utoljára ismertem!? Ahhoz mégsem volt elég hosszú, hogy előbbi apróságot is levedd belőle.
De próbáld már valahogy elképzelni, mennyire okosság valakinek ezt írni, ha 10 éve nem lát Windowst! Megtennéd, hogy beleképzeled magad a leírt helyzetbe?
Amúgy Win alatt nem az lenne a megoldás, hogy a külön Recovery partició rakja rendbe a rendszert? Én marha meg azt hittem!
De ha nem, akkor mi a sz*rnak az oda?
-
válasz
olivera88 #98636 üzenetére
KDE-t nem ismerem ennyire, nincs most előttem sem, de a helyedben a tálcán lévő összes ikon felett tartva a kurzort görgetném le fel az egeret, mert némelyik panelappon úgy lehet ide-oda változtatni, hogy felette tatott egérnél görgetsz!
Az asztalon Ctrl-t nyomva is próbáld a le-fel görgőzést és az adott megnyitott ablak felső kerete felett is csináld ezt meg, Cinnamonnál ilyenkor le-fel tekeri a nyitott ablakot.
Tényleg az van, amit nemrég írt itt fórumtárs, fel kéne idézned, pontosan mi volt az, ami felett görgettél és ugyanazt a helyzetet használd ellenkező görgetéssel.
-
Winfanoknak írok egy érdekes rövidke történetet:
Gyerek este rámírt, hogy nem meg a notebookja, kékhalál van! Értetlenkedtem, hogy mi a ragya van, de azt csak másnap merte elmondani, hogy gyakorlatilag raktak fel egy Windowst a gépre...no mindegy, hiába írtam, mivel lehet kiolvasni a kékhalálkódokat, ha egyszer nem indul a gép.
Mikor bekapcsolom a gépet, elindítja a Windows telepítését a recovery, nem nagyon halad, megnézi lánygyerek, mondja, hogy ezt csinálja neki egész nap, de semmi. Aztán el is viharzott, de még rámírt, hogy mindegy mit rakok a gépre, de neki Windows is kell. Anyád!
Pendrive-on LMDE6 bebootol, SSD lecsekkolás megvolt, ír hibákat, de nem tűnt vészesnek, ezeréves OEM Samsung SSD, ezeket ismerem.
Jön a Gparted, azt látom, hogy a Windowst tartalmazó partició gyakorlatilag elfoglalja a meghajtót 32GB látszott megmenthetőnekl, gondoltam ezt elveszem onnan és rakok fel egy Linux MInt-et...na persze, én marha elfelejtettem, hogy a drága Win gondolom a fastboot nevű nyomoronc elavult idiótasága miatt nem fog ez menni!
Mivel a Windows nem akartam ledurvázni a gépről, csak néztem, mit kéne csinálni, hirtelen nem találtam másik SSD-t a gépbe, hely az lenne pedig.
Egyszóval az történt, hogy a Windows recovery állandóan próbálkozott, de szinte teleírta a particiót és már nem volt helye megjavítani a OS-t. Mint írtam, majd 230GB-ot foglalt és LMDE-ről belenézve semmi komoly letöltés nem volt, az oldWindows mappa volt vagy 200GB!
Aztán a Menüben egyszer csak megláttam ezt a pici boot-repair appot, élseben soha nem használtam még, mi baj lehet ha lefuttatom!?
Futott fél percig, az előbb linkelt hsz-ben látható második ablakban felajánlotta a Javítás opciót, rányomtam, pár másodperc után kiírta, hogy indítsam újra a gépet....
Na szerintetek mi történt?
Igen, az! Simán bebootolt a Windows, kiírta gyerek nevét és pinkódot akart, azt nem tudtam, így bebootoltam újra LMDE-vel, hogy ránézzek Gparted-del és láss csodát, 230GB-os Windows partició már vissza is fogyott 67GB-ra! Aztán megkaptam a pint, beírtam és tökéletesen indult a Windows10!
Azért érdekes, hogy Windowsnak van külön saját Recovery particiója és mégsem képes magát megjavítani, viszont egy pici Linuxos app live módban futtatott Linuxról mindössze két perc alatt megoldotta a gondot!
Gondoltam ezt megosztom Winfan komáimmal, ja és az is hozzátartozik a dologhoz, hogy a Win10-hez totál süle vagyok és 10 éve semmilyen Wint nem használok! Szerencsére nem is kellett semennyire értenem a Windowshoz, de ha valaki így jár és csak a Recoveryben bízik, az mit tud csinálni ilyen helyzetben, akármekkora Winbubus is?
#win6e, #winhate
(egy tipp jól jönne, hol a fenébe kellene ezt a fastboot valamit kikapcsolni?) thnx -
válasz
mobilizmo #98625 üzenetére
Szerintem nálad a GRUB-ot kell felrakni újra, itt van egy leírás Manjarora, több verzió is, mivel nem minden, hogy EFI is van-e. Az például, hogy egy maghajtó több particióval vagy külön meghajtókon vannak az OS-ek, teljesen lényegtelen az os-prober betallózza azokat. Ha van persze, mert néha ez nincs fenn alapból és azt is telepíteni kell.
Nézd át ezt a leírást és a nálad lévő helyzetnek megfelelően rakd fel és frissítsd a GRUB-ot és nézz rá, van-e os.prober csomag fenn.
GRUB/Restore the GRUB Bootloader
Az is lehet, hogy elég lesz, amit itt írt csixy koma.
-
válasz
tordaitibi #98569 üzenetére
'sten áldana meg Tibikomám! Azért egy 18.04 Ubuntu meg egy Win10 összehasonlítás 2024-ben már nem releváns, bő 6 év alatt azért rengeteget fejlődött a Linux is!
Az sem zárható ki, hogy pár beállítást nem alkalmaztál Linux alatt, ezért volt magasabb a fogyasztás, de nincs is jelentősége... Ha már tényállításokat írsz, nem lenne jobb csinálni új méréseket, mert így közel évtizedes OS-eken mért eredmények...
És a usert nem érdekli se a drivergond, se az hogy a mocsadék gyártók nem írnak korrekt drivert csak Windowsra.
Értsd már meg, hogy a usert a Windows nem érdekli!
Amúgy értem én, mit akartál kifejezni ezzel az egésszel bő 6 (hat)! éve, de akkor se érdekelt meg most aztán főleg nem.
-
válasz
peterattila #98567 üzenetére
Amikor két napja elakadtam egy csomag telepítésekor, az is ezért kellett, mert le akartam fordítani az nvidia-vaapi drivert.
Ja, láttam, azért is szúrtam ki ezt a tegnap küldött leírást, mert jóval egyszerűbben közelítette meg a végeredményt.
Igazából azt nem értem a FF fejlesztői részéről, hogy nem támogatnak egy toronymagasan vezető gpu gyártót.
Mivel az nVidia-ról van szó, szerintem itt megint nem a FF lesz a ludas, hanem az nVidia, de annyira nem ismerem ennek a hátterét. Azért lassan javulni látszik a nagy gyártók Linuxhoz való viszonya is, ahogy olvasom itt-ott... Egyébként teljesen jogos, mennie kéne mindennek böngészőből is, ami egyébként az adott hardveren más programokakl meg fut.
-
válasz
peterattila #98564 üzenetére
Super! Akkor csak megérte kicsit bíbelődni vele. De melyik módszer jött be, mit csináltál? Ilyenkor célszerű elmenteni a megoldást/linket, ami segít, ki tudja mi lesz a legközelebbi disztrónál!?
Mondjuk a 21.3 még jó ideig élő disztró lesz.
-
válasz
tordaitibi #98548 üzenetére
Ezekre gondoltam, mi sajnos életkorunkból fakadóan sok mindent megéltünk, az ilyeneket is.
Nagyon le tud amortizálni egy ilyen történés egy embert, én is gyanítom emiatt is kerülöm, ami kerülhető, de közvetlen családtag nem ilyen. Együtt tudok érezni veled meg mindenkivel, aki ilyet átélt már.
-
válasz
peterattila #98523 üzenetére
Get Firefox VA-API Hardware Acceleration working on NVIDIA GPU
Vdpau-t kerestem, de közben találtam egy írást, ami egyszerűbbnek tűnik, mint amit linkeltél/próbáltál. Egy próbát mindenképpen megér...
-
válasz
tordaitibi #98545 üzenetére
...azért mert úgy akarom őt megőrizni az emlékeimbe...
Abszolut megértem, én is így vagyok ezzel, nyilván akkor működik ez, ha az embernek van választása. Más kultúrákban jobban kezelik a halált, mint mi európai népek.
A fórumos eltűnéseket meg tényleg elég furán lehet megélni, itt ugye nincs képtársításod a nicknév/avatar mögött lévő személyről. Sok esetben elképzeled, hogy kb ilyen/olyan forma lehet, ezért talán jobb soha nem is látni élőben, mert tuti teljesen más lesz. (nemsokára meg jönnek az AI nickek úgyis)
-
válasz
peterattila #98523 üzenetére
Valami pedig beletenyerelt ott a dolgokba, mert nem lehetnének azok a függőségi problémák, amik nálad mégis voltak.
Bár lehet hamvába holt ötlet, felesleges köröket futok.
Elég esélyes ez is, a leírás alapján elég sok olyan változó van, ami gondot okozhat akár, a VGA sem ugyanaz...fene tudja, ilyenekért is szidják sokan az nVidia kártyákat.
-
-
válasz
5leteseN #98524 üzenetére
Sose olvastam utána, mivel gyaníthatóan nem természetes halált halt. Aki létrehoz valami jót, ami valóban hasznos, jó dolog, annál csak az élete számít, csak zavarna, ha a halála körüli dolog is érdekelnének. Rengeteg ember buta döntések vagy váratlan élethelyzetek miatt hal meg sajnos.
-
válasz
peterattila #98457 üzenetére
Valami keveredést okozhattál az LMDE6-ban, lehet felraktál valami külső, nem saját repós csomagot vagy a repókkal kutyultál.
Amúgy kell egyáltalán a -dev verzió neked, mert a normál verzió az fenn van default:libgstreamer-plugins-bad1.0-0 is already at the latest version 1.22.0-4+deb12u5
Jelenleg az LMDE6 mai frissítési állapotában simán telepítené az általad említett csomagot:
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
libdw-dev : Függ ettől: libelf-dev de az nincs telepítésre megjelölve
Függ ettől: libdw1 (= 0.188-2.1) de csak 0.191-1~bpo12+1 telepíthetőlibdw-dev
libdw-dev 0.188-2.1 311 KB
libelf-dev
libelf-dev 0.188-2.1 73 KBlibdw1
ez már telepítve van alapból
libdw1 is already at the latest version 0.188-2.1sources.list friss rendszeren
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.listdeb https://mirror.alwyzon.net/linuxmint faye main upstream import backport
deb http://ftp.bme.hu/debian bookworm main contrib non-free non-free-firmware
deb http://ftp.bme.hu/debian bookworm-updates main contrib non-free non-free-firmware
deb http://security.debian.org/ bookworm-security main contrib non-free non-free-firmware
deb http://ftp.bme.hu/debian bookworm-backports main contrib non-free non-free-firmwareubyegon@lmde:~$ sudo nala install libgstreamer-plugins-bad1.0-dev
[sudo] ubyegon jelszava:
================================================================================
Installing
================================================================================
Package: Version: Size:
gdal-data 3.6.2+dfsg-1 518 KB
gdal-plugins 3.6.2+dfsg-1+b2 312 KB
gir1.2-gst-plugins-bad-… 1.22.0-4+deb12u5 195 KB
ibverbs-providers 44.0-2 335 KB
........
.......
libdw-dev 0.188-2.1 311 KB
libelf-dev 0.188-2.1 73 KB
.......
================================================================================
Summary
================================================================================
Install 181 Packages
Total download size 122.3 MB
Disk space required 612.9 MB -
válasz
tordaitibi #98510 üzenetére
Előre is köszi, tényleg hatalmas lelked van!
Rég nem iszom pálinkát, de akkor simán megiszunk egy butykossal.
No de ugye még mindig lenne pár évem plusz egy igazán nagy táborral rendelkező disztró már sose hal ki, a Debian is működik. Mindegy, valami legyen és lehetőleg ne Ubuntu, de ha más nincs... Látod milyen jó, hogy nem csak egyetlen disztró létezik?
Ian Murdock 1973 - 2015 R.I.P.
Ezért néhányan megint statáriummal főbelőnek engem itt
Nagyon érik valóban!
-
válasz
tordaitibi #98449 üzenetére
Én életemben először jeleztem hibára a Mintbe lévő Onboard totális csődjét (remélem jól csináltam a hibajelentést).
Semmi baja Linux Minten az Onboard-nak, ami nálad főleg Xubuntun nem működött. A Mint csapat rengeteg fejlesztőből áll amúgy, talán két fő, de ők is a saját fejlesztésekkel foglalkoznak. Írhatsz hibajelentést nyilván olyan programról is, amit nem ők fejlesztenek, gondolom továbbküldik az illetékesnek. Onboard esetén ez lehet:
Debian+Ubuntu MATE Packaging Team <debian-mate@lists.debian.org>
<ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com>
A közösség meg ugye hát...
Ezt nem tudom kikre érted, de magának a közösségnek mi köze a csomagok fejlesztéséhez?
Linux Mint 22 onboard verziója:
onboard_1.4.1+mint4+wilma_amd64.deb 2024-Jul-19
Szerintem kár volt most erre a témára rácsapnod, mint gyöngytyúk...
Itt nézegetheted a bugreportokat:
Neked amúgy valami python nyűgjeid is szoktak lenni, így a függőségei nézve a programnak...
Depends: gir1.2-gdkpixbuf-2.0, gir1.2-glib-2.0, gir1.2-gtk-3.0, gir1.2-pango-1.0 (>= 1.29.3), iso-codes, librsvg2-common, onboard-common (<< 1.4.1-5build5.1), onboard-common (>= 1.4.1-5build5), python3-cairo, python3-dbus, python3-gi-cairo, dconf-gsettings-backend | gsettings-backend, python3 (<< 3.11), python3 (>= 3.10~), python3:any, libc6 (>= 2.29), libcairo2 (>= 1.10.0), libcanberra0 (>= 0.2), libdconf1 (>= 0.14.0), libgcc-s1 (>= 3.0), libglib2.0-0 (>= 2.31.8), libgtk-3-0 (>= 3.9.10), libhunspell-1.7-0, libstdc++6 (>= 11), libudev1 (>= 183), libx11-6, libxi6 (>= 2:1.2.99.4), libxkbfile1 (>= 1:1.1.0), libxtst6
-
válasz
CPT.Pirk #98389 üzenetére
Igen, amíg nem lesz EOL a OS, a böngészőt mindenképp naprakészen kell tartania, de ez meg is történik, mivel a Linux Mint nem snapol, így saját maguk oldják meg ezt, de valóban jön is gyakran a FF upgrade. Debian is frissíti a ESR-t rendesen.
Snap FF verzióról olvastam én is, hogy lassú tud lenni az induláskor, sokan cserélték is emiatt régebben normál verzióra.
-
válasz
urandom0 #98386 üzenetére
Ha nem snap csomag lenne, akkor is frissülne a Firefox, mivel LTS a rendszer. Fura is lenne, ha nem ezt tenné, mivel akkor mi értelme lenne magának az LTS verziónak? Linux Mint 20.04 alapú verziója is kapja a friss Firefoxot 2025-ig, amíg nem lesz EOL a verzió.
-
válasz
tordaitibi #98337 üzenetére
De HA egyszer valaha lenne, hozzád fogok fordulni.
Azt nagyon okosan teszed, én is velem szoktam megbeszélni a zümis problémákat!
Akkor nem volt meg ez a másik poen sem...nincs meg ez a itt van most velünk a szobában dolog sem? Mindegy! (azért remélem nem neheztelsz a poenokért, mármint amik leesetek egyáltalán)
Mellesleg tutod, hogy mindig arra figyelnek fel a szakemberek, ha a paciens azt mondja, semmilyen pszicho problémája sincs!? Sokkal jobb, ha párat bevallasz, akkor úgyse fogod érdekelni tovább.
Ha már Windowsos gépek...a vírusampulla töltő gépsor is azt használ, amit szerencsére csak ritkán kell használnom.
-
válasz
tordaitibi #98333 üzenetére
Akkor nem ment át a pszicho poén! Tudod, amolyan akarsz beszélni róla?
Egyébként ott vannak most veled a szobában ezek a szoftverek?
-
válasz
tordaitibi #98331 üzenetére
Te még nem futottál bele, én 6 éve folyamatosan ezt teszem
No erről még nem is hallottunk! Van kedved írni róla?
-
válasz
Petya XT #98302 üzenetére
veracrypt-1.26.7-Ubuntu-20.04-amd64.deb
Ez a verzió van azon az oldalon is, amit linkeltél, ezért gondoltam, hogy ugyanazon verzió jó lesz a hivatalos oldalról is...
Jó, már leesett, imént mobilról írtam, kis képernyőn nem fogom fel a dolgokat...szóval amit linkeltél, az ez:
https://sourceforge.net/projects/veracrypt/files/VeraCrypt%201.26.7/Linux/
Így aztán nem is gondolhattam volna csak arra, ami ezen az oldalon van. Miközben ezt is linkelhetted volna:
https://sourceforge.net/projects/veracrypt/files/
Mindegy, csak felfogtam...
De ez a gtkhash program kiváló, köszönöm. Az i betűnél meg nem vettem észre, hogy kiírja az összegeket.
Ezt gondolom májkimiki-nek szántad!
-
válasz
tordaitibi #98229 üzenetére
OK, hogy 6 éve működik, de ugye az idő mindent megszépít nyilván, a cavinton meg visszacsúnyítja!
Amúgy nemrég mondtam én neked, hogy nagyon megszereted majd a terminalból való vitézkedést és tessék, milyen profi lettél ebben is!
Sőt, egyenesen terminátor hekkerátor vagy.
-
válasz
urandom0 #98222 üzenetére
Alapból én is annak gondoltam, mivel ezek a weboldalak a Linuxos verziót dobják fel, ha Linuxról böngészek rájuk, csak azért írtam, hogy lehet mégsem az, mert nem ismerem a Vibert, a weboldalát sem, viszont a letöltött appimage meg se mukkant, amikor kattintottam rajta. De akkor így ez is tiszta, köszi a pontosítást!
Ha nincs különbség közöttük, akkor egyértelmű, hogy .deb és .rpm verzió...remélem azért használja még ezeket is valaki.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- OLCSÓBB!!! DDR5 16GB 8GB 32GB 4800MHz 5600MHz RAM Több db
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! MSI SUPRIM X RTX 4080 16GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Intel Core 2 Quad Q9550 2.83GHz LGA775 Processzor
- Samsung Galaxy A32 4G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest