Új hozzászólás Aktív témák
-
Hequila
őstag
válasz
antikomcsi #44 üzenetére
Nem hinném, hogy 2 molex olyan közel tudna kerülni egymáshoz, hogy ív ugorjon köztük, nem olyan sok az a 12 volt. Az viszont megint érdekes feltételezés, hogy mondjuk az egyik drót nagy ellenállásának köszönhetően felizzik, és elkezd rajta égni a műanyag burkolat, egy lágy fuvallatot kap egy ventitől, amitől jól érzi magát a tűz. Azonban ez valószínűleg nem következik be, mert előbb égne szét a drót, mint egy olvadó biztosíték, minsem hogy meggyújtsa a szigetelését.
A házban lesz légáram rendesen, nem melegszik fel a levegő benne.
A szikrának valójában nincs mit begyújtania, szikra keletkezésének közelében meg nincs éghető anyag! Próbálj meg egy bútorlapot úgy meggyújtani, hogy fogsz egy hagyományos öngyújtót, és csak szikráztatod mellette. Majd ha sikerült meggyújtani, szólj
Nem hinném, hogy közel 2 centis bútorlap deformálódna egy kis melegtől. Sok helyen kint van a napon egész nyáron, és semmi baja, pedig ott nem 40 fok éri...
A földeléssel azonban én is egyet értek.
Lehet, hogy valóban túl sok krimit nézel... -
LUI_G
csendes tag
Erről mi a véleményetek? -
LLKobe
veterán
Na hogy áll a project?
-
Nem is a venti által keltett szikrára gondoltam, hanem esetleg szabadon lévő molex csatik nincsenek kötegelve, és ha közel kerülnek egymáshoz, esetleg ív keletkezhet, vagy valami meghibásodás során, esetleg néhány szálszakadáskor, egyes vezetéken áthaladó áram felizzít egy vezetéket, vagy ilyesmi, ami nem történik meg soha, kivéve ha az embernek gyullékony háza van.
És ha erre fúj a venti is, az biztosítja a kellő oxigén mennyiséget.
Egy zárt házban a levegő hőmérséklete elérheti a 40 fokot, főleg most amikor a szobában 30 van, ez egy idő után kiszárithatja a fát, és az esetleg deformálódhat is.
Egy jól kiszáradt gyujtós pedig szinte szomlyazik a szikrára.
Persze lehet, hogy csak túl sok Columbo-t nézek, és nincs valós veszély.
A lényeg, hogy egy vezetékkel legyen összetestelve az összes külső meghajtó, és a táp.
A táp pedig le van földelve a fali csatlakozóaljzaton keresztül. -
roPHka
senior tag
jobbra fel
-
Hequila
őstag
válasz
antikomcsi #41 üzenetére
Én meg ezek miatt nem aggódnék
Egyrészt olyan meleg csak a procihoz legközelebb eső néhány négyzetcentinnyi területen van, a többi helyen max. 30 fok. Bár nem tudom, hogy milyen config menne bele, de a legjobban fűtő proci körül sem lenne több mint 80 fok. Mivel a fa gyulladáspontja 300 fok felett van, így ez nem gond.
Másrészt a számítógépes ventik (tudtommal) nem szikráznak, lévén hogy nem csúszik olyan felület egymáson, ahol áram lenne. Egyébként sem jelentene gondot egy esetleges szikra, az nem jutna el a fáig.
Ezek ismét józan paraszti ésszel végiggondolt dolgok (kivéve a fa gyulladáspontja, gúgli segített). Ha fizikálisan megcáfolsz, akkor megemelem a kalapom! -
Aaaaaaaaahhhhh!
Ne égess!
Nem azért mondtam!
Szerintem nyugodtan nyomathatja a ventinek a fordulatot, ami miatt én aggódnék az más.
Lévén, hogy asztalos nem vagyok, fogalmam sincs, hogy milyen fa, milyen felületkezeléssel lenne rá alkalmas. Hisz rendszeres használat, és 40-50 fokos hőmérséklet mellett szerintem lehet, (nem biztos, nem tudom) hogy hamar kiszárad, és bizony igen tűzveszélyessé válik, a ventik pedig egy esetleges szikra keletkezés után akár fújtatóként szolgálhatnak.
Ez pedig, már minden neonnál jobb, és látványosabb mod. -
Hequila
őstag
válasz
antikomcsi #39 üzenetére
Taníts mester!
Én nem gondoltam végig ennyire fizikálisan (nem is tudtam volna), csak józan paraszti ésszel átgondolva így tűnt nekem logikusnak. De ezek szerint nyugodtan lehet hajtani kifele belőle a meleg levegőt. -
Turbulens áramlás ott lép fel, ahol az ellenálló közeg aerodinamikai formája nem optimális.
Így a lamináris áramlás átvált turbulensre, az áramvonalak leszakadnak, megnő az ellenállás, stb.
Na ne haragudj, hogy megkérdeztem, mert látom azért tudod miről beszélsz, még ha úgy is mondod, hogy én is megértsem.
Az áramló közeg nyomása konstans, vagyis a statikus, és dinamikus nyomásának összege állandó, mint azt tudod, így egy szükülő keresztmetcettben valóban csökken a statikus nyomás, a dinamikus növekedése mellett, viszont amikor kiáramlik a gépből a levegő, az bővülő keresztmetcett szerintem, ráadásúl hirtelen bővűl, így szinte el is hanyagolhatnánk, de azért a kilépés után, már rödtön bővűl, és így a statikus nyomása onnét kezdve nő, igaz, hogy még mindig kissebb, mint a szobában lévő levegőé, viszont a dinamikus rész nagyobb, így azok magukkal ragadják a porszemeket, és a géptől távolabbi részre terelik.
Másrészt, ha a kilépő részt fedő lemez, vagy akármi ami lesz, megtöri az áramlás útját, és annak formája nem megfelelő, szinte biztos, hogy az áramlás laminárisból turbulensre fog váltani.
Végülis nincs semmi jelentősége, hacsak nem akar felhajtóerőt is létrehozni a házzal, hogy lebegjen, és ne legyen olyan nehéz pakolni. -
Hequila
őstag
válasz
antikomcsi #35 üzenetére
Talán nem jó szóval fejeztem ki magam? Légörvénylésre gondoltam. A turbulencia nem azt jelenti?
-
Vallon
tag
Láttam ismerősömnél egy nagyon szép PC-házat, fekete ébenfából. Mindez persze úgy volt lehetséges.hogy a fa csak borította az egyszerű noname házat.
-
-
Xantomas
őstag
az egész elrendezése ez lenne.
-
Xantomas
őstag
Én is nemrég kezdtem el építeni egy saját fábol készült házad.
Az alapanyagok szinte teljesen egytől egyik hulladékból vannak, kivéve a két oldallap. A vetemedéssel mindenképpen számolni kell, de az elrendezéssel is.
A fa sokkal jobb és hang hőszigetelő, de az árnyékolással tényleg bajok lehetnek.
A koncepció:
-A keretek 1,44*1,44es kb 10-20 éves fenyőléc, ami már jól ki van száradva
-A rögzítésük csavarral, és régi ruszki építőjáték fém alkatrészei.
-Oldallap 6 mmes rétegelt lemez + belülről egy réteg vastagabb alufólia és 4mm-es parafa.
-Előlap: 2cm vastag fenyő, 5mm plexi (az ötletet loptam, nem saját)
Magasság:
Belső:
magasság: 38cm
szélesség: 20cm
hosszúság alul: 38cm
felül: 52cm
Az anyagok csavarozva és ragasztva lesznek, néhány helyen kaucsuk alapú faragasztóval, ahol a rugalmasság is számít, de a legtöbb helyen folyénkony szöggel.
Most csak a tervezési fázisban van, a dolgok ki vannak vágva és össze vannak rakva.
Ime néhány kép:
Bővebben: link
Bővebben: link
Bővebben: link
Bővebben: link
Bővebben: link
[Szerkesztve] -
Hequila
őstag
válasz
antikomcsi #30 üzenetére
Persze!
Megpróbálom képekkel illusztrálni a dolgot, talán könyebben értheő úgy.
Az első képen az látható, amikor szépen lassan áramlik a levegő felfele anélkül, hogy jelentősen megzavarná a házon kívül lévő levegő nyugalmát.
A második képen pedig a gyorsabb felfelé áramlás látszik, amikor a kívül lévő levegő nyugalmát megzavarja, és ugye gyors levegőben kisebb a nyomás -> a ház felé szívja a külső levegőt, amiben ugye a por is van.
Talán mostmár érthetőbb. -
Jancsi
aktív tag
Bármelyk száítógép ABC-ben lehet kapni
legrosszabb esetben elektronikai boltban, de néhány ventihez is adnak illyet én mindent külön vettem kivéve a procinhűtőn lévőt.
Alapjábavéve először azt kell eldöntened hogy mit akarsz pakolni a házba, hány vincsit cd/dvd irót, mobil rack-et. Amivel sok helyet meg tudsz sóprolni az egy mATX-es alap ha nem a meglévő dolgaid köré akarod építeni akkor mindenféleképpen olyan lapot aljánlok mivel 10cm-el rövidebb mint a sima ATX.
Ha valami fekvő házat akarsz 2db 5,25-ös eszközzel és 1 vagy 2 vincsivel és nornál méretű ATX táppal akkor az durván 20cm magasra jönne kis ha használsz alaplap tálcát és normál méretű kártyákat, a kártyák fölé mennek majd az 5,25-ös eszközök, hosszra durván 40cm lessz, a mélysége min 25cm, de ha használsz mobil rack-et is akkor lehet kcisit több.
Ha valami viszonylag lapos gépet akarsz építeni két 5,25''-ös hellyel akkor olyan 40 centis mélységgel lehet számolni és 55cm széleséggel, ha fullintegrált az alap akkor igy 10cm magas gépet ki lehet közni, esetleg még kicsit kártyákkal.
Itt van egy pár vázlat a háznak Bővebben: link
Jancsi -
-
Jancsi
aktív tag
Fábol talán nem a legjobb ötlet csinálni, megfelelően kezelt fa kellene hozzá hogy ne vetemedjen meg és vastagabb lemezek sokat dobnak a gép méretén ( akár 5-6 centit is ). Amit én ajánlanék fa helyett az a rétegelt lemez, talán még könyebb megmukálni mint a fát és majdnem olyan jól néz ki, festhető, pácolható lakkozható. Ha az alja és a teteje a ''doboznak'' 10mm-es lemezböl van akkor lehet az oldala 5mm-es ami már nem vészes. Szögbelövővel és fejetlen szegekkel nagyon szépen össze lehet rakni.
Szerintem egy fúró és egy dekopírfűrész lehet kevés lessz a ''gyártáshoz'' min valami sin kellene amivel tudsz egyenesen vágni a dekoparal, a venti nyilások kivágásához lyukfúró (vagy hogy hivják).
Halkabban szerintem azért halkabbak az ilyen házak mert aki van olyan ''állat'' hogy nekiessen egy ilyen projektnek az simán szétszedi a tápot és kicseréli a vetijét vagy még az uj ventit is szétszedi vagy lelassítja.
A melegedés nem vészes szerintem mivel a számítógép nem az oldalán adja le a meleget hanem a ventilátor tolja ki a meleg levegőt. Jó tervezéssel simán ki lehet küszöbölni azt a kis plussz melegedést.
A szúnyoghálót én inkább a venti elé tenném, de faháznál nem tudom hogy festene mivel a venti joval az előlap síkja mögött van.
A régi házadbol vagy egy kimustrált házbol szerintem szedd ki az 5,25''-ös keretet és a 3,5''-ös keretet az sok munkát és hosszú csavart megsórol ha több eszközt is be akarsz szerelni, de ha csak 1-2 kell nem éri meg szenvedni velük, egy egyszerű sinbe is be lehet csúsztati az eszközöket.
Ami mindenképpen kell az az alaplap tálca, az alaplap hátlapja a csatlakozóknál és a kártyánák az a rögzítő valami (elég sok régi AT házban egyszerűen ki lehet csavarozni, csak el kell cipelni vele a bontóbol az egész házat is). A táp rögzítése talán a legnehezebb mivel a hozzávaló csavarokbol nem láttam még soha hosszút, azt vagy úgy lehet megoldani hogy kicsit (kb 2mm-ert) kimarsz a fábol a csavar alatt vagy egy lemezre csavarozod a tápot majd a lemezt a házba.
Írták páran hogy elemtromos és mágnesen zajok jöhetnek ki a gépbol ha fábol van a ház ez ellen egy dróthálóval tudsz védekezni amit a fára ragaszatassz amire mehet egy réteg szivacs és igy még a zajt is tompítja, a dróthálokat szépen összkötöd és mehet a földelés rá, az alaplap alá nem kell drótháló ha alatta van az alaplap tálca, csak földeld le azt is.
Ha van már valami terved akkor mutasd meg, szerintem tudok segíteni egy kicsit a tervezésben mivel már póbálkoztam házépítéssel, ez lett belölleBővebben: link
Jancsi -
PrinczA
őstag
En is a napokban fogtam bele egy fahaz tervezesebe, csak meg nem tudom, hogy hogyan nezzen ki.
Kicsit szeretnek, ezert elkezdtem jatszani a meretekkel, de a belso merete csak 300*300*260mm-re jott ki, ami kicsit nagy, ha raszamolom a + 20-20mm a da vastagsagat.
de meg sakkozom a meretekkel, ha lesz vmi erdekes jelentkezem -
Hequila
őstag
Szerintem ha az egész házat ''körbedrótozod'' akkor már biztosan jó. Azonban az összes drót érintkezzen egymással. Talán nincs ennek akkora jelentősége, ha vasbeton szerkezetű házban laksz, vagy olyanban, aminek a falaiban van vas. Családi háznál érdemesebb ezt megcsinálni, hogy árnyékolást nyújtó fémszerkezettel vonod körbe.
-
LUI_G
csendes tag
No, ez a földelős dolog szépen bekavarta a fejemben a dolgokat...
Drótdarabok az oldallapra történő rögzítése megoldaná a problémát? -
LukE
veterán
elvileg illene, de amilyen jol elvannak a levett oldallapos es foleg a plexi hazban csucsulo gepek, valszeg egy fa hazban sem lenne kulonosebb gond.
(szunyoghalot en elvetnem, a jobban rezonalo dolgok(vinya, esetleg ventik) kapjanak valami rezgeselnyelo rogzitest, sajat hazba ezt nem nehez betervezni. Es meg nemi zajelnyelo szivacsnak is maradhat hely.) -
Hequila
őstag
Felmerül azonban egy gond a fa házzal, mégpedig az, hogy nincs benne fém
Ez azért baj, mert nincs ami lefogja az elektromos zavarokat. Egy fémháló vagy valami azért jól jönne benne.
-
Winner_hun
félisten
ittis van pár infó Bővebben: link
és Bővebben: link -
LUI_G
csendes tag
Vagy, hogy végigtudjon haladni a befúvott levegő, az is lehet, hogy szerkesztek rá rendes tetejét, és egyik oldalt az oldalán lesznek ventik, másik oldalt meg a tetején (kifúvós), így meglenne a légáramlat.
-
Hequila
őstag
Ez a fás dolog nekem is megmozgatta a fantáziámat.
Ha van hely rá oldal irányban, akkor én fekvő alaplapos házat csinálnék, így nem kell olyan magasnak lennie. Így azonban szélesebb lesz. A szúnyogháló sem rossz ötlet. Én azt csinálnám, hogy a ház egész teteje szunyogháló lenne, és alul oldalt 1 vagy 2 ventivel fújatnám be a levegőt, a túlnyomás és a meleg levegő csökkent sűrűsége kivinni a meleget szépen felül. Így talán kisebb zajjal járna (nem kellene plusz venti a meleg kiszívására). -
kovasz
senior tag
ez ponttatlan kijelentes. eloszor definiald mi szerinted a fa...
mert ugye van a parafa amit kifejezetten hangszigetelesre hasznalnak, meg vannak a kenyenfak pl teak, tolgy stb amik nem szigetelnek annyira jol, mint a para, de a fel mm-es lemezni mint maibol a pc van biztosan jobban.
a hangfal, rezonancia stb mas teszta. az nem fugg az anyagi minosegtol, hanem a doboz meretetetol. egyebketn pont ezert csinaljak a jobb hangfalakat fabol mer nem annyira hajalmosak a rezonalasra, mint a muanyag.
a hoszigeteles miatt nem kell aggodni, levena pc elenyeszo mertekben sugarozza ahot, igy ha kello mennyisegu levego aramlik ki vagy mas modon pl vizhutessel el van vezetve midnegy hogy fem vagy fa a haz anyaga. -
Fori23
őstag
A fa, tudtommal egyáltalán nem jó hangszigetelő, gondolj csak reggelre, a fejedben ketyegő tik-takkos órára ami, a szekrény egyik polcára van rakva, vagy Hi-Fi állványban felerősődő DVD lejátszó ciripelésére, lejátszáskor Pont a közép-frekvenciás hangokat érősíti fel, amik idegesítőbbek. Főleg ha az egyik oldala nyitott. Mindeképpen hangszigetelni kell szerintem.
-
LUI_G
csendes tag
Köszi szépen a linket! Egész pofás darab, bár nekem kicsit vastag az alapanyag, amiből készült.
Nekem elég lesz vékonyaból is, ugyanis le akarom festeni fehérre (így passzol a berendezésez, + a szúnyoghálón is fehér), hiszen elsősorban azért fa, mert nagyobb szabadságot ad mint a fém. Szerintem a szabadon hagyott ventillátor egyébként csúnya (béta projekt), bár lehet hogy ez ízlés kérdése. A final viszont nagyon pöpec. -
gaboooka
aktív tag
Talán inen is lehet tanulni valamit: Bővebben: link
-
dabadab
titán
''-szerintetek kevésbé melegedne, mint egy ugyanolyan ház, csak fémből?''
Nem, vmivel jobban, tekintve, hogy a femek remek hovezetok, ellentetben a faval - viszont ez nem tul jelentos, mivel a ho elsoproen nagy resze mindenkeppen a ventillatorok altal megmozgatott levegovel tavozik.
''-hülyeség plexi helyett szúnyoghálót alkalmazni? (+szellőzés? vagy csak a por szállna be?)''
A szellozesen nem segit, sot: mivel egy jol megtervezett haz affele szelcsatornakent mukodik, ahol az egesz hazban mozgasban van a levego (es nem orvenylik, hanem elol bejon, hatul meg kimegy) - ha nyitott az oldala, akkor viszont ott kimegy a levego, es a hazban egy csomo helyen szelcsend lesz. Ezen kivul - szerintem - eleg hulyen is nez ki
[Szerkesztve] -
LUI_G
csendes tag
A meghajtóknál nem lesz gond a csavarokkal, mert valamilyen szinten megpróbálom felhasználni a jelenlegi gépházam fémvázát.
Főleg azért kellene új gépház, mert a tápom pont a processzor hűtője felett van, de új házra nem igazán akarok költeni, + csak olyan férne be az asztal alá, amiben 3 db 5,25-ös hely van, tehát nem rakhatom a tápot az alaplap fölé. No, holnap végzek majd pár mérést otthon (jelenleg melózok), aztán megtervezem alaposan azt a házat, mielőtt belefognék.
Ugye nem hülyeség a tápegységet a gép aljába rakni, ha felülre rakok 1-2 ventit?
Örülök, hogy tetszik a szúnyogháó ötlet, mehetne simán a ventillátorok elé is, mert különben elég csúnyán néznek ki...
Egyébként nem akarok agyonledelt/UV-zett gépet, csak egy jól hűthetőt, ami megfelel minden elvárásomnak.
[Szerkesztve] -
Konflikt
addikt
nemrossz
Fogom a deszkámat, aztán rácsavarozom az iróasztal oldalára
Ha sikerül megépiteni, képet rakj fel! Itt aztán kilehet élni a szabadságot!
Csak a meghajtókkal lesz baj, mert igencsak hosszu csavar kell azok rögzitéséhez, mint egy plexiben. -
LUI_G
csendes tag
Az az ötletem támadt, hogy azzal, az egypár helyen már látott módszerrel kellene gépházat építeni, hogy fából készülne a ház burkolata.
Ennek egyik előnye az lenne, hogy van neki otthon anyag, tehát olcsón kijönne.
Másodszor: egy fúróval, és egy dekopirfűrésszel el lehetne készíteni, nem kellene forrasztgatni meg hasonlók (szabadabban szabhatnám meg a méreteit, így a belső elrendezést is)
Harmadszor: azt olvastam, hogy ezek a házak jelentősen halkabbak, mint fém társaik.
Azért lenne pár kérdésem is:
-szerintetek kevésbé melegedne, mint egy ugyanolyan ház, csak fémből?
-hülyeség plexi helyett szúnyoghálót alkalmazni? (+szellőzés? vagy csak a por szállna be?)
Ha sikerül megvalósítanom, rakok majd fel pár képet a munkafolyamatról.
[Szerkesztve]
Új hozzászólás Aktív témák
- Bowers/Wilkins PX8 fejhallgatók (dupla Bluetooth eszköz csatlakoztatása!)
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Huawei P20 Lite 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Laptop felvásárlás , egy darab, több darab, új , használt ! Korrekt áron !
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest