- Computex 2025: apró AI szuperszámítógép az ASUS-nál
- Computex 2025: sok kilowattos táp a Seasonic standján
- Computex 2025: alulról karcolja a 15 GB/s-ot a Phison SSD-vezérlője
- Computex 2025: az űrben is megállja a helyét a Kingston Fury család
- Computex 2025: három új szerverprocesszort mutatott be az Intel
- Computex 2025: mindenkinek elérhető AI szuperszámítógépeket vizionál az NVIDIA
- Computex 2025: háznézőben a Chieftec-nél
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Fujifilm X
- Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Milyen házat vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Billentyűzet gondom van
- Milyen nyomtatót vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
nedland1
csendes újonc
Szevasztok
Segítséget kérek. Tervbe vettük, hogy elmegyünk az egyik barátommal Túrkevére bagoly fotózás céljából.
A kérdésem, hogy mikor jelennek meg a madarak? Mikor érdemes próbálkozni? November, december?
Nem szeretnénk túl korán érkezni. -
Catman
aktív tag
Köszi. Én első körben vadkamerákat néztem, de egyelőre nem igazodok el közöttük. Az odú, etető csak kívülről lenne videózva. Fotó annyira nem lényeg, mert van mellette DSLR, inkább tényleg csak a hosszabb távú felvételkészítés kellene, hogy ne kelljen folyamatosan ott ülni.
-
Szia! Odú megfigyelést én nem javasolnék, mert zavarnád a madarakat, el is hagyhatják a tojásokat/fiókákat! Etető-itató-t (lessátorral, Máté Bence -módszer) építhetsz, ehhez sz.tem a legolcsóbb a szerkó, mert nem kell olyan nagy fókusztávú optika. Az akciókamerák, bár olcsóbbak, de nagylátók, szerintem nem alkalmasak. A legolcsóbb videókamera az árukeresőn meg 60eHUF. (Sony HDR-CX240) Ennek 804mm (35-re átszámolva) a hosszabbik vége, ez már lesezéshez szerintem tök jó. Javaslom nézz a YT-on a tipusról próbavideókat, hogy elégedett vagy e a minőséggel. Kell még hozzá valami power bank, meg nagy SD kártya, mert mozgásra indulóról még nem hallottam (ami nem zárja ki, hogy van olyan). Nem árt valami olcsóbb állvány sem. Ha nem építesz lest, csak letennéd az itató mellé. Fényképezőből van WiFi-s is, nem tudom kamerában van e ilyen, de akkor hatótávon belül elbújva láthatod az élőképet, és a felvételt is távvezérelve indíthatod/állíthatod le. Én nem értek ehhez, de hirtelen ezek jutottak eszembe.
-
Catman
aktív tag
Sziasztok! Madár (odú, etető) megfigyeléshez keresek kamerát, nem túl drágán (max. 40-50ezer) A jó video minőség lenne a lényeg, de az se baj, ha fotót is jó minőségben tud. Illetve tudjon mozgásra vagy folyamatosan felvenni. Tudtok esetleg ajánlani valamit?
-
Szevam
senior tag
Sziasztok! Magyarországon (nyugatibb területén) hol lehetne gyurgyalagot fényképezni?
A tippeket előre is köszönöm! -
Chapel
addikt
Hoztam egy kis új anyagot
-
Chapel
addikt
Kicsit hiányolom az utómunkát, vagy szándékos?
Szép hely, mi 2 éve voltunk 4-5 óra kenu mire elértünk a madárrezervátumba, erre elkezdett szakadni, spuri vissza...hál istennek nem vittem gépet, kocsiban hagytam és szerencse mert nem is volt semmi fotózni való akkor.
Most már tudom, hogy a rezervátum részen leér a lapát, szóval ott mellescsizmában egyszer eltöltök pár napot.Más.
Hogy milyen obijai vannak canonnak...én ezzel még sosem találkoztam említés szinten sem (persze az ára megmagyarázza miért nem) de ez milyen penge kis üveg lehet, 200-400 fix F4, van IS és még van egy beépített 1,4x is, amit csak egy kattintással on/off.
Hát ez azért elég fullos a betyárját! -
Chapel
addikt
Végülis kimenten a Dunapartra, Budai oldal, Campona magasága, sok sirály van, volt 1-2 Kormorán is.
Számomra értékelhető nem igazán lett, inkább csak jó volt kint lenni és kattogtatniEzeket a populáris helyeket inkább kihagyom, én valami Pilis vagy Budai hegység stb-re gondoltam, biztosan vannak ott is jó helyek, amit még nem fedeztem fel., sőt rengeteg lehet.
-
Schuby
aktív tag
Állatkert. akkora pelikánok vannak..... Imádom. Komolyra fordítva. Augusztus 1 től hazaköltöztem, jobban ráérek majd, valami etető itató, les dolog kialakításában gondolkodom. az elképzelés megvan, már csak a helyszínt kéne megtalálni hozzá. Nekem a Halmi erdő itt van a ház mögött, ésszerű választás lenne, ha találnék egy csendes nyugodt kis tisztást, mert egyébként elég nagy a forgalom.Szeretnék egy ragadozó madár etető/lest is csinálni, de ennek mikéntjéről nem nagyon találtam szakirodalmat. Pl hogy mivel etessünk és hova milyen formában érdemes kihelyezni. cserkeléshez az M0 ról szoktam nézegetni a kisduna partját, vannak nagyobb nádasos részek, amit érdemes lenne felderíteni, netán egy gumicsónak se egy hatalmas összeg ha van értelme.
-
Chapel
addikt
Ugyan mára már későn írok, de Bp. közelében hova érdemes menni, ahol ne adj isten valami galambnál nagyobb szárnyast tudok fotózni? (Tyúk nem ér
)
Duna part, sirályokkal? Vagy van 20-30km-es körzetben valami érdekes hely?
-
kiskornel
addikt
Egyetértek. Ez egy tök jó logikai játék. Hogy lehet még jobbat kihozni a cuccból. Nem is a képek hajtottak, hanem inkább a lehetőség megteremtése. Persze, azért megterveztem a képeket.
Nem is ugyan az, mikor bérelt leshelyről katt, mintha te magad teremted meg a lehetőséget.Viszont az ülős les, hordozható cuccom vérprofi. Sokkkkba került, és használható. De! Hiába rakom ki, szedem be, úgy elkerülik a madarak. Kint hagyni meg nem lehet (40-50k HUF). Így az olcsó sátor is aláalázza.
Ősz végén, az új generáció (akkor született madarak) viszont nem ismerik a félelmet. Ahhoz jó. Erdőbe, beláthatatlan dzsungelbe is jó. Ott mentek el mellette nap-mint-nap, és nem látták meg.
Ótvar ürülék szaga van, hogy a szarvasok ne érezzék a simabőrű szagát. -
Chapel
addikt
válasz
kiskornel #92 üzenetére
Gondoltam hogy fabrikálsz, helyes, úgy az igazi.
Jaja, elég jó cuccok vannak ott, csak ajánlani tudom, rendeltem már pár dolgot, 2-3 nap alatt meghozta a posta és elég telefonban leadni a rendelést.A megszokásról: álcahálóval rajtam és a gépen, egész közel jöttek. Persze nem elém, de elsőre meglepő volt, mivel tudom hogy hogyan reagálnak ha csak távolról meglátnak/hallanak. Szerintem ha sűrűn kijárnék adott helyekre, akkor még jobb lenne a fogadtatás.
Úgy látszik ez a logikus lépés (kis tárcával), mert én is tesco occsó sátor, plusz üvegben gondolkodtam, csak ahogy írtam, nincs lehetőségem szoktatni a dolgot.
Kereshetnék itt, pest környékén is tavakat, biztosan van is, de egyrészt nem ismerek senkit aki erre fotózna így, más részt Gemenc szívem csücske, mikor kiszállok a kocsiból,már az első lélegzetvétel leviszi a púlzusom.
Ha ott élnék fixen, biztosan beruháznék vagy egy ilyen profibb sátorba, vagy fabrikálnék. -
kiskornel
addikt
(#90) End-ru: csipeszek. Sok sok csipesz. Álcaháló, fóliák, terepszínű anyagok, mindent össze lehet csíptetni. És a sátor bejáratához támasztva az 50x40-es üveget, az üveg széléhez lehet csíptetni a sátor széthajtott bejáratát. Így zárt lesz, és még a szúnyogok se jönnek be.
Iratkapocs! az nagyon jó.(#91) Chapel: amit linkeltél sátor, az nagyon profi megoldás, és biztos vagyok benne, hogy a Kecsua indián törzsek is annak találnák
... egy ilyen drága dolog eltulajdonítása nagyon megdobná a költségvetési hiányt. Ezért inkább én tesco gazdaságos 2 személyes hiperzöld sátrat választom, ami ugyanúgy jó, ha már hetek óta kint van, és megszokják az állatok. (amit linkeltél az alulról zárt?). Az egyik legfontosabb túlélési eszköz, és asszem, ha lemerült akkor vissza is szoktam fordulni... szóval az a 12V-os kaksival hajtott ámítógép ventillátor. Azt kell csipesszel rögzíteni a sátor kémlelő nyílásokba (amit létre kell hozni), és amíg meleg van, akörül szárítgatni az arcodat, hogy ne folyjon az izzadtság a szemedbe (egyesek nem ajánlják, mert homlok üreg gyulladást emlegetnek vagy mi a szöszt...)
Amúgy még ezt a sátrat szoktam alkalmazni... Nagyon szupi. Ki szokta bírni 2 évig, ha nincs orkán... akkor eltörik az átívelő merevítő, és akkor szerelni kell.
Ilyesmi a hordozható lessátram. Egy szék, és fel lehet hajtani hátulról a merevítőket. Előre pedig detektívüveg van rakva
Mindegyik jellemzője, hogy neked kell tuningolni, hogy eredményt is érj el vele. Drága cuccot nem szabad kint hagyni (hacsak nem vagy biztos benne, hogy nem bántják)...
Amúgy egész jó cuccok vannak a linkeden... köszi. -
Chapel
addikt
válasz
kiskornel #89 üzenetére
Én kifejezetten élvezem a cserkelés részét, figyelni az erdő rezdüléseit, megismerni hangról az állatot mikor még nem látom, csak valami mozog a nádasban stb.
Nézegettem a lessátrakat már jó ideje, csak az a gond, hogy jó esetben havi egy hétvégét vagyok otthon, ami egy teljes szombat, de a vasárnap már csak félnap maximum, szóval nincs időm a témával eleget foglalkozni. Ha lehetne visszaköltöznék, de meló ugye...pedig kijárhatnék sokat, hejj, nem is gondolok inkább bele
Ezért van az olcsóbb megoldás, mint pl. az álcaháló. (Ami remekül bevált, készül hozzá majd egy keretet, így kvázi sátorként funkcionál majd.)Szóval igen, ha lenne időm, akkor már rég vettem volna egy detektív tükrös lest, egyértelműen a legjobb megoldás. Te egyben vetted, tehát késztermék volt vagy utólag operáltad be az üveget?
Amúgy ez a fekvős sem rossz, csak marhára jól kell belőni, mert eléggé lekorlátozza a fotózható területet, plusz ebben is megfő az ember a napon; mondjuk miben nem...Brutál szúnyog és bögöly had van, a kubik gödrök az út mentén árnyékban vannak, tele vízzel, tökéletes alap. Illetve sajnos eltűnt a madarak egy része, mert ezek a böglyök nagyok és relatív lomhák (egymáson százával csaptuk le mikor a gemenci felén fürödtünk a Dunának), de nincs semmi ami megfogná őket; az erdő is csendesebb, nincs az a madár ricsaj amit várnék.
-
kiskornel
addikt
Én spec jobban szeretem a tervezést. Állandó leshelynek sok előnye van, de piszkosul tervezni kell. Háttér, előtér, fények, ellenfény... Aztán eksönök fotózása... ahogy elkap egy halat, békát, szitakötőt...
...akkor jön a minimál kropp fotózás. Pont úgy fotózd, hogy max 10% crop lehet. Majd kipróbálod a kora őszi ellenfényes naplementét, és el is ment az éved.
Én mikor szüneteltettem (még most is szünet van), akkor összecsukható sátram volt kemping székkel, detektív tükörrel. Ezt 1x lehet egy nap felállítani gázló madarak esetében.Jó kis hely az a Gemenc, ott tudsz kísérletezni...
-
Chapel
addikt
Nem tudom feléleszthető-e a topik, a héten a Gemencben cserkelek, vadat és madarkat.
Mivel realítv sokat mozgok, így most berendeltem egy 2x3m-es álcahálót; tapasztalataim alapján tökéletes lesz a célra, nem kell felállítani, magamra rakom meg a gépre és a vízparton, egy faalatt begubbasztok vele.
Fél kiló táskájával együtt, anyagában vízálló (nyílván átázik esőben, de kis szemerkélést még elbír szerintem), véd a szúnyogoktól is. Persze ettől még folyamatosan után kell fújnom magam.Körberágam a sátor témát, átnéztem sok modellt és egyrészt sokallom az árakat, másrészt a cserkeléshez amit én szeretek, a háló sokkal ideálisabb. (Az meg hogy cipelem a cuccot kilómétereken át az erdőben kisebb megállókkal még kondiban is tart
)
Haladóba raktam párat,: simán bújva a fák alatt, szúnyogfelhőben (nagggyon durva most Gemenc szúnyog ügyileg)
Ma folyt köv.
-
End-ru
aktív tag
válasz
BigBlackDog #84 üzenetére
Csalogatás nem igazán működik. Kidobsz egy sátrat a tópartra, amiben el tudsz feküdni, és ha megszokják, elfogadják, akkor a közelébe fognak merészkedni. Madárfotósok honlapján szoktak fent lenni werkfotók, onnan lehet ötleteket meríteni.
-
BigBlackDog
veterán
Sziasztok!
Ezek szerint van madárfotós topik is itt, PH!-n.Nagyobb testű, gázló- és vízimadarak fotózásával próbálkozott már valaki? Van valami ötlet, hogy hogyan lehet ezeket a madarakat közelebb csalogatni (verébfélékhez megfelelő az itató, illetve etető különböző magokkal)?
-
eddie1978
senior tag
Madárkövetés: satellitetracking.eu
MME honlapon találtam. Érdekes látni, hogy a gólyáink hol telelnek.
Érdemes megnézni a Barnabás nevű kerecsensólymot. Szép kis köröket megy.
-
indigo
aktív tag
Sikerült pár napja életem első madáretetőjét és itatóját összerakni. Amint látható, régi faanyagból építettük.
Megpróbáltam a legjobb helyet kiválasztani neki. A nap a helyszínen jobbról kel (kelet) és balra nyugszik (nyugat), de nem a madáretető felett vonul el, hanem valamekkora szöget zár be vele. Szinte egész nap rásütne a nap, de van egy diófa - ami a képen nem látszódik - és az ad neki pár óra árnyékot.
Én elméletileg a jobb oldali homályos kis házban lennék és a sarkából fényképezném a madarakat. Egy 300mm fix objektívvel pont a piros tepsi (itató) van a képben, más nem fér bele. Lehet, még közelebb kell mennem az apró madarak miatt. A távolság kb. 12m.
Igyekeztem az etető mögötti fákat is úgy alakítani, hogy egyrészt a háttér kellemesen elmosódjon, másrészt a madárkáknak legyen miről odarepülni.
Majd talán télen lesz annyira csupasz, hogy látszani fog a szomszéd kertje. Hátha nem lesz zavaró a háttéren.
Bármilyen észrevételt szívesen veszek. -
indigo
aktív tag
Látszik, hogy lehűlt a levegő. A madarak nem isznak már közel sem annyit nap közben, mint a kánikulában. Legalábbis azon erdei itatónál, ahol tegnap voltam. Mindössze egy harkály kopogtatott mellettem a fán - de megérte lefényképezni, még nem volt képem harkályról.
Viszont lehet, hogy miattam nem jött annyi madár. Most nem bújtam el a fák közé, hanem viszonylag jó látható helyen voltam az itatóhoz közel. Úgy gondoltam, ha álcaruhában vagyok, az lesz olyan értékű, mintha a fák között lennék. Ezek szerint nem. A szajkó rögtön rikácsolt és időközönként riasztotta a többieket, akik már nem is voltak hajlandóak az itatóhoz repülni.
Vagy még azt tudom elképzelni, hogy a sok lehullott levél a víz felszínén zavarhatta meg a madarakat és talajnak nézték. -
kiskornel
addikt
"hogy saját élőhelyükön fogom lefotózni a madarakat" - ez és az itató/etető nem zárja ki egymást. Én pl betettem az itatót a sűrű erdőbe... de ott nagyon kell nyomni neki az ISO-t, mert olyan kevés fény van... az már eléggé felszerelés függő.
De ha olyan fajokat választasz, ahol nem sötétben kell fotózni...(#76) End-ru: szép képeid vannak. És a sátron gondolkozok. Épp hogy beleférek. Még nem világos, hogy hol lehet kilógatni a cuccot.
-
indigo
aktív tag
Igen, nem hangosabb, csak más frekvencián "zörög". Pl. a Nikon D90 vagy a korábbi 350D-m csattogott, ez meg nyikorog.
Jó képek a linken, jó pillanatok is. Én úgy terveztem, hogy saját élőhelyükön fogom lefotózni a madarakat, de egyre világosabb, hogy ezt nem tudom megtenni. Mindenféleképpen etetőt/itatót kell készítenem, hogy olyan minőségű képeket tudjak készíteni, mint a megadott linken. -
End-ru
aktív tag
-
kiskornel
addikt
Ez most ilyenből készült. Ezzel nagyon sok bajom van. Állandóan b@sztatni kell.
Viszont van kihelyezett sátram, ami viszonylag olcsó (ott merem hagyni), és terepszínű. Már ennek is felment az ára. De kb. ugyanannyiba kerül a szedett-vedett sátor elkészítése is, szvsz nem éri meg.
Egy-két eset van, mikor a madarak kíváncsiak a zárhangra. Pl. felcsippent valamit a földröl, te meg akkor expozol. Egész közel jött hozzám... de félénk fajok így nem örökíthetők meg. -
indigo
aktív tag
válasz
kiskornel #73 üzenetére
Hát, ha te azt mondod a 7D-re, hogy összerezzenek a zárhangjára, akkor én az 550D-mre mit mondjak?
Olyan, mintha nyikorogna. Eleinte fura volt, de megszoktam. Bár legutóbb az erdőben már arra lettem figyelmes, hogy a madárkák felfigyelnek a hangjára és kíváncsian figyelnek, hogy honnan jön, mi az.
Milyen sátrad van? Sokan nem vesznek, hanem csinálnak sátrat. -
kiskornel
addikt
Vazz. Az az egyik legnagyobb élmény lehet, ha a cuccodra száll a madár.
Nekem viszont bármilyen pro sátram van, akkor is összerezzennek az első zárhangtól. Van amelyik a másodikat már meg se várja, menekül. Szóval a Canon 7D se a legjobb erre a feladatra. Gondolkozok egy Canon EOS M megvételén, mert ott aztán tényleg nincs hangja a nemlétező felcsapódó tükörnek.
Te milyen géppel mész?
-
indigo
aktív tag
válasz
kiskornel #71 üzenetére
Ejha, nem kis feladat. De megéri így elnézve a képet, nagyon jól sikerült. Én itt ahol élek, nem igazán találok olyan helyet, ahol kinn hagyhatnám a lessátort, mert elvinnék
De vettem helyette álcaruhát
Bár nem gyurgyalag, hanem másik nagyobb testű madár már bepróbálkozott és rá akart szállni a teleobjektívemre. Azt hitte, hogy mozgó fa vagyok
Azért elgondolkozok a lessátoron... -
kiskornel
addikt
válasz
Pongi_FLY #70 üzenetére
Nem sikerült letöltenem:
Sokat nem lehet rajt javítani. Pontosabb fókusz kell, kicsit nagyobb mélységélességgel, és nem árt, ha kicsit élesebb az obi rajzolata. Ezért írtam, hogy inkább közelebb. Még a 300 körüli gyútáv is 5-6m...(#69) indigo: jól saccoltál
. Hozzá kell szoktatni őket a sátorhoz. Ki kell rakni, várni egy napot, s a 3. napon már lehet is fényképezni. De megvárják, míg belerohadsz a sátorba, és amikor már mindened összefolyt az izzadástól, akkor repülgetnek befelé. Kis akkus ventillátor ajánlott.
-
kiskornel
addikt
válasz
Pongi_FLY #67 üzenetére
Hello!
Khm... kezdő fotók. Többsége homályos, kisfelbontású, és agynvagdosott. Tény. Szóval a technkán (nem feltétlenül a fényképezőn) kell sokat-sokat fejleszteni. Úgy alakítani a dolgokat, hogy természetesnek látszódjon, és valójában annak is kell lennie.
Van pár idézet, de ide talán az illik: "lépj közelebb".Most ez divat, de szerintem nem kellene annak lennie: nem kellene feltenni az internetre a madárfészkek / oduk / költőtelepek pontos helyét. Valami ultrabalfax, teljesen kezdő emberke odamegy a költési ciklus elején, és elzavarja a madarakat. Érzékenyebb fajok esetén még ott is hagyhatja a fészket, mikor kotlás van.
Repülő madarak fényképezése: tonna pénzt szoktak elkölteni arra, hogy ne fönt az égen fényképezzék a madárt. Szép kép abból lehet, ha veled egy szintben helyezkedik el. És akkor már van egy kis kihívás is:
Rá kellene gyúrnod a Photoshopra is, hiszen a kamera + utófeldolgozás adja a végeredményt, a képet. Ha nem használod ki a lehetőségeket...
-
Pongi_FLY
csendes tag
-
Pongi_FLY
csendes tag
A papír megsárgul,a DVD behal,a winyó elfüstöl.
De így megmarad a fotó:[link]
Saját vésésSzeretem a fémet megmunkálni.
-
Pongi_FLY
csendes tag
válasz
eddie1978 #60 üzenetére
Sziasztok !
Pár hónapja van DSLR fényképezőgépem és ösztönösen belekeveredtem a madárfotózásba.
Örülök,hogy találtam egy aktív fórumot e nem mindennapi témában.Van egy kis telkem azt próbálom átalakítani egy kis madarak paradicsomává.
Kezdtem odúk készítésével és kihelyezésével.Legnagyobb örömömre az egyiket használták is költésre cinkék.
[link]
Majd etetőt és itatót is barkácsoltam nekik.
[link]
[link]
Nem rég lett kész a tavacskám amire egy kis les néz.Én nem moházok,hanem egy egykor"pár tíz millió éve"itt lévő folyó deltájából szedtem köveket.
[link]
Bio álca hálót használokLekaszálom a füvet,hagyom megszáradni és azzal borítom be a lest.
Megosztott madárfotóim:
[link]ÜDV,Pongi
-
-
End-ru
aktív tag
válasz
kiskornel #58 üzenetére
Hát itatónak itató, de azért van mit csiszolni rajta. Illetve most még az sem, mert az utóbbi időben nem volt időm, és teljesen kiszáradt. Majd neki kell veselkedni vizet kihordani újra.
A mohás felvetést csak megerősíteni tudom, a közlekedőedények elvén kivezeti a vizet, ha lelóg az itató másik oldalán, de ha ügyesen van lerakva, akkor azért gyönyörű dolgokat lehet vele alkotni.
Látom, neked sikerült a másik végletet elérned az itató elhelyezésénél. Neked túl sötét helyen, az enyém meg túlságosan nyílt helyen van. Az üdvözítő megoldás valahol a kettő között lesz szerintem. Kell a magas háttér, de elegendő fény is a rövid záridőhöz alacsony iso-n. -
kiskornel
addikt
válasz
eddie1978 #57 üzenetére
Köszönöm az infot. Múltkor ugyanezt a blogot néztük a lessátor miatt.
Akkora tálat úgy se találsz, amibe beleférne még a tükörképe is. Szerintem nem kell ennyire túlspirázni. 4-6db fahasáb, közé fólia, és kész. Hihetetlenül jól tartja a vizet. 1m2 vízfelület elég kicsit, de a tükörkép helyzetén lehet javítani azzal, hogy kicsit feljebb viszed a kamerát.
A mostani projektem az erdő volt. Méghozzá a sötét erdő. Csak délután valami fényecske, de az is foltokban világos.
Itatót hihetetlenül egyszerű készíteni. Akár földből is. Fogod ásol egy árkot, és belehelyezel egy fóliát. Még jobb, ha csak felraksz valami keretet, belehelyezel egy fóliát és kész. Nekem pl. Fahasábok adják a keretet. Gondolkodom rajt, hogy megnövelem a méretét az itatónak...
Holnap dobok egy képet róla, hogy oldottam meg. Ma kihordtam a gránitköveket moha helyett. A lényeg, hogy eltakarjam a fóliát teljesen a képek látható részén.
Neked valóban csak a nagyobb itató hiányzik. Meg egy kicsit természetesebb perem, ahova leszállhatnak.
Endru kollégát érdemes még abajgatni a témában. Neki elég szép itatója van.
-
eddie1978
senior tag
válasz
kiskornel #56 üzenetére
Most olvastam itatós témában és a mohára azt írja itt, hogy kivezeti a vizet a medencéből ha belelóg.
Te hol építetted meg? Nekem egy lehetőségem van, az pedig Öregfaternál. Ott pedig nincs hely, mert minden tele van szőlővel. Emiatt a téli madáretetőre raktam egy edényt még nyár elején. Tengelic nagyon sok jár rá, illetve egy csicsörke pár és galamb. Talán rozsdafarkú de azt csak a közelben láttam.
A próbálkozásaim máról: fotók
szerk:
A tál nem jó, mert nem fér bele a tükörképük teljesen. Valami nagyobb kell. Holnap keresek mást. -
kiskornel
addikt
válasz
róbert gida #55 üzenetére
Köszönöm az 5letet. Időközben találtam otthon egy pár fekete gránitkövet. Valószínű azok lesznek odatelepítve. A legjobb a moha lenne, de az most nem telepíthető. Mondjuk ezzel meg az a baj, hogy fekete (= sötét), és fényből sosincs elég ilyen helyeken.
-
kiskornel
addikt
Működik! Működik az itatóm, de az a baj, hogy nincs berendezve. Ezek most teljesen amatőr fotók, olyan belövöm, kipróbálom jellegűek, hogy lássam rajta a hibákat.
Nem tudom mivel rendezzem be a helyszínt. Meg van a medence, Négy fagerenda, rá fekete fólia, csak nincs mit ráraknom a szélre. Moha volt az első választásom (vagy valami zuzmó van még...), de az most a nagy meleg miatt nem felszedhető állapotba került. Milyen növényt javasoltok?
A háttérből meg eltüntetem gaz szárakat, és akkor nem lesznek benne csíkok a bokehban. Kitisztítom a medencét, hogy szép legyen a tükörkép.
Madarak: szajkó, barátcinege, rigó, harkály, fácán csibe
5leteket várok a berendezésre. Még gránit kőtömbök jöhetnek szóba -
válasz
eddie1978 #52 üzenetére
Más:
De hogy ON is legyek a témában, legyen itt két madár képem. Exif infot meghagytam, ha valakit érdekel a gép meg egyéb tech blabla az ot megtalálja a dolgokat.Először egy nyers, vágatlan darab:
Itt meg igazítva lett a kép, mert az eredetin ketten voltak... úgy meg hülyén mutatott volna a szárnyas fenevad:
Tudom, vízszinteznem kellett volna a képeket. De késő van már ehhez.
-
kiskornel
addikt
Milyen álcahálót érdemes venni? Kinek milyen van? Ha lehet mintázatról linkeket várok.
-
BEE
addikt
-
kiskornel
addikt
Írtam egy cikket a repülő madarak fotózásáról... [link]
-
eddie1978
senior tag
Nos pénteken újabb típus tette tiszteletét nálam.
Meggyvágó.
Természetesen a legjobb pozícióban szépen elszabtam a képeket. Az egyik sorozatnál lemaradt a lába, míg a másiknál nagyobb látószögre kellett tekernem az obit, hogy beleférjen a madár, mert csak a középső fókuszmezőt tudom használni a háromból. A középsővel fejre céloztam, így viszont 200mm-en 200cm-ről nem fér bele a farka.
Ja meg rohanni kellett melóba is a francba.Majd a következő szezonban. Megjött a jobb idő, megcsappant a látogatók száma is rendesen.
A háttér nem jó. Itt öregfaternál nem tudok jobb hátteret generálni sajnos. Jó lenne egy örökzöld valami háttérnek, de nincs ilyenem.
-
eddie1978
senior tag
Mai teszt eredménye, feldolgozás nélkül, ez a teljes képkocka:
Gyártottam egy mobil etetőt ágtartóval, így jobban tudom kontrollálni a hátteret. Az etető maradt majdnem a helyén, viszont 10-20cm-eket tudom mozgatni finoman. A másik fontos dolog, hogy közelebb is hoztam magamhoz. Eddig saccra azt mondtam, hogy 2-2.5m-re van tőlem. Ma megmértem és a valós távolsága ~330cm volt eddig. Most ~190-200cm-re van. Itt már a legkisebb obi mozgatásra is elhúznak. Vigyázni kell.
Ja és a 330cm/200mm f8/ ~8cm mélységélességem így 200cm távolságból lecsökkent ~3cm-re a calculator szerint.Annyira elment az idő, hogy alig értem be melóhelyre kettőre. Így az új ágakra leszállókról még csak egy képem van, egy felderítőről. Lett volna több is, csak a fókuszrendszerem elment vadászni többször is. Az f5.6-al a határon van szerencsétlen gép.
Szereztem melóhelyről egy nagy zsákot, amibe beleférek mindenestől. Lehet készítek belőle egy lessátrat. Ezzel a másik etetőnél lenne esélyem.
Ez a mostani garázsos dolog nem jó. Kényelmetlen. Most, hogy közelebb jött az etető sokal jobban bezavar a garázs oldalában lévő fa árnyéka. Mindkét képen látszik is.
Ráadásul a most készült képeken lévő etetőre a másik etetőnél lévő fáról érkeznek (ezt raktam ki először, ott jobbak a feltételek. Fa közel, amin tudnak tanyázni. Jobban kedvelik.), ami a hátam mögött van, emiatt legtöbbször nekem háttal szállnak le. Ez sem jó. Most próbáltam egy 10-20cm-rel az etető mögé pozícionálni az ágakat, annak reményében, hogy fordulnak egyet a leszálláshoz. Így az etető közöttem és az ágak között van.Egyébként tapsztalatod szerint meddig tart a szezon? MME azt írja március közepéig-végéig szabad csak etetni a fiókák miatt.
Ez a szezon tapasztalatszerzésnek kitűnő. Jövőre átgondoltabban fogom megtervezi az egészet. Nem egyszerű. Ráadásul még sima statikus fotóról beszélünk.
-
eddie1978
senior tag
Új típus járt errefelé. Fenyőpinty.
A fehéregensúllyal nem boldogulok. Bár a noteboook monitora nem mérvadó. CNX2-ben piros a hó, explorerben a skydrivera feltöltve pedig kék. Hogyan lehet fehér havat csinálni? Ha fedésbe hozom az RGB hisztogramot, akkor is pirosas a monitoron. -
kiskornel
addikt
válasz
eddie1978 #43 üzenetére
Kösz a cinkegolyós választ.
Ha megnézed a képeimet, én iso640-et szoktam használni, 1/3200s-os záridővel, 5,6-7,5-ös rekeszekkel. Ritkán van annyi fény, hogy F8-ig eljussak. Viszont így alá van lőve 1stoppal.
Utólag szoktam felemelni a fényerőt, és jól leszűrni. Ez sajna nem megy másképp.szg konfig: Meg vagy zudulva. Ez egy fasza gép. A PS CS4 már hasít rajt.
Nekem egymagos 3200+ -os AMD-m van, 1,5GB RAM... Az ACR (amit le kell tölteni hozzá) 7D RAW-hoz már egy kicsit lassú. -
eddie1978
senior tag
válasz
kiskornel #42 üzenetére
A cinkegolyók kb 1.6-2.4m magasan vannak. Kettő fent a fákon a sűrűben, míg kettő az etetőnél lóg. A legkapósabb egy kicsi meggyfán van kb 1.8m-en. Az nagyon fogy, a többit az utobbi egy-két hétben kezdték el aprítani. Láttam már rajta tengelicet is a cinegén és az őszapón kívül.
Ma sikerült elkapnom az őszapót. Végigjárta mind a négy golyót. Tőlem kb 2-2.5m-re volt a két golyón, amikor tudtam néhányat lőni róla.Ma készült feketerigós almaevős kép is, bár amin belecsíp, azon életlen lett a feje. Piszok gyorsak.
Az akciófotóhoz még kevés vagyok. Én is illetve a gép is. Fókusz piszok lassú, ráadásul csak három fókuszmezőm van. Emiatt pontosan el kellene találnom a történést. 200mm-en 5.6-os a rekesz. Emiatt egy atomvillanás fénye kellene a rövid záridőhöz.
Gondolom itt 1/2000 és alatta kellene gondolkodnom az akciófotóhoz.
A mai napsütésben ISO400-on tudtam 1/1250-el menni.
Kalkulátorban nézegettem az adott paraméterekkel milyen mélységélesség jön ki, hát kb 3-4cm körül. Itthon csináltam tesztképet az adott 2-3m távolságból az adóbevallásos borítékra. Az eredmény az lett, hogy két sor amire azt mondom, hogy éles. Ez 1.5-2cm-t jelent. Ennyit még én is mozgok szerintem. Le a kalappal a kis D60 előtt, hogy nagyrészt egész jól eltlálja a fókuszt.Ami jó lenne az egy gimbal head az állványomra. Így kiküszöbölném a saját mozgásomat legalább és megmarad a szabad mozgás. Bár az objektívet megtámasztom a hüvelykujjamon fényképelés közben, de ott is lehet mozgás.
Arra gondoltam, hogy faragok egyet vagy veszek és készítek egy keretet amit a kémlelőnyílás feletti gerendára tudok majd rögzíteni, amire mehet a gimbal head. Gömbfejet itt esélytelennek látom.Kollégám mondta, hogy itt fehérváron a palotavárosi tavaknál látott jégmadarat. Rohadt gyors a kis piszok azt mondta. Lehet kinézek azért.
A PS-hez nekem ez a gépem van: Lenovo X200s (C2D 1.86GHz, 4GB RAM, 128GB SSD)
Elmegy ezen rendesen?Mára ennyit a tudomány és a technika világából.
-
kiskornel
addikt
válasz
eddie1978 #41 üzenetére
Hát igen, én is a tájolást kerestem. Immáron 3. éve kergetem a helyeket. Ma jó hideg volt, meg lesz is, és mégis elkezdték enni az eddig "nem kell ez a szotyi"-t.
Milyen magasan tetted ki őszapónak a golyót?
Feketerigó inkább rovarokra, meg gilisztákra megy. Én még nem láttam növényt enni.
Én 4,5-5m körül szoktam elfoglani a helyemet, azt még a cinkék tolerálják.
Ha már sikerült a tömeget odavonzanod, próbálj olyan jeleneteket elkapni, amiben veszekednek. Az látványos... de olyat, ahol a szárnyaik ki vannak teljesen tárva. A félig kinyiított cucc nem mutat jól.
Gimpben nem próbáltam, de PS-ben meg tudom mutatni, hogy kell a maszkokat kezelni. Elég könnyű belejönni, csak nagyon kell figyelni a műveletek sorrendjére. Ha valamit elxarsz, korábban végszel, roll vissza, és akkor minden amit addig csináltál...
-
eddie1978
senior tag
válasz
kiskornel #40 üzenetére
A Gimpben néztem a selective sharpeninget két példán keresztül. Az első , a gimp honlapon lévő, valamiért nem működött, a compose során egy fekete képet kaptam az élekkel. A másodiknál pedig a meetthegimp youtube tutorialból lestem. Azon végigmentem, de szemre semmi eredménnye nem látható.
A CNX2-ben a high pass filter működik. A lasso tool tök béna benne. Egy levegővel kellene körberajzolni a madarat. Utólag nem tudok normálisan belejavítani a kijelölésbe.
Eddig nem foglalkoztam ilyen szintű képszerkesztéssel. Az elvet értem, de ezek a rétegek maszkok, hozzáadom, kivonom még nem ismertem ki magam.
Nekem jelenleg a második helyről van fekete szotyi. Eszik mint a gép, nem válogatnak. Szerdán veszek még 20kg-ot.
Zöldike annyi van mint a fene. Utána tengelic. Széncinege ritkán. Kékcinegét eddig egyet láttam. Őszapó a napokban tűnt fel. Van 3-4 belőle. Ma sikerült lekapnom. Veréb ezer. Feketerigó is van 1-2. A cinkegolyót sokáig nem tekintették tápláléknak. Az utóbbi néhány hétben kaptak rá. A kirakott almát is két napja darálják.
Ma kiraktam nekik a szotyit és akkora támadás volt, hogy végig vigyorogva figyeltem őket hogyan "ölik" egymást a kajáért. Volt vagy 100 madárka. Persze gép nem volt nálam. Akkora hangulata volt, madárcsicsergés minden irányból, szárnysurrogás, szotyi ropogás. Örülök, hogy nekifogtam.
Kerítésre álcahálót gondoltam. Így néz ki a terep egyik része.
-
kiskornel
addikt
válasz
eddie1978 #39 üzenetére
A PS próbaverzió
sokkal jobb és gyorsabb, és használhatóbb, ugyanakkor az egy idő után lejár, hacsak...
"háttér a szomszéd túlsó kerítése" - Khm... letakarni valamivel?
Ma láttam tengelicet, ide is megérkeztek, ugyanakkor elfogyott a saját termesztésű napraforgómagom. Vettem a közeli takarmányboltban, és takarmánynak kértem... most van 10kg szotyim, amihez hozzá se nyúlnak a madarak, mert az nem kell nekik. Vazz...
-
kiskornel
addikt
válasz
eddie1978 #37 üzenetére
Mindig vannak divatok, ahogy feldolgozom a képeket, és akkor úgy gondolom az a legjobb... szóval a mostani elgondolásom szerint:
Nem kell finomkodni. Ennél sokkal homályosabb képek is faszán mutatnak WEB méretbe. Már eleve, ha vissza akarod nyerni azt a mélységélességet, amit a kalkulátorok kidobtak, le kell kicsinyítened 1MPx körülire (esetleg HD-ra).
Kis gyakorlattal el tudod majd dönteni az eredeti lőtt fájlon, mi az ami még belefér, s mi az ami a kicsinyített, kibővített mélységélességbe már nem.
Utófeldolgozáskor meg layerek, layerek és maszkolás, maszkolás. Leméretezés (kettős köbös élesítés) után a legfelsőn élesítve, alatta zajszűrt (én Noise Ninja), körberajzolás, néhány helyen kisebb korrekció, és kész.De ugyanezt Gimpel is meg lehet csinálni. Gyári szoftverbe lekicsinyíted, egyszer a háttérnek egy zajszűrt, elmosott példányt mentesz, majd egy kicsinyített, tűéles példányt (itt a hátteret nem veszed figyelembe), majd Gimp-be egymás fölé pakolod, maszkolgatsz, stb...
WB-t meg oda állítod, ahova akarod. Én egy kicsit furcsa árnyalatú zöldnek találtam a hátteret, ami a természetbe (valljuk be) nem fordul elő, ezért korrigáltam kicsit melegebb színekre. Ha csak nem veszed nagyon hidegre a hőmérsékletet, általában a madár természetes színét nem szokta elcseszni a gép.
-
eddie1978
senior tag
válasz
kiskornel #36 üzenetére
Köszönöm, hogy foglalkoztál a képpel!
Itt az eredeti NEF-ből konvertált jpg file. Ehhez nem nyúltam.
Nincs tapasztalatom a feldolgozásban. Amit én belepiszkáltam, már azt is soknak gondoltam. Látva a te megoldásodat, lehetek bátrabb is.
A kép alexpós lett, mert manualban készült és nem figyeltem a fény változásokra.
A zajszűréshez körbemaszkoltad a madarat? Én csak úgy tudom elképzelni. Próbáltam CNX2-ben az egész képre zajt szűrni, de a részletek rögtön eltűnnek.
Majd megpróbálom negatív maszkkal szűrni.Az élesítést sem mertem nagyon adagolni, mert a zajt jelentősen megnöveli.
Zajszűrés-élesítés a sorrend?
A WB auton van a képen. Ha a feldolgozáskor Daylight-Direct sunlight-ra rakom, akkor hasonló lesz a te verziódhoz.
Gyaklatozok majd a képen.
-
kiskornel
addikt
válasz
eddie1978 #35 üzenetére
Miért nem dolgozod fel:
Copyright TE:
eredeti, feldolgozvaEz egy ilyen sport, ahol az utófeldolgozás is számít. Ha pl. nem kicsinyíted le, nem kapod vissza a kívánt mélységélességet. Ha nem szűröd le a zajt, amit a magas iso miatt rajt van, az zavaró lesz, stb... és még akkor az élesítés, melegebb színek, tetszetősebbé tevés is hiányzik.
Ha a madáretetőd fölé egy sűrű ágas bogas cuccot raksz, amit egy bokorból lehet kimetszeni, akkor ebből a szemszögből fényképezve tudsz olyan képet készíteni, ami úgy néz ki, mintha ágon csücsülne.
-
eddie1978
senior tag
Újabb típusok jelentek meg. [link]
-
eddie1978
senior tag
Kapitány a hajónaplónak:
Az új hely valamiért nem jött be. Legalábbis erre következtettem egy hét tapasztalatai alapján. Ezért vissza az eredeti helyére és a fotós etető pozícióba is kiraktam egyet.
Nos miután felraktam az eredeti helyére, rögtön meglepték, mintha mi sem történt volna, pedig 6 napot a másik helyen volt. A poén az, hogy a fotós etetőt feltéve azt is megszállták azonnal. Sőt a földön is csipegettek.
Gondoltam hát legyen, lőttem párat a kis D60-al. Fény nem sok volt, emiatt ISO800-on készültek a képek (200mm eqv 300mm, 1/320s, f5.6). Croppolva nincsenek, kis kontraszt és élesítés van rajtuk. No meg zaj
A héten szereztem USB hoszabító kábelt, így majd megpróbálkozom állványról is lőni párat.
-
eddie1978
senior tag
Nos áttelepítettem, az etetőt 7-8m-rel odébb. Eleinte kicsit fennakadtak rajta, de most már kezdenek így pár nap után visszaszokni. Innen jobb esélyekkel indulok.
Itt van két versenyző.
[link]
Egy garázsból tudok fotózni. Készítettem egy nyitható ablakocskát. Az etető ~2.5m-re van tőlem, a nap a hátam mögül süt.Itt egy nyers kép.
[link]
Nikon D60 egy 55-200mm VR obival (300mm-nek felel meg).Egy érdekes dolgot vettem észre. A zöldike bal szárnyán a szürke tollak durván moire-sak foltokban.
-
kiskornel
addikt
Pl. ma kisütött a nap. Nem is kellene hozzá vaku.
A dühítő az egészben, hogy hiányzik 3db 9V-os elem. Amit itt a külvárosban lehet kapni, az meg valami Everyday, na meg a Wonder... persze, persze... csoda, hogy müxik vele a kioldó."mert csak D7000-től felelé van "FP High-Speed sync" - de fukarak ezek a japcsik... Nindzsááá
-
eddie1978
senior tag
válasz
kiskornel #25 üzenetére
Köszi a választ!
Jelenleg ez a terep: [link]
Bejelöltem az északi irányt.Én a tető alatt fogok egy nádszövet mögött próbálkozni elsőre. Most rendeltem egy 6m/1.6m-es gurigát. Majd megpróbálom észak felé is nézve, valamelyik etető előtti sorból.
Az aparát jelenleg egy Nikon D60 55-200mm VR objektívvel. Távkioldó csak infrás van. Állványom van. Vaku csak belső, ahol 1/200s-re korlátoz a vakuszinkron.Ezzel az obival a 2-3m távolság az ideális. 2.5m-ről egy CD box pont kitölti a látómezőt. Másik lehetősé a 35mm 1.8 objektív. Ezzel kb 40cm lenne az ideális távolság, ami csak távkioldással megoldható.
Jelenleg várom a nádszövetet.
Egyébként nem csak én vagyok kíváncsi: [link]
-
kiskornel
addikt
"Merre induljak? Álcázás vagy távkioldó? Mindkettőben vannak lehetőségek."
feltételezem, kismadarakat szeretnél fotózni...Nehéz így tanácsot adni, mert nem vagyok mások helyében. Azt tudom leírni, hogy nekem hogy müxik a rendszerem.
Kell egy fasza etető. Minden nap egyszer be kell etetni nekik. Semmi nagy felhajtás, csak egy kis szotyi, dióbél és háj, ha van.
Etetőnek kell egy kijáratának lennie, ami egy irányba néz. Abból az irányból tudják megközelíteni, és arra tudnak elrepülni.
Jó helyre kell tenni. Pl. dél van. Hátam mögött nap. Jobb oldalt bokor-sor kezdődik. Bal oldalt alacsony fa, ágakkal. Az etető mindig legyen napon!
Hátteret figyelni kell. A háttér távolsága minél messzebb legyen! Ez az elmosott háttér titka.Ha már van egy működő etetőd, akkor távcsővel faxán kifigyelheted, mikor esznek a madarak. Általában, jön egy felderítő, elvisz egy darabot. Majd később jön az egész banda, és megrohamozzák az etetőt. Két-három ilyen roham van egy nap.
Nekem sajnos nincs lehetőségem állandó leshelyre (az orkok miatt
... ), ezért vettem egy mobil sátrat, de csak ki kell rakni állandóra egy sátrat, és az működni fog. Így is tudni fogják, hogy ott vagy, de nem érdekli majd őket.
A gond az a 200mm-rel (ekv. 250), hogy viszonylag kicsi ehhez. Persze az állandó sátor meghozhatja a gyümölcsét, és akkor van remény, hogy 2-3m-re legyél az etetőtől. Az 5m az, ahol még jól érzik magukat. Azalatt már kapkodnak, zavartak lesznek.
Ha infra csapdázni szeretnél, ahhoz nem kell sátor, de gyilkolni fogod vele az idegeidet, és a gépedet is. Majd vagy 100 kép készül, és lesz belőle mindösszesen 1 használható.
Vaku: mint utólag kiderült, a rádiós vakukioldóm nem is működött. Villant, csak éppen nem szinkronban a fényképezőgép zárjával = csak napfényt használtam. Ki is húzom a képek leírásából a Pixel Kinget (olyat ne vegyen senki. Az egy szívás!).
Borús időben az egyetlen eszközöd, amivel elérheted a megfelelő záridőt a vaku. Nagysebességű szinkron Manuál módra szükséged lesz, különben aurás lesz a képed, mint itt.
-
Üdv mindenkinek a fórumon. A DPR fórumán akadtam rá egy félprofi kolléga képeire, Aktuális műszere egy nikon D7000-et AF-S 4/300-as obival +TC17eII konverterrel. Ahogy nézem, ideális összeállítás vadfotózáshoz:
1. drága ugyan, de használtból véve nem megfizethetetlen (aka AF-s 2.8/300...)
2. cipelhető (váz+obi+konverter=3 kiló)
3. ha elég a napsütés, kézből is lehet fotózni (1/1000s környékén)
4. a gépváz jól tűri a magas ISO-t (rövidebb expóidőkhöz, hajnali/alkonyati/erdei képekhez)Énis hasonlót gondoltam összeszedni, mert a sigma 70-300-as apo-m egyrészt rövid (a szürkegémhez is kb 6-8m közel kell menni), másrészt a minősége kritikán aluli
Alternatíva még, hogy valódi távcsövet rakok a gép elé, viszont ezt nemigazán tudnám állványostul a tetthelyre cipelni, ráadásul nincs autofókusz.
Amúgy szelídebb madarakat akár alapobival is nyakoncsíptem már, itt egy vörösbegy:
(nikon d90, sigma 2.8/24-70 nem-HSM, 70mm, ISO200, 1/30sec, kézből) -
kiskornel
addikt
Megnéztem a galériád. Jelenleg a "frissek" elérhetők. Gratula. A 14. képtől kezdve elég jók vannak. Kicsit én még szűrnék a háttér zajon (PS -> duplikálod a layert -> NoiseNinja -> Maskot csinálsz -> Madárt körberajzolod...)
(#21) kraftxld:
A madarak már csak ilyenek. Szeretik, ha kettőtök közt van egy ág.
-
kraftxld
félisten
Na, én is beléptem a táborba, még csak egy Panasonic FZ-35-el nyomom, de már sikerült egy kereru-t elég jól lekapnom a mult héten:
[link]
Balra van még két kép a madarakról. -
kiskornel
addikt
Találtam egy helyet, ahol tudnék Gyurgyalagot fotózni. Most már csak az a baj, hogy nem értek hozzá.
Kérdéseim:
Elég hajnalban megjelenni, sátorral együtt? (vagy napokkal előtte ki kell tenni?).
Még meddig lehet őket fényképezni? -
kiskornel
addikt
Hmm... nem nagy a forgalom, de azért hátha valaki sasolja ezt is.
Láttam az egyik tórendszernél jégmadarakat. Csak úgy odaszálltak 10m-re, megtiszteltek pár trillával, aztán távoztak...
Na jó, de hogy fogjak hozzá a lefotózásukhoz. Hogy lehet jégmadarat fényképezni. Mivel csalogassam őket közel, és hogyan?
Felszerelés adott: 450D + 100-400L + (ha tényleg szükséges 1,5 TC). Vettem terepszínű lessátrat is.
Tehát már csak a módszer hiányzik... hogyan tovább? Tó melyik részén halásznak szívesen? -
takitibi
tag
Sziasztok!
Én ide szoktam néha madárfotózni.Kellemes böngészést!
http://takrisz.fw.hu/Wp/kepek.htm -
Dtomi
őstag
"sok az ismerős az egyetemen, akik járnak hivatásosan is madarászni, így akár elég fél méterre közel mennem "
ilyen hozzáállással egyetlen egy fotód nem lesz soha. Lehet, hogy le lesz fényképezve a madár de aki 1 picit is ért hozzá egyből látni fogja.
Tüzi egy énekesmadár méretű madárnak 4-5 méteres tárgytávolsággal APS-C n, hogy teljes képkocka legyen ca. eqv 600mm kell de lehet 800
-
Nekünk ilyet egy füles bagoly csinált, kb 60-70 centiről fényképeztük már, amikor megunta, és tovaszállt
Képeket még mindig nem sikerült elkérnem, de mostmár tényleg rászállok a dologra, és feltöltöm ide.
Mondjuk én is türelmes vagyok, betolom a fejembe a zenét, és máris órákig képes vagyok üldögélni.
Érdemes a Máté Bence oldalát megnézegetni, meg ezt
Az igazi madarász
-
Zola007
veterán
Ezt a képet már láthattátok: [link] (Ja, a kép a kívánt 1024x768-as méretben)
S5600-zal (nem írtam el, tesóm gépe, csak nálam volt egy hétig) készült, leült vagy 3-3,5 méterre és egész nyugodtan tűrte, míg balf..kodom, mert milyen wb, keressem meg a helyet, ahol napfelől állok, stb.
Tudom így se siekrült vmi túl jól. még volt néhány egész jó próbálkozás, ami felbuzdítottDtomi (#8): Amúgy pont erre gondoltam. Hogy mindenki mondja meg tőből, hogy mi kell és mi nem hozzá. Egyébként megsúgom: külföldi fórumokon nem egy helyen 70-300-zat kombinálnak előtéttel (pl az írt 1,4-1,7 körülivel). Hát innen vettem. Ezt a témát és a hozott minőséget nem nagyon vágom, ezért is kérdezek tőletek, akik már nyakig benne vannak a fotózás minden ágában.
Dare2Live: És ha bejön a téma. Lehet, hogy megtetszik, később akadhat rá cash, türelmes ember vagyok, ha szeretnék vmit, madár meg mindig lesz. Ahogy mondtad, addig gyakorolnék a 6500-zal, amire lehet, hogy mér megéri egy 1,7x konvi, s így már 510mm.
Csak se eteésről (mit, mivel, hova--->erre is vonatkoztatva, mint fennt), se sátor, se semmi infó.(((Egyébként nem feltétlen kell 700-800 mm-re lövő cucc, mivel biológus vagyok (annak tanulok), sok az ismerős az egyetemen, akik járnak hivatásosan is madarászni, így akár elég fél méterre közel mennem
)))
Azért köszi a reakciókat, vastag a bőröm, elbírja és az őszinte véleményt sose szidtam.
-
válasz
philoxenia #7 üzenetére
Madár mi?
kösz
Ha 4-5 méterre leül a madár tőled a faágra, akkor elég egy 200as tele is szerintem. Ha meg apsc-vel tolod (nem hinném, hogy ff-el), akkor ezt szorozhatod is 1.6al, ami már 320.
Majd nyáron eldől, hogy mit teljesít a cucc, addigra talán össze tudom kalapálni annyira a "lest", hogy el is bírjon, fény se szűrődjön át hátulról (onnan kel a nap) aztán ha valaki jónak látja, szívesen látom egy reggeli fotózásra -
Dare2Live
félisten
sigma 70-300 a végefele hmm, hogyismondjam: szar. és még egy ennél sokkal élesebb nikor 70-300vr re se érdemes "mert kevés a 300" miatt 1.4*t felrakni: olyan lesz tőle mint a sigma 300on alapon.
nemhogy 1.7*et....
szvsz amíg nincs pénzed egy legalább 400D+sigma 50-500/tamron 200-500... ra addig játsz a 6500el: avval is tuti meg lehet tanulni az alapokat: sátrazás, etetés...
szigorú szvsz én nem vagyok madarászós napokat sátorban ülős fajta, egyszer probáltam elég is volt.
-
Dtomi
őstag
válasz
philoxenia #3 üzenetére
Szerintem madárfotózással PH-n komolyan csak én foglalkozok, ahogy időm engedi éppen. Az biztos hogy, időből kell a legeslegtöbb ehhez a hobbihoz. És persze pénz is bár már koránsem olyan drága egy jó felszerelés mint 2-3 éve. Bár az is biztos, hogy 2-300 as telével amatőrként nem sok sikerélménye lesz az embernek, legtöbben így kezdik és bele is unnak gyorsan. Zola007 amit írtál mm számítás nem igazán értem, hogy jött ki de gondolom valami előtétlencsével mivel a 70-300 ra kétszerezőt tenni elég nagy badarság
Az előtét meg olyan gyönyörűen bevignettál, hogy öröm nézni... az AF ről nem is beszélve.
Tehát kezdő felszerelés minimum 400mm es tele és egy nagyon gyors váz. egy minimum 6-7-8 kg teherbírású állvány állcahálók sátrak tömkelege. -
válasz
philoxenia #3 üzenetére
Miért lenne az olyan drága? Valami jobbfajta zoomobi, meg szerencse, és helykeresés (idő) kérdése.
Nyáron akarok helyrekalapálni egy fára épült bodegát. Bennt van balatoni nádasban, elötte ott egy beülőfa, el kellene kezdenem etetni. Igazából, ami drága, az az üveg, amin keresztül leskelődsz, de egy 50*50es darab olyan 5-6ezer.
Utána már csak idő kell, és türelem. -
-
Zola007
veterán
válasz
philoxenia #3 üzenetére
Nem feltétlenül kell profi cucc és profi minőség, ahhoz, hogy örülhessünk a képeinknek.
Pl én az egyszerűbb kategórián gondolkodom: most van egy s6500 (300 mm), de szeretnék egy k10d v. hasonló szintű dslr-t 70-300 sigma/tamron kombinációban.
Mindkettőhöz nézegettem telekonvertereket és teleelőtéteket, de nem igazán van ezekről magyar tapasztalat, pedig egész jó kis ketyere válhat egy bridge gépből/alapabb teléből egy ilyennel.
Mondjuk a k10d-n 1,6*300*1,7 =816 mm, ami már egész jól használható és még nem is vagyunk annyira megszakadva pénzügyileg.Szerintem többen is gondolkodtak már ilyenen és lehet, nem beszélve a nagy zoomos kompaktokról ,amiktől mostanában van megőrülve a társadalom (Oly, Pana, Fuji), amik már saját erejükből 500 mm körül vannak és egy kis odafigyeléssel + a hozzáértők segítségével, javaslataival
- mit! (egyáltalán melyik az a pár faj, ami gyakoribb és könnyebben fotózható)
- mivel (apró kiegészítők, praktikák)
- hol (olyan madaras helyek, ahol jó eséllyel verében kívül mást is találni)
- hogyan (akár milyen megközelítés, beállítások, stb)
kérdésekre válaszolva egész szép madaras fotókat alkothatunk.Én csak feldobtam, hátha vannak itt fanatikusok a témában.
-
philoxenia
MODERÁTOR
Szerintem a madárfotózás elég kemény hozzáállást igényel a témához, mind fáradságban, mind anyagi áldozatokban, nem tudom, van-e ezen a fórumon olyan, aki komolyan ráadta volna az idejét és pénzét /felszerelés/, erre a fotóművészeti ágra. A fényképes topikban időnként vannak képek, de úgy érzem, ez inkább alkalomszerű, nem elhivatottság.[link]
-
Zola007
veterán
Úgy látom nagyon nem jött be senkinek a téma. Lehet, hogy a kezdő hozzászólás nem volt egyértelmű.
Ha mégis valaki úgy gondolja, hogy van megosztani való tapasztalata, javaslata eszközökre, oldalakra, technikákra, ide jöhetnek a linkek, infók. Akinek van kedve és szeretné megosztani velünk nehezen összevadászott fotóit, szintúgy csak neki, csak most (meg bármikor) itt a lehetőség.
Ha mégsem, megkérem vmelyik modot, zárja a topicot. -
Zola007
veterán
Üdvözlök minden kedves honfitársamat, aki szűk keretből természetfotózásra adja a fejét.
Nem akarok túl hosszú első hozzászólást, csupán nem igazán találtam könnyen emészthető és kezdő szintre kalibrált szakirodalmat. Lehet, hogy csak én nem voltam elég körültekintő, ebben az esetben várom/juk a linkeket is.
Kiindulópontnak természetesen megteszi a [link], de úgy gondolom, hogy nem mindenki van nyelvileg olyan szinten, hogy ez használható legyen számára.
Ezzel szemben napjainkban eléggé elterjedtek a bridge kategóriás nagyzoomos gépek, amikkel sokan veszik a bátorságot (köztük én is), hogy ezeket a kis mozgékony jószágokat megörökítsék. Egy-egy közel merészkedő, bátor és szemtelen veréb v. galamb elkapása még nem jelent problémát, azonban jól sikerült képek összehozása már igényel némi tudást és gyakorlást.
Mindemellett ha valaki még szépen megkomponált képet is akar, akkor igencsak tarsolyában kell legyen sok apró csízió és kellő gyorsaság is, hiszen a "vonat nem vár példájára" a madárkák sem.Néhány fizikai probléma sajnos emeli mind a költségeket, mind a módszer nehézségét és valljuk be: itt a méret a lényeg, s az bizony madárfotós körökben 300 mm fölött kezdődik
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Jövedelem
- Computex 2025: mindenkinek elérhető AI szuperszámítógépeket vizionál az NVIDIA
- Computex 2025: háznézőben a Chieftec-nél
- Vicces képek
- Elektromos autók - motorok
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- CMF Watch Pro 2 - ebből a poénból többet is ki lehetett volna hozni
- Path of Exile (ARPG)
- hcl: Villanyórás okosóra számlap
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T490 - i5-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia!
- Új és használt laptopok , üzletitől a gamerig , kedvező áron. Garanciával !
- Konzol felvásárlás!! Nintendo Switch
- Samsung Galaxy A32 4G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest