- Milyen egeret válasszak?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Adatmentés - HDD - SSD - Flash
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti (GB206)
- Vezetékes FEJhallgatók
- Házimozi haladó szinten
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Kezdő fotósok digitális fényképei
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
-
PROHARDVER!
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
sh4d0w
félisten
Használ itt valaki Debian 9-en BigChainDB-t?
-
sh4d0w
félisten
válasz
slett27 #27718 üzenetére
Innen indulnék a helyedben. Olvasdl el a hozzászólásokat is!
Először kísérleti jelleggel csináld meg testuserekkel, -csoportokkal és ha minden okés, akkor állj neki a migrációnak, ha sikeres a tesztfutam. Ha befejeződött a migráció, állítsd le a régit, de még ne töröld le. Ha minden rendben megy az újjal folyamatosan, akkor megszabadulhatsz a régitől.
-
sh4d0w
félisten
https://wiki.debian.org/systemd#Shared_bind_mounts
Asszem ideje lenne egy nagy verésnek...
-
sh4d0w
félisten
válasz
ubyegon2 #27530 üzenetére
Pl azért jó, mert nem kell külön telepítenem apacsot, sql-t, php-t, nextcloudot és mindegyiket külön felkonfigurálni, hanem felrakom a nextcloud snapet és megadom az ottani admin jelszavát és minden azonnal rendelkezésre áll, effektíve használhatom, ahelyett, hogy órákat töltenék el velük, mire mindent beállítok.
-
sh4d0w
félisten
-
sh4d0w
félisten
A helyes megoldást - mire?
-
sh4d0w
félisten
válasz
tonermagus #27396 üzenetére
Ha már ez a választék, akkor Ubuntu.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tonermagus #27382 üzenetére
Attól függ. Ha más feladatot is bízol arra a virtuális gépre, akkor konténer, ha nem, akkor felesleges még egy virtualizált réteg.
-
sh4d0w
félisten
Muszáj a /boot/efi partíciónak mountolva lennie egy, már működő, elindult rendszeren Debian 9 alatt? Move-olnám a lemez végére, de amíg mountolva van nem lehet és nincs kedvem Live-ot indítani.
-
sh4d0w
félisten
Another lesson learnt: ne akarj Firefoxot buildelni éles rendszeren, mert ha takarítasz utána, leszedi azt is, amit nem kéne (esetemben cinnamont... is...).
-
sh4d0w
félisten
Hogy a fenébe lehet virtualbox alatt futó Debianban beállítani két NIC-et, hogy a primary DHCP-s legyen (NAT), a másik meg host-only? Ha felhúzom az egyiket, lerúgja a másikat...
-
sh4d0w
félisten
válasz
Flowtation #27078 üzenetére
PXE: network boot, ha a kliensben PXE boot képes hálókártya van. Ha ügyes vagy, még le is tudod rántani a clonezilla image-et a kliensre.
Konfig manager: a konfig masteren beállítod, melyik kliensnek milyen beállításai legyenek és letolja őket. Puppet, Salt kulcsszavak a keresőbe.
Ez mind hangsúlyozottan Linuxos megoldás, ha Windowsost keresel, rossz topicban jársz.
-
sh4d0w
félisten
válasz
Flowtation #27076 üzenetére
LDAP, fileszerver, printszerver, PXE boot szerver, konfig manager, webszerver.
-
sh4d0w
félisten
Long live the Linux!
-
-
sh4d0w
félisten
válasz
Dißnäëß #26987 üzenetére
Elkeserítelek: amikor szoftveres disk encryptiont használsz, a master password mindig a memóriában van és megfelelő csillagállás esetén kinyerhető. Másik támadási módszer lehet, ha úgy módosítják a LUKS-ért felelős forráskódot, hogy írja ki egy pendrive-ra a jelszót.
Szoftveres disk encryption esetén esetleg használhatod a Kali nuke opcióját, Google segít megtalálni.
Ha ennyire biztonságban akarod tudni az adataidat, használj hardveres titkosítású háttértárat. Ez esetben (feltehetően) csak NSA és tsa az ellenfeleid, a megfertőzött firmware-eken keresztül.
-
sh4d0w
félisten
válasz
Dißnäëß #26978 üzenetére
RAID - LUKS - LVM - filesystem.
LUKS az LVM felett felidézheti a sajtreszelős emlékeket. Meg lehet ugyan csinálni, de komplett adatvesztéssel jár - ezért is erősen javasolt telepítéskor LUKS-ozni.
DE: nagyon oda kell figyelni, ha új diszket teszel be. Elég egyszer rossz sorrendben kiadni a parancsokat és mindened oda lehet egy pillanat alatt. Állandóan látnod kell a fejedben a logikai felépítést és teljesen biztos tudással kell rendelkezned az utasítások megfelelő sorrendjéről.
-
sh4d0w
félisten
Külön könyvtárba felraktam az FF 60 ESR-t, Debian 9-en, Cinnamon DE-vel. Jó darabig működött is rendben, aztán valamilyen szirszar streaming server telepítése elcseszte a dolgot.
Momentán az a helyzet, hogy nem tudom megmondani a rendszernek, hogy ez a böngésző legyen az alapértelmezett, így FF induláskor mindig feldobja, hogy nem ő az alapértelmezett. Hiába veszem ki a pipát, hogy ne kérdezze meg, hiába nyomok rá, hogy igen, legyél alapértelmezett, mégis minden induláskor megkérdezi. Már az update-alternatives adatbázisába is felvettem a fenti FF-et, mégsem használ.
Van valakinek ötlete, mi segíthet? Ráolvasás, pszichológiai ráhatás sem segített a gyakorlati megoldásokon kívül...
-
-
sh4d0w
félisten
válasz
asuspc96 #26626 üzenetére
El kell felejteni legelsokent, hogy ha "megbizhato" oldalakon jarsz, akkor nem kapsz be semmit. Megbizhatonak tekintett site-okrol ugyanugy bekaphatod a malware-t, tehat a bongeszesi szokasok megvaltoztatasa nem ad semmit a vedelmedhez. (Hetkoznapi pelda: azzal, hogy nem mesz a varos rossz hiru negyedebe, meg csunyan helyben hagyhatnak a jonevu kornyeken is.)
Mi van akkor, ha a veled egy halozaton levo geprol fertozik meg a tiedet? Meg bongeszni sem kell hozza...Linuxra egyebkent van clamav, de nem rezidens es leginkabb akkor lehet szukseged ilyesmire, ha ez egy szerver es Windows gepeknek nyujt szolgaltatasokat - ekkor sem a sajat vedelmeben van az AV, hanem hogy a Windows-ok egymast ne fertozzek ossze.
Linux alatt a kovetkezoket teheted az atlagos biztonsagi szint elereseert: stabil rendszert hasznalsz, amit frissen tartasz; nem veszel fel 3rd party repokat, vagy ha megis kell, akkor csak a minimalisan szuksegeset; nem rootkent hasznalod a rendszert; rendszeres backup a szamodra fontos dolgokrol (DVD, kulso HDD, akarmi).
Ha ennel emeltebb szintu biztonsagot akarsz, akkor teljes lemez titkositasa LUKS-szal vagy VeraCrypt kontenerek hasznalata; fail2ban, ha vmilyen szervert uzemeltetsz; ketfaktoros azonositas; HIDS/NIDS; online backup a kulso eszkozon kivul.
Aztan meg mindig lehet fokozni ezt egeszen addig, amig hasznalhatatlan lesz a cucc.
-
sh4d0w
félisten
Hash: a plain textbol csinalsz egy sornyi krixkraxot. A plain textet visszanyerni nem tudod. Tipikus pelda: passwordok.
Encryption: a plain textbol egy kulcs segitsegevel csinalsz krixkraxot. A kulcs segitsegevel visszanyerheto a plain text a krixkraxbol. Ennek van szimmetrikus es asszimetrikus valtozata. A szimmetrikusnal ugyanazt a kulcsot hasznalod a titkositasra, mint a decryptre es sokkal gyorsabb, mint az asszimetrikus megoldasok. Problema a kulcs disztributalasa (hogyan juttatod el a celrendszerre). Asszimetrikusnal kulon kulcs van a titkositasra (publikus kulcs) es a visszafejtesre (privat kulcs). Itt ugye nem kell foglalkoznod a kulcs disztibutalasaval, ellenben joval lassabb a szimmetrikus megoldasoknal.
Gondolom a celszerveren vissza akarod nyerni a plain adatot, ergo a hashing (mint pl. az md5) nem johet szoba.
Atjarhatosag altalaban lehetseges, ha nem valtoztatnak a hasznalt eljarason. Mivel a te eseted pont beleesik egy ilyen valtoztatasi ciklusba, ezert nem mukodik ugy, ahogy elvarod. Trivialis megoldaskent ugyanazt az openssl-t kellene hasznalnod mindket rendszeren.
-
sh4d0w
félisten
-
sh4d0w
félisten
válasz
MasterMark #26405 üzenetére
Tudod: sudo apt install ...
Hogy tényleg menni fog-e? Ki tudja? De ha ezt felrakod, a másik kernelt meg fennhagyod, ha ez nem jó, visszatérhetsz a korábbihoz indításkor... -
sh4d0w
félisten
válasz
MasterMark #26403 üzenetére
Felrakod ezt a csomagot: linux-image-4.4.0-24-powerpc-e500mc.
-
sh4d0w
félisten
válasz
MasterMark #26394 üzenetére
Mi bajod van vele? A leheto legjobb megoldast javasolta, mert ha kapsz egy kernelfrissitest, megint nem fog menni a wifi cuccod. (En egyebkent, mint lusta IT-s, inkabb vennek 5-10 USD kozotti ertekben egy tamogatott wifit, oszt csokolom - mint ahogy a laptopommal is tettem, mert a gyarilag benne levo nem igazan akart menni Linux alatt.)
-
sh4d0w
félisten
válasz
Tanisz #26349 üzenetére
Két megoldás lehetséges - ami innen nézve a legegyszerűbb:
1. Debian + GNOME, FTP szerver helyett ssh szerver
Ebben az esetben mind a szerverre, mind a kliensre felrakod a nomachines-en található cuccot, oszt lesz grafikus felület elérés, nem kell párod helyett melóznod
2. Feldobsz egy Windows szervert... de hát az fizetős.
-
sh4d0w
félisten
Ezt nem ketlem, csak nem ertem a logikadat: irta, hogy otthoni HTPC-re szeretne idonkent ranezni. Ennek fenyeben nem ertem, hogy miert ajanlottal olyan monitoringot, ami rendelkezik a kovetkezokkel:
multi-dimensional data model
powerful query language
pull metrics from targets
cloud storage (adott esetben)
failover (adott esetben)#26339: az ITM5 nekem is kenyelmes, mert ismerem, de ettol meg nem ajanlom.
-
sh4d0w
félisten
válasz
stigma #26331 üzenetére
1. Szerintem a Nagios ebben az esetben agyuval verebre lenne, raadasul a CPU-dat megenne. A masik kettobol meg valaszthatsz szimpatia alapjan.
2. Linuxra nemigen van defragger, mivel sokkal kevesbe hajlamos toredezni a fajlrendszer. Ha mindenaron kell, akkor [link], de 1x ev Linuxozas soran sosem ereztem szukseget.
-
sh4d0w
félisten
-
sh4d0w
félisten
válasz
ubyegon2 #25933 üzenetére
TLS lesz az... Az SSL utódja, Transport Layer Security. Pontos hibaüzenet jó lenne, legfőképpen angolul, magyarul megoldást találni rá szinte határos a lehetetlennel. Nagyon valószínű egyébként, hogy Minttel azért megy, mert még régebbi certek vannak benne, amiket az újabb Linuxokban már visszavontak megbízhatatlanság okán, mostanság volt erről pár hír.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Canon imagePrograf PRO-6100S plotter - szinte új, 500m2 nyomat
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B650M R7 7700 32GB DDR5 1TB SSD RTX 5070 12GB BE QUIET! Pure Base 500DX 650W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i3 10105F 16/32/64GB RAM RTX 3050 6GB GAMER PC termékbeszámítással
- VÉGKIÁRUSÍTÁS - REFURBISHED - Lenovo ThinkPad 40A9 docking station
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest