-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Neil Watts #71900 üzenetére
Ajaj, elég vakmerő vállalkozás ez szerintem.
De hogy pont én fogok csuklani? Úgy érzed, annyira kapacitállak, hogy tutira ki kell próbálnod ezt a csodaklónt?
De amúgy kíváncsi vagyok, az is elég Inteles gép, mint a HP8570p, meglátjuk, hogy muzsikál rajta a Manjaro. Gondolom nem UEFI/GPT párossal telepíted, így az eleje jobb lesz, már ami a particionálást illeti.
-
válasz
Neil Watts #71897 üzenetére
Erre mondom, hogy nalam kb. mindenki nagyobb Arch es Manjaro szakerto itt, de azert erdekelnenek a hibak... majd visszaolvasok.
Nagyon szórtak a hibák, elég hardverfüggő Manjaronál, milyen bugok vannak.
Nekem Manjaro KDE-n általános az iwlwifi felismerésének problémája, minden OK vele, csak első alkalommal negyedóra, mire feláll a kapcsolat, utána is 1-2 perc a wifi kapcsolat, ez rohadt zavaró ám.
Ha van fenn Debian/Ubuntu alapú disztród is, akkor tuti kernel panic, most már nálam alapból az lett, pedig nem volt Ubuntu vonalon GRUB frissítés!
Manjaro KDE alatt néhány napja lehetetlen volt a tapipad beállítása, hiába állítom be és mentem el, a Rendszerbeállítások bezárása után ugyanúgy visszaáll minden.
A tálcára lemenő programok esetén nincs ikon a tálcán, amivel megnyitom az adott programot, ha meg van is, akkor sem nyílik egykattintással fel az adott app.
(csak percekre szoktam átbootolni Manjarora, így nem sok bugot találtam még)
-
válasz
Neil Watts #71895 üzenetére
Az kétségtelen, hogy Ubuntunál a Gnome verzió nagyon le van csupaszítva, ha erre gondoltál, mennyivel jobb a Manjaro, így már értem....vagyis nem tudom, mert 15+ évvel nem tök mindegy? Amiket említesz, a nulladik napos Linuxosoknak lényeges. Neked van egy stabil alapod egy alap DE-vel és azt csinálsz belőle, amit akarsz. Nem? De.
Láttam az offtopikot, nem írtad ott sem, milyen felülettel varázsolt el a csodaklón.
Egyszóval Te inkább a DE-ről írtad, amit írtál én meg az alapokról írtam.....
Amúgy Manjaro nekem is bejönne, ha bármelyik gépemen lenne kedve működni és nem produkálná állandóan egy garagedistro amatőr hibáit.
-
válasz
Neil Watts #71890 üzenetére
15+ eve foglalkozom informatikaval, ennyire patent rendszerrel viszont meg eletemben nem talalkoztam.
Örülök, hogy így tapasztalod az elején.....az a 15+ év azért hasznos lehet még. Ezt az Ubuntu-s dolgot nem értem, mivel nincs külön desktop alap, egy alapja van a szerver és desktop disztróknak. Utóbbinál akadnak javítani valók, ez nyilvánvaló.
-
válasz
Neil Watts #71888 üzenetére
Dehogyis, nem veszem magamra csak egyszerűen bosszant, mert ez annyira alapfeladat egy ilyen automatikus particionálásnál......eszembe nem jutott volna ellenőrizni ezeket. Nem is tettem már jó ideje, igaz swap particiót se csinálok régóta.
Szóval kifejezetten jó, hogy leírtad!
(halkan mondom, remélem más gondod nem lesz ezzel a klóncsodával, tényleg klassz disztró, de szerintem a túlvállalás tipikus példája, szinte csak az Ubuntunak van ennyi hivatalos verziója és ott picit nagyobb a csapat)
-
válasz
Neil Watts #71885 üzenetére
Szia!
Kösz, hogy leírtad ezeket, úgy látom vissza kell vonnom, amit írtam, maradjunk annyiban, hogy normál esetben tökéletesnek kéne lennie a particionálásnak.
Manjaro, UEFI, GPT - lassan tényleg eljön az ideje, hogy ha ezek együtt szerepelnek, akkor inkább ne írjak semmit.
Egyébként a Manjaro nem csinál alapból swap fájlt? Azt hittem, modern disztróknál ez már megvan. Azért kíváncsi lennék nagyon, mi az oka, hogy egy telepítő nem képes 2020-ban egy alignálást normálisan megcsinálni.
-
válasz
Neil Watts #71872 üzenetére
Szia!
Manjaroval nem voltak sosem TRIM gondok, a mostani kemenetek is megfelelőek. Egyébként az Archklónok valóban default a discard opciót részesítik előnyben, semmi gond nincs ezzel sem, max nagy fájlokkal való gyakori műveleteknél nem javallott, így értelemszerűen az NVME tipusoknál sem. Fstrim ütemezett is tökéletes, de bármilyen meglepő is, az online és az ötemezett is teljesen jól megfér egymás mellett.
Egyszóval ha csak felrakod a Manjaro-t, már rendben van az SSD-k kezelése.
Alignálással sincs gond jó ideje, max legacyban telepítéskor hibásnak jelzi a kiterjesztett particiót.
Az fstab-ban a rendszer alkalmazott discard opciokat, mind a HDD-k mind az SSD-k eseteben
HDD esetén kicsit érdekes, de lényegtelen, úgysem hajtja végre semmi ezt a parancsot merevlemezeknél.
Ha valaki discard-ot alkalmazna, a /boot esetén ne legyen, ennyire érdemes odafigyelni.
És igazán nincs mit! Hasznos látni, melyik disztró hogyan kezeli a TRIM-et.
-
válasz
Neil Watts #71836 üzenetére
Super, teljesen jó így a timer!
Align is OK.
A WD Blue 3D SSD-kkel abszolút semmit nem kell csinálnod, csak használni, a Samsung 830 EVO-val sem, ha eddig jól működött a firmware-rel, akkor az már ezután is működni fog.WD Blue nekem is van meg két Samsung EVO is (850, 860), de ezeket a mai disztrókon csak használni kell. Kivéve Fedorán persze.
(#71839) csixy
A telepítéskor ne veszítsd el a kedved , addig kell gyűrni amíg jól össze nem jön. Sokszor elszáll a telepítő , de ha sikerül, akkor már majdnem egy arch.
Na ez jól kezdődik!
Akkor szállításkor az SD be lesz nyomva , használat közben meg ki, s csak ha kell , akkor be. Akkor az archos swapfile paramétert is sw-re átírom. Úgyis megy az fstrim. Köszönöm!
Tökéletes!
Igazán nincs mit! Kicsit kihasználom ám a helyzetet, hogy kérdeztek sokat, mert ilyenkor sok dolgot fel kell elevenítenem és bizony nagyon nem árt most már.
-
Megy itt mindkét rendszeren az azonnali TRIM, azért nem láttál semmit az előbbi manualis TRIM futtatása után.
Érdekes a két swap eléggé:
/swapfile none swap defaults,discard 0 0
/swapfile none swap sw 0 0
Utóbbi az általános, swapfile-nak semmilyen mount paraméter nem kell.
Neked viszont a "BIOS"-t kellene frissítened, emiatt megérné akár USB-n bedugni egy adattárolót és feltelepíteni rá egy win10-est átmenetileg
Nincs az az isten!
Chakra egész jól ment előző SSD-n és desktopon is, Manjaro szivat csak. Meglátom milyen ez a Reborn OS.
(#71834) vadkörte
Ugye?
(#71835) májkimiki
A start és stop parancsokkal elindítjuk vagy leállítjuk az adott systemd service-t.
Igazad van! Köszi, elég rég foglalkoztam már services dolgaival.
(#71838) csixy
Nem tudod kiszedni a gépből? Végül is ha kell, hogy benne legyen, akkor kicsit rövidebb lesz az élete, annyira azért nem vészes.....
-
válasz
vadkörte #71827 üzenetére
Egyszerűen szórakozik a gépemmel!
Kapásból reboot után kernel panic-ot don, csak fallback-ból tudom indítani vagy a megszokott manuális javítás lenne még.....
Ha átbootolok Mint-ről, alig akar wifit észlelni és nem hajlandó a tapipad beállítást elmenteni! Ezt minap 5 perc alatt csinálta, míg átbootoltam valamit megnézni egy kérdés miatt. Szerinted mit csinálna az idegrendszeremmel egy egész nap után?
Azért bosszantó, mert emellett olvasom, hogy akik használják, jórészt gondmentesen teszik.
-
válasz
Neil Watts #71829 üzenetére
Bocs, ez rossz szokások, hogy még beleírok a hsz-be, míg lehet, így online olvasva elég zavaró lehet.
Érdekes, hogy a 32 verziótól lesz default az fstrim, de gyanítom az NVME SSD-k miatt nem voltak biztosak benne, hogyan is lenne optimális.....
Elméletileg úgy emlékszem, hogy az enable után volt külön egy start parancs is, de ha ezzel megnézed bekapcs után, úgyis látjuk, mi a helyzet:
sudo systemctl status fstrim.timer
-
Ha fstrim időzítőt állítanék be, akkor az mindegyik elérhető SSD-t trimmelné, még a windowsosokat is ugye? Az nem lenne jobb?
Egyszerűbb lenne valóban. Nincs a vezérlőnek kedve Windows-zal foglalkozni, particiókat sem lát, csak trimmelhető területet, így azon végigtrimmel, ha eljő az ideje.
A DRAT/ZRAT kiírás elméletileg nem minden SSD-nél van jelen, de ha jól rémlik inkább csak tájékoztató jellegű, a zéró jelenti, hogy nullával tért vissza olvasás után, a másik meg azt jelenti, hogy a TRIM előtti állapotba tért vissza az olvasás alapján. Nagyon régen valahol irkáltam erről, mivel akkor eléggé utána olvasgattam, egyelőre ezzel ne foglalkozz, csak informális kiírás.
Milyen SSD ez pontosan?
Ez a blog jó régi már, berakhatnád ide a FSTAB kimenetét.
**************************************************************
SD kártyát a lehető legritkábban trimmeld, kipusztul tőle, nem SSD. Ha a többi meghajtót nem írja ki, az azt is jelenti, hogy ott nem volt feladata, ilyenkor nekem is visszadobja a promtot üresen.
core2
Majd elfelejtettem, hogy az alábbi sorokból vagy az
auto
vagy anoauto
paramétert ki kéne venned.UUID=e10ca82f-302c-4063-91d7-6fb16e3ad4ea /mnt/e10ca82f-302c-4063-91d7-6fb16e3ad4ea auto nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show 0 0
UUID=0a20e9a8-f876-40eb-88ad-24c17a0e1aef /mnt/0a20e9a8-f876-40eb-88ad-24c17a0e1aef auto nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show 0 0
UUID=78254e28-4f38-490a-ad5b-c2d1e87706c3 /mnt/78254e28-4f38-490a-ad5b-c2d1e87706c3 auto nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show 0 0
UUID=bb4fd23d-7a2e-4729-a327-4b443935324a /mnt/bb4fd23d-7a2e-4729-a327-4b443935324a auto nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show 0 0 -
válasz
Neil Watts #71823 üzenetére
Aham, itt semmilyen TRIM nem futott eddig, szóval célszerű lenne 2 hetente, havonta lefuttatni a manual TRIM-et, mert a garbage collector működik ugyan hasonló céllal, mint a TRIM, de azért jót tenne az SSD-knek. az a közel 804.8 GiB trimmeletlen hely már nem kicsi!
Nem értem a Fedora miért nem alkalmaz default semmilyen TRIM-et.
-
válasz
Neil Watts #71823 üzenetére
journalctl | grep fstrim
Ha csinálsz egy gyors manual TRIM-et, annak is rakd be a kimenetét léci:
sudo fstrim -av
Még inkább érdekesek a fenti parancsok, mivel az első parancs kimenete alapján támogatott a TRIM, de ez ilyenkor ugye nem annyira egyértelmű mégsem.Látom már!
Célszerű lenne vagy a discard opciót beraknod FSTAB-ba vagy az fstrim-et ütemezni mondjuk heti rendszerességre. De ha elég szabad helyed van, akkor az is bőven elegendő ha pár hetente lefuttatod a manual TRIM parancsot, pár napja olvastam, hogy a relatív nagy overprovisioning mellett akár szükségtelenné válhat a TRIM. Gondolom emiatt van az, hogy a gyártó 7-28% overprovisioning-et javasol, a consumer SSD-nél 7%-ot alkalmaznak gyárilag, a professional meghajtóknál viszont 28%-ot. (már amelyik alkalmazza mindkettőt)
-
válasz
Neil Watts #71821 üzenetére
Szia!
Vagy én nem látok jól vagy a Fedora ilyen különleges, de én nem látom sem az online sem az időzített TRIM nyomait.
ezzel a paranccsal is nézd meg léci és jöhet a kimenet:
sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"
journalctl | grep fstrim
Ha csinálsz egy gyors manual TRIM-et, annak is rakd be a kimenetét léci:
sudo fstrim -av
(amíg nem végez, nem reagál semmit a terminal, várd meg nyugodtan a kimenetet, nálam fél perc volt, de itt hétfőn volt fstrim)
-
TRIM ellenőrzése, Ubuntu alapnál az fstrim időzített trim-et csekkold, a Reborn OS-nél elképzelhető, hogy online TRIM van beállítva, nézd meg a
cat /etc/fstab
parancs kimenetét.Archklónoknál,
discard,noatime
paraméterek vannak.Hogyan tudom ellenőrizni, hogy az SSD-n van-e olyan tartalék hely, hogy nehogy elfogyjon és a rendszer megpurcanjon
Szerintem a szemeddel.
Látható, hogy 120GB-os meghajtóról van szó, így tudjuk, hogy a gyárilag lefoglalt overprovisioning az 8GB, ehhez hozzáadódik az EXT4 fájlrendszer által lefoglalt 2,5% és ott vannak még a particiókon a fel nem használt helyek. Ezeket az SSD vezérlője mind-mind használni fogja. Nem számít, hogy particionált hely vagy partició nélküli.
-
válasz
st3v3np3t3r #71811 üzenetére
Épp pár napja volt téma és a tárolóban van is friss verzió.
De ehhez nem kell a Chromecast ezek szerint?
-
válasz
st3v3np3t3r #71806 üzenetére
Biztosan működni fog valami, az Intel Widi-re is van megoldás, bár én anno nem foglalkoztam vele, épp akciós volt a Chromecast, így az egyszerűbb Netflixhez meg egyszerű átvitelre is. A Sharp TV-n is van számtalan átviteli technológia, miniDLNA meg hasonlók, ezekhez is van Linuxos megoldás. Mi volt az az App, ami eddig működött? Ha tudnám, könnyebb lenne alternatívát találni.
-
válasz
#63718632 #71802 üzenetére
Nálam mindenki Archklónerebb. Szeretnék én is minimál tájékozottságot magamra erőltetni, de nem szeretnek a klónok, ill a gépeimet nem szeretik, ezért is van az, hogy KDE-t is csak úgy tudtam használni, ha felügyeskedtem Cinnamon mellé a plasma-t. Lehet megpróbálom őjra erre az SSD-re is, Manjaro témával KDE programok nélkül nagyon tuti volt. Hozzáértők szerint nem lehet Mint-re felrakni KDE-t, lehet nálam a hozzáértés hiánya segített.
(#71803) st3v3np3t3r
Szerintem kicsit részletezhetnéd a kérdést, mert így senki nem tudja, mire gondolsz.
Chromecast-ot miért dugnád egyébként a notebookba? Azt a vevőegységbe kell csatlakoztatni, legalábbis nálam a TV-n fityeg. -
Huha, köszönöm a sok Archklóner kolléga gyorstalpalóját, valóban buta Debian/Ubuntu vonalasként azt hittem csak úgy leírom, hogy community, akkor az a nem hivtalos tárolókra értendő! Kezd tisztulni a kép.
(#71779) Slownz
Aham, valami nagyon új VGA, így már érthetőbb a helyzet, ilyenekkel szokott gond lenni, mondjuk most jött Manjarora is friss mesa, de lehet egy következő kernel/mesa frissítés lesz ott is a megoldás. Nem valószinű, hogy más DE megoldja a gondjaidat, de Wayland-mentes DE-t azért kipróbálhatsz, de Gnome-ban is átválthatsz reloginnal X-re. (ez is csak egyszerű gondolkodású Mint-es ötlet)
-
válasz
#63718632 #71775 üzenetére
Arch User én emiatt gondoltam, hogy maguk az userek által alkotott csoport az megfelel a community definíciónak. De legyen, ezek szerint ez csak szemantikai vita lenne részemről, belátom, hogy az Archklónoknál még a közösség sem azt jelenti, hogy userek csoportja.
Feladom.
(kell nekem belevauznom olyanba, amihez nem is értek)
A pacman nem is kezeli az AUR-os csomagokat, ehhez valamelyik AUR Helper-t kell telepítened. (Trizen/Yay/....... stb.)
Ezt tudom, de szerintem minden user azzal kezdi, hogy felrak valami AUR-helpert, nem?
-
válasz
Slownz #71771 üzenetére
Sajnos nem jött be a tipp, mert az Atom, az a Community-ben van fent és nem az AUR-ban
A lényeg inkább az, hogy ezek máshová települnek, nem az, honnan jönnek. Community az nem a hivatalos tároló, azt hittem ezt nevezik AUR-nak.
Akkor marad az utóbbi napok általánossága, valami van a Manjaronál, ez a pár nappal ezelőtti 1GB frissítés is erre utal, valami bug lehet az általad tapasztalt jelenség is, majd javítják. Erre várok én is a GRUB frissítés utáni kernel panic buggal kapcsolatban, még csak 2017 óta van meg.
(#71768) Pano
Ezekre a kis panel ikonokra jobbgombbal rákattintva mit ír ki? Ha ugyanaz a kettő, akkor töröld az egyiket, de lehet csomagban van egyik, másik meg külön, vagy ez is valami bug.
-
válasz
Slownz #71760 üzenetére
Ezekben az a közös, hogy közösségi tárolókból (AUR) kell telepíteni őket és külön helyre is települnek, nem oda, ahová a saját tárolóban lévő csomagok. Valami okból az ablakkezelő nem képes az ide települt programok helyes megjelenítésére. Ezt csak úgy tippre mondom, konkrét ötletem nincs, hogy mi a fene történik velük.
-
Szeva! Szervernél aztán sokat számít, hogy Ubuntu vagy Debian, ha egyszer működik.
Debian felment szépen (annak a bootolásakor volt GRUB prompt)
Ubuntunál default, hogy ha csak egyetlen rendszer van, akkor nincs GRUB promt, mert ugye mi a fenének? Ha akarsz, beállíthatod, hogy legyen, még azt is, mennyi sec legyen.
Ez a hálózati dolog inkább a kérdés, de ehhez nem értek.
Most Comprehensive List of Linux Monitoring Tools For SysAdmin
2. Linux Network Monitoring Tools fejezetValamelyik tuti segít innen.
-
válasz
szucstom #71732 üzenetére
Már harmadnapos? Ahhoz képest jó bírod. Pár éve január elsején hajnalban szívattam magam hasonlóval, mikor nekiültem Arch Linuxot telepíteni.
Végül sikerült anno nekem is és most neked is.
(#71733) Slownz
Szerintem Manjarosoknak se sok tippje van, mi lehet ez a gubanc nálad, gyakorlatilag szinte csak Manjarosok írkáltak ide ma délután, ebből gondolom. Cyrin és én vagyok kivétel csak.
-
válasz
szucstom #71730 üzenetére
No ezt viszont valóban okosan csináltad, meghálálja a géped a fs cserét.
Ja, ezek az NTFS alatt adott szóközök, de lehet, hogy ékezetek elég furán néznek ki Linux alatt. Ez önmagában nem okozott volna gondot.
Azért láttam már ennél egyszerábben lefolyó FSTAB szerkesztést is.
(#71729) Cyrin
Lehet élni FSTAB automount nélkül, de minek!?
Mondjuk én is lusta voltam még megcsinálni és ha elfelejtem a manual mount-ot, vissza is pofázik rendesen a Qbittorrent.
-
válasz
szucstom #71727 üzenetére
Super! És tényleg nincs mit,
kicsit
javítasz az éberségemen ilyenkor.(a kicsit az erős volt)
860 EVO-ra emlékeztem én is régről, mivel nekem is az van, de akkor nem NVME protokollos mégsem.
Amúgy a /tmp-t is ki lehetne venni, de nem sok vizet zavar.
Most már ments és rebootolj egyet! EXT4 mégis, nem NTFS?
tmpfs
A tmpfs egy ideiglenes fájlrendszer, mely a memóriában és/vagy a cserehelyen található, attól függően, hogy mennyire töltjük meg. Ha könyvtárakat csatolunk tmpfs fájlrendszerként, azzal jelentősen meggyorsul tartalmuk és állományaik elérési ideje; illetve ez biztossá teszi, hogy tartalmuk újraindításkor kiürüljön.
A tmpfs-ként használt könyvtárak között van például a /tmp, /var/lock és /var/run. NE HASZNÁLJUK a /var/tmp esetében, mert ebben a könyvtárban olyan ideiglenes állományok foglalnak helyet, melyeknek két újraindítás közt is meg kell őrződniük. Az Arch tmpfs-t használ a /run könyvtárhoz, ahol a /var/run és a /var/lock csak symlinks-ként létezik a kompatibilitás kedvéért. A systemd alapértelmezett működése szerint a /tmp-hez is használatos, ebben az esetben nem igényel külön bejegyzést az /etc/fstab-ban, csak ha különösebb beállításokat igénylünk.
archwikiből
-
válasz
szucstom #71722 üzenetére
Ez szinte a csodával határos.....de még mindig nem 100%-os!
UUID=5966e029-edbb-437a-81ce-ce78f68d792f /run/media/z0d14c/mindenes ext4 defaults,noatime
Látod mi hiányzik ebből még?
Amúgy közben gyanús lett nekem ez az SSD, mert ha 860 EVO, akkor nem lehet NVME.
(#71720) -ban ez az UUID nem is szerepel.
-
válasz
szucstom #71717 üzenetére
Nem annyira, de jóval nagyobb rendszerterhelést okoz Linuxon NTFS-t használni!
Most dobom el az agyam, megint más lett az UUID?
Figyelj, nem lenne ezt jobb holnap abszolválni?
Nem ilyen másnapos időszakra ütemezett dolog ez úgy látom.
Ebből a berakott listából mi nem tudjuk kitalálni, melyik az, amelyiket csatolni szeretnéd.
-
válasz
szucstom #71711 üzenetére
Semmi gond nincs ebből, főleg nekünk, mint láthatod. Kicsit gyakorlod a rendszervisszaállítást, az úgysem árt.
nvme0n1p1
Ez most honnan került elő? NVME SSD-s van? A /dev-ben csatolva? Annyi már bizonyos, hogy NVME esetén a discard opció tiltott! Azt vedd ki onnan.
Honnan ollóztad ezt az elérési utat?
-
válasz
szucstom #71706 üzenetére
Elmentjük a nano-t és berakjuk ide a kutyult FSTAB-ot! Nem zárjuk be még a nano-t.
Szerinted ezt viccből írtam?
Nem véletlenül írtam már az elején! A root sorába bemásoltad a MINTA sor számsorát.
Manjaros kollégák itt vannak szerencsére, én csak apt rendszeren tudnám ezt konzolosan megoldani.
Amúgy szerintem live-ból bootolva is lehet szerkeszteni a FSTAB-ot, ha megtalálod. Nagy vész nincs
-
válasz
szucstom #71703 üzenetére
Az a baj, hogy most az én MINTA soromat bemásoltad a / sorodba!
Tuti nem lesz így induló rendszered.
Még mindig kéne az elérési út! Nem a partició megnevezése.
Most viszont már tényleg rakd be ide ennek a kimenetét:
sudo blkid -o list
(#71704) májkimiki
EZ nem lesz jó elérési útnak, ha annak írtad.
partició megnevezése:
/dev/sda2 ext4 Torr (not mounted) d7f01ad8-1f79-4fc8-a565-4ec179ad9dfd
ennek az elérési útja meg ez:
/media/ubyegon/Torr
Cinnamonon fájlkezelőben néztem, de KDE-n nem működött a dolog, hiába akartam puskázni.
-
válasz
szucstom #71700 üzenetére
Ez már jobb lesz talán, ezt másold be szépen és jöhet a FSTAB kimenet.
UUID=9389d1f1-4987-4175-9471-34b03c93fac8 /
UUID=9389d1f1-46667-4175-9471-34b03c93fac8 /ez az enyém volt és raktam is bele egy szándékos logikai hibát:
UUID=9389d1f1-46667-4175-9471-34b03c93fac8
Gondolom itt neked is feltűnik így, mi nem OK.
(#71704) májkimiki
Ez de katonás kimenet! Tetszik.
Abban segíts már léci, hogyan tudja szucstom kolléga megnézni a pontos elérési utat a csatolandó SSD-hez.
-
válasz
szucstom #71695 üzenetére
UUID=9389d1f1-46667-4175-9471-34b03c93fac8 /dev/sda4 ext4 defaults,noatime,discard 0 0
Szerintem a partició megnevezése nem lesz jó, keresd meg az elérési útját az SSD-nek, a kettő nem ugyanaz!
Az UUID szám is gyanús, beraknád a
sudo blkid -f
kimenetet is?
(halkan mondom, itt nem tévedhetsz sokat, ha reboot után működő rendszert akarsz látni)Fogalmam sincs most, hogyan nézed meg Manjaron az elérési utat, valaki írja már be ide léci.
(#71697) vadkörte
Bölcs döntés! szucstom kolléga tuti kipróbálná, mi történik, ha kilövi!
-
válasz
vadkörte #71690 üzenetére
Nem tudom, lehet, hogy UEFI-nél rakja be? Amúgy szerintem értelmetlen, mivel alapból a /-en belül van, így csoda lenne, ha nem lenne automatikusan felcsatolva.
Az imént bootolt Manjaro FSTAB-ban 100%, hogy nem volt benne ilyen sor, ez legacy, nem UEFI.
(#71689) májkimiki
Az online(azonnali)
discard
TRIM és az ütemezett fstrim teljesen jól elvan egymás mellett. A discard paramétert akkor nem célszerű használni, ha nagy fájlokkal zajló I/O műveletek történnek, mert abba belekvarhat és lassulást okoz időlegesen. Emiatt tiltják az NVME SSD-nél is, mert alapból ez a nagy fájlokkal és gyors másolással operál.A
noatime
opció azért jó, mert minden fájlművelethez így nem fűz naplóbejegyzést, ami által gyorsul az I/O művelet. -
válasz
szucstom #71686 üzenetére
https://logout.hu/tema/ubuntu_linux_2/hsz_22696-22696.html#msg22696
Anno így nézett ki az FSTAB szerkesztése.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Magyar)
Ez meg azért, hogy értsd is, mi miért van.
No akkor......
sudo nano /etc/fstab
parancs az első lépésUUID=9389d1f1-46667-4175-9471-34b03c93fac8 (CODE)/ elérési/út (/CODE) ext4 defaults,noatime,discard 0 1
Így fog kinézni a beszerkesztendő sorod.
2. lépés, megállapítjik az UUID számot:
sudo lsblk -f
kimenetből kimásoljuk a megfelelőt és beillesztjük a MINTA sorba
(ha szükséges, használhatod asudo fdisk -l
parancsot is)3. lépés, beírod a / helyére az elérési utat
Mivel ez tároló meghajtó, kivesszük a
discard
opciót és az utána lévő számok 0 0 lesznek. Az archwiki linkból megtudhatod, miért nem0 1
A kész sort bemásoljuk a nano-ba ügyesen. A / sora után Enter és utána legyen ez a sor.
Elmentjük a nano-t és berakjuk ide a kutyult FSTAB-ot! Nem zárjuk be még a nano-t.
-
-
válasz
vadkörte #71677 üzenetére
Akkor az én gépeimet utálja a Manjaro meg a KDE is. Most, hogy mondod tényleg 1gigás frissítés volt, mikor átbootoltam.
(#71678) szucstom
Kevesebb meló.....azért megcsinálhatta volna az automountot is, ha már......
Ha nem használtad még a Nano-t, melóhelyen ismerkedj meg vele. Az kell majd az FSTAB szerkesztéshez.
(#71680) májkimiki
Nem az ő hibájuk, miért idiótáskodik a Manjaro ezekkel az értelmetlen nevekkel meg számokkal? Aki nincs nagyon képben a rollinggal, azt hiheti, jött egy újabb kiadás.
-
válasz
vadkörte #71675 üzenetére
Ja, az FSTAB magyarba is megvan, de az angol jóval bővebb, ha jól emlékszem és sok tipp meg magyarázat is van benne. CLI-s megoldás amiatt jobb valóban, mert univerzális, a GUI-s meg akár azonos DE-n belül is változik, épp az FSTAB-os leírásom nem ér emiatt semmik, mivel gksu-val már nem lehet GUI-s szövegszerkesztőt indítani.
Én imént megint benéztem a csak fallback módban indítható Manjaro KDE-be, hogy ott hogyan lehetne szerkeszteni az FSTAB-ot, épp a fájlkezelő nem akart működni, se a /-t sem a /home-ot nem tallózta be, valami érthetetlen hibát írt ki.
A napokban mindenféle hibákat olvasok Manjaronál, gondolom megint frissítés, olyankor mindig van valami. nálam csak a szokásos kernel panic.
-
válasz
szucstom #71667 üzenetére
Aham, ez mindjárt más, tökéletesen működik a rendszer, ha nem fér hozzá valami egy adott meghajtórészhez, akkor oda nem is fog tudni írni.
Majd mutass egy cat /etc/fstab kimenetet, annyira nem lesz bonyolult ez az automount sem. Remélem terminalos szövegszerkesztést már ismered, mert GUI-s módszereket már nem nézegetem, mivel minden disztrón más program van, a nano meg mindenütt ott van.
(#71670) vadkörte
Sajna copni fogsz ezután is, mert erősen hiányos a magyar nyelvű wiki.
-
válasz
szucstom #71665 üzenetére
Aham, már emlékszem, ill jól emlékeztem a Samura, de erről már amúgy ejtettünk is talán pár szót, legfeljebb nem Manjaroval.
nem éri el, csak, ha manuálisan odavezénylem a letöltési ablakban.
Ez így nekem értelmetlen, ha nincs manuálisan sem csatolva, akkor nincs csatolva, amiről itt írsz az az elérési út megfelelő beállítása mind böngészőben, mind letöltésvezérlő kliensben. Hiába fogod felcsatolni manuálisan vagy az FSTAB-ba beírva, ugyanúgy a default elérési utak lesznek az említett helyeken.
Ráadásul ez még csak nem is Linux sajátosság, más oprendszernél is ez van.
Mivel gyárilag csak 6GB/12GB(256/512) van elkülönítve, minimálisan 5%-ot el kell különítened az overprovisioning miatt, ezt gondolom tudod.
-
# journalctl # systemd - leállás vizsgálata
Ha folyamatában szeretnéd látni mi okozhat gubancot, érdemes nyitva tartani egy terminalt és futtatni benne
journalctl -f
parancsot.Ha megáll a rendszer, akkor systemd - leállás vizsgálat
akár időalapú keresést is végezhetsz:
-
Nem fura ez, mivel a Mint talán a legtöbb hardverrel jól működik együtt, de mint minden disztró ez is hardverfüggő. No meg a kolléga javaslata alapján lehet, hogy DE probléma lesz, remélem legalábbis.
Az én hardvereim a KDE-vel nincsenek kibékülve, de évek óta, pedig amúgy mostanában bejönne, a Cinnamon+plasma kísérlet eredménye például tök jó lett, sajna az az SSD most tartalékba lett helyezve.
-
válasz
#92691712 #71654 üzenetére
Na végre valami jó hír is mára!
Örülök neki, hogy sikerült, látod, mondtam én, hogy ne add fel olyan könnyen! Eleinte kicsit lehetetlennek tűnik, ha valami nem akar jól működni, de csak megéri vele foglalkozni. Ha beleérzel kicsit, már a problémamegoldás is jobban fog menni, mert tudod, hogy megéri foglalkozni vele. Egyébként meg Mint-tel tényleg nem nagyon kell foglalkozni, csak használni.
-
válasz
#92691712 #71639 üzenetére
Bocsi, lehet Főmenü a neve, de az előbbi kép bal oldalán ezt látod. Bal alsó sarokban a csillagra katt(neked nem az van ott) és a felugró menübe már írhatsz is, pár karaktert beírsz, már láthatóak a programok(#71636), utána egérrel a megfelelőre katt és kész. Ha jobb gombbal kattintasz a Gnomecast sorra, akkor vannak ikon elheyezési lehetőségeid. Nézd meg, próbálgasd.
Úgy látom a Windows gomb is a Főmenüt hozza elő.
-
válasz
#92691712 #71637 üzenetére
Ugyanoda tallózza a filmet, ahol a +-os hozzáadás sor van, ha eléri a 100%-ot, katt a play gombra és indul a film a TV-n.
A már így látható + jellel meg adsz hozzá amennyit akarsz, arra kell figyelni, hogy a temp-be dolgozik a / root-ban, így hamar megtelik. Nálam legalábbis relatív kevés hely van a root-nak, mert máshová mennek a letöltött fáljok.
-
válasz
#92691712 #71635 üzenetére
Nem buta kérdés, mivel nem tudod.
Menübe írom be, keresőbe pontosabban, a fájlt meg a képen látható + jeles sorra kattanva tallózom be.
Amúgy megnyitás után hiába kattanok a play gombra, csak akkor indul a lejátszás, ha 100%-ig elment a beolvasás.
(#71632) Brambka
Felesleges mást felraknod, a Linux Mint Cinnamon-nál nem találsz kezelhetőbbet kezdőknek.
-
válasz
CPT.Pirk #71629 üzenetére
Mkvmerge, ilyen van a desktopon, bár nekem mindig külön van az srt, gondolom nem eredeti nyelven nézem, amitt is. A kollégának viszont lehet hasznos lesz az infó! Alapból mindent meg lehet oldani Linuxon, csak ha nem a legegyszerűbb, legelterjedtebb módszer kell, akkor tenni kell bele kis energiát. Szerintem SMplayerrel is meg lehet oldani a dolgot, ha már a VLC-vel gondok vannak felirat terén.
-
válasz
#92691712 #71627 üzenetére
mkv-ban van benne a felirat? Nem külön .srt? OK már értem, találtam ilyet, bele van csomagolva dán/angol mkv-be és ezt valóban nem játssza le csak ha van mellette srt. Legalábbis én nem sok opciót találok a Gnomecast beállításokhoz.
Viszont SMplayerrel is tehetnél egy próbál a lenti kiegészítővel lehet, hogy menni fog. Nincs most Chrome a gépen, most pont nem is tudok nagyon tesztelni ilyesmit.
Lehet nem támogatja a subtitlest, most látom egy blogban.
-
válasz
#92691712 #71625 üzenetére
Kíváncsi vagyok, mi lesz nálad a gond, mert a tegnap felrakott Gnomecastba betallóztam egy sorozatrészt, a mappában ott volt a pontosan névazonos .srt és simán elkezdi lejátszani felirattal együtt. CC3 van a TV-re lógatva.
Notebookról még csak egyszer streameltem Chrome alól a tegnap említett kiegészítővel.
A helyedben elkezdeném nézegetni azt a feliratot, mert ha ugyanezen rendszeren másoknak működik a dolog.....
Ha nem automatikusan húzza be a feliratot, betallózni sem lehet?
-
válasz
Sweet Lou 6 #71619 üzenetére
Valóban, most, hogy mondod, valahol találkoztam is ezzel, csak nem foglalkoztam vele, mivel nincs mpv konfigom se, gondoltam ezzel Te sem érsz majd sokat. Amúgy logikus, hiszen mpv frontend.
Tanulunk ebből is.
-
válasz
Sweet Lou 6 #71616 üzenetére
Super!
Igazán nincs mit, épp a Celluloidnál éreztem elég neccesnek a beállítási opciókat. Akkor legalább ezt is tudjuk, hogy használ vaapi-t, az oldalán nem nagyon derült ki.
-
válasz
anorche1 #71615 üzenetére
Rengeteg opció van, ahogy rákerestem manjaro no wake up after suspend szavakra. Kernel verziótól kezdve a kompozitorig bármi lehet és még ott a TLP a kscreensaver meg még nagynéném térgyekalácsa is bezavarhat.
A helyedben terminalban hagynám futni a
journalctl -f
parancsot, hátha esemény után kiír valamit, amivel lehet szűkíteni a kört.Itt nincs valami állítgatva, mondjuk az idő?
-
válasz
#92691712 #71612 üzenetére
Igazán nincs mit, remélem nem megy el a kedved, mert Windows tutira nem lenne jobb. Ahogy a kolléga mondja, akár a Mint Cinnamont is felrakhatod, az a legtutibb amúgy(6 éve használom), csak az imént lélektanilag nem lett volna helyes ekkora változást ráderőszakolnom.
Mint Cinnamon 19.3 direkt link
-
válasz
#92691712 #71610 üzenetére
Kár lenne, ha elmenne a kedved az egésztől. Egyszerűen rakd fel még egyszer, megvan 10-15 perc alatt. Annyi a főszabály, hogy ha nem ismerjük a rendszer működését, akkor nem babrálgatjuk a rendszert működtető fájlokat, nem telepítgetünk mindenféle leírások alapján, csak tárolóból, ha kell valami segítség, ide írj. Másoknak hardveres működéssel vannak gondok, azok nyűgösebben, mégsem adják fel.
Amúgy jobban járnál egy Mint XFCE-vel, ha már ezt a felületet kedveled. Mint-et sok embernek tettem már fel és használják tudatlanul és boldogan.
A következő LTS még amúgy is jó pár hét, eddig azt írtam a 20.04-re, hogy egy hónapja stabil, de épp az előbb bootoltam át és úgy néz ki kampeca lett.
Ő maga írta.
-
válasz
#92691712 #71608 üzenetére
Figyelj, ez magától így nem gabalyodik össze, neked kellett felrakni a mkvtoolnix-es repokat és nekem gyanús sok sor, még ha elsőre jónak is tűntek. Ha megnézed, amit kimásoltam a 20.04 sources-list-ből, teljesen más, nálad valahogy hiányzik a main rész is.
Nem tudom milyen rendszermentési/visszaállítási lehetőség van Xubuntuban, de ha felrakod az új verziót, annyit próbálj betartani, hogy egy adott csomagnál a tárolós legyen az első, amit feltelepítesz, ha nincs benn, akkor jönnek az egyéb lehetőségek.
Ha úgyis újra alkarod rakni, előtte tégy egy próbát, szerkeszdd át sources-list-et! Amit beraktam listát, azt átírod mindenhol bionic-ra, ahol focal van és így berakod, de ami benne van, azt töröld ki teljesen, mármint a repokat.
Nyitsz egy terminalt, beírod a
sudo nano /etc/apt/sources.list
sort és a megnyíló karakteres szövegszerkesztőben törlöd a rossz repo sorokat és bemásolod az enyém alapján átírtakat.Ha kész,
Ctrl+O
majdCtrl+X
Bezárás után
sudo apt update
és ugrik a majom a vízbe.Ha valaki megnézné ezt így, aki Ubuntut használ és rábólintana, az lenne az igazi. Amúgy szerintem ez így jó lesz.
Ha mondjuk egy-két repo nem is lenne jó, az nem okozhat gondot. De az elv ugyanaz, csak a verziót cseréled a sorban.
-
válasz
#92691712 #71606 üzenetére
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt update
[sudo] password for ubyegon:
Találat:1 http://mirror.niif.hu/ubuntu bionic InRelease
Találat:2 http://mirror.niif.hu/ubuntu bionic-updates InRelease
Találat:3 http://mirror.niif.hu/ubuntu bionic-backports InRelease
Mellőz:4 http://dl.google.com/linux/chrome/deb stable InRelease
Találat:5 http://archive.canonical.com/ubuntu bionic InRelease
Találat:6 http://dl.google.com/linux/chrome/deb stable Release
Találat:8 http://ppa.launchpad.net/fingerprint/fingerprint-gui/ubuntu bionic InRelease
Találat:9 https://updates.signal.org/desktop/apt xenial InRelease
Találat:10 http://ppa.launchpad.net/mikhailnov/pulseeffects/ubuntu bionic InRelease
Találat:11 http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu bionic InRelease
Találat:12 http://ppa.launchpad.net/no1wantdthisname/ppa/ubuntu bionic InRelease
Találat:13 http://ppa.launchpad.net/noobslab/themes/ubuntu bionic InRelease
Találat:14 http://ppa.launchpad.net/notepadqq-team/notepadqq/ubuntu bionic InRelease
Találat:15 http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu bionic InRelease
Mellőz:16 http://mirrors.nic.cz/linuxmint-packages tricia InRelease
Találat:17 http://mirrors.nic.cz/linuxmint-packages tricia Release
Letöltés:19 http://security.ubuntu.com/ubuntu bionic-security InRelease [88,7 kB]
Letöltés:20 http://security.ubuntu.com/ubuntu bionic-security/main amd64 DEP-11 Metadata [38,5 kB]
Letöltés:21 http://security.ubuntu.com/ubuntu bionic-security/universe amd64 DEP-11 Metadata [42,1 kB]
Letöltés:22 http://security.ubuntu.com/ubuntu bionic-security/multiverse amd64 DEP-11 Metadata [2.464 B]
Letöltve 172 kB 3mp alatt (52,9 kB/s)
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építéseLefutott valami ehhez hasonló lista? Mikor frissítettél utoljára?
Nem ismerem a Xubuntut, de ez a frissítés szerintem teljesen kampeca így.
Kb így kéne kinéznie a sources.list-nek, csak focal helyett bionic szerepel.
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal main restricted
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates main restricted
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal universe
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates universe
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal multiverse
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates multiverse
deb http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-backports main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu focal-security main restricted
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu focal-security universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu focal-security multiverse -
válasz
#20749568 #71601 üzenetére
Nagyon én sem látok semmi oda nem illőt a repolist-ben, a bionic universe megvan, márpedig onnan jönne a csomag és a függőségek is.
https://packages.ubuntu.com/bionic/mkchromecast
https://packages.ubuntu.com/bionic/python3-flask
Pár függőség a securityből jön, de az is megvan, eléggé érthetetlen, de ezt így kinyomozni.....
(#71600) Brambka
Halvány remény, hogy vagy kezeli a függőségek gondját vagy kiír valami okosat:
sudo apt install -f
ezt a parancsot erőltesd be terminalba még
-
válasz
#92691712 #71596 üzenetére
Rakd fel az inxi-t és egy ilyen kimenetet csinálj vele
inxi -Frxxx
és rakd be ide, meglátjuk mi van a repokkal. Meg a többi infó is hasznos lesz talán.
De erős a gyanúm, hogy célszerű lenne kipróbálnod a Chrome kiegészítős módszert, kiegészítőre gondolok, hátha neked bejön.
(#71598) Brambka
Nem bonyolult a repok szerkesztése sem, ha ez lenne a gubanc.
-
válasz
#20749568 #71595 üzenetére
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt install mkchromecast
[sudo] password for ubyegon:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
flac lame libc-ares2 libhttp-parser2.7.1 libjs-jquery libopencore-amrnb0
libopencore-amrwb0 libqt5designer5 libqt5help5 libqt5test5 libsox-fmt-alsa
libsox-fmt-base libsox3 libuv1 nodejs opus-tools python3-click python3-colorama
python3-flask python3-itsdangerous python3-jinja2 python3-pychromecast python3-pyqt5
python3-sip python3-werkzeug python3-zeroconf sox vorbis-tools youtube-dlHa minden OK lenne, húzná magával azokaz is, nálam is simán felment! Valami össza van ott nagyon kutyulva, vagy valami más telepítés de inkább a sources-list-ben van valami gáz.
-
válasz
#92691712 #71591 üzenetére
Csak jó lenne, ha elárulnád mégis, milyen Ubuntu verziód van, mert a Mint 18.04 alapú és arra simán felment python3-distutils is, mint függőség.
Most látom, az Mkchromecast van frissebb a tárolóban, onnan próbáld telepíteni lehetőleg azt is terminalból, hogy lássuk, mi a hibaüzenet.
Nekem most simán felment a másik csomag is a
sudo apt install mkchromecast
terminal parancs használatával.Ezeket a szép Szoftveráruház meg egyéb cukiságokat most pár napig/évig inkább mellőzd! A ragya tudja mi csinál és sz*rt se ír ki arról, mi a hiba.
Valami rémlik a Plexről valóban, bocsi én régen még tuti nem fizetőset próbáltam.
-
válasz
#92691712 #71588 üzenetére
Nekem ubuntura kellene.
Az fasza. Valami közelebbit nem említesz? Van pár verzió belőle és éppen nem mindegy ezeknél a pythonoknál, mi van fenn nálad. A hibaüzenetek előtt milyen parancsokkal próbáltad abszolválni a telepítést? Honnan, milen forrásből, leírásból építkezel?
Jó az a Chrome kieg is, de igen nyűgös azzal lejátszani, egyszer próbáltam, de az meg is győzőtt, hogy legyen inkább Netflixem.
Az itt lévő két parancs amúgy felrakta nálam a gnomecast-ot és terminalból el is indult.
Ez is egy alternatíva:
How To Cast Video from Ubuntu to a ChromecastDe akár ez is jó lenne:
Installing and setting up Plex Media Server on Ubuntu -
válasz
huszar90 #71565 üzenetére
Nem keresem vissza, mert nem tudom milyen SSD-d van, fenti linkben megtalálod az ellenőrző parancsokat. Ha NVME SSD-d van, akkor a blog elején van a másik blogra való hivatkozás.
Hw-függő is lehet a dolog, nálam a bekapcs gomb pillanatra történő benyomása éleszti a rendszert, semmi más, HP 8570p. Ha nálad is működik ez, akkor ez van.
-
válasz
Sweet Lou 6 #71560 üzenetére
Most ugrott be, hogy akár a wayland is bekavarhat az mpv-nek, fusd át ezt a wikioldalt, hátha valamelyik paraméter beállítása segít vagy ki/be jelentkezéssel lépj át waylandról x-re.
Majdnem azt írtam, hogy kéne minden mpv alapúnak használni a vaapi-t, de a gnome-mpv
(ezt is kipróbálhatod)* utódja, a celluloid már valami MPRIS D-Bus Interface-t használ, amiről azt se tudom eszik-e vagy isszák.*bocs, ez marhaság, hiszen leállt a fejlesztése a Celluloid miatt.
VLC-t nem próbáltad vagy valami nem OK vele?
Itt is keress rá a hw-gyorsításra és a wayland szavakra, hátha.....
AMD esetén még a vdpau-val is tehetsz egy próbát, mivel az mindkettőt megeszi, vaapi-t és vdpau-t is, nem úgy, mint az Intel és a nVidia.
-
válasz
Sweet Lou 6 #71558 üzenetére
Ja igen, Ubuntuban nincs fenn alapból az inxi. Sok okosságra nem derül fény inxi kimenetből sem, a vaapi, mesa-va fenn vannak és az SMplayerben is az az aktív? Próbáld ott automatikus-ra állítani. Amúgy jó, hogy a mesa elég friss, de az oibaf driver is kb annyira stabil, mint a 19.10 úgy általában. Valami bug is lehet a lassuság oka, de én az eddigi tippeken kívül tényleg semmi okosat nem vagyok képes kiötleni, hátha valaki használja ilyen sw-környezetben a lejátszót és mond valami okosat, van amúgy jó pár függősége is az SMplayernek, amik közül bármelyiknek nyűgje lehet ezzel a sok instable dologgal.
-
ubyegon@ubu2004-570p:~$ inxi -Gxxx
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.7 driver: i915 compositor: gnome-shell
v: 3.34.3 resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 19.2.4
compat-v: 3.0 direct render: Yesubyegon@WD-HP8570p:~$ inxi -Gxxx
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 19.2.8
compat-v: 3.0 direct render: YesNo azért ez is elég érdekes, a 18.04 alapú Mint 19.3-ban frissebb a mesa, mint a 20.04. Ubuntuban?
-
válasz
Sweet Lou 6 #71553 üzenetére
Nem nagyon használom az SMPlayert, de majd csekkold le az alábbi ablakot, nálam most felrakva alapból nincs bekapcsolva a hardveres gyorsítás, de ezen a notebookon nincs is dVGA, szóval fene tudja.....
Mesa va (vaapi) drivert is nézd meg, hogy megvan-e. Amúgy meg ezek a féléves kiadások ilyenek, sok minden működik, sok minden nem. Sejtem már, hogy a relatíve új VGA miatt raktál fel friss Ubuntu-t, 20.04-et is megnézhetnéd, nálam teljesen jó egy hónapja.
Közelebb áll a stabilitáshoz, mint a 19.10, de minimum ott van.
Pihenésképpen nézd meg, miért kértem az inxi -Fxxx kimenetét: (alig van benne qrvára ezerszer annyi infó a megjelenítássel kapcsolatban)
ubyegon@WD-HP8570p:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: WD-HP8570p Kernel: 5.3.0-40-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 7.4.0 Desktop: Cinnamon 4.4.8 wm: muffin 4.4.2 dm: LightDM 1.26.0
Distro: Linux Mint 19.3 Tricia base: Ubuntu 18.04 bionic
Machine:
Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p
v: A1029D1102 serial: <root required> Chassis: type: 10
serial: <root required>
Mobo: Hewlett-Packard model: 17A7 v: KBC Version 42.38
serial: <root required> BIOS: Hewlett-Packard v: 68ICF Ver. F.62
date: 04/07/2015
Battery:
ID-1: BAT0 charge: 40.9 Wh condition: 42.8/42.8 Wh (100%) volts: 12.4/10.8
model: Hewlett-Packard Primary type: Li-ion serial: 33254 2013/03/12
status: Unknown
CPU:
Topology: Dual Core model: Intel Core i7-3520M bits: 64 type: MT MCP
arch: Ivy Bridge rev: 9 L2 cache: 4096 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 23147
Speed: 3393 MHz min/max: 1200/3600 MHz Core speeds (MHz): 1: 3427 2: 3409
3: 3400 4: 3396
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 19.2.8
compat-v: 3.0 direct render: Yes
Audio:
Device-1: Intel 7 Series/C216 Family High Definition Audio
vendor: Hewlett-Packard driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
chip ID: 8086:1e20
Sound Server: ALSA v: k5.3.0-40-generic
Network:
Device-1: Intel 82579LM Gigabit Network vendor: Hewlett-Packard
driver: e1000e v: 3.2.6-k port: 4060 bus ID: 00:19.0 chip ID: 8086:1502
IF: enp0s25 state: down mac: 88:51:fb:c6:eb:de
Device-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300 driver: iwlwifi v: kernel
port: 4040 bus ID: 24:00.0 chip ID: 8086:422b
IF: wlo1 state: up mac: 24:77:03:ec:d6:00
IF-ID-1: wwp0s26u1u5i6 state: down mac: da:56:71:2c:73:84
Drives:
Local Storage: total: 465.76 GiB used: 33.79 GiB (7.3%)
ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WDS500G2B0A-00SM50
size: 465.76 GiB speed: 6.0 Gb/s serial: 194598803518 rev: 30WD
scheme: MBR
Partition:
ID-1: / size: 29.40 GiB used: 20.77 GiB (70.6%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
Sensors:
System Temperatures: cpu: 76.0 C mobo: N/A
Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
Processes: 235 Uptime: 11h 50m Memory: 11.57 GiB used: 2.96 GiB (25.6%)
Init: systemd v: 237 runlevel: 5 Compilers: gcc: 7.4.0 alt: 7 Shell: bash
v: 4.4.20 running in: gnome-terminal inxi: 3.0.32 -
válasz
ubyegon2 #71550 üzenetére
Egyébként a legutolső stabil Ubuntun alapuló Linux Mint Cinnamon 19.3 tárolójában is totál ugyanaz a verzió van, mint a PPA-s bionic verzió.Sorry, ez úgy ahogy van, marhabaromság! Most véletlenól vettem észre, hogy nálam is fenn van az Smtube miatt az a PPA!
Fura is volt, mert ritka, ha nem jóval régebbi egy csomag PPA-hoz képest, de nem esett le, ma elég zümi vagyok.
-
válasz
Storms #71549 üzenetére
Legtöbb témához nincs ikon, emiatt is kell azokat külön leszedni.
Lehet, hogy célszerűbb lenne a Conky-t használnod, abban erőforrás-figyelő meg minden cukiság van. Ebben vannak előre elkészített témák hozzá.
Ezt érdemes átnézned, hátha valami tippet találsz benne:
How to Customize the Cinnamon Desktop EnvironmentIgen a gyári Gufw-t, alapbeállításokon.
Azt hagyd nyugodtan kikapcsolva, default állapotban inkább megnyugtat, de tényleg nem is fontos home user esetén.
Ez még egy jó oldal, itt a témáknál, ikonoknál leírás is van, ha automatikusan nem kerül valami a helyére, itt leírják, hová kell kitömöríteni/bemásolni:
-
válasz
Sweet Lou 6 #71548 üzenetére
Szia!
A friss Ubuntu csak neked mond valamit, nem írnád le inkább a pontos verziót? Sőt, megelőzhetnénk a további kérdéseket, ha beraknád ide az
inxi -Fxxx
kimenetet.Egyébként a legutolső stabil Ubuntun alapuló Linux Mint Cinnamon 19.3 tárolójában is totál ugyanaz a verzió van, mint a PPA-s bionic verzió. Megnézheted azt is, ha leszeded a PPA verziót, működik-e rendesen a tárolóban lévő. Különben sokat itt nem számít, milyen SSD-ről használod a rendszert. VGA driver, 2D/3D miatt is lehet gond.
-
válasz
Storms #71546 üzenetére
1. Asztalon jobbgomb / Testreszabás / Automatikus elrendezés kikapcs
2. https://cinnamon-spices.linuxmint.com/
itt tudod megnézni a témákat, egyebeket, amiket a Rendszerbeállításokon belül tudsz letölteni/felrakni.3. https://www.google.com/search?q=linux+mint+icons
Ezeken az oldalakon végigböngészhetsz, ikonok, témák búven találhatók, ha a gyári kevés.
Ha téma, ikon alatt írnak Mint/Ubuntu verziót, akkor csak az aktuális lesz megfelelő, Mint 19/Ubuntu 18.04. Vannak külön Cinnamonos témák is, de többnyire jó a Gnome-os téma is Cinnamonra. Népszerű témák/ikonok mind vannak Mint Cinnamonra is.
4-5. Szerintem átlag felhasználás mellett nem fontos bekapcsolni a tűzfalat, nekem elég ritkán jut eszembe, akinek fontos valamiért, annak úgyis konfigolni kell. Vagy kapcsold ki vagy rakd be kivételként azokat az oldalakat, amiket kilő. Virusírtót inkább azok haszálnak, akik Windowst is használnak, de ez sem online, tök felesleges.
Amúgy a beépített Gufw-ot kapcsoltad be? Nálam az sose fogja meg az említett oldalakat.
-
válasz
CPT.Pirk #71516 üzenetére
Az, szerintem, lev258 ft ugyan nyíltan mondta, hogy azt ne, mert innen senki nem használja, de látva milyen katyvasz a sources.list, talán nem véletlen.
Legalapvetőbb dolog, hogy minden desktop disztrót szuperül testre lehet szabni a nagyobb DE-kkel főleg, így talán emiatt is javaslunk minenkinek elterjedt disztrókat. Sajnos a Manjaro effektus a legújabb Zorinnál is megvan, a telepítési kinézete tetszetős.
(#71529) szucstom
Mi baj van a TW-vel, teljesen jól működik mindkét rendszeren és roppant egyszerű, még nekem is elsőre ment, mikor valami miatt alkalmaznom kellett.
****************************************************
Linux Mint új verzióját úgy érdemes várni, hogy májusban kijön és pár hetet mindig rá kell még hagyni, igaz utóbbi verzióval nem voltak stabilitási gondok, de totál kezdőnél ha kijön egy könnyen kezelhető bug, már az is kellemetlen lehet. (6 éves tapasztalat, persze mindenki azt tesz fel, amit akar) Nekem az Ubuntu 20.04 elég stabil egy hónapja, így az erre épülő Mint is stabil lehet.......
-
Legtöbbször az is jó, ami a disztró sajátja, de nekem legtutibb a Mintstick, de sokan az Etcher-t emlegetik, előbbi dd alapon dolgozik, nekem 6 év alatt párszáz iso-t már kiírt.
Lehet, hogy azzal a stress iso-val van valami gubanc.....ha nem ipari méretekben akarsz stresszeltetni, nem is biztos, hogy annyira szükséged van rá.
-
md5sums
ellenőrzést amúgy minden iso-nál írják, álmoskönyvek szerint, ha nem stimmel az érték, akkor nem nagyon fog jól működni a kiírt iso.A lényeg, hogy ezeket nem kudarcként kezeled, hanem tanulsz belőle.
Amíg a stress nem akar működni, próbáld a Hardinfo-t, most látom, abban is vannak CPU stresszelők:
-
TLP tényleg elég jó, Manjaroban default benne van és egész jó üzemidőket hoz, én régen próbáltam a Toshiba laptopon és reboot után azon is érezhető volt, hogy jöbb lett a helyzet.
TLP_PS_IGNORE=BAT
A leírásban látok ilyen parancsot, eszerint gondolom lehet ignorálni az AC-t is, érdemes konfigolgatni, csak ennek tutira kell a reboot.
(#71502) Horvi
Nem utál a gép, csak olyan, mint a betöretlen mustáng, érzi, hogy nem nagyon uralod! Akartam is már kérdezni, miért erőlteted azt a dd-t, mert egyelőre ő a főnök az egyenletben. Pont aon a szinten vagy most, ami a legveszélyesebb tudásszint, már érzed magadban az erőt, hogy megy itt már minden, no ilyenkor dob a Linux pár felkiáltójelet és megkérdi, hogy biztosa vagy magadban?
Ez alól az egyik legbarátságtalanabb kivétel a dd. Na az aztán nem figyelmeztet, kiadod a parancsot, megcsinálja. Aztán kampeca adatok.Stress Linuxot is megpróbálnám valamelyik GUI-s kiíróval, hátha, de az is lehet, hogy azon a hw-en virgonckodik csak. Ez teljesen normális.
-
A snapd csomagot gyökerestől irtottam ki, első lépésként
Systemd services-ből is kiiktattad? Nekem Ubuntunál néha úgy visszahúzta a bootot, hogy hajam téptem. Ha kompozitorral nincs gondod, akkor az nem lényeg. Nekem ez a compiz Mint XFCE alatt nagyon tuti!
Egyébként sokkal komfortosabb a Mint ebben a DE-ben, amit például Mate esetén nem tapasztaltam, kifejezetten az Ubis változat jön be.
-
-
Vak tik is talál szemet, mint a példa mutatja!
Egyébként sokszor jártam már úgy, hogy maga a kérdés tartalmazta a választ Linuxnál. Anno felmerült, hogy mivel lehetne stresszelni a Linuxot, hasonlóan a Wines alternatívákhoz, szóval beírom ilyenkor, hogy stress linux.......ez amúgy nem vicc.
De gyanítom, valami hasonlóan ravasz módon kerestél megoldást!Persze az igazán adekvát válasz a kérdésre, hogy mi stresszeli a gépünket leginkább? Hát mi más, a Winx.
-
Mint alatt ott a Timeshift, ami pár kattintás, de ez gondolom Manjaron is működik:
Best Backup and Restore Tools for Arch Linux
Ha nincs semmilyen lényeges beállítás egy disztróban, akkor viszont sokkal egyszerűbb egy új telepítés valóban, adatokról nem beszélünk, mert azok vagy nem a /-en belül vannak vagy könnyen menthetjük őket, ha szükséges.
(#71441) vadkörte
Kösz a megerősítést!
-
Úgy látom ez a vesa driver felsomfordálása elég gyakori Manjaron, épp Papogány koma esete van itt terítéken. Erre érdemes elindulni.
(#64839) Aweriot-től ezt a thread-et is érdemes követni.
Legutóbbi frissítéssel települt a vesa is a Manjaro rendszeremre. Majd két órát szívtam mire rájöttem, hogy miért nincs kép a monitoron.
Gíakran frissül ez a Manjaro, inkább úgy mondanám, hogy túl gyakran.
-
válasz
#63718632 #71351 üzenetére
Ja, telepítés után 540-560MB szokott lenni, most belakva már 700 felett van. Az 1giga azért kicsit húzós, de ebből is látszik, hogy mennyit számít, ha valami optimalizálva van vagy csak rácuppantják a DE-t egy unstable alapra.
A Cinnamon a 4.x verzió óta amúgy is kevesebb memóra állt be és pörgősebb is lett.
(#71350) Bici
Ez a Manjaro egyre jobb, nem hagyja eltunyulni a usert, mint a Mint.
(#71352) csixy
Ó a jó öreg megszokott kernel panic, amit csak a Manjaro tud, de azt legalább jó pár éve stabilan csinálja. Nemrég olvastam valakitől, hogy az a jó a Manjaro-ban, hogy a bugokat szinte azonnal javítják.....ahogy nézem, ez 3 évet már megélt hiba.
-
válasz
#63718632 #71343 üzenetére
Ez már pár hónapja szóba került valamelyik topikban az akkori aktuális Ubi kiadásra is megcsinálták. Anno volt egy francia Ubuntu Cinnamon kiadás is, ami kihalt. Ezzel is az a gond, hogy értelmetlen, mert a Mint is Ubuntu alapú, de ott a Cinnamonhoz csiszolták az Xapp saját programcsomagot is, azzal tökéletes a Mint Cinnamon, szóval......érdekességnek jó ez a próbálkozás, de nekem speciel max a Debianon volt még szimpi a Cinnamon, de ott is csak úgy, hogy hetekig hegesztgettem, hogy teljesen olyan legyen, mint a Mint. És akkor még nem is volt az Xapps a Mint fejlesztőktől.
Az se tuti annyira, hogy már kiadták ezt a remixet, mint unstable, mert bár az Ubuntu 20.04 nálam elég stabil volt, mikor pár hete felraktam, de hogy ennél a remixnél mennyire lesz az?
Én még Mint-nél is várok pár hetet, amikor kijön a friss új Ubuntu alapra épülő verzió. Alverziókkal nem kell várni annyit.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Beszámítás! Apple Mac mini 2023 M2 Pro 16GB 512GB SSD számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! iPhone X/iPhone Xs/iPhone XR/iPhone Xs Max
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max/
- PlayStation Plus Premium előfizetés 3291 Ft / hó áron!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest