- Fujifilm X
- Apple asztali gépek
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- OLED TV topic
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Elkezdtek szállingózni az Arctic P Pro sorozatú ventilátorai
- OLED monitor topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kansas
addikt
válasz
Geri Bátyó #113 üzenetére
Nem pontosan idézel saját magadtól...
Ezt írtad:
"Multitaszknál egy adott erőforráson belül (1 mag/1 szál) váltogatja, hogy éppen melyik program fut, de a HT/SMT ezektől függetlenül kapja meg a fennmaradó processzoridőt"
Csak épp ez úgy hangzik, mintha egy szál futna, és egy másik, alacsonyabb rendű szál megkapná a változó mennyiségű kihasználatlan, "fennmaradó processzoridőt".Ez elvi szinten zárná ki a HT bekapcsolásából fakadóan fellépő teljesítmény-csökkenést, viszont potenciálisan kiéheztetné a másodrendű szálon futó taszkot.
Csakhogy mivel a két thread egyenrangú, vannak esetek, pl. livelock(egymásra vár a két thread), vagy az egyik a másikra vár ami meg I/O-ra vár, amikor az eredő teljesítmény kisebb lehet, mint ha a két szál csak simán multitaszk üzemmódban futna(HT off). Ezek szerencsére ritkábbak, mint hogy valamekkora mértékű gyorsulást hoz a HT/SMT.A biztonsági probléma abból fakad a HT-nál, hogy(nagyon durván leegyszerűsítve) az egyik thread hozzáférhet a másik thread által használt memóriaterülethez, mert nincsen kellő mértékben biztosítva a szeparáció.
Ez egyébként nem csak prociknál, de más erőforrás-megosztást használó esetekben is probléma, a legegyszerűbbtől(közös használítú számítógép) a kifinomultabbakon át(pl. hipervizorok) egyészen a felhős alkalmazásokig - csak ott nem olyan bosszantó a védekezési módszerekből(pl. full disk encryption - BitLockert és társai) fakadó teljesítmény-csökkenés és/vagy a nép már hozzászokott és eleve kalkulál vele. -
Azt írtam én is, hogy a HT lényege a multitaszkkal szemben, hogy függetlenül kezeli az adott szálat (ezért van a 2. regiszter).
Persze nyilván van még egy csomó hardveres okosság, hiszen a HT elvileg akár 25%, de az SMT akár 35% plusz teljesítményt is adhat (az adott gyártó szerint). -
Kansas
addikt
válasz
Geri Bátyó #111 üzenetére
Igen, közben kicsit utána olvastam az Intelnél(csak már nem fértem bele a szerkesztési időkeretbe), és a fent említett állapottároló, amiből thread-enként van egy-egy, az valóban tartalmaz egy-egy teljes regiszter-készletet("For each thread, the processor maintains a separate, complete architectural state that includes its own set of registers as defined by the Intel 64 architecture."), tehát az van valóban duplázva. Viszont a processzor teljes végrehajtó-része közös.
De önmagában ezzel nem sok teljesítményt lehetne nyerni, max annyit érne, hogy amíg az egyik thread-en taszkváltás van, a másik thread menne helyette, tehát az I/O műveletek idejét spórolná meg.
Ami a HT igazi trükkje, hogy a két thread-hez tartozó utasításokat képes együtt végrehajtani, mivel egy órajelciklus alatt több (mikro)utasítást tud lefuttatni(az Intel konkrét példájában a Nehalem 4-et), és ezeknek a HT jóvoltából nem kell szükségszerűen egyazon thread-ből származni, hisz nem kell a thread-ek közti váltáskor(az egyazon threaden futó taszkok közti váltáshoz képest) elmenteni az egyik thread-hez tartozó regiszter-tartalmat és a másikat visszatölteni a helyére, hiszen mindkettő folytatólagosan rendelkezésre áll.Persze nyilván vannak még ezen felül mindenféle optimalizációk, meg out-of-order "mágia", de ez az alap működése, legalább is a 2009-es állapot, amikor az összefoglaló született.
Forrás: Performance Insights to Intel® Hyper-Threading Technology(2009)
-
-
Kansas
addikt
válasz
Geri Bátyó #109 üzenetére
Nincsen semmi megduplázva(illetve de, az a tároló, ami a processzor állapotát követi nyomon sima multitaszking esetén), annyi történik(a linkelt források leírása szerint), hogy egy utasítás-ciklusban nem csak egy szálhoz tartozó utasításokat tud végrehajtani.
Azt, hogy az oprendszer hány magnak látja, vagy hogy a "fennmaradó processzoridőt" hogy számolja, nem tudjuk, ahhoz sokkal mélyebben bele kellene menni a technikai részletekbe.
Azt tudjuk, hogy a felhasználó felé két magnak mutatja, de az valószínűleg azért van, mert a legtöbb felhasználó nem mélyed bele az SMT(amit az Intel HT-nak hív) technikai részleteibe, és egyszerűbb így.Mellékes kérdés, de ha érdekelnek pár évesnél nem régebbi mélyebb szakmai cikkek, akkor javaslom gyúrj rá az angoltudásra, mert különben csak kései és/vagy vacak minőségű, vagy legjobb esetben is felszínesebb információkból leszel kénytelen táplálkozni. Egy csomó jó könyv meg sem jelenik soha magyarul, emi meg megjelenik, már részben vagy egészében elavult. A magyar IT nyelvezetről(szaknyelvről) meg inkább nem nyilatkoznék... maradjunk annyiban: nem véletlen, hogy a legtöbb IT-s egyfajta kevert magyar-angol zsargont használ.
A legjobb magyar nyelvű leírás, amit hamarjában találtam - lassan nagykorú már, de talán az eredeti HT működése érthető belőle: HyperThreading - Intel Pentium 4 3.06 GHz - az azóta a technológián eszközölt változásokat nyilván nem tartalmazza, ahogy az AMD-féle SMT-hez képesti különbségeket sem.
-
Nem nagyon tudok angolul sajnos és a HT/SMT technikai részleteibe sem mélyedtem bele soha.
Valami olyasmi dereng, hogy a regiszterek vannak megduplázva (nyilván nem ennyire egyszerű azért) és emiatt lát az oprendszer egy magot kettőnek és ezért egymástól függetlenül is képes kezelni. Multitaszknál egy adott erőforráson belül (1 mag/1 szál) váltogatja, hogy éppen melyik program fut, de a HT/SMT ezektől függetlenül kapja meg a fennmaradó processzoridőt. Ezért nem konstans a HT/SMT által nyerhető többletteljesítmény (szoftverfüggő). -
Kansas
addikt
válasz
Geri Bátyó #107 üzenetére
Csak eszerint a közérthető fogalmazás szerint nem különbözik az időosztásos multitaszking-tól, pedig de:
- "Simultaneous multithreading (SMT): Issue multiple instructions from multiple threads in one cycle.",
- "Hyper-threading is simply superthreading without the restriction that all the instructions issued by the front end on each clock be from the same thread.".(#106) &rew : Nem kell hozzá végrehajtó-egység duplázás, lásd feljebb.
-
-
#25954560
törölt tag
"egy magon a két threaden szimultán(azonos időpillanatban) is végrehajtódhat egy-egy taszk"
meg csak ez sem. nincs duplazva vegrehajto-egyseg.
akkor van haszna a HT-nek, ha a futo progik jelentos idot varnak I/O-ra (memoria, halokartya, lemez, nemtommi), mert addig tud a masik futni. masik eset, amikor a ket szal nem egyforma tipusu terhelest ad a fizikai magnak, ezert jobb lehet osszessegeben a pipeline-ok kihasznaltsaga.
ezert ha eleg jol optimalizalt az applikaciod, akkor tobb ugyanolyan szal v process minimalis vagy semekkora novekedest nem fog hozni HT-n, mert gyakorlatilag egymassal versengenek a proci eroforrasaiert. ilyen esetekben a HT kikapcsolasa pl azert is segithet mert hugepage-ek eseten nem kell osztozkodnia a ket szalnak a TLB entry-ken vagy ahogy te is irtad kevesebben szemetelik a gyorsitotarakat (tipikusan az LLC ami faj, bar ez applikacio-fuggo).
altalaban jo megoldas kulonbozo tipusu terhelest pinelni a fizikai mag ket szalara ha van ra lehetoseg. -
-
Kansas
addikt
válasz
Robitrix #100 üzenetére
Nem csak a gyorsítótár közös, az egész mag kb. minden részegysége ugyanaz ha azonos mag két HT szálát nézed.
Akárhány mag tud akárhány programot futtatni, nézz csak bele a Task Manageredbe(magyarul Feladatkezelő), nálad épp mennyi fut. Úgy hívják: multitasking - magyarul ha több a taszk mint a mag(egy programnak lehet egy vagy több taszkja is), akkor a mag váltogat a taszkok között, adott ütemezésben, ami sok mindentől függ. A HT/SMT nagyon leegyszerűsítve annyival tud többet, hogy egy magon a két threaden szimultán(azonos időpillanatban) is végrehajtódhat egy-egy taszk.Azért érdekelne, honnan veszed ezt a sok sületlenséget amit írsz, saját kútfőből, vagy olvastad valahol?
-
Kansas
addikt
válasz
Geri Bátyó #91 üzenetére
Szerver szinten az Intel a Xeon Phi esetében pl. már most 4-szálas HT-t használ...
-
Robitrix
senior tag
ez valóban így van.
Alapvetően lassabban lehet futni 1 mag 2 szálán mint két külön álló magon. egy magnak egyetlen (1., 2. és 3. szintű gyorsító tára van) Ha HT vagy SMT van akkor a két szál ugyan azon a gyorsító táron osztozik. ha adott pillanatban egyszerre akarják használni a gyorsító tárat, akkor valamelyik szálnak ki kell várni pár gépi cikust, amíg a másik befejezi az írást vagy az olvasást. két külön mag esetén mind a két folyamatnak saját gyorsítót tára van így nem kell nekik egymástól függően dolgozni. Ráadásul két mag esetében tudok két külön programot futatni 1-1 magot használva. míg egy mag két szálára két külön program nem tud rámenni egy időben. a közös gyorsító tár miatt előfordulhatna, hogy ugyan azt a memoria helyet akarnák pont kezelni vagyis egymás adataiba gabalyodnának. Jól látszik a dolog, ha olyan játékkal tesztelik mondjuk a ryzen 5 3600-ot aminek csak 4-6 mag kell és mikor visszakapcsolják a 3600-ost 6/6-ra 6/12-ről még gyorsul is a program 2-3 FPS-t átlagosan. A proci ereje ott jön ki, ha mondjuk 8 szálat kéne egyszerre futtni párhuzamosan. 6-ból nem lehet egyidőben 8-at adni, de 12 szálból lehet.... -
opr
nagyúr
Ilyenkor azert bennem felmerul a kerdes, hogy ha a szakertok szerint azert szivas ez, mert konkretan a lehetetlennel hataros megmondani, hogy ki volt/van-e aktivan hasznalva, akkor pl Te megis honnan tudod ilyen magabiztonsaggal, hogy hulyeseg az egesz?
Amit meg ennel is kevesbe ertek, hogy ha ennyire vagjatok a temat, akkor hogy lehet az, hogy nem ismerjuk a neveteket? Hogy lehet az, hogy nem Ti alltok a podiumon es ismertetitek a minden bizonnyal alapos es melyrehato kutatasotok eredmenyeit?
Vegulis, csak a teljes "szakma" ert egyet benne, hogy ezek a sebezhetosegek amugy komolyak es nagy a gond. Sok barom, mi? Alig 10-50+ ev rutinnal akarnak itt pofazni, mikor megkerdezhettek volna akar Teged is, egyszerubb lett volna, mint "50 ev a banyaban", ugye. -
Robitrix
senior tag
válasz
Tigerclaw #16 üzenetére
látod ez egy nagyon jó kérdés. nekem erősen elvi problémáknak tűnnek, amelyek csak bizonyos csillagállásnál jönnek elő, mikor éppen a ember nagymamája kerekkel gurulva éppen gőzmozdonyt játszik... eddig még soha nem hallottam, hogy akár a spekulatív utasítás végrehajtáson vagy HT és egyéb dolgokon keresztül sikerült valakinek ténylegesen adatot lopni vagy uralmat szerezni gép felett vagy virus fertőzést okozni vagy hasonló. szerintem az egész egy marhára elvi sebezhetőség. Amit marhára ráérő és unatkozó matematikusok és egyebek találtak. a media meg jól felfújta az egészet.
Elvben a körúton is vízbe fulladhat az ember. Nem túl valószínű, ennek ellenére esett meg már vagy 25-30 éve. egy hirtelen jött hatalmas csőtörésben a körút és a király utca sarkán páran megfulladtak egy pincében lent dolgozva. Olyan hirtelen jött a víz az eltört 600 mm-es főnyomó csőből, hogy nem tudtak elmenekülni. Ennek ellenére mégse mászkál mindenki mentőövvel a vállán a körúton. na ilyesmi a spectre, meldown és HT sebezhetőség. nyilván létezhet, de eddig még senki nem tudta ténylegesen kihasználni a gyakorlatban. -
Kansas
addikt
válasz
#07746304 #95 üzenetére
És, igen , a dózer szar volt, főleg kevés szálon, de jó napot, azóta már a 3. generációnyi Ryzen proci jött ki - vagy én is hasonlítsam az AMD procikat az előző Intel architektúrához(NetBurst), ami szintén elvérzett a korabeli AMD Athlon-ok ellen(az Athlon 64 3000+ kb. a 3GHz-s P4 teljesítményét hozta 1,8 GHz-en)?
-
Cythyel
senior tag
válasz
#07746304 #95 üzenetére
8mag8szál abban az esetben ha nem 256bit-es lebegőpontosokkal számolt, vagy csak a fixpontos egységre volt szükség, persze ehhez a programozóknak is utána kellett volna menni, de nem tették, így akár a 128bit-es lebegőpontos is képes volt lefoglalni a teljes fpu-t, így csak 4 magosként viselkedett az össz buldózer és leszármazottja, az alap elgondolás nem volt rossz, de a szoftverek nem mentek utána...
-
#07746304
törölt tag
"Az esetek túlnyomó többségében többet ér egy 6-magos i5 mint egy 4-magos, HT-s i7, azonos frekvencián..."
Az lehet, az viszont tény, hogy amikor 19 év AM-s korszakomról váltottam Intelre, akkor az i5-6600K ami négy magon négy szállal operált, agyonverte az AMD 8 magos FX-ét, amiben igaz, hogy a magok párokban voltak, de mégis 8 mag 8 szál volt.
-
Kansas
addikt
válasz
Alogonomus #93 üzenetére
Ez egyszerűen nem igaz. Minden a terheléstől függ - például vannak olyan játékok is, amikben inkább nyersz mint vesztesz a HT kikapcsolásával(AMD SMT dettó). Másrészt a 40% az nedves leányálom, kb annyira gyakori, mint hogy semmit nem nyersz vele. A valós különbség inkább max 30% körüli átlagban(Blenderben mondjuk majd' 50%, WinRAR-ban még több, de pl. Far Cry New Dawn-ban -10%). Kétségtelenül jobban kijön szintetikus/produktivitási tesztekben(pl. Linux alatt).
HT/noHTjátékokban.
Meg egy másik
Linux alatt -
-
MeszesKPT
őstag
Nem elsőként fogalmazta ezt meg, úgyhogy mondhatni nincs új a nap alatt.
-
A több szálas HT-nek szerver szinten lesz jelentősége olyan környezetben, ahol a szálak kihasználása viszonylag alacsony, de sok szál van.
Intel, ha csinál is 4 szálas HT-t, nem hiszem, hogy lehozza desktop szintre. AMD talán, de csak azért, mert ugyan azt használják mindenhol, de még náluk is esélyes, hogy letiltják, mert fölösleges. -
Kansas
addikt
válasz
Alogonomus #89 üzenetére
Én is ezt írtam... a kihasználtságot növeli.
Az esetek túlnyomó többségében többet ér egy 6-magos i5 mint egy 4-magos, HT-s i7, azonos frekvencián...
Ezért is nem teljesen értem, hogy mit akarnak a 4-szálas HT-tól, annyi üresjárat van a procijaikban még a 2-szálas HT mellett is, hogy van értelme további szálakat indítani? Vajon mennyi extra hasznos teljesítményt lehet még nyerni ezzel? Vagy csak marketing értéke lesz...? Esetleg megint lesznek 2-magos procik, csak már 8 szálat tömnek le a torkukon?
-
Alogonomus
őstag
Hát bár a processzor nyers ereje elvileg nem változik, de a hasznosítható ereje megnő. "Az eljárás fő célja a már rendelkezésre álló részegységek minél hatékonyabb kiaknázása. Az Intel technológiájának lényege, hogy egyetlen fizikai magban a feldolgozás során keletkező üresjáratokat is kihasználják egy második szál (angolul thread) hozzáadásával."
[link] -
Kansas
addikt
válasz
#25954560 #86 üzenetére
1. nincs összefüggés a szálak száma és a sebezhetőségek előfordulásának/megtalálásának az esélye között, annyi a kérdés, van vagy nincs HT
2. ha teljesen más alapokon oldják meg, lehet, hogy egyáltalán nem lesz sebezhető - lásd az AMD-féle SMT példáját, az is azonos funkcionalitás más megvalósítása
3. semennyi teljesítménynek nem mondasz búcsút, a proci ereje nem csökken attól, hogy kikapcsolod a HT-t, mivel a HT-tól nem lesz több nyers ereje a procinak(nem ad plusz magokat/frekvenciát/miegymást), csak feleannyi szállal nehezebb 100%-ban kihasználni - nem lehetetlen, csak nehezebb(#87) Dr. Akula : tán valaki kényszerít, hogy Linuxot futtass?
Itt válik majd el, hogy ki az aki azért használt Linuxot mert ingyen volt, és ki az akinek fontos a biztonsági aspektus is... A Linux kernel-fejlesztőknek láthatóan fontosabb a biztonság, mint az Intel renoméja... -
#25954560
törölt tag
erdekes lesz h ha az intel tenyleg negyszalas HT-t tervez par ev mulva. azt teljesen mas alapokon oldjak meg vagy megkonnyebb lesz benne sebezhetoseget talalni? illetve ha azt le kell tiltani, akkor mennyi teljesitmenynek mondhatunk bucsut?
-
Dr. Akula
félisten
Ezek a linuxosok állandóan ki akarják kapcsolni a HT-t...
-
-
#07746304
törölt tag
válasz
Geri Bátyó #80 üzenetére
Anno még az is felröppent, hogy a patch az AMD-seket is lassíthatja.
[link] https://bitport.hu/13-hardveres-hiba-az-amd-processzoraiban
-
Valószínűleg ki lehetne takarítani, csak nem lenne egyszerű.
Az egyetlen megoldás az lenne, ha valaki felrakna egy friss Wint lassítások nélkül és csinálna egy tesztet HT nélkül, utána frissítene és HT-vel is tesztelne.(#78) IntelliSense: Abban sem vagyok biztos, hogy az i5-öt nem lassítják-e a javítások!
-
ntomka
nagyúr
válasz
Geri Bátyó #77 üzenetére
Persze. De úgysem tudom kikerülni, hogy a kernelekben benne legyenek ezek a patchek normál körülmények között.
-
#07746304
törölt tag
válasz
Geri Bátyó #77 üzenetére
-
-
bambano
titán
"Többek között állandó a pufferek kiürítése a kontextusváltások között, amelyek ugyan megoldják a problémák zömét, de időbe kerülnek.": ez se igaz, ha jól emlékszem. nem két kontextusváltás között törlik a puffereket, hanem kontextusváltáskor.
-
hokuszpk
nagyúr
de te a peccselt allapothoz kepest nezted a HT kikapcsolas hatasat, szerintem meg azt kene nezni, hogy a peccseletlen allapothoz kepest hol tart a dolog, lehet mar elerte azt a szintet, hogy patrcheletlen ht off perf = patchelt ht on perf, de majd elolvasom mar mirol beszel emberunk.
-
Kansas
addikt
Nem olyan nehéz, Ryzenes laposból van jó néhány(nekem is egy R5-2500U-s Lenovo Yoga-m van), és nem csak papíron, a boltok polcain is. Nem annyi, mint Intelesből, de az eddigi AMD-s kínálathoz képest dömping. Még ThinkPad is van Ryzennel szerelve.
-
#95904256
törölt tag
486-osokon már elég sokat programoztam, mindenféle alacsony szintű ínyencségeket (önmódosító kódokat, architektúra analízis, stb.) és tuti, hogy voltak hibái. Az előbb keresgéltem kcsit, hátha találok errata listát, de csak egy ilyen dokut [link] találtam. A 9. oldalon szerepel, hogy melyik Intel 386 / 486 illetve korai Pentium verziókban mennyi hibát találtak. Sajna a régi dokukat egyre nehezebb fellelni.
-
ntomka
nagyúr
A BIOS alapból nincs patchelve, legalábbis nálam, az már nem kap frissítést sajnos. Viszont a Linux kernel az naprakész, minden benne van. Annak meg nem lenne értelme, hogy visszategyek egy olyat, amiben egy javítás sincs. A kernel fejlesztő úr sem ezt javasolja, hanem a jövőre nézve úgy tudjuk megelőzni a még feltáratlan hibákat, hogy eleve kikapcsoljuk a HT-t, mert a folyamatos toldás foldás miatt úgyis visszalassul a gép olyan szintre, mintha nem is lenne benne HT. Na, én ezt mértem, attól még messze vagyunk.
-
Kansas
addikt
Tudsz valamit, amit mi nem?
Gugli haver nem dobott olyan hírt, hogy az úriember kilépett volna...Viszont ezen a héten még ilyen titulussal adott keynote-ot a 2019-es Open Source Summit-on: "Greg Kroah-Hartman
Linux Kernel Developer & Fellow, The Linux Foundation" -
bambano
titán
hagy kérdezzem már meg, a linux vezető kernelfejlesztője még mindig linux kernelfejlesztő?
-
Alogonomus
őstag
Ráadásul az Intel nem csak pénzért, de fenyegetéssel is kizárólagosságot követelhetett meg az OEM gyártóktól.
Tavaly ilyenkor kezdett az Intel bő évtizedes bűne nyilvánosságra kerülni, de az Intel akkor még jó pozícióból rákényszeríthetett az OEM gyártókra megkötéseket, ha azok nem akarták megkockáztatni, hogy az Intel "sajnos nem tudna" majd akár pótalkatrészt biztosítani a gépeikhez, plusz az év végi hajrához sem adna alkatrészeket a gépekbe. Beállhattak volna a sorba a sima boltok közé, és kaptak volna alkatrészt, amikor sorra kerülnek. Ezek a kizárólagossági kötelezvények majd szép sorban lejárnak, talán már több le is járt azóta. AMD az után tud majd a DIY szektoron kívül is labdába rúgni. -
Cythyel
senior tag
és sajna 1-1 ilyen szerződést nem 1-2 évre hanem hosszabb időre kötnek, így az AMD-nek hiába van ott a bitang jó ryzen, az oem-ek ha akarnak sem építhetnek rá azonnal... szerencsére vannak gyártók melyek mind2vel szerződésben vannak (pont tegnap láttam hogy már idehaza is van 3rd gen r5 ryzen-es acer laposok)
-
Kansas
addikt
Az OEM gyártók nem szakmai, hanem üzleti döntést hoznak.
Gyakran nem is pártatlanul: pl. Intel+Dell - a pert egyébként elvesztették -
kilua
senior tag
válasz
Tigerclaw #55 üzenetére
"az OEM gyártók szintén 9x százalékos mértékben Intel megoldásokat preferálnak. "
Na ez az, arra gondolok hogy az oem gyártó szakemberei biztos jobban értenek hozzá mint például én, aki nem látok semmi érvet az Intel mellett, meg gondolom az IT boltosok is figyelik a piacot ha egyszer az a dolguk...
-
Tigerclaw
nagyúr
A piac 9x százaléka olyan gépet vesz, használ, amit a boltos ajánl neki, vagy az IT manager beszerez a cégnél. Ezeket jellemzően az érdekli, hogy mi esik le neki a dologból és nem az, hogy az ügyfélnek mi felelne meg legjobban.
Emellett az AMD-nek sok szegmensbe nincs terméke, illetve az OEM gyártók szintén 9x százalékos mértékben Intel megoldásokat preferálnak.
-
icp1970
senior tag
Köszi az infót.Erről nem is tudtam.
-
ntomka
nagyúr
válasz
#07746304 #46 üzenetére
Ó, nem kell ehhez ilyen konteo. A teljes szakma kiáll amellett, hogy baj van, szóval tényleg baj van. Inkább a teljesítmény romlás nem ennyire egyértelmű. Felhasználáson sok múlik, átfogó tesztet kéne futtatni nekem is, nem csak egy gyors többszálú, de azonos utasítás végrehajtást. De már ez is kihozta, hogy lényegesen csökken a teljesítmény.
Mindenki mérlegelje neki megéri-e kikapcsolni. Legtöbb otthon esetben felesleges lehet, főleg ha a javító patchek telepítve vannak.
-
#07746304
törölt tag
+1
Nálam is fent van minden patch amit a Microsoft kiadott, csak Windows 10 PRO-n és Windows 10 Home-on használom (Laptopnál i3-7100U van). Ezeket a hibákat valszeg az AMD emberei találják meg
Pár éve majdnem földbe álltak, most meg hirtelen mielőtt megjelentek volna a versenyképes CPU-k, tavaly elkezdték egyfelől megtalálni ezeket a sebezhetőségeket. Az AMD-nél meg nem működik, mert ezek Intel specifikusak.... az AMD-nél meg még nincsenek felfeldezve azok amik arra lennének jellemzőek csak.
-
kilua
senior tag
1: Szóval az Intel procik az elavult 14nm architektúra miatt lassabbak, tele vannak súlyos biztonsági résekkel
2: "Az intel értékesítési rekordot döntött most is"
A két dolognak szerintem ki kellene zárnia egymást, az emberek ennyire megszokásból vásárolnak márkát, vagy én nem értek valamit, és nem az a hülye aki ma inteles gépet vesz?
Szerintem az utóbbi, mert egy számítógép alkatrész nem egy divatmárka szerintem (lásd 3DFX amint elavult a másikhoz képest senki sem vette és vége is lett, itt gondolom a hírekkel ellentétben nem az a helyzet)
-
ntomka
nagyúr
Tegnap futtattam egy gyors tesztet, hogy mennyit veszítek, ha kikapcsolom. Több volt az, mint 20-30%. Persze nem tudományos alapon végeztem a mérést. De én azt látom a kernel fejlesztők a cikkben lévő állításával szemben jó munkát végeznek a javító patchek optimalizálásával, mert nálam fent van az összes és ehhez képest sokat lassul, ha kikapcsolom a HT-t.
-
KROK640
nagyúr
Ha én kikapcsolom a HT-t akkor kb dobhatom is ki a procit ...
-
#07746304
törölt tag
válasz
zsintai1987 #19 üzenetére
Mesélj még...
-
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #16 üzenetére
A sebezhetőségek egy részét úgy lehet kihasználni, ha már bent vagy a gépen. Az, hogy előtte be kell jutni, csak látszólag gond, mert vps/cloud szolgáltatóknál simán bérelsz egy vps-t és az azonos vason futó többi vps-t felnyomhatod vele.
Egyes szerver ethernet kártyák esetén nem kell bejutni sem a gépre, a hálózati kártyából ki lehet szedni más tcp kapcsolatok adatait.
Szóval ha biztos vagy benne, hogy azon a gépen más programja nem fut, akkor nem gáz. Ha tudod, hogy futhat, akkor gáz.
-
Lacika112
aktív tag
A legtöbb számítástechnikában dolgozó biztonsági szakember az első nyilvánosságra került tervezési hanyagság után ezt mondta, Greg Kroah-Hartman feltalálta a wc papírt.
Egyedül az intel állította az elmúlt években a HT technológiájuk nem átjáróház (meg persze a vak intelhívők)
-
GeryFlash
veterán
válasz
zsintai1987 #19 üzenetére
Milyen szépen körbeírtad hogy valamelyik cég aki évente kiad bizonyos játékokat, majd hogy kétség se férjen melyik az leírod hogy Anvil engine
-
válasz
#95904256 #18 üzenetére
Az otthoni gépen lesz.rom egyelőre - bár az automatikusan települt frissítéseket egyelőre nem deaktiváltam, csak egy SSD teszt kedvéért. Ha nagyon felgyűlnek a feldolgozandó videók+elszaporodnak az ilyentén támadások, elgondolkozom rajta, hogy egy hálózatról leválasztott gépen fékek nélkül gyúrjam a munkát.
VISZONT nem örülnék neki, ha pl a gugli/MS/stb szerverei, ahol pl az emaileim laknak ilyen lyukakat tartalmaznának.
-
Tehát mivel a sebezhetőségek javítása akár 20% teljesítményvesztés okozhat, de még így sem teljesen biztonságos a rendszer, ki a bánat akarja bekapcsolva a hagyni a HT-t, ami ideális esetben ad 20-25% teljesítményt?
-
Geller72
veterán
válasz
zsintai1987 #22 üzenetére
Ami biztos, hogy én nem írok olyan szerződést alá, aminek bármilyen kimenetele számomra nem előnyös. Sry, de ez a 200 millás dolog is egy ilyen.
. Gondolom, a projekt amúgy is túl van biztosítva, éppen ezért egy ilyen fenyegetős stílusban megírt (aláíratott) szerződés tök felesleges. Kíváncsi lennék, hogyan hajtaná be olyanoktól, akikre nem tudja kiterjeszteni a jogait. (RU, Kína, etc..)
.
-
ZsolGabi
lelkes újonc
válasz
Tigerclaw #16 üzenetére
Az sem mindegy milyen memoria modulok vannak a gépben. Jellemzően egy már elore bent levő malware-ra van szükség, ez sem túl gyakori, főleg szerverek esetén. Aztán jön az hogy sok idő alatt is csak megabyte nagyságban kinyert random adathoz jut hozzá, amit úgy kell elképzelni mint ha egy iratmegsemmisítő tárolóját össze keverik és eléd borítják hogy rakj össze belőle értelmes dolgot.
-
Keeperv85
nagyúr
válasz
zsintai1987 #19 üzenetére
Valahogy az a kabaré etap jutott eszembe, hogy: "Hány éves vagy te herceg? 27.. És még hiszel a mesékben? "
Tehát most egy olyan motor olyan védelmét biztosítod olyan eszközökkel, ami gyakorlatilag magukban potenciális biztonsági rések, egy olyan cégnek, aminek nincs olyan címe, amit a megjelenés napján nem lopott volna szét a net...
Nem volt egyszerű egyik kódutat sem megfejteni, de mára pont ez a motor is csak egy a sokból, amit gyakorlatilag nem véd semmi sem..
Szerintem inkább írd meg a főnöknek, hogy térjen jó útra: open source. Mindenki jobban jár. Semmibe sem kerül védeni a védhetdtlent, cserébe 30 évig moddolva lesz minden cím... Így lesznek legendák a 3 órás bug halmazok helyett...
-
ZsolGabi
lelkes újonc
válasz
zsintai1987 #19 üzenetére
Gondolom ezt a hozzászólást is elore megírták neked.
-
SaGaIn
senior tag
válasz
zsintai1987 #20 üzenetére
Szép új világ... Azt nem mondják meg, milyen márkájú kávét ihatsz reggel? Ha nem valami komoly vpn-t használsz kétlépcsős azonosítással, hanem sima ftpről töltöd le a cuccot megette a fene az egészet...
-
zsintai1987
tag
válasz
zsintai1987 #19 üzenetére
Ja igen a 2700x-et kifizették nekem, mert akkor pont olyan messze volt a mile-stone, hogy fizut 3hétig nem kaptam volna, majd levonták 4hónap alatt a kifizetéseimnél, tehát rendesek is voltak nagyon (igen mert az a bizonyos E3-as botrány után HR vezetőt cseréltek egy emberségesebb-re, az meg lecserélte a sz@rfaszú pénzspórolósokat)
Örültek, hogy lecseréltem a gépemet és még a szabályokat is betartom, pedig én egy sima külsős "madzsar" vagyok, akit néhat foglalkoztatnak walking-mesh rajzolásnál, esetleg "padló vizsgálatra" (tükröződések, ütközők a falon/fán/köveket stb. stb. -
zsintai1987
tag
válasz
Tigerclaw #16 üzenetére
Én leírom a saját példámat erre a "kis" "rések" meg megfelelő "csillagállások" esetére:
Munkaadóm ( neves külföldi játék fejlesztő cég, aki minden évben kiadja ugyanazt a lopakodós/gyilkolászós játékot) küldöt tegy e-mailt amiben ez állt:
Dear Thomas Schumacher, Zsintai1987! (ez a Varga Tamás lenne am)
Kúrvagyorsan cseréld le a 7700-adat amd-re, vagy ezeket a szabályokat kell betartani, különben nem fogunk asseteket küldeni, de még a szerverünkön sem dolgozhatsz!
Tadám így lett Zen 1600x+ 2070 (előtte 580 nitro volt) a játszós, meg egy 2700x Sapphire 5700xt nitro+
Úgy kell elképzelni, hogy van két 4 terrás hdd-m a 2700x-es gépben és arra töltök le textúrát, pályarészt stb stb és a zen 2700x csak akkor lehet netre kapcsolva amikor éppen fel vagy letöltök valamit ami kell az Anvil engine-hez!
1: mert ez a szabály
2: mert aláírtam a 200 milliós (ez dollárban) DNA-t és ha tőllem ellopnak valamit egy életen át fizethetek
Nyílván a router belépéséről is küldenem kellett képet, hogy nem admin/admin-al lépek be, eredeti win mind a 2 gépen,
3:nod 32 egy évre előfizetve,
4:nincs wifis dolog a 2 gépre kötve!!!!! (telefonok meg a tv egy másik routerről megy)
És ezek a szabályok amd-nél vannak...
Az asszonynak kb 2 napig magyaráztam, hogy az "elvono" g305-ös laptopját miért adjuk el, cserébe megkapta a 7700k-t (ami ugyanaz mint a 6700k, csak a gyrátósor végén kicserélték a címkét) egy 1060 6gb-vel, nekem jöt a zen 1600+580 (röhögni fogtok ugyanazért az árért...szánalom)
Sry ha hosszú lett, de a nagyobb "normális" cégek nem kockáztatnak, mert, mert... -
Geller72
veterán
válasz
Alogonomus #11 üzenetére
Valóban nem jól fogalmaztam, de ahogy látható, te is érted, hogy mire gondoltam.
. Az mindig relatív, hogy mit vállal valaki be addig a pontig, amíg meg nem bukik a dolog és vele együtt az is, aki ezt "még éppen elfogadhatónak" ítélte meg. Ha szigorúan nézem, akkor totál biztos rendszer amúgy sincs, a CPU hibáiból adódó problémák csak egy kis hányada az OS sérülékenység, vagy eredendő hiba által történő károkozás.
-
Tigerclaw
nagyúr
Ezek egyébként egyszerűen kihasználható rések, vagy csak megfelelő csillagállás esetén használhatják ki? Értem ez alatt, hogy gyakran farkast kiáltanak, aztán kiderül hogy először fizikailag hozzá kell férni, vagy feltelepíteni egy malware-t, stb.
Szóval ezek akkor is problémát jelenthetnek ha a legfrissebb OS, víruskereső, tűzfal, malware figyelő a gépen van és a user nem agyatlanul kattint mindenre?
-
#95904256
törölt tag
Sajnos az sem hibátlan.
Rémlett, hogy bejövő megszakításnál volt vele probléma, így rákerestem.... és valóban.
Pl. Ha a REP prefixes sztringműveleteket megszakította egy interrupt, akkor a főprogramba való visszatérés után elfelejtette, hogy REP-esni kell ( ismételés CX=0-ig ).
Ezt a hibát egyik verzióban sem javították. -
Kékes525
félisten
Nem sokan használják.
-
Alogonomus
őstag
Adatvesztés nem csak abban nyilvánulhat meg, hogy A cég adatbázisát megtalálják a nyomozók B cég gépein, hanem úgy is történhet adatvesztés, hogy B cég bejárhat A cég szervereire, ahol aztán A cég üzleti titkai között kutakodhat, amihez igazíthatja utána B cég a saját üzleti terveit. Sokan sok esetben mondtak már olyat, hogy "Csak pár percre sikerülne bejutnom szétnézni XY helyen". A jelelmzően vesztes ajánlatok, a tárhelyek milliónyi könyvtáraiból véletlenszerűen törlődő állományok, ezek olyan kockázatok, amiket egy audit nehezen mutat ki. Számtalanszor halottunk már évekig csendben dolgozó kártevőkről.
Írásban nem fogja a cégvezetés megengedni a biztonságot csökkentő lépéseket, ahogy egy pizzafutárnak sem mondják, hogy szabálytalankodjon, de elvárják tőle beállt város esetén is a kiszállítási idő tartását. Pizzafutár is mondhatja, hogy ő márpedig betartja a KRESZ minden rendelkezését, csak akkor nem alkalmazzák majd futárnak, mert lesz egy másik pizzafutár, aki saját szakállára felvállalja a jogszabályok áthágását. Amelyik informatikai rendszer nemzetbiztonságilag kiemelt fontosságú, azt lesz pénz fejleszteni, a többi esetben pedig az informatikai részlegnek egyensúlyoznia kell a még felvállalható kockázat határán.
-
ZsolGabi
lelkes újonc
Miért nem kérnek az inteltől szervert ami kárpótolja öket a kieső kapacitásért?
Az intel értékesítési rekordot döntött most is, van lé bőven
-
Kékes525
félisten
Van már az Intelnek olyan processzora, amely semmilyen hibában sem érintett?
-
Geller72
veterán
"Az érintett technológia letiltása rengeteg teljesítményveszteséggel jár, vagyis végeredményben hiába garantálható csak így a teljes biztonság, sokan inkább kockáztatnak, mert a kieső tempót extra hardverekkel kellene pótolni, ami növelné az üzemeltetési költséget, illetve rontana a meglévő hardver kihasználásán."
-Egy - ebből a trehányságból - bekapott adatvesztést egy akármilyen audit simán kimutat, és meg lennék lepve, ha ezt egy admin szinten bárki saját maga bevállalná, (nem fogja, mert minek?) vagy a döntéshozók közül ezt írásba adja. Mármint hogy nem számít a biztonság, hanem a sebesség és a költséghatékonyság számít. A biztonság az első.. Én soha nem mennék bele egy ilyen utasításba, ha azt velem kifejezetten írásba nem közlik. Persze ettől még sok ilyen cég lehet, akik ezt bevállalják. Bár ez nagyon rossz szó rá, mert sokkal inkább hiba, mint bevállalás kérdése. Bár azt sem gondolom, hogy az a 20-30% lenne a határ, amennyivel a HT miatt (tiltásával, vagy a sérülékenységre kiadott patch miatt) lassabb lenne az adott rendszer. Ahol ennyire ki van hegyezve egy rendszer, hogy max 20% a tartalék, ott már rég fejleszteni kellett volna...
-
Cythyel
senior tag
Ilyenkor mindig felmerül bennem a kérdés, hogy most akkor alapjaiban különbözik az Intel féle HT és az AMD féle SMT? vagy valahol a megvalósításban rejtezik a buktató?
próbáltam túrni a netet, de még mindig nem tiszta a kép...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad P43s - i7-8G I 8GB I 256GB SSD I Nvidia I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia!
- Eredeti Windows 10 / 11 Pro aktiválókulcs AZONNALI SZÁLLÍTÁSSAL!
- Csere-Beszámítás! Sapphire Nitro+ RX 6700XT 12GB Videokártya!
- Mire Vágyik a Gamer Szíved? Mi tudjuk! Kamatmentes rèszletre is!
- Bomba ár! Dell Inspiron 15 3511 - i5-11GEN I 8GB I 256SSD I HDMI I 15,6" FHD I Cam I W11 I Gari
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest