Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pengwin

    addikt

    válasz adlersson #12 üzenetére

    Te nagyon összemosod a különböző időszakokat, ami azért baj, mert nagyon komoly változások voltak az amerikai-kínai kapcsolatokban 1945-1990 között.

    1945-ben Kína szárazföldi része nagyrészt nacionalista ellenőrzés alatt volt, amit a kiújuló polgárháborúban 1949-ig elvesztettek, de még utána is voltak nacionalista gerilla gócpontok pl. Jünnanban és Burmában. Ebben az időszakban nem kaptak támogatást, mert az USA akkori vezetése hitt abban, hogy el lehet kerülni a szembenállást a szovjetekkel ha kerülik a konfrontációt... és a szovjetek becsszóra megígérték, hogy ők sem fognak beavatkozni a kínai polgárháborúba...

    Azok a tudósítók pedig igenis brutálisan részrehajlóak voltak és benyelték az akkori maoista maszlagot. Igen, a KMT korrupt volt, meg kb. egy tucat tartományi hadúr is az ő égiszük alatt működött, de közben meg Maóékról hihetetlenül pozitív írások jelentek meg a 1930-1940-es évek amerikai sajtójában - akik ezeket írták, azoknak nem tűnt fel, hogy az orruknál fogva vezetik őket. Pl. Maóék populizmusát is teljesen figyelmen kívül hagyták a kiújult polgárháború alatt - csináltak egy földreformot, amivel népszerűek lettek a parasztság körében, majd hatalomra jutás után nyilván lerombolták az egészet. A KMT megreformálása pedig egy hangyányit szürreális volt akkor, miközben előbb a japánok majd a kommunisták ellen folytattak élet-halál harcot.

    Az amerikai támogatás már azután indult újra, hogy Tajvanra szorult vissza a KMT... mert amerikában volt egy kormányváltás és az lett az új politikai irány, hogy nem engednek át több országot a kommunistáknak. Ezért álltak bele olyan nagy erőkkel a koreai háborúba is... mert eddigre vált világossá, hogy a szovjetek előretörését szép szóval nem lehet megállítani, meg semmilyen előzetes megállapodáshoz nem tartották magukat (pl. 1945-1950 között az összes kelet-európai ország nem kommunista vezetését megdöntötték a szovjetek, pedig nem ezt igérték a szövetségeseiknek 1945-ig).

Új hozzászólás Aktív témák