Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kodmen

    tag

    válasz Zoltán #22285 üzenetére

    Hm... Jól sejtem, hogy emiatt volt gondolm LM 15 oliva MATE-en a tvtime hangjával? Uhu 2.1. alatt szól, de LM alatt nem (Leadtek Winfast 2000 PVR tuner kártyám van + T-home ). Ha pulse le, alsa csomag fel, akkor jó lenne minden további mókolás nélkül?
    Illetve Kaptam még ilyen tanácsot, amit nem tudtam kipróbálni egyelőre:
    "A tvtime-nek oss emuláció kell, csak oss -el lesz hangja."
    "Ha jól emlékszem ezt kell beírni a parancsorba az OSS betöltéséhez: modprobe snd-pcm-oss"

  • kodmen

    tag

    válasz pitman #22384 üzenetére

    Köszönöm, megnézem! Ez a kártya a régi CD AUX kábellel csatlakozik hangilag az alaplaphoz. Akkor is a Line kellhet?

    Jelenleg két linux-om van: UHU UBK Mate és Linux Mint 15 Mate. Még mindíg nem tudom, melyiket válasszam, igazából azt fogom, amin minden a legsimábban működik. Jelenleg az alábbi gondjaim vannak:
    - Epson L355 nyomtatóm / szkennerem nem működik (uhu alá nincs csomag, Mint alá van, egyszer nyomtattam is teszt oldalt, újratelepítés óta nem tudja...
    - elég lassú a rendszer. Lehet hogy a Dell Optiplex GX 520-hoz (8mb osztott videó memória) nagy a MATE? Cinnamon, XFACe inkább szóba jön?
    - a TV time a másik azonnali igény a nyomtató mellett, ez mindenképpen működjön a Leadtek Winfast 2000 kártyával
    - gondolom nem releváns, de leírom, hogy a gLabels-re is szükségem van a munkához, de ezzel nem lehet semmi gond, vagy tévedek?

    Olyan disztrót szeretek, amit inkább LTS, nem nagyon szeretnék újítani, csak stabilan használni. Az UHU-val kezdtem, szóval a szívem oda húz (talán még egy csomagot is készítettem annó az UHU Build-el), bármekkora is a gond arra felé mostanság.

  • kodmen

    tag

    Sziasztok!

    Nem sokára érkezik a Samsung 840 EVO 120Gb SSD-m, és a jövőbeli belakásával kapcsolatban érdeklődnék előre.
    Egy windows 7 home premium -ot szeretnék telepíteni, mellé egy Linux Mint Petrát, UHU UBK MATE-et és még lehet, hogy kipróbálnék más disztrót.
    A partíciókkal vagyok bajban. Arra gondoltam, hogy a windows-é lenne olyan 40 GB, ami nem fér rá, annak a HDD-n csinálok egy NTFS partíciót (az EXT-et látja normálisan a win valamilyen programmal, vagy a zenéket inkább az NTFS-en tároljam továbbra is a közös elérés miatt?). A Linux-oknak gondoltam egy egy 15 GB rendszerpartíciót, kivéve a tmp és a var mappákat a leírás szerint ramdisk-re (érdemes még valamit HDD-re pakolni?). A home-om külön hdd partíción van. A több linux verzió miatt (eltérő programverziókat használhatnak) nem lenne szerencsés mindegyikhez ezt csatolni, de nem is szeretnék mindegyiknek külön-külön partíciót. Továbbá úgy gondolom, hogy a programok könyvtárai, fájljai jobb helyen lennének az ssd-n. Ezért arra gondoltam, hogy a /home-ot nem venném külön, maradna a 15GB-os partíción, és a konkrét, nagy helyigényű tartalmat szoftlinkelném ( lenne egy fájljaim mappa a/home/user-en belül) a meglévő partícióról, így bármelyikről elérhető. Vagy fstab-bal kellene operálni és azzal felcsatolni valahogy?

    Másik dilemmám a fájlrendszer. Érdemese több partíciót készíteni, hogy ha az egyikkel gond van, akkor a másikat továbbra is be lehessen vetni, vagy jobb egybe rakni az azonos típusú (ntfs, ext) területeket? SSD-re eddig ext2-4-ig mindent olvastam, melyiket érdemes? És a HDD-re? Sima otthoni használat mellé gondoltam, jelenleg ext3-at használok.

    Előre is köszönöm!

  • kodmen

    tag

    válasz kodmen #23293 üzenetére

    ERRE tudna valaki válaszolni? :U :R

    + annyi, hogy az intel Core i5 4670K GPU-ja lesz csak, mint "videókártya", ez bekavarhat?

    Linux disztro választásban is kérnék tanácsot. Jelenleg UHU 2.1.-em van, parancssorral így-úgy elboldugolok (bash scriptet írtam már, és egyszer csomagot is készítettem uhu-ra, de már régen volt...), olyan linuxot keresek, ami jól támogatott (LTS, vagy mi?) , és mind driver-be, mind egyéb programokban erős. A linux mint petra azért tetszett, mert egyből működésre tudtam bírni ezeket az eszközeimet:
    - Leadtek Winfast 2000 tuner
    - EPSON L355 nyomtató (a szkennerrel nem próbálkoztam, de az is kellene)

    Az UHU-ból is tennék fel egy újabb UBK-sat, hátha elviszi az is. Azonban sok időm fórumozni, csomagot vadászni, kernelt forgatni (vagy mi) nincs sajnos, szóval "működőt" keresek, 64 bitest, mert 2x4GB memória lesz, és az SSD rapid funkciójának kihasználása linux alatt is érdekelne.
    A verziók közötti frissítés mennyire van megoldva? Ha pl. LM 16-ról 17-re frissítenék majd, "lesz rá gomb", szkript, vagy leírás, vagy új telepítést kell majd csinálni? Vagy a MAYA-t rakjam fel, mert a csomagokat tudom frissíteni az alatt is, a fenti eszközökkel nem lesz gond?
    Az egyes alverziók csak a telepített ablakkezelőkben térnek el? Később csomagkezelővel könnyen cserélhető, vagy az eredetinek meg kell maradnia?

  • kodmen

    tag

    válasz Nowhereman #23378 üzenetére

    Jelenleg win7 + manjaro + LM Maya KDE a terv, a telepítési sorrend jó?
    Parancssoros frissítés teljesen jó, ha van hozzá leírás, biztos be fogom tudni gépelni! :D
    Hm. Hogy tudnám okosan felépíteni a /home-ot? Ezek szerint a beállítások se legyenek a / partíción. Érdemes erőltetni az SSD-re rakást, mert gyorsít valamit (ez esetben lesznek mini home partíciók az SSD-n, amik a beállításokat tartalmazzák, meg egy nagy partíció a HDD-n. Hány partíció is mehet az SSD-re, mert ha jól számolom kell vagy 9 :DDD 4 fizikai és akárhány logikai). Vagy legyen a HDD-n egy home partíció, annak a gyökerében a fájlok, meg 1-1 mappán belül a beállítások? Ez nem jó, mert ha a partíciót felcsatolom /home alá, nem tudom ugyan ide a partíció/LM mappa tartalmát is csatolni... Soft link? Vagy csináljak egy szkriptet, ami a / partíciókról lementi a HDD-re a beállításokat... .ÁÁÁÁÁ :W Marhaság az egész, mert nem tudok egy könyvtárba két dolgot (hdd-s partíció + SSD /home mappa vagy külön /home partíció tartalmának keverése) csatolni. Hogyan lehetne több rendszert használni összeakadások nélkül, külön home partícióval úgy, hogy a programok beállításai (pl .valami nevű mappák) az ssd-re kerüljenek? HDD home partíciót csatolni az SSD home partíciójának egyy mappájába, majd SSD home partíciójának csatolása a root partíció /home mappájába? Ez a túlbonyolítás nem veszélyezeti a rendszer működésének stabilitását? Ha kiesik valahol a csatolás, akkor is megmaradnak a régi és az új adatok is, nem?
    Ma veszem át a gépet, ha minden igaz, sajnos csak pénteken kerül sor a telepítésre, de lehet, hogy már ma ki tudom próbálni. :))

  • kodmen

    tag

    válasz BoB #23382 üzenetére

    Köszi!

    A méretek nem tükrözik a használatot: 2007 óta főleg linux-ot használok, de sajnos kell a Win-is, mivel nem minden működik profin a linuxon még (UHU 2.1-en az új hardverek meg pláne).
    Én 40-50GB-ra gondoltam max a win-nek, 20GB a LinuxMint KDE-nek + 5GB home-nak, 15GB a Manjaronak + 2GB a home-nak, a többi egyelőre szabad, később is tudom tologatni, növelgetni a partíciókat, illetve újat létrhozni, ha kell. Vagy nem egészséges?
    Az SSD home partíció egy könyvtárába meg csatolom / linkelem (?) a userek fájlait, amit a korábbi HDD home partícióján vannak. Vagy lehet olyat, hogy máshova csatolom, és onnan linkelem a szükséges könyvtárakat a megfelelő helyre (ha az egész partíciót becsatolom, akkor az adott user-nél látszani fog a többi user mappája. végülis így már nem is home partíció lesz a HDD-s, csak sima adattároló, így nem kell túlbonyolítani)?
    NTFS-nél jobban szeretem az ext partíciókat, mert szeretem a jogosultság kezelést (bár sok szükségem nincs rá), meg gondolom a linux is jobban örül neki, bár ilyen téren nem válogatós annyira, mint a Win. Inkább a win alól is ext-et használnék, ha már van olyan progi, ami veszély nélkül tudja írni is azokat. Ilyenre gondoltam, ez is jó lesz?:

    SSD:
    - Win7 : 50GB,NTFS
    - LM KDE: 20GB, EXT4, naplózás kikapcsolva (mint a Linux tutorial-on vagy mint a LOGOUT-on)
    - LM KDE HOME 5GB EXT4, naplózás nélkül
    - Manjaro: 15 GB EXT4 naplózás nélkül
    - Manjaro home: 2 GB EXT4 naplózás nélkül
    - free space

    HDD
    - 8GB Swap hibernáláshoz, tempfs mentéséhez gondoltam, vagy felesleges? Mintha valahol olvastam volna erről...
    - Kvázi home partíció, felhasználói fájloknak: 50 GB
    - 342 GB vagy 2*172GB EXT4 naplózva a többi fájlnak (képek, videók, iso-k, stb)

    A gépet összeraktam, de bekapcsolni már nem volt időm, ráadásul ahogy néztem, érdemes lenne ésszerűbben újrakábelezni a házat... :U

  • kodmen

    tag

    válasz BoB #23387 üzenetére

    Win nem kezeli az ext partíciókat, de állítólag vannak programok amik igen.

    Igen, használtam régebben ilyet, de azt írták, hogy inkább csak Read only módban érdemes használni, mert az írással elronthat valamit.

    Adat csatolás tiszta sor, eddig is a /mnt-n belül voltak csatolva. Ezért vagyok gondban, mert a /home/user/.program típusú tartalmakat az SSD adott külön home partícióról szeretném csatolni, a /home/user/dokumentumok típusúakat meg a HDD külön "kvázi home" partíciójáról. Ha a user csak simán a /home/user/-be ment valamit (mert az az alapértelmezett), akkor az az ssd-re kerül, holott én a HDD-re szeretném. Méghozzá úgy, hogy ez a user-nek ne okozzon bonyodalmat, plusz odafigyelési kényszert stb. És azt még nem is mondtam, hogy vannak közös fájlok is természetesen (a képek mehetnek adat partícióra végül is), amelyeket közösen szerkesztünk (ezt hard linkkel csináltam eddig, hogy ha ez egyikkel baj van, ott legyen a másik, bár ha "szinkronizál" és elrontja a másikat, akkor csak a helyet foglalja).

    Claude Leon: igen, ezt használtam korábban.
    you can force this if you really have to write on EXT4 partitions from Windows (this is not recommended)

    Megfontolom az NTFS-t, bár ritkán használnánk. Lehet, írok egy rsync scriptet, ami a win partícióba szinkronizálja a fájlokat kikapcsoláskor, így meg vannak ott is. :C

Új hozzászólás Aktív témák