Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Thusor #52 üzenetére

    "Windowsnak még bőven lenne ugyanerre ideje, főleg ha még pénzzel és más támogatással is megsegítené az átállást."

    Gondold el, hogy ha egy zárt ökoszisztémában, erőltetett menetben is hosszú évekig eltart a platform váltás, akkor meddig fog tartani Windows-on, ahol a flash kivezetése miatt még mindig megy a hiszti, míg mac-en már azt se tudják mi az (pedig arra is ugyanaddig gyártotta a buildeket az Adobe).

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #49 üzenetére

    A Windows-ról azt kell alapvetően megérteni, hogy első sorban nem egy OS, hanem egyfajta szabvány csomag.

    Az egész még a DOS-os időszakban kezdődött az IBM klónokkal, amikor a nem szabvány hardverek kezdtek elszaporodni és nem volt kiépült keretrendszer a kezelésükhöz.
    Azaz ha volt mondjuk egy új, az IBM szabványtól eltérő tulajdonságú grafkártya (hangkártya, akármi), akkor maguknak a szoftvereknek kellett direktben támogatniuk, vagy a hardver gyártónak kellett minden egyes szoftverhez (és a különböző verzióihoz) saját drivert kiadniuk.
    A Windows ezt az áldatlan állapotot szüntette meg azzal, hogy a hardver gyártóknak elég volt a windows driverrel foglalkozniuk, a szoftver fejlesztőknek meg elég volt támogatni a windows api-t.
    Így a PC-s világ de facto közös nevezője a 90-es évek második felére a Windows lett.

    Az MS ezt a helyzetet használta ki nagyon ügyesen a piaci hegemónia kiépítésére. Az üzleti modelljük lényege, hogy ha bármilyen technikai megoldás megjelenik a piacon, ami szabvánnyá kezd válni, akkor ők is megjelennek a saját megoldásukkal és az MS a piaci erőfölényének köszönhetően átnyomja az iparágon új szabványként, ez tovább erősíti a piaci erőfölényét, amivel aztán újabb szabványokat tud elterjeszteni.

    Ez az önerősítő folyamat szakadt meg a mobil informatika térnyerésével, mert az MS (Ballmer bénázásának köszönhetően) későn kapcsolt és mire előálltak a saját megoldásukkal már ott volt az iOS és főleg az Android új de facto mobil szabványként.
    Ezzel a Windows nem csak a tablet és a mobil piacot bukta, de minden olyan szabvány felett is elvesztették az uralmat, ami valamennyire átfedésben van a mobil piaccal (pl. audio és video kodekek).

    Amikor pedig kezdtek elterjedni a pletykák, hogy az Apple össze akarja hozni a desktop és a mobil OS vonalat bepánikoltak, és idő előtt kiadták a Windows RT-t, nehogy megint lemaradjanak, de így neg túl korán adtak túl keveset, és az egész Windows RT projekt becsődölt.

    Tehát az ARM Windowsnál az a fő kérdés, hogy ezúttal miként tudna az MS az ARM desktop piacon is - az x86-hoz hasonlóan - szabványhivatalként fellépni.
    Azaz ha mondjuk az NVIDIA, a Qualcom és a Samsung megjelenik egy-egy saját ARM SoC-al, amik teljesen különböző hardveres gyorsítókat tartalmaznak, akkor az MS képes lesz-e ezeket egy közös keretrendszer alá terelni. A másik, hogy képesek lesznek-e ARM alapon megvalósítani a teljes visszafelé kompatibilitást az x86 világgal.

    Ez nem csak technikai kérdés, hanem üzleti stratégiai is. Ha pl. a Chrome OS beelőzi a windowst és ugyanúgy elmossa a határt az android-chromeOS, mint az Apple az iOS-macOS között, akkor az ARM-os desktop világ teljesen le fog válni az x86-ról és a Windows az x86-al együtt réteg termékké válik.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz fatpingvin #10 üzenetére

    "all-purpose dologra 2021 első felében a win on ARM mennyire alkalmas"

    Nem alkalmatlanabb bármi másnál, csak kérdés, hogy ez mire lesz elég.
    Ha a user nem tudja egy az egyben átvinni a már megszokott x86 windows dolgait egy arm-os windowsra, akkor a versenytársak is ugyolyan vagy jobb eséllyel indulnak.
    A Windows Phone a legjobb példa, hogy ha nem hozza magával az x86 windows ökoszisztéma előnyeit, akkor az MS is csak egy a versenyzők közül és még csak nem is a legjobb, hiába biggyeszti a termékre a windows logót.

    Talán a vállalati szegmens az, ahol az arm windowsnak komoly előnye lehet, mert könnyebb a meglévő windows-os rendszerbe integrálni, mintha mindent újra kellene építeni linux vagy osx alapokról.

Új hozzászólás Aktív témák