Új hozzászólás Aktív témák
-
SÖ
addikt
válasz Meteorhead #5 üzenetére
Nem, a sziliciuom alapú pc-ket felvaltanak a qvantum számítógépek. Tehát a fejlődésnek van perspektivaja. Nem fog megallni a fejlődés.
-
SÖ
addikt
Ez valami tévedés. Fizikai határ amiről a cikk is szól, 5 nm. Vagy is ekkora egy atom. Ez alatt már az atomot felépítõ reszecskerol beszélünk. Tehet 1nm már sokkal kisebb mint egy atom, tehát legfeljebb az atomi recsekcske lehet az amit használnak, de azt nem árulják el. Ez nagy korvonalakban ebben a formában igaz is lehet, de az információ nagyon hiányos.
-
Kékes525
félisten
-
-
gyulank
addikt
Nem, nem ugyanazt, mert az még működött. Most mit tudok? Van szövegszerkesztő, hangszerkesztő, videószerkesztő, képszerkesztő, böngésző, és levelező. Ez mind volt azon is, és ha futna ezeken a gépeken, gyorsabban futnának.
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
Kékes525
félisten
"Egy w98 ha futna a mai gépeken, gyorsabb lenne, mint amit felfogunk." De azt ugye nem állítod, hogy a ugyanazt tudja mint a Windows 7, 8, vagy a 10?
"régi-új gépek közt inkább az SSD, és a memória méret dobott." Ez csak a mai időkre vonatkozik, mert már nagyon lelassult a processzor fejlődése. Addig amíg rendesen működött a Moore törvény, addig az újak sokkal gyorsabbak voltak.[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
gyulank
addikt
Miért? Van? Gyakorlatilag, mint felhasználó, mit tudsz többet csinálni egy új géppel, és új operációs rendszerrel, amit nem tudtál egy régi gépen régi oprendszerrel? Mit tudtál csinálni az Android 4-el, és mit tudsz a 6-al? A régi Facebook chat-el, és az újjal? A régi-új gépek közt inkább az SSD, és a memória méret dobott. Anélkül ugyanolyan lassú volt, mint a régi, csak már nem párszáz megás, hanem 20 gigás. Régi böngésző-új böngésző. Ahogy megnő a beolvasó sebesség, megnövesztik a programokat. Egy w98 ha futna a mai gépeken, gyorsabb lenne, mint amit felfogunk.
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
Kékes525
félisten
válasz #06658560 #40 üzenetére
Másrészt a másolat az, ami nagyon hasonlít az eredetire, de nem 100%-osan ugyanaz. Ami teljesen ugyan az, az nem másolat, az eredeti, csak legfeljebb több példányban van. Mint ahogy a kétrés kísérletben a két résen áthaladó, kiinduláskor egy részecske, ahol mindkettő részecskére azt lehet mondani, hogy ő az eredeti, a kiindulási részecske, de két példányban.
Ha esetleg nehezen érthető amit írtam, az nem csak az esetleges rossz megfogalmazásom következménye, hanem az a kvantummechanika egyik alapsajátossága, mégpedig az hogy a mikró világ jelenségei nagyon különböznek a makrovilág jelenségeitől.
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
Kékes525
félisten
válasz #06658560 #40 üzenetére
Nem. "Hogy mehet át 1 részecske 2 résen keresztül egy időben?" Szerinted akkor ez hogy lehetséges? 1 részecske egy időben lehet két különböző helyen? Sőt akár több helyen is? Ez nem sérti meg az általad hangoztatott egyediséget? A te (newtoni) logikád alapján igen, pedig a kvantummechanika szerint nem. Melyik az igazi, eredeti részecske? Az amelyik a bal, vagy az amelyik a jobb résen ment át?
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
Kékes525
félisten
válasz #06658560 #37 üzenetére
Ez nem origó : quantum teleportation : Nature - 130 cikk
"Ez annyi, mint makro szinten egy teszem azt lépcsős tengelyt másolóesztergával sokszorosítani." Felejsd el a makro szintet, ha a mikro szintről van szó. Másképp a például a kétrés kísérletet sem érted. Hogy mehet át 1 részecske 2 résen keresztül egy időben?
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
Kékes525
félisten
válasz #06658560 #37 üzenetére
Olvasd el az utána ez ügyben született hozzászólásokat. A Te hozzászólásod a newtoni mechanikát tükrözi. Kvantummechanikailag ez egészen más. Hadd ne ismételjem meg azt, amit ez ügyben fentebb már leírtam.
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
#06658560
törölt tag
-
TomMusic
őstag
Ez relatív.
Bár, ez van, így alakult ki. Nem azt mondom, hogy a programozók nem dolgoznak hatékonyan, de én úgy látom, hogy eltűnt a HW tisztelete (ez most lehet hülyén hangzik).
Utóbbi időkben eszméltem rá, hogy sokszor ugyanazokat a feladatokat, ugyanolyan sebességgel végzi el egy gép, mint mondjuk 10 éve, csak azóta mondjuk 5x gyorsabb lett a vas. De a feladat elvégzésének sebessége nem nagyon nőtt. Viszont cserébe a programnak van mondjuk 86ezer olyan szolgáltatása, amiről még a program készítői sem tudnak (irónia). Megy valami a háttérben, és eszi az erőforrásokat. A sok kicsi meg sokra megy. Na meg hogy minden mindig jobban akarja tudni hogy mit akarok, mint én.
Tudom, ez a fent írt dolog nem feltétlenül a programozók "hibája", de zavaró.
Na, ez csak ilyen eszmefuttatás-féle volt...Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbáltam a lehető leghosszabbra nyújtani.
-
TomMusic
őstag
Tökmindegy, mert a szoftveresek úgyis elpazarolják a plusz erőforrást.
Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbáltam a lehető leghosszabbra nyújtani.
-
Kékes525
félisten
válasz szaszlaci #29 üzenetére
"Ami a teleportálást illeti, kezdenek úgymond tudományosan is rájönni, hogy sem az atom, proton, sem az elektron, sem a még kisebb részek mögött nincs anyag. Azt még nem találták meg, csak rezgést. Vagyis információt." Utólag ugrott be, hogy ez szerintem abból is következik, hogy maga az anyag egyforma. Például két proton, két elektron stb.. Ami megkülönbözteti őket az az állapotuk, azaz az információ. Ez viszont felvetheti a szimuláció kérdést is, ahol a felbontási hossz a Plank hossz.
Különben a könyv érdekelne, megköszönném, ha átküldenéd.
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
szaszlaci
addikt
Tartottam tőle, hogy valaki forrást kér. Hát innen-onnan, na meg erről-arról, és ezek közül egyetlen könyv, ami most az eszembe jut: Balogh Béla - Végső valóság. (Ha kéred, átküldöm.) Igen, belel lehet kötni az szerző pontosságába és precizitásába, vagy a haja színébe, azonban amiket ír, vagyis nagyrészt összeszedett, azok nem újdonságok és logikai bukfencet sem látok bennük. Esetleg lehet rá gondolatébresztőként tekinteni vagy érdekes olvasmányként. YouTube-on előadásai is kellenek, hogy legyenek.
Másrészről ha valaki azt hallja, hogy "vallás", akkor általában ami az eszébe jut róla – ájtatos álszentek, önsanyargatás és vatikáni korrupció – azt rögtön elutasítja, és bizony jól is teszi. Ha viszont más irányból vizsgálja meg a valóját, akkor látni fogja, hogy lényegében mind azt mondja, "ez a fizikai világ", vagyis a tér és az idő nem is létezik, csak a tudatodban, az teremti meg. Ezek a dolgok pedig mind egybevágnak azokkal, amiket ma már egy materialista is hajlandó elismerni, amit újra kezd felfedezni a tudományos státuszú kvantumfizika.
A fény, vagy Fény, mint egy isteni megnyilvánulás, tudás/igazság/információ, aminek akkor is 300e km/s a sebessége, ha (a Földhöz képest) egy helyben állsz, és akkor is, ha ugyan ilyen sebességgel haladsz vele párhuzamosan, és úgy méred meg. Ez newtoni fizikával lehetetlen volna, hisz úgy 0 vagy 600e kellene, hogy legyen. Vagy az, hogy ha a fény hullámtermészetét vizsgálják, akként fog viselkedni. Ha az anyagi természetét, akkor aszerint. Vagyis a professzorÚrDoktor gondolata hatással van annak megnyilvánulására.De nem ez volt a kérdés, elnézést, elkalandoztam. Szóval nevezzük (magasabb szintű) önismereti irodalomnak, közérthetően és lényegre törően, amit javaslok annak, aki szeretné a világot, a létezését jobban megismerni, megérteni. El vannak bennük szórva a morzsák, amiből össze fog állni egy valóságnak tűnő kép, és az ilyen nyilvánosságra hozott hihetetlen dolgok illeszkedni fognak bele.
[ Szerkesztve ]
■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt
-
Kékes525
félisten
Pedig nagyon egyszerű. Ha egy labdát a szoba egyik sarkából a másikba viszem, attól még ugyanaz a labda marad. Írhattam volna atomot, vagy molekulát is. Azaz attól hogy bizonyos időpontban más volt a térbeli elhelyezkedése attól még ugyanaz az atom vagy molekula marad. A térbeli és időbeli helyzete nem befolyásolja az identitását. Nyilván egy bizonyos határokon belül.
Másként megfogalmazva, egy létező dolog identitása, azonosság definíciója nem terjedhet ki a teljes világegyetemre, sőt még a közvetlen környezetére sem. Erre utalt a hasonlatom is, eltekintve attól amit te a személyeskedésnek véltél, pedig nem az akart lenni.
Vagyis szerintem a beszélgetésünk tárgyát képező vitából kizárhatjuk az idő és térbeli különbözőségeket.
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
Kékes525
félisten
Te még a régi atom model alapján gondolkozol. Abból kiindulva igazad van. Azonban ma már a kvantummechanika szerint a fizikai valóság, amiről beszélsz, egész más mint régebben. Azaz a két ugyanolyan ion között kizárólag csak az állapotuk alapján van különbség, lehet különbség. Azaz értelmetlen ebben az esetben a "fizikai valóságáról" beszélni.
"És még annyit végezetül hogy az atom fizikai térben való elhelyezkedése is információ ( sőt időbeli létezése is ) és már csak ezért sem lehet ugyanaz a kettő még akkor sem ha a kvantumállapotuk egyforma" Ez más értelemben igaz és ezért nem cáfolja azt, amit írtam. Te is nagyon sok helyen és időben fordultál elő életedben, mégsem lehet azt állítani, hogy csak bizonyos helyen és időben voltál csak önmagad.
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
Sotho
őstag
Jelen esetben és tényleg nem szeretném ezt túlragozni, ahhoz hogy létrejöjjön a teleportálás már ott kellett lennie a célállomáson az ionnak. Magyarán lehet hogy az állapot másolódott és az információ teleportálódott se semmiképpen nem az ion a maga fizikai valójában.
És még annyit végezetül hogy az atom fizikai térben való elhelyezkedése is információ ( sőt időbeli létezése is ) és már csak ezért sem lehet ugyanaz a kettő még akkor sem ha a kvantumállapotuk egyforma.
[ Szerkesztve ]
-
Kékes525
félisten
válasz szaszlaci #20 üzenetére
"Legalábbis ilyesmiket lehet olvasni a kvantumfizika érdekességeiről közembernek írt olvasmányokban." Ez nagyon érdekes, legalábbis engem nagyon érdekel. Tudnál erről linkeket adni?
"Szóval megint csak kvantumállapot átvitel történt, nem anyag" Olvasd el: (#20) szaszlaci hozzászólását, vagyis a kettő ugyanaz. Abból is következik, hogy maga az anyag egyforma. Például két proton, két molekula, stb. Ami megkülönbözteti őket az az állapotuk, azaz az információ.
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
józsi9995
tag
A lényegen nem változtat, de holex91-nek igaza van
Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) is a Department of Energy (DOE) Office of Science lab managed by University of California.
Az eredeti cikket pedig itt lehet megnézni, amit a Berkeley Lab hozott le:
https://newscenter.lbl.gov/2016/10/06/smallest-transistor-1-nm-gate/
-
szaszlaci
addikt
Amennyiben a cikkben lévő kép méretarányos, alul a kis csík, a gate szélesége 1 nm. Az egész meg minimum akkora, mint hárul a sárga kockák, a source és drain közti távolság. Hogy ez mégis mennyi, kérdés, de ez azért egyelőre még több.
.
.
.
Ami a teleportálást illeti, kezdenek úgymond tudományosan is rájönni, hogy sem az atom, proton, sem az elektron, sem a még kisebb részek mögött nincs anyag. Azt még nem találták meg, csak rezgést. Vagyis információt. Azt pedig még csak teleportálni sem feltétlenül kell, hiszen nem anyagi és akár egyszerre van jelen több helyen. Már az elektron sem pályán kering, vagy egy úton halad, mikor "kilövik", hanem bizonyos pontokon tűnik fel nagyobb valószínűséggel. Vagyis eltűnik, és időveszteség nélkül megjelenik "máshol".
Legalábbis ilyesmiket lehet olvasni a kvantumfizika érdekességeiről közembernek írt olvasmányokban.■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt
-
Kékes525
félisten
Nem jól tudod. Először teleportáltak atomokat
[ Szerkesztve ]
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
Meridian
senior tag
És mi lenne ha nem a csíkszélességet csökkentenék, hanem "emeletes", azaz sokrétegű lapkákat gyártanának? Mondjuk biztosan drágítaná a gyártást, mert előbb elkészül az első réteg, majd egy elválasztóréteg (összeköttetési pontokkal persze), majd utána készülne a következő réteg, majd megint egy elválasztó réteg, és így tovább... minden réteg egy CPUnak felelne meg, ami akár többmagos is lehetne, stb... nyilván hűtést is meg kellene oldani, de mondjuk az elválasztórétegek valami extra jó hővezetőből készülhetnének (akár rézből is - vezetés szempontjából leszigetelve - de biztos van jobb anyag is).
Mindenesetre a természet mindezt már megoldotta, és nem akarta megugrani a csíkszélesség problémát... helyette folyadékhűtést alkalmaz, lásd az agyban a hajszálereket, amelyek nemcsak a szükséges tápanyagot és oxigént juttatja el, hanem elviszi a termelt hőt is...
[ Szerkesztve ]
-
holex91
csendes tag
A Berkeley Lab nem egyetem hanem kormányzati kutatóintézet, manapság már a hírmásolás sem megy túl jól.
-
szaszlaci
addikt
Félreértitek, nem az egész tranzisztor 1 nm, csak a gate, mint írja. Vagyis ezzel nem lehet 1 nm-es csíkszélességű procit csinálni.
■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt
-
Kronos3000
senior tag
Lehet hogy gyorsabb lesz a fejlődés mint gondolnánk.40-45 éve nagy Sci-Fi rajongó lévén,ábrándoztam a jövőről,amiben "kép"telefonok lesznek,persze csak fekete-fehér.Mert akkoriban nem nagyon láttam szines tv-t.87-ben leszereltem,vhs video mint státusz szimbólum,micsoda nagy királyság volt.Most meg fel sem kell állnom,szinte bármit megnézhetek,elérhetek,meghallgathatok,bárkivel beszélhetek úgy hogy látom is...Lap-Top-ot pc-t szedek szét rakok össze,javítgatok,telefont ugyanúgy,pedig alig 25-éve azt sem tudtam hogy valaha létező eszközök lesznek.Brutálisan felgyorsult a fejlődés,6-7 év alatt hova jutottak az ssd-k is,vagy 360p-4k....stb...
Wasabi...
-
Kékes525
félisten
Mire ebből gyakorlat lesz, ha egyáltalán lesz, az legalább 5 - 10 év. Addigra sokkal jobb technikák is előjöhetnek.
Elütések:
"Ezt az ütemet eddig, a 14 nm-es gyártási technológiáig többé-kevésbé tartani tudtál a gyártók, és a 10 nm is megoldhatónak tűnik, de 7 nm környékén már a ma használatos, szilícium alapanyag fizikai korlátaiba ütközünk. Régóta folynak mát kutatások,"
Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.
-
addikt
Szép teljesítmény, de ez még évekig nem jelent számunkra semmi kézzel foghatót.
Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.
-
Athos981
csendes tag
Hiszem ha látom.. már 20+ éve tudnak erről még sincs tömegtermelésben... nem tudnak megbízhatóan nagy mennyiségben gyártani..
[ Szerkesztve ]
-
őstag
-
t72killer
titán
OK, ha ennek az lesz az eredménye, hogy 5év múlva a telóm tolja majd olyan iramban a videóvágást-szerkesztést, mint most egy turbós asztali gép, akkor hajrá. Bár mostanában úgy néz ki ez, hogy bejelentik a szép új csíkszélt, aztán lesz egy masszív ... 5%-os teljesítmény/fogyasztás előrelépés...
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
coolpet
senior tag
Szuper.
Km tavolsagokon atomokat teleportalunk, es most sikerult eloallitani 1nm-en egy tranzisztort
Egyebkent az elottem kerdezonek valasz: Minel kisebb a csikszelesseg, annal tobb aramkori elemet lehet elhelyezni adott teruleten kisebb fogyasztassal, hotermelessel.
Gondold el, hogy olyan kis fogyasztasu eszkoyok lennenek, hogy a szemuvegedbe (ala google glass) bele lenne epitve egy mini szamitoge ami a napfenybol elegendo energiat nyerne a mukodesehez.
Az okostelefonodhoz nem kellene naponta toltot dugni, elmenne 2 hetigA borodre <0.1mm vastag tapaszt rakhatnal, ami testhobol es statikus toltesbol mukodne es monitorozna az eletfunkcioidat, nem kellene okosora/karperec (beteggodozas/felugyelet, sport)
... -
Meteorhead
aktív tag
válasz aprokaroka87 #4 üzenetére
Semmi. Megállna a gyártástechnológiai fejlődés és végre a szoftverrel is kéne foglalkozni. (jójó, azt is fejlesztik, csak korán sem olyan ütemben.)
Szőrszálhasogatásként, alagút effektus nagyobb ellenállásnál is jelentkezik, csak a lecsengése a hullámnak gyorsabb, ha magasabb a potenciál fal (ellenállás), ergo kevesebb szivárog át rajta.
-
aprokaroka87
nagyúr
Tulajdonképpen mi történne,ha nem mennének a kritikus 5-7 nm alá?
-
Bubesz90
csendes tag
"Régóta folynak máT kutatások"
-
lemusz
addikt
Pont pár perce olvastam indexen ugyan ezt a hírt, gondolkodtam is utána itt miért nem esett még róla szó.
-
Fred23
nagyúr
Ez igen!
Új hozzászólás Aktív témák
- Konica Minolta Bizhub C227 fénymásoló
- Yamaha NS-555 hangfalpár + opcionális HiFi - házimozi cuccok
- Lenovo ThinkCentre M93p SFF PC, Quad Core i5-4570 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre M83 SFF PC, Quad Core i5-4590 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre E73 SFF PC, Quad Core i5-4460 CPU, 8 GB DDR3 RAM