Hirdetés

Aktív témák

  • guest

    veterán

    Kedves james, sokat kérdeztél, de megpróbálok rövid lenni:

    a vákuumenergia kihasználása:
    Maga a Heisenberg-féle határozatlansági reláció, illetve a kvantumfizikai alagútffektus ''használja ki'', szóval minden mikrofizikai jelenséget mélységesen befolyásol és sok makrofizikai jelenséget is. Nélküle nem lenne sem maghasadás, sem pedig e rovat témájaként szereplő különlegesen jó hatásfokú Peltier-elem. Amikor egy részecske alagúteffektussal halad át egy potenciálgáton, akkor voltaképpen a fizikai vákuumtól kapja _kölcsön_ az áthaladáshoz szükséges és neki egyébként nem meglevő kinetikus energiát. De minél nagyobb a kölcsönzött energia, annál rövidebb lehet a kölcsönkapási idő. (Éppen ezt fejezik ki a határozatlansági reláció, a ''kanonikusan konjugált'' időre és energiára vonatkozóan: dt*dE minimuma kb. h/4Pi)

    ''tényleg olyan hatalmas energia potenciál, mint amilyennek egyes alternatív ''kutatók'' állítják?''
    A kvantumfizika szerint az oszcillátorok (amelyek 2 egymással energiacserére képes szabadsági fokból álló rendszerek) energiája véglegesen csakis h*f adagokban (kvantumokban) változhat meg (h a Planck-állandó, f az oszcillátor frekvenciája). De van minden oszcillátornak egy 1/2(h*f) nagyságú ún. nullponti energiája is, amit éppen azért nem tud leadni az oszcillátor, mert nem telik ki belőle egy egész kvantum (h*f). Ezzel az energiával még az abszolút nulla fokos hőmérsékleten is bír az oszcillátor, időátlagban. Csak időátlagban, mert ha véglegesen nem is tudja leadni, azért átmeneti időre, ameddig a Határozatlansági-reláció számára megengedi, addig igen.
    Az ún. elektromágneses térben (avagy mezőben) elvileg végtelen sok ilyen oszcillátor van, még a látszólag tökéletesen üres helyeken is. Ezért a nullponti energia abszolút/összes nagysága végtelennek tűnik. De mint írtam, csak kölcsönözni lehet belőle, rendkívül rövid időkre.

    ''Tudsz-e esetleg olyanról, hogy elismert kutatások folynának ezen a területen?''
    A fentiekből sejtheted, hogy közvetve mindenki ezzel foglalkozik, aki kvantumfizikával foglalkozik. Amivel az ''elismert kutatók'' nem foglalkoznak, az az, hogy hogyan lehetne végleges hatállyal kivonni energiát a fizikai vákuumból, mert ez ellentmond az általunk ismert fizikai törvényeknek, azaz közvetve minden eddigi tapasztalatunknak. Ha volna legalább 1 olyan tapasztalat, amely arra utalna, hogy a fizikai vákuum energiája végleges hatállyal is megcsapolható, azonnal és tízezrével kezdenének el foglalkozni a kérdéssel.

    ''Vagy olyan internet oldalt, ahol korrekt információk találhatók ebben a témában?''
    Bizonyára akad ilyen, de nincs kedvem keresgetni.

    ''Korábban írtál a kb. 50% hatásfokú napelemekről. Ezek esetleg kihasználják a nap hősugárzását is?''
    A termoelem és a napelem nem teljesen egyformák. Sőt, a napelemek hatásfokát éppen az korlátozza a legjobban, hogy ugye a napfény spektruma elég széles (pl. a vörös fény hullámhossza 780 nm, az ibolyáé 440 nm körül van), a napelemek viszont csak egy viszonylag szűk frekvencia sávban alakítják át jó hatásfokkal a sugárzás (a fotonok) energiáját elektromossággá. A hősugárzás
    jellemző hullámhossza még nagyobb, szobahőmérsékleten (300 K) 10 mikron körül van (fordítva arányos az abszolút hőmérséklettel).


    mzperx!

    Hát igen, a víz korróziós hatása, illetve a motor belsejében zajló folyamatok vannak annyira komplikáltak, hogy nehéz pusztán elméleti alapon megmondani, mennyire lesz jelentős. Így muszáj sokat kísérletezgetni.

Aktív témák