Hirdetés

Aktív témák

  • karib

    addikt

    Memória témára:

    Két fontos tényező van: az átviteli sebesség és a késleltetés.

    Célszerűen az átviteli sebességet érdemes egyezteteni a rendszer igényével (főleg CPU, illetve integrált grafika a nagy felhasználók). A késleltetés pedig legyen a lehető legkisebb :)

    A Pentium 4 és a Pentium M (illetve Celeron társaik) sávszélesség igénye FSB szerint (valós órajel, Intel QPB négyszeres sebességű FSB, maximális jelátiviteli sebesség):

    100 MHz _ 400 MHz _ 1,60 GB/sec
    133 MHz _ 533 MHz _ 2,13 GB/sec
    166 MHz _ 667 MHz _ 2,67 GB/sec
    200 MHz _ 800 MHz _ 3,20 GB/sec
    266 MHz _ 1066 MHz _ 4,27 GB/sec

    Ehhez képest 1 db DDR modul átviteli sebessége kategóriánként:

    100 MHz _ DDR 200 _ 0,80 GB/sec
    133 MHz _ DDR 266 _ 1,07 GB/sec
    166 MHz _ DDR 333 _ 1,34 GB/sec
    200 MHz _ DDR 400 _ 1,60 GB/sec
    266 MHz _ DDR 533 _ 2,14 GB/sec

    DDR II memóriák átviteli sebességei, 1 modul esetén:

    100 MHz - DDR II 400 - 3,20 GB/sec
    133 MHz - DDR II 533 - 4,27 GB/sec

    Amint látható, azonos valós órajel mellett pont két DDR memória modul tudja kiszolgálni az Intel QPB rendszerbuszát, innen jött a kétcsatornás DDR memóriavezérlő ötlete, pont passzol. Ha nincs két csatornád, akkor egy gyorsabbat kell alakalmazni, hogy minél kevésbé fojtsd a rendszert: lásd korábban 400-as, 533-as P4 procik mellé DDR400 RAM-ok használata (lásd sávszélességek összehasonlítása fent). A proci igényelt sávszélességénél feljebb nincs igazán értelme menni, mert ott már nem a RAM lesz a szűk keresztmetszet - egy komoly kivétel az integrált grafika, mert az is a központi memóriát használja. A grafikus magok sávszél igényére pontos számokat fejből nem tudok, de biztos, hogy az összes rendelkezésre állónál is többet fel tudnának kajálni, így nyugodtan mondhatjuk, hogy integrált grafika esetén minél gyorsabb a RAM, annál jobb.

    A DDR II a duplájára növeli az azonos alapórajelen elérhető sávszélességet. Hátrányként nagyobb késleltetésekkel dolgozik, ezért néhol még kimondott hátrányba is kerül, de ne feledjük, hogy még nagyon a DDR II korszak elején járunk. Anno a DDR-ből a szakemberek sem nézték ki, hogy akár DDR266 fölé fogunk valaha menni, oszt hol járunk ma már...

    Az Anandtech egyik tesztje szerint az i855 chipset + Dothan páros erősen RAM sávszélesség limitált (még az integrált grafika terhe nélkül is), így az i915 chipset ilyen tekintetben komoly előrelépés. Korábban a maximum DDR333-at használhattunk, ami ippeghogy kiszolgálta a 400 MHz-es procikat, plusz hagyott egy kis pluszt a grafikának. Az i915 esetén akár kétcsatornás DDR II 533-ig elmehetünk, ami egészen pontosan duplán túllő az 533-as Dothan proci igényén, szóval van tartalék. A DDR II további előnye, hogy kevesebbet fogyaszt, mint a hagyományos DDR. Ellenben nem csereszabatosak, ami notebook esetében azt fogja jelenteni, hogy vagy az egyikre, vagy a másikra lövik be a rendszert, mert nem fér el annyi felesleges foglalat egy notebookban.

    Röviden: az 533-as Dothan procikat elvi síkon akár egy kétcsatornás DDR333 is teljesen kellemesen ki tudná szolgálni, ha az integrált grafikát nem nézzük. A kétcsatornás DDR sem sokkal bonyolultabb, valszeg minimális az alaplapi vezetékezésben a differencia az egycsatornáshoz képest, az új chipset meg úgyis tudja, tehát nem nagy gond. A kétcsatornás DDR II 533 akkor lesz tuti, ha sikerül kellően leszorítani az időzítéseit, és akkor nem csak kevesebbet fog fogyasztani, de kellően pattogós is lesz.

    Összegezve: a Sonoma platformtól nem kell semmi radikálisat várni, igazából egy értelmes továbbfejlesztése a korábbiaknak. Irdatlan felárat nem érdemes érte fizetni, hasonló konfig esetén max. 10e forint szerintem, egyéb iránt inkább várni kell egy kicsit, mert a kínálat jó része szerintem gyorsan át fog állni (lásd korábban Banias-Dothan váltás alig 1-2 hónap alatt). Persze sokkalta zavarosabb lesz a kínálat: Celeron M, Pentium M, melyik chipset, milyen RAM, hány csatornás, milyen WiFi... viszont a hozzáértő úgyis tud majd tájékozódni, az egyszeri felhasználónak meg mindegyik kellően jó lesz igazából, hiszen nagyságrendnyi differencia nem lesz.

    Ha valakinek most kell noteszt vennie, ne tépelődjön és húzza a vásárlást, nem lesz azonnal elavult egy mai Centrino alapú gép. Pár hónap múlva persze némileg korszerűbb lesz az átlag, de nem lesz minőségi különbség, mint anno a mobil P4 után a Pentium M.

Aktív témák