Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hunluki

    senior tag

    válasz energy4ever #11 üzenetére

    Én hamarabb vennék ehhez hasonlót mint használt üzletit.
    Ha asztalon használod akkor jó dolog az üzleti, de én laptopot csak asztali mellé veszek másodlagosnak, az pedig

    1. legyen passzív
    2. bírja ameddig csak lehet
    3. legyen könnyű
    4. a teljesítmény meg... mehh, bírjon el 3-4 tabot egy böngészőben meg háttérben egy kis zenét aztán kalap.

    Aminél nagyobb teljesítmény kell arra úgyis ott az asztali. Megvallom őszíntén nagyon keresek valami ilyesmi jó gépet ami az összes fenti igényt fedi de nem nagyon van, pedig nézelődök chromebook téren, budget laptop téren... a régi klasszikus netbook filozófia alapján kéne egy ilyesmi gép. Namajdegyer.

    Amúgy cikkre visszatérve: Én is low end hw huszár vagyok, ha valamit lehet valamire használni akkor az dolgozni fog nálam :)
    Intel atomos netbook (jó öreg N455) 2 giga rammal teljesen jó médiacenter/minecraft gyerekeknek/chrasplan-re hibátlanul üzemel kb 5-6 éve jóformán megállás nélkül (kivéve updatek ofc).

    Aki meg szegény marinéniről azt feltételezi hogy a W10 nagyobb barát mint egy belőtt linux... hát well. Megkérdezem a szomszéd 80 éves nénit aki mintezik 2 éve nekem hála hogy tud-e gépezni még, a volt magyar tanáromat aki azóta is valamelyik ubuntu LTS-el tolja, nagymamámat aki szintén minten recepteket keres meg filmeket néz, vagy nagypapámat aki ugyanezen a gépen google maps-el utazza körbe a világot. Biztos mind nem tudják hogy ez milyen rossz nekik hogy nem windows van a gépükön :)

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz Silεncε #194 üzenetére

    Tearfree megoldások. Őskori intel atomnál nálam működött arch-tól kezdve ubuntu-ig mindenhol, ha nincs fájl akkor fogod és létrehozod a disztrónak megfelelő helyre.

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz simonzé #319 üzenetére

    "Mondjuk N3060-as processzorral így felejtős dolog a 720p Linux alatt, de 480p-re nagyjából elég lehet."

    Ez a mondat nekem is csípi a szemem. Épp ma reggel néztem meg egy atom N455-ös gépen egy 720p youtube videót egy hd ready TV-n. Linux mint alatt, smtube-al, 2 giga rammal és a fent említett szörnyeteg erejével. És még tearing se volt rajta, tény hogy 99%-on volt a load, de az elején pufferelt kb 3-4 másodpercet utána pedig akadás nélkül végigtolta.

    Valaki írta lentebb hogy 1080p se megy valamelyik c2d procinak... Mac mini 2009, igaz van mellette egy NV 9400M kőkemény 256 memóriával, de youtube 1080p-t simán kiizzadja magából.

    Valaki világosítson már fel mert amit páran írtok az szög ellentéte annak amit nap mint nap tapasztalok.

  • hunluki

    senior tag

    válasz arnyekxxx #510 üzenetére

    Nekem pont ellentétes tapasztalatom volt, de igazából ez tényleg HW lottó.

    Ősrégi scanner és nyomtató, linux alatt pöccre, windows alatt utoljára XP-n. Most akkor elmondhassam magamról hogy én kipróbáltam a wintizet aztán egy rakás szar mert elsőre nem ment rajta, linuxon meg plágenpléj? Teccikérteni.

    HW mostanság már windows alatt is szerencse kérdése, W10 egyik updatejével pl otthoni gépem stabil mint a beton, következővel meg inkább hal mint él hála a csodálatos tesztelői csoportnak ami ugye nincs.

    Igazából az elmúlt 5 évben személy szerint több bajom volt a windows drivereinek hiányából mint a linuxos driverek hiányából, de persze nyilván függ attól is hogy milyen vasat használsz.

    Amúgy a problémád gyönyörűen elkerülhető lett volna, live módban bebutulsz, megnézed hogy megy-e a háló/wifi? Nem. Akarsz vele pöcsölni? Nem? Win install és kalap, az egész linuxos kör kb 6 percet vett volna igénybe. Így annyival kellemetlenebb hogy futtattál egy ninite-ot meg egy windows updatet mikor kész volt a telepítés.

  • hunluki

    senior tag

    válasz arnyekxxx #514 üzenetére

    Teljesen jó, nincs ezzel semmi gond. Amúgy én sem vagyok linux fan, vagy ha az vagyok akkor windows fan is vagyok, meg mac fan, sőt android fan meg ios fan is mert van mindegyik napi használatban nálam.

    A lényeget próbáltam leírni, azt hogy manapság HW lottó van. És igen, jó esély van rá hogy winre több cucchoz van driver, de alapvetően felhasználási élményben basic usernek nincs difi. Ő nyit egy böngészőt, leharrharrkodja a csillagokháborognak legújabb részét és megnézi VLC-vel. Ha berakod neki az XP hátteret még észre se veszi a különbséget.

  • hunluki

    senior tag

    válasz ubyegon2 #551 üzenetére

    Ezen én is felkuncogok magamban sokszor hogy sok magát pro "értek a géphez" típusú ember hogyan osztja az okosan linux topikokban, legfőképpen tényleg azért mert x éve kipróbált egy disztrót amin éppen valami nem működött és onnantól kezdve szar az egész. Itt a "rutin" igazából hátrány, ha mindent a winen megszokott módon akarsz csinálni akkor sokkal többet fogsz anyázni mintha egyszerűen megtanulnád ennek a működését. A másik oldalról meg beugrik pl az hogy 60 éves néni ismerősöm aki tökéletesen jól elvan egy linux mint-el úgy hogy egy kérdése sincs, csak használja, holott előtte 2-3 havonta jártam át hozzá windowst renoválni.

    Vagy nagymamám/papám aki szinén linuxos gépen youtubefügg mostanság illetve nézegeti a családi képeket videókat vagy "utazgatnak" a streetview-al.

    Tudnék még pár példát mondani bőven idősebb és fiatalabb korosztályból is (12 éves unokaöcsém pl dotázik megállás nélkül, de neki a 7 volt az utolsó windows amit látott. Amikor látta a gépemen a 10-et akkor mondta is hogy ismerős csak ez olyan lapos meg csúnya), ezek szerint ők mind-mind okosabbak mint a legtöbb topikban lévő windows "szaki".

    Nyilván van az a helyzet amikor ez nem így működik mert speckó hw van amihez csak windows driver van (vagy épp fordítva, lásd scanner, nyomtató, de találkoztam még TV tuner kártyával is ami pingvin alatt OOB, win alatt utoljára XP kategória), de ahogy telik az idő ilyen egyre kevésbé fordul elő. Egyre több játék is elérhető, steam is nyomja a proton dolgot, MS pedig erősen termeli sokaknál az unszimpátiát a csodálatos bugmentes frissítések terén.

  • hunluki

    senior tag

    válasz arnyekxxx #556 üzenetére

    Többnyire böngészőből mindenféle random addonokat kiganézni, ask toolbart levakarni, letöltések között random exe-k, vírusírtó karanténjának ürítgetése, másik 3 vírusírtó (amiből 2 kamu, meg egy norton trial ami kb károsabb mint a két másik kamu) levakarása ami közben felmászott, teljes vírus/adware írtás.

    Amúgy nagyi először W7-et használt, az 2-3 havonta képes volt letérdelni neki, aztán frissített 10-re, ott már nagyi se kellett, W10 intézte magától pl frissítés utáni bootloop-al.

    Ezek mind user errorok (kivéve a W10 bootloop, az 100% MS fail), aláírom, de ha én vagyok akinél csörög a telefon hogy "jajmegintlassúezaszar tudszvalamitcsinálni" akkor egy idő után elkezd unalmas lenni én pedig elkezdek egy permanens megoldás után keresgélni.

    Serdülő unokaöcsémnél hasonló volt a szitu, nyilván tudjuk mitől lett havonta rákos a gépe, de amióta linuxon játszik (amikkel játszik mind van steamen linuxon) azóta semmi gondom vele, csak megy.

    Persze ugyanitt szeretném megjegyezni hogy nekem is volt dolgom olyan géppel ahol felhasználási igényeknek tökéletes lett volna a legmezeibb linux is, de a HW nem kedvelte a pingvineket szóval maradt a Win. De ahogy előbb is említettem ilyenből egyre kevesebb van, sőt inkább a winre nincs driver a jellemző. Legutóbb pl USB-s videódigitalizáló volt hasonló (egyik vége USB, másik vége RCA/s-video), ott is XP volt a hivatalos utolsó, W7-re még fel lehetett imádkozni erős basszamázások következtében sűrű kékhalálozgatásokkal, Mint alatt rádugtuk és már jött is be az adás, VLC-vel simán menthető volt a stream x264-be amit proci szépen integrált gpu-ból kódolt.

    Amúgy elvileg az elosztós lekapcsolás már nem kéne hogy gondot okozzon, elég régóta naplóznak minden OS alatt a filerendszerek, de nyilván nem a legegészségesebb HW szemszögből :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz Somatom #563 üzenetére

    És hányszor raktál OS-t USB-s adathordozóra úgy hogy üzemszerűen azt használtad?

    Sanda gyanúm szerint WintoGo NTFS-re formázza a pendrive-ot (fixme ha nem, még nem próbáltam) ami bár biztonságos de cserébe jobban "kopik", ugyanígy tudsz linuxot is pendrive-ra tenni ext3/4-el (vagy ízlés szerint amivel szeretnéd), de nem célszerű.

    Amúgy filerendszer kompatibilitás szempontjából -számomra- nem releváns, hálózaton osztom az adatokat az eszközeim között, az meg hogy épp NTFS vagy ext4 van alatt függ attól hogy épp ki osztja meg, végeredmény szempontjából lényegtelen.

    Kérdésedre a válasz: talán exfat-ot, bár az nem naplóz de legalább minden írja/olvassa OOB. Nekem pl pendrivejaim exfaton vannak, bár még droidra nem próbáltam OTG-vel rákötni de szerintem az is megenné. Legalábbis ha a kocsiban a nóném fejegység megeszi róla az MP3at akkor remélhetőleg a droidnak is menni fog.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Somatom #567 üzenetére

    Megvallom az őszintét, androidban annyira nem vagyok otthon, ezért is írtam hogy ha nóném autósfej megeszi akkor sanszos hogy a droid is, de akkor a jelek szerint tévedtem.

    A te helyzeted jelen esetben erősen specifikus, nem mindennapi setup :)

    Igazából ha ezt kéne megoldani akkor úgy csavarnám a dolgokat hogy megnézném milyen programokkal mire lehet rávenni a különböző OS-eket. Androidos topikban kérdeznék egyet hogy van-e NTFS/ext4/exfat írás/olvasást biztosító app, ha igen akkor juhúú mert a többi már gond nélkül megkajálja, mert ugye a fő gond itt az hogy az android a buta és csak fat32-t tud, igazából ezen hasal el az egész móka. Ha kicsit fel lehetne okosítani akkor onnantól kezdve kb szabadon variálhatnád a fájlrendszereket ízlés szerint.

    Ha meg nem akkor marad a sima fat32-es pendrive jobb híjján :(

  • hunluki

    senior tag

    válasz Somatom #569 üzenetére

    Jól összeraktad amúgy, tényleg praktikus de szerintem nagyon ritka az ilyen többrendszeres gép.
    Általában a usernek be van lőve egy aztán azt használja, esetleg aki szeret kísérletezgetni az foglalkozik multiboot-al, de ez a közösség is egyre inkább zsugorodik, már egyre tolódik el a telefonok irányába minden, ez a generáció már sokkal kevésbé szeret mókolni a dolgokkal mint mi :D

    Nekem előző laptopom volt olyan hogy pendrive-ra tettem a grubot, kb az volt a "slusszkulcs", anélkül senki sehová, azzal meg lehetett választani hogy win vagy linux. Különösebb célja nem volt amúgy, igazából csak ilyen kíváncsi voltam hogy lehet-e ilyet aztán úgy maradt amíg el nem adtam.

  • hunluki

    senior tag

    válasz zolee001 #612 üzenetére

    Igazából ez nem a vas hibája hanem a net szennye. Én pl tök jól elvagyok egy ősrégi netbookon ágyban fórumozgatni/chatelni/doksikat írni/e-mailezni, foxi 2-3 tabot elvisz, kényelmesen gépelek rajta, netrádió elvan a háttérben. Nyilván FB-ot eszem ágába nem lenne megnyitni rajta mert nem tudom hogy a gép halna meg előbb vagy én mire betöltene csórikám.

    De PH lapcsalád, hup, hwsw meg néhány tech oldal ami nem ment el csilivili hányinger designba (mint pl az ipon amit ennek örömére azóta hanyagolok is) teljesen jó. Más már le se köpné ezt a gépet, nekem meg kb mindennapos használatban van, maradék idejében meg TV-re kötve filemezek róla.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Somatom #814 üzenetére

    Szerintem az az ndiswrapper és emlékeim szerint csak wifi/hálózati driverekkel működik (üzemeltem is be vele laptopwifit anno pont puppy alatt :D), de fixme ha hülyeséget beszélek.

Új hozzászólás Aktív témák