Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
BIGi75
senior tag
-
BIGi75
senior tag
Na én pont ilyesmiben gondolkodtam, decemberben hozzá is kezdtem ész nélkül (csak a technikai megoldás miatt), gyakorlatilag méretezés nélkül. De a cikk alapján azt hiszem megér egy átgondoltabb kísérletet.
-
alphamooncam
őstag
Ready only.
-
python1
veterán
Üdv sorstársak!
Jó, hogy nyílt ez a totyik, pont aktuális a számomra is.
Nagy köszönet a nyitónak! -
ctrlaltdel13
őstag
Üdv.
-
-KP-
addikt
Nekem a sarokcsapdáim mind olyanok, hogy diffúzoros az eleje. A magasakat közepeket valamennyire diffúzálják és a mélyeket meg nyelik. Egyik ismerősömnek megvan az rpg bad panelhez a fájl, úgyhogy akinek van cnc's ismerőse az tud ilyet csinálni. A költsége mondjuk nem tudom mekkora...
-
orbano
félisten
Ja és egy fontos cikk, benne egy táblázattal az elterjedtebb anyagok belső légellenállásáról, ez alapján lehet számolni a porous absrober kalkulátorral
-
orbano
félisten
A reflexiós pontokra ha tudsz rakni mondjuk 10-eset, vagy 50+30-ast, az tök jó, mindenképpen lépd meg függetlenül attól, hogy a mélyhangoknak mit csinálsz.
Utána én azt csinálnám, hogy vennék 50-es kőzetgyapotot, becsomagolom őket egyesével vetexbe, és így pőrén odapróbálnám a sarkokba. Egy bála Airrock ND vagy HD mondjuk 20-25e forint, a vetex hozzá 5-10k, ennyit kockáztatsz, ennyiből egy jobb kábelezés nem jön ki
Persze ami elengedhetetlen, az a mérés. Ehhez egy MiniDSP UMIK-1, vagy egy olcsóbb Omnitronics is megfelelő, de mindenképpen nélkülözhetetlen.
Nekem első körben amúgy felkerült a reflexiós pontokra 3-4 panel, plusz két sarkot beborítottam 50-es panellel, és rossz azért nem lettDe nyilván a közelében sem volt annak, amikor a sarkokban lecseréltem 150-re. Ha azt előzetesen meghallanád mit hoz, dobálnád ki kutyát, asszonyt gyereket a lakásból, csak hogy legyen helyed a gyapotnak
De okosabbak akkor lehetünk, ha látunk képeket és mérést a lakásról, addig ezek nagyon durva tippek, hogy mi van és mire számíthatsz.
-
skippper
senior tag
Értem, köszönöm a részletes leírást. És ha mondjuk megfelelő méretezést választok, de nem az összes megoldást, amit felvázoltál? Mondjuk a plafonra meg az elsődleges reflexiós pontokra tudok rakni jól méretezett paneleket, de a sarkokba, meg egy halom másik felületre már nem (ahova kellene). Ebben az esetben érdemes belevágni, vagy itt is árthatok/fölöslegesen dobálom ki a pénzem?
-
orbano
félisten
Az 50+30 az a 200hz feletti részre elég, amit a reflexiós pontokra raksz és az utózengést csökkentesz vele ugyanezeken a frekiken.
De a lényeg 200Hz alatt van, oda sokkal sokkal vastagabb kell, legalább pár sarokba, vagy szekrényke mögé, a lényeg hogy valami nagyobb összefüggő rész (pl. teljes front és hátsó fal, 1 méteres magasságig).50mm alatt nem hogy nem érdemes, hanem egyenesen káros foglalkozni vele. Az eredmény az lesz, hogy a magas frekiket megfogja, de a mélyeket nem. Szóval egy tompa, kongó, fura orrhangú szobád/hifid lesz. 1Khz felett nem kunszt megfogni a hangokat, ~5kHz felett már kb minden megfogja (függönyök, bútorszövet, szőnyegek), szóval ezt a részt kell legkevésbé csillapítani. És egy egyenetlenül csillapított szoba talán még rosszabb is, mint egy sehogyanse csillapított. Vagy minimum másképpen rossz.
Ezér is beszélik le az embereket a szőnyeg, meg vékony filc, meg hasonló biszembaszom anyagokról. Lehet fülre kellemes, hogy a hallható visszangok csillapodnak, de a hifi hangjának szempontjából ez smafu, ezért az 50mm az _abszolút_ minimum. Egyszerűen vastagság kell. A vastagság négyszereséig csillapít hullámhosszban maximálisan, alata gyengül. Ez 50mm esetében 4x50 = 200mm = cca. 2kHz (17cm). Persze ezen a nagyobb felületek, vegyes beesési szögekkel javítanak, azért reális vele belenyúlni még akár a 200Hz-be is, de meg nem fogja oldani, mert közben magasban sokkal hatékonyabban csillapít, szóva mire 200Hz-en rendberakod, addigra 1kHz felett a szobád már halott és egy tompa mocsár az egész.
A zene legjava pedig 1Khz alatt van. Ha nem egy süvítő, búgó szétesett kivehetetlen valamit akarsz, hanem kristálytiszta, torzításmentes hangot feszes, testes hangszerekkel, akkor mélyebbre köll menni. Sőt nem hogy mélyre, hanem onnan kezdeni és 200Hz alatt rendberakni, mert az ottani búgás rátelepszik mindenre felette. hiába gyógyítod meg az 500Hz-et magában, ha 50Hz-en van egy gigantikus állóhullámod. -
skippper
senior tag
"15-20 centi alatt nem is nagyon érdemes gondolkodni"
Ez alatt nem lesz hatásos és semmi változást nem hoz, vagy csak jobb is lehetne?
Amennyiben nem dedikált szoba van, hanem kompromisszumos nappali, ott van-e egy olyan minimum, amit el kell érni, hogy hasson valamit? Említed, hogy 50mm+30mm a minimum, mi történik, ha a példa kedvéért, 25mm + 15mm panel kerül be? Kevés lesz a hatás ahhoz, hogy jó legyen az eredmény, vagy konkrétan 0 hatása lesz és mérhetetlen lesz a változás ahhoz képest, ha fel se raknám a falra a panelt.
-
BIGi75
senior tag
"Szerintem meg szorosan összefügg" - Így van, ebben teljesen egyetértek, csak arra utaltam, hogy olyan mélységei vannak a témakörnek, hogy sztem megérdemel(t) egy külön felületet. Kicsit összehozhatja a hifi-s és házimozi-s felhasználókat a közös problémamegoldás, ötletek, technikák átadása. Sztem vannak széleskörű ismeretekkel rendelkező felhasználók mindkét csoportban, akik nem feltétlenül járnak át sztereóból sokpontegybe és fordítva.
-
orbano
félisten
Lehet onnan küldeni ide az embereket, de egyszerűen szerintem annyira sokrétű, hogy a barkácsolás, mérés meg elméleti fejtegetések megfojtanák azokat a topikokat, főleg mert sok ember nem foglalkozik vele, ne mérdekli.
BIGi75: még várjunk vele, kéne pár okosabb ember aki lektorálja. A héten készítek ebből egy összefoglalót, amit átnézetek majd pár régi motorossal, met ugyan sok infó van a fejemben, de programozó vagyok, nem hangmérnök
-
-KP-
addikt
Szerintem meg szorosan összefügg. Én a fejem csóválom sokszor, mikor milliós vagy sokmilliós rendszereket látok olyan szobákban, ahol szinte csupasz az összes falfelület. Ott kellene mindig mindegyik témában legyen az akusztikáról való eszmecsere, hogy minél többen mozduljanak ebbe az irányba.
-
BIGi75
senior tag
Na alakul ez az infohalmaz, köszi
Lassan össze is lehetne belőle rakni egy összefoglaló itinert a topikhoz...
Meg lehet be kellene köszönni vele mondjuk a házimozis és az audiokultúrás topikokba, hogy bővüljön a felhasználó csapat és a tudáshalmaz.
Itt ki a topikgazda amúgy?
Sztem kellet ez a külön felület, egy hifi vagy házimozi topikban nekem furcsa volt ha gyapot sűrűségről ment az eszmecsere. Kapcsolódik mindegyikhez, de mégis ez egy külön "tudomány" ami rendkívül fontos az összhatás szempontjából, és igen sokrétű, speciális összetevői vannak. Jó, hogy meg lett nyitva. -
orbano
félisten
úgy, hogy a hanghullám milyen szögben esik be. Ha nincs bepipálva, akkor merőleges beeséssel számol. A randomnál kiszámolja mindenféle szögekkel. Ha pl. 45fokban esik be a hang, akkor nagyobb vastagságot "lát", hiszen átlósan közlekedik az anyagban. Nekünk általában ez az utóbbi kell, kivéve amikor a hangfal mögötti területet kezeled az SBIR miatt.
Megnéztem nekem működik az összes link
-
orbano
félisten
Hasznos linkek:
Ha megy az angol, ez a srác minden fontosat elmagyaráz, érdemes végigböngészni a videóit: AcousticInsider
Ez a videósorozat (sajnos nehéz kikeresni, mert elég idióták az auioholicsosok, mert nem hogy egy playlistbe nem rakták bele a videókat, de még a nevük sem konzisztens): [link] Az Anthony Grimani-val készült videóikat érdemes valahogy kikeresni. Hosszú és fárasztó videók, sok felesleges hablattyal, de közben ez a mókus elég sok hasznos gyakorlati infót ad - az elméleti alapok leadása mellett - ami máshonnan hiányzik.A már említett kalkulátor, ebben a számológép ikonra kattintva tudsz helmholzot és többréteű, membrános meg mindenféle kombó panelokat is modellezni, többféle kialakítást összehasonlítani, szabályozni a paramétereket: milyen modellel számoljon, milyen beesési szögekkel, stb.
Interferencia (SBIR) és baffle step kalkulátor: [link]
Szoba módusainak kalkulálásához: [link] illetve ez utóbbi elég elterjedt: [link]
van nekik utózengési idő kalkulátoruk is, amiből megtudhatod, hogy mennyi anyagra van szükséged és mik a kívánt célértékek: [link] -
ozzy711
őstag
-
orbano
félisten
Ami a kezelés menetét illeti:
- Első és legfontosabb a hallgatási pozíció megtalálása. Ennél nincs fontosabb. Ha nem találsz olyan helyet, ahol a kiemelések és kioltások kellően egyenletesek, akkor lőttek az egésznek. Nem mindegy, hogy mondjuk 30,55,70,105Hz-en van 10-10 decibeles kiemelésed, vagy 30-on csak 5, de 55Hz-en 25dB. Az egyenletesség a fontos, mert az életben nem korrigálasz egy átlagos szobában egy 25dB-es kiemelést 55Hz-en. Ehhez az egyik sarokba teszed a hangfalat, és egy tengely mentén ahol a lehetséges pozíciók vannak, elkezdesz mérni és nézed, hogy kapod a legegyenletesebb mély frekimnetet 20-200Hz között.
Ami a méreteket illeti, 15-20 centi alatt nem is nagyon érdemes gondolkodni, és a legjobbak ilyen szempontból a sarkok, mert egy komplett sarkot padlótól plafonig ha 45 fokban kezelsz 10-20 centis panellal, az nagyon szépen bele tud nyúlni a 100Hz alatti tartományba is, aminek nagyon jól hallható eredménye lesz. Ja igen ezt kihagytam: ha a mélyeket nem kezeled, cs*szheted a középtartományod, sosem lesz tiszta, a mély állóhullámok felharmonikusai szanaszét torzítják (ezt hívják maszkolásnak ha jól tudom). szóval mütyürködhetsz az 50mm-es panelokkal, és örülhetsz az eredményeknek, de az kb. vihar a biliben, miután meghallod, mit hoz egy szélessávú kezelés, ami rendesen bemegy 200Hz alá.- A második a basszus (20-200Hz) kezelése, első körben szélessávú elnyelőkkel. Ez azért fontos, mert membrános és egyéb hangolt elnyelőkkel csak keskeny sávokban tusz dolgozni. 1-1 frekire kell kb. 4 darab 60x60-as csapda és jó esetben is van mondjuk egy tucat frekid amivel gond van, tehát 48 darab 60x60x20-as dobozkát kéne szétszórnod a szobában, ráadásul nem mindegy hova rakod, met egy hosszanti axiális módust csak a hátsó és esetleg a front falon tudsz kezelni.
Tehát első, hogy szélessávú elnyelőket alkalmazunk, és utána a megmaradt, makacs foltokat kezeljük hangolt csapdákkal.- Harmadik az elsődleges reflexiós pontok kezelése, leginkább szélessávú elnyelőkkel, 50+30mm a minimum. Ezeket úgy találod meg, ha leülsz a kanapéra és egy segéded a falfelületeken közted és a hangszóró között félúton indulva egy tükröt tologat, amíg meg nem látod a tükörben a hangfalat. ezeken kívül a hangfal mögötti területet is érdemes kezelni, de oda vastag kell, ott inkább a mélyebb frekik okoznak gondot, hiszen a hangfalak bizonyos freki felett előre sugároznak csak. Nekem speciel a teljes front fal szélessávú basszuscsapdaként működik 1 méter magasságig, plusz az oldalsó falak is 2-2 méterig a saroktól..
- Negyedik az utózengési idő további javítása, ha még szükséges. Itt a lényeg, hogy az elnyelők egyenletesen legyenek eloszlatva a szobában. Ne legyen két egymással szemben álló kezeletlen felület, és eleve ne maradjanak nagy összefüggő felületek kezelés nélkül. A lényeg, hogy a szobában bennmaradó energiák minél egyenleteseben oszoljanak szét.
-Mérés:
Minden változtatást mérünk. Lehet jobbra-balra modellezni, de még egy gyakorlott mérnök is mér mér és mér.
-- A frekimenet nem sokat ér, nem sok következtetést lehet levonni belőle, mert simán előfordulhat, hogy a basszuscsapdák berakása után roszabb lesz, mert az addig rejtve maradt problémák előjönnek. Ugye itt sok-sok interferencia és állóhullám adódik össze, mint ha a végső SPL görbéd 16 másik görbe összegeként jönne létre. Lehet hogy eddig azért volt mondjuk 100hzáen lapos a frekimeneted, mert az egyik állóhullám kiemelt ott 10dB-t, de egy másik módus pont kioltott 10dB-t. Az egyik falra raktál 100Hz-en működő elnyelőt és voila, máris lett egy 10dB-es kiemelésed ott ahol eddig nem volt. Persze közben valüszínű, hogy egy sokkal nagyobb problémát megoldottál vele, de akkor is a lényeg, hogy ez nem feltétlenül egy folyamatosan javuló valami, és pont emiatt nem is alkalmas túlzottan az ellenőrzésre.
-- Ami sokkal fontosabb az az utózengés, mert alapvetően ezt kezeljük a hangelnyelőkkel. A hangfal által keltett lökéshullám kb. 50x vagy 100x pattan még a falakon, mire lecsitul. Tehát waterfallt, spectrogramot (szerintem ez átláthatóbb) és RT60 (Decay)-t nézünk, illetve imulzusválaszt (ezek kb ugyanazok csak más megközelítésben).
Itt ugye az a cél, hogy minden frekvencián ugyanakkora legyen az utózengési idő, legalább 1-200hz-ig, utána mehet kicsit felfele ha jól tudom, ahogyan a hangnyomás görbe is. -
orbano
félisten
Felejtsd el a membránost, az életben nem hangolod a megfelelő frekire. A tömege számít amúgy. Ha valamit van esélyed elkészíteni, az a perforált helmholtz.
Ezt a modellezőt használják sokan: [link] kb. 0.6-ig érdemes nézni a görbét, de ez is sok mindentől függhet.Absorber:
-minél vastagabb, annál jobb. 50mm-el 200-ig tudsz lemenni jó esetben, de inkább csak 1khz, onnan csökken a hatékonysága. Alatta nagyobb felületeket kezelve működik.
-légréssel az effektív vastagságot tudod növelni, legfeljebb a panel vastagságáig érdemes, tehát +100%
-nekem az a tapasztalatom, hogy 50+30 a minimum, amivel foglalkozni érdemes
-a szoba felületének 10-15-20 százalékát érdemes kezelni -
BIGi75
senior tag
Bármi ami a hangolással, hatékonysággal kapcsolatos; vastagság, sűrűség, légrés... Mekkora felülettel érhetünk el hallható eredményt...Korábban volt linkelve már más topikban, de itt jó lenne egy helyen összeszedni ki mit tud. Én pl ezt használtam; link
Ezzel a membrános témával is tanácstalan vagyok kissé. Mi lehet a membrán anyaga? 3mm-es rétegelt lemez vagy lábtörlő gumiszőnyeg? ... -
orbano
félisten
Én eddig a 15 grammos vetexet használtam, úgy tettem bele a vakrámába. Ha most újra csinálnám, két rétegben használnám, vagy vennék vastagabbat, mondjuk 30-40 rammosat és ragasztószalaggal leragasztanám hosszában egy kört, így akkor sem porzik ki, ha pakolgatom, variálok (most 15 centis panelokat készítettem keret nélkül, és azért ha ezeket elkezdem a lakásban pakolászni, akkor már irritálja a szemem, és ak ezemen is érzem, hogy átjön a szöveten amikor megfogom.
A méretezés alatt mit értesz? A kőzetgyapot vastagságát? Vagy a keret anyagát?
-
BIGi75
senior tag
Egy pár linket majd dobjatok már be légyszi elnyelő panel méretezéshez, hogy miket használtok. Köszi
Yt-n diy videokon nagy a szórás egyebként a gyapot csomagolást illetően, láttam full nylonos-at, meg csak sima szövet tűzést előre hátra, aztán jónapot. Ezt a kiporzás témáját is jó lenne tisztázni, de nem találtam rá konkrét infót, adatot... -
Joe123
senior tag
Farmerből készült anyaggal van valakinek tapasztat? Lehet ilyesmit itthon egyáltalán kapni? Jellemzőit nem tudom, de ennél gondolom nem kell a kiporzás miatt aggódni.
-
BIGi75
senior tag
Én most a kis sztereo lehallgatószobámban barkácsolok, a házimozis rész úgyis átalakításra fog kerülni ezért itt kísérletezem, tanulgatom addig [kép] [kép] [kép] . Ahol a fejhallgató dobozok vannak oda szeretnék még vmi panelt összerakni, ami jótékony hatással van a jelenlegi állapotra [kép] .Maradt pár bála Knauf Nobasil FKDS gyapotom, azt használom fel.
Közel ülök, nincs is nagy baj a lecsengésemmel, inkább kísérletezem, hogy ha összerakok néhány panelt mi változik, vagy meg tudnám-e fogni az 1-2 kiugró értéket, úgy hogy ami jó az már ne változzon. -
orbano
félisten
Bármilyen akusztikával foglalkozó írásban benne van, személyesen nem modelleztem le, nem tudok parciális differenciálegyenleteket megoldani, de erre épül a diffúzorok működése is. Egy adott hullám a hullámhosszával megegyező méretű, vagy nagyobb tárgyakat "lát" akadályként. Erre elég sok fizikai jelenség épül akusztikában és optikában is.
Te azt mondod, hogy a sarok előtt van. Ott már nincs tetszőleges mennyiségű légrésed a két fal és a panel között, míg a szoba közepén, amit a példámban említettem, ott ellenállás nélkül ki tudja kerülni. Erről volt is szó egy mérnök előadásában az Audioholicson, hogy nem igazán van realitása a 2 méteres légrésnek, mert gyakorlatilag azzal félbe kell vágnod a szobát, hogy működjön.
Én is azt számoltam amúgy, hogy 30-40cm körül a 10 kPas/m2 már sok. De azt írod neked 100-as van, csak a légrésed 400mm, ott azért egy 5k-s anyag csúnyán elvérzik. Persze itt sem árt a modellt fenntartásokkal kezelni, mert az végtelen méretű felületekkel számol, tehát nincsen diffrakció. A valóságban egy ilyen sarok megoldás feltehetőleg rosszabb hatásfokú, mint amit a modell ad. Gondolom a tehetetlenség valamennyit bele fog passzírozni a hullámból az elnyelőbe, de ugye közben meg is tudja kerülni az anyagot, ez ugyanúgy műxik mint elektronikában (van is valami tétel erre, hogy az akusztikai rendszereket fel lehet írni áramkörökként, gyanítom hasonló diffegyenletek működnek, ha jól tudom az elektronikai modellek az áramlástanból származnak)
-
ozzy711
őstag
Ha csak úgy kitennél egy 60 centis panelt a fal közepénél 40 centire a faltól, a mélyhullámok egyszerűen kikerülnék.
Ezt lemodellezted vagy lemérted valahogy? Szerintem egy 60x40-es panelt azért már nem igen lehet kikerülni.
Nekem a két hangdoboz mögötti sarok előtt kb. 40 cm-el van 1-1 45x45-ös 1,5 méter magas oszlop tele 100-as gyapottal, de nagyon hatékony. Más kérdés, hogy úgy néz ki túl sűrű, úgyhogy vegyítenem kell multi rockkal ( úgy néztem ez jobb mint az LD bizonyos vastagság ( 400 mm-től kb. ).Egyébként én a sűrűbb szövésű geotextilt is használom a panelekhez, nekem bevált.
-
m3ss
veterán
engem is erdekelnek a diy panel otletek, koszi a nem szott textil tippet
blackout fuggony az jo otlet panel fedesre amugy? persze gondolom megnezted. az en diegos blackout fuggonyom siman megfogja a magas hangokat sztem...abbol kiindulva hogyha be van huzva az ajto elott levo fuggonyom nem hallom parom mit mond az emeletrol, fuggony nelkul meg siman. ha levegot probalok atfujni rajta, az sem megy at..
-
orbano
félisten
Ahol hangosabb oda hangolt csapda kell, a szélessávú semmit nem ér a magas hangnyomású területeken. A hanghullám mint nyomás-és sebesség változás közlekedik (kb. mint a ávltóáram). A nyomás- és a sebesség ellenkező fázisban haladnak, amikor a nyomás maximális, a sebesség nulla, illetve amikor a sebesség maximális, akkor a nyomás minimális.
A kőzetgyapot és társai akkor működnek, amikor van sebesség, tehát minél messzebb a faltól. Ahol viszont nagy a hangnyomás a sarkokban és a felületek közelében, ott közel nulla a sebesség.
Az ilyen helyekre azok a csapdák kellenek, amik a nyomás "komponensre" hatnak, ezek pedig a helmholz rezonátor, vagy a membrános csapdák.
Amikor porózus elnyelőt raknak a sarkokba, azt nem azért teszik, mert ott nagy a hangnyomás, hanem azért, mert a sarkokban tudsz valamennyire úgy távol lenni a faltól, hogy az érjen is valamit. Ha csak úgy kitennél egy 60 centis panelt a fal közepénél 40 centire a faltól, a mélyhullámok egyszerűen kikerülnék.
De ez egy kompromisszumos megoldás, oda sokkal inkább a hangolt csapdák valók, ott tudnak a legnagyobb hatékonysággal működni. De ezek. kívül esnek szerintem a hatáskörünkön, mert nehéz őket implementálni, mivel tudni kell mérni és korrigálni őket. Talán a perforált helmholtz dobozokra lehet esély, de az kb olyan mint egy bass-reflex doboz gyártása, azért ahhoz is kell szaktudás. -
BIGi75
senior tag
válasz
fehér_ember #6 üzenetére
Jók a tippek, köszi. Gondoltam, hogy a párnahuzatnál több kellhet. Lehet átbugyolálom a meglévőket is még1x ebbe a lidlis vetexbe. Mondjuk kívül meg többrétegű blackout függöny van rajta, az azért sürű cucc.
Vettem egy egyszerű dB mérőt is. Valahol azt olvastam, hogy a REWben is célszerű beállítani a mérőmikit ilyenhez, meg arra gondoltam, ha megvannak a fogni való Hz-ek, azt lejátszva végigmegyek a szoba falai előtt vele, mert ahol hangosabb ott érdemes rá panelezni gondolom. -
orbano
félisten
válasz
fehér_ember #6 üzenetére
A PP nem szőtt eü textil olcsóbb, 2-500 forint métere a 160 széles anyagnak. Nekem elment eddig több, mint 100 négyzetméter, a 200 forintos anyagból és most rendeltem még 100-at
-
fehér_ember
addikt
Nem tudom miket szokás ilyen célra használni; azt meg hogy mi a jó, azt még úgyse.
Volt hogy agyaltam rajta, akkor én pl. levegőszűrő rendszerekben használt finomszűrő anyagokra gondoltam.
Szóval esetleg ilyen F5-ös szűrőpaplan sem elvetendő ötlet(ha jól értelmezem akkor 2m széles, folyóméterben); de lehet majd többiek mondanak a célnak jobban megfelelőket.
Szóval a fakeretbe pakoltat (hátulról pl. bútorhátlappal lezárt) elölről én lehet ilyennel zárnám le, utána mehetne rá valami "hétköznapi" végső fedő szövet díszítésnek vagy valami fényképpel nyomtatott. -
orbano
félisten
válasz
fererencz89 #2 üzenetére
Szerintem mehet ilyen is persze, majd ha úgy alakul módosíthatjuk a címet, csak ez olyan egyszerű volt
-
BIGi75
senior tag
Hali
kőzetgyapotot kiporzás ellen mibe csomagoltok? Első pár panelemnél sima tescos párnahuzatba tettem duplán. Tegnap vettem a lidlben festőponyvának nevezett vetex anyagot, 1ik oldalán nagyon vékony fóliával, ez is jó lehet? [kép] -
fererencz89
őstag
Csak szobaakusztika? Esetleg mérések is (nem csak szobaakusztika miatt)? Ha már..., akkor korrekciózás? Vagy az már inkább mozis téma?
Szóval ha már umik, akkor nem csak szobaakusztika jöhet szóba. Eleve a mérések, mikrofonok, programok. Aztán nem csak a szobán kellhet korrekciózni, hanem az eszközökön is.
-
orbano
félisten
Eddig ezek a témák a hifis topicokban voltak kitárgyalva, de mivel elég mély téma mind az elmélete, mind a gyakorlata, a mérés és barkácsolás, megér egy külön topicot. Szóval ha unod, hogy az egzotius kábelek meg csodatevő kristályok között keresgéld a nem létező különbséget, és valódi, mérhető javulást szeretnél, akkor elő az UMIK-1-ekkel és hajrá
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Gaming notebook topik
- TCL LCD és LED TV-k
- Red Dead Redemption 2 (PC)
- iPhone topik
- Milyen TV-t vegyek?
- Router gondok
- Futás, futópályák
- Internet és kábel TV hálózatokról kötetlenül
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) / Counter-Strike 2 (CS2)
- További aktív témák...
- Archer AX23 AX1800 v1.20 Kétsávos Wi-Fi 6 Router
- Lenovo ThinkPad X395 - Ryzen 5 PRO 3500U - 8GB - 256GB
- Fujitsu Celsius R920 Szerver/Gamer 2x Xeon e5-2670 256GB Ram, 10TB tárhely, FirePro 8GB GDDR5 VGA
- Asus A15 F507NU-LP101 2 év garancia, újszerű
- HIHETETLEN! DE ÚJ DOBOZOS LAPTOPOK AKÁR FÉLPÉNZÉRT FÉLÁRON !!! ///////// FÉLPÉNZES LAPTOP //////////
- MSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC
- Wheel Stand Pro - GT /PRO /EX /FX + Thrustmaster T150
- Chario Hyper 1 Mk2 audiofil hangfalpár
- keresek Rx 6700xt..6800..6800xt mai átvétellel,szombathely--kőszeg--sopron átvétellel
- GARANCIÁS FULL WHITE GAMING PC 16GB DDR5 RAM, RYZEN 5 7600X , RTX 4060 8GB, 1TB NVME SSD, 4TB HDD
- Honor 90 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo Thinkpad x1 carbon 6 i7-8650u 8. gen 4 mag 8 szál. 16GB a legjobb üzleti.
- LG 32GS95UE - 32" OLED / UHD 4K / 240Hz - 480Hz & 0.03ms / 1300 Nits / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bezámítás! ASUS ROG Strix G512LW 15 Gamer notebook - i7 10750H 32GB RAM 1TB SSD RTX 2070 8GB WIN11
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest