Új hozzászólás Aktív témák
-
"Lehet dobálózni statisztikákkal, de akárhogy csűrjük-csavarjuk a dolgot, mégiscsak az van, hogy szociológussal Dunát lehet rekeszteni, de az ember nem talál egy jó mosógépszerelőt vagy kőművest."
A válasz pont a lényeget nem tartalmazza, mégpedig, hogy tényleg túl sok szociológust képzünk. A kritika szempontjából kevésbé lényeges dologról szól.
"Mégiscsak úgy tűnik, hogy a felsőoktatás egyáltalán nem veszi figyelembe a munkaerőpiac igényeit: a piaci elvárásokhoz képest egyes területeken túl-, másokon alulképzés van. "
A válasz alapvetően még igaz is, csakhogy itt már hosszú évek óta probléma van. A jogászokból már 5-10 éve is túlképzés volt, mint ahogy közgazdászból, szociológusból, stb-ből is. Ennyi idő alatt pedig igenis lehetne alkalmazkodni az elvárásokhoz, hiszen láthatóak a munkaerő piaci trendek.
"Nemcsak a képzési szerkezettel van baj, hanem azzal is, hogy az egyetemen, főiskolán tanult tudás köszönő viszonyban sincs azzal, amit a munkahelyeken konkrétan csinálni kell. A friss diplomásoknak jó esetben némi elméleti ismeretük van, de gyakorlati semmi."
A válasz nagyjából hasonló, mint az előző esetben. Alapvetően még igaza is lenne elvi szinten, csakhogy a valóság az, hogy pl. Nyugat-Európában 100x gyakorlatiasabb a felsőoktatás. Aki ennek ellenkezőjét állítja, az vagy hazudik, vagy simán vak.
"Vagyis azért képzünk ki katalán nyelvészeket, hogy aztán egy német cégnél ppt-ket gyártsanak a meetingekre?"
És itt el is jutottunk a probléma lényegéhez. A multinál dolgozó adminisztratív munkakörben dolgozó emberek jó része nem a szaktudása, hanem a nyelvtudása miatt kerül be a munkahelyre. Elég csak megnézni mondjuk az álláshirdetéseket. Itt a diploma nem katalizátor, hanem indikátor szerepet tölt be. De érdemes ezt hosszú távon finanszírozni? Nem lenne olcsóbb simán csak nyelvtanfolyamra küldeni ezeket az embereket?
-
A hozzászólásom melyik része volt szerinted tévhit? Egyébként a cikk tele van csúsztatásokkal, és félremagyarázással.
#11: Átmosták az agyam? Nézd már meg, hogy milyen ponthatárok vannak pl. villamosmérnöki szakon. Meg a pontszámítás metodikájának is. Elárulom: hármas matek érettségivel be lehet kerülni a felsőoktatásba, mérnökképzésre.
-
A lényeg ott az ügyes szervezésen, és támogatáson volt. Nem az a megoldás, hogy kritika nélkül öntjük bele a pénzt a felsőoktatásba, hanem hogy ésszerűen próbálunk gazdálkodni a jelenlegi szűkös erőforrásokkal.
A demagógiára pedig nem harapok rá. Kérlek számold ki, hogy ebből a pénzből hány darab lélegeztetőgépet lehetett volna venni, az lesz csak a csúcs.
-
Ez egyszerűen nem igaz. Targetálni kell, és oda kell tenni a pénzt, ahol várható a megtérülés. Ez pedig nem igaz a felsőoktatás teljes egészére.
A nyugdíjat pedig ne keverjük ide, mert az nem része a központi költségvetésnek.
"...mert az ország és a várható megtérülés szempontjából nevetséges összegekről beszélünk" - az a baj, hogy ez szinte minden területre elmondható, amit megszorítanak. A kereslet végtelen, csakhogy a bevételek végesek. Így aztán mindenhonnan le kell faragni valamennyit.
#4: Nem, nincs. 800 milliárdos megszorítás jön jövőre. Vagy erről még nem hallottál?
#5: "azt meg számtalan nemzetközi példa bizonyítja, hogy az oktatás - ügyesen szervezve és támogatva - szinte biztosan kiugrási lehetőséget jelent" - szerintem épp erre törekszik a kormányzat.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T480s - i7-8GEN I 16GB I 256GB I 14" WQHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9700X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- FSP RAIDER S 750W 80 PLUS Silver táp
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i3 10105F 16/32/64GB RAM RX 6600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Asus A520 R5 3600 16GB DDR4 500GB SSD RTX 2060 8GB Rampage SHIVA CoolerMaster 700W
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest