Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atus33

    tag

    Hihetetlen, 1-2 éve néztem, akkor még a legkisebb (VGA) felbontású szemüvegkijelző is több ezer dollárba került.

    Az ergonómiai vonatkozását még tényleg tisztázni kell; azért a látásunkkal nem szabad játszani.

    . o O o .

  • atus33

    tag

    válasz L3zl13 #33 üzenetére

    Tévedés, hogy a CRT monitor szemrontó hatása tévedés lenne. A CRT monitor elektronsugárral sugároz, ezen az alapelven működik. Ha nem sugározna, nem lenne CRT monitor. Az LCD monitor világít (háttérvilágítással), és a fehér fényt szűrik meg úgy, hogy színes pixelek lesznek belőle. Az OLED pedig olyan, hogy csak maguk a pixelek világítanak a szükséges mértékben.

    Nekem van egy használaton kívüli LG monitorom. 800x600-ban bőven tudja a 100Hz-et, mégis nagyon szemet erőltető tevékenység előtte ülni már 30 perc után is -- szemben bármelyik eddig próbált LCD monitorral. Ha már itt tartunk, ugyan a villogás nagyon számít, ahogy a 100 Hz-cel utaltál is rá, de nem a képfrissítés az egyetlen szemre ható tényező. Egy 100 Hz-en frissített kép közel 1.5x annyit sugároz, mint pl. egy 67Hz-es.

    Ugyanakkor való igaz, hogy az újabb monitoroknál igyekeztek minimalizálni a felhasználó sugárzásnak kitettségét (a monitor háta mögött ülők kárára).


    [Szerkesztve]

    . o O o .

  • atus33

    tag

    válasz Jim Tonic #43 üzenetére

    JimTonic, Leslie:

    Hoztam egy elméleti (''a CRT sugároz'', gy.k. Cathod ''RAY'' Tube) és egy gyakorlati példát, amely saját tapasztalaton alapul. Ez nem sok, de asszem még így is jobb, mint indoklás nélkül azt hajtogatni, hogy 85 vagy 100 vagy akárhány herz felett a CRT is ugyanolyan jó, kész.

    Akinek CRT monitorja van, nézze. Főleg, ha jó minőségű. De azt, hogy a CRT monitor egy bizonyos herz fölött ugyanolyan ergonómikus, mint egy LCD, azt nekem senki sem fogja tudni bemagyarázni, mert nem így tapasztaltam (több CRT és LCD monitor huzamos használata során), és mert számomra világos a különbség a technológiák elméleti háttere alapján is. Egy sugárzó és egy kevésbé sugárzó tárgy bámulása közül az utóbbi az egészségesebb.

    Az, hogy minden monitorfajtának van egy közös hátránya -- t.i. hosszú ideig egy adott távolságba fixálásra készteti az előtte dolgozót --, az nem semlegesíti az egyes fajták technológiájából eredő hátrányokat / előnyöket.

    Az OLED-et a teljesség kedvéért tettem bele a listába, mint még inkább ergonomikus megoldást.

    . o O o .

  • atus33

    tag

    válasz L3zl13 #45 üzenetére

    Fifi amennyire egy 5 soros hozzászólásban lehetséges, helyesen fogalmazott.

    Amit te írtál válaszként, abból viszont hiányzik egy lényeges infó, a sugárzásból eredő károsodás, amely a CRT esetén fokozottan fennáll. Aztán ezt írtad: ''nem mintha valaha is állítottam volna, hogy a CRT rontja a szemet'' (ugyanaz, szerinted nem rontja), majd Jim (''a szemromlásnak semmi köze a szemromláshoz'' {?}, ''85 felett semmivel nem rosszabb, mint a TFT'').

    Nem állítom szakértőnek magam, de itt van néhány elgondolkodtató megjegyzés:

    - ha a CRT ugyanolyan egészséges, mint az LCD, akkor hogy lehet az, hogy az egész IT világ 1-2-3 év alatt mindehol sietve LCD monitorra vált, miközben pedig az IT-re egyre óvatosabban költenek? Az LCD 4-5x drágább, mint a CRT! Nem hiszem, hogy a fogyasztás önmagában megmagyarázná ezt.

    - a CRT monitor leginkább 3-féleképpen sugároz. Egy 50 Hz-es (amerikában 60 Hz-es) mágneses mező formájában az elektromos hálózat miatt; a sorrajzolás miatt a néhány tucat KHz-es tartományban beállítástól függően; valamint kibocsát enyhe röntgensugárzást is. Egyik sem természetes összetevője az ember egészséges környezetének.

    - ha szembefúj a szél, attól kiszárad a szem. A CRT monitor mágneses mezeje által a néző felé folyamatosan gerjesztett por-áramlás hasonló hatású.


    [Szerkesztve]

    . o O o .

Új hozzászólás Aktív témák