- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Forrmell.enn
- OLED TV topic
- 3D nyomtatás
- Canon EOS DSLR topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Damateo #15240 üzenetére
Szerintem nem olvastad el a cikkem, pedig benne van, hogyan kell csomagot telepíteni.
Arch alapokon nem apt a csomagkezelő, hanem a pacman. https://wiki.archlinux.org/index.php/Wine
Ez meg az, amit mondtam a terminálban:
$ cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : AuthenticAMD
cpu family : 16
model : 4
model name : AMD Phenom(tm) II X4 955 Processor
stepping : 3
microcode : 0x10000c8
cpu MHz : 800.000
cache size : 512 KB
physical id : 0
siblings : 4
core id : 0
cpu cores : 4
apicid : 0
initial apicid : 0
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 5
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm 3dnowext 3dnow constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc extd_apicid pni monitor cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save
bogomips : 6431.92
TLB size : 1024 4K pages
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 48 bits physical, 48 bits virtual
power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate
és így tovább ahány mag van...No de ezt tényleg valamelyik Chakra topicban kellene folytatni.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15236 üzenetére
Állítsd be a rendszerbeállításokban, hogy kérje a jelszót.
Am. ha a winearch-ot nem állítod be 32 bitesre, akkor semmi 3D-s játék nem fog elindulni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #15221 üzenetére
Lehet választani nyílt - zárt driverek közül, valamint van egy harmadik opció, ahol HW detektálás nélkül azt hiszem a vesa driverrel indul a dolog a választott felbontásban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Damateo #15219 üzenetére
A hiba ahogy olvastam disztribúciótól független, legelső bejegyzések 2008 körül születtek, hogy aztán azóta mit csináltak az ügyben, arra nincs rálátásom de 2011-es és 12-es bejegyzést is találtam ezzel kapcsolatban.
*Bár az sem zárható ki, hogy a fekete képernyőt valami egyéb hiba okozza.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ViZion #15200 üzenetére
Véletlen töröltem a korábbi kis cikk képeit mert kellett a tárhely, így mikor erre rájöttem, az egész írást is töröltem. Mindegy, amúgy sem volt nagy nyilvánossága, volt mindössze 150 betöltés ennyi nap alatt.
A Chakrás írást most fejeztem be, innen a Logouton múlik mikor lesz kint.
Am. Chakrán is Dolphin van. Szeretem használni, okos.
atesz117: akkor megértelek!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #15191 üzenetére
Ez egy 82 centis LCD TV még a picit régebbiek közül.
Ezt találtam a témában a logouton:
"A HD-Ready LCD TV-k általában 1366x768-as felbontással (PC-vel összekötve natív 1360x768-as felbontást tudunk használni, tehát 3-3 pixeloszlop kihasználatlan marad a bal és jobb széleken)"Igazából ha van is ez a 3-3 pixel, a káva miatt nem látni, egyé eltérést a képben meg nem láttam. Egy biztos, az elmúlt években csak 1280*720-at tudtam kiküldeni Linux alól és senki nem tudta a választ. xrandr sem tudta ráerőltetni a kimenetre a nagyobb felbontást.
Ryle: nem egy tag, mert a ma érdeklődőknek nem én javasoltam. Miért, Ubuntut miért rak fel valaki? Mert Józsinak is az van.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15181 üzenetére
Igen, de van egy wiki az oldalukon, ahol végig tudod követni, hogyan megy a telepítés.
Damateo: próbáld meg újra.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Damateo #15165 üzenetére
Ebben az esetben csinálhatod azt, hogy újrarakod a wint (bár jó lenne elolvasni, mi a hibakód a kék képernyőn, abból valszeg kiderülne mi történt), majd bebootolva a Linux lemezéről live módban (nem ismerem ennyire, de gondolom az OpenSuse is tudja ezt) majd újrarakod a GRUB rendszerbetöltőt.
Ezen lépés elvégezhető akkor is, ha a wint nem rakod újra, csak akkor később egy újrarakásnál meg kell ismételni. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Virkerre azt tudom mondani, hogy próbálj ki valami másik progit, én csak kapásból beírtam a google, hogy avast linux, nem tudtam, hogy van nekik ilyen. Az olvasottak szerint nem üti meg még a mércét. Ahogy nézem, mindegyik nagyobb cégnek van ilyen vírusirtója, próbáld ki valamelyik másikat.
xls, doc, stb. megnyitásánál ott valami gond az eszköz csatolásával lesz, mert ennek menni kellene. Eddig bármilyen disztróm volt, mindig volt felcsatolt ntfs partíció, semmi gondom nem volt se az olvasással róla, se az eléréssel, beleértbe az akkori Mint-et is. (minden platformon LO-t használok, meg korábban OOo-t, amíg nem volt LO)
Esetleg érdemes lenne megnézni a csatolási beállításokat, sudo nano /etc/fstabA beépített lejátszók meg amiket eddig láttam, azok letöltötték a kellő codecet az ismeretlen film első lejátszásakor, mindenféle gond nélkül. Azon kívül meg lehet használni SMPlayert, VLC-t, ezek mindent tartalmaznak maguktól is.
Az meg hogy lecsatol a wifid, abból nem az következik, hogy rossz a wifi, hanem az, hogy a hozzá írt eszköz meghajtó minőségével vannak gondok. Ez egy olyan tulajdonság, amivel nem feltétlen lehet kezdeni bármit. Van, hogy van jobb közösségi driver, de van h. nincs. Megeshet, hogy egyszerűbb szerezned egy másik ilyen filléres wifi sticket, mind ezzel szórakozni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem úgy volt, hogy a Mint alatt megy a sticked, azért használod azt? Egyébként nem jártál még a végére ennek a problémának.
Miért kellene alapból Windowsos vírus keresés lehetőség a Linuxba? Igazából neki teljesen mindegy mivel fertőzött egy cucc, úgy sem tud futni rajta.
Amúgy egy eszközt nem csak egy cucc tud olvasni, ott az XLS-el valami egyéb probléma van.Floppyval nem tudom mi van, nézz körül a biosban ez miatt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
jackbacsi87 #15152 üzenetére
Terminálban a hdsentinelt lefuttatod, kiír sok mindent. Pont tegnap rakta be vladi az övét.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Damateo #15109 üzenetére
Elvileg utasításkészlet alapján dől el, hogy a Linux telepítő milyen processzort lát a gépedben. Az intel oldalán írták, hogy a 64 bites mód csak akkor működik, ha az alaplap biosa is tudja ezt. Ez valószínűleg így van, de mivel olyan dolgokat, mint pl. a virtualizációs le szoktak tiltani gyárilag, így akár az is megeshet, hogy valami ehhez kapcsolódót is tiltanak.
Igazából csak be kellene menned a processzor beállításaiba, a laptopok biosa úgy is le van egyszerűsítve a lehető legbutábbra, és ami disabled, az enabledre tenni, már ha van mit állítani.
Ha ez sem segít, akkor max egy bios frissítés, hátha csak valami bugot hagytak benne, elő szokott fordulni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem biztos. Logikailag mindegy lenne, hogy hol van a swap partíció, akár egy másik vinyón is lehetne. Én azt csinálnám, hogy egy live disztróról bebootolnék, onnan törölném a swapot, a területet hozzáadnám az EXT4 partícióhoz, aztán meg lenne oldva. Gyanítom van annyi ram a gépben, hogy nem használja a rendszer a swapot, te meg nem hibernálsz.
De akár az fdisket is megpróbálhatod, elvileg simán helyre tudja hozni a dolgot, csak figyelni kell, hogy mit csinálsz, ezért először sudo nélkül csináld meg, akkor is ugyanaz történik, csak nem tud elrontani semmit a jogok nélkül, viszont a használatát megérted.
Ryle: hehe!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15061 üzenetére
Nem, nincs rájuk szükség. Pl. MD5, SH1 azok csak ellenőrző összegek az iso fájlhoz, a torrent meg a letöltés torrentes formája, ha az jobban tetszik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15059 üzenetére
Megvan már a friss telepítő? Épp most jött ki a decemberi kiadás.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15057 üzenetére
Beteszed a kiírt lemezt, elindítod róla a gépet, és "élő" módban elindul a Chakra. Ekkor mindent megnézhetsz, telepítés után így fog kinézni, ezt fogod kapni.
Ha elolvasod amit mutattam, akkor megtalálod, mit hogyan kell a telepítés alatt. [link]ViZion: attól hogy te nem láttad, még volt.
ctrl + F5
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #15053 üzenetére
Csak simán kiírod bármivel a lemezre, amivel iso-t szoktál írni.
Egyébként nem minden része teljesen friss, de kb. az összes kérdésedre választ fogsz kapni a wiki-t elolvasva. [link]
Clemi: Probléma nem látszik, de szerinte nincsenek jó sorrendben a partíciók. Itt van rá orvosság, de csak óvatosan, az fdisk elég sok mindent tud, ami miatt elvesztheted az adataidat. [link]
ViZion böngésző bundle telepítésekor rak fel flash-t is magától. Ill. lehet h. van alapból, a Konqueror miatt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azt érdemes lenne megnézned, hogy milyen drivert küld be a Mint. KDE-n ahol belövöd a wifit és meg tudod nézni az adatforgalmat, ott meg tudod nézni egyszerűen. (bal klikk a hálózatkezelő ikonra, ekkor feljön egy ablak, ott pedig a vezeték nélkülire nyomj rá a bal oldalt, ekkor kiír mindent)
Ha még megvan pendriveon a Manjaro, vagy másik, amin nem ment, azon is megnézhetnéd, hogy milyen drivert használ hozzá, mert előfordul olyan, hogy több driver is van egy eszközhöz.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hmm, akkor az apper az KDE-s progi lesz, mert nálam ott volt a 0.8.2-ben.
A 0.8.2 kiadási jegyzete szerint bekerült a pacman-gui, az a grafikus csomagkezelő, ezt kellene megkeresned.Az viszont nagyon érdekes, hogy a Mint miért nem dobja el a wifit. Az Ubi alapú, vagy a Debian alapú Mint-et használtad?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Manjaro-n van Apper, minden progit, csomagot tudsz telepíteni ott.
Tud rendszert is frissíteni és hibát nem okozott még nekem, de javaslom arra inkább terminálban a sudo pacman -Syu parancs kiadását, az a legbiztosabb módja.
Csomag telepítés is megy terminálban, sudo pacman -S csomagnév, ha tudod, hogy mit szeretnél.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na és ha karakteres? Pont ugyanazt csinálod benne, mint a kattintatós telepítőben. -1 hibalehetőség, úgy is csak egyszer látod, valamint rém egyszerű.
Kövesd ViZion írását, max annyit tennék hozzá, hogyha nem hibernálsz és van legalább 1G ramod, akkor nem is igen kell swap, mert úgy sem használja...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Érdekes, Vbox alatt működik, de rendes gépen a Lilivel kitolt iso ugyanazt a hibát produkálja. Meg kellene próbálni egy másik iso-t.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #15015 üzenetére
Jobban végiggondolva, egy két csomag frissítéséhez Debianon is kellett a dist-upgrade. Kezdek elszokni az apt-tól.
Clemi: szerintem tetszeni fog, gyors és könnyű rendszer.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lionhearted #15012 üzenetére
Nem rémlik ez a dolog, régen (8.04-10.10) is így volt? Mostanában csak Debiant használtam .deb alapokon, de ott meg megállt az idő egyik régebbi verziónál, szal nem figyeltem erre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Jah az még 32 bites laptop, Chakrából meg az már nincs. Viszont talán érdemes lenne megnézni egy másik Arch alapú disztrón, a Manjaro-n.
Itt tudod megnézni: [link] Ezt szedd le: manjaro-kde-0.8.2-i686.iso
Rákeresve az USB-s problémára, inkább olyanokat látok csak, hogy miként lehetne lekapcsolni a portot, amiből arra tippelek, hogy nem veszi el a tápot magától a Linux. No de ez már túlmegy az ismereteimen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az apt-get update az csak frissíti a csomaglistát. Az h. csak egy csomag van az upgrade után, az azt jelenti, hogy a Kubin még nincs újabb kernel.
Amúgy energiagazdálkodásnál mit szeretnél, függessze fel a portokat, vagy ne? Egyáltalán mikor szeretnéd, hogy felfüggesszen valamit?
Az, hogy a wifi sticktől hátast dob, az nem normális. Sajnos lehet, hogy rossz a driver, ez esetben a mostani cuccoddal nem tudunk mit kezdeni. Esetleg egy Chakra Live alól megnézheted, hogy ott is előjön-e a hiba. KDE mindkettő, csak az újabb és más az alapja.
A régi cuccoddal valszeg semmi gondod nem lesz, de persze az is a driverén műlik...
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #14991 üzenetére
Huhuhúú rátapintottál a másik kedvenc témámra!
Nálam előforduló dolgok:
A scaling opció nem feltétlen menti el a beállított értéket, hiába fut root jogokkal az amdcccle. Ez egyik driverben megy, másikban nem, most keressük a megoldást egyik fejlesztővel Chakránál.
Ahány disztrót próbáltam, ez a probléma mindegyiken előjött.A másik ilyen dolog, hogy nincs 1360*768-as felbontás, ami a TV-m natívja lenne, egyszerűen hiányzik a listából és az xrandr sem tudja beállítani. Szintén keressük a megoldást, de szerintem nem lesz rá, ez is disztrókon átívelő probléma...
Ugyanakkor boldog vagyok, ma végre behívtak a Steam béta tesztre!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #14988 üzenetére
Igen, a Bundle managernél megvan ennek a lehetősége.
Egyébként egy jó elgondolásnak tartom, hogy egy teljesen asztali disztrón ne kelljen a sima frissítésekért jelszót kérni.
sh4d0w: igen értelek. Nem mondom, hogy törvényszerű az elromló frissítés, csak hogy nálam már több esetben megtörtént.
ViZion: előfordul, de tegnap pont nem.
-
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #14981 üzenetére
Valószínűleg csak nem használod eleget egyiket sem.
Milyen dolog az, hogy nem tudom a KDE-t átrendezni Vbox alatt, mert ha az alsó paneltálcán megfogok valamit, akkor össze vissza ugrál az egér? Természetesen egy rendes telepítésnél tökéletesen működik a KDE átrendezése... Régebben napi szinten több órát kellett használnom a Vboxot, akkoriban nem voltak ilyen bajok vele (azt leszámítva, hogy ami vbox alatt működött, az a valóságban nem feltétlen, de hát ezért virtuális). Most egyszerűen rossz.
Chakrára visszatérve, nem ajánlja az a GPT-t, csak az az első a 2 elemű listában a kpartedben, nyilván ABC sorrendben van. Az oldal, amit ma linkeltek neked, ott meg le van írva, hogyan kellene eljárni ha GPT-t szeretnél, mert a kpartednek jelenleg vannak problémái a GPT kezeléssel.
Azt sem tudom, hogy hoztál létre nem formázott partíciót, mert nekem minden esetben EXT3-as partíciót csinált, hiába volt unformatted beállítva.
Semmi gáz, ott a leírás hogyan kell megcsinálni gptfdisk-el. Itt egyszerűen az van, hogy feltételezik, ha tudod hogy neked GPT-re van szükséged, akkor elolvasod hogyan kell. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #14975 üzenetére
A felső 3 az loop eszköz, a live rendszer sajátjai, ne foglalkozz velük, magában a tribe-ban rejtve is vannak.
A virtuális gép alatt miért kínzod magad GPT-vel? Valós gépen is csak EFI-s lapnál kell. A folyamat pont ugyanennyire bonyolult Ubuntu alatt is [link], csak ott még értelmes leírást sem könnyű találni, jönnek a találatok a több éves fórumbejegyzésekre.
Az meg, hogy Vbox alatt nem jött össze, az egy dolog. Utánad akartam csinálni, de a folyamat közben merevre fagyott a gép. Szal ennyit erről a programról.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #14972 üzenetére
Nem tudok neked mást mondani, a Chakrát felraktam Virtualbox alatt és tökéletesen ment. Én sem tudom mit kell csinálni a GPT-vel, mert nem láttam még olyat. Virtualbox az meg egy virtuális PC, szóval nem valódi. Régebben napi szinten használtam mikor még nem adta el a SUN, egészen megbízható dolog volt akkor, most nem az.
Esetleg megpróbálhattad volna törölni a hdd fájlt és egy új fájlt hozzáadni. 10 másodperc mindössze.
A Bundle manager meg semmilyen jelszót nem kér, így meg az átlagos csomagok frissítése meg egyéb műveletek 12.10 alatt? Majd egyik vicces haver töröl ezt-azt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hátőőő ezt forrásból felrakni nem javaslom.
sudo apt-get install libreoffice
Valszeg felrakja. Legfeljebb kézzel választasz, hogy milyen komponensek és melyik nyelvi fájl kell. Amúgy Ubuntuban van valami csecse nyomogatós szoftvareközpont, ott meg kell találnod.
Debiannak egyszer még szerintem adj esélyt, de használva a netinstall iso-t.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14949 üzenetére
Inkább az a gond, hogy ha nem vágod mit kell beírni a telepítőnek, akkor nem lesz neted. Mennyibe került volna ezt beletenni rendesen a telepítőbe?
A 3G-s kérdést meg passzolom, igazából csak a ppp-re akartam reagálni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14947 üzenetére
Ryle gondja az, hogy netinstall alatt csak varázslattal lehet PPPoE betárcsázással netet szerezni, alapból erre nem ad lehetőséget a telepítő. Vagy most már igen?
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na így már világos. Mondjuk elég furcsa módja a Debian telepítésének, a legjobb lett volna használni a netinstall iso-t, akkor rendesen felkerült volna minden, ami kell.
Sanszos, hogy még mindig hiányoznak csomagok, próbálj meg egy sudo apt-get install gnome parancsot, ez fel fogja tenni, ha hiányzik még valami a gnome-ból. Ha talál valamit, csinálj utána egy restartot, csak biztonság kedvéért.
Ryle: én még csak a netinstallos verziót használtam, ott mindig megvolt minden.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ezt próbáltad már?
Kiugró ADSL (PPPoE) internet tulajoknak --->
Az advanced menüt kell választani és meg kell nyomni a tabot. Akkor látod az opciók parancsait. Oda a neked kellőhöz beírod a modules=ppp-udeb opciót, majd enterrel bootolsz, és kész. A hálózati kártya felderítéskor majd jön a pppoe felderítés, ahol majd kérni fogja a felhasználó nevet és jelszót. <---
Clemi: hátőőő, pedig az egy alap parancs. Mit mond az uname -a és az lspci?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Tegyük tisztába a dolgokat. Particionálóból kettő is van a telepítőben. Az egyik az alap szintű, kiválasztod a partíciót, fájlrendszert, csatolási pontot, aztán kész.
Ha ez nem elég, megnyomod a speciális vagy valami hasonló nevű gombot, ekkor elindul a kparted. A kparted meg pont annyira egyértelmű, mint a gparted, vagy ezek windowsos megfelelője, pont úgy néz ki, pont ott van minden menü, pont úgy kell használni. Innen már csak azon múlik, hogy a felhasználó tudja-e mi az a partíció... Miután kész, csak meg kell nyomni a frissítés gombot a telepítőben.
A nyelvválasztást megint nem értem, miért bonyolult. Oké, nincsen scrollbar, de ABC sorrendben jönnek a nyelvek, evidens, hogy lefelé még folytatódik.
Shadow: ahogy mondtam, a tribe nevű, QT4 alapú saját telepítőt használják. Nem lehet, hogy túl régen próbáltad ki? Ez egy viszonylag friss disztró, 3-4 év lemaradásban van pl. Ubuntuhoz képest. Hónapról hónapra elég sokat fejlődik, változik. Pl. nem túl rég tették bele a telepítés utáni testreszabást lehetővé tevő programot.
Csomagkezelésre meg ott van a Bundle manager. Arra van, hogy a népszerű programok telepítése és frissítése működjön a felhasználónak is, jogosultságok nélkül. Ennél egyszerűbb csomagkezelést nem lehet csinálni. Egyébként ez része a half-rolling kiadási modellnek, mi szerint a programokat lehet frissíteni az nélkül, hogy teljes rendszerfrissítést kellene csinálni.
Korábban az Apper-t használták grafikus csomagkezelésre, mint Arch alapokon mindenki, de úgy találták, hogy a komplex frissítéseket nem kezeli megfelelően, ezért írnak saját csomagkezelőt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #14902 üzenetére
Te se jöttél rá, hogy le kellene görgetni a magyar nyelvhez a telepítő elején?
A piros betűs mondat meg vicces, de magára a telepítő programra, trine vagy mi a neve, arra szólt csak. Valószínűleg poénból benne hagyták.GPT-s problémádat nem értem, pár napja raktam Virtualboxra a Chakrát, nem volt semmi kavar, de főleg GPT nem. Egyébként a Virtualbox szerintem visszafejlődött. Rendszeresen használtam régebben, de ez a mostani verzió elég gáz. Ki volt választva az Arch Linux az OS típusánál?
A leírásnak az Apper-es része csak nem lett frissítve, most mindenre a sudo pacman -Syu van, az Appert ne használd frissítésre, mert az lesz az eredménye, amit ott látsz a képen. Ez van, dolgoznak a saját programjukon az Apper helyére.
A felhasználónál a telepítőben meg választható, hogy legyen-e külön root, vagy ne.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #14897 üzenetére
Én csak azt mondom, hogy haladjunk lépésenként. Először legyen egy működő rendszer, aztán lehet terminálozni rajta.
Annak nem látom sok értelmét, hogy előre tanuljuk a parancsokat és a szintaxisukat, mikor kell valami akkor úgy sem fog beugrani, viszont ha xy feladat kapcsán előjött parancsokat megértjük, akkor azok jó eséllyel meg is fognak maradni. (most nem nézve azt, hogy van manpage a parancsokhoz, mert sok esetben több oldalt tesz ki egy parancsnál, az meg minden, csak nem konkrét segítség)Win8 meg hát ja. Már a metró szexuális színvilág is elriaszt...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shatterstar #14884 üzenetére
A hivatalos oldalról a legegyszerűbb. [link] A telepítés folyamata nagyon egyszerű, itt végig tudod nézni képekben: [link]
DVD-USB mindegy, de az USB egyszerűbb. Ezzel tedd ki az iso-t USB-re: [link]
Wine van, kezdésnek át kell állítani 32 bites módba, onnan kezdve meg vagy fut vele egy játék, vagy nem. Itt meg tudod nézni, hogy a téged érdeklő játékokkal mi a helyzet: [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #14862 üzenetére
Azt is írta, meglepődött rajta hogy megy minden.
Amúgy frissítettem egy hibátlan 10.04-et 12.04-re, közben 4 alkalommal feljött egy hiba jelző ablak, benne a karakterek helyén üres kockák voltak. o.O Hogy mit akart közölni velem, az nem derült ki... Mondjuk működött utána, de azért érdekes.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rokefeller #14859 üzenetére
Igen, a fixet Ubira értettem.
Nem tudom most mi a helyzet a Deb. testing vonalon, olyan 1 évvel ezelőtt az egyik frissítésnél jött elő olyan probléma, amit nem lehetett megoldani, vártam kicsit, de a következő frissítések sem orvosolták. Ott mentem át Chakrára, mert a stabil ágban lévő régi verziós KDE tartalmazott pár komoly hibát, ami miatt laptopomon használhatatlan volt.
Az adatvesztésnél azt hiszem már EXT4 volt a root, de ha experimental lett volna, akkor azt nem használom, ilyesmivel nem kísérletezek. A telepítőben meg gondolom figyelmeztettek volna hogy experimental, ha egyáltalán beleteszik olyan állapotban. Volt még egy swap és 2 ntfs a gépen.
Igazából az az érdekes kérdés, hogyan tudott egyszerre minden megsemmisülni egy azóta is jól működő vinyón.sh4d0w: akkor még 2.6-os kernel volt. Valamerre a 2.6.32 körül lehetett.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#40553216 #14856 üzenetére
Tényleg rossz hozászolást linkeltem tegnap, ezt akartam: [link]
colomb2 kolléga jól mondja. Egyébként beszélgettem Bambano-vel a testing repó kapcsán, ő valószínűleg mindegyikünknél jobban ismeri a Debiant, azt mondta, keressek egy állapotot ami működik, aztán azt használjam, vagyis ne frissítgessek közben mert baj lehet.
Na hogyan lehet erre ráépíteni egy stabil rendszert, különös tekintettel arra, hogy fix dátum elérkezte idején ki kell adni, akármilyen állapotban is van?Továbbá abban amit leírt most, azt én is meg tudom erősíteni, több konkrét esetben találkoztam vele, hogy képtelen volt telepíteni a drivert egy nem is friss nVidia videokártyához az ubi.
Arch meg rolling disztró, amit én javasoltam, az half-rolling.
sh4d0w: előfordult egy adatvesztésem is, a teljes fájlrendszer elszállt a vinyó minden partíciójával együtt, de ezt nem hozom közvetlen összefüggésbe a Mint-tel, csak annyi a kapcsolat, hogy leállítottam a Mint-et, aztán mikor legközelebb kapcsoltam be a gépet, már nem volt fájlrendszerem. A HDD nem volt hibás, azóta is (kb. 2 éve) megy napi szinten és semmi adatvesztést nem produkált.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #14850 üzenetére
Nem mindegyik Arch alapút ajánlanám, pl. Manjaro-t mikor először felraktam, egy hibás update miatt rögtön javítani kellett. Segítettek a fejlesztői, így megoldottam, de ez nem kezdőknek való.
Arch alapokról a Chakrát ajánlom csak, az nagyon felhasználó barát és alaposan tesztelt, az eddig próbált disztrók közül ezt tartom a legkényelmesebbnek egy kezdő számára. Továbbá ott van hozzá az Arch Wiki, aminek nem nagyon van párja.
Linux Mintre mit mondjak, egy jól és hiba nélkül működő telepítésén egyszerű frissítés után kernel panicot kaptam. Na itt azt mondtam, köszönöm nem.
tomtyi: röviden összefoglaltam itt: [link]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Autós topik
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- E-roller topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- The Crew sorozat
- RC modell földön, vízen, levegőben
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- További aktív témák...
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Antivírus szoftverek, VPN
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- DELL PowerEdge R640 rack szerver - 1xGold 6138 (20c/40t, 2.0/3.7GHz), 64GB RAM,4x1G RJ, HBA330, áfás
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X280 - i5-G8 I 8GB I 256GB SSD I 12,5" FHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- AKCIÓ! Gigabyte H610M i5 12400F 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Zalman S2 TG Seasonic 650W
- Akció! Újra Gamer EGEREK! Glorious , Endgamer XM1R , Nibio
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest