-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#68216320 #69625 üzenetére
Mire használható lett a Unity, dobták és lett helyette a Gnome3... Ez egy döntés, amit akkor se értettünk és azóta se.
Azt nem tudom, hogy más disztró továbbvitte-e.
szerk: ahogy nézem, az UBPorts továbbvitte 2016 után, de csak Touch felületre. Szóval desktopon szerintem halott dolog.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A ram kicsit sovány böngészéshez (főleg facebookoláshoz) így érdemes lenne valami filléres ramot venni bele apróról, de mondjuk egy Linux Mint Mate 64 bites kiadása valószínűleg megfelelő lesz minden szempontból. https://linuxmint.hu/letoltesek
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
samujózsi #69557 üzenetére
Ahogy az MS Office eltérő verziói sem... Az egyik drága céges programban külön exportálási lehetőséget tartanak fent "generic xls" meg "MS Office xls" néven, pedig csak pár szöveges cellát tol ki egy totál alap táblázatba.
2010 körül használtam utoljára MS Office-t szövegszerkesztésre meg táblázatkezelésre, teljesen jól lehet használni az LO-t helyette. Az említett Okular is megfelelő volt pdf olvasásra.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Aksomatic #69549 üzenetére
Természetesen lehet bármi mellé telepíteni saját partícióra, alapjaiban egy Ubuntu leszármazott, de szándékosan kevés beállítási lehetőséggel.
Ha még nem használtál Linuxot, akkor először szerintem Windows alatt az ingyenes Virtualbox-ot használva telepíts fel 1-2 népszerűbb disztrót, aztán meglátod, hogy melyik jön be neked. Ubuntu, Mint, Manjaro, és még lehetne hosszan sorolni őket.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Tav-Csoves #69541 üzenetére
https://skamilinux.hu/re-unicorn6-puppynopae-rev-3-magyar-angol-2018-feb/ Ez egy PAE-t nem igénylő Puppy Linux variáns, tele minden jóval és ilyen jellegű gépekre való. Az oldalon mondjuk találsz még egy rakás hasonlót, de többnyire kell hozzájuk PAE támogatás a prociban.
peterattila: gyors google keresés nem adott egyértelmű válaszokat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hmm, tényleg. A kábel a doboza szerint 2.0-ás, de ki tudja, magára a kábelre nem írták rá szám szerint a verziót... Viszont az szerepel rajta, hogy "high speed HDMI", meg h. ethernet, emiatt azt hiszem mégsem 2.0-ás kábelt kaptam, mert azon lenne még egy "premium" előtag...
"High Speed HDMI kábel – 1080p 60 Hz, 4K 30 Hz, 3D és "deep color" (mély szín) színskála High Speed HDMI kábel Ethernet csatornával"
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Lakásfelújítás miatt tobzódnak a megjelenítők nálam, így megnéztem mit tud manapság a Linux 1440P-4K több kijelző témában.
Eddig egy 1080P TV-t használtam monitornak, 32 col, pont frankó méret dolgozni és játszani. Az új helyre ez nem jön velem, ott egy 1440P monitorom lesz 32-es méretben. Ez(ek) mellé még egy nagyobb TV-t is intéztem, így ma megpróbáltam egyszerre mindhárom megjelenítőt rákötve a gépre és kellemesen csalódtam.
A régi TV + 1440P monitor együtt totál frankó. A monitornál hamarosan lesz freesync támogatás is, csak még nem elég új az AMD driver a gépen és még éppen nincs benne... Radeon RX570-em van ami nem egy combos kártya, 1440P-re igazából nem célszerű használni, de azért lehet játszani vele ott is. Meglepett, hogy minden további nélkül mennek a komolyabb játékaim is Linux (pl. Shadow of Tomb Raider) alatt még olyan körülmények között is, mikor behúztam középre a játékot, így fele a régi TV-n, fele meg az új monitoron ment.
Viszont bekötve az új TV-t, ha azt 4K 30fps-re állítom, akkor kissé darabossá válik a görgetés mindegyik kijelzőn. Levéve 1080-ra nem volt ilyen gond. Azt nem tudtam egyértelműen megítélni, hogy a VGA fut bele valamilyen gyengeségbe, vagy a Linuxból fakadt ez a dolog, mert ugyanezen a gépen Windows alatt nem is lehetett választani 1080-nál nagyobb felbontást ehhez a TV-hez.
Lehet az okozott gondot, hogy a TV-n csak 30Hz volt választható Linux alatt, ez 4K-nál a 2.0-ás HDMI kábel limitációja, de kisebb felbontásnál se lehetett nagyobbat választani, ami furcsa. Lehet ezen majd változtat egy frissebb xf86 driver.Amúgy szoktam dicsérni a KDE-t, de azt kell mondjam nem is ok nélkül. A monitor elrendezés beállítására való felület sokkal értelmesebb, mint a Win10-es megfelelője, ami egy buta fatraktor szintjén van.
Mesa 19.1.7, xf86-video-amdgpu 18.1.0, Linux 5.2.11
peterattila: bele kellene nézni a journal-ba, a téma összefoglalóban találsz hozzá helpet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #69510 üzenetére
Csinál mindent. Maradj a Mint-nél.
De ez az egyszerűbb megoldás, amit májkimiki írt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #69506 üzenetére
Kissé konzervatív a Mint kernel frissítési menetrendje, az a 4.15 meg elég régi... Van az UKUU, azzal fel tudsz tenni újabb kernelt, nem nagyon van rá indok, hogy régebbi kernelt használj.
Azt hiszem az 5.4-es kernel már végleges minden szempontból, mehet egyből az fel.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Falcon75 #69473 üzenetére
Ez ugyan a Kodi leírása, de itt említik, hogy a passtrough-hoz 2.0-ra kell állítani a kimeneteket, akkor is, ha egyébként sok csatoráns a film, mert így működik. [link]
Amúgy tehetnél fel egy képet arról, hogy mi a helyzet. Printscr bellentyű gombot lenyomva biztosan elindul valamilyen képmentő program.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
wexford881 #69365 üzenetére
Ennek az UEFI-nek az a trükkje, hogy egy lemezen belül több indító is lehet, azt a sorrendet kellene állítanod mert ott az elsődleges a Windows, ezért indul el mindig az. Nem tudom milyen néven keresd, most nincs nálam semmi ami uefi-n bootolna.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
wexford881 #69357 üzenetére
Valahol a biosban van UEFI boot bejegyzés kiválasztási lehetőség. Ott valószínüleg a Windows van első helyen, ami nem állítódott át. Arra is fel kell készülnöd, hogy 1-1 nagyob Windows update kérdés nélkül beállítja elsődlegesnek a Windowst és megint nem lesz boot menüd.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
wexford881 #69351 üzenetére
Át tudod állítani, hogy ne UEFI-vel akarjon bootolni, hanem a hagyományos módon?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
wexford881 #69348 üzenetére
Rufussal DD módban csináltad? Amúgy ez egy érdekes kérdés, UEFI only tableten láttam ilyen magic number hibát meg amiket leírtál jelenségeket, de csak a clonezilla esetében és ott egy korábbi iso kiírása megoldotta a gondot. Hogy mi volt a baja az új isonak, arra nem jöttem rá.
Mondjuk a Mint-tel azon a gépen nem volt gond.
Ami még egy gyors megoldás lehet, ha az UEFI boot-ot megvariálod a bioszban, mert lehet, hogy alapból nem is akar hagyományos módon bootolni az alaplapod.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
olivera88 #69327 üzenetére
Ezek a sorok gyanúsak nekem, mert ez itt még mindig biosz bugról ír:
[ 1.446703] ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve [\_SB.PCI0.SAT0.PRT0._GTF.DSSP], AE_NOT_FOUND (20180810/psargs-330)Az említett Manjaroban újabb kernel (és minden) van, még megnézhetnéd azzal is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
olivera88 #69298 üzenetére
Debianból mindig non-free iso-hybrid telepítőt fogtam: [link]
Már csak azért is, mert a netinstall egy elég lassú dolog, meg ha nem dhcp-s a net ahol vagy, akkor még be is kell vele tárcsázni.A KDE miatt én mondjuk elhagytam a Debiant, mert az ottani szokások miatt régiek a csomagok...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Véreshurka #69274 üzenetére
Igen, ismerem. Arra gondoltam, hogy reboot után kiadod a dmesg parancsot és visszatekersz a fagyás időpontjához.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Véreshurka #69272 üzenetére
Persze.
De azt tudnod kell, hogy ha ezt összehozod, már fogsz érteni Linuxul.
Btw egy dmesg parancs kimenetet nézhetsz a befagyás időpillanatára, hátha látsz ott valami árulkodó nyomot az okról.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Véreshurka #69269 üzenetére
A PI specifikus kérdéseket célszerű a PI topicban feltenni: [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
-Faceless- #69234 üzenetére
3 problémát látok:
-valami ACPI dolog, lehet újabb kernel megoldja, de lehet, hogy kell egy biosz frissítés, ha még nem volt, egyik kolléga járt így nem rég. Nem a disztró volt bugos, hanem a gyári biosz a laptopján.
-Bluetooth driver valószínűleg régi, ezt újabb kernel megoldja szerintem
-Hiányzik a pam_kwallet.so a gépről. Ezt mondjuk valamelyik csomag automatikus településével meg kellett volna kapnod. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
-Faceless- #69231 üzenetére
Mielőtt átmész, nézd meg ezeknek a kimenetét:
dmesg | grep error
journalctl -b -p 3
Hátha találni benne olyat, ami megmondja, miért vannak a grafikai problémák. Arch vonalon amúgy a Manjaro-t javaslom, az majdnem ugyanaz de kezdőbarát és jól össze van rakva. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
j.bravo #69193 üzenetére
Amennyire olcsó az SSD manapság, meg Kínából is kapni kici occót, szerintem megéri. Mikor a Core2-es Debian7-es gép megkapta a csodálatos kínai "Kingfast" SSD-t, akkor a boot idő a harmadára esett és előbb ugrott a képre böngésző, mintsem felállt volna a wifi kapcsolat a routerrel.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
j.bravo #69191 üzenetére
Hmm, haladunk!
Ha nincs SSD a gépben akkor 4GB mellé kb. mindegy mekkora swap fájlt állítasz be, mondjuk adj neki még 4GB-ot, az így kialakulú 8GB-ot már valszeg nem fogod túllépni azon a gépen. Viszont a swappinnes értékét én beállítanám 0-ra, hogy amíg van szabad memória, addig csak a memóriát használja, mert az sokkal gyorsabb, mint egy hdd-n lévő fájl.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
growler #69187 üzenetére
Inkább az a kérdés, hogy nyílt forrást is kiteszik-e a netre, vagy csak egy binárist kiadnak letölthető formában. Ha az utóbbi lesz mint mondjuk a Skype esetében, akkor azt tesznek bele, amit akarnak. Nyilván a disztrók csomagtárolójába nem fog bekerülni és túl sok embert nem is fog megmozgatni az Edge Linux alatt...
Pano: tudja fene, élünk tovább boldogan Firefoxot használva.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
No mik vannak, kiadja a Microsoft az Edge böngészőt Linuxra. [link] - mondjuk nem akkora nagy csoda, mivel a multiplatform Chromium-ra épül, így nem túl nagy meló.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
growler #69178 üzenetére
Úgy tudom van rá kernel kapcsoló, hogy kikapcsold a specter meg társai javításokat, a PTS-en szoktak mérni különbségeket be és kikapcsolt javításokkal.
leviske: Az nem jelent semmit, hogy nem láttál kékhalált. Nem rég raktam össze 3 ryzen konfigot, mindegyiknél rosszul volt beállítva a ram, de pont azon a határon, hogy a telepítés meg az alap progik felrakása során még nem volt gond, csak komolyabb munkánál. Javaslom futtasd végig a memtest86+ tesztet, érdemes.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #69131 üzenetére
Systemd szolgáltatást kellene rá írni. Nem nagy dolog: [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #69124 üzenetére
Pedig nem bonyolult az összefüggés: "Nem tudom amit írtál mit jelent és mit csinál de a végeredménye egy olyan vakító fehér képernyő amit még életemben nem láttam, azt hittem kifolyik a szemem."
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #69122 üzenetére
Nem láttad a Mátrix c. filmet? Ha nem, akkor pótold be.
[link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #69120 üzenetére
Beléptél a constuctba, ami a letöltő program a Matrixban -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem csak a kollégák itt, hanem már te is a nehéz napokat éled át most?
Amúgy nézd meg pl. a Steam-et. Beépítve tartalmaz egy nagy csomó libraryt adott verzióban, így a játékok csak kevés esetben függnek a disztrón meglévő vagy éppen meg nem lévő libektől. Nem az ördögtől való dolog ez.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rushty #69069 üzenetére
Az utolsó oprendszer ami hagyott rendszergazdaként garázdálkodni, az a Windows XP volt. A Linuxok híres biztonságának egyik alapja a normális jelszó és hozzáférés kezelés. Szereztél egy gépet ahol nem adták meg neked a jelszót, ezzel a helyzettel csak annyit tudsz kezdeni, hogy:
-megkérdezed
-újrarakod és akkor lesz saját jeszavad
-valamivel feltöröd:Ha fizikailag hozzá tudsz férni a géphez, akkor lehetséges a jelszó tároló fájl feltörése, vannak ilyenre szakosodott bootolható eszközök minden oprendszerhez. Tanácsot nem tudok adni benne, sosem használtam ilyet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Aki Disney+ szolgáltatást szeretne Linuxon használni (vagy Chromebookon és az Androidos eszközök egy jelentős részén), annak per pillanat csalódnia kell, mert túl szigorú DRM igénye van a platformnak. [https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Disney-Plus-Not-On-Linux]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tonermagus #69016 üzenetére
Üdv!
Fogalmam sincs, de ez nem is a kezdő Linuxos topicba való kérdés. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
November 5.-én adja ki a Feral a Shadow of Thomb Raider natív Linuxos portját. Kizárólag Vulkan-t fog használni a játék. [link]
Addig is a játék remekül fut Steam alatt Proton-t használva, ha van friss Mesa a gépen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #68951 üzenetére
A Firefox koránál fogva eredendően egyszálú program volt sok éven át, azóta is zajlik a többszálúra alakításának nem triviális feladata. Ennek egy állomása a webrenderer, amit már Rust nyelven írtak (az egy C++ leszármazott nyelv) pont a többszálúság miatt.
A jómunkásember rang meg a legfaszább dolog a PH!-n, csak a mai fiatalok már nem értik, mert nem tudják ki az a Fogarasi Árpád. Most h. éppen nem látszik itt a TG rang, engem annyira nem zavar.
Aweriot: Nem, a felület meg hasonlók kirajzolására használja a GPU-t. A Youtube videók lejátszását nem tudja jelenleg Linux alatt gyorsítani. Azt hiszem dolgoznak ezen jelenleg is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#20749568 #68946 üzenetére
Igen. A webrenderer egy fejlesztése a Firefoxnak, mert a régi gecko renderelő korábban a fő szálban futott, a renderelés idejére megállítva a programot. A webrenderer már nem a fő szálban dolgozik, aminek az eredménye gyorsabb oldalbetöltés. (egy mondatban összefoglalva)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
moleculez #68940 üzenetére
Kb. igen. A max felbontást a monitor kommunikálja le a kártya felé EDID-n keresztül, annak a kiolvasása meg utoljára az analóg VGA monitoroknál volt problémás Linux alatt.
Intel cuccokkal alapból se szokott gáz lenni, AMD egy ideje már fasza mióta a cég ráfeküdt a Linuxos driverekre, az nVidia meg úgy általában jó volt mindig is, de ott azt hiszem a gyári, zárt driver a jobb választás.
A gaminggel csak azt akartam érzékeltetni, hogy hol tartunk grafika terén Linux alatt jelenleg. A friss mesa meg nem csak gaminghez fontos, az végzi a teljes 2D grafikus gyorsítást is. Ettől függetlenül jó az is, ami az alap Mintben van.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
moleculez #68938 üzenetére
Ugyanúgy tudnak minden, a monitornak beállítható frekvenciát Linux alatt is a VGA-k, mint bármi más oprendszer alatt.
Nekem régóta csak AMD kártyáim voltak, minden megy velük. Jelenleg a legújabb Tomb Raider játékot játszom Linux alatt (Steam Proton) 1920*1080-ban egy Radeon RX570-el, az alapból működő mesa driverrel.
A Mint-nek egyetlen problémája, hogy alapból kicsit régi (de nem túl régi) a kernel és a mesa benne. Azon a vonalon gaming disztró friss csomagokkal az a Pop! OS.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
southernsun #68864 üzenetére
Mint alatt mitől lett jó? Vagy ott ment mindig simán?
Chakra gondolom le lett frissítve a telepítés után.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ampulla #68838 üzenetére
Valószínűleg frissebb Pulseaudio kellene neked, mint ami van abban a disztróban, mert pl. a jack detect funkcióhoz gyakran quirk-eket használnak a sok eltérő hardver miatt.
Mint alatt szívtam ezzel, mikor egy kernel patch-et írtam egy tablethez, csak közben a problémák felét egy olyan hiba okozta, amit már javított a pulse csapata, de a Mint nem emelte be az új csomagot majd másfél év után se, más disztrók meg már régen...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
PistiSan #68825 üzenetére
Leállított rendszer mentésére a Clonezilla-t javaslom. Az nem csak simán menti a hasznos adatot az üres hely nélkül, hanem még közben tömöríti is. Ezen kívül még nagyon sokat tud, érdemes kipróbálnod, egy kis célirányos live disztró.
Még a Windowsokat is ezzel mentem meg állítom vissza.
[link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Butcher82 #68800 üzenetére
Akkor érthető. A Clonezillát ismered? Karakteres felülete van, de elég jól megcsinált. Lényegében sok képernyőn keresztül menve megmondod neki, hogy mit mire klónozzon át (device - device mód), aztán ő megcsinálja és ha szerencséd van még bootolható is lesz.
Arra fel kell készülnöd, hogy az átklónozott rendszer ha nem találja a root fájlrendszert, akkor ki kell javítanod a bejegyzést hozzá az /etc/fstab fájlban. Ez akkor lehet, ha eltérő lesz a partíció kiosztás. Az eredetit asudo fdisk -l
paranccsal tudod megnézni, az fstab tartalmát pedig acat /etc/fstab
paranccsal. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Butcher82 #68798 üzenetére
Annyira nem egyszerű, de a clonezilla tud ilyet, mert az csak a használt adatot menti át a klónozás során. A rendszertöltő kézi újratelepítésére viszont szükség lehet, mert az a 13.10 már igen régi, nem tudom, hogy meg fogja-e tudni oldani ezt a clonzilla magától.
Van valami speciális oka annak, hogy egy régi és már nem támogatott rendszert klónoznál egy új telepítése helyett?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #68796 üzenetére
Igen, ez az amit mondtam. Ezt tudja megvariálni egy win update is...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- AKCIÓ! nVidia Quadro P4000 8GB GDDR5 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Dell Precision M6600 i7-2720QM I 8GB I 500SSHD I 17,3" FHD I Quadro I Cam I W10 I Gari!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- LG 27GS60QC-B - 27" Ívelt - 2560x1440 - 180Hz 1ms - AMD FreeSync - Bontatlan - 2 Év Gyári Garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest