Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #65530 üzenetére

    A letöltést meg azért használnám így, mert a Torrent is meg a Soulseek is ki tudja milyen kis blokkokat írogatna ki az SSD-re letöltés közben, ezért inkább RAM-ba töltsön, aztán, ha kész, az egészet letöltésenként egy folyamatos nagy írással tegye ki az SSD-re, ezáltal is csökkentve az elhasználódást.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz ontheground #65530 üzenetére

    A leírást köszi szépen mégegyszer, jó volt rajta elindulni

    Igazán nincs mit, kicsit meglepett, hogy abból valaki még profitálhat! :Y Szerencse, hogy a múltkor nem töröltem .

    A dev/shm az alapból a RAM-ba mutat

    Valami már rémlik, hogy nemrég témáztatok ezen itt valakivel, még soha nem foglalkoztam ezzel az shm-mel, de ahogy látom valami használja most is....

    Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
    udev 7,5G 0 7,5G 0% /dev
    tmpfs 1,5G 1,9M 1,5G 1% /run
    /dev/sda5 25G 11G 13G 47% /
    tmpfs 7,5G 296M 7,2G 4% /dev/shm
    tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
    tmpfs 7,5G 0 7,5G 0% /sys/fs/cgroup
    tmpfs 800M 191M 610M 24% /home/ubyegon/.cache
    /dev/sdb6 233G 133G 89G 61% /media/ubyegon/TT
    /dev/sdb7 20G 3,7G 15G 20% /media/ubyegon/PCX
    /dev/sdb5 601G 311G 260G 55% /media/ubyegon/TORRENTEK
    tmpfs 1,5G 56K 1,5G 1% /run/user/1000
    /dev/loop0 1,5G 1,5G 0 100% /media/ubyegon/NITRUX
    /dev/loop1 274M 274M 0 100% /media/ubyegon/CDROM
    /dev/sde1 15G 1,6G 13G 12% /media/ubyegon/PENDRIVE

    Firefoxot sem oda szoktam rakni, de lehet kipróbálom, most csak úgy van, ahogy települt.
    Zram-ról olvastam anno, szerintem is nagyszerű megoldás! Ha kevés memóriám lenne, használnám is, egyszer kipróbáltam, talán a RAM felét csinálta meg automatikusan zram-nak.

    Ugyan maradt kb 6-7GB partícionálatlanul,szabadon, de azt sok helyen azt írták, ajánlott is az SSD-knek(~10% szabad hely).

    So so....7-28% van overprovisioningra írva. Nálad a minimum szinte meg is van gyárilag, mivel a 64GB-ból 4-et nem is tudsz alkalmazásba venni. Egyébként ilyen kevés hely esetén és a gyárilag lefoglalt hely miatt én nem is hagynék meg particionálatlan helyet. Ott a cc. 7%, no meg a particionált területek szabad helyeit is üres területnek használja a vezérlő.

    Használja az fstrim.timert a disztró, azt kikapcsoljam?

    Felesleges kikapcsolni, mindenütt azt írják, elférnek egymás mellett, az a heti lefutás nem okoz plusz gondot, de ha kilövöd, az se gond, az online trim úgyis ott van.

    Elég a systemctl stop+disable fstrim.timer, vagy kell a mask is?

    Csak stop és disable, a mask az teljesen más, most nem emlékszem már pontosan, de ebben az esetben az nem célszerű.

    A deadline schedulert használom az SSD-hez, ezt vagy a semmit ajánlotta a tutorial :) Gondolom a "noop" az a semmi.

    A deadline szerintem a legtöbb helyen az alap, de csak azért, mert a noop a forgó eszközökhöz nagyon nem javallott! :N Mindenhez jó a deadline, mondjuk SSD-nek a noop az, amivel lubickol, csak ha beállítod, figyelned kell, hogy a HDD-re nehogy az legyen érvényes.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ontheground #65530 üzenetére

    Swap is nyugodtan mehet az SSD-re. Lehetőleg swap fájl, annak rugalmasabban szabályozható a mérete, mint a swap partíciónak. A zram tömörítés mindenképp csak szükségmegoldás, általában nem stabil, sok embernél okoz fagyást.

    Kb. 10% szabad helyet valóban érdemes hagyni az SSD-n, de ebben az is segít, hogy a linuxos fájlrendszerekben általában vagy egy default tartékolás, nem engedi megtölteni az egész partíciót.

    Egyébként a minimális szabad hely nem az SSD-k specifikuma, a HDD sem örül neki, a szarásig van rakva, csurig van töltve, akkor látványosan be tud lassulni a normál sebességszint alá, nagyon durván, mivel egyre jobban fog töredezni a fájlrendszer.

    Azt nem tudom mekkora SSD-ről van szó, de ha nem elég a tárhely, az SSD-k elég olcsók lettek, érdemes venned. A belépő szintű, kisebb tárhelyű (120 gigás) SATA3-asok már szinte egy normális pendrive árából kijönnek, nem szabad ezen spórolni, a gépet nagyon megdobja egy SSD. De már lassan a 240-250 gigások sem komoly pénzek, alig néhány ezressel drágábbak csak, mint a 120-asok.

    HDD-t ma már nem éri meg rendszermeghajtóként használni, csakis adattárnak (filmek, videók, zenék, képek, lemezképek, szoftverek telepítői, dokumentumok). Ami viszont teljesítménykritikus (swap, böngészőcache, lassan induló, lemezintenzív alkalmazások, OS, stb.), annak az SSD-ről kell futnia. Az SSD azért van, hogy mindent felgyorsítson, egyébként csak dísznek lenne a gépben teljesen feleslegesen.

Új hozzászólás Aktív témák