Hirdetés
- Milyen videókártyát?
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Saját márkás HDD-ket követel meg az egyes NAS-okhoz a Synology
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- A héten érkezik az Xbox alkalmazás az LG okostévékre
- Nem indul és mi a baja a gépemnek topik
- Steam Deck
- Melyik tápegységet vegyem?
- Gyári tuningot kínál az Intel az egyes Core Ultra 200S CPU-khoz
-
PROHARDVER!
Minden ami szünetmentes tápegységgel (UPS-sel) kapcsolatos. Ha kérdésed van akár készülék vásárlással, akár hibával kapcsolatban, vagy csak tanácsot kérnél, írd meg ide, és lesz aki segít!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
válasz
GoodSpeed #24043 üzenetére
Ez egy 50 Hz-es búgás, tehát jó eséllyel egy erősáramú alkatrész okozza, nem ventilátor. Egy UPS-ben általában 2 transzformátor van. Az egyik egy kisebb teljesítményű, ami biztosítja az elektronika működését és az akkumulátor töltését (ez lehet akár kapcsoló üzemű táp is). A másik nagyobb teljesítményű, ez biztosítja áramszünetkor az inverter által generált (közelített vagy tiszta) szinusz jel megfelelő feszültség szintre (~230 V) történő feltranszformálását.
Amikor a videódban bekapcsolod a cuccot, normál üzemmódban csak egy halkabb 50 Hz-es búgás hallható, ez a kis trafó, ami szimplán a működésért és az akku töltésért felel, nem zavar sok vizet. Amikor átvált teszt üzemmódba, akkor lekapcsolja a hálózatot és egy műterhelést kapcsol az inverter által hajtott nagy trafó kimenetére, hogy tesztelje az aksi tűrőképességét. Ez már hangosabban búg, de ennek két oka is van:
Az egyik az, hogy jóval nagyobb teljesítmény terheli, mint a kis trafót (hiszen az akku töltés és az elektronika az gyakorlatilag lófütty a valódi terheléshez képest). A másik az, hogy a CyberPower VP1200ELCD közelített szinuszt generál, ami jóval szögletesebb egy tiszta lefolyású szinusz hullámnál, iszonyú sok nagyfrekvenciás felharmonikus van benne (ezért nem szeretik ezeket a mintavételi alapon működő aktív PFC-s PSU-k), és ezek a felharmonikusok sokkal jobban "megrázzák" a trafó tekercsét és vasmagját (konkrétan, fizikailag), mint egy tiszta szinusz tenné. És innen ered a bónusz harmadik ok: olcsó készülékbe olcsó trafó kerül, aminek a tekercselése és a vasmagja minden bizonnyal nem túl minőségi, lazább, ezért jobban megrezeg, mint a minőségi masszívabb társai. Ez pedig hang formájában jelentkezik a felhasználónál.
Szerintem kár vele foglalkozni, mert egyetlen trafót nem fognak kicserélni csak azért, mert áramszünet alkalmával hangosabban búg a komfortosnál, főleg ha egyébként jól működik. Ez ilyen, így kell elfogadni.
Azt egyébként, hogy mennyire hangos különböző terheléseknél, ki is próbálhatod. Pl. ha a PC-d nincs bekapcsolva, alig fog búgni, ha elmegy az áram. Ha a géped alapjáraton megy, kicsit búg majd. Ha játék vagy video renderelés közben megy el a hálózat, hangosabban fog búgni stb.
-
Rick4
félisten
-
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23350 üzenetére
Az AIDA is "hozott" anyagból dolgozik: HA van érzékelő, HA ismeri az érzékelőt (az AIDA) akkor az benne lesz.
HA nincs érzékelő vagy az adott érzékelőt nem ismeri az AIDA akkor ugye nem lesz infó.Az AIDA az egyik legjobb otthoni ilyen cucc. Nem hiszem, hogy van jobb, több érzékelőt ismerő stb. progi. Ha ezen túl akar az ember dolgokat megtudni, oda valami speciális diagnosztikai hardver/szoftver kombó kell, vagy multiméter, oszcilloszkóp stb.
A UPS akkura a legjobb az önteszt plusz félévente megnézni az akkuk feszültségét multiméterrel, megnézni a sarukat, leellenőrizni a kábeleket, a kondenzátorokat a ventilátort (ha van) a forrasztásokat stb.
A dedikált műszeres és saját szemmel végzett ellenőrzést nehéz kiváltani .
-
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23343 üzenetére
A BK650EI szerintem már kifutott széria, kár is szót fecsérelni a "dicső"múltra.
A beragadt készletet pedig botrányos áron adják.
Plusz nagyon kis teljesítményű, egy irodai pc mellé max.
2010 óta forgalmazzák, tehát a 2000-es évek végének konstrukciója, akkor még adtak a minőségre a középső szegmensben is, ma mér csak a Smart családban adnak de ott meg is kérik az árát. -
Rick4
félisten
válasz
GoodSpeed #23327 üzenetére
Szerintem azt, hogy mennyit eszik valósban az a szünetmentes, akkor lehetne megtudni, ha lenne egy fix fogyasztású eszközöd, pl egy izzó, porszívó, hajszárító (utóbbi két esetben csak akkor, ha ez valós szinuszos ups), amit bedugsz a fogyimérőbe, ott mutat pl 386W-ot, majd kihúzod, közbeékeled a szünetmentest, és ott mutat 386+2W-ot.
-
-
válasz
GoodSpeed #23302 üzenetére
Megérkezett
#1 BATTERY BACKUP CyberPower CP1500PFCLCD Computer UPS System AVR Pure Sine Wave Power Supply APC (youtube.com)
Ebben a videóban azt mondja, hogy első használat előtt 8 órát töltsem, viszont itt aztán megtaláltam: -
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23304 üzenetére
Az APC olcsóbbtípusai a 2000-es években még jók voltak, sokan dícsérik több mint 10 évet elfutnak. A mostani szériák lettek ezekhez képest látványosan gyengébbek.
A szoftvere sem győzött meg anno. Jó ideig nem volt natív Windows 10 támogatása (nyilván felment rá de 2015-ben amikor kijött a Windows 10 egyből friss drivert illett volna kiadni.
-
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23300 üzenetére
Nem tudom, hogy ezt az "USB compatible no " de itt is le van írva, hogy van rajta USB kommunikációs port: [link]
Talán inkább az EATON-t, az új szériáját. Az APC ebben az olcsó szegmensben egyszerűen nem elég jó.Minden UPS-ben cserélhető az akku: szétszereled lehúzod a sarukat beteszed az újat visszateszed a sarukat és kész. Persze van ahol ez egyszerűbb (csak ki kell esetleg húzni nem kell megbontani az egész UPS-t) van ahol nem (egy rakás csavart kell kicsavarni, és szinte minden burkolati elemet leszedni hogy hozzáférj az akkuhoz, macerásabb). Sőt van olyan ahol akár menet közben is lehet akkut cserélni de ezek az olcsó UPS-ek nem azt a szintet képviselik.
Mondjuk inkább úgy, hogy a 80 éves Marika néninek nem fog menni önállóan egy akkucsere.
Megjegyzem egy csomó videó is van a YouTube-on akár az adott típusról is amit szét szeretnél szedni és akkut cserélnél benne.
(nekem pl. a régi notebook-omról van egy az utolsó csvarig szétszedős és újra összerakós videó, abszolút megoldható csak szerszámok kellenek és odafigyelés)Az akkuk pedig teljesen random, hogy mennyi ideig bírják bár azért van pár alapvetés:
- olcsó UPS-ben olcsó akku van és előfordul, hogy nem is "friss" már akkor sem amikor beleteszik, aztán ki tudja mennyit áll a gyártó, a nagyker, a bolt raktárában mire eljut a felhasználási helyére tehát ezek a tényezők esetén simán lehet hogy 2-3 év után meghal nekem is ennyit bírt talán 2 évet. Ez van.Igen a CP-ben elég könnyen cserélhető az akku, ez az első videó amit találtam is jól mutatja: [link]
Bár ez nem akkora tragédia, mármint ha nehezebb cserélni tehát "több" csavart kell kiszedni stb. mert ha a gyári akkuk halála után egy jóval minőségibbet teszel bele akkor remélhetőleg 6-8 évig megint nem kell vele foglalkozni.
Ha valamiért havi rutin lenne egy akkucsere akkor inkább számítana egy jobban megtervezett UPS.
(megjegyzem hogy az APC-nél hogy tudtak ilyen silány mérnőki munkát letenni az asztalra, de hát az olcsósításnak ára van és itt ez is a része) -
válasz
GoodSpeed #23301 üzenetére
EATON-nál néztem videót, szintén ugyanaz mint az APC:
How to replace UPS battery. Simple Eaton e5 850i USBDIN battery replacement. (youtube.com)
Szóval nem gondoltam, hogy inkább kiadok majdnem 80K-t, de nekem olyan kell, ami megbízható, erős, és könnyen kicserélhetem benne az akksit így:
VP1200ELCD - Backup UPS Systems | CyberPower -
válasz
GoodSpeed #23300 üzenetére
Az akkumulátor élettartama általában 3 - 5 év.
A környezeti tényezők befolyásolják az akkumulátor élettartamát.
A magas hőmérséklet, a magas páratartalom, a gyenge minőségű áramellátás és a
gyakori, rövid időtartamú kisütés csökkenti az akkumulátor élettartamát.
Az Back-UPS sorozat akkumulátora felhasználó által nem cserélhető.
A hivatalos helyi márkaszervizek listáját illetően vegye fel a kapcsolatot a SEIT
műszaki támogatásával
WTF
BK650EI-nél simán lehetett...
APC 1200 UPS Sealed Failed Battery Replace and Upgrade & LED Disable (youtube.com)
Itt szétszedi simán. Ráadásul alig több mint 1 év után romlott el... -
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23298 üzenetére
Ez okés, de ha pont játék közben megy el az áram akkor értelmetlen volt a beruházás.
Még az is lehet, hogy 451W a max de simán lehetnek akár 500W -os áramfelvételi tüskék, még ha csak pillanatnyi időre is, ezt a tüskét lehet "elméleti" maximumnak nevezni amit csak ritkán, és rövid időre ér el a fogyasztás.
Plusz a UPS-eket sem érdemes a rájuk írt "papíron" elbírt fogyasztással megterhelni, hanem érdemes úgy +30% többletet/mozgásteret/biztosítékot hagyni.
Tehát az említett 500W + 30% = 650W tehát az Eaton pont jó a 660W tartási képességgel.Persze egy "prémium" UPS-t (a sokat emlegetett APC Smart család tagjait) jóval feszesebb terhelési értékekkel is meg lehet küldeni.
Vagy pl. egy erős invertert ami kvázi tetszőleges akkukapacitást is tud tölteni.Persze kockáztatni lehet, de nem érdemes ha utólag visszagondolva kb. 20k HUF-ról beszélünk.
-
válasz
GoodSpeed #23289 üzenetére
Bekerült még egy APC is a látómezőmbe:
APC Back-UPS 1200VA 230V AVR (BX1200MI-GR) vásárlás, olcsó Szünetmentes tápegység árak, szünetmentes áramforrás akció (arukereso.hu)650W 68K
APC Back-UPS 1200VA, 230V, AVR, Schuko Sockets - BX1200MI-GR | APC Magyarország
650W-ot tud ténylegesen. Az EATON 660W-ot, tehát lényegében megegyezik. Ellenben az EATON-tól drágább 8K-val. Viszont mindig APC-im voltak, most is azok vannak. Nincs LCD kijelzője, de az eddigieknek sem volt (persze, jobban örülnék ha lenne), de a szoftvere jól működik PowerChute Serial Shutdown, a szervizháttere remek. A CyberPowernél az androidos applikáció sokat jelentene, meg ugye az LCD, de ott 49K-ért 550W-ot kap az ember, a következő lépcső, már 720W (ami remek lenne), csak mindjárt 80K-ért.
Szóval inkább Eaton 5E Gen2 UPS - 5E1200UD Overview | Eaton 660W - 60E Ft vs APC Back-UPS 1200VA, 230V, AVR, Schuko Sockets - BX1200MI-GR 650W - 68K -
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23282 üzenetére
APC Back UPS CS650 persze hogy bírja tartani, ha épp CSAK a böngésző fut
Ha már megy egy játék úgy elszáll mint a sicc.Most már emlékszem, (ez alapján nem is tudom hogy keveredett ide a a csak 480W tartási képességű APC) elég régen beszéltünk az EATON-ról több mint egy hónapja, de az is áll tehát az 1200VA-es EATON-t is választhatod.
-
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23280 üzenetére
Az APC inkább a prémium szegmensben igazán jó.
Mindegyikben cserélhető az aksi
Tény, hogy csak 1000VA de Wattban többet tud, mint az 1200VA-es 480W tartási képességű APC mivel ez 550W-ot tud.
EATON jó középkategóriába. De az APC-re kérdeztél és annál jobb az a CP elég informatív LCD kijelző is van az elején (még szoftveres monitorozás hiányában is sok mindent meg lehet tudni azonnal)
-
Cs1csó
titán
válasz
GoodSpeed #23278 üzenetére
Lehet inkább ezt: CyberPower VP1000ELCD
-
Cs1csó
titán
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- iPhone 16e - ellenvetésem lenne
- Synology NAS
- Elder Scrolls IV - Oblivion - Olvasd el az összefoglalót, mielőtt írsz!
- Nothing Phone (3a) és (3a) Pro - az ügyes meg sasszemű
- PlayStation 5
- Tőzsde és gazdaság
- Drón topik
- Milyen videókártyát?
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG Strix X570-F Gaming alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Lenovo ThinkPad X270 (15) - i5-7300U, 16GB, 512GB SSD, 12" FULL HD
- ALIENWARE Area-51 R6 Threadripper Edition 1920X
- A Panasonic Toughbook CF-54 i5-5300u i5-6300u TN, IPS touch Budapest, MPL Foxpost
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest