- TCL LCD és LED TV-k
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Milyen CPU léghűtést vegyek?
- Amazon Kindle
- Milyen monitort vegyek?
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt
Úgy láttam kora reggel, hogy szükséges pár dolgot megemlíteni.
-
válasz
#63718632 #71280 üzenetére
Void meg ezek:
Érdekesség képpen ilyeneket említenék meg:
- Init rendszer: Runit
- Fájlrendszer: ZFS
- Csomagkezelés: XBPS
- Kiadási modell: RollingHáááát elég meredeknek hangzik így hirtelen. BSD mondjuk nekem totál idegen, de elég öszvér ez a ZFS is, amennyit olvastam régebben róla. LVM nekem már alapból rémisztő. Mindezt rolling rendszerben. Hát eléggé új színfolt, az már tuti.
-
válasz
#63718632 #71278 üzenetére
Azzal nincs is gond, de ha belegondolsz, hogy az előbb linkelt pandemic topikot meg a Linux Offtopikot olvasgattam utóbbi napokban/hetekben.......mi más állna össze e kettőből a fejemben?
Már csak egy kép kéne, amin ez a Pötteringd koma koronát visel a fején! Tiszta világvége.
Azt az embert lassan nagyobb ördögnek tartják o1g-nél is.
-
válasz
Doky586 #71269 üzenetére
nm
Sudoban nem voltam biztos, lehet csak live-ban nem kell, elég rég használtam már, de szerencsére csak felesleges ilyenkor.
De aztán megtaláltam az okát a bios ATA enhanced/ide módnál csak a sata eszközöket szabadott kiválasztani (pata-t nem) és akkor a linux is elindult.
Pata....ez jó régi BIOS lehet, úgy látszik a Linux már nem csak a nagyon új hw-ekkel kényeskedik, hanem a régiekkel is. systemd, homed, koronad, vannak jócskán fenyegetések.
(#71270) 789
Erre a parancsra a root particiót TRIM-elte.
(#71272) májkimiki
Beteg? Dehogy, nem voltam a Velencei karneválon. Különben meg amihez odabiggyeszted a d-t, az ördöngtől való, ez mára világossá vált.
Rettegő topik
-
válasz
Doky586 #71269 üzenetére
nm
Sudoban nem voltam biztos, lehet csak live-ban nem kell, elég rég használtam már, de szerencsére csak felesleges ilyenkor.
De aztán megtaláltam az okát a bios ATA enhanced/ide módnál csak a sata eszközöket szabadott kiválasztani (pata-t nem) és akkor a linux is elindult.
Pata....ez jó régi BIOS lehet, úgy látszik a Linux már nem csak a nagyon új hw-ekkel kényeskedik, hanem a régiekkel is. systemd, homed, koronad, vannak jócskán fenyegetések.
-
válasz
Doky586 #71263 üzenetére
Igazán nincs mit.
sudo fstrim -v -a
inkább a -v paramétert is rakd be, mert az előbbi esetén nem ír ki semmit, ezzel meg láthatod, mennyit trimmmelt.
-v nélkül:
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo fstrim -a
[sudo] password for ubyegon:
ubyegon@WD-HP8570p:~$-v paraméterrel:
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo fstrim -v -a
/media/ubyegon/Torr: 0 B (0 bytes) trimmed
/: 609,4 MiB (639021056 bytes) trimmedJa, kell a felcsatolás mindenképpen!
-a, --all
Trim all mounted filesystems on devices that support the
discard operation. The other supplied options, like --offset,
--length and --minimum, are applied to all these devices.
Errors from filesystems that do not support the discard
operation, read-only devices and read-only filesystems are
silently ignored.Ha a hdd-ket trimmeli az meg gondolom nem zavarja a hddket.
Azzal szerintem nem is tud mit kezdeni a fstrim. Ezen még amúgy sose töprengtem.
Egyszerűen nem hajt végre rajta semmit.
Vezérlőt nem érdekli a filesystem sem.Ez így marhaság, vagyis nem biztos, de az NTFS-t akkor is támogatja az fstrim, hirtelen a fat32 ugrik be, amit nem. (biztosan van még pár ilyen) -
válasz
anorche1 #71261 üzenetére
Ja hogy emiatt kérdezted, értem már.
Sose csináltam még ilyen furfangos dolgokat. Nem is biztos, hogy jó így máshonnan linkelni, mert lassú lesz. minimum
mikor ssd -n kifutottam a helyből
Emiatt meg nem csak a linkelt program lesz lassú, lásd imént érintett overprovisioning téma. 7-28% használaton kívüli hely. consumer - professional a két érték végpontja.
Sose közelítsd meg azt az állapotot, hogy kifutsz a helyből SSD-n!
-
válasz
Storms #71255 üzenetére
Bőven elég 30 is, de adj 50-et, bár 5-6 évig úgysem fogod használni, hiába van ez a rolling mese.
12GB ram mellé ha 5GB swap-ot állítok be az elég lesz?
Nem néztem meg minap, Manjaro csinál-e swap fájlt, de 12GB mellé Ubuntu-k 1GB-ot csinálnak a biztonság kedvéért. Sosem fog több kelleni, ha viszont ez is kevés a fizikai mellett, akkor valami anomália van, ott meg ki tudja mennyi lenne elég. Amúgy hasznos is lehet, ha 5GB-ot csinálsz, mert az is hozzáadódik az overprovisioning miatt fontos gyárilag félretett helyhez, így tuti meg lesz a minimum elvárt 7%. (ext4-ek is tesznek félre, etc.)
Szóval akkor legyen 50 és 5GB.
(#71259) májkimiki
Én meg főleg ősbölény vagyok. Pár éve kezdett feltünni, hogy egyre több csomag az /opt-ba fészkeli magát, de most már szinte csak oda.
(#71257) Doky586
Az fstrim a szabad helyeket is trim-meli, úgy tudom, de értelemszeráen nem bántja az NTFS-en lévő adatokat, hiszen ugyanaz a vezérlő dolgozik Linux alatt is, mint Win alatt, de ezt Te jobban tudod nálam.
sudo fstrim -a
parancs TRIM-mel minden csatolt meghajtót, erre érdemes odafigyelni, mert jártam úgy, hogy live Linux alatt TRIM-meltem volna, de elfelejtettem felcsatolni a meghajtókat. Fura volt, hogy túl hamar végzett. -
-
válasz
szucstom #71248 üzenetére
WInes beidegződésú user is jár így, ha sok kernelt benne felejt a rendszerbe meg a millió frissítés előzmény programját is, de a 100 még így is durva. Max egy kernelt kell meghagyni, ha újat rak fel a rendszer, amúgy meg ez sem véletlenül van az Összefoglalóban:
Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)
Szóval minimum amikor a terminalos frissítés javasolja, célszerű lefuttatni a
sudo apt clean
(autoclean-t) - különbség a linkelt írásban. Az ilyen apróságok miatt is sokkal érdemesebb terminalt használni installhoz és upgrade-hez is. Hülyén hangzik, de mivel mindent kiír és javasol, figyelmeztet, még kezdőbarátabb is a GUI-s telepítésnél, frissítésnél, én ezért is szerettem használni már az első időktől koca kezdőként is. -
válasz
Storms #71242 üzenetére
Ha már Mint, a topikjában épp hasonló téma volt, fésüld össze a kérdéseddelm jó részét érinti.
(#71243) szucstom
Amennyiben te magad akarod létrehozni manuálisan a partíciókat, akkor az 500-ból 100 bőven elég a ROOT-nak, a többi mehet home-ra. (ha valamit kihagytam a szaktársak majd kijavítanak
Ki hát! /-nek mi a ragyának 100GB? Mostanában adtam 30gigát a notebookon lévő 500-as SSD-n, de ennek spéci oka van, eddig mindig 21GB volt a max egy két év használatra szánt disztrónál. (Mint Cinnamon) Túl sok programot nem rakok fel és azok jó része sem a C-re települ*, így 13-15GB-nál többre sosem hízott a root.
*csakhogy jobban ércsétek!
-
válasz
Storms #71209 üzenetére
Ha szeretsz megoldani és itt a topikban kérdéseket feltenni, akkor neked a Manjaro való, ha csak azt akarod, hogy felrakod a disztrót és nem akarsz topikozni, akkor Mint-et használj. Amikor működik, mindkettő szuper rendszer. Persze gépfüggő, nekem szerintem már sosem lesz működő Manjaro-m, nem is értem, miért b*sztatnak, ha azt írom, örök kezdő vagyok.
Átlag felhasználónak amúgy a Cinnamon beállítási lehetőségei is bőven túlmegy az igényeken, a KDE meg aztán bőven, viszont az tényleg szénné konfigolható, max a nagyon egyszerű beállításokra nem gondol senki. A panel például nagyon mostohagyerek náluk. Próbálgasd, amennyit csak gondolsz, úgy találod meg majd Te is a megfelelőt.
-
válasz
#63718632 #71193 üzenetére
Az a browser extension amúgy hasznos lenne, mert ha másik Gnome-os telepítésnél is belépsz, az addig használt kiegészítőket automaikusan felrakja. Olyan, mint a FF-nál a sync. Amúgy aki megszokja a Gnome-ot, nem lenne az rossz, de nagyon más, mint a többi DE.
(#71192) csixy
Az Anarchi sem lenne rossz, csak ahhoz ismerni kellene a csomagokat, hogy miket jelölgessek be telepítéskor, túl sok a választási lehetőség , nem ilyen kezdőnek való mint én.Te is mindig találsz valami egzotikus disztrót!
Amúgy nem tart semeddig annak a pár csomagnak utána olvasni, mire jó, legalább kis ismeretbővítés is meg lesz egyúttal. Nehogy már ez nehézség legyen neked.
-
Matéval raktam fel a Mintet és utólag tettem bele Cinnamont is. Ha lesz rá energiám, akkor meg fogom csinálni pont fordítva.
Nagyszerű, de szerinted pont fordítva nem ugyanaz az eredmény? Miért nem raksz fel egy ilyet is meg egy olyat is? Ne erőszakold már meg ezeket a mostanra tényleg klasszul összecsiszolt Mint-eket.
De többi disztró esetén is ugyanezt mondanám. Itt nem az a lényeg, hogy superül keresztbe- kasba képes legyen bootolni a swejci bicska, hanem, hogy jó és optimalizált legyen az adott DE-vel a rendszered. A Mintnél, Ubuntu-nál, Manjaro-nál, etc. ezekre elég nagy hangsúlyt helyeznek, ne kotyvaszd össze őket.
-
-
-
Ja itt vagyok és elképedtem. Aki már ismeri a különböző felületeket, pontosan tudja, hogy egy X felületre optimalizált disztróra felrakni másik felületet, abszolút távol áll attól, mint ha felrakná a megfelelő felületttel egybegyúrt DE-vel. Mint-re ez különösen igaz, az Xapps is optimalizálva van a felületekhez. Engem zavar amúgy is, ha alap felhasználói programok duplikálva vannak, két fájlkezelő, két szövegszerkesztő, etc. Még a Cinnamonra felrakott plasma felületet is KDE nélkül raktam fel, hogy csak a Cinnamon alapprogramjait lássam.
Egyszóval szerintem sehogy nem lesz teljesen komfortosan fenn így a Cinnamon.
Inkább szépítgesd a Mate felületet, annyi mindent le lehet abban is cserélni, menütől kezdve a teljes kinézetet, ha a gyári témák kevesek, keresel ilyeneket. Alapból ezek nem a csilivilire mennek rá, az a Manjaro, ha azt igényled, rossz helyen jársz a Mint-nél!
-
válasz
szucstom #71133 üzenetére
(#71088) szucstom
A légkondi távirányítása úgy nem oldható meg szerinted, hogy odaviszed a fotel közelébe, mondjuk karnyújtásnyira a mobilodat? Vagy ehhez is lusta vagy?Fater gépét szennyezni meg ez a legegyszerűbb megoldás.
(#71134) csixy
B+ Papogány koma, nem tudtad volna pár perccel hamarabb beírni a választ, nem kellett volna rászánnom 2 percet a keresésre.
(jó, mondjuk annyi azért nem volt, de már megint nekem kellett Winx-szel foglalkoznom....ááááááááááá)
Viszont ez a UEFI bekavar GRUB-nak vagy fordítva kérdés kifejezetten a Te kedvenc témád!
-
válasz
herdsman12 #71127 üzenetére
Nekem már pár hete megzakkant a SMTube, a Minitube még mindig a google API-t követeli. A Kaku viszont most kipróbálva egész türhető, legalábbis jóval kevésbé tekeri a CPU-t ugyanazon videoval, mint a FF. Próbáld ki, hátha. A HP 8570p-ben nincs dVGA, így nem biztos, hogy mérvadó, amit én tapasztalok.
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics
vendor: Hewlett-Packard driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting
unloaded: fbdev,vesa resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile
v: 4.2 Mesa 19.2.8 compat-v: 3.0 direct render: YesLMC 19.3
-
válasz
szucstom #71081 üzenetére
Ne szórakozz már! Ennyire nem lehetsz lusta!
Nem véletlenól mobil eszközökre csinálnak appot, ios meg androidra és nem desktopra. Vidd magaddal a mobilodat, nehogy már egész nap gépről irányíts mindent. Még ilyent!
Én még a normál távkapiját is a ketyere oldalán tartom. Igaz ez mobilklíma, de akkor is.
-
super
-
OK, csak egy régebbi Ubuntus oldalon olvastam, hogy nem lehetett telepíteni csomagokat és ott javasolták ennek az eltávolítását(talán ütközés volt emiatt). Mivel igazából tárolóban sincs benne fenti csomag, gondoltam hátha.....de ez tényleg csak találgatás már.
Amúgy szerintem tényleg nincs értelme ezt így nyúzni, jobb egy reinstall, a kollégának ez így nem fog szuperálni, kicsit jobban át kéne látnia. Igaz ezt már két alkalommal is említettem.....
-
javascript-common
-t nem kéne eltávolítani? Nem értek hozzá, de szerintem az okozhat galibát, ha fenn van a sima java-common. -
válasz
lev258 #71036 üzenetére
De a kolléga nem az openJDK-ról ír, hanem a jdk 13.0.1-ről. Nekem legalábbis ez tűnt fel. Abban igazad van, hogy az openJDK csak 11-es verziójú, sőt lehet, hogy a mesa is csak 19-es, de eddig azzal foglalkoztunk, amiről a kolléga írt. Írta azt is, hogy felrakta külön valami NAV-os telepítés miatt.
(#71034) rogaby
Írtam tegnap is, hogy sokkal egyszerűbb újra feltenni, hacsak nem direkt akarsz a végére járni, milyen megoldások vannak gubanc esetén.
-
Ez mondjuk igaz, de a kolléga nincs igazán a helyzet magaslatán ez ügyben.
(#71029) rogaby
Mi a fene ne múködne egy .deb fájl esetén? Nem írnád le részletesebben, mit csinálsz, mivel és mi nem működik?
Egy kattintás és feljön egy ablak, abban egy zöld link és arra kattintva az alábbi letöltő link:
-
Nem akartam túlzottan elmélyülni a dologban, de mikor először téma volt, olvastam, hogy biztonsági problémák miatt adták ki az újabb verziót.
ÁNYK miatt meg eddig sem volt rá szükség, most meg főleg, mivel enélkül is működik, épp tegnap használtam egy nyomtatvány betöltésére.
-
válasz
#45746688 #71012 üzenetére
Ez a 3 alternatíva van:
1. felrakod a 13.0.2 verziót, .deb
2. lepucolod a fenn lévő 13.0.1 verziót
(ezeket fentebb elég bőven kitárgyaltuk)3. reinstall
Nem raksz fel 13.0.1-et !!! Nincs nincs nincs!!!!! Nem is lesz.
Szóval vagy csinálod, amit már körbejárkáltunk vagy újra végigfuttatsz mász is az elejátől és ugyanide juttok. Aztán megállapítod, hogy inkább újratelepíted......és mégse, valaki megint segítsen.......
(#71022) Storms
Felejtsd el, ha Cinnamon felület kell, ott a Mint Cinnamon.
Amúgy akinek a Mint Cinnamon elrendezése nem elég Windowsos kinézetű......ahogy kollégámk említette minap, Cinnamon Win7, KDE Winx hasonlóságot mutat. Kénytelen vagyok elhinni, mivel Winx-et még nem is láttam soha működés közben és qrvára nem is hiányzik.
-
válasz
growler #70997 üzenetére
Értem amit írsz, én arra gondoltam, hogy amit említesz, hogy be kell pipálni, az lényegében ugyanazt éri el, mintha a sources.list-ben kikommenteled és frissíted a tárolókat.
Erre gondolok, csak megtaláltam Ubuntuban is: (merthogy az is van ám, igaz 20.04-es)
Mint Cinnamonban is felvehetek, amit akarok: (ezt most értelemszerűen nem neked írom, hanem annak, aki nem ismeri)
-
válasz
#45746688 #70988 üzenetére
https://launchpad.net/~linuxuprising/+archive/ubuntu/java
sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/java
sudo apt update
sudo apt install oracle-java13-installerLehet, hogy a fenti PPA-t hozzáadva egyszerűbb lenne felrakni a jdk-13.0.2 verziót és az a függőségeket is frissítené.
(#70987) growler
70987-ben ott vannak a repok, de nem hiszem, hogy onnan rakta fel a kolléga, mivel nem tudta, hogyan kell kikommentelni, de amúgy sem lenne benne azokban, mert akkor frissülne. Vagy nem.
Van sok opció, de így elég nyögvenyelős kipróbálgatni mindet. -
válasz
#45746688 #70985 üzenetére
apt-cache depends openjdk-11-jdk
apt-cache rdepends openjdk-11-jdk
Esetleg megnézheted a függőségeit és azokat is leszednheted, persze a megfelelő csomagnévvel behelyettesítve. Aztán lehet, hogy célszerű felrakni helyette a tárolóban lévő openjdk nevű csomagot. Hátha ez is elég, mielőtt teljesen újratelepíted, de mindenképp jó ez is gyakorlásnak, mi hogyan működik.
ubyegon@WD-HP8570p:~$ apt-cache depends openjdk-11-jdk
openjdk-11-jdk
Függ ettől: openjdk-11-jre
Függ ettől: openjdk-11-jdk-headless
Függ ettől: libc6
Ütközik: openjdk-11-jre-headless
Ajánlja: libxt-dev
Javasolja: openjdk-11-demo
Javasolja: openjdk-11-source
Javasolja: visualvm
Kicseréli: openjdk-11-jre-headless
ubyegon@WD-HP8570p:~$ apt-cache rdepends openjdk-11-jdk
openjdk-11-jdk
Reverse Depends:
openjdk-11-source
openjdk-11-source
openjdk-11-dbg
openjdk-11-doc
openjdk-11-doc
openjdk-11-dbg
default-jdk
openjdk-11-source
openjdk-11-doc
default-jdkVagy GUI-s függőségi fa
-
válasz
#45746688 #70972 üzenetére
java -version
Fenti terminal parancs megmutatja, milyen java-k vannak, de szerintem egyszerűbb a
sudo apt remove jdk-13..... paranccsal leszedni azt a csomagot.
jdk-13 helyett írd be, amit a tab ad, beírod a jdk betűket és nyomsz egy tabot, ha bizonytalan vagy, írd be a parancssor végére a -s kiegészítést és másold be ide a kimenetet. De könyörgom, pastebin-t használj!!!!
szimulálós példa:
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt remove openjdk-11-jre -s
[sudo] password for ubyegon:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő csomagok automatikusan lettek telepítve, és már nincs rájuk szükség:
libpolkit-qt-1-1 libqt4-dbus libqt5script5 qdbus qtchooser
Ezeket az „sudo apt autoremove” paranccsal törölheti.
Az alábbi csomagok el lesznek TÁVOLÍTVA:
default-jre libreoffice-sdbc-hsqldb openjdk-11-jre
0 frissített, 0 újonnan telepített, 3 eltávolítandó és 26 nem frissített.
Remv libreoffice-sdbc-hsqldb [1:6.0.7-0ubuntu0.18.04.10]
Remv default-jre [2:1.11-68ubuntu1~18.04.1]
Remv openjdk-11-jre [11.0.6+10-1ubuntu1~18.04.1] -
válasz
CPT.Pirk #70971 üzenetére
sudo echo "deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ bionic main restricted universe multiverse" > /etc/apt/sources.list
bash: /etc/apt/sources.list: Engedély megtagadvaGondolom a sudo a bűnös.
Mármint, hogy várta volna a jelszót. No de anélkül hogyan csinálta végig a kolléga? Szerintem sehogy, de abban a rengeteg repoban úgysincs egy darab oracle java sem. Pár harapófogós művelet és csak kiderül, hogy a ragyába került oda az a jdk.
Különben Ubuntunál ilyen a sources.list, nagy része úgyis kikommentelt sor.
-
-
-
válasz
Kenderice #70862 üzenetére
Nem próbáltam még a fingerprint scannert soha, de ahogy nézem, nem is fogom. Pár leírásból megprübáltam, de no device jön mindig, pedig a senrost felismeri. Van egy részletes leírás egy nem pont ugyanezen verzióról és a gépben lévőnek a drivere, ha ezekből van kedved próbálgatni.
Get Validity VFS 495 FingerPrint Reader working on Ubuntu 16.04
VFS491 driverEzzel a leírással próbálkoztam, de a fenti eredmény született.
Az
lsusb
kimenetében azért csekkold le, nálad is ugyanez a reader van-e.ubyegon@WD-HP8570p:~$ lsusb
Bus 002 Device 003: ID 0a5c:21e1 Broadcom Corp. HP Portable SoftSailing
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 03f0:3d1d Hewlett-Packard
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b230 Chicony Electronics Co., Ltd Integrated HP HD Webcam
Bus 001 Device 003: ID 138a:003d Validity Sensors, Inc. VFS491
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub(#70861) totron
Jól mondod, a kérdés határoz meg mindent. Jóval nehezebb művészet, mint a válaszadás.
De aki ma vág neki, az hány éves?
Még jó, hogy így kérdezted, így relatíve kevesen érzik magukra nézve érvényesnek a kérdést!
(#70863) csixy
Ammán sokat látott kor, ha megéred, még a bölcskorba is beérsz!
-
válasz
zoltanz #70858 üzenetére
(#70854) csixy
Na igen, én is így vagyok ezzel, a mindennapi használatos disztrók tök jól futnak Legacyban, Manjaro vicceskedik csak, de az sem a Legacyval ugrik össze szerintem.
Szóval inkább kihagyom ezt a BIOS upgrade-et, bármilyen vonzó is, hogy újra használhatnék Wint!
Az ezüst szín meg pont nem is illik a szekrényláb alá.
(#70856) z123456789
Elnézést ha ez a dedó kérdés kategória.
Kezdőtopik, emiatt ne aggódj! Amikor kérdezek, gyakorlatilag én is csak dedós kérdést teszek fel!
-
(#70842) csixy
Ezért virtuálisan lefűrészeltem a bazi nagy sárga csőrödet, csak, hogy tudd!
Na de ja, nem is kérdeztem rá, hogy csak Winnel lehet-e BIOS-t frissíteni, mert sejtettem a választ.
Provides improved security of UEFI code and variables
Emiatt meg felesleges is lenne, mivel UEÍfi-nek se vagyok túl nagy barátja, ez a gép már így megy nyögdíjba. Desktopon volt pár éve egy Win 8.1, távsegítség miatt, ezt használtam egy gyanúsan viselkedő SSD vizsgálatához (SSDOK, HDS) meg a döglött pendrive vizsgálatához. Tavaly viszont egy GRUB update-nál kiszúrtam, hogy ott a Win és megöltem. Ahová távsegítség kellett anno, oda már kiterjesztettem a Linux karmait. A HP 8570p-t is úgy vettem használtan, hogy eladónál megmutatta Winen, hogy mi a helyzet, modtam is neki, hogy super, vegye ki belőle nyugodtan. Már előre lebeszéltem amúgy vele, hogy csak meghajtó nélkül veszem a gépet. Szóval ezen a notebookon Windows nem lesz.
Azért köszi az infókat, tényleg segítene, ha nem lennék ilyen fafejű.
B+ Papogány, szerinted egy 30 napos Win verziót nem tudnék letölteni, ha nagyon akarnék és felrakni penre? Meg ne próbálj nekem Wines pent iderepíteni a konya csőröddel!
(#70844) csixy
Ráadásul én tudtam is, hogy ott a Win matrica az akkunál, akár jogtiszta Winx is lehetne rajta, szóval nem ezen múlik a dolog.
Eccerű, nem lesz Win!
Emlékszem, mikor beszéltük, hogy rászabadultál a szomszéd ugyanilyen gépére.
-
Csak update-eltem a Mint GRUB-ot és aztán fallback-kal be tudtam bootolni Manjarora. Live-ban simán csatlakozott a wifire, most telepítve ugyanúgy nem, mint a nemrég linkelt hsz-ben írt esetnél. Gondolom az iwlwifi ugyanúgy. Erre is írt ki anno valami hibát. Ez van.
Így aztén hiába gyógyítgatnám, az összes régebbi szarság megvan még. Nem szeretik egymást a HP-vel, el kell fogadnom lassan.
-
Ezt nem értem, hogy rakjam a MBR-be, ha a választóalakban annyi van, hogy sda, vagyis a meghajtó, van a / , és van az, hogy ne legyen GRUB. Az elsőt nyilván kihagytam, mert az mindig kernel panic lett, most a másik két opció is ugyanaz. Nincs több lehetőség.
(#70828) szucstom
Ez a módszer van, ha nem akkor kuka. Nekem ugyanúgy nem látott semmit a Wines megoldás se, mint a Linuxosok.
(#70823) moleculez
Remélem ezt a kinézetre értetted.
-
Kiválasztottam GRUB helyének a Manjaro /-t a particionálóban. Reboot, az eddigi GRUB képe fogad, ott van alul a Manjaro két sora, első sorra kattintok. Bejött a már megszokott háttérkép(#70818), akár az előbb. Akkor ez ennyi volt.
(#70822) csixy
Nekem működött ez az intel.ucode sor átírása is, csak az fárasztó. Ezért meg nem tartok egy pendrive-ot, főleg, hogy már csak nagy méretűek vannak. Volt 4 db egyforma kis méretű, de azok valami dobozba bujkálnak régóta.
-
Nincs fallback, mert nem rakta fel a GRUB-ját.
Nálam a Chakra ezt nem csinálta, pár hónapja volt valami hasonló háttérkép, de után pár héttel meg bebootolt simán.
Nem értem, ha a többi distro nem csinál így, akkor ebből miért nem tudják ezt kiollózni?
Ezt én se értem, főleg ennyi év alatt sem!
-
-
válasz
CPT.Pirk #70809 üzenetére
A CK patchaket éppen el akarták távolítani a kernelbő (de aztán erre se lett manpower), mert aki írja, neki csak Inteles gépe, gépei vannak
Aham, akkor nem csoda, hogy az Inteles HP-n ilyen jól muzsikált. De így már érthető, hogy nem volt elég a manpower. Ez a teljes rollingba visszatérés valóban visszarakná a 12 egy tucat kategóriába, azért hátha valami megmentené.....
(#70810) Horvi
Nem tudom mi volt a baj, egyszerűen nem tudtam telepíteni sem, ha UEFI-re váltottam, sőt egyszer....iletve előtte még Ubuntuval sikerült, de nem volt az igazi.
Azt sem tartom kizártnak, hog a Te géped mondjuk fél- egy évvel későbbi kiadású és akkoriban sokat számított, mert onnantól kezdtek a gyártók valami UEFI-t is kezelni tudó BIOS-t beállítani.
Ha ez számít natív UEFI-t használtam(CSM nélkül).
Erős a gyanúm, hogy nálad tényleg más volt, valami hibris volt még itt, de natív nem nagyon. De állítgattam én, amit lehetett.
(#70811) májkimiki
Valóban csak a Manjaro volt eddig ilyen hisztis, sose volt ilyen előtte, akárhány disztró volt fenn egymás mellett. Azért elég bosszantó tud lenni, hogy ha váratlanul szembesülsz azzal a lecserélt háttérképpel.
(#70813) csixy
Ebben biztosan igazad van, a boot.cfg-t nézegetve anno, nekem is így jött le a dolog. Szóval 5-6 disztrónál már épp elég bonyolult nekem Legacy boot.cfg-je is, egyelőre nem is erőltetem ezt az UEFI-t, swejtzi-bicskám meg tuti nem lesz soha!
-
válasz
#63718632 #70804 üzenetére
Köszi, ezt kipróbálom, sajna ez a legnagyobb hátrányom, hogy egy bevált séma rögzül a fejemben, onnantól semmi más nem érdekel. Hiába próbáltam ki sokszáz disztrót 6 év alatt, ezekhez a bevált módszerekhez ragaszkodom, jól mondja Frawly komám mindig az Offtopikban, hogy nem vagyok képes fejlődni.
Van valami egyedi dolog a Manjaro grubjában, ha egy másikat is oda teszel ahol Ő van, akkor utána nem nagyon szeret indulni, a másik bejegyzéséből.
Ja, egyedi dolog, én egy qrva nagy bosszantó sok éve meglévő bugnak mondanám, de ezzel is már rutinből elbántam, csak abban tévedett a módszert leíró kolléga, hogy ha utolsónak telepítem a Manjaro-t, akkor nincs ez a gond. Akkor is van, ha a többi disztró fő kernele frissíti magát.
(#70806) Horvi
Nem lenne ezzel a HP 8570p-vel se ilyen gondom, ha csak a Manjaro került volna rá. Meg ha nem birizgálom ezt a galád BIOS-t az UEFI próbálkozásokkor. Azt nem csípi a gép, amúgy qrva jó strapagép, nem egy kényeskedő, nyekergő műanyag pengevékony lófütty.
Ez a jelszavas dolog nagyon meglepne, ha úgy működne FSTAB-ból, ahogy szeretnéd. Bár ha össze-vissza linklegetsz, fene tudja.....ehhez nem értek, de nem is hallottam hasonlót. Igaz, a rendszer kéne, hogy elérje a meghajtókat......Haladó topikba megkérdezném a helyedben, hátha.
(#70805) CPT.Pirk
Annyira gondolom nem nehéz átállni Chakra-ról, de én rohadtul sajnálom, hogy így megnyeklettek, mert ez az utolsó RC5 már nálam nagyon jól muzsikált! Valami nagyon jól összeállt benne, jó nem minden a bootidő, de még a gyors Manjaro-ra is rávert, 5s alá már csak a Chakra tudott bebootolni meg amúgy is, ez a CK-kernel nekem vagy a HP-nak inkább, nagyon bejött!
-
Tudom Papogány koma, nem is túl konstruktív megoldás az!
Egyébként mindig tudom, kik miért ávóznak engem. Gyakorlatilag majd mindenkinek szívtam már a vérét, de én is kaptam eleget. Ilyen műfaj ez, főleg ha valaki imádott Tg-ből kireppent ft lesz.....
Figyu, Te nagy GRUB bűvölő vagy, normál esetben ha Manjaro GRUB-ot sdax-re rakom, akkor az mit csinál, nem piszkál a fő GRUB-hoz vagy be kell bootolnom a fennlévő rendszerről és grub-update?
-
Anyám, mi ez a Manjaro invázió már itt!?
Valamit ingyen adnak, hogy mindenki arra kattant rá?
(#70798) Horvi
Először mindenképp a h264ify-t próbáld a böngészőben, aztán a mesa, va, vaapi csomagokat, hátha ezek megoldják a gondot.
(#70799) moleculez
Megint beletrafáltam, a szépségével.....
(#70800) vadkörte
Nálad is az lehet, hogy a hardvereid jobban szeretik a Manjarot ill. rolling vonalat, mint az Ubuntu vonalat, nálam összes gépnél fordítva van.
Azért Manjarot időről-időre felrakom, de legutóbb megint elegem lett belőle, mert önkényesen cserélgette a háttérképet erre. :-) Meg kiírja, hogy Rip, szóval bosszút áll rajtam rendesen! Ezeket csinálja a HP 8570p-n állandóan.
Kíváncsi vagyok, most mit trükköz majd, mert megint rákkattanok.
-
válasz
#63718632 #70794 üzenetére
Egy Xorg/Xfce/LightDM alaprendszer bőven elég nekem Arch desktopot belakni. Ezért sem noszogtatom magam origi Arch telepítéssel.
Ez így szerintem is bőven jó és rengeteg kvázi felesleges gépelgetéstől kíméled meg magad. Ráadásul a pure Arch telepítésnél ha valamit benézel, akkor teljesen belekavarodsz. Márpedig tutira be lehet nézni valamit.
-
Nem-e az a baj oka, hogy azoknál a flancos notiknál másképp van a boot, mint az egyszerű mezeieknél?
Nem tudom mi számít flancosnak, de szerintem ez így van, ahogy mondod, például az UEFI bevezetés átmeneti időszakáben ezek a hibrides megoldások horrorisztikusak lettek, HP Elitebook sorozat BIOS/UEFI lehetősége is gyakorlatilag használhatatlan, emiatt szívtam én is sokat, mikor ki akartam próbálni az UEFI bootot. Desktopon viszont a régi Asus alaplapon tök egyszerá a választás, ha bootnál kiválasztom a pendrive-ot, azon viszont eddig nem kísérleteztem UEFI-vel. Most tudnék, mert lenne szabad SSD, de a gép néha valami miatt leáll, hardveres nyűgje van, de így meg nincs értelme kísérletezni. Sokszor megy egy hétig is, de ha egy új disztrós pent bootolok rajta, akkor azt kivágja a fenábe és utána szarik normál bootra is. Mindegy, samukalapács már mellé van készítve.
*********************************
Látom felraktad az Endevaourt! De nekem a képeken nem tűnik fel különösebb galiba, de Te legalább sikeresebben mixelgeted a Legacy/UEFI-t, mint anno én a HP8570p-n. Épp tegnap olvasgattam régebbi hsz-eket az Intel driver téma miatt és jó pár régebbi swejci-bicskás folyam került a szemem elé!
Lehet, hogy ez nálad egy örök próbálkozás lesz, mint Frawly kománál a Gentoo nullára minimalizálása. Nem tudom követed-e az Offtopikban, ja erről jut eszembe, nem is szólíthatlak már Papogány komának, mert a ravaszdi kifejezésért is fenyítést meg törlést kaptam, szóval fene tudja már ki miért sértődik meg és kezd el feljelentgetni bármely szavamért. Offba már nem merek írni semmit, az a biztos.
-
válasz
#63718632 #70784 üzenetére
Ezekkel az Archklónokkal nekem is hasonló tapasztalataim voltak. Divat lett egy ideje klónokat gyártani, mint ahogy anno az Ubuntu alapra is rengeteget csináltak, most jó ideje viszont Arch alap lett a menő. Gondolom itt is az a jó, ha minél egyszerűbb a disztró, ezért tudod használni a Lab-ot. Rengeteg változás van systemd bevezetése óta is, ezeket azért nehéz lekövetni a kis disztró fejlesztőinek, főleg, ha mindegyik akar valami sajátosságot is belevinni GUI-ban. Szerintem Antergosnak se volt nagy ötlet ezt a Chnci-t erőltetni.
(#70785) Horvi
Elsőre azt hittem ez is valami régebbi T-sorozat, de sajna nem. Ez már levonózott csak, de valóban kéne neki bírni, pár éve szinte minden notebookba nyimták konzumer szinten a HD 620-as VGA-t, szóval......a HP meg ugye nem konzumer szint.
Nem tudom milyen ötlettől vezérelve raktál céges gépre Manjarot, ha csak nem benti jáccós gép.
Ezt csak azért mondom, mert nem túl új gépeknél szerintem előnyösebb a konzervatív Mint vonal, mint a driverekkel való sokszor nehezen áttekinthető frissítési hajsza. Persze új megjelenítők miatt kell. Ha itt olvasgatsz, ha van időd, láthatod, mennyire nem egyszerű. [link]
E körül a hsz körül is épp ilyen kavarodás volt.
És ha már Manjaro, ezt is olvasgatnod kéne, Intel graphics.
Célszerű amúgy a vainfo-val megnézni, mi a helyzet és végigmenni a csomagokon, fenn van-e ami kellhet inteles mesa vonalon, va, vaapi, ffmpeg....böngészőnél a h264ify plugint szokták írni YT lejátszáshoz.
Ráadásul az i915 driver helyett is bekavar már valami mesa 20.x verziótól játékok miatt.
Ja igen, azt, hogy jáccós gép, nem is a game-re értettem, hanem a különböző driverekkel való játszadozásra.
Ami ugye céges használatú gépeknél nem mindig a legjobb ötlet.
-
Jó, hogy írtad ezt az Endeavour OS-t meg fogom nézni, ha purébb megoldás Arch irányba.
Fene tudja, szerintem egykutya a kettő, RebornOS még régebben is indult, mint az Endeavour.
Tegnap amúgy live-ról bootoltam egyet csak kíváncsiságból, mi lehet a sources.list dologgal, de fáradt lehettem, mert jó sokáig keresgéltem az /etc/apt mappát, mire leesett, hogy itt olyan nem lesz.Felrakni nem kezdtem el, de sejtettem, hogy itt is csak valami multiboot-szerű megoldás van a DE-k választásához. Azért köszi az infókat, valahogy ezt a Chnci-t nem szerettem már Antergos-nál sem, mondjuk kb akkorra lett működőképes, mire elszállt a disztró.
Ez az USB-s swájci bicska továbbra is nagyon tetszik!
Kizárt, hogy képes lennék ezen így végigmenni kiújuló arcidegzsába nélkül, de nagyon jó!
-
Nem ismerem ezt a t470-est vagy mit (t72-est ismerek, de az hk), de nekem az az Elitebook sorozat 8570, 8560. etc. modellek elég erősnek tűnnek eddig mindenhez. A 8570p-t még egyedül a HBO GO tudta felpörgetni rendesen, valami annak nagyon nincs meg, ami kéne. Netflix meg YT, egyebek em nagyon indítják be a ventiket, legalábbis nem alaku át helikopáterrá.
-
válasz
totron #70779 üzenetére
A legászabb meg ha megtanulja konfigfájlból beállítani. Környezetfüggetlen és a tanulás izgalma is megvan.
Az biztos, de én most még nem akartam linkelni az archwiki vonatkozó fejezetét. Ha van egy kezdőnek affinítása ehhez, úgyis hamar eljut oda magától. Aki viszont csak szeretne egy fullos DE-val használni egy kezdőknek való disztrót, nem biztos, hogy sokáig érdekelné a Linux, ha a legegyszerűbb GUI-s beállításokra is dőlne a válaszokban a konfigos cli-s módszerek garmada.
De lehet, hogy én tévedek.....valami bölcs emberek mondják, hogy ideje van mindennek. Ami eljő, ha el kell jönnie.
-
válasz
Kenderice #70777 üzenetére
Próbálgasd csak úgy magadtól is, elég sok dolgot be lehet állítani Cinnamonnál is, bár KDE ebben az ász kétségtelenül. Már annyiszor írtam hogy 6 év óta mindig találok olyan beállítási opciót, amit nem próbáltam soha és nesze, amit most kérdeztél, megnéztem és nálam működik. Nem is rossz, én eddig a többujjast használtam görgetésre.
A Görgetési eljárást állítottam most Automata állásból élgörgetésre:
(kicsit szokni kell, de lehet csak nekem)Szétnéztem a HP oldalán de nem találtam a touchpadhoz linux drivert.
Alapból ne a gyártónál nézegesd ezeket a driverokat, vagy már a kernel tartalmaz megfelelő drivereket vagy tárolóban benne vannak, itt nincs olyan, mint Windowsnál. Persze VGA az már más szint, de onnan is elég ritka és spéci eset, ha le kell szedni valamit, Jórészt ezek is megvannak Linuos formában. De az apróságok mindig saját driverek. Szóval saját tárolóból indulunk, ha valami kell, ha ott nincs, akkor keresgélünk a neten, git és egyéb források, sok esetben az adott Linux oldalán is megvan, amire szükséged van, de ez sem egyes hardver drivere, hanem többnyire gyüjtődriver. Például xinput szokott kelleni ezekhez a beviteli eszközökhöz. (ezt most így gyorsan nagy vonalakban dobtam csak be, de remélem érthető volt, az elején kár még részletesebben belemenni)
-
Akkor az a félbeszakadt telepítés valamiért nem települt rendesen, az volt a gond. Ez amőgy mitól jobb/más, mint az ezer másik klón, főleg az Endevour OS, ami szintén Antergos utódnak volt kikiáltva?
Itt amúgy hogyan lesz Cinnamon? Egy iso-t láttam és az Gnome felülettel van, live-ban legalábbis.
(#70758) Horvi
Majdnem írtam neked YT videókra az SmTube-ot, de szerencsére most is kipróbáltam és nem akarja lejátszani a videót, amivel teszteltem volna. Amúgy nekem nincs gond a FF-ból lejátszással HP 8570p-n, a 4 mag kb 25%-on fut átlagban.
-
válasz
moleculez #70753 üzenetére
Arról nem itt esett szó, hogy VGA csere miatt nem kell újratelepíteni? Ja de, csak nem Te kérdezted szerintem. Vagy de?
lusta voltam új boot usb-t készíteni
Na ne szórakozz már!
Az egy perc kb.
Gyerkőcök miatt inkább a Kubuntut próbálnám megszokni, a rolling frissítési metodikája miatt főleg.
(#70752) csixy
RebornOS? Nagy machinátorként nálad se akar működni......
-
válasz
Kenderice #70750 üzenetére
Igazán nincs mit!
Közben beugrott, hogy 8560w-re is Mint Cinnamon-t raktam, abban nVidia Quattro1000-es kártya volt, de az IGP-s 8470p is bivalyerős fullos DE-vel, hogyne menne a böngészés gond nélkül. Egy 8470p-n is fut a Mint Cinnamon, bár abban csak i3-as CPU van, de nincs gond a böngészéssel ott sem. A 16GB memóriával meg aztán tényleg fura lenne, ha nem menne minden, mint a karikacsapás.
Firefox OpenGL kompozittállásának bekapcsolása
Ezt be kell kapcsolni FF-ban, szerintem más nem lesz, de majd menet közben még lehet hangolni a rendszert. Új telepítést csináltam pár hete és csak a fenti beállítást csináltam meg. SSD van nálad is, minden OK lesz.
-
válasz
Kenderice #70746 üzenetére
Egyiket se....mármint úgy értem, hogy tök mindegy, mert azon minden tökéletesen fog futni!
HP EliteBook 8570p-t használok, szóval nem csak úgy mondom. Amit majkimiki javasolt, teljesen megfelelő. Annyival egészíteném ki, hogy Cinnamon.
8570p-ben nincs dVGA sem(#70747) moleculez
Friss install? Akkor Kubuntu-t raktál fel?
-
válasz
z123456789 #70738 üzenetére
Megint csak nincs mit!
Gyorsan nézz körül, nincs-e ott tatár, ha nincs, akkor meg van időd feldolgozni! Addig se kérdezel mást.
Én mai napig képes vagyok belefullasztani magam rengeteg leírásba, nem baj az. Van, hogy telemegy velük az agyam és hagyom a fenébe, aztán később valamikor beugrik valami.....sokszor nem is azzal kapcsolatos, amit aktuálisan keresek. Egyszóval jó dolog böngészni az ilyen wikiket, tele hivatkozásokkal/linkekkel.
-
válasz
leviske #70720 üzenetére
Köszi az infót, tényleg teljesen sötét terület ez, mondjuk Cinnamont használva nagyon nem is érdekelhetett a dolog. Azért openSuse elég bátran halad ezzel is.
Na majd meglátjuk mi lesz ebből az egészből, jó ideje megy a nyüglődés, ezek szerint az nVidia kavarása is betesz a haladásnak rendesen.
-
Gufw KDE alatt nem az igazi, nem a Wayland miatt, ezt kéne megpróbálnod inkább.
Ha ez már nem így van, akkor sorry, anno ez volt a GUI-s megoldása az ufw-nek.
Ha nem nagyon használtál eddig KDE-t, akkor minél kevesebb g-vel kezdődő csomagot rakj fel, inkább keresd a Qt-s megfelelőjét. A g-s programok előtt a g a GTK-t jelöli, többnyire.
Ha terminálból indítom akkro sem csak kihány egy csomó hibaüzenetet.
Ilyenkor célszerűbb lenne azt a kihányt hibaüzenetet idemásolni, ha nem túl rengeteg.
Igaz ott van a Látóasszonyok topikja is.....
-
-
válasz
CPT.Pirk #70714 üzenetére
Köszi, lecsekkoltam, szerencsére a desktop változat később jön, mint a mobil. Azért fene tudja milyen áron lesz, a 3200G meg a 3400G volt árban belőve kb.
As with the previous gen, the 45W mobility parts will be fighting against the Intel Coffee Lake-H series processors while the 15W parts will be battling out against the Comet Lake-U and Ice Lake-U SKUs. The desktop parts will be coming out a little bit later considering the Ryzen 5 3400G and the Ryzen 3 3200G launched recently. forrás
Ha ez így megy , még a végén tényleg újra nyugdíjba megyek, mire lejátszhatom a COD - MOHAA sorozatot.
********************************
Eddig azt hittem KDE-ben már default a Wayland, ahogy Gnome-ban is. Fel kell rakni külön a
plasma-wayland-session
csomagot és loginmanagerben váltani? -
válasz
CPT.Pirk #70711 üzenetére
Köszi, sejtettem, hogy nokedli ehhez ez az APU, bár napi használatra játék nélkül teljesen jó. Egy ideje nem használom, mert valami hw bohóckodik benne, kikapcsol a gép időnként, szóval akkor nem is próbálkozom. Ryzen 3300G-t néztem pár hónapja, azok mennyire használhatók játékra?
A COD meg MOHAA sorozatot kéne már előhúzni újra, azt gondolom bírja. Amúgy honnann lehet azt megtudni, hogy egy VGA milyen játékot visz még optimálisan? Régen valami gépigény.hu oldalon nézegettem, de annyira nem mindig volt elég tájékoztató az oldal.
-
válasz
moleculez #70708 üzenetére
A gyerek megint csak Mac-en fog regényt írni!
Amúgy mire váltanál? A Mint-nek egy ideje nincs KDE kiadása, másrészt a KDE sem light DE, arra a gépre meg XFCE, Mate az optimális.
Ha nem bírlak lebeszélni, akkor a Manjaro KDE-t próbáld ki szerintem, az többnyire bejön mindenkinek.(#70709) CPT.Pirk
AMD Apu-val is menne már mesa-val egy ilyen szintű játék? A10-5800K
-
válasz
moleculez #70686 üzenetére
Ezzel a kernelvárással kikészítettek totálisan!
Manjaro topikban olvastam nemrég, hogy már tiszta ideg valaki, mert egy hete nem frissült a kernel! Nekem eddig a most kicserélt SSD-n még 5.0.x kernel volt fenn, hiába 5.3.x a default a Mint 19.3-ban, nem váltott át rá, én meg nem erőltettem, régen is elvoltam az LTS kernelekkel. Ha minden jól működik, mi a ragyának újabb kernel? Ha még mindig galád a wifihelyzet, használj inkább egy előző kernelt. Mondjuk, ha az a router ezt csinálja, lehet nem sokat számít, de erre is jó a windows-os megoldás. Ez kivételesen nem sw-es, hanem hw-es megoldás.
-
válasz
z123456789 #70685 üzenetére
Igazán nincs mit! Kíváncsi vagyok melyik fog bejönni, de valahogy tippre legtöbbször a Manjaro lesz a nyertes. Anno a blogom elején szinte elég lett volna csak a két kép a Manjaro KDE-ról és a Mint Cinnamon-ról. Mondhatnak nekem bármit, a színvilága miatt lett népszerű a Manjaro. A Mint viszont szándékoltan színtelen, vajon miért?
A400-as az. Tudom, hogy nem ajánlott, de jó vétel volt, és gyorsan kellett olcsón egy SSD tárolgatni.
Ez a közvélekedés inkább, hogy az A400 jujderossz, volt is vitám emiatt a Milyen SSD-t vegyek topikban, szerintem ugyanolyan ez is, mint más belépő szintű olcsó SSD, egy hasonló szintű Kingstont én is raktam 2 éve egy notebookba és ahogy tudom, remekül érzi magát. Nyúzzad csak ezt az A400-at is, azért van. Bármelyik SSD vezérlője megadhatja magát, de ez legalább olcsó volt.
Pár hete én is az ára miatt vettem WD Blue 3D-t, 6eft-vel volt olcsóbb az 500GB-os, mint a kedvencem, de abból már van egy 250GB 860 EVO. No meg kíváncsi voltam a WD Blue-ra, ez is benne volt. Teljesen jó ez is.
Ráadásul kilőtték az SSD-s Linux blogom utolsó hasznos elemét, nem lehet már noop-ra állítani a schedulert, fél órát ezzel vacakoltam, mivel lusta voltam végigolvasni, hogy az mq-deadline kilőtte.
Ha már scheduler, itt egy hasznos wikirész.
-
válasz
moleculez #70682 üzenetére
Xubuntu 19.10-et raktál fel időközben? Mert szerintem vadkörte azt rakott fel. Így aztán neki van.
bionic-updates nem dobja neked, amire vársz.
(#70680) hódmaci
Húúú, ez a csodavalami kicsit túl sokat ígér ahhoz, hogy fel merjem tenni. Inkább a TLP, ha már valami kéne. Aztán ki tudja.....de fő rendszeredre szerintem ne rakd fel.
Microsoft Windos - ha egy leírásban ilyet látok, az is meg tud lepni!
-
válasz
vadkörte #70678 üzenetére
Kéklufi leliffentette a fátylat, de ja, egyébként mit gondolsz, hogy sikerült volna már néhány dolgot kitalálnom!? Mivel idióta, laikus, galád, kötekedő vagyok és még magyarul sem tudok, hogy máshogy, mint látóként?
Egyébként meg ezer éve mondogatom, hogy egyszerűen vannak hardverek, amik ilyen disztrócsoportokat szeretnek, mások meg el se indulnak rajtuk. Ez főleg akkor nagyon jellemző volt, mikor nagyon laikusként* elkezdtem Linuxozni!
Különben Xubuntu jóval pucérabb, mint a Mint XFCE.
*csakhogy ravaszdi samukoma is örüljön
(#70681) Rimuru
Nem elég ismert ez a nagyszerű topik!
Csak nehogy a másik hasonlóan érdemtelenül hánykolódó is így kerüljön említésre......
-
válasz
leviske #70673 üzenetére
Szerintem ugyanazok, mint nem Linuxon, ha csak nem akarsz magadnak csinálni valami owncloud-ot. Itt inkább az dönti el a preferenciát, hogy melyiknek van kliens programja, de sokan csak böngészőből használják. Van aki a sebessége alapján kedveli/használja ezeket és van aki a tárhely mérete miatt választja ezt vagy azt. szerintem
Dropbox relatíve kis tárhely, de kliense van és multiplatform, de a Mega nekem jobban bejön az 50GB-tal meg a google fiókonkénti 15+2GB se rossz.
De jó is, hogy említed ezeket, NAS-ra is lehet felhőzni, eddig eszembe se jutott, a Syno meg csak itt pislog unatkozva......
-
válasz
moleculez #70670 üzenetére
Na ezt szerencsésen kinyomoztad! Super! Legközelebb már nem a reinstallt választod ilyenkor, hanem azt a pár frissített csomagot kell csak downgrade-elni.
(persze mindjárt ide pattan ravaszdi samukoma és eligazít, hogy nem úgy van ám az, mert lehetne máshogyan is)
Csak jól sejtettük, hogy ugyanúgy elő fog jönnni ez a jelenség, mivel ahogy látod, a motorház alatt egyforma a két próbált disztró. Az új workstation kártya beszerelése után rakhatod is vissza a Cinnamont, bár addigra már megszokja a gyerek is az XFCE-t. Ha egyáltalán volt vele baja.....
-
válasz
samujózsi #70649 üzenetére
Ha például be van kapcsolva a tűzfal által blokkolt packetek logolása, akkor a default 3mp alatt 40-50 sor is belekerülHET a dmesg kimenetébe, ami a tail -20 használatával 20-30 kieső sort jelent.
Igaz, de én konkrétan néztem a kolléga dmesg kimenetét és nem láttam a tűzfal sorait, Te meg úgy általánosságban írkálsz. Ha látom a rengeteg ufw sort, értelemszerűen nem is írom be neki ezt a megoldást. Tudod van olyan is, amikor valaki lát, értelmez, reagál. Nincs kedved kipróbálni egyszer?
(#70653) CPT.Pirk
amit neked elő kellet túrnod(másnak triviális)
Hová vezet ez?
(#70650) peterattila
Sajna ezek az SD kártyák is elég megbízhatatlanok, nem véletlen van felhőbe küldve nálam is minden, persze családi videóknál ez nem mindig megoldható. Azért remélem valahogy visszanyered őket.
-
válasz
peterattila #70641 üzenetére
Mobilon nem próbáltál még androidos megoldásokat, például Easeus Mobisaver a playről? De van jó pár recovery alkalmazás még ezen kívil is.
(#70646) samujózsi
Örülök, ha neked triviális, amit nekem elő kellett keresnem a jegyzetekből, de kezdő topikban ezt a nagyképű szöveget kár nyomnod, nekem nincs évtizedes rendszergizda múltam koma, laikusként így tudok segíteni, hogy előhalászom, kipróbálom, mielőtt beírom. Most is kipróbáltam és semmilyen hasznos infó nem maradt ki, max a te fejedből.
-
válasz
samujózsi #70643 üzenetére
Aham, értem. Szerinted felesleges. Sokszor veszem észre, hogy valamit összehalászok segítség gyanánt és aki addig nem írt, arra már egyből írja, hogy így nem jó, úgy nem jó. Kéklufi legalább írt alternatívát.
Szerintem ebben az esetben jók voltak ezek a parancsok is. Koncentrálhatnál a segítésre vagy el is dugulhatsz éppen.
(#70644) samujózsi
Ha unod magad, ott az offtopik! szeva
-
válasz
peterattila #70638 üzenetére
dmesg | tail -15
Ez is használható ilyenkor, megnézed a dmesg kimenetének a végét és ha a plusz eszköz behelyezése után kiadod ezt a parancsot, megjeleníti az utolsó 15 sort. Néha kicsit várni kell, így ha elsőre nem látsz plusz sorokat, akkor próbáld újra a parancsot.
De találtam jobbat közben, a valós idejű kiiratás!
watch 'dmesg | tail -20'
Itt látható méretűre nyitod a terminalt, a parancsot kiadod, utána bedugod az eszközt és vársz, míg megjelennek az új sorok.
Ez is folyamatosan figeli a változásokat:
watch -n1 "dmesg | tail -n $((LINES-6))"
-
válasz
CPT.Pirk #70620 üzenetére
Az fura, hogy baloldali ablakban 709MB, a jobb oldali conky-szerű valamiben meg 687MB a felhasználás? A 640MB-ot hol látni?
Amúgy elég félelmetes ez a Manjaro.
***********************************************
ezt csak úgy idemásoltam:
Win10 alatt átlag 3-4 óra volt, most Manjaro alatt filmnézéssel 5 óra környéke.
by szucstomlemezműveletek is valamennyivel lassabbak a Linuxok alatt
Egy valami teljesen kizárt, az pedig a fenti megállapítás. Nincs Winx-em, de a két fs-t mindenki ismeri.
-
válasz
moleculez #70615 üzenetére
Ez a driver jó lesz hozzá, ha a nyílt nem lenne OK, amire nagy esély van. fenn is van a Mint tárolóban. Hogy melyik az, passz, de valamelyik csak jó lesz:
Ezek a workstationba szánt kártyák tényleg jók, igaz egyet láttam még eddig a HP 8560w-ben egy Quadro1000-est.
Gondolom valamelyik gyerek csak elkezd CAD-ban valamit, ha már.....
-
válasz
moleculez #70613 üzenetére
Majd lesz még alkalom hibákkal foglalkozni, tekintve azt a csoda nVidia kártyát!
b+, az(ok) a gyerek(ek) lehet, hogy egész komoly írói karrier elé néz(nek), sajnálod tőle(ük) azt a nyamvadt Mek-et!?
Majd így kezdi 70 év múlva az önéletrajzát, hogy 6 évesen kezdtem el írni, de elég nehézkes volt, mert apám sóher volt, féltette tőlünk a nyamvadt Mek-jét, a kukából előhúzott és nekünk szánt hulladékra meg állandóan valami ópenszósz valamit próbált felrakni, de nagyon nem ment neki. Aztán meguntam, elkértem tőle a pendrive-ját és feldobtam gyorsan valamit én.
Áááá....ősök meg a tech....... megtanítanám, de addigra kijárom az általánost, inkább ráhagyom.Amúgy meg tényleg nincs mit, főleg mivel engem kifejezetten szórakoztatnak néha ezek a témák.
-
válasz
moleculez #70610 üzenetére
A Cinna eyecandyje meg annyit nem ér, hogy logot bogarásszak miatta, (meg se kedvem, se időm) kapott egy XFCE-t azt kész.
Amúgy meg mintha említettem volna, hogy gyenge az a gép Cinnamon alá......
Logot nem is mondtam, hogy bogarássz, hanem azt mondtam, hogy rakd fel ide pastebinnel. Az ilyen és más hibák részleteinek megosztása és az esetleges megoldás mikéntje egy ilyen közösségi fórumon akár hasznos is lehet. Fele ennyi segítség nem születhetne itt, ha ilyen antikomm lenne mindenki.
kicsit fapadosabb a skin, így elsőre annyi tűnt fel, gondolom a gépháztető alatt nagyobb diffi van.
Ez a lényeg, fapados, mivel épp az effekteket, kinézetet kell beáldoznia, hogy gyengébb gépeken is jól fusson, de ez csak egy felület, a gépháztető alatt gyakorlatilag ugyanaz van.
Egyébként az XFCE-t is meg lehet ám csinálni egészen eyecandyre.
De előbb várd meg a VGA-t a gépbe.
-
válasz
vadkörte #70608 üzenetére
Nem szívesen mondom, de még ne örülj nagyon előre, elég lutri ezen a ketyerén még a lightos Linux is, de látatlanban is esélyesebb, mint a mostani oprendszerrel.
Értelmes gazdája volt, gondolom azt jelentette nála a lepucolás, hogy nedves ronggyal kívül letörölgette.
Mondjuk a magas CPU hőmérséklet a belső pormennyiségtől is lehet, ha passzív hűtésű ha nem.
-
válasz
vadkörte #70596 üzenetére
HP EliteBook 8470 kicsit jobban bírja*, de ez az Atomos csoda valóban Mint XFCE-t akar max, vagy bármilyen hasonló lightosabbat, de a Mint a könnyű kezelhetősége és problémamentessége miatt javallott. PepperMint vagy MX is lehet, de minek, ha van Mint-ből is XFCE**.
*Nálunk az utazó gépen Mint Cinnamon fut rajta.
**Fura, de sok esetben már a Mate tűnik lightosabbnak, szóval azt is meg lehetne nézni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- TCL LCD és LED TV-k
- Diablo IV
- Samsung Galaxy A36 5G - a középső testvér
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Macrodroid
- Samsung Galaxy Felhasználók OFF topicja
- Mobilinternet
- További aktív témák...
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Tablet felvásárlás!! Apple iPad, iPad Mini, iPad Air, iPad Pro
- AKCIÓ! Apple iPad Pro 13 2024 M4 512GB Cellular tablet garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5500 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB Rampage SHIVA Chieftec 600W
- Üzleti Fujitsu Lifebook u7510 15,6" FHD IPS 2021/08. havi gyártás
- Apple iPhone 15 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest