- A gyári kábelek fontosságára hívják fel a figyelmet az új GeForce-ok gyártói
- Gyártófüggetlen módon oldja meg a részletes geometria problémáját az AMD
- Hardvereket szállít a virtuális fuvaros
- VGA-t károsító ASUS deszkák: a gyártó kínai részlege komolyabban veszi a dolgot
- Helytakarékos rackmount NAS sziluettje bontakozott ki a QNAP felségvizein
- Milyen videókártyát?
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- 3D nyomtatás
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- A gyári kábelek fontosságára hívják fel a figyelmet az új GeForce-ok gyártói
- Melyik hordozható audiolejátszót (DAP, MP3, stb.) vegyem?
- Apple notebookok
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Gyártófüggetlen módon oldja meg a részletes geometria problémáját az AMD
Új hozzászólás Aktív témák
-
Robitrix
senior tag
Na ja az első komolyabb diavetités és az ezt követő videókártya vásárlásom valamikor 2008-2009 környékén történt a World of Warcraft miatt. Volt egy radeon 9600 Xt kártyám és volt a játékban egy olyan pálya ahol 30-30 játékos esett egymásnak két csapatnak. Kilovagoltunk a csata helyszinére aztán mondjuk egy befagyott tavon egymásnak esett a két csapat.
persze ahány játékos annyi féle faj és és karakter. Aztáűn egy kavargó csatában ahol volt aki kardozott, volt aki puskával vagy ijjal lövöldözött, más vadálatokat uszitott az ellenségre, mások démonokat vagy varázslatokkal aprították az ellenséget. Csak úgy repkedtek oda vissza a csapások egymásra. Na ezt a kavarodást már nem birta a videókártya kiszámolni. A normális 30-35 FPS ilyenkor simán beesett 15-18 FPS-re na az már igen csak szagatott. Igy kénytelen voltam beruházni valami komolyabb Geforge-s videókártyába, hogy élvezhető legyen a játék. De, hogy mi volt már nem tudom. Aztán a következő teljesítmény korlátom a WOT miatt következett be. Kénytelen voltam az akkor használt valamilyen grafikámat átcserélni új gépre és videóra, ami egy RX 460-as volt. Hogy aztán 2020.ban az már karcsú legyen a Warzone-ra. Ismét gépcsere és grafika csere GTX 1660-ra.... hogy aztán újabb fejlesztés legyen CPU-ban és grafikára már egy RTX 3060-ra és Ryzen 5 5600-ra... hogy aztán újra gép fejlesztés... na ez még a jövő zenéje...
De nem lesz ennek vége már látom...
-
Robitrix
senior tag
válasz
Dilikutya #260 üzenetére
Az első videókártyám, amit én vettem magamnak saját gépbe egy Trident 8900D kártya volt. Valamikor a 80-as évek vége fele talán még az árára is emlékszem 5-6000 forint körül volt akkori áron. Már nem volt tisztán 2D kártya csirákban kezdett megjelenni benne totál primitív szinten a 3D gyorsítás alapjai. Nagyjából mintha űrhajó röppályát kellett számolni valakinek és már nem abacust adtak hozzá, hanem kapott egy elektronikus zsebszámoló gépet.
-
Robitrix
senior tag
Hehe én meg ide-oda pattogó tv teniszen meg PacManon illet C64-en nöttem fel.
Ahhoz képest 40 évvel késöbb minden maga a csoda....
Az első PC-m egy 8 Mhzes intel 8086 volt 20 MB harddiskkel 1 MB memória és egy színű Hercules grafika...
De amikor kezdtek megjelenni a PC-k én már egy évvel túl voltam az érettségin. Igaz elötte már dolgoztam 4 évet számítógéppel. Ami akkora volt, mint egymás mellé rakott 5 ruhásszekrény, de volt azért benne 64 KB memória.
Grafika az nem volt a megjelenítést egy elektromechanikus írógépen történt nyomtató papírra. Az volt az operátori konzol.
Ott irta ki a gép, hogy mi van és onnan lehetett vezérelni.... Szólíthattok Tatának.....
-
Robitrix
senior tag
igen erről beszéltem a WZ 2 4. szezon közepi frissítéséről marhára beesett a teljesitmény még a 4090-es kártyákon is. azért nagyjából 1-2 hét alatt kijavították. De nem a teljes játék vacakolt. Mentél a pályán és egyszerűen bizonyos helyeken beesett a GPU terhelése és ezzel arányosan eltünt egy jó adag FPS.
-
Robitrix
senior tag
Ez nyilván való... egy számítógépben mikor játszunk nem csak a játék kér erőforrást, hanem egy csomo minden más. Ezért is illik alapvetően rászámolni legalább 1-2 magnyi teljesítményt pluszban a játék tényleges igénye felett a hardverra. Ma a legtöbb játékhoz simán elég a 6/12-es fitalabb CPU. de ha egyébb extra dolgok is kellenek játék közben a gépen nos akkor a 8/16-os CPU a megfelelő. extra igények alatt olyasmit értek, ha játék közben stremeli az ember a játékot, menti videóba a háttérben játék közben intenziven cseveg valakivel egy külső kommunikációs programmal és egyebek. Ha valaki egy 6 magot használó játékot játszik, akkor az optimálsi CPU nem a 6/6 hanem akkor már inkább egy 8/8 vagy egy 6/12-es CPu, jut is marad is teljesítmény más dolgokra is.
-
Robitrix
senior tag
Viszont nem is jött össze sima PS4-re.. botrányos volt egyszerüen csak a PS4 PRO-nak volt elég teljesítménye hozzá a több, mint megduplázott grafikai teljesítménnyel. Az XBOX one X az meg egy még erősebb grafikát használt mint a PS 4 PRO. Aért dereng, hogy nagy botrányok voltak és sokan vissza kérték a játék árát a gyengébb konzolok mellett, mert szar volt a játék. a PC-n még nagyjából elvoltak az induláskor is. Valamikor talán 2020 végén indult a játék, ha jól dereng.
-
Robitrix
senior tag
De itt egy teszt egy 5600X és egy RTX 4090 társaságában CP 2077
4k ultra minőség és semmi féle DLSS és RT nincsen mint látszik a videó elején azért a CPU terhelés csak 40% kb.
hozza a 65-69 FPSt
ugyan ez quality minőségű DLSS 3 mellett szintén 40% körül a CPU de már 100 fps az érték hála a DLSS-nek
ugyan ez automata DLSS nyilván elvitte performanc mod fele a DLSS-t mert a FPS már a 120-130 FPS körüli, de a CPU már felment a 50-60%-ra
Amikor meg rányomat mindent az ember 4K, ultra minőség, raytracing, DLSS és ami csak létezik. ott már bizony elöjön majd a 10 párhuzamos programág vagyis akár a 10 szál egyidejű használata. 12 szálból 10 egyidejű használata plusz rendszer és egyébb folyamatok bizony már esélyes a 90% CPU terhelés. Mondjuk én ezeket a tszteket még RTX 3090 Ti mellett láttam akár Ryzen r5 3600x mellett. ott már azért erősen szenvedett vele a ryzen 3600. a CP 2077 azért speciális kissé, mert más játékokra régebben nem volt jellemző, hogy a felbontás és a grafikai terhelés nővekedésével fokozatosan nyomták rá a plusz mag és szál szám igényket a CPU-ra. Egy átlagos játék közel se így viselkedik azért. -
Robitrix
senior tag
Szerintem a gond inkább az a CP 2077-tel hogy túl csili.vili tükrözödő és neon fényben úszó minden. (amúgy utálom) Túl sok a fény, árnyék és tükrözödés benne(feleslegesen) ami felelegesen veszi igénybe, mind a Grafikát, mind pedig a CPU-t. A kevesebb csili-vili több lett volna.
-
Robitrix
senior tag
válasz
tasiadam #230 üzenetére
Ezt így konkrétan nem tudom, mert ennyire nem értek hozzá, De a 8 magos FX 8000-esek úgy épültek fel, hogy külön volt 4 csoportban 2-2 mag egy közös cache memóriával. Vagyis nagyjából megoldották 2 maggal az 1 mag 2 szálas proci felépítését. És átvették annak teljesítmény hátrányát. Nekem mondjuk AMD A10-7870K procim volt, ami szintén az FX felépítését követte és 4 magos volt a a gyakorlatban 2*2 magos mintha 2/4-es proci lett volna. Drámaian rossz azért nem volt. és meglehetősen jó volt a prociba beépített grafika, Jóval erősebb volt mint kor integrált grafikás intel CPU-k grafikája. Néhány játékot még akár játszani is lehetett vele. Például futott vele a WOT nem HD grafikán szépen. Szóval nem volt azért teljesen reménytelen a buldózer architektura, de azért lehetett volna jobb a megvalósítás teljesítmény szempontból.
-
Robitrix
senior tag
A ZEN 2-es CPU esetében nem is mag ás a szál szám lehet mára karcsú néha, hanem az egy szálon vagy magon elérhető teljesítmény. Nem olyan rosszak azért persze ma se és vélhetően még évekig jók lehetnek, de például egy Ryzen 5 3600 egy szálas teljesítménye passmarkos tesztoldalon 2569, egy ZEN 3-mas 5600(nem az X hanem a 200 mhzel lejebb menű sima) 3260... és egy hasonló ZEN 4-es 7600 cpu 3999. Azért a 2569:3999-hez képest 55 % teljesítmény különbség egy szálon. És mind ezt 4 év alatt fejlödve. Igaz van benne órajel emelkedés is 4200 Mhz boost felment 5100 Mhz boostra. Ami 21% órajel emelkedés. A többi fejlődés a 34% a proci fejlődése. Amúgy ha karcsú kezd lenni a 3600 nos különösebb mókolás(alaplap, memóri stb.) hozzányúlása nélkül rakhatsz bele a gépbe egy 5600-as CPU-t ami úgy 52-54 ezer körül van nagyjából. (a sima nem az X-es) Az megtolja a teljesitményét a CPU-nak kb. 30%-kal simán. Én is azt tettem, mikor kapott a gépem egy erősebb grafikát egy amúgy GTX 1660 kártya helyett. Így most el leszek még pár évet a géppel FHD-ban, mert amúgy is egy FHD gaming monitor van a gépen(144 Hz)
-
Robitrix
senior tag
Amúgy csináltak ilyen teszteket speciel Ryzen r5 3600-os CPU-val. Ami 6 mag 12 szálas. De az alaplap biosában le lehet kapcsolni a szálasítást, amitől lebutul a CPU 6/6-ra csak. Olyan játékok esetén, amik beérik mondjuk 4 maggal maximum simán megugrik a teljesitás 3-4 FPS-el pusztán azért, hogy nem kell küzdeni a szálasítás teljesítmény csökkenésével. Aztán hogy miért gyártanak 6/12-s CPU-t mondjuk egy 12/12-es helyett nos egyértelmű, az árak és a költségek. Azért egy 6/12-es CPU jóval kevesebb elektronikai elemből áll, mint egy 12/12-es így olcsobb, nem vesz fel annyi telejesitnményt kevéssé melegszik. Amúgy meg az esetek döntő részében amúgy se csutkázunk ki minden magot és szálat egy játékban vagy alkalmazásban. A helyzet az, hog nem is igen ismerünk olyan játékot jelenleg, ami használna mondjuk párhuzamosan egyszerre 12 párhuzamosan futó program ágat.
-
Robitrix
senior tag
Amúgy nem csak IPC javulást kapott. Hanem például a régebi FX procik kapásból csak a az SSE 3 utasíás készletig ismerték az utasitásokat. Csak valamikor az FX 8xxx valamelyikénél került bele a SSE 4-es utasytás készlet. A dolog ott volt kínos mikor 2020 márcusában kijött a Warzone egyszerüen elszállt a Buldozer procik jó részén, amik nem ismerték a kódban használt SSE 4 utasításokat. Újra kellett fordítani vélhetően kihagyva az SSE 3 feletti utasitás készleteket a kódból. Viszont továbbra is gond lehet, hogy újabb játékok esetén ha olyan finomságokat használnak a kódban, mint AVX és egyebb utasítás készletek egy olyan régi proci, mint a FX buldózer csak néz, mint Rozi a moziban, hogy milyen általa ismeretlen utasítást akarnak vele végrehajtatni. A túl régi intelekkel is lehet ilyen gond persze. Ahogy fejlödnek a CPU-k fokozatosan tolják beléjuk az újabb és újabb utasítás készleteket, amit éppen kitalálnak pár évente. Jelenleg éppen ott tartanak, hogy megpróbálják betenni a új procik mikrokódjába az AVX-512-es utasításokat. Ezek úgye speciális vektor grafikus műveleteket támogató utasítások. ás már itt toporog a kanyarban a a következő AVX támogatás AVX-2048 vagy valami ilyesmi. .
-
Robitrix
senior tag
A dolog ennél kicsit bonyolultabb. Akkor volna limites a CPU-d ha azt látnád, hogy mikor leesik a grafika 70%-ra párhuzamosan felmenne a CPU használat valahová a 90% környékére vagy feljebb. a CP 2077 egy igen csak trükkös játék amúgy. Amikor valahol lent használod játékot mondjuk FHD-ban mondjuk közepes grafikai minőségen akkor vigan elvolt már egy Ryzen 5 3600 mellett is 40-50% környékén a cpu. Ahogy elkezdtre valaki emelni a felbontást és a minőséget a játékban megugrott az igény a CPU-val szemben is. A csúcs CPU igény akár 10 párhuzamos programák akkor jött elő mikor valaki 4K-ban játszott, használt RT -s olyan csutka minőséget használt, ahol a grafika még a játékos lábkörmét is kilakozta tükrözödve.
Kisebb grafikai igény mellett beérte 4-8 magig(vagy szálig) Vagyis egy 6 mag 12 szálas proci azért képes kiszolgálni 10 párhuzamos programágat. Feltéve, hogy nem használok a játék mellett más szintén magokat és szálakat igénylő alaklamazásokat. Például nem akarom stremmelni a játékot a netre, hogy azzal is küzdeni kellejen a gépnek. Na olyankor már tényleg karcsú lesz egy ZEN 3-mas 6/12-es proci és inkább egy 8/16-os kell. De extra plusz igények nélkül képes kihajtani egy ryzen 5600 vagy 5600X proci. Amúgy meg azt, hogy nem 100% közelében van kihajtva a grafika gyakran nem is a CPU okozza igazán. kb egy hónapja adtak ki egy szezon közepi frissités a COD Warzone 2-re. elbaszták. hirtelen mindenkinek leesett az FPS lazán 30-50 FPS-t. Miközben azt látta az ember, hogy a grafika bezuhan 70% terhelés közelébe. Na olyankor eluszott az FPS egy része is. és nem a CPU okozta, mivel az továbbra se ugrott fel extra módon. Egyszerüen szarul irtak meg valamit a játékban, amitől az a pályák bizonyos részein nem használta ki a grafika teljes kapacítását. Egyszerüen egy intel 13900 és egy RTX 4090 mellett is bezuhant a grafikai teljesítmény. Aztán 2-3 javitással nagyjából sikarült részlegesen korrigálni a dolgot. Bár az 1-2 héttel korábbi teljesítményt azóta se sikerült elérni teljesen azért. Mondjuk a COD esetében 3,5 éve ez van. Minden frissitéssel új pályával és szezonnal egyre romlik a játék teljesítménye. Amúgy ezek a COD játékok legendásan szarul vannak megcsinálva. Pedig alapvetően egy jobb 4 magos CPU is elég volna hozzá elméletileg. A mai CPU-k röhögve kihajtanéák, ha néha nem kurnának el dolgokat a programban.
-
-
-
Robitrix
senior tag
válasz
Francia91 #59 üzenetére
Pont az, hogy nem igazán igényel sok teljesítményt, ami látszik a magas elérhető FPS számon. Nálam FHD ultra minőségen 144 FPS környékén teljesít egy RTX 3060-as kártyán. Más játékok, amik több teljesítményt igényelenk ugyan ezen felbontás mellett lejebb vett grafikai szint mellett is örülök ha meg van a 60-70 FPS
-
Robitrix
senior tag
válasz
Francia91 #54 üzenetére
Na azért a Warthundernek nincsen igazán nagy teljesítmény igénye. Játék közben nem győzöm visszafogni a grafikát, hogy ..... ne rohanj már vazze! nem győzlek követni....
Nálam 144 FPS körül megy, de csak azért mert 144 Hz-es a monitorom. FHD csutkára tolt grafika.Szerintem ha valamennyire visszább vennék a grafika minőségéből 200 FPS fölé is eljutnék. 12 GB-os RTX 3060 és Ryzen r5 5600. Az FPS nincsen kiírva, de az is látszik, hogy közben leginkább alszik a CPU.
-
Robitrix
senior tag
A dolog valóban így van. ott van például a RTX 3070-es 8 Gb-os kártya. (pedig az nem is 128 bites) Viszont már egy Warzone szintű játék esetén is megesik vele, hogy bedroppol a teljesítmény és pár másodpercre a 120 FPS mondjuk simán bezuhan 2-3 másodpercre 50 FPS-re is akár. Panaszkodnak is a fórumon az RTX 3070-es teljesítmény esésire. Érdekes módon például a 12 GB-os RTX 3060 nem csinál ilyet. Lehet, hogy az csak 105 FPS-t ér el, de azt nagyjából tartja is plusz minusz 10-12 FPS határon belül az éppen aktuális pályaszakasz függvényében. a plusz 4 GB VRAM segit. Amúgy készitettek egy kártyát az RTX 3070-búl, ami minden paraméterében megegyezett az eredetivel kivéve azt, hogy nem 8 Gb volt rajta, hanem 16 GB. Aztán letesztelték vagy 2 tucatnyi játékon. az eredmény 3%-24%-os FPS nővekedés volt ugyan olyan beállítások mellett. Vagyis igen csak számít, hogy 8 GB VRAM van a kártyán vagy több. Minnél nagyobb a VRAM annál ritkábban kell után töltögetni a hátértárolóról a grafikához szükséges adatokat. Minnél nagyobb a memória annál esélyesebb, hogy mikor úgy dönt valaki, hogy lekezd ellenkező irányba menni a játékban még megtalálható az elöző pályarészlet adatai ergo nem kell újra tölteni párszáz MB adatot.
Új hozzászólás Aktív témák
ph Az NVIDIA aktuális GPU-architektúrájának eddigi legkisebb tagját az ASUS tálalásában próbáltuk ki.
- Milyen videókártyát?
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- 3D nyomtatás
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- Autós topik
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Diablo IV
- Milyen légkondit a lakásba?
- A gyári kábelek fontosságára hívják fel a figyelmet az új GeForce-ok gyártói
- További aktív témák...
- MSI RTX 3090 GAMING X TRIO 24 GB - GARIS
- RX6600XT black wolf bontatlan!
- Hibátlan - MSI Nvidia Geforce GTX 1060 Gaming X 6GB GDDR5 192bit VGA videókártya
- Aorus Master 4070 Ti Super 16gb Eladva ! Értékelésre vár .
- Hibátlan - ASUS Nvidia Geforce GTX 1050 Ti Cerberus OC Edition 4GB GDDR5 128bit VGA videókártya
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest