- Projektor topic
- ZIDOO médialejátszók
- Samsung Galaxy Tab S10 FE - a szoftvertámogatás felára
- Hisense LCD és LED TV-k
- Házimozi belépő szinten
- Milyen videókártyát?
- Melyik tápegységet vegyem?
- Apple iPad 11” (A16, 2025) - a táblagépek vanília fagylaltja
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
pengwin
addikt
válasz
adlersson #12 üzenetére
Te nagyon összemosod a különböző időszakokat, ami azért baj, mert nagyon komoly változások voltak az amerikai-kínai kapcsolatokban 1945-1990 között.
1945-ben Kína szárazföldi része nagyrészt nacionalista ellenőrzés alatt volt, amit a kiújuló polgárháborúban 1949-ig elvesztettek, de még utána is voltak nacionalista gerilla gócpontok pl. Jünnanban és Burmában. Ebben az időszakban nem kaptak támogatást, mert az USA akkori vezetése hitt abban, hogy el lehet kerülni a szembenállást a szovjetekkel ha kerülik a konfrontációt... és a szovjetek becsszóra megígérték, hogy ők sem fognak beavatkozni a kínai polgárháborúba...
Azok a tudósítók pedig igenis brutálisan részrehajlóak voltak és benyelték az akkori maoista maszlagot. Igen, a KMT korrupt volt, meg kb. egy tucat tartományi hadúr is az ő égiszük alatt működött, de közben meg Maóékról hihetetlenül pozitív írások jelentek meg a 1930-1940-es évek amerikai sajtójában - akik ezeket írták, azoknak nem tűnt fel, hogy az orruknál fogva vezetik őket. Pl. Maóék populizmusát is teljesen figyelmen kívül hagyták a kiújult polgárháború alatt - csináltak egy földreformot, amivel népszerűek lettek a parasztság körében, majd hatalomra jutás után nyilván lerombolták az egészet. A KMT megreformálása pedig egy hangyányit szürreális volt akkor, miközben előbb a japánok majd a kommunisták ellen folytattak élet-halál harcot.
Az amerikai támogatás már azután indult újra, hogy Tajvanra szorult vissza a KMT... mert amerikában volt egy kormányváltás és az lett az új politikai irány, hogy nem engednek át több országot a kommunistáknak. Ezért álltak bele olyan nagy erőkkel a koreai háborúba is... mert eddigre vált világossá, hogy a szovjetek előretörését szép szóval nem lehet megállítani, meg semmilyen előzetes megállapodáshoz nem tartották magukat (pl. 1945-1950 között az összes kelet-európai ország nem kommunista vezetését megdöntötték a szovjetek, pedig nem ezt igérték a szövetségeseiknek 1945-ig).
-
"Eközben az amerikai közvéleményt teljesen a KMT ellen fordult mert a kínából tudósító amerikaiak elsöprő többségükben baloldali érzelműek voltak (és Maóék ekkor még nagyon vigyáztak rá, hogy milyen arcukat mutatják), ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Trumanék leállítottak minden támogatást amit a nacionalistáknak nyújtottak." - Hogy mi?
Az USA csilliárdokat vesztegetett el arra, hogy megerősítse, megreformálja a KMT-t minden lehetséges módon, azonban annak gyatra vezetése, népszerűtlensége miatt gyakorlatilag minden kísérlet hamvába holt. Ezek a "tudósítók" leginkább arról számoltak be, hogy mekkora pénzégetés a KMT támogatása, nem arról, hogy milyen fasza a Kommunista Párt meg Mao.
-
pengwin
addikt
válasz
adlersson #10 üzenetére
A Kínai Népköztársaság és a Szovjetunió szembenállása a 60-as évek végén kezdődött, én meg a 40-es évekről beszéltem, pontosabban az 1945-1949 közötti időszakról.
A kínai kommunisták ekkor nyerték meg a polgárháborút, mert a szovjetek nekik adták át Mandzsúriát és a japánoktól zsákmányolt hatalmas mennyiségű hadianyagot a kínai kormány (a KMT) helyett.
Eközben az amerikai közvéleményt teljesen a KMT ellen fordult mert a kínából tudósító amerikaiak elsöprő többségükben baloldali érzelműek voltak (és Maóék ekkor még nagyon vigyáztak rá, hogy milyen arcukat mutatják), ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Trumanék leállítottak minden támogatást amit a nacionalistáknak nyújtottak.Az amerikaiak ezután egészen a 70-es évek elejéig a Kínai Köztársaságot ismerték el, mint "Kína", csak Nixon alatt váltottak mert a népköztársaság éppen akkor balhézott össze a Szovjetunióval.
-
Miért kommunista propaganda? Akkoriban a Szovjetunió nyilvánvalóan nagyobb veszélyt jelentett az USA-ra nézve, Kína és a SZU nem voltak kebelbarátok, rövidtávú, a SZU pozícióját gyengítő stratégia részeként teljesen érthető, hogy az USA ezt kihasználva inkább Kínával akart jóban lenni mint Tajvannal.
-
pengwin
addikt
Persze, nem is a rendszer brutalitására gondoltam.
Viszont külsőségekben, stílusban le sem tagadhatták volna, hogy valamikor egy párt voltak.#8 adlersson
Igen, tudom. Nagyon érdekes ejátszani a gondolattal, hogy mi lett volna, ha az USA nem hagyja magára a KMT-t a kommunista propaganda miatt pont akkor, amikor a kommunisták hatalmas szovjet támogatásban kezdtek részesülni. -
Tajvanon a statárium alatt legalább volt valami kézzel fogható fejlődés, az embereknek lehetőségük volt viszonylagos anyagi biztonságot kialakítani maguknak, Kínában meg, ha nem éheztél a hét egyik napján se, már tehetősnek számítottál, csak ugye akkor meg a szomszéd nyomott fel, mert biztos vagyont halmozol fel és külföldről pénzelt ügynök vagy.
-
pengwin
addikt
Nagyon érdekes írás volt, köszönöm!
Mindig érdekes történelmi emlékekben látni, hogy mennyire látványosan egy tőről fakadt a CCP és a KMT, a 80-as évekig tényleg kéz a kézben ontották az ugyanolyan blődségeket.
-
-
Most is nagyon jó volt.
A hangszóró használata teljesen demokratikus? Pl. Mao elvtárs beszédeit is lehetett volna üvöltetni?
-
Viktor S
csendes tag
Mindig szeretem az útleírásaidat olvasni. Köszi!
-
Érdekes volt,köszi.
-
Vesa
veterán
Nagyon jó írás, thanks!
Új hozzászólás Aktív témák
lo Bevezető A Nyugat Távol-Keletre látogató emberének úticéljai közt ritkán szerepel kifejezetten Tajvan, így a sziget...
- Amazon Kindle 3 keyboard Wifi hibátlan
- BESZÁMÍTÁS! Microsoft XBOX Series S 512GB játékkonzol garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS!Sony PlayStation 5 825GB SSD lemezes konzol extra játékokkal garanciával hibátlan működés
- BESZÁMÍTÁS! Sony PlayStation 5 825GB SSD lemezes konzol fejhallgatóval garanciával hibátlan működés
- Beszámítás! HP ZBook Studio G8 OLED WorkStation - i9 11900H 32GB DDR4 2TB SSD RTX 3070 8GB Win11
- Honor Pad X8 64GB, Wi-Fi, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L390 - i7-8GEN I 8GB I 256SSD I 13,3" HD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Targus Universal USB 3.0 DV1K-2K Compact docking station (DisplayLink)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest