Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aram

    tag

    válasz Cifu #98 üzenetére

    A generációváltás miatti energiahatékonyság emelkedése természetesen vitathataltan. A sok mag viszont igazából most kezd terjedni. A Zen megjelenése kényszerítette a piacot, hogy reagáljon. Ugye mar egy i3 is 4/8-as CPU az uj generációból. A megfelelő piaci verseny idézte elő azt az állapotot, hogy az Intelnek consumer vonalon nem kellett csinálnia kvázi semmit, csak fingot reszelnie (erős túlzás, de ha megnézzük a mostani generáció váltásokat, ezek mar hasonlítanak egy gyorsan fejlődő tech-ágazatra). Ne feledjük, hogy anno egy Core 2 Quad lényegesen kitolta a számítógép szavatosságát egy Core 2 Duo-hoz képest csak a 2x annyi végrehajtó egység miatt. Pedig akkor is nagyon sokan voltak akik kifejezetten butaságnak tartották a 4 magot (akkor is több érv volt mellete, vagy ellene nem csak az ára). Nem gondolom, hogy a modern OS-ek ne tudnának majd ebből profitálni, azonban ez mar megint olyan terület, ami inkább pro felhasználásnál, vagy speckó igényéknél lép fel inkabb mint teljesítmény növekmény. De persze, ezt is az idő fogja megválaszolni.

    Az, hogy az NVME SSD egy kvázi-cache funkciót töltsön be, az olyen esetekben lehet előny, mint a kis-Radonnál, ahol kévés a memória mennyisége.
    De akkor visszakérdem én, hogy ez lesz az irány, hogy visszamegyünk annyi VRAM-ra, hogy megjelenjen a kép, a többi mindent meg a háttértároló fogja tárolni? Erre már csak a piac öngerjesztő, önbeteljesítő működése miatt is kisebb esélyt látok. Egy alap telefonban is gyakorlatilag 3-4 GB RAM van, csúcs készüléknek 12GB és még több az operatív tarhelye, a Vega II mar 16GB-vel jött ki.
    Én szuper-boldog lennék, hogyha nem ebbe az irányba menne a PC fejlődése, azonban ha jol emlékszem az AGP is mar azert lett kitalálva, hogy nagyon-nagy sebességgel lehessen használni a rendszermemóriát, ha elfogyna a VRAM es igazan nem ebbe az iranyba folytak a fejlesztések. Pedig nem volt olyan régen, hogy ezred ekkora volt a VRAM mérete, mint ma. Vagy csak most 2020-ra érte el a busz azt a sebességet, hogy ez működhet? :F Nekem inkabb amolyan véletlennek tűnik, hogy egy ilyen, egyelőre speciális helyzetben (kévés VRAM, nagy textúra) előnyt hoz az új csatoló. Merthát a gyártok szemszögéből nem nyerő, ha a középkategória is tökéletesen futtatja a nagy gépigényű címeket.

    Természetesen nem teszem tűzbe a kezem, hogy mi hogyan fog alakulni a jövőben, de jelenleg még tartom az álláspontom. Az általad vázolt jövőre lenyegesen kisebb esélyt látok, de ez már majdnem-szubjektív, intuitív vélemény alkotás a részemről. :)
    Amíg teljesítményt tudnak növelni, addig nem hiszem, hogy lesz szemléletváltás a gyártok részéről. Hacsak az AMD nem dob valami nagyot, mondjuk hogy összehozza teljesen a konzol és PC játékok felépítését, azonban ehhez valószínűleg kévés a súlya. Ne feledjük az nVidia is itt van es nem komplett rendszereket gyárt (bár megnéznek ujra egy nForce chipsetet, AMD proci alá, nekem az volt az egyik kedvenc konfigom :) ).

    Ez a felirat 20byte!

  • Aram

    tag

    válasz nuke7 #108 üzenetére

    Ugy, hogy az 550XT-nel elfogy a VRAM.
    Ha megnezitek, a 8GB-os modellt nem érinti annyira a PCI-E verzió emelése. Az inkább tűnik "mérési hibának".

    Ez a felirat 20byte!

  • Aram

    tag

    válasz Cifu #82 üzenetére

    Hát ezzel mondasz valamit.

    A bajom az, hogy egyelőre nem látok olyan szcenáriót, ahol a PCI-E teljesítményét ne kellene baromi erősen megtámogatni CPU oldalról. Értelemszerűen a 8 magos CPU-k nagyon erősek, viszonylag kis rétegnek van szüksége ennél nagyobb számítási kapacitásra, azonban ha arra gondolok, hogy milyen terhet rónak a procira a masszív IO műveletek, nem beszélve arról, ha több PCI-E háttértároló van használatban, akkor biztosan nem árt a 12/16 magos upgrade lehetősége.
    A PCI-E 4.0 SSD-k teljesítményelőnye nem akkora, hogy az megérné a felárat egy olyan usernek, aki nem munkára használja a gépet. Hamarabb tölt be a játék? Szerintem ha valaki erre használja, vegyen dupla akkora SATA drive-ot inkább, ha már az új COD is 164GB-ot húz le a netről... Lassan 1TB sem elegendő pár játék tárolására.

    Ha a VGA oldalról nézem akkor szintén jól jön a minél magasabb játékbeli teljesítmény, amit alapbeállítások mellett sajnos a magasabb számozású procik kínálnak, vagy oc-zik az ember, ilyenkor pedig szintén előny a méretesebb tápellátási megoldás. De ez a legkevésbé CPU igényes, ha azt nézem, hogy egy 3700X mire képes 65W TDP-vel, szóval itt lehet jó egy a tesztelt lapok kategóriájából.

    Szóval, igen ez lehet az, a szerintem szűk réteg, aki profitálhat belőle és akiket nem vettem figyelembe, ahogy fogalmaztál. Új Radeon tulajdonosok (egyelőre), maximum játékra használt számítógéppel (értsd nem jobban hajtva a CPU-t teljesítmény szempontjából).
    Amúgy tényleg érdekel a téma, ezért is szóltam hozzá. Ha tudsz valamilyen területet, ahol jobban kihasználhatóak ezek a lapok, mint egy klassz B450-es, kíváncsi vagyok. :) Természetesen azzal, hogy mire lehet költeni ezt a különbözetet sokan tisztában vagyunk, de a kisebb koltséget fel lehet hozni a regebbi chipset-ek mellett is. Azt gondolom, hogyha komolyabb számítógép építésébe kezdünk, akkor az nagyon nagyon drága lesz, főleg ha csak szórakozunk az eszköz segítségével. Ha ennyit költenék gépre, akkor en mindenképp rááldoznám ezt a különbözetet.

    A választ telefonról írtam, ha van elütés/hiba, elnézést miatta. :)

    Ez a felirat 20byte!

  • Aram

    tag

    válasz Janus27 #77 üzenetére

    Szia!

    A videólejátszást illetően nézz körül a VGA driver körül!
    Esetleg teszteld a lejátszást a GPU gyorsítás kikapcsolásával, másik VGA-val.

    Üdv!

    Ez a felirat 20byte!

  • Aram

    tag

    Kicsit elment a téma az integrált hangkártyák és a retro-színek irányába, ezen lágyítanék a következő táblázattal, melyet még itt a fórumon linkelt valaki és azóta komoly sorvezető lett nálam AM4-es alaplap választásánál.
    TÁBLÁZAT

    A lista szerint meglehetősen nehéz olyan lapot találni a régebbi chipset-ekkel, amelyekkel a 12-16 magos Ryzenek full-tuninggal tolhatók, azonban erre szinte igény sincs a kiváló gyári turbó üzemmódoknak köszönhetően.
    A 4000-es processzorok érkezéséig pontosan nem tudhatjuk, azoknak milyen áram-igénye lesz, még a a Zen-Zen+ viszonyból is merész erre vonatkozóan következtetni, de egy ilyen hosszú életciklusú foglalat alaplapjainál, szerintem az egyik legkomolyabb választási tényező a jövőbeni CPU fejlesztés(ek) lehetősége. Napjaink sokmagos procijainak pedig az áramfelvétel az egyik sarokpontja (lásd szegény Intel küszködését) így a VRM stabilitása marginális a jövőbeni működést illetően.

    A tesztre visszatérve, a négyesből (a linkelt táblázat szerint) egyedül a Biostar lap képes az R9 CPU-k kompromisszum-mentes tuningjára, az ASUS és ASRock lapok tápellátásai a 3950X-nél már aktív hűtést igényelnének, a Giga modellje pedig elvileg csak a 8 magos CPU-kat tudja extra légáramlat nélkül hűteni, tuning esetén. (Könnyen lehet, hogy ez a VRM „izomzat” okozza a Biostar lap kevésbé hatékony elektronikai működését is.)
    Vegye mindenki figyelembe, hogy a házak szellőztetése, illetve a különböző CPU hűtők kialakítása (például csak a víz-levegő hűtők ventilátorainak elhelyezése), hatalmas különbségeket idézhetnek elő a VRM működési hőmérséklete, ezáltal a PC stabilitása és az alkatrészek élettartama szempontjából!

    Az X570 lapok mellett tényleg a PCI-E 4.0 és az esetleges jövőbeni időtállóság szól (mint látható a linkelt táblázatból, sokkal-sokkal komolyabban vannak véve a VRM kiépítések az új chipset esetén és szinte biztos, hogy a következő generációs AM4 CPU-k támogatva lesznek), de pont ezeknek a belépő szintű alaplapoknak nem sok értelmét látom.
    Egy teljes konfiguráció értékét tekintve 20-25 ezer extra Forint nem olyan nagy anyagi teher, hogy inkább egy fullos X570 lapot vegyünk (ilyenkor nem csak a tuti-fullos VRM-et kapjuk meg, hanem mindenféle plusz nyalánkságokat, mint több M.2 foglalat, fejlettebb hátlapi és előlapi USB portok, optikai hangkimenet ;) ), amúgy pedig olcsóbban kaphatók például az MSI B450 MAX lapok, vagy más, minőségi gyártók X370, vagy X470 lapjai.

    Ja, és aki ITX-et keres, megfelelő áron, megfelelő VRM-mel, annak itt a titkos üzenet:
    ASUS ROG STRIX B350-I GAMING :)

    Remélem hasznos infóra leltetek a hozzászólásomban. :D
    Szép napot!

    Ez a felirat 20byte!

Új hozzászólás Aktív témák