- Computex 2025: Acer monitorok kreatív profik számára
- Computex 2025: épp bemutatkozott a Wooting 60HE v2, és már ki is állították
- Perelik a CrowdStrike-ot a 7000 törölt repülőjárat miatt
- Meggondolta magát az NVIDIA, kvantumgépes cégbe fektetne
- Tisztázta a Nintendo, hogy lesz-e VRR dokkolva a Switch 2 konzolon
-
PROHARDVER!
Mielőtt kommentelsz, olvasd el az Összefoglalót!
(Frissítve: 2020.05.31.)
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
Peace #143411 üzenetére
Ha a gépházban a Windows Update nem ajánlja fel az újabb verzióra történő frissítést, az MCT és a frissítési segéd pedig ugye nem támogat Enterprise és Server kiadásokat, akkor pl. a letöltött 21H2 ISO in-place upgrade módszerrel letetne upgrade-elni, ahol mindenképpen olyan ISO-fájl kell, ami tartalmaz Enterprise LTSC kiadást, máskülönben nem fog menni.
Vagy másik lehetőség szólni az adott szervezet rendszergazdájának illetve IT illetékeseinek, hogy legyenek szívesek megoldani az upgrade-et, mivel ugye az Enterprise LTSC kiadás használata normál esetben olyan közegben reális és legális, nem pedig home user szinten.
-
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143410 üzenetére
Az F partíció zsugorítása megoldható akár a beépített lemezkezelővel is, viszont a C kiterjesztéséhez mindenképpen 3rd party particionáló program fog kellene, mivel nem közvetlenül utána és mellette helyezkedik el a hozzáadni kívánt nem lefoglalt terület (példa). Ahol nem feltétlen kellene újra kicentizni, lehet a 40 helyett nem ártana 50 GB-osra vagy nagyobbra méretezni a C-t...
Egy rendszerpartíció utólagos átméretezése nem teljesen veszélytelen művelet, meg pláne ha a 3rd party particionáló program is csak újraindítás után ún. PreOS módban tudja megcsinálni, ezért nem árthat előtte rendszermentést készíteni.
-
King Unique
titán
• How to set up a mirrored volume for file redundancy on Windows 10
• How to Create a New Pool and Storage Space in Windows 10
• Windows 10 Storage Spaces vs RAID: Difference and Data Protection
• RAID topikEleve része a Windows 10-nek is a szoftveres RAID kialakításához a tükrözés a lemezkezelőben, + hasonló bár nem teljesen ugyanolyan (összehasonlítás) alapon a tárolóhelyek szolgáltatás is opció, van a RAID témának külön topikja azon téma mélyebbre ható fejtegetéséhez, stb.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Angel2014 #143376 üzenetére
Hát ilyen formában valóban nem sok, meg ha minden meghatót feleslegesen 3x töröl, ír tele a program amikor elég lenne 1x is, ami így eleve időigényes, pendrive-ok és SSD-k esetén pedig ugye felesleges plusz írásmennyiség...
Szerintem a korábbi válaszokban bőven le lett írva, linkelve a lényeg, a DiskPart használatát szemléltető screenshot is eleve önmagáért beszél, abban a blogbejegyzésben szintén le van írva (4. módszer) + hogy nincsen folyamatjelző mint a lassú formázásnál, ha nem cél a teljes meghajtó törlése akkor opció a szabad terület törlése (3 módszer) és a meghajtóoptimalizálás hogy a már törölt adatokat ne lehessen visszaállítani, sőt SSD-knél és TRIM-et támogató SMR HDD-knél törlés után már amúgy sem feltétlen lehet, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Angel2014 #143370 üzenetére
NMHH végleges adatörlés, avagy a CECE Drive Eraser
"Minden kód csak 1szer használatos(hát ez rohadt gagyi dolog! Az app elérhető Windows teleítő exe, MacOS és Linux alapú boot ISO formátumban. A Linux ISO is nagyon gagyi, nem SecureBoot kompatibilis. Az app használatához aktív internetkapcsolat kell! Kicsit utána olvasva, az app 3szor törli le az adathordozót."
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #143371 üzenetére
+ Ha SSD és TRIM-et támogató SMR HDD (példa), akkor azoknál már egy szimpla fájltörlés (és teljes lemezterületen futtatott meghajtóoptimalizálás) után sem lehet már érdemben helyreállítani, lementeni a fájlokat (példa), SSDk-nél Secure Erase futtatása után meg pláne nem (példa).
-
King Unique
titán
válasz
Angel2014 #143370 üzenetére
• Teendők HDD SSD eladás előtt (adatvédelem)
• #122273Semmi, ugyanúgy meg tudják oldani az adatok végleges törlését, HDD-knél lásd lassú formázás vagy DiskPart clean all parancs, SSD-knél ugyanúgy opció az előbbiek is vagy inkább Secure Erase futtatása, + az alaphelyzetbe állítás a minden elem törlése és annál az adatmegsemmisítés használatával is opció, nyilván nem létszükséglet ehhez a CECE.
-
King Unique
titán
válasz
Sanyi52 #143351 üzenetére
Ha a BIOS/MBR és UEFI/GPT séma elnevezéseit nézzük a képeken, akkor esetedben értelemszerűen System (Rendszer számára fenntartott) + Windows (C) + Recocery (helyreállítási partíció) + System (EFI-rendszerpartíció) + Recocery (helyreállítási partíció) partíciók vannak, + nyilván egy MSR is ha UEFI/GPT szerinti kiosztás, csak az nem látszik a lemezkezelőben.
-
King Unique
titán
válasz
Sanyi52 #143348 üzenetére
• Ha UEFI/GPT szerinti telepítés, akkor az alapértelmezettől eltérő elrendezés akkor normális, ha pl. eredetileg BIOS/MBR szerint lett telepítve majd az utólag UEFI/GPT-re konvertálva az MBR2GPT eszközzel, akkor jön létre az ESP (EFI-rendszerpartíció) + 1 db WinRE partíció a C partíció után és maradhat meg a korábbi telepítésből némelyik kicsi partíció.
• Ha UEFI-s telepítésnél 1909 vagy régebbi Windows 10-verzióval lett particionálva a rendszermeghajtó, akkor normális a 2 db WinRE partíció illetve WinRE + ESP + MSR + C + WinRE felállás, ellenben 2004 és újabb verzióknál már a linkelt ESP + MSR + C + WinRE állapot a normális.
• Ha nem érint egyik előbbi sem, akkor viszont nyilván nagyon nem normális a rendszermeghajtónál (lemez 0) a mostani állapot a partíciók elhelyezkedését és számát illetően, + a lemez 1 esetén sem világos mit keres az elején egy 600 MB-os ESP... -
King Unique
titán
válasz
Kiskokó #143347 üzenetére
Ha korábban ugyanazon PC-ben a klónozás után a régi - új SSD-ről egyaránt működött a bootolás úgy hpgy mindkettő csatlakoztatva volt, most meg nem, akkor lehet mégsem jók a bootolási / egyéb beállítások, az előző válaszokban már szemléltetve lett miket kellene megnézni.
1. A képfájlba történő rendszermentésnél nemhogy másik partíció lehet és azon egyéb adatok, hanem a mentést tartalmazó partíción is, szóval ilyen szempontból semmi előnye nincsen a klónmeghajtónak.
2. Az az állítólagos macera normál esetben nyilván nem akkora macera, meg ha tudja a user mit csinál és ért hozzá, sőt ha a Windows 10 beépített rendszermentő alkalmazását használja, akkor csak a Windows 10 telepítőjét kell bebotolni pendrive-ról és onnan elvégezni a helyreállítást.
3. Ha frissíteni kell a mentést, akkor egy klónmeghajtónál lehet szépen 1:1-ben újraklónozni az egészet, ellenben a rendszermentésnél lehet különbségi / növekményes mentést is készíteni csak a változatokat mentve, ami eleve gyorsabb és kisebb méretű. + Az utóbbi csak egy képfájl / mappa és azon belül fájlok a célmeghajtón, vagyis nem kell törölni a korábbi partíciókat mint a klónozásnál.
4. Ha már méret, a mentésnél készített képfájl alapértelmezetten eleve tömörítve lesz és kisebb méretű lesz mint maga a forrásmeghajtó és az azon lévő partíciók eredeti mérete, vagyis akár kisebb célmeghajtón is elférhet, ellenben ugye a klónozásnál alapesetben (partíciók zsugorítása / átméretezése nélkül) legalább akkora vagy nagyobb tárolókapacitású célmeghajtó kell
5. A klónmeghajtó max. abból a szempontból előnyösebb, hogy azonnal használatra kész és egyből betehető a másik meghajtó helyére és utána a klónmeghajtóról ugyanúgy bootolható gond nélkül az OS. Normál esetben, mert ugye lehet olyan is hogy nem, mint pl. a mostani esetnél... -
King Unique
titán
válasz
Kiskokó #143345 üzenetére
Most 1x bootol, 1x nem, elég érdekes, meg ha állítólag a klónozás megfelelően lett végrehajtva és a BIOS/UEFI boot menü és sorrend is jól van beállítva. Bár ha klónozás történt, akkor egyszerre a 2 meghajtó használata is akár okozhat problémát, pont azért nem feltétlen kellene egyszerre mindkettőt csatlakoztatni, meg biztonsági mentés céllal klónozni, hanem normál esetben nyilván menteni, amiből probléma esetén eleve visszaállítható a rendszer. Aki korábban mentési célra kifejezetten a klónozást ajánlotta a mentés helyett, az nem igazán volt tisztában a fogalmakkal.
"Ha meghal a Win hiába van róla biztonsági mentésem."
Ha van biztonsági mentés képfájlba pl. egy külső HDD/SSD meghajtón, akkor a programot pl. pendrive-ról bootolva majd a külső HDD/SSD meghajtóról a mentést betallózva eleve visszaállítható a rendszer, lásd az előbb linkelt hozzászólásban lévő leírásokat.
-
King Unique
titán
válasz
Kiskokó #143342 üzenetére
"A meglévő C: meghajtómat klónoztam a Macrium programmal, biztonsági mentés céljából. (nem először)"
Mármint BIOS/MBR szerinti telepítés System Reserved és WinRE partíciók nélkül, azért csak a C-t, vagy hogyan kell érteni?
UEFI/GPT esetén még ugye még több partíció van, alapesetben 4 db a C-vel együtt és normál esetben előbbinél és utóbbinál is nyilván mindegyik partíciót menteni / klónozni kell.
"Ennek örömére vissza raktam a többi meghajtót is de ezután már nem bootol be a gép az új SSD-ről. A régiről működik hiba mentesen."
Mármint mi a gond, szükség esetén nem sikerült megfelelően beállítani a BIOS/UEFI boot menüt és sorrendet, pl. UEFI szerinti telepítésnél a Windows Boot Manager bejegyzést beállítani az 1. boot opciónak, vagy mi?
Klónozás előtt a Fast Startup funkciót lehet nem ártott volna kikacsolni, vagy Shift + leállítás módszerrel leállítani a Windows 10-et, ellenkező esetben akár az is okozhat problémát a meghajtók cserélgetésénél.
Egyébként ha rendszermentés készítése a cél, akkor értekemszerűen azt kellene csinálni, menteni és nem klónozni, a klónozás pl. meghajtócsere esetén indokolt.
-
King Unique
titán
válasz
Joker88 #143319 üzenetére
Lásd egy másik válaszban leírtakat, sokadjára.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
cidalain #143297 üzenetére
De, kell, mivel ha kiadnak jelen esetben a Macrium Reflect programból újabb verziókat, amik hibajavításokat és új fejlesztéseket, sőt akár újabb Windows 10/11-verziókkal való kompatibilitási fejlesztést tartalmaznak (példa), akkor egész egyszerűen nem nagyon marad észérv a régi illetve muzeális verziók további használata mellett. Ha az utóbbi miatt ütközik problémába a felhasználó a mentés / klónozás során, akkor az ugye ilyenkor részben user error kategória, mármint hogy nem frissített holott X hónapja / éve már elérhető volt az újabb programverzió.
A program frissítése és naprakészen tartása pedig nem lehet különösebb probléma, mivel a Windowsra telepített változat eleve értesítést jelenít meg ha elérhető újabb programverzió, ami után pár kattintással megoldható a verziófrissítés, a pendrive-ból bootolható WinPE / WinRE változat is pár perc alatt újragenerálható a programban és nyilván nem kell ehhez fél óra, sőt a kész és mindig a legfrissebb WinPE ISO pl. a NeszeTools weboldaláról is letölthető és a Windows 10 ISO mintájára a fájlkezelőben történő felcsatolás után a tartalma egyből a FAT32-re formázott pendrive-ra másolható / Rufus vagy egyéb 3rd party programmal kiírható, ami megint pár perc alatt megvan, stb.
-
King Unique
titán
válasz
tibaimp #143294 üzenetére
Aminek nem feltétlen a Windows-frissítésekhez van köze mint egy ottani hozzászólásban is írták, a KB5005463 számú frissítés pedig csak a PC állapot-ellenőrző alkalmazás a Windows 11 kompatibilitáshoz kapcsolódóan.
A rendszer-visszaállítás használatánál a régi visszaállítási pontok idővel törlődhetnek és újabbak jöhetnek létre azok helyett. Vagyis ha fix mentés kell egy adott állapotról, akkor javasolt az előbbi mellett / helyett komplett rendszermentést készíteni egy képfájlba.
-
King Unique
titán
válasz
tibaimp #143292 üzenetére
• System Restore Point in Windows 10
• Where are System Restore Points stored? How to view Restore Points in Windows 11/10?Megjelenik, a System Volume Information nevű rendszermappában, amihez alapértelmezetten nem lehet hozzáférni, max. rendszergazdaként a rejtett és védett rendszerfájlok megjelenítésének engedélyezése után + megfelelő NTFS hozzáférési engedély - amit csak egy megtekintés miatt nem javasolt elpiszkálni az adott mappánál - birtokában.
Egyébként miért kérdezed?
-
King Unique
titán
válasz
viharhozo #143288 üzenetére
Meg lehet nézni mi és mekkora lemezterületet foglal, lemezterületet felszabadítani, stb., részletezve lett itt már többször (példa). Ha kevés a C-n a szabad terület, akkor meg eleve értesítést jelent meg arról a rendszer és felajánlja a Tárterületsegéd futtatását, amely utóbbi működése automatizálható is.
"de csak Windows Boot Managerrel, AHCI-ben nem"
Windows Boot Manager bejegyzés a boot menüben UEFI szerinti telepítésnél van, az IDE / AHCI / RAID meg a SATA vezérlő működési módja, ezért sem világos mi köze a kettőnek egymáshoz, de mindegy, az a lényeg már bootol arról az SSD-ről a Windows 10.
-
King Unique
titán
válasz
cidalain #143283 üzenetére
Itt titkosítás alatt Windows 10 specifikusan nemcsak a standard BitLocker, hanem az eszköztitkosítás is értendő. Meg az hogy a felhasználó maga nem kapcsolta be külön, attól még gyárilag lehet az adott PC-nél, laptopnál bekapcsolt állapot.
"azt látja, hogy a C meghajtó az 250/250 GB-os, nulla szabad hellyel"
Erről nem ártott volna egy screenhot, hogy látszódjon pontosan mi a helyzet.
Az meg ugye a másik topikban már le lett írva illetve linkelve, hogy a Macrium Reflect esetén nemcsak a tulajdonságoknál lehet átméretezni a céllemezre (SSD) kerülő partíciót, hanem a 8-as verzió már automatikusan, 1 kattintással megcsinálja, + értelemszerűen a Windows 10 lemezkezelőjével is megoldható a klónozás előtt.
Apropó Macrium Reflect, az nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan melyik verzióval próbálkozol, ahol értelemszerűen a legújabbal (8.0.6635) kellene. Aztán az sem, hogy a HDD-ről futó Windows 10 alól történik a klónozás és az SSD USB-n van csatlakoztatva, vagy a Macrium Reflect pendrive-ról bootolható WinPE / WinRE változata alól, stb. -
King Unique
titán
válasz
viharhozo #143280 üzenetére
Az OS built-in tool a Windows 10 esetében vélhetően a CHKDSK, WinRE menüben elérhető javítási és helyreállítási lehetőségek, stb. akar lenni.
"Mentheto ez, probalkozzak vele vagy marad az ujratelepites?"
Ha adatmentés a cél, akkor azt értelemszerűen az adatmentés topikban kellene tovább fejtegetni, nem itt.
Ha nem cél az adatmentés, akkor a Windows 10-et újratelepíteni akkor van értelme, ha jó az SSD és megfelelő az állapota (a gyártó diagnosztikai szoftverével vagy naprakész 6.01-es HDS programmal megnézve), ellenben ha tényleg megadta magát, read only módba váltott vagy egyéb probléma van vele, akkor nyilván nem sok. Az utóbbi esetben inkább egy garanciális cserét kellene megejteni, vagy annak híján kukázni a rossz SSD-t és egy új, megfelelő állapotú SSD-t venni helyette."A boot a Windows logoig se jut el, az Automatic Repairbe nem tudok bejutni."
-
King Unique
titán
válasz
Fox Mulder #143275 üzenetére
"A bios látja, Win 10 feltelepül"
vs.
"Így telepítésnél az ssd-re nem is enged telepíteni."Most akkor mi van?
A "ha másodlagos ssd-nek használom a Win 10 látja" kijelentés alapján nem lett a másik Windows 10-nél tárolóhelyként beállítva az SSD? Ha igen, akkor nem meglepő ha nem lehet rá telepíteni (példa), amit az eltávolítás / törlés + eltávolítás a tárolóhelyek közül megoldhat.Lehetőleg UEFI szerint kellene telepíteni bekapcsolt Secure Boot mellett, olyan bootolási módot beállítani az UEFI BIOS Utility-ben, ha nem UEFI kompatibilis a VGA akkor Legacy (CSM) + UEFI és nem UEFI only módot (példa), UEFI-s telepítés után szűkség esetén a Windows Boot Manager bejegyzést 1. helyre tenni a boot menüben ha nem az 1. lenne alapértelmezetten, stb., le lett már írva.
-
King Unique
titán
válasz
spileraaa #143268 üzenetére
Nemrég már feltetted itt ugyanezt a kérdést és akkor választ is kaptál rá, amiben a melléket screeshoton leírtakat megerősítendő világosan le lett írva, hogy ha újabb Windows 10-verziót igényel az adott alkalmazás, akkor értelemszerűen újabbra kellene upgrade-elni, lletve Enterprise LTSC kiadásnál a szervezet IT részlegét megkérni erre, vagy eleve nem Enterprise LTSC kiadást használni otthon (...), stb.
Mi nem volt a leírtakban világos? -
King Unique
titán
válasz
Fox Mulder #143267 üzenetére
Először azt kellene tisztázni, hogy maga az alaplap, annál az UEFI firmware támogatja-e M.2 PCIe NVMe SSD-kről a bootolást. Ahol az alaplap weboldalán le van írva, hogy "NVMe SSD-k támogatása rendszerindító lemezként", vagyis ez a része elvileg oké.
Aztán azt, hogy az SSD-re legacy (CSM) vagy UEFI bootolási mód szerint lett-e telepítve a Windows 10, BIOS/UEFI boot menüben annak megfelelő-e a boot beállítás, UEFI szerinti telepítésnél a Windows Boot Manager bejegyzés van-e az 1. helyen, stb.
Továbbá azt is, hogy maga az NVMe SSD esetleg nem-e OEM modell, mert ha igen, akkor azoknál lehetnek telepítési - bootolási problémák az eredetitől eltérő hardverkörnyezetben. Példa: [link], [link].
-
King Unique
titán
válasz
pinnacle #143263 üzenetére
Mint az előző válaszban már le lett írva, alapesetben nyilván kap áramot készenléti módban is a port, az eszköz, mivel az az alapértelmezett és normális működés. Ahogyan az is, hogy ha támogatja az eszköz (külső ház) a készenléti (standby) módot, akkor ilyenkor kikapcsol, a benne lévő HDD / SSD meghajtót leállítja, állapotjelző LED kialszik, stb. Ha a Gembird külső ház nem így működik, akkor nem támogatja vagy nem teljes körűen - állapotjelző LED kikapcsolásából nem feltétlen következik a meghajtó leállítása is - , amivel sok mindent nem lehet kezdeni, illetve eszköz firmware és nem Windows 10 specifikus, ennyi.
A készenléti mód normál működése az, hogy az OS-t ébresztve az eszköz utána ugyanúgy használható marad mint előtte, hiszen nem lett leválasztva, eltávolítva a rendszerből. Az meg nem meglepő, hogy ha készenléti módban nem állítja le a külső ház a benne lévő HDD / SSD meghajtót és az olyankor is működik tovább, akkor közben melegedik is, ahol a 39 °C azért annyira nem vészes, 50-60+ °C esetén lenne miről beszélni. -
King Unique
titán
válasz
pinnacle #143259 üzenetére
Nem világos miért kellene ezt így beállítani és így működnie, amikor az alvó módnak többek között pont az a lényege, hogy olyankor készenléti állapotban marad az OS (Windows 10) és egyúttal a PC-hez csatlakoztatott USB-s eszközök is, ha ilyenkor az USB-port tápellátása teljesen megszűnne, akkor az szép lenne pl. az USB only tápellátású eszközöknél, hirtelen megszakadna az adatkapcsolat és felcsatolt állapotban megfelelő leválasztás híján rossz esetben akár a fájlrendszer sérülése, adatvesztés, stb. is előfordulhat.
Amikor készenléti módban kikapcsol az USB-s eszköz, akkor sem feltétlen a port tápellátása szűnik meg és azért kapcsol ki, hanem maga az eszköz kapcsol ki azt célzó parancs hatására ha támogatja azt firmware szinten, ami a linkelt eszközkezelő energiagazdálkodási screenshotokon is oda van írva, mármint hogy eszköz és nem pedig port kikapcsolása. Amit az is jól szemléltet, hogy amelyik eszköz nem támogatja, az a PC/OS készenléti módba helyezésekor is működik tovább, világít rajta az állapotjelző LED, stb., vagyis az USB-port áramellátása ilyenkor nyilván nem feltétlen szűnik meg teljesen. -
King Unique
titán
válasz
BaJaZo #143242 üzenetére
Mármint vélhetően RAW lett a HDD-ken lévő partíció, amire vonatkozóan egy másik kérdésre adott válaszban le lett már itt írva a lényeg a csak saját felelősségre javasolt javításra és az általánosan javasolt adatmentésre vonatkozóan egyaránt, amely utóbbi ugye eleve másik topik témája.
Az említett probléma meg nyilván nem W7 vs. W10 specifikus, hanem inkább hardver error ha a dokkoló foglalata / USB-kábel / USB-port konktakhibás és emiatt adatkapcsolati probléma lépett fel, vagy user error ha a Windowsban nem lett megfelelően leválasztva szoftveresen, vagy egy késleltetett írási folyamat lett megszakítva idő előtt, stb. Az említett Fast Startup meg csak bizonyos estekben okozhat problémát, lásd egy másik topik példáját, ellenben attól mert be van kapcsolva normál esetben még nem lesz RAW az NTFS kötet, meg pláne ha leállítás előtt szakszerűen le lett választva az USB-s meghajtó.
"GPT vs. MBR probléma lenne?"
Alapesetben nyilván nem probléma. Max. akkor lehet gond pl. 2+ TB | GPT lemezeknél, ha eltérő a logikai-fizikai szektorméret (pl. 4Kn/4Ke vs. 512) a dokkolónál USB-s a és a PC-nél SATA-n, akkor ilyen / ilyen formában GPT-védőpartícióként fog megjelenni, ami tartalmához emiatt nem lehet hozzáférni, max. visszahelyezni az eredeti helyére a HDD-t és ott lementeni az adatokat. De ez csak akkor van- ha pl. a dokkoló 4Kn-es és abban lett inicializálva a HDD, majd utána áthelyezve a PC-be, ami SATA-n 512e alapon kezeli. Ellenben ha eleve a dokkolóba helyezve lettek inicializálva és particionálva a HDD-k, valamint végig a dokkolóban voltak használva USB-n, akkor az előbbi nyilván nem játszik.
-
King Unique
titán
válasz
Werkly #143233 üzenetére
A van-e értelme, illetve mikor lehet értelme kérdésre az előbb már linkelve lett a válasz, ezért sem világos miért kérdés újra... Ahol az is le van írva, hogy ha ekkora kérdés ez és nincsen célirányosan eldöntve mi legyen, akkor inkább hagyni kell egyben a lemezterületet a C-nek, vagyis nem, ez esetben nem kell külön adatpartíciót (pl. D) létrehozni.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Werkly #143228 üzenetére
Azon felhasználók akik nem tudnak megfelelően Windows 10-et telepíteni (1. példa | 2. példa) és nem figyelnek oda többek között pl. erre is, azoknak igen, célszerű lehet a telepítés idejére a többi fizikai meghajtót BIOS/UEFI szinten letiltani, vagy fizikálisan leválasztani (lehúzni a SATA kábeleket). Ellenkező esetben viszont nyilván nem feltétlen kell, meg szép is lenne, ha egy Windows-telepítés miatt okvetlenül a PC-be kellene nyúlkálni.
+ Ha már NVMe SSD, illetve modern PC és modern OS, akkor lehetőleg UEFI bootolási mód szerint kellene telepíteni, még ha bizonyos esetekben akár legacy (CSM) módban is működhet a bootolás NVMe SSD-ről (példa).
-
King Unique
titán
válasz
apple87 #143223 üzenetére
Akkor más gond lesz itt, lásd a másik válaszban leírtakat, ha a legacy (CSM) - UEFI módot piszkáltad el és állítottál be UEFI only opciót úgy, hogy a videókártya azt preboot fázisban nem támogatja.
De lehet ilyen akár pl. bugos UEFI esetén is, ahol egyes laptopoknál BIOS-frissítés után nem lehetett belépni a BIOS-ba a szokásos módon (pl. F2) és csak fekete képernyő. -
King Unique
titán
válasz
apple87 #143221 üzenetére
Mármint hogyan nem, a speciális rendszerindítással a WinRE menüben az UEFI FIrmware Settings opciót választva sem, az ki lett egyáltalán próbálva?
-
King Unique
titán
válasz
apple87 #143218 üzenetére
A valamit továbbra sem érdemi információ, erre továbbra sem lehet mit írni.
Ha (?) bekapcsolt Fast Startup mellett lett leállítva a Windows 10 és / vagy UEFI-ben bekapcsolt Fast Boot van Ultra Fast opcióra állítva, akkor az újbóli bekapcsolásnál persze hogy egyből a Windows 10 indul és nem lehet a POST-nál Del / Esc / F2 / egyéb billentyűket nyomogatva belépni a BIOS/UEFI menübe, nem újdonság.
Ha az a cél, ahogy be lehessen lépni a BIOS-ba illetve az UEFI Firmware Settings menübe, akkor az előbbieket értelemszerűen vagy ki kellene kapcsolni, vagy Windows 10 alól a speciális rendszerindítással a WinRE menübe bootolni és ott a megfelelő opciót választani a linkelt útmutató alapján, ami már le lett írva az előző válaszban. -
King Unique
titán
válasz
apple87 #143210 üzenetére
Ha nem írod le vagy nem mutatsz screenshotot arról, hogy pontosan mit állítottál a BIOS-ban, akkor honnan tudja azt más?
Értelemszerűen úgy, ahogyan be lett állítva, mármint ha pl. Fast Boot / Secure Boot / egyéb (?) be lett kapcsolva és közvetlenül utána lett az említett jelenség, akkor értelemszerűen kikapcsolni.
+ Nemcsak a POST után Esc / F2 / egyéb billentyűket nyomogatva lehet belépni a BIOS-ba illetve UEFI-s alaplapnál az UEFI Firmware Settings menübe, hanem Windows 10 alól indítva is, lásd az alábbi útmutatót.How to Boot to UEFI Firmware Settings from inside Windows 10
-
King Unique
titán
válasz
weiss #143209 üzenetére
Van, pl. ezzel a módszerrel, amiről már volt szó itt pl. ennél és ennél az esetnél. Ahogyan arról is, hogy a Windows 11-et hirdető upgrade opció alapesetben csak opcionális és nem települ magától, mármint a normál használatra szánt általános kiadású Windows 10-verzióknál, ellenben az Insider Preview verziók nem arra hanem tesztelésre valók és az utóbbiaknál frissíthet újabb buildra a Windows Update a frissítési csatorna beállításától függően.
Egyébként a Windows 10/11 Insider verziók értelemszerűen a Windows Insider Program topik témája és az ügyben értelemszerűen ott kellene, kellett volna érdeklődni, amit korábban érdekes módon már sikerült megtalálni...
-
King Unique
titán
válasz
Pikkolo^^ #143202 üzenetére
How to Turn On or Off Snap Windows in Windows 10
Ami alapértelmezetten eleve be van kapcsolva, szóval inkább az a rejtély esetedben miért volt kikapcsolva. Az meg talán nem akkora gond, ha többek között ennek be / ki kapcsolására is van beállítási lehetőség a gépházban.
-
King Unique
titán
válasz
Pikkolo^^ #143199 üzenetére
• A Windows billentyűparancsai
• Az ablakok dokkolásaNyilván benne van a Windows 10-ben is, eleve alap funkció.
-
King Unique
titán
válasz
lanszelot #143197 üzenetére
"Szerencsére a Microsoft szakemberei viszonylag gyorsan léptek az ügyben, és másfél órán belül elhárították a problémát a Defenderben, aminek köszönhetően az megszűnt blokkolni a Chrome frissítését, és az így gond nélkül települhetett a gépekre, lezárva az inkriminált biztonsági rést a Google böngészőjén."
Vagyis false positive találat volt, ami azóta már javítva lett a leírtak alapján. Ha esetedben még a "mai napig ott van", akkor tessék frissíteni a Defendert és szükség esetén a Chrome-ot is, vagy ha az rejtélyes módon nem oldja meg akkor engedélyezni vagy a kivételekhez adni a Chrome-ot, ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
galaxys80 #143191 üzenetére
Az viszont nem derült ki a leírtakból, hogy milyen verziószámú / buildszámú az a Windows 10 Pro, nincs-e 3rd party antivírus program vagy egyéb olyan alkalmazás telepítve ami bezavarhat a Windows Update működésébe, szükség esetén gépház alkalmazás resetelése megtörtént-e már, stb.
Ha az aktuális 21H2 verzió van telepítve, akkor jó esetben egy repair install is megoldhatja a problémát, vagy a gyártó recovery partíciója megléténél egy alaphelyzetbe állítás, illetve restore factory settings opcióval ha a gyári alapállapotba történő visszaállítás a cél.
Ha nem az aktuális 21H2 verzió, akkor meg lehet nem ártana újabb verzióra upgrade-elni, ami jó esetben szintén megoldhatja a problémát.
Ha előtelepített Windows 10 lévén integrálva van mindenféle gyártói trash alkalmazással és nem cél azok illetve a gyártó által előtelepített Windows 10 megtartása, akkor meg adott pl. pendrive-ról bootolva a clean install lehetősége.• Windows 10: The Settings App Does Not Open or Flashes and Closes Instantaneously
• How to Reset the Settings App in Windows 10
• How to Do a Repair Install of Windows 10 with an In-place Upgrade
• How to Upgrade to Windows 10
• How to Update to Latest Version of Windows 10 using Windows 10 Update Assistant
• How to Clean Install Windows 10 -
King Unique
titán
válasz
Szabi® #143173 üzenetére
Mármint a hardvergyártó weboldalától letöltve a Realtek On-Board Audio Drivers telepítéséről van szó. Ami ha normál módon telepítve nem megy, akkor előtte az inbox drivert eltávolítva majd utána telepítve a Realtek drivert módszert lehetne megpróbálni, + ha szükséges akkor előtte letiltani hogy a Windows Update automatikusan telepítse / frissítse az illesztőprogramokat.
Windows 10 21H2 verziónál amúgy jelenleg a 19044.1645 a naprakészre frissített állapot, a 19044.1586 a márciusi, vagyis a Windows Update futtatása sem ártana.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Win-T #143160 üzenetére
Lásd egy másik válaszban leírtakat, sokadjára.
-
King Unique
titán
válasz
Ra's al Ghul #143140 üzenetére
Ha megnézed a Microsoft weboldalán az Életciklus GYIK – Windows leírást, akkor láthatod hogy van a modern életciklus ami folyamatos funkcionális bővítés (funkciófrissítések) melletti támogatást tesz lehetővé, meg van a rögzített életciklus az 5 éves alapvető + 5 éves kiterjesztett (csak biztonsági frissítések) támogatással. Ahol a Windows 10 a Home és Pro valamint Enterprise és Education kiadásoknál eleve a modern életciklust követi, míg rögzített életciklus max. pl. az Enterprise LTSC kiadásoknál és Windows 7, Windows 8.1, stb. korábbi Windows rendszereknél van. + A modern életciklusú Windows 10-nél ugye látszik az is, hogy egyrészt 2025 október 14-ig támogatott, másrészt hogy azon belül a jelenleg aktuális 21H2 verzió Home és Pro kiadások esetén 2023 június 13-ig, míg Enterprise és Education kiadások esetén 2024 június 11-ig lesz támogatva.
Vagyis adott a kérdésre a válasz, igen, nyilván lesznek még funkciófrissítések a Windows 10-hez, jön idén vélhetően a 22H1 és / vagy 22H2 verzió, + elvileg utána is lesznek még továbbiak, stb.
-
King Unique
titán
válasz
spileraaa #143126 üzenetére
A Windows 10 Enterprise LTSC 2019 Windows 10 1809-es verzión alapuló rendszer, tehát ennek értelmében nem meglepő a Messenger hibaüzenet, amely 1903-as verziót jelöl meg minimum követelményként. Ha az említett alkalmazás használata a cél, akkor ez esetben igen, újabb verzióra (2021) kellene váltani, upgrade-elni.
Say No to Long Term Servicing Channel (LTSC)
Az Enterprise LTSC kiadás otthoni, általános célú használatra nem javasolt, meg annak használata ugye szervezeti, céges szinten reális és legális, nem pedig home user szinten. Ha az előbbiről van szó, akkor upgrade ügyben tessék értelemszerűen az adott szervezet rendszergazdájához, illetve IT részlegéhez fordulni. Ha az utóbbiról, akkor viszont eleve nincs miről beszélni.
-
King Unique
titán
válasz
Tiger. #143117 üzenetére
Nem teljesen világos mégis mit akar jelenteni ez az "ssd-n állítani", de ha az ilyen és ehhez hasonló Windows specifikus beállításokat az SSD miatt, akkor azokra semmi szükség nincsen, vagy némelyik max. csak opcionális és semmiképpen sem kötelező, ami korábban már el lett magyarázva itt.
-
King Unique
titán
válasz
lanszelot #143094 üzenetére
• Alkalmazás- és böngészőszabályozás a Windows biztonságban
• How to Enable or Disable Microsoft Defender Antivirus Potential Unwanted App (PUA) Protection in Windows 10Ha a "Bezárás" nem oldja meg, akkor értelemszerűen megfelelően beállítani, ha blokkolva van a megnyitás / letöltés akkor (saját felelősségre) engedélyezni, vagy a nemkívánatos tartalomnál átmenetileg kikapcsolni a PUA védelmet, vagy lehetőleg mellőzni a nemkívánatos fájlok, programok letöltését és futtatását, stb.
-
King Unique
titán
válasz
bringasisti #143110 üzenetére
Ez normál esetben úgy működik, hogy az optikai lemezre kiírt kép, videó, PDF stb. fájl utána megnyitható és nyilván nem kell ahhoz a Windows 10-et leállítani - indítani vagy újraindítani. Ha esetedben igen, akkor ott eleve nem stimmelnek a dolgok. Ahol nem derült ki, hogy nálad milyen verziójú Windows 10 van telepítve, a beépített Fényképek alkalmazással vagy külső programmal nem nyithatók meg a képek, a beépített Defender antivírus szoftver vagy külső antivírus szoftver használatánál van ez a jelenség, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Tiger. #143107 üzenetére
Akkor ezen útmutató alapján tessék futtatni a Windows Update-et és szükség esetén a választható frissítéseknél megnézni nincs-e ott az adott illesztőprogramhoz tartozó frissítés, ha szükséges akkor (VID-PID azonosító alapján megkeresni) a hardvergyártó weboldaláról letölteni és telepíteni a hiányzó drivereket, stb.
-
King Unique
titán
válasz
bringasisti #143099 üzenetére
Itt nem az előnézet elsődlegesen a lényeg, hanem hogy utána meg lehet-e nyitni a CD-ről a ráírt képet és megjelenik-e rendesen a Fényképek / egyéb alkalmazásban, vagy sem. Ha nem, akkor azt kellene tovább részletezni, akár screenhotot mellékelni a problémáról, stb.
Ha az optikai meghajtó (ODD) / CD / íráshoz használt külső program / képfájlok a hiba forrása, akkor az viszont értelemszerűen nem Windows 10 specifikus és nem ennek a topiknak a témája. -
King Unique
titán
válasz
DonMarco #143098 üzenetére
Értelemszerűen a "Milyen program, ami...?" topik témája ez, ott tessék érdeklődni.
-
King Unique
titán
válasz
Tiger. #143095 üzenetére
Az az össz bootolás idő, de azt is meg lehet nézni a BootRacer programnál, hogy mely folyamat, program lassítja leginkább a rendszerindítást (példa).
A több mint 2 perces bootolási idő SSD-vel irreálisan lassú...Ha a linkelt útmutatóban lévő módszerek nem használnak és már a POST után sokáig várakozik, akkor felmerülhet akár a hardverhiba is ha van a rendszerben egyéb HDD / SSD és az hibás, az tipikusan megakaszthatja a bootolási folyamatot. -
King Unique
titán
válasz
Tiger. #143092 üzenetére
Ha nincsenek leírva olyan lényeges részletek, minthogy pontosan milyen verziójú Windows 10 lett telepítve és milyen forrású ISO-ból, telepítés után naprakészre lett-e frissítve, milyen 3rd party programok lettek telepítve, a rendszer alapértelmezett beállításai meg lettek-e változtatva, milyen SSD-re lett telepítve és az jó-e egyáltalán nem-e annak hibája okozza a lassú bootolást (példa), stb., akkor nem nagyon fog rájönni senki a konkrét okra és max. az alábbi általános javaslatokat lehet próbálgatni, + pl. BootRacer programmal elemezni a bootolási időt.
-
King Unique
titán
válasz
spileraaa #143088 üzenetére
Nem formázni kell hanem törölni a korábbi Windowshoz tartozó összes partíciót a céllemezen (lemez 1), majd a létrejött szabad területet megadni telepítési célnak a tovább.
+ Ha több fizikai meghajtó is csatlakoztatva van, akkor ügyelve a megfelelő telepítésre, máskülönben ilyen helyett ilyet lehet összehozni, amely utóbbi nem éppen a legjobb.Egyébként pontosan milyen verziójú / buildszámú telepítővel történik a telepítés?
Csak mert ha a törlés és létrehozás után a mellékelt screenshoton lévő partíciók jönnek létre UEFI módban, akkor az - WinRE + ESP + MSR + C (+ WinRE) - a 2004 előtti verzióknál van, ellenben 2004-es verziótól eleve a standard felállás, vagyis ESP + MBSR + C + WinRE a sorrend. + Ugye a Home és Pro kiadásoknál a 2004 és korábbi verziók már nem is támogatottak.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
p5quser #143061 üzenetére
Normál esetben ha nincsen beállítva egyéb korlátozás, akkor elvileg általános jogú felhasználói fióknál is meg kellene jelenni a csatlakoztatott USB-s meghajtóknak a fájlkezelőben. Ha nincsen bekapcsolva az automount és nem kap automatikusan meghajtóbetűjelet a meghajtó, akkor nem szokott, meg ha egyéb / egyéb zavaró tényezők vannak.
A lemezkezelő megnyitásához rendszergazda jogosultság kell, de önmagában annak szimpla megnyitása nem világos miért oldaná meg a problémát, ellenben ha ott meghajtóbetűjel van hozzárendelve a meghajtóbetűjellel nem rendelkező USB-s meghajtón lévő partícióhoz, akkor az utóbbi már inkább. -
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143056 üzenetére
Le lett írva, linkelve itt a napokban többször, hogy hardverazonosító alapján generálódik a digitális licenc, ami a Microsoft aktiválószerverén van eltárolva és aktív internetkapcsolatnál az ott lévő információ alapján történik meg az adott PC-nél a digitális licenchez tartozó Windows 10-kiadás automatikus aktiválása. A BIOS-ban csak és kizárólag Windowszal előtelepített PC-knél van a termékkulcs, de az (BIOS OEM Key) más mint a digitális licenc. Az meg ugye nemrég egy másik válaszban már le lett írva, hogy azokkal az
smlgr
parancsokkal nem az adott PC-hez tartozó digitális licencet lehet törölni a Microsoft aktiválószerveréről, hanem csak a telepített Windows 10-et deaktiválni.
Ahogyan az is, hogy digitális licenc lehet helyi fióknál is és a hardvermódosítás utáni újraaktiválás is megoldható helyi fióknál, a Microsoft-fiókhoz kapcsolás és az úgy történő újraaktiválás csak 1 opció a több közül. -
King Unique
titán
válasz
coco2 #143055 üzenetére
Ha MAK helyett Retail típusú, akkor az még a jobbik eset, meg ha ténylegesen W10-hez és nem W7/8.1-hez való termékkulcs.
Egyébként a részleges termékkulcsot felesleges volt kitakarni, mert digitális licencnél eleve az általános termékkulcsot lehet kiolvasni, ami Pro kiadásnál a 3V66T végződésű. -
King Unique
titán
válasz
coco2 #143053 üzenetére
Havi előfizetéssel újabban a felhőalapú Windows 365 érhető el, ami nem feltétlen a legolcsóbb, az előző válaszban a standard OEM vagy volume licences megoldásra céloztam inkább.
Igen, majd ráér akkor elővenni újra ezt a témát, ha konkrét probléma merülne fel az újraaktiválásnál. De normál esetben, érvényes termékkulcs és licenc esetén nem szokott, akiknek itt a topikban aktiválási problémája volt eddig, azok vagy eleve érvénytelen / utólag letiltott termékkulcs, vagy nem megfelelően végrehajtott újraaktiválás miatt voltak. + A Microsoft ügyfélszolgálat eleve rugalmas ilyen téren, amit az előzőleg linkelt példa jól szemléltet. Na meg ilyen jóárasított, a szokásosnál jóval olcsóbb néhány eurós termékkulcsoknál az sem feltétlen akkora gond, ha hasonlóan olcsón esetleg újat kell vásárolni.
-
King Unique
titán
válasz
coco2 #143049 üzenetére
Mivel a hardverváltozás utáni újraaktiválás normál esetben nyilván hardverváltozás után merül fel, ezért nem meglepő, ha a linkelt leírások is a hardverváltozás utáni újraaktiválást és nem a hardverváltozás előtti újraaktiválást tárgyalják, meg ugye az utóbbi amúgy is szükségtelen digitális licenc eseten pl. egy újratelepítésnél, amit a telepítő is világosan leír az aktiválásnál.
Ahol a hardverváltozás utáni újraaktiválás pl. home user szinten az esetek nagy többségében eleve a tönkrement vagy egyéb okból lecserélt saját részre megvásárolt hardverelemre (alaplap) vagy teljes hardverkonfigurációra értendő, nem pedig bérelt hardverkonfigurációra amin csak fél évig vagy ki tudja meddig használ a user Windows 10-et, ezért az szintén nem meglepő, ha az előbbi az általánosan jellemzőbb. + Ha a kedves user nem vásárolja meg, hanem csak X ideig bérli a PC-t, akkor ennyi erővel Windowszal előtelepítve is megtehetné és akkor nem kell külön Windowst vásárolnia és aktiválnia, meg ugye technikailag termékkulcs illetve aktiválás nélkül is működik pl. bizonyos testreszabási korlátozásokkal a Windows 10.
Aztán ha eddig is már ki lett tárgyalva, hogy akár hardvermódosítás után is megoldható a Windows 10 újraaktiválása és használható tovább a már meglévő termékkulcs illetve digitális licenc, akkor nem világos miért is akkora probléma mindez és miért kell tovább ragozni amikor már ismertetve lettek a lehetőségek, de mindegy. -
King Unique
titán
válasz
coco2 #143043 üzenetére
• Overview of FAT, HPFS, and NTFS File Systems
• NTFS—►
Journaling
• NTFS Transaction JournalAmihez nyilván nem külön partíció, mivel a naplózás az adott fájlrendszer tulajdonsága, ami Windowson pl. NTFS-nél adott, ellenben FAT16/32 és exFAT fájlrendszereknél nem.
-
King Unique
titán
válasz
Doner #143044 üzenetére
Lehet próbálgatni az egyes lépéseket, de attól még a Microsoft aktiválószerveréről nem feltétlen fog törlődni az adott hardverazonosítóhoz kapcsolódó digitális licenc, mint már említve volt.
Attól, hogy továbbra is ugyanazt fejtegetjük, az a már leírt lényegen nem változtat semmit. Ahol a lényeg az, hogy hardvermódosítás esetén megoldható az újraaktiválás többféle módon - nem kizárólag csak Microsoft-fiókkal - is, meg ugye nemcsak eladásnál lehet hardvermódosítás, hanem pl. tönkrement / lecserélt alaplap, stb. miatt is.
-
King Unique
titán
válasz
coco2 #143041 üzenetére
Az egyik előző válaszban már le lett írva, linkelve a vonatkozó példa, hogy a már meglévő digitális licencet nem feltétlen lehet csak úgy eltávolítani az eszközről, törölni a Microsoft aktiválószerveréről.
"Aztán nekiállni valami ubuntu live cd-ről a teljes hdd / ssd partíció struktúrát törölni, hogy win 10 telepítő ne ismerjen fel semmit"
Erre kb. semmi szükség nincsen, mivel egyrészt nyilván nem kell ehhez live Linux és társai, amikor a Windows 10 telepítőjével is megoldható a törlés. Másrészt a HDD/SSD meghajtónak pont kb. semmi köze nincsen digitális licencnél a hardverazonosítóhoz, mivel az leginkább alaplap függvénye, meg a Microsoft aktiválószerverén van eltárolva nem a HDD/SSD meghajtón.
-
King Unique
titán
válasz
Doner #143038 üzenetére
Itt licencelés témában azért akkorát nem kever a Microsoft, világosan le lett írva hogy mi a helyzet, ami ráadásul nagyon nem újdonság, már a 2015 novemberében megjelent 1511-es óta, vagyis több mint 6 éve így van. Meg a digitális licencnek köszönhetően már nem kell állandóan termékkulcsok megadásával szórakozni mint a korábbi Windowsoknál, akár OEM licenc esetén is megoldható hardvermódosítás után az újraaktiválás, stb.
Bár az utóbbi telefonos ügyfélszolgálaton keresztül akár a korábbi Windowsoknál is megoldható volt.
-
King Unique
titán
válasz
Doner #143036 üzenetére
Ami ugye korábban már ki lett tárgyalva itt a te és mások eseteinél is többször, ezért sem újdonság a válasz, a hogyan lehet megoldani az újraaktiválást és egyebek.
Itt a hangsúly elsődlegesen azon van, hogy megfelelően kivitelezve az új hardverkörnyezetben is megoldható lesz az aktiválás ugyanazzal a termékkulccsal vagy digitális licenccel. Ellenben a régin nem feltétlen fog megszűnni a digitális licenc, lehet törlés címszó alatt nem feltétlen a régi eszközről törlik véglegesen hanem csak engedélyezik az újnál is, meg amúgy is van olyan Retail licenc ami egyszerre akár 2 eszközön is használható, vagyis ennek értelmében az új tulaj kaphat akár egy potya Windows 10 licencet is.
-
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143019 üzenetére
Ha hosszabb a várokozási idő, vagy futtatva van a hibaelhárító, akkor márpedig újra be fog aktiválódni a Windows 10 digitális licenccel, az említett parancsokkal max. a rendszer lett átmenetileg deaktiválva és abból a termékkulcs eltávolítva nem pedig a digitális licenc lett eltávolítva az eszközről (PC), mint már le lett írva az előző válaszban világosan és a linkelt példa is szemlélteti.
(#143026) Doner:
Akár az is, ha az új tulaj szintén ugyanolyan Windows 10-kiadást telepít és az automatikusan aktiválódik digitális licenccel. Viszont nemrég az egyik előző válaszban már linkelve lett hogyan oldható meg hardvermódosítás után az újraaktiválás, ahol a Microsoft-fiók mellett a telefonos automata / ügyfélszolgálat is opció, + van hogy elég csak újra megadni az eredeti (nem az általános) termékkulcsot (példa). De amúgy ezek nem olyan régen már el lettek magyarázva többek között pl. ebben, ebben, ebben és ebben a válaszban is, ezért sem világos miért kell most újra. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143010 üzenetére
Az
slmgr /upk
ésslmgr /cpky
parancsokkal max. a már telepített Windows 10-et lehet deaktiválni átmenetileg és abból eltávolítani a termékkulcsot, de az eszközről leválasztani a digitális licencet nem, aktív internetkapcsolat mellett egy újraindítás után simán beaktiválódhat újra a rendszer digitális licenccel, amit az előzőleg már linkelt példa világosan szemléltet. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
coco2 #143006 üzenetére
Digitális licenc esetén igen, mint azt a linkelt eset világosan szemlélteti. Ami nem vicc és nem újdonság, már évek óta (1511-es verzióra óta) így van, meg hogy ne kelljen az aktiválásnál termékkulcsok megadásával vesződni.
Ahogyan a másik válasz azt is, hogy szűkség esetén attól még megoldható másik PC-n többféle módon is az újraaktiválás, nem veszti el az eredeti tulaj a licencet. -
King Unique
titán
válasz
coco2 #143002 üzenetére
"Meg tudok olyat tenni website-on tényleges win10 telepítési folyamat nélkül?"
How to Link Microsoft Account to Digital License for Windows 10 Activation
Vagyis a már telepített Windows 10 alatt Microsoft-fiókkal bejelentkezve automatikusan ahhoz lesz kapcsolva a már meglévő digitális licenc, anélkül viszont nem megoldható ilyen formában."Azokat a felhasználókat később használnám fel win 10 telepítési folyamatokban, és azt szeretném, hogy amikor később azokat a loginokat adom meg egy telepítési folyamatban, a hozzájuk tartozó kulcsok automatikusan aktiváljanak win10 pro-t azokon a gépeken"
Nem lenne alapesetben egyszerűbb inkább azokat a termékkulcsokat kosztani és majd aktiválják a felhasználók a Windows 10-et azokon a gépeken, mintsem hardvermódosítás utáni újraaktiválásnál a hibaelhárítót végigzongorázniuk?
1.
• How to Determine if Windows License Type is OEM, Retail, or Volume
• Find your Windows product key with ShowKeyPlus2. Azt sehogyan, viszont az újraaktiválás megoldható hardvermódosítás után.
-
King Unique
titán
válasz
coco2 #142998 üzenetére
A Windows 10 aktiválása adott eszközre (laptop) és kiadásra (Home / Pro /egyéb) vonatkozik, nem "másik acc-ot"-ra (másik felhasználói fiók?), egyazon hardverkonfiguráción (laptop) belül egy másik fizikai lemezre / ugyanazon fizikai lemez másik partíciójára telepített Windows 10 is beaktiválódhat a hardverazonosító alapján már meglévő digitális licenccel, ha a kiadás egyezik. Ha a meglévő mellé másik kiadású Windows 10 lesz telepítve arra a laptopra, vagy megegyező / másik kiadású egy eleve másik hardverkonfigurációra (pl. másik laptopra), akkor lehet értelme másik termékkulccsal / digitális licenccel aktiválni.
A TPM 2.0 - ami a Windows 11-nél követelmény - , meg hogy "kizár a gép a saját file rendszeremből" nem világos hogyan jön ide, az aktiváláshoz. -
King Unique
titán
válasz
KaqXar19 #142993 üzenetére
N-es kiadást eleve nem javasolt általános, otthoni használatra telepíteni, mert minden multimédia funkció hiányzik belőle nemcsak a médialejátszó, a normális használathoz eleve telepíteni kell utólag az MFP-t, vagyis kb. zéró értelme van az N-esnek.
Annyira azért nem macerás az upgrade, normál esetben elég csak a megfelelő termékkulcsot megadni az egyes kiadások közötti váltáshoz. Ahol ha nem megfelelő termékkulcs lett megadva - mint a mostani esetnél is - , akkor nem meglepő ha nem működik és hibaüzenetet jelenik meg.Ha a vásárolt Pro termékkulcs, licenc Retail típusú és ténylegesen W10-hez tartozik, az még a jobbik eset. Ha MAK, W7, W8.1, stb., akkor viszont nem igazán, bár annyi pénzért már az is jó, ha működik egyáltalán az aktiválás.
-
King Unique
titán
válasz
norrberth #142990 üzenetére
Mármint opcionálisan és saját felelősségre akkor, ha valakinek nem opció pl. a Microsofttól vagy PC-re előtelepítve reális áron megvásárolni a licencet és még akkor is lutri lehet mit árulnak, milyen termékkulcsot, licencet kap a vásárló az ilyen egyéb beszerzési forrásoknál.
-
King Unique
titán
válasz
KaqXar19 #142973 üzenetére
Normál esetben működhet a Home
—►
Pro upgrade másik termékkulcs megadásával is, amiről már volt szó itt többször (példa). Persze ahhoz értelemszerűen nem "sima" Pro, hanem Pro N termékkulcsot kellene megadni, ha jelenleg Home N kiadás van telepítve.Ha itt nem megfelelő, nem N-es kiadáshoz tartozó általános / megvásárolt termékkulcs van megadva, akkor nem meglepő a hibaüzenet.
N-es kiadásról normál esetben csak N-es kiadásra lehet upgrade-elni / downgrade-elni, a "sima", nem
N-es kiadás használatához clean install szükséges.
Vagy esetleg egy rendszermentés után ehhez hasonlóan saját felelősségre meg lehet próbálni registry szinten átírni a kiadást és utána az in-place upgrade-et MCT-vel / letöltött ISO-val, aztán vagy / vagy.Egyébként hogyan sikerült Home N kiadást telepíteni és aktiválni, azt adta az oktatási intézmény / munkahely, vagy csak olyan volt éppen a torrentoldalon okosítva, vagy mi?
-
King Unique
titán
válasz
sisi22 #142950 üzenetére
Ez az "elso helyen jelenik meg" nem igazán világos, jobb lett volna erről is egy screenshot. De ugye az a korábbi válaszban már le lett írva, hogy ha eleve csak opcionális a Windows 11-re frissítés lehetősége, akkor kb. mindegy mi jelenik meg a gépházban a Windows Update menüben, ha külön felhasználói megerősítés nélkül úgysem települ automatikusan.
Akkor már csak alkalmazni kellene a korábbi és az előző válaszban leírtakat, ilyen egyszerű.
Van annak a frissítésnek KB száma, meg lehet nézni a Microsoft weboldalán, lásd Windows 10 update history. De ha eddig nem telepítetted, akkor most már felesleges, meg pláne hogy az is csak opcionális frissítés, + holnap amúgy is patch kedd lesz és az akkor kiadott "B" összesítő frissítés tartalmazza majd az előző havi "C" opcionális összesítő frissítés fejlesztéseit, javításait is.
-
King Unique
titán
válasz
sisi22 #142948 üzenetére
Csoportházirend (gpedit msc) Pro kiadástól van, Home kiadásnál értelemszerűen nincsen, ami az előző válaszban linkelt útmutató elején világosan le van írva.
A linkelt útmutatóban lévő módszerek nyilván működnek és ki lettek próbálva. Ahol a regedit módszernél alapesetben a screenshoton lévő kulcsok vannak a WindowsUpdate bejegyzésnél, ami ha esetedben Home kiadásnál üres, attól még manuálisan létrehozhatók, hozzáadhatók az értékek sőt maga a WindowsUpdate bejegyzés is, ami a linkelt útmutatóban ugyancsak le van írva + egy másik útmutató szemlélteti is a lépéseket.A korábbi állítás, miszerint "allandoan win11-re akar frissiteni", nem igazán látszik a mellékelt screenshoton, max. az hogy alul ott van az értesítés készen áll-e a PC Windows 11-re vagy sem, ami nagyon nem egyenlő az előbbivel.
-
King Unique
titán
válasz
gorgo #142940 üzenetére
1. A hogyan kell Windows 10-et telepíteni, a telepítőt pendrive-ról bootolni és telepíteni arról a Windows 10-et már számos alkalommal el lett magyarázva itt, illetve az UEFI szerinti is, + hogy pl. újabb generációs CPU-k és Intel RST (VMD Controller) esetén mi a teendő (+ infó) ha a meghajtólistában nem jelenik meg semmilyen meghajtó, stb.
2. Particionálás eleve lesz már a telepítésnél is, máskülönben nem települne a rendszer. Ha külön adatpartíció létrehozása a cél a C mellé, akkor az a telepítésnél is megoldható, nem feltétlen utólag kell zsugorítani a C-t majd létrehozni a létrejött nem lefoglalt területen egy új partíciót, amely utóbbi bizonyos eseteben amúgy is macerásabb lehet.
3. A hogyan lehet rendszermentést készíteni szintén rengetegszer volt már itt téma, ami megoldható a Windows 10 beépített eszközével és külső programokkal egyaránt, visszaállításhoz de akár mentéshez is eleve adott a program pendrive-ról bootolható WinPE / WinRE változata, számos ingyenes program van ilyen célra és nem feltétlen kell külön megvásárolni, stb. Az meg alap, hogy nem szimplán a rendszerpartíciót (C) mentjük és állítjuk vissza, hanem a BIOS/MBR és UEFI/GPT szerinti telepítéstől és particionálástól függően a Windows 10 által a telepítésnél létrehozott összes partíciót!
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
TechN7ne #142927 üzenetére
Akkor értelemszerűen akkor kellett volna kérdezni, ha valami nem egyértelmű. De szerintem a linkelt útmutatók elég világosan szemléltették mit kellene csinálni és le is lett írva szövegesen röviden.
Igen, az eleve más OS (pl. macOS, Linux) alatti törlés + újrainicializálás + újraparticionálás + újraformázás is akár működhet, ha az adott beállítás Windows specifikus és csak ott érvényes. De itt most ugye a Windows specifikus megoldás volt a kérdés, ami az, ami korábban a másik topikban és most itt újra le lett írva.
Egyébként ha macOS alatt lett inicializálva GPT-re az SSD és particionálva adatlemezként, akkor kreált rá ESP-t (EFI-rendszerpartíció) (példa)? Annak a szokása valamiért adatlemezre is, Windowsok max. UEFI/GPT rendszermeghajtóra csinálnak, GPT szerint inicializált adatlemezekre pedig max. MSR partíciót. Ha tartósan Windowson lesz használva adatlemezként az SSD, akkor ebből adódóan lehet célszerűbb lett volna utána Windowson a törlés + újrainicializálás + újraparticionálás + újraformázás pl. parancssorban. Ha esetleg windowsos rendszermeghajtóként lesz használva, akkor meg eleve nem kell se particionálni, se formázni, maradhat inicializálatlan állapotban és majd a Windows telepítője megoldja.
-
King Unique
titán
válasz
TechN7ne #142925 üzenetére
A Flash SSD topikban akkor világosan le lett írva és a linkelt részletes útmutatókkal szemléltetve, hogy mit kellene csinálni és úgy tűnt átment az információ. Vagy mégsem, vagy most mi van?
Akkor még egyszer, ha tárolóhelyként lett beállítva az SSD és tárolókészlet van rajta - világosan látszik a mellékelt screenshoton hogy igen - , akkor értelemszerűen először el kellene távolítani onnan és nem ilyen-olyan programmal - nem feltétlen kell ehhez MiniTool és társai 3rd party program, megoldható a Windows beépített eszközeivel is - nekiállni formázni. -
King Unique
titán
válasz
prolad #142892 üzenetére
Ha a telepítésnél személyes helyett szervezeti használat lett beállítva, akkor annyira nem meglepő.
Egyébként aktiválva van a Windows 10 (Home/Pro/egyéb?), illetve helyi fiókkal történő telepítésnél automatikusan aktiválódott digitális licenccel? Ha igen, akkor nincs gond, ellenben ha nem és szervezeti aktiválás szükséges, akkor az már problémásabb lehet. -
King Unique
titán
válasz
prolad #142885 üzenetére
Ha telepítéskor jelenik meg és Microsoft-fiók helyett helyi fiók használata a cél, akkor lásd az alábbiakat:
• How To Setup Windows 10 Without a Microsoft Account
• How to set up Windows 10 with local accountVagy b. opció követni a képernyőn lévő instrukciókat.
Ha telepítés után jelenik meg, akkor lásd az alábbiakat:
• How to Turn On or Off Tips, Tricks, and Suggestions Notifications about Windows 10
• How to Turn On or Off Get even more out of Windows Suggestions in Windows 10Vagy b. opció követni a képernyőn lévő instrukciókat.
-
King Unique
titán
válasz
Voice24 #142872 üzenetére
Persze hogy inaktív a partíció kiterjesztése, ha nem közvetlenül a C mellett illetve után helyezkedik el a hozzáadni kívánt nem lefoglalt terület - csak azt tud hozzáadni a lemezkezelő, amihez előtte törölni kell a partíciót - , meg ha a C után ott a WinRE partíció, ez esetben nem fog menni a lemezkezelővel és mindenképpen 3rd party particionáló programra lesz szükség (példa), ami már többször le lett magyarázva itt (példa) és nem újdonság.
(#142876) Doky586:
Ezt pont nem lehet megoldani a lemezkezelővel a C után lévő WinRE partíció miatt, max. ha törölve van a WinRE, de azt meg normál esetben nyilván nem kellene, csak emiatt meg pláne nem. -
King Unique
titán
válasz
hattrickuser #142838 üzenetére
-
King Unique
titán
válasz
Orionk #142835 üzenetére
Röviden pl. a TreeSize programmal, bővebben meg másd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt útmutatókat, erről is már volt szó itt számos alkalommal.
Egyébként a 20H2 verziónál a Home és Pro kiadások támogatása májusban véget ér és ezért nem ártana lassan egy újabb verzióra (pl. 21H2) váltani, amihez ráadásul 2004 - 21H2 verziók között amúgy is csak egy kis méretű enablement package telepítése szükséges és annál kb. seperc alatt megvan az upgrade.
-
King Unique
titán
válasz
ZavaBalazs #142826 üzenetére
Volt arról szó itt már számos alkalommal, hogy mik a lehetséges okok és mi a teendő akkor, ha a Windows 10 telepítésénél nem jelenik meg a meghajtóválasztásnál semmilyen meghajtó (példa).
Viszont mivel itt speciális eset - Surface Book - áll fenn, ezért első körben az alábbi útmutatókban javasoltakat kellene megpróbálni, Surface Book specifikus recovery ISO-t letölteni, abból helyreállítási meghajtót kreálni, majd megpróbálni javítani / alaphelyzetbe állítani / újratelepíteni, stb.
• Hard drive doesn't appear on Windows Installation Surface Pro 5
• Surface Recovery Image Download -
King Unique
titán
válasz
Bacusuz #142771 üzenetére
A hardverazonosítóhoz (alaplaphoz) van rendelve a jelen esetnél a Home kiadáshoz tartozó digitális licenc és nem, nem lehet csak úgy törölni (példa). Ellenben attól még telepíthető és aktiválható másik Windows 10-kiadás (Pro), hardvermódosítás után újraaktiválható az előző válaszban leírt, linkelt módszerekkel, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Bacusuz #142769 üzenetére
Ha Home kiadáshoz tartozik az új alaplapnál digitális licenc, akkor nem meglepő ha azzal a Pro kiadás nem aktiválódik, ahhoz értelemszerűen Home kiadást kellene telepíteni, az automatikusan aktiválódna.
Ha jelentős hardvermódosítás (pl. alaplapcsere) történt, akkor megvan az újraaktiválásnak a szakszerű módja, lásd a linkelt válaszban leírtakat, + akár az eredeti termékkulcs (W7 Professional) újbóli megadása is működhet (példa).
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
• OFF topik
• TILOS a warez!
• Windows 10 frissítési kisokos
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- Óriás képernyővel futott be a Mi Max 3
- Politika
- Jövedelem
- Clair Obscur: Expedition 33 teszt
- Oázis Computer - Prohardver nyereményjáték egy Acer gamer monitorért
- Stellar Blade
- További aktív témák...
- Antivírus szoftverek, VPN
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Azonnali készpénzes Sony Playstation 5 lemezes és digitális felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- Csere-Beszámítás! Asus Rog Strix B550-F Gaming Wi-Fi II Alaplap + Ryzen 7 5800X3D Processzor!
- Lenovo ThinkPad dokkolók: USB-C 40A9/ 40AY/ 40AS/ Thunderbolt 3 40AC/ Hybrid USB-C DisplayLink 40AF
- Csomagfeladás Foxpost automataba XS/S/M/L/XL - 2390 Ft egységesen
- Apple iPhone 12 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest