Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Narxis #552 üzenetére

    Ha így lesz, akkor az legalább annyira aránytalan/igazságtalan megoldás, mint az "artisjus matricát mindenre" akció.

    Mondjuk arra is kiváncsi lennék, hogy akkor mennyien perelnének, ha a döntés szerint a pénzvisszafizetés után évente párszor - váratlan időpontokban - kaphatnának egy szoftverellenőrzést, és a nem jogtiszta programokat azonnal kiszámláznák nekik... :)

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Virág et. #553 üzenetére

    Pedig jó megoldás lenne, céges gépeknél egyenesen kötelező :K

    Sectumsempra - For Enemies

  • Virág et.

    senior tag

    Egyébként tudjátok mi a probléma még? A notebook gyártók folyamatosan akcióznak, azaz az épp kapható modellek jó része jelentősen olcsóbb, mint a normás árlistás áruk.

    Ha lesz egy ilyen "visszafizetős" bírósági döntés, akkor a reklámok ezek után úgy fognak szólni, hogy "akciós modell - ingyen windows oprendszerrel", és innentől kezdve okafogyottá válik minden pereskedés. Akinek nem kell a windows, az visszaviheti, majd megköszönik szépen, de egy vasat sem fognak belőle visszaadni.

    [ Szerkesztve ]

  • Konzol

    csendes tag

    válasz Virág et. #547 üzenetére

    "Van alternatívája a termékeknek, ráadásul akár ingyenes is."

    Ingyenes, persze, de a számítógépet nem tudod megvenni egy hozzácsatolt MS termék nélkül. Az eddigi bírósági döntések szerintem azt mutatják, hogy ellentétben az EULA-ban leírtakkal az oprendszer nem tekinthető a számítógép elválaszthatatlan részének, hanem kapcsolt árunak. Ez pedig törvénytelen. Mellesleg az EULA pénz vissza/kompenzálás vagy milyen kifejezése is azt mutatja, hogy az MS jogászai kristálytisztán tudják, hogy e kitétel nélkül nyílt lenne a törvényszegés, ez az a kiskapu, amivel megkerülhető a törvény betűje.
    Mivel visszakapni az oprendszer árát rendkívül macerás, idő és pénzigényes, ezért gyakorlatilag mégiscsak árukapcsolás, amit a bírósági itéletek is igazolnak szerintem.

    "A licenc árát a hw gyártótól fogod viszakapni (ha egyáltalán :) ), ő pedig nem fog töbet adni neked, mint amennyit ő is fizetett érte."

    Ezt valószínűleg a bíróság fogja meghatározni. Mellesleg az eddigi példák arra utalnak, hogy hozzávetőleg a bolti OEM árat számolják el, plusz a telepítési költséget. Ez nagyjából logikus is, mert ilyen esetekben - lásd jogvédők - simán a kiskereskedelmi árral számolnak. Mindenki magasról tesz arra, mennyiért szerezte be a licenszet valójában a hw gyártója.

    "Szerintem a megoldás az lehet, hogy kötelező nyilvánosságra hozni az extra dolgok árait (oprendszer, táska,...stb), illetve kidolgozni egy megoldást a vásárlástól elálló ügyfelek részére (pld egy űrlap kitöltése és egy szervizlátogatás, ahol letakarítják a gépről a nem aktivált OEM matricát, szoftvert)."

    A táska és hasonló encsembencsemek a kutyát nem érdeklik, azok sima marketing cuccok, nem kell külön szerződést kötnöm rájuk. Az oprendszer ára ismert, csak meg kell nézni mennyiért van kiírva a polcon. A telepítés ára a kérdéses. Ha pedig a matrica levakarás és ilyenek külön macera, akkor annak a költségei is visszajárnak a vevőnek. Sokkal jobb, ha eleve nem maszatolják össze a masina merevlemezét/burkolatát. Nehogy már az kerüljön nekem vásárlónak külön melómba, pénzembe, hogy valamit NEM akarok megvenni.
    Teljesen hibásak az elképzelések a dologról. Sztem olyannak nem szabadna lennie, hogy előretelepített cucc, csak olyannak, hogy veszek egy vasat, és veszek hozzá egy OS-t, amit a gyártó/kereskedő UTÓLAG föltelepít kérésemre, amit kifizet a vásárló. Ezzel egyenértékű, hogy gyárilag ugyan ráteszik, de ha nem fogadom el a licensz feltételeket akkor nyom nélkül legyalulja magát, ha elfogadom akkor a kereskedő ad ragacsot, kódot, fittyfenét, és a számla összegét megnöveli egy megfelelő összeggel.

    [ Szerkesztve ]

  • Depression

    veterán

    válasz Virág et. #555 üzenetére

    Hogy ez a + ajándék ingyen win, nem jutott eddig eszükbe!
    Rögtön felesleges lenne minden perelgetés.

    Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Depression #557 üzenetére

    Mert akkor ténylegesen grátisznak kell lennie. Ami azt jelenti, hogy vagy elesnek egy globális szinten jelentős összegtől, vagy meg kell emelniük a hardverre eső összeget.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • cucka

    addikt

    válasz Konzol #556 üzenetére

    Az eddigi bírósági döntések szerintem azt mutatják, hogy ellentétben az EULA-ban leírtakkal az oprendszer nem tekinthető a számítógép elválaszthatatlan részének, hanem kapcsolt árunak.
    Melyik bírósági döntés mutatta ezt?
    Amiről itt szó van, hogy attól, mert megveszel egy gépet X gyártótól, senki sem kötelezhet arra, hogy elfogadd a Microsoft EULA-ját. Ezért írták bele az EULA-ba a pénzvisszatérítést.

    Az, hogy az oprendszer kapcsolt áru-e vagy sem, nem egyértelmű. Operációs rendszer nélkül a számítógép nem használható, tehát az operációs rendszer a számítógép része. A zavart az okozza, hogy más esetektől eltérően itt több operációs rendszer közül is választhatsz. (Zenelejátszónál, televíziónál, mobiltelefonnál, konzolnál fel sem merül, hogy kapcsolt áru lenne, pedig az egyetlen különbség, hogy ott csak egy fajta operációs rendszer létezik az adott hardverre). Nem attól lesz valami kapcsolt áru, hogy van-e lehetőséged lecserélni más típusúra/fajtájúra.
    Kapcsolt áru az, amikor a tévéshop-ban árult késkészlet mellé konyhai ollót, élezőt, receptkönyvet, tököm tudja mit adnak. (Ezért is reklámozzák ezeket úgy, hogy ajándékba kapod)

    Ez nagyjából logikus is, mert ilyen esetekben - lásd jogvédők - simán a kiskereskedelmi árral számolnak. Mindenki magasról tesz arra, mennyiért szerezte be a licenszet valójában a hw gyártója.
    Igazából az igazságos az, ha annyit kapsz vissza, amennyivel drágította a gép árát az OEM Windows.
    Hogy a jogvédők hogy számolnak, az más kérdés. Igen, rosszul számolnak. Na és? Az egy másik megoldásra váró probléma.

    Ezzel egyenértékű, hogy gyárilag ugyan ráteszik, de ha nem fogadom el a licensz feltételeket akkor nyom nélkül legyalulja magát, ha elfogadom akkor a kereskedő ad ragacsot, kódot, fittyfenét, és a számla összegét megnöveli egy megfelelő összeggel.
    A jelenlegi rendszer a piaci állapotokat tükrözi.
    Ha a felhasználók jelentős része (mondjuk 20-30%) nem igényelné az operációs rendszert, akkor a kereskedők érdeke lenne, hogy egy ehhez hasonló, bonyolultabb, de igazságosabb rendszert üzemeltessenek.
    Mivel maga a probléma is csak a felhasználók marginális kisebbségét érinti, ezért jó és működőképes a jelenlegi rendszer.

    [ Szerkesztve ]

  • Konzol

    csendes tag

    válasz cucka #559 üzenetére

    "Amiről itt szó van, hogy attól, mert megveszel egy gépet X gyártótól, senki sem kötelezhet arra, hogy elfogadd a Microsoft EULA-ját. Ezért írták bele az EULA-ba a pénzvisszatérítést."

    Csak nem adják vissza, vagy csak rendkívül bonyolultan, nehézkesen, ergó kénytelen vagy elfogadni, ha kell a vas. Ha jól emlékszem a HP mondja azt, hogy a HW elválaszthatatlan része az OS, ezért nem jár vissza a pénz. Vagyis hiába van benne, ha egyszer nem valósul meg. Aztán egy bírósági döntés értelmében mégis fizetnie kellett a HP-nek.

    "Kapcsolt áru az, amikor a tévéshop-ban árult késkészlet mellé konyhai ollót, élezőt, receptkönyvet, tököm tudja mit adnak. (Ezért is reklámozzák ezeket úgy, hogy ajándékba kapod)"

    Szó sincs róla. Az egy egységcsomag. Úgy adják ahogy van, egy "munkamenettel/vásárlással" a tiéd, nem kell külön szerződnöd, mint jelen esetben, amikor csak akkor szembesülsz a MÁSIK szerződés tényével, mikor bekapcsolod a kütyüt. Az Apple cuccokkal nincs is ilyen baj. Ott egy tranzakcióval tiéd a "csomag", míg jelen esetben két szerződést kell kötnöd.

    "Igazából az igazságos az, ha annyit kapsz vissza, amennyivel drágította a gép árát az OEM Windows."

    És akkor nyilvánosságra kellene hozni az esetleges beszállítói szerződéseit az MS-nek. Biztos érdekes dolgok derülnének ki. Mivel jelen esetben nincs ilyen publikus adat marad a kiskereskedelmi ár, mint egyetlen fogódzó.

    "Mivel maga a probléma is csak a felhasználók marginális kisebbségét érinti, ezért jó és működőképes a jelenlegi rendszer."

    Lófüttyöt jó! Senkinek nem jó! Még magának az MS-nek sem jó, a HW gyártóknak sem jó, a fogyasztóknak pedig végleg nem jó. Korlátozza a versenyt, visszafogja az innovációt, megkárosítja a fogyasztókat. A fenti mondatod pedig egyszerűen rövidlátó. Vedd észre, hogy a ma többségi vélemény is kisebbségi véleményként kezdte pályafutását valamikor.

  • cucka

    addikt

    válasz Konzol #560 üzenetére

    Csak nem adják vissza, vagy csak rendkívül bonyolultan, nehézkesen, ergó kénytelen vagy elfogadni, ha kell a vas.
    Igen, ezért is írtam korábban, hogy az oprendszer árának visszatérítése a normális ügymenet része kell legyen. A jelenlegi helyzet zavaros, a gyártó és az árusító hely belátására van bízva, ezen kell változtatni.

    Szó sincs róla. Az egy egységcsomag.
    Igen, világos. Nem is állítottam egy szóval sem, hogy az Apple gépeknél fennállna ez a probléma, leginkább azért, mert nem lett volna igaz :)

    És akkor nyilvánosságra kellene hozni az esetleges beszállítói szerződéseit az MS-nek. Biztos érdekes dolgok derülnének ki.
    Szinte minden gyártónak van legalább egy olyan konfigurációja, amit egyaránt meg lehet vásárolni Windows-al és egyéb ingyenes oprendszerrel. A kettő közötti árkülönbség mondjuk megfelelő alap lehet a visszatérítésre. (Pl. netbook-oknál a WinXP ára így párezer forint, normál laptopnál a Vista/7 ára 10-15 ezer körül alakul)

    Lófüttyöt jó! Senkinek nem jó! Még magának az MS-nek sem jó, a HW gyártóknak sem jó, a fogyasztóknak pedig végleg nem jó.
    Kérdés, hogy mi jó a fogyasztónak. Ha onnan nézed, hogy a fogyasztó egy működőképes terméket szeretne vásárolni, akkor az OEM Windows előnyös a fogyasztónak. Te tudod, hogy vannak alternatívák, én is tudom, a felhasználók nem tudják, mi több, nem is érdekli őket.
    Ha onnan nézed, hogy az iparágnak hosszú távon kedvezne-e, ha minden felhasználónak kötelező módon választania kéne a telepítendő oprendszerek közül, akkor nem tudom, jó-e. Nyilván, esélyt adna arra, hogy a desktop os-ek piaca többszereplőssé váljon, ugyanakkor a felhasználókat nem lehet minden áron olyan döntéshelyzetbe hozni, amit nem értenek, nem érdekli őket.
    Te el tudod dönteni, hogy milyen operációs rendszert használj, én is el tudom dönteni, édesanyám viszont nem tudna meghozni egy ilyen döntést, már önmagában a kérdést sem értené.

  • Virág et.

    senior tag

    Srácok, ezek szerint a tévéshopos szarságok egységcsomagnak számítanak, A külön ezrekért árult (és a termék működéséhez nem szükséges) táska, egér az marketingajándék, de az oprendszer (nem feltétlenül windows-ra gondolok), ami nélkül legfeljebb szögbeverésre használható notebookok, na az jogellenesen kapcsolt áru? Érdekes hozzáállás...

    Ha az Apple szerintetek teljesen korrekt módon árulja a terméket, akkor ezentúl a HP legfeljebb azt fogja mondani, hogy ő biza Windows7-hez fejlesztett notebookot, más oprendszert nem támogat és garanciavesztést okoz, az oprendszer licencfeltételeit meg a doboz felbontásával elfogadod... :)
    (ha már az is baj, hogy menet közben is meggondolhatod magad)

    Továbbra is támogatom az oprendszer visszaadásának lehetőségét, de ne essünk már át a ló túloldalára.

  • Konzol

    csendes tag

    válasz Virág et. #562 üzenetére

    "táska, egér az marketingajándék, de az oprendszer (nem feltétlenül windows-ra gondolok), ami nélkül legfeljebb szögbeverésre használható notebookok, na az jogellenesen kapcsolt áru? Érdekes hozzáállás..."

    Tévedésben vagy! Az OS csak azért viselkedik - szerintem - kapcsolt áruként, mert egy harmadik céggel feltételeit is el kell fogadnom és meg kell vennem a termékét -ha vágyom a termékére, ha nem-, hogy hozzájussak egy olyan dologhoz, amihez ennek a harmadiknak semmi köze sincs - eltekintve a gazdasági hatalommal való visszaéléstől.

  • Konzol

    csendes tag

    válasz cucka #561 üzenetére

    "Igen, ezért is írtam korábban, hogy az oprendszer árának visszatérítése a normális ügymenet része kell legyen. A jelenlegi helyzet zavaros, a gyártó és az árusító hely belátására van bízva, ezen kell változtatni"

    Erről szól az egész petíció! Az MS ellenességet legfeljebb azért lehet a dologba belemagyarázni, mert jórészt az ő terékeit erőltetik rá a fogyasztókra. Ugyanilyen elszántan érvelnék a Canonical ellen, ha nem lehetne vasat venni csak Ubuntuval.

    "Szinte minden gyártónak van legalább egy olyan konfigurációja, amit egyaránt meg lehet vásárolni Windows-al és egyéb ingyenes oprendszerrel. A kettő közötti árkülönbség mondjuk megfelelő alap lehet a visszatérítésre. (Pl. netbook-oknál a WinXP ára így párezer forint, normál laptopnál a Vista/7 ára 10-15 ezer körül alakul)"

    :) háát ... ez a példa ékesen mutatja mennyi is az annyi... vagyis olyan 10-15% ... Annyit talán meg is érne... na nem az OEM, a dobozos... illetve inkább csak a felét... A másik fele úgyis a telepítés köétsége...

    "Kérdés, hogy mi jó a fogyasztónak. Ha onnan nézed, hogy a fogyasztó egy működőképes terméket szeretne vásárolni, akkor az OEM Windows előnyös a fogyasztónak. Te tudod, hogy vannak alternatívák, én is tudom, a felhasználók nem tudják, mi több, nem is érdekli őket."

    Világos! A fogyasztó működőképes termékeket akar. Páldául TV-t, amit bekapcsol és nézheti benne az aktuális szappanoperát.... Autót, amibe beletankol a kúton, és megy vele tovább. Nem érdekli mitől működik a TV, a lényeg, hogy megfeleljen a helyileg alkalmazott szabványnak, a készülék kezelését pedig valamilyen szinten megtanulja. Nem érdekli, hoyg miért jó, vagy rossz a motornak a nem megfelelő benzin, lényeg, hogy a benzinkúton kapható szabványoknak megfelelő üzemanyaggal működjön, elférjen a szabványos úton, az előírásknak megfelelő legyen az egész berendezés. A kezelőszervekben mutatkozó eltéréseket, a egyedi sajátosságokat pedig megtanulja. Vagyis a lényeg, hogy a termék megfeleljen a (kvázi)szabványoknak. Ha nem felel meg akkor keresnek másikat, mint ahogy akkor is, ha nem tetszik a színe... Viszont a piacok általában sokszereplősek, míg az asztali OS-ek piaca majdnemhogy egyszereplős. A piacralépési korlát pedig olyan nagy, hogy törvényi szabályozás nelkül majdhogynem esélytelen minden cég az MS erejével szemben. És persze monopólimként is viselkedik. Magasról tett a szabványokra, egyedi zárt protokollokat formátumokat használ, és eszében sincs azokat megosztani másokkal.
    Normálisan ez úgy működne, hogy az egymással versengő hasonló erejű szoftver gyártók igyekeznének megállapodni valamiféle szabványban - POSIX, ASCII, OpenGL, HTML, TCP-IP - amihez képesek alkalmazkodni, és a termékeiket viszonylag egyszerűen, kis költséggel tudják portolni a különféle platformokra.

    Az mondjuk más kérdés, hogy ez a monopóliuma megmarad-e a jövőben, mert a Google nagyon jól csinálja amit csinál. Ha a saját pályáján nem tud versenyezni az MS-sel, megróbálja annak vevőit átcsalni a saját térfelére. És ahogy elfigyelem a dolgokat a fogyasztók jó nagy részének egyszerűen semmi szüksége egy mai értelemben vett oprendszerre, doszt elég nekik egy GoogeOS. Tulképp nekem is elég az esetek 95%-ában, egészen ritka az a helyzet, mikor internet nélkül használom a gépem... Úgyhogy ha valamit nem lépnek Redmondban hamarosan egy szinten találják magukat piaci részesedés terén egy csomó egyéb céggel... És hamar kiderülhet hogy egyszerűen semmi szükség a kommersz Intel procikra sem a desktopokon...

  • cucka

    addikt

    válasz Konzol #563 üzenetére

    Tévedésben vagy! Az OS csak azért viselkedik - szerintem - kapcsolt áruként, mert egy harmadik céggel feltételeit is el kell fogadnom és meg kell vennem a termékét
    Az árukapcsolás egy elég pontosan definiált gazdasági fogalom, tehát nem túlzottan érdekes, hogy a te személyes véleményed szerint mit jelent. Ennek a fogalomnak semmi köze ahhoz, hogy van-e harmadik cég vagy sem az adott helyzetben.

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Konzol #564 üzenetére

    #562:
    Szerinted ha egy Apple-t veszel, ott nincsenek felhasználói feltételek/korlátozások pld. az
    oprendszerre? A MS tök rendes :), hogy még egyszer figyelmeztet, nem pedig azt mondja, hogy "ott volt a csomagásban, aki nem olvasta el az vessen magára".
    Szerintem felesleges lovagolni az EULA elfogadásán, hiszen pont ez teremti meg a lehetőségét az ár viszakérésének.

    A 10-15e különbséget a legaljára, pld Home Basicre oprendszerre értettem. Én eddig úgy vettem észre, hogy a géppel vásárolt Windows esetében a felár valamivel kevesebb, mintha külön vennénk OEM-t, tehát az ún "telepítési költség"-nek nem látom nyomát az árban. Hacsak ott nem, hogy a gyártó lényegesen olcsóbban veszi tízezerszámra, mint te vagy én egyesével. Erre írtam én, hogy jó vastag profitja van ezen szerintem, de ha neked úgy jobban tetszik, akkor legyen kis profit+meg nem nevezett telpítési kts.

    Most mennem kell, majd folytatom.

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Konzol #564 üzenetére

    Most nézem, hogy nem is az én hozzászólásomra válaszoltál. Korábban én is írtam hasonlókat, ez tévesztett meg :)

    "Annyit talán meg is érne... na nem az OEM, a dobozos... "
    A terméket megfelelően beárazta a gyártója, hiszen még ezzel a magas árral is piacvezető. Most képzeld el mi lenne a Linux jelenlegi pozíciójával, ha olcsóbban adná a MS a Windowst..... :)

    "Az mondjuk más kérdés, hogy ez a monopóliuma megmarad-e a jövőben, mert a Google nagyon jól csinálja amit csinál. "
    Azért furcsa, hogy szerinted a MS maga a patás ördög, de a Google jól csinálja a dolgait. Szerintem meg a Google nagyságrendekkel több információhoz jut hozzá a userekkel kapcsolatban mint a MS, ezzel pedig kőkeményen vissza is élhet. Az ő monopolhelyzetre való törekvését én sokkal veszélyesebbnek találom.

    A benzinkutas példád meg szerintem nem jó ide. Majdnem ugyanazon az áron kapod gyakorlatilag ugyanazt a terméket, csak a logók változnak. Ez jó? Hol van itt a szabad választás értelme? A szabványosításra sem igazán jó példa az autós, hiszen pld. vannak bal- és jobbkormányos, európai és amerikai szabványos modellek, de még az alkatrészek esetében is van metrikus és angolszász méretezés.
    Az oprendszerek piacán vannak valódi alternatívák, épp arról beszélgetünk, hogy milyen módon lehetne könnyebbé tenni ennek a kihasználását.
    De pld. a multimedia playerek esetében nincs választásod, hisz gyakorlatilag mindegyiken Linux fut (kivéve az Apple TV-t, de az mááááás, mint ahogy már ebben a topikban is kiderült). Mondjuk engem ez nem tölt el aggodalommal :)

    Az utolsó mondatod alapján te egy örök ellenzéki vagy. Hidd el, nem kell mindig szembe menni az árral, néha megéri csak hátradőlni, és élvezni az életet :)

    [ Szerkesztve ]

  • LordX

    veterán

    válasz Virág et. #562 üzenetére

    de az oprendszer (nem feltétlenül windows-ra gondolok), ami nélkül legfeljebb szögbeverésre használható notebookok

    Nem tudom, te hogy vagy vele, de én tudok oprendszer nélküli gépet is használni, csak előveszem a Ubuntu Live CD-m, egyéb forrásból származó Windows CD-m, stb.

  • Virág et.

    senior tag

    válasz LordX #568 üzenetére

    őőőő, az Ubuntu szerinted nem oprendszer? :D
    Az, hogy nem HDD-ről hanem DVD-ről bootolsz, az semmit nem változtat a dolgon.
    Szóval maradjunk abban, hogy oprendszer nélkül csak súlylökés gyakorlására jó a gép. Az oprendszer meg nem csak a Windows lehet természetesen, de ezt írtam is...

    [ Szerkesztve ]

  • Virág et.

    senior tag

    válasz LordX #570 üzenetére

    Igen, és? A dolog arról szól, hogy az oprendszer milyen kapcsolatban áll a géppel, nem pedig arról, hogy ez mennyibe kerül Neked.
    Az Apple gépekez meg kell venned az oprendszert? És pld egy okostelefonhoz?

    [ Szerkesztve ]

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Virág et. #562 üzenetére

    Nem az oprendszer a jogellenesen kapcsolt áru, hanem a Windows. Simán nyugodtan lehetne ingyenes OS-ekkel felszerelni a laposokat.

    https://www.coreinfinity.tech

  • orbano

    félisten

    válasz Virág et. #562 üzenetére

    Srác! Nem ezzel van a gond, hanem azzal, hogy ezt egy monopol helyzetben lévő cég termékével teszik...

    A vér nem válik VAZZE!™

  • Virág et.

    senior tag

    válasz sh4d0w #572 üzenetére

    Nyugodtan lehetne, ha a gyártó ezt akarná. Mivel azonban egyelőre még nem kötelező Linuxot használni, génkezelt kukoricát termeszteni vagy zöld sapkát hordani, ezért minden gyártó maga dönti el, hogy mire fejleszt terméket.
    Valaki panaszkodott, hogy nincs üzleti Thinkpad Windows nélkül: milyen alapon akarja bárki is pld. a Lenovo-t arra kötelezni, hogy egy vele üzleti kapcsolatban nem álló gyártó (illetve hát ilyen a Linux esetében nincs is, talán ez is gond) termékére fejlesszen notebookot?

    Hála istennek a Windows telepítési eljárása (az EULA elfogadása) miatt van elvi lehetőség, hogy megszabaduljon a MS terméktől az, aki nem akar vele dolgozni. Ennek az eljárási rendjét kell tisztázni, nem pedig azon rugózni, hogy kinek milyen piaci részesedése van, vagy milyen vélt erőfölénnyel rendelkezik.

    A MS szerintetek csak rosszat tehet: ha ingyen adja a böngészőjét, akkor rohadék, és visszaél a piaci helyzetével, ha a fizetős operációs rendszere (ami sokok szerint még marha drága is) piacvezető, akkor meg monopolhelyzetre törekszik az ingyenes oprendszerek ellenében... persze tudom, összejátszik a többi multival (Lenovo, HP), és közösen igyekeznek minél több pénzt kihúzni a zsebünkből. De mi akadályozza meg azt, hogy pld a Dell piacra dobjon egy jó minőségő, olcsó (csak az oprendszer hiánya miatt tudna 15-30e-el lemenni az árral) notebookot, amivel letarol mindenkit?

  • Virág et.

    senior tag

    válasz orbano #573 üzenetére

    Srác..... megtisztelő, hogy ilyen fiatalnak nézel, de sajnos nincs igazad.
    Monopolhelyzet akkor áll elő, ha kijogászkodják :). Addig csak te vélelmezed ezt, ez viszont sajnos nem elég semmire.
    Megfordítom a dolgot: van egy X cég, aki nem kevés pénzt és erőforrást ölt egy terméke kifejlesztésébe, megismertetésére, gyártókkal való elfogadtatására. Erre jön Y társaság, aki vissza akarja szorítani X piaci részesedését egy ingyenes termékkel (bár ugye egy szoftvernél nem csak a licencdíj adja a TCO-t), illetve azzal, hogy kötelezni akarja X szerződéses partnereit arra, hogy az ő ingyenes termékét is támogassák, sőt ne is legyen olyan gépük, amin kizárólag X terméke található. Mindezt teszi arra hivatkozva, hogy X terméke drága, meg különben is túl elterjedt.
    Ez hogyan hangzik?

    Továbbra sem a MS-nél dolgozom, sőt nem is fizetnek a hozzászólasaimért (sajnos :) ), és jónak tartom a lehetőséget, hogy aki akar, az lemondhasson az előre telepített oprendszerről (bár ezzel valószínűleg elesik a hardvergyártó támogatásától, programjaitól, de legalább a garanciája megmarad).

    [ Szerkesztve ]

  • LordX

    veterán

    válasz Virág et. #571 üzenetére

    Figy. Számítógépet lehet oprendszer nélkül venni. És az oprendszer nélküli olcsóbb, mint az oprendszeres. A legolcsóbb gépek kategóriájában minden gyártónál van ilyen konstrukció. És az oprendszer a számlán néha ott van tételesen felsorolva. Nahmostakkor ha az nekem nem kell?

    Mobiltelefont még nem láttam oprendszer nélkül. De alternatív oprendszerrel már igen. (N900 Linuxal). Ha a Google sokáig tolja az Androidot, idővel lesz plain oprendszer nélküli telefon is.

    Egyébként meg (még?) nem lehet venni sehol sem "Mobiltelefon Oprendszer 2010"-et szép kis díszdobozban, telepítőcédével és kézikönyvvel, szóval elég nehéz meghatározni, hogy mennyibe is kerül egy S60 vagy iPhone OS. Ugyanígy az OS X sem vehető meg sehol sem kis dobozban, cédével kézikönyvvel. Amit lehet venni, az UPGRADE, nem teljes értékű licensz.

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Virág et. #574 üzenetére

    Pont ezzel van a baj: nem akarják. Hogy miért, az egy külön elemzés témája lehetne, nyilvánvalóan a Windows desktop részesedése sokat nyom a latban, illetve az is, hogy kevés cégnél mellőzik a Windows használatát. Ettől függetlenül van, akinek nem kell a Windows, mert már van neki, vagy nem is azt kíván használni, de a gyártói magatartás rákényszeríti, hogy olyan terméket vegyen meg, amire semmi szüksége. Sajnos az általad említett elvi lehetőség tényleg csak elvi, mert mint nem egy és nem két példa mutatja, a gyártók mereven elzárkóznak attól, hogy visszafizessék a nem kívánt szoftverek árát.

    https://www.coreinfinity.tech

  • Virág et.

    senior tag

    válasz sh4d0w #577 üzenetére

    Pont ezzel van a baj: nem akarják
    Azért vannak rá törekvések, lásd jelen topik :)

    kevés cégnél mellőzik a Windows használatát
    El kellene gondolkodni rajta, hogy miért. Bizonyos méret fölött már nem indok a "nem ismer mást" meg "ezt kapni a fukarnál", ott már kőkemény gazdasági érdekek játszanak.
    A MS nyilván valamit nagyon jól csinál. És nem csak a marketinget :)
    De vannak ellenpéldák is, vannak olyan szegmensek, ahol a MS csak szeretne bejutni az "elit klubba"...

    de a gyártói magatartás rákényszeríti, hogy olyan terméket vegyen meg, amire semmi szüksége
    Bár a rákényszerítés szóval személy szerint nem értek egyet, de nem lovagolok ezen: a jelek szerint a gyártók által a jelenlegi piaci igények alapján az IJ elv van életbe léptetve...

    Sajnos az általad említett elvi lehetőség tényleg csak elvi, mert mint nem egy és nem két példa mutatja, a gyártók mereven elzárkóznak attól, hogy visszafizessék a nem kívánt szoftverek árát
    Ezen kell változtatni. Ha a lehetőség adott, akkor a kihasználását nem lehet gátolni.

    [ Szerkesztve ]

  • Virág et.

    senior tag

    válasz LordX #576 üzenetére

    "Számítógépet lehet oprendszer nélkül venni"
    A legolcsóbb, fapados szériákban (ahol csak az ár számít) előfordulhat, bár egy Linux vagy DOS azért még azokon is szokott lenni. Pont ezek a "minden-nélküli" gépek azok, amelyekért civilizáltabb országokban szerintem perelnének, hiszen az egyszerű vásárló megveszi, hazaviszi, és semmit nem tud vele csinálni- kvázi megtévesztették :)
    Ebben a topikban viszont az a vélemény is elhangzott, hogy MINDEN gépnek ilyennek kellene lennie, ami viszont a "normál többségi" vásárlóknak okozna problémát.

    "És az oprendszer a számlán néha ott van tételesen felsorolva."
    Ez akkor lehetséges, ha a notebook a gyárból ingyenes oprendszerrel jött ki, vagy a kereskedő által összeépített/befejezett darab, külön OEM szoftverrel. Ezeket meg tudod venni a külön feltüntetett oprendszer nélkül is, hiszen az a kiskereskedőnél kerül mellé, így jelen topik témájában nem érintettek.

    [ Szerkesztve ]

  • orbano

    félisten

    válasz Virág et. #575 üzenetére

    hogy hogy hangzik? zavarosan :) azt meg körbemagyarázhatod, hogy a M$ miért nincs, vagy van monopól helyzetben desktop os téren, attól még nem lesz igazad. Még ha olyan húde öreg is vagy.
    Az meg engem nem érdekel, hogy a M$ mennyi pénzt áldoz és mibe, amíg az nem az én érdekeimet szolgálja. Márpedig én vagyok az állampolgár, az én Világomban ügyködik ez a cég, tehát a több millió fogyasztótársammal egyetemben jogom van megmondani, hogy a M$ mit csináljon. Még ha ez furcsán is hangzik, és igen közvetett módon realizálódik, de így van.

    A vér nem válik VAZZE!™

  • Virág et.

    senior tag

    válasz orbano #580 üzenetére

    Ugye, hogy zavaros? Örülök, hogy egyetértesz.... :D

    Tudod nem azért írtam a "srácos" részt, mert szerintem a korától lesz valakinek igaza, ezt szerintem rajtad kívül senki sem értette félre. Nem vagyok OLYAN öreg, csak utálom a lekezelő megszólításokat, ezt még egy ráérő "PH! nagyúrtól" sem hagyom szó nélkül. Próbáltam erre finoman célozni, de sajnos nálad ez nem volt ért célt. Majd máskor konkrétabban fogalmazok :(((
    Mielőtt megjegyzed: egy általános "srácok", meg egy bizonyos embernek odavetett "Srác!" között van némi különbség.

    Egyébként pontosan mire is kényszerítenéd a több millió fogyasztótársaddal együtt a Microsoftot? És ez vajon hogyan érintené a hússzor annyi "maradék" fogyasztót?
    Vagy ez kit érdekel, a lényeg hogy rúghass egyet az általad utált ("M$") társaságba?

    Szerintem a jelen témában továbbra is arról van szó, hogy a hw gyártójától kellene valahogy visszaszerezni a fel nem használt oprendszer árát. Ez a linuxosokon kívül érinti azokat a Windowsra vágyókat is, akik nem a megfelelő verziót kapják a kiválaszott konfigban.
    Ez elég érdekes téma, ehhez érdemes hozzászólni, de ha lesüllyed az "utáljuklátványosanazM$-t" szinte, akkor az már szerintem sok linux fannak is unalmas lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • LordX

    veterán

    válasz Virág et. #579 üzenetére

    He? Ezt gondold újra. Ha ki van írva, hogy az A konfig OS nélküli, B konfig meg ugyanaz OS-el, akkor aki perel, hogy nem kapott A-ho OS-t, azt Ámérikában is kiröhögik.

  • orbano

    félisten

    válasz Virág et. #581 üzenetére

    akkor most olvasd el az 562-es hozzászólásodmegszólítását :P

    A vér nem válik VAZZE!™

  • Virág et.

    senior tag

    válasz orbano #583 üzenetére

    Csak ennyire futja? :/

    Felhívom figyelmed az 581-es hozzászólásomra:
    "Mielőtt megjegyzed: egy általános "srácok", meg egy bizonyos embernek odavetett "Srác!" között van némi különbség."

    [ Szerkesztve ]

  • Virág et.

    senior tag

    válasz LordX #582 üzenetére

    Nono, voltak ott már olyan perek, aminek a végén nem röhögtek az alperesek... :)

    Egyébként nyilván azon múlik, hogy minek árulják: ha kvázi barebone-ként, és feltüntetik rajta nagy piros betűkkel, hogy mi kell még hozzá, hogy használni ehessen, akkor talán nincs gond. De a nálunk használt eljárás (miszerint a leírás sora között van egy apró noos felirat) szerintem kiverné a biztosítékot.De egy olyan országban, ahol a repülőn osztogatott cukorkákon feltüntetik, hogy fogyasztás előtt kibontandó, nyilván figyelnek erre :)

    De tudod mit: valóban nem értek az ottani joghoz, lehet, hogy túllihegtem ezt a dolgot.
    Bár tartok tőle, hogy ezzel te sem vagy másként (mármint a hozzáértéssel, nem a túllihegésel :) )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák